m Toekomst vrouw W-Afrika zeer somber Damiate Pers V Caracas gechanteerd van arabische zijde” Felle aanval Nixon op Carter Toch beetje glans aan Jadin over verplaatsen ambassade: Extra subsidie voor restauratie President Peru Snelrecht voor officieren van Kenneth Tynan overleden Twee kostbare IJmuider Courant Sociologe op VN-vrouwenconferentie Kopenhagen: Groei kabel-tv noodzaakt tot samenwerking I Hypotheek PTT ook omlaag Staalproducenten EG draaien van pakhuizen produktie terug geknakte tanker geïnstalleerd „goudvondst” „Congres moet in eigen gelederen onderzoek doen” koopgedrag” violen gestolen „Voedseltesten beïnvloeden n-- Grc BINNEN" EN BUITENLAND 4 JULI 19 8 0 D I X' - SF <1 (Vs UI Aan sche] volsc gemt H. G Heid en d Noor varer Noor bezoi Aan sterd van ma begn L lop< rek' Sail dui: lanj het wa< de uit moi van zoe leid geit ling afsl een gen mei stai D ae ge in D oi A ge dt Ti I (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-CAIRO. De begrafenis vanochtend in Cairo van de ex-sjah is niet bijgewoond door een Nederlandse verte genwoordiger. Ook was er niemand van de koninklijke familie aanwezig. Wel heeft de Nederlandse regering een officiële verklaring uitgegeven naar aanleiding van het overlijden van Reza Pahlevi, waarin sprake is van „gevoelens van medeleven’' met zijn nabestaanden. Den Haag stuurt niemand naar begrafenis sjah z< erotische revue Oh Calcutta. DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Door Nel van Bemmel) 155,00 S De meeste vrouwen in de Westafrikaah- se landen werken in de landbouw. De industrialisatie is hier pas laat opgeko men, vergeleken met bijvoorbeeld Zuid oost- Azië en Latijns-Amerika. Officiële „Voor mannen geldt zo’n beetje hetzelf de, maar zij zijn veel meer beschermd doordat ze meestal lid zijn van ëen vak bond. Vrouwen zijn dat minder vaak. Vrouwen hebben niet het gevoel dat de bonden hun problemen oplossen. Vrou wen zijn ook veel minder strijdbaar. Een vrouwenstaking is een uitzondering. En daar komt dan nog eens bij dat vrouwen, doordat ze vaak niet kunneh lezen en „Het betekent bovendien dat ze geen sociale Zekerheid hebben. In Senegal val je onder de sociale wetgeving, als je er gens langer dan een bepaalde periode in dienst bent. In de industrie is dat een maand. Wat gebeurt er nu met vrouwen? Men neemt ze een aantal dagen in dienst, met ontslaat ze, en de volgende dag wor den ze opnieuw in dienst genomen. Op die manier hebben de vrouwen bijvoorbeeld geen recht op ziektegeld”. cijfers vertellen dat in Senegal zeven tot tien procent van de vrouwen in de indu strie werkt. Maar officiële cijfers zijn on betrouwbaar. Mevrouw Savané: „Vrou wen zitten vaak in seizoenarbeid en wer ken meestal als dagloner. Dat betekent dat ze in statistieken vaak niet worden meegeteld”. Zij meent dat industrie in een land als Senegal landbouwprodukten zou moeten verwerken, tot goederen die de mensen zelf nodig hebben: lanbouw en industrie zouden samen een zelfvoorzieningscircuit moeten vormen. Op de huidige manier gaat de industrialisatie ten koste van de eigen bevolking, en met name van vrou wen en kinderen. schrijven, de wet niet kennen. Met het gevolg dat een vrouwenstaking nogal eens illegaal blijkt te zijn en de baas dus altijd gelijk krijgt”. (Van onze redactie binnenland) AALTEN. De twee Aaltense families Van de Beukel en Vene- berg hebben toch iets overgehou den aan hun vermeende goud vondst vorige week in Zwitser land. Wel aanwezig was oud-president Ri chard Nixon van de VS. Bij zijn aankomst in Egypte verklaarde hij gisteren dat de manier waarop de regering Carter de ex- sjah heeft behandeld,, een zwarte bladzij de in de Amerikaanse buitenlandse poli tiek” is geweest. „Ik ben naar Egypte gekomen om een loyale vriend en bondge noot van de Verenigde Staten de laatste eer te bewijzen”, aldus Nixon, die presi dent Sadat prees vanwege het gastvrije huisvesten van de nu dode Pahlevl. De staatsbegrafenis vanochtend werd slechts door één staatshoofd bijgewoond, namelijk de Egyptische president Sadat, De Verenigde Staten waren vertegen woordigd door hun ambassadeur in Cai ro, Alfred Atherton. Pas na lang stilzwij gen gaf de Amerikaanse regering gisteren aan Atherton opdracht de plechtigheid bij te wonen. De Amerikanen wilden eerst zekerheid over dé begrafenisplechtighe den, maar door het lange talmen ontston den wel geruchten als zou de Amerikaan se regering een zwaardere vertegenwoor diging naar Cairo sturen. Functionarissen in Washington noem den Atherton echter een uitstekende ver tegenwoordiger, die bovendien toch al ter plekke was. diens eigen verzoek. Zijn vader heeft er in de jaren veertig ook korte tijd gelegen. De route waarlangs de kist door het centrum van Cairo werd vervoerd, was zwaar door politie en militairen bewaakt. Van enige vorm van ongeregeldheden is geen melding gemaakt. AMSTERDAM. De Postgiro en de Rijkspostspaarbank hebben besloten de hypotheekrente met 0,2 procent te verla gen. Dat geldt zowel voor maandbetalin- gen als voor halfjaarlijkse betalingen. Voor gewone hypotheken met maande lijkse betalingen wordt de rente 10,3 pro cent, terwijl de rente voor gewone hypo theken. met halfjaarlijkse betalingen op 10,5 procent komen. Voor tophypotheken gaat .de rente 10,7 procent bedragen. Dat blijkt uit een mededeling van de Rijks postspaarbank. Het Bouwfonds Neder landse Gemeenten heeft vandaag het ren tepercentage voor hypotheken voor vijf jaar vast verlaagd van 10,9 pet tot 10,5.pet, aldus het fonds. Dit heeft de waarnemend premier van Israel, Jadin, gisteren verklaard. Jadin zei de stappen van Venezuela te betreuren. Volgens de waarnemend premier toont dit weer eens de macht van de olielanden aan. In een officiële verklaring deelde het Venezolaanse ministerie van Buitenland se Zaken Caracas mee tot de verplaatsing te hebben besloten vanwege de eenzijdige pogingen van Israel om de status van Jeruzalem te wijzigen. De Senegalese regering heeft duidelijke keuzes gemaakt in het industrialisatiepro- ces: nadruk op exportprodukten en pro- dukten voor de rijke stadselite binnen Senegal. Volgens Marie Angélique Savané zijn dat verkeerde keuzes. Het grootste deel van de Senegalese bevolking profi teert nu niet mee van de ontwikkeling: de mensen hebben niets aan de produkten van de industrie, en het arbeidsloon komt voornamelijk bij de mannen terecht die het naar eigen goeddunken besteden; dat betekent lang niet altijd dat hun gezinnen van het salaris mee profiteren. met de verklaring van de Europese Ge meenschap over het Midden-Oosten. Hij deed dit in Parijs na afloop van een ge dachtenwisseling van enkele uren met de Franse president Valery Giscard d’Es- taing. Hoessein vliegt vandaag naar de Bondsrepubliek en zal ook nog Oostenrijk en Italië bezoeken. Hoessein pleit voor toepassing van de VN-resolutie 242 door alle betrokken par tijen, de terugtrekking van de Israëliërs uit alle bezette gebieden en deelneming van de Palestijnen aan de onderhandelin- gen over vrede. Multinationals doen meer dan fabrie ken bouwen. In Senegal gaat het als volgt: officieel is alle grond eigendom van de staat. Vroeger behoorde de grond aan wie hem bewerkte. Dat waren vaak vrouwen. Sinds de grond staatseigendom is, kan de Senegalese overheid zonder meer hele ge bieden aan multinationals verkopen, die er ernorme plantages vestigen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De een vl Hierbi men e 50 vla Op Tall S vend it zes ja ning Het b< aal vo zijn ir Het g schildi Vani V.V.V. aan hi sluizet dat te; pen I, wordt gebied poort dien t voor dan ir volle j Nj de I 13 I nere (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM heeft drieëneenhalf miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor de restauratie van woon- en pakhui zen in Amsterdam. Met deze eenmalige bijdrage kunnen ruim honderd aanvra gen voor restauratiesubsidie ten behoeve van particuliere en gemeentelijke eigen- dornmen worden gehonoreerd. Het over de brug komen van de staatsse cretaris is het resultaat van overleg, dat is gevoerd tussen de staatssecretaris en de wethouder voor de monumentenzorg, de heer L. J. Kuijpers. Het geld is beschik baar in het kader van het beleid ter stimu lering van de werkgelegenheid. Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 U' zc A zu BRUSSEL (Reuter). De staalprodu centen binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) zijn het er over eens dat de staalproduktie moet wor den verkleind teneinde de prijzen niet te laten inzakken. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap, laten weten. Alleen Italië heeft nog enkele bezwaren. Welke dat zijn is officieel niet bekend. De Europese Commissie had de staalfa brieken voorgesteld de produktie in de tweede helft van dit jaar te verkleinen tot negentig procent van het peil in de tweede helft van vorig jaar. De producenten ver klaarden zich hiermee akkoord. Een uit zondering vormen een paar kleine, onaf hankelijke staalbedrijven in Italië, die werken met weinig hoogstaande technolo gie en dus goedkoop kunnen produceren. De Europese Commissie is met haar voorstel gekomen omdat de vraag naar staal afneemt, een gevolg van de recessie. Veel producenten verlagen voortdurend hun prijzen; menig staalbedrijf dreigt hierdoor ten onder te gaan. Met de onafhankelijkheid van de Sene galese vrouw is het dan afgelopen: zij wordt verjaagd van haar stukje grond, en haar man kan in dienst komen van het mammoetbedrijf. Volgens mevrouw Sa vané worden boerenfamilies op die ma nier uit elkaar gerukt. Dit zegt Marie Angélique Savané, socio loge uit de Westafrikaanse staat Senegal. Ze is zowelvoor de VN-vrouwenconferen tie naar Kopenhagen gekomen, als voor do schadqwconferentie. Ze werkt in Sene gal bij een onderzoeksinstituut van de Verenigde Naties en is bovendien betrok ken bij een initiatief om meer onderzoek te doen néér de rol van vróuwen in de ontwikkeling van Noord-Afrika. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De kapitein en de eerste stuurman van de supertanker Energy Concentration zullen vrijdag om half tien voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen. Zij zuHen zich moeten ver antwoorden voor fouten die ze hebben gemaakt bij het lossen van de tanker. Als gevolg daarvan knakte het schip vorige week midscheeps in de zevende Petroleumhaven in Rotterdam, toen het daar werd gelost. De officier van justitie heeft tot snelrecht besloten om de Chinese kapitein en stuurman niet te lang in onze kerheid te laten omtrent hun lot. Beiden hebben, nadat zij vorige week donderdag werden gearresteerd, tegenover de politie toegegeven dat zij fouten hebben ge maakt, die hebben geleid tot het scheuren van de tanker. De Rotterdamse officier van justitie, Hendriks, voor wie de twee officieren gisteren zijn voorgeleid, liet dóórscheme ren dat hij gevangenisstraf zal eisen tegen het tweetal. KOPENHAGEN. „Je ziet het aan de kleinste dingen. Bijvoorbeeld in de visconservenindustrie. Daar moeten mensen ijskoude vis verwerken. Voor mannen koopt men handschoenen, voor vrouwen niet. Voor mannen koopt men laarzen, voor vrouwen niet. Mannen en vrouwen hebben al lebei te lijden van slechte werkom standigheden in de industrie. Maar vrouwen het meest”. Beide families dachten toen voor bij na drie ton aan gouden staafjes te hebben gevonden. Na de vondst waar schuwden zij de politie. In de verwach ting recht te kunnen doen gelden op tien procent vindersloon, keerden de Aaltenaren terug naar huis. Begin deze week bleek dat de staafjes in werke lijkheid van messing zijn, vermoedlijk gebruikt om als goud aan toeristen te worden verkocht. Voor de families be tekende dit echter, dat zij hun hoop op 25.000 gulden vindersloon in rook za gen vervliegen. Een anonieme Vlaar- dinger begaan met deze afloop heeft echter de beide families gisteren twin tig gram echt goud gestuurd, ter waar de van ongeveer 800 gulden. De man die onbekend wenst te blij ven zei het erg triest te hebben gevon den, dat mensen die eerlijk hun vondst hebben ingeleverd, plotseling te horen krijgen dat hun vermeende goud, waardeloos metaal is. Als aardigheidje en ter herinnering aan hun avontuur maakte de Vlaardinger dit „gouden” gebaar. President Sadat van Egypte betuigt zijn medeleven aan Farah Diba, wier man, de ex-sjah, zondag overleed. Vandaag werd het stoffelijk overschot in de Rifai-moskee in Cairo bijgezet. Behalve Sadat was daar geen enkel ander staatshoofd bij aanwezig. LONDEN(UPI). De Engelse criticus en toneelschrijver Kenneth Tynan is za terdag op 53-jarige leeftijd in Californië overleden, zo is gisteravond in Londen vernomen. Hij overleed aan een longaan doening. Tynan is lang verbonden geweest aan het Engelse blad The Observer en aan het Amerikaanse tijdschrift New Yorker. In de jaren zestig is hij een tijd lang verbon den geweest aan het Engelse National Theatre als literair directeur. In 1970 Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Een groot aantal arabische regeringen heeft onlangs de landen, die hun ambassa des in Jeruzalem hebben gevestigd, waar onder Nederland, onder druk gezet met het dringende verzoek deze naar Tel Aviv over te brengen. Venezuela is een van de elf Latijnsame- rikaanse landen die hun ambassade in Jeruzalem hebben. Buiten deze elf is Ne derland het enige land dat van oudsher zijn ambassade in Jeruzalem heeft geves tigd. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Van der Klaauw, heeft vori ge week nog laten weten er niet over te piekeren de Nederlandse ambassade te verplaatsen. Israel heeft gisteren een nieuwe joodse nederzetting gevestigd op de bezette wes telijke oever van de Jordaan. Deze nieuwe nederzetting, Hadasja geheten, ligt ten noorden van Jeruzalem en in de buurt van Givon, een al bestaande joodse nederzet ting. Koning Hoessein van Jordanië heeft gis- kwam hij in opspraak als schrijver van de teren overigens zijn instemming betuigd (Van onze redactie buitenland) LIMA. Fernando Belaunde Terry is gisteren geïnstalleerd als president van Peru. Hiermee is een einde gekomen aan een 12-jarig militair bewind in dit land. De installatieplechtigheid werd bijgewoond door delegaties uit 83 landen. In zijn inaugurele rede beloofde Belaun de, die bij de verkiezingen in mei als winnaar uit de bus kwam, dat de demo cratische vrijheden in Peru hersteld en de rechten van de mens geëerbiedigd zullen worden. De nieuwe president wil de socia le rechtvaardigheid bevorderen en de strijd aanbtnden tegen de inflatie die, naar hij z®, dit jaar 60 percent zal bedra gen. Hij herhaalde zijn belofte in twee jaar een miljoen nieuwe arbeidsplaatsen te créëren. Onder de buitenlandse gasten die de ambtsaanvaarding bijwoonden, waren premier Suarez van Spanje en de presi denten van Colombia, Costa Rica en Ve nezuela. Ook mevrouw Carter was aan wezig. De eerste taak van de nieuwe president was het beëdigen van zijn uit 17 leden bestaande kabinet. Premier en minister van Economische Zaken is Manuel Elias. Op Buitenlandse Zaken zit Javier Arias Stella. In de regering zijn drie gepensio neerde militairen öpgenomen. Aan zullen dem s den z Dat is van de en Tal passen august DEN HAAG (ANP). De NV Centrale Antenne Systemen Exploitatie Maat schappij (CASEMA), de Nationale Wonin graad (NWR) en de Stichting Adviesbu reau voor Telecommunicatie (ATEL), gaan samenwerken om hun dienstverle ning op het gebied van de kabeltelevisie te verbeteren, aldus een vandaag versche nen persbericht van CASEMA. Men grondt de samenwerking op dè verwachting, dat Ook in de toekomst de aanleg en exploitatie van centrale-anten- ne-inrichtingen in de meeste gevallen zal geschieden door of namens de overheid dan wel door een nauw met de overheid gelieerde onderneming. De groei van het opdrachtenpakket van CASEMA plaatst deze onderneming voor het probleem haar organisatie te moeten versterkenin een markt met een tekort aan gekwalificeerd personeel. Dit pro bleem wordt verkleind door samenwer king met genoemde instituten, die over vele specialisten beschikken. De Nationale Woningraad meent dat door de séhaalvergroting de aanleg en exploitatie Van antenne-inrïchtingen zich langzamerhand uit het takenpakket van de woningcorporaties losmaakt. De mo tieven van ATEL zijn de behoefte aan bundeling van onderzoek en kennis gezien de snelle nieuwe technische ontwikke lingen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Als het Amerikaan se Congres een onderzoek instelt naar de activiteiten van Billy Carter (de broer van de Amerikaanse president, red.) wegens het aannemen van geld van Libië, mag het ook wel eens een onderzoek instellen naar eigen leden, die hetzelfde hebben gedaan. Dit zei de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, in een reactie op voor president Carter compromiterende ont hullingen over diens broer, welke de Ame rikanen intussen zijn gaan onderbrengen onder de verzamelnaam „Billy-gate”. (Een verwijzing naar het beruchte watergate- schandaal). Jody Powell: „Er zijn de laatste weken berichten geweest, dat leden van het Con gres campagnebijdragen hebben ontvan gen van de Libiërs en geprobeerd hebben invloed uit te oefenen op het Amerikaanse beleid ten aanzien van vliegtuigverkopen aan Liebië. Volgens Powell heeft de jonge re broer van de president nooit pogingen ondernomen om het Amerikaanse rege ringsbeleid ten opzichte van Libië te beïn vloeden. De Washington Star meldde enige da gen geleden, dat senator James McClure, een democraat uit Idaho, een Libische bijdrage van 1.000 dollar in zijn verkie- zingskas heeft ontvangen. McClure heeft zich nogal opvallend ingezet voor de leve ring van 13 vliegtuigen, die Libië in de VS heeft gekocht. DEN HAAG (ANP). Consumenten die vergelijkende onderzoeken naar levens middelen lezen, laten zich vaak beïnvloe den door de testresultaten. Dit schrijft het Konsumenten Kontakt (KK) in zijn jaar verslag over 1979. Uit een enquête is ge bleken dat 70 procent van de abonnees op het blad Koopkracht van de KK zijn koop gedrag wijzigt naar aanleiding van voe dingsonderzoeken in dit maandblad. In de meeste gevallen stapt men over op goed koper merk levensmiddel. In zijn jaarverslag constateert het Kon sumenten Kontakt dat pressie ten behoe ve van de consument succes heeft. De konsumentenorganisatie wijst onder meer op het terugdringen van sulfietge- bruik in vlees, de verbeteringen van Nu- tricia babyvoeding, de toegezegde betere rechtsbescherming voor de kampeerders en het stopzetten van de „verstandig ro ken” campagne van tabaksfabrikant Nie- meijer. Mevrouw Savané ziet de toekomst voor de Afrikaanse vrouwen somber in: „Vrou wen moeten met mannen concurreren om een baan in de industrie. Vrouwen krijgen moeilijker werk, omdat ze trouwen en kinderen krijgen.Daarom gaan ook veel jonge vrouwen tegenwoordig naar de stad en zoeken huishoudelijk werk of beginnen handeltjes op straat. Steeds meer vrou wen worden prostituée om hun brood te verdienen: dat is hun manier om te overleven. Vanmiddag om twee uur was de plech tigheid in de Rifai-moskee afgelopen, het geen met een drietal saluutschoten werd bezegeld. In deze moskee werd het li chaam van de ex-monarch bijgezet op ENSCHEDE (ANP). De Enschedese violist Bech mist sinds dit weekeinde twee kostbare violen, een van de instrumenten is een 200 jaar oude Guarneri. De viool heeft een waarde van ongeveer veertig duizend gulden. Hoeveel de andere waard is staat niet vast, volgens de politie. De twee instrumenten en drie strijkstokken zijn weggenomen uit het huis van de violist. f 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Het besluit van Venezuela zijn ambassade te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv heeft eerder te maken met chantage van arabische zijde, dan met oppositie tegen de stappen van Israel zijn-,grip op Jeruzalem te verstevigen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Voor de toekomst voorziet KK een noodzakelijke uitbreiding van zijn activi,: teiten op het gebied van de bestedingen. Nu de koopkracht steeds verder wordt aangetast, zal het pressiewerk op het ge bied van prijzen en tarieven nog belang rijken worden. De belangenbehartiging' wordt toegespitst op de positie van de! lagere inkomensgroepen. Lezersonder zoek heeft aangetoond dat 75 procent van: de achterban van het Konsumenten Kon takt lid is van een vakbond. De meerder heid behoort tot de lagere inkomens groepen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4