e Vliegtarief naar New York omlaag achtergrond Voortbestaan walvissoorten blijft bedreigd Waldheim bezoekt leiders Vietnam en Thailand Prijzenslag tussen TWA en BA ETA claimt diefstal van democraten VS Relatie hersteld Saoedi-Arabië en Groot-Brittannië Britse PTT: afluisteren sterk toegenomen t Syriër pleegde aanslag op Joodse kinderen Comité voor open conventie van Argentinië erkent militair bewind n ff explosieven Metaalfederatie: „auto-export Japan nu bevriezen” h I hJ L< n 1 L I IMEM ■I 2 19 8 0 DINSDAG 29 JULI BINNEN- EN BUITENLAND WW 1 kruit r 1 ilaag et sla- rieven 1. De rieven ;ns en 'schap ding N X, SA (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-AMSTERDAM. Er mag geen enkel verdrag met de Boliviaanse militaire junta worden afgesloten, alle ontwikkelingshulp, handel en internationale steun aan dat bewind moeten worden stop gezet. Dat eisten gisteren ver tegenwoordigers van de vak organisaties CNV en FNV op een solidariteitsbijeenkomst op het J. D. Meyerplein in Am sterdam. A Si' V (Van onze redactie buitenland) rd met Engeland te herzien. L’ i- 5 Vakbeweging eist Voor het 32ste achtereenvolgende jaar is vorige week de Internationa le Walvisvaart Commissie (ICW) bij een geweest. In de rustige Engelse badplaats Brighton confereerde een gezelschap deskundigen uit op dit moment 24 lidstaten over het vol gend jaar in de wereldzeeën af te schieten aantal (quotum) walvissen. 3 On- actie zerne actie- ’erden nilitai- schap in de in een ■veede Op het Jonas Daniël Meyerplein werd gisteren gedemonstreerd tegen de junta in Bolivia. Daar was ook een Boliviaanse mijn werker aanwezig, die als politieke vluchteling in Nederland verblijft, om met zijn gezin tegen de staatsgreep te protesteren. rikaanse landen opkoopt, dreigt Japan de hele Internationale walvisvaart te gaan beheersen. Temeer nu de Sovjet unie, ondanks fel verzet in de commissie tegen elk verbod, enigszins aan het af bouwen lijkt door kleinere vloten op de walvisvaart uit te sturen. De Russen hebben laten weten dit te doen uit zorg voor het voortbestaan van de prooi. Japan schermt vandaag de dag ter verdediging van de walvisjacht nogal ongeloofwaardig met werkloosheidscij- ren van landen die geen lid van de com missie zijn. Vrijwel elk walvisvarend land is daarom tot de commissie toege treden. In de Europese Gemeenschap wordt hard gewerkt aan een invoerver bod van walvisprodukten, welke per 1 januari 1982 zou moeten ingaan. nomen wordt, dat de secretans-generaal van de VN ook Cambodjaanse vluchtelin genkampen in het Thaise grensgebied zal bezoeken. Volgens de Financial Times zullen de totale verliezen op de Noordatlantische route dit jaar oplopen tot 500 miljoen pond sterling en dat bedrag kan nog ver der oplopen wanneer er een tarievenoor log komt, aldus het gezaghebbende Britse dagblad. wel en ■ale reft :en- □Igens rersto- □reuk, ikruit- t voor meld- s zich. kans Toen r het :ie ge tarte- i, een ulden tarie- i ver- aan in efstel- it het laging Is ook igeno- >ssum Ikan- rvjet- taten >g te peri- leid ook sin- ;en- reer sidi- - en ene dat van i de ren. üge ■eds ing- ■veg ‘1de <re- het alle ids- 1 te UB OU- isum it dat ;rland nislei- tentie erma- et be- iealer hier- dame deze tentie door oven- prake „het welk erwijl ■eren, i zich e van prof, raten ksge- eidse eken- eisvi- ischa Overigens wordt deze week de hulp aan Cambodjaanse vluchtelingen in dat ge bied hervat. Functionarissen van de inter nationale hulporganisaties hebben giste ren in Bangkok verklaard, dat zij tot overeenstemming zijn gekomen met de regering van Thailand. Een maand terug werd de hulpverle ning stopgezet, omdat een groot gedeelte van de goederen terecht kwam bij de guerrillastrijders van de Rode Khmer en zowel de regering van Thailand als de hulporganisaties ervan werden beschul digd „politiek te bedrijven”. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De aanslag op joodse kinderen, die zondag in Antwerpen een 15-jarige jongen het leven kostte en waar bij zeventien kinderen en vrouwen wer den gewond, is het werk van een Syriër, genaamd Abdel Wahid. De man, die vlak nadat hij twee hand granaten tussen de kinderen had gegooid, werd gearresteerd, was in het bezit van een Marokkaans paspoort. Dat bleek ech ter vals te zijn. Hij houdt vol dat hij geen medeplichtigen had. Overigens blijken twee in België wonen de Nederlanders bij de aanslag licht te zijn gewond. Het gaat om de 37-jarige mevrouw Polak en de 9-jarige Esther Kohn. Mevrouw Polak, die zwanger is, ligt nog in het ziekenhuis, maar zou in de loop van de dag worden ontslagen. Tegenover de politie verklaarde de da der, dat de aanslag moest worden be schouwd als een politieke daad in het raam van het Israelisch-Arabische con flict. De aanslag is gisteren in België op geëist door het Volksfront voor de Bevrij- ding van Palestina, een Palestijnse guer- rilla-organisatie onder leiding van George Habasj. Een woordvoerder van Habasj in Beiroet ontkende dit later. Ook de Pales tijnse bevrijdingsbeweging PLO ontken de iets met de aanslag te maken te hebben. Van de bij de aanslag gewonden liggen er nog elf in ziekenhuizen in Antwerpen. Een 13-jarige jongen uit die stad is nog steeds niet buiten levensgevaar, nadat gis teren een groot aantal granaatsplinters uit zijn hersenen waren verwijderd. Opnieuw vlogen voor en tegenstan ders van de jacht op deze reus der zee, elkaar beleefd, maar hardnekkig in de haren, om ogenschijnlijk niet van de wijs gebracht door haast traditionele protestacties tegen de jacht tenslotte moevergaderd op de proppen te komen met een aantal maatregelen om de jacht te reguleren. Afspraken, die meer be scherming moeten bieden aan de ernstig bedreigde walvis maar die toch niet dat gene beloven, waar de beschermers van de oceaanreus zo hartgrondig op hopen: een algemeen verbod op de commerciële walvisvangst. Er blijft voorlopig genoeg werk aan de winkel voor de milieu-organisatie Greenpeace, die middels spectaculaire acties met het schip de Rainbow Warrior probeert aan te sturen op een zoge noemd „moratorium” voor de walvis, een stilleggen van de vangst voor de periode van tien jaar, om het voortbe staan van de soort te verzekeren. Al op de tweede dag van de IWC- vergadering in Brighton werd een voor stel tot een algemeen verbod op de wal visvaart afgestemd. Dit voorstel was op „Het zijn juist deze maatregelen die uiteindelijk de jacht op walvissen onren dabel zullen maken, voor zover ze dan nog niet commercieel zijn uitgestorven”, aldus Pieter Lagendijk, bioloog en me dewerker van Greenpeace, die als regel matig bezoeker van IWC-conferenties vorige week in Brighton was. „Wat nu moet gebeuren is een coöperatief optre den tussen walvisbeschermende landen, zodat deze voldoende tegenwicht kun nen vormen tegen het walvisvarende blok in de Internationale Walvisvaart Commissie. Toetreding van meer landen tot de commissie zal nodig zijn wil de exploitatie van walvissen kunnen wor den gestopt”, zo meent Lagendijk. Het is intussen droevig gesteld met de walvis in de wereldzeeën, terwijl inmid dels niet meer wordt bestreden dat voor alle produkten waarvoor de walvis als leverancier dient, alternatieve grond stoffen voorhanden zijn. En dat het daarom ook niet meer nodig is om op walvissen te jagen. De blauwe vinvis, de meeste bedreigde walvissoort, is het grootste dier dat momenteel op aarde leeft. Er zijn er mogelijk nog pakweg zes- a zevenduizend in leven. Biologen achten de kans uiterst klein, dat de soort zal overleven, zodat voor deze walvis elk verbod vermoedelijk te laat komt. De resultaten van de vergadering in Brighton van de Internationale Walvis vaart Commissie van vorige week laten zich globaal als volgt omschrijven: in de Stille Oceaan bij Japan mogen volgend jaar „maar” 890 potvissen worden afge slacht in plaats van het eerder al toeges- tane quotum van 1350 („Beter dan niks”, aldus de Amerikaanse delegatieleider Richard Frank, die zich sterk had ge maakt voor een totaalverbod, over dit resultaat); er is een iets lager quotum vastgesteld van Groenlandse walvissen die door de eskimo’s van Alaska mogen worden afgeschoten; er is een totaalver bod op de vangst van de Noordkaper door Russische fabrieksschepen in het Zuidelijke Oceaangebied; plus verbod op de „koude” harpoen, die een langza me en pijnlijke dood veroorzaakt. Het gebruik van de harpoen met een explo sieve lading moet onnodig lijden voor komen. WASHINGTON (AFP). Nog maar 14 dagen voor de aanvang van de democrati sche conventie, waarop de democraten in de VS hun kandidaat voor de presidents verkiezingen aanwjzen, heeft Michel Bar nes de oprichting aangekondigd van een comité voor een open conventie”. Barnes is de woordvoerder van een groep „ver ontruste democraten”, die bang zijn dat Carter het tegenover de republikeinse kandidaat, Reagan, niet zal redden. Een „open conventie” wil zeggen dat de afgevaardigden die naar de conventie ko men vrijheid van stemmen krijgen. Zij zijn dan niet langer gebonden aan het mandaat dat zij bij de primaries hebben gekregen om of op Carter of op Kennedy te stemmen. Ook biedt een open conventie de mogelijkheid dat er naast deze twee concurrenten voor de kandidatuur van de Democratische Partij een andere kandi daat wordt ingeschakeld. Het comité gaat kantoren openen in Washington en New York en wil proberen de gedelegeerden ervan te overtuigen de verplichting om op die kandidaat te stem men waarvoor zij bij de primaries zijn gekozen, naast zich neer te leggen. De „verontruste democraten” hebben ver klaard al op 200.000 dollar te kunnen rekenen om hun campagne voor een open conventie te financieren. onmiddellijk en zakten nog eens 2 pond (8 gulden) tot een tarief van 373 gulden. Dat was voor TWA aanleiding om nogmaals een tariefsverlaging aan te kondigen, maar om hoeveel het gaat is niet bekend. Een woordvoerster van British Airways verklaarde gisteren dat „het geen spelletje is”. De Britten hadden niet verwacht dat anderen onder hun tarief zouden zakken. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De luchtvaartmaatschappijen British Airways (BA) en Trans World Airways (TWA) hebben gisteren laten weten dat hun passagierstarie- ven op de route Londen- New York het komend najaar drastisch omlaag gaan. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Saoedi-Arabië en Enge land hebben besloten hun diplomatieke betrekkingen te normaliseren, zo is giste ren bekend gemaakt in Djeddah, na be sprekingen tussen de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Douglas Hurd en het Saoedische ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarmee is een eind gekomen aan een periode van wrijving tussen de twee lan den, die ontstond nadat de Britse televisie vier maanden geleden een film uitzond over de executie van een Saoedische prin ses wegens overspel, „De dood van een prinses”. Na de uitzending vroeg Saoedi- Arabië om het vertrek van de Britse am bassadeur James Craig; de benoeming van een nieuwe Saoedische ambassadeur in Londen werd uitgesteld en Saoedi-Ara bië dreigde de economische betrekkingen (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, brengt vanaf zaterdag een bezoek aan Vietnam en Thailand. Met de leiders van de twee landen zal Waldheim de situatie in het gebied bespreken. Met name de humanitaire hulp van VN- organen aan het Cambodjaanse volk zal aan de orde komen, aldus een woordvoer- der, die Waldheims bezoek gisteren aan- kondigde. Waldheim gaat eerst naar Ha noi en vervolgens naar Bangkok. Aange- fers. Duizenden Japanners zouden zon der werk komen als de walvisvangst moet worden gestopt. Daarbij worden getallen van 50.000 werknemers ge noemd. Ook het feit dat walvisvlees voor de Japanner een belangrijke bron van voedsel is, moet de fanatieke jacht op het als redelijk intelligent bekendstaan de zeedier rechtvaardigen. Het moet de Japanners echter bekend zijn, dat door de massaslachtingen op zee de walvis dreigt te worden uitge roeid. Er zijn geen steekhoudende argu menten te bedenken voor het door con stante overbejaging domweg opsoupe ren van deze diersoort in de wereld. Twee jaar geleden nam de Internatio nale Walvisvaart Commissie een resolu tie aan, volgens welke het niet meer is toegestaan walvisprodukten te importe- BRUSSEL. De Japanse auto-indu- strie moet worden gevraagd haar export vrijwillig op het huidige niveau te bevrie zen, zo meent een meerderheid van de Europese Metaalbewerkersfederatie. Dat bleek gisteren op een bijeenkomst in Brussel, aldus Henk van Rees van de Industriebond FNV. Een definitief stand punt wordt pas in het najaar geformu leerd. De verkoop van personenauto’s ver toonde in de eerste helft van dit jaar een sterke teruggang ten opzichte van vorig jaar. Slechts de Japanse merken boekten positieve resultaten. Dat heeft bij tal van Europese autofabrieken tot problemen geleid. Van Rees vindt overigens een vrijwillige exportbeperking van de Japanners niet voldoende, maar meent ook dat de West- europese autofabrieken nauwer moeten samenwerken. Die opvatting wordt ook gehuldigd door Europees Commissaris Davignon, die gisteren een delegatie van de Europese Metaalbewerkersfederatie ontving. Als voorbeeld van de noodzake lijke samenwerking noemde Davignon de overeenkomst tussen Renault en Volvo. (Van onze redactie buitenland) BILBAO. De Baskische afscheidings beweging ETA heeft gisteren verklaard verantwoordelijk te zijn voor de diefstal in Spanje van 7 ton explosieven. De explosieven werden in de nacht van vrijdag op zaterdag bij de stad Santander ontvreemd. In een communiqué aan ver scheidene persorganen stelt de militaire tak van de ETA, ETA-Militar, dat zij de explosieven heeft gestolen om zich militai re middelen te verschaffen, „zonder welke geen enkele gewapende organisatie kan overleven”. Het gebruik dat wij van dit materiaal zullen maken, hangt af van de houding die de Spaanse regering zal aannemen ten aanzien van het „door ons voorgestelde alternatief KAS”. De KAS houdt een plan in tot terugtrekking van de politie-eenhe- den uit Baskenland, volledige amnestie voor alle politieke gevangenen in Spanje en opneming van de provincie Navarra in Baskenland als basis voor een uiteinde lijke staakt-het-vuren. De politieke vleugel van de ETA heeft gisteren aangekondigd, dat men de wa pens zal opnemen om autonomie voor Baskenland te bevechten. Met deze harde taal lijkt de politieke vleugel van de ETA op één lijn te komen met ETA-Militar, tot dusver de meest radicale ETA-tak. De Amerikaanse maatschappij TWA verklaarde gisteren dat haar opstaptarief, waarbij geen boeking vooraf mogelijk is, op 15 oktober zakt tot 82,50 pond sterling (375 gulden) voor een enkele reis. Dat tarief ligt 1,50 pond (6 gulden) onder dat gene wat de Britse staatsonderneming BA eerder had aangekondigd. De Britten reageerden gisteren echter Na afloop van de conferentie toonde de Amerikaanse delegatieleider Richard Frank zich vrij optimistisch. Volgens hem moet binnen drie a vijf jaar een einde te maken zijn aan de commerciële walvisvaart. „Het aantal dieren dat jaar lijks wordt gedood, is gedaald van 46.000 vijf jaar geleden tot 14.000 het afgelopen jaar”, aldus Frank die erop wees dat in de afgelopen jaren een belangrijk ak koord is bereikt over een verbod op de walvisvangst met grote fabrieksschepen en ook dat in de Indische Oceaan al geen walvissen meer mogen worden ge vangen. „We blijven streven naar een compleet verbod op de walvisvangst”, aldus een vastberaden delegatieleider Frank. De FNV zal in de internationale vakbe- weging pleiten voor een gecoördineerde strijd tegen het militaire bewind in Boli via, dat alleen maar gesteund wordt door generaal Pinochet in Chili, door Paraguay en door nazi-beulen uit de jaren 1940-45, •zo verklaarde woordvoerder Bijen na mens de FNV. De militaire machthebbers in Argenti nië hebben intussen als eersten de Bolivi aanse junta erkend. Het Argentijnse mi- -nisterie van Buitenlandse Zaken gaf de ■afgelopen nacht een verklaring uit, waar in wordt gezegd dat de betrekkingen tus sen Argentinië en Bolivia normaal zullen 'worden voortgezet. Deze formule gebrui ken de Argentijnen doorgaans om uiting Te geven aan de erkenning van een rege ling die na een staatsgreep aan de macht kwam. Dat de Argentijnse autoriteiten tot deze 'stap overgingen kwam niet als een verras sing. In diplomatieke kringen wordt ver wacht dat Brazilië, Uruguay en Paraguay spoedig zullen volgen. Het Boliviaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten geen diplomatieke betrekkin gen te wensen met Chili, zolang er geen overeenstemming is bereikt over een uit weg van Bolivia naar zee - een oud strijd punt tussen beide landen. De zondag geïnstalleerde nieuwe presi dent van Peru heeft gezegd dat de landen van het Andes-Pact, waarvan ook Bolivia lid is, geen strafmaatregelen tegen Bolivia moeten nemen en dat een breuk met het bewind in La Paz de eenheid van de Latijns-Amerikaanse staten aantast. De afgezette Boliviaanse presidente me vrouw Lidia Gueiler mag het land verla ten. Dat verklaarde gisteren de nieuwe Boliviaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Cerruto Calderon de la Barca. „Ze hoeft alleen maar voor pasfo to’s voor een paspoort te zorgen”, zo zei hij. De verjaagde presidente bevindt zich nog altijd in de nuntiatuur van het Vati- caan in La Paz. isolering Bolivia (Door Kees Klaasse) tafel gebracht door Nederland, de Ver enigde Staten en Frankrijk; 13 leden stemden voor en 9 tegen, met 2 onthou dingen. Een driekwart meerderheid van de stemmen was echter noodzakelijk. Felle bestrijders van een algemeen ver bod en trouwens van elk verbod dat de walvisvangst aan banden legt, zijn voor al Japan en de Sovjet-Unie. Een Amerikaans initiatief om vorig jaar al tot een verbod op de jacht op ’s werelds grootste diersoort te komen, mislukte eveneens. Milieubeschermers houden hun hart vast voor de walvis en voor elk jaar dat zonder een jachtverbod voorbij gaat. Als niet spoedig een verbod op de vangst wordt uitgevaardigd, zullen de walvissen wellicht over tien jaar zijn uitgeroeid. De Internationale Walvisvaart Com missie is de enige instantie waarmee afspraken kunnen worden gemaakt over de jacht op walvissen. Na vorige week is echter duidelijk, dat de voor- en tegenstanders zich steeds meer in blok ken beginnen op te stellen, waarbij de standpunten danig verharden. Van de totale jaarlijkse walvisvangst nemen de Sovjet-Unie en Japan samen zo’n 85 procent voor hun rekening. Bo vendien jagen de Japanners niet alleen zelf, maar kopen ze vrijwel alle walvis sen van kleinere walvisvarende landen, zoals Spanje. Niet voor menselijke con sumptie geschikte walvissen of delen daarvan worden verwerkt tot honden en katten-voer. De rest wordt gebruikt voor onder meer de leer- en kosmetische industrie. Omdat Japan veel walvisvleesverwer- kende bedrijven in Spanje en Zuidame- (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. Het afluisteren van tele foongesprekken in Engeland en Wales heeft volgens een donderdag te publice ren rapport, zo’n omvang aangenomen dat er bijna geen greep meer op is. Het rapport, opgesteld door de vakbond van technici van de Britse PTT, stelt dat het aantal afgeluisterde telefoons in 20 jaar met 260 procent is toegenomen, voorna melijk doordat particulieren zich afluisterapparatuur kunnen aanschaffen. Hoewel het er formeel los van staat, komt het rapport nog geen twee weken nadat het bestaan werd onthuld van een gigantische, door de Verenigde Staten be mande afluistercentrale in het Britse graafschap Yorkshire. Het blad The New Statesman onthulde dat de Amerikanen vanuit een basis bij Harrogate in staat waren alle telefoon en telex-verkeer tus sen Europa en de VS af te luisteren. Computers controleren daar moeiteloos de bijna 200 miljoen telefoon- en telexbe richten, die per jaar tussen beide conti nenten worden uitgewisseld. Het rapport wijst erop dat de procedure die gevolgd wordt voor door de minister van Binnenlandse Zaken goedgekeurde aftappingen, veel te subjectief is omdat de minister niet verplicht is het aantal aftap pingen bekend te maken, waardoor het parlement zich geen oordeel kan vormen over aard en omvang van de geheime afluisterdienst. Gesteld wordt zelfs dat men er niet in geslaagd is om een wet te vinden die de minister de bevoegdheid geeft om perso nen te laten afluisteren. Het rapport, waarop minister William Whitelaw don derdag in het parlement zijn commentaar zal geven, eist een diepgaand onderzoek voor heel Engeland en wil dat er in de eerste plaats een wet komt die precies vaststelt onder welke omstandigheden en gedurende welke tijd de regering het af tappen van telefoonlijnen kan gelasten. Verder wordt voorgesteld dat de rege- ringsbeslissingen worden gecontroleerd door een op te richten onafhankelijke commissie die de ministeriële machtigin gen moet goedkeuren, dat het aantal afge tapte lijnen jaarlijks bekend wordt ge maakt en dat het parlement volledig op de hoogte wordt gehouden. Tenslotte dringt het rapport erop aan dat personen die zijn afgeluisterd, achter af daarvan in kennis moeten worden ge steld en dat zij, die vermoeden dat zij afgeluisterd worden ee om opheldering vragen, wordt vertelt dat zulks al of niet inderdaad het geval is. SOUDRRItElt«a BOLIVIAANSE you

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3