Mr. dr. Amersfoordt baarde opzien met modelboerderij 19 ■s Haarlemmermeer 125jaar 19 I® «Wife wij 19 39 19 ipw ft® 7 6 DINSDAG 29 JULI 1980 J h Een grauwe motregen druppelt langzaam neer op de grijze en groene vlakten achter de hoge dijk. Het water van de ringvaart is fel in beweging. Het stoomge maal de Lijnden werkt en zwalpt een schuimende, borrelende stroom uit de polder omhoog. Geen behoorlijke woning is er in de vlakte te zien. Het is alsof hier de bewoonde wereld overgaat in een randgebied van modder en onkruid. Enkele paden voeren van de Ringdijk in het nog onge cultiveerde land. Smalle, glibbe rige wegen, nauwelijks begaan baar. De Haarlemmermeer is droog. De grote watermassa, die bij stormvloeden haar golven tot de poorten van Amsterdam op stuwde is eindelijk bedwongen. M ff "ff ff L ff X - dweer istraat idweer •ir De modelboerderij De Badhoeve Eerste pionier in de polder was omstreden intellectueel ED OLLIERHOEK mersfoordt geïntroduceerde uit Engeland afkomstige stoomploeg loor mr. labinet ur. Za. uur ren). telling r pad- o. van Kerk. i 9.00- Wagens met stenen, balken en kalk den deren over de Sloterbrug, het nieuwe land tegemoet. Metselaars, timmerlieden, schil ders en loodgieters zijn aan de slag; De Badhoeve verrijst. Het eerst is het nieuwe herenhuis met zijn hoge gevel gereed. Dan volgen de stallen, de schuren en het mane- gegebouw. Hierna komen de arbeidswo- ningen aan de beurt. Overal vandaan stroomt het poldervolk toe; hier komen mooie woningen voor boerenknechten. vinden de talloze buitenlandse hooglera ren die zijn Badhoeve komen vereren met een bezoek. Maar niet alleen op het gebied van de mechanisatie is Amersfoordt een nieuwlichter. Ook wat betreft de teelt van verschillende producten loopt hij voorop. Hij heeft ontdekt wat het beste voor zijn land is. Intensief beoefent hij de wisselbe- bouwing. Zijn landen worden gedeeltelijk in het klaver en het gras gezet. Afwisse lend verbouwt hij tarwe, rogge, haver en gerst op zijn akkers. Als eerste verbouwt hij het tweejaarlijkse gewas meekrap. Op advies van zijn vrouw bouwt Jacob een eigen bakkerij. Kort daarna rijden de bakkerswagens op en aan. De winst is slechts bescheiden, maar elke cent is wel kom op het bedrijf. Het is 11 juli 1855. Vier dagen na de verschijningsdatum wordt het Algemeen Handelsblad op de Badhoeve bezorgd. Jacob Amersfoordt leest dat hij sinds een week in de gemeente Haarlemmermeer woont. Bij Staatsblad van 7 juli 1855 is de gemeente Haarlemmermeer officieel in gesteld. Jacob is in vuur en vlam „Nu zal alles beter gaan”, legt hij zijn vrouw uit. „Eindelijk zullen we een gemeentebestuur krijgen, een burgemeester, een school, po litie en armenzorg. De Haarlemmermeer is een streek in Nederland geworden. We wonen niet langer in een wildernis”. Toch blijkt Amersfoordt te optimistisch over het krantebericht. Wel heeft de recerinc blijven Amersfoordt bezighouden. Dank zij de steun van dijkgraaf van de Pol zal er een proef worden genomen met de recht streekse aanvoer van steenkool uit Enge land voor de stoomgemalen. Het is 26 mei 1861 als Amersfoordt en van de Pol in Amsterdam aan boord van het smakschip de „Zaanstroom” gaan om het laatste deel van de reis mee te maken. Dan begint de ellende. Zuinigheid is er de oorzaak van dat de Amsterdamse Overtoom nauwe lijks bevaarbaar is. De jaagpaden zijn slecht, het water is sterk vervuild en de kanten van de vaart zijn dicht begroeid met flap. De vaargeul bij de Amsterdamse sluis is smaller dan de wettelijk verplichte acht voet. Het schip' moet gelicht worden. Vier dagen is men in touw om de 1150 mud steenkool uit het schip te halen totdat het, lichter geworden, door de modder kan glijden. Na het betalen van de hoge sluis- gelden vaart het schip dan eindelijk de Ringvaart in. Honderden verdringen zich op de ringdijk om het zeeschip te zien. De Haarlemmermeer is geen achtergebleven gebied meer. Haar ontwikkeling kan nu lpas goed beginnen!. nijden te bezaaien met rijgras. Verkoop van het gras brengt geld in de gemeente kas. Ook krijgt hij steun voor de plannen de Ringdijk niet meer te versterken met rietzoden, maar gaat men proeven nemen met het uitzaaien van riet. Een ander plan lijdt helaas schipbreuk. succes een wekelijkse veemarkt gehouden in Kruisdorp. Nog hetzelfde jaar volgt er een paardenmarkt waar maar liefst 143 paarden worden aangevoerd. Ook groeit de afdeling Haarlemmermeer van de Hol landse Maatschappij voor landbouw. Ein delijk gaan de boeren wat meer belang stelling tonen voor de meningen van we tenschappers op het gebied van de land bouw, die in de rumoerige Beurs hun lezingen komen houden. Weliswaar moet de sterke hand menigmaal beschonken en vechtende boeren uit de zaal verwijderen, maar het woord van de deskundigen be gint toch door te dringen. Het drankgebruik in de Meer blijft ont- voens- •0 uur Plein; ekuur- e vnj voens. ur en tot 28 15-207, ag ge- gelijks ipend. ig t/m. V. d. erkda- - >gave. Star; O". 1, ge, 1 k, K. erkda- r Wijk Plein preek- elke We schrijven 1854. Over de Sloterstraat- weg ratelt een rijtuig door het dorp. Her- mine Amersfoordt kijkt door het beregen de venstertje. De wagen draait de houten brug over de Ringvaart op. Hol klinkt het gestamp van de paardenhoeven op het houten plankier. Mr. dr. Jacobus Amersfoordt opent het portier. Samen met zijn vrouw staat hij op de rand van de dijk en kijkt hij uit over het troosteloze land. De blonde vrouw tuurt over de grijze woestenij. Is dit het land waar haar man zo geestdriftig over meer wordt de grond versnipperd en te gen woekerprijzen verhuurd aan arme -«■'ff- advocaat met zijn arbeiders bezig op het land. Met zorg selecteert de nieuwe herenboer zijn werkvolk. Zij komen bij tientallen tegelijk. Aangelokt door de fantastische verhalen over de fabelachtige rijkdom van de nieuwe polderbewoner vragen zij om werk. Amersfoordt heeft een voorkeur voor de ruwe, onbehouwen polderwerker. Hij ziet ze liever dein de landarbeiders uit Sloten. Want het is smerig en zwaar werk. Met grote snelheid is het nieuwe land overwoe kerd met een woud van wilgen die in de drassige kleibodem zijn omhooggescho ten. Stuk voor stuk, tot op de wortels moeten ze worden gerooid. Daarna is het onkruid aan de beurt. Manshoge moeras- andijvie en rietbossen bedekken het pol derland. Tot laat in de avond weerklinkt het eentonige gezang van de polderwer kers die met behulp van een grote plank het onkruid knakken en verwijderen. Maar dan is het leed geleden. De grond kan met zwarte aarde worden bedekt dat bij het afgraven van de sloten en greppels is vrijgekomen. Het terrein van de Bad hoeve is bouwrijp; Jacob Amersfoordt kan zijn levenswens gaan realiseren, de Badhoeve zal een schoolvoorbeeld moe ten worden voor de Nederlandse land bouw. Niet alleen op het gebied van de land bouw is Amersfoordt een vernieuwer. Met zijn rechterhand, Gijs van Wieringen, be spreekt hij zijn ambitieuze plan. Hij wil een spaarfonds instellen om de boeren die op zijn land werken ook in de winter van een goed inkomen te voorzien. „Probeert u het eerst eens met de beste arbeiders”. men aan de overkant van de Noordzee over op de industrie. De nieuwe fabriekssteden schreeuwen om boter, graan en vlees. Elk jaar stijgen de graanprijzen. De boeren worden sla pend rijk. Maar ook de grondprijzen gaan omhoog. In de Haarlemmermeer wordt al spoedig voor goede grond twee mille per bunder gedaan. Maar de meeste boeren doen niets aan de ontwikkeling van de Mr. J. P. Amersfoordt landbouwmethoden. Liever knoeien zij keuterboeren die denken met hun dure met gewichten en kwaliteit om hun win- lapje grond een forse broodwinning te sten nog groter te maken. Er zijn er maar hebben gekocht. Fel zet Amersfoordt zich weinig die de werkelijke oorzaken van de af tegen dit gedrag van de grondeigena- plotselinge rijkdom zien en de grenzen ren. Jarenlang nog zal hij ten strijde moe- van die welvaart onderkennen. Zij die dit ten trekken tegen deze uitbuiters voor er wel zien verbeteren hun bedrijf, kopen iets verandert in de polder. Nog steeds en arg- van de nieuwste ontwikkelingen. Jacob waan bekeken. Tientallen mensen bezoe- Amersfoordt is een van hen. Overal be- ken zijn modelboerderij. De rijkdom die pleit hij verbetering van landbouwmetho- van de bezittingen van de stadse boer den, invoering van landbouwonderwijs en afstraalt, mishaagt de boeren. Vooral de grote hoeveelheid in hun ogen „nutteloze” werktuigen zijn hen een doom in het oog. Zo is er de vreemde locomobiel, die een machines in beweging brengt. over men interesse het initiatief van vier Gronin gers die een landbouwschool hebben ge sticht, maar, zoals Amersfoordt het uit drukt: „Zij lossen liever de staatsschuld af en jagen aldus de effecten op, die zij weduwen en wezen dwingen te ver kopen”. Het is 1855. De grondprijzen zijn tot chine, een wanmolen, een graanmolen en gigantische hoogten gestegen. Het beroep graanbreker een strosnijder en een wor- van boer is in trek. Kwalijke praktijken telsnijder worden door het apparaat in doen hun intrede in de polder. Steeds beweging gezet. Een zinloze kolenversil- ling volgens de naijverige boer, een fan tastische ontwikkeling in de landbouw. nog steeds is de Meer zo arm dat, wanneer de minimum cencus voor het gemeente- kiesrecht op tien gulden blijft gehand haafd, er slechts 27 kiezers in de nieuwe gemeente zouden zijn. Voorlopig blijft de nieuwe burgemeester in Heemstede wo nen. Elke dag koetst hij naar het gebouw Nieuw Rijk in Kruisdorp dat hij op eigen kosten laat neerzetten om in ieder geval een onderdak te hebben voor zijn secreta ris en de nieuwe raad. Ramp na ramp treft de nieuwe gemeente. De eerste gemeente ontvanger vlucht met het schijntje kas geld. Vechtpartijen en mishandelingen zijn aan de orde van de dag. Al gauw krijgt de nieuwe burgervader de bijnaam komen. Amersfoordt heeft succes Hein de Kruier; dronken polderjongens neer hij het polderbestuur voorstelt de bindt hij achter zijn paard en sleept ze kanten van de wegen die het land doors- naar huis. Amersfoordt, al spoedig tot raadslid van de nieuwbakken gemeente gekozen, bewondert de nieuwe burgemeester. Nau welijks een jaar later wordt de polder volwassen. In januari 1956 wordt de Com missie van Toezicht en Beheer verandert in een heus polderbestuur. Amersfoordt Door gebrek aan geld kan er voorlopig wordt gekozen tot hoofdingeland. Veror- geen schutsluis worden aangelegd, die deningen, keuzen en reglementen worden scheepvaart buiten de polder mogelijk vastgesteld; eindelijk is het nieuwe land zou maken. Maar wel wordt er in het een gereglementeerd deel van het Konink- voorjaar van 1861 voor het eerst, én met rijk. In februari 1860, als de polder weer eens maandenlang onder water staat brengt Jacob een bezoek aan het kantoor van het inmiddels mede door zijn toedoen opge richte Haarlemmermeers Weekblad. Sa men met de Clercq, hoofdredacteur en uitgever van het blad, neemt hij het pro vinciaal verslag Noord Holland van 1859 door. Achter de koele cijfers van het ver slag ligt een wereld van tragiek. Sinds 1856 hebben tweeduizend polderbewo- ners het opgegeven en zijn uit het nieuwe land vertrokken. Hoewel de gezondheid niet „ongunstig” wordt genoemd, blijkt uit de getallen dat het sterftecijfer twee maal zo hoog is als in de rest van Noord stellend hoog. Ruim tachtig tapperijen telt Holland. De gezinnen veel groter dan el- men binnen de boorden van de Ringvaart, ders. „De bevolking groeit tegen de ver- En dat op een bevolking van krap achtdui- drukking in” zegt Jacob somber. „De zend zielen! Maar het gevecht van Jacob Haarlemmermeer is een prachtig gebied, hiertegen is er een tegen de bierkaai, maar iedereen werkt tegen. De regering Ook de ontwikkelingsmogelijkheden heeft geen geld, de provincie doet niets en van de scheepvaart in en naar de polder de inwoners zijn verdeeld”. Opnieuw krijgt de sociaal bewogen zegt van Wieringen. Een aantal mensen wordt overgehaald. Wekelijks wordt er een gulden van hun schamel loon inge houden. Het experiment is echter voorals nog gedoemd te mislukken. Op een zater dag in november, dertien weken na de start van het spaarfonds, eisen de meeste boeren hun spaargeld weer op. Dezelfde avond komen de mannen laveloos dron ken thuis. „Het zijn slechts de sterkste benen die de extra weelde van dertien gulden in de polder kunnen dragen” denkt Amersfoordt. Teleurgesteld over de mentaliteit van zijn boeren maant hij zijn mannen na het weekend aan het werk. Ze begrijpen hun meester niet. Economisch maken veel landen een heeft gesproken? bloeiperiode door. Er wordt veel geld ver- Moet zij hier wonen? Moet Jacob hier zijn diend in de handel. Engeland schaft de modelboerderij bouwen? Tweehonderd invoerrechten af op granen en tegelijker- hectare goede grond heeft hij gekocht. In tijd met de vermindering van de land- zijn gedachten ziet hij het wuivende graan bouwproduktie schakelt zover de horizon reikt. Hij strijkt met zijn hand door zijn korte baard. „Dit is mijn toekomst”, denkt hij. „Dit hier is mannen werk. Beter en mooier dan de advoca tuur”. voorlichting door de regering. Maar de regering, die met het oveme- men van het vrijhandelsprincipe ook de leus „Laissez faire, laissez passer” heeft aantal overgenomen denkt voorlopig niet aan Waar is het ooit vertoond dat lorries voltooid is, is de voormalige Amsterdamse landbouwonderwijs. Wel heeft een staats- een boerderij liepen via een smalspoor dat commissie een oud rapport over een niet alleen de gebouwen op het terrein met school van Amersfoordt in studie geno- elkaar verbindt, maar ook over de akkers en beziet de Staten Generaal met en de weilanden loop. Vooral de locomobiel is onderwerp van gesprek en conflict tussen de moderne en de conservatieve boeren, voor wie het machien een werktuig van de duivel is. Met daverend geraas drijft de locomobiel die Jacob in Engeland heeft gekocht, een scala van werktuigen aan. Een dorsma- herenboeren van de polder. Slechts enke le uren na de dood van een van zijn kenchten, Cor de Jong, krijgt Amersfoort bezoek van een landarbeider, en wordt hij geconfronteerd met een hem onbekend verschijnsel. De eenvoudige man vraagt zijn baas in aanmerking te mogen komen voor het huisje dat de weduwe, nu haar man overleden is, binnenkort zal verlaten. Het huisje is groter dan zijn schamel on derkomen en de huurverhoging is voor hem geen bezwaar. „Gij weet toch, dat slechts gezinnen in aanmerking komen voor deze huisjes”, zegt Amersfoordt te gen de man van wie hij het idee heeft dat deze vrijgezel is. Kort maar bondig legt zijn arbeider hem uit dat het vrijgezellen dom op het landgoed van de eigenaar van de Badhoeve uitzondering is. Het grootste deel van zijn mannen is „over de putrand” na eindeloos aarzelen besloten, dat het getrouwd (woont samen, bedoelde hij) en nieuwe land een gemeente moet worden had een groot aantal kinderen. „Niet uit en wordt Mr. M.S.P. Pabst tot burgemees- gemak” maar omdat zelfs het trouwen pro ter benoemd, maar daarmee houden de deo de arbeiders teveel geld kostte. Trou- activiteiten van Den Haag voorlopig op. wen betekende immers vier uur heen en Een magere subsidie wordt door de Sta- terug naar Nieuw Rijk, een bewijs van ten Generaal afgewezen, een gemeentelij- onvermogen van twee gulden, briefporto ke grondbelasting wordt door de Eerste en bezorgersloon en de kosten van ver- Kamer afgeketst. De Haarlemmermeer is zuim. Al met al een bedrag dat de eenvou- een gemeente, maar één zonder raadhuis, dige polderwerkers niet konden op- zonder geld, en bijna zonder raad want brengen. En zo kwam het dat Amersfoordt de eerste boer was, die zijn arbeiders bij huwelijk gewoon doorbetaalde, een maat regel die hem door de collega-boeren niet in dank werd afgenomen. „Een schande”, aldus zijn collega-raadslid Knaap. „U werkt opstandigheid in de hand; arbei ders te betalen waarvoor ze niet werken! „Maar Jacob haalt zijn schouders op; want die morgen heeft hij ontdekt dat er nu al acht hoeven in de polder zijn waar met stoomkracht gedorst wordt. De Haar lemmermeer wordt wakker. Eindelijk lijkt de zon af en toe door te wan- Jacob Amersfoordt heeft het drukker nieuwe machines en blijven op de hoogte wordt Amersfoordt met jaloezie dan ooit tevoren. Gedegen controleert hij het werk van de handwerklieden die met de bouw van de Badhoeve belast zijn. In Amsterdam bestudeert hij de literatuur over modernste Engelse landbouwtech nieken. Enkele weken later reist van Amersfoordt naar Engeland en koopt er de modernste landbouwmachines en eer ste klas fokvee. Nog voor de Badhoeve De gemeente Haar lemmermeer bestaat 125 jaar. Een tijdperk waarin het gezicht van de polder ingrij pend veranderde. In een se rie verhalen besteedt onze krant uitvoerig aandacht aan heden en verleden van de droogmakerij. -Cr Vandaag: het eerste deel uit een verhaal van twee af leveringen over de beleve nissen van Mr. dr. Jacobus Amersfoordt, stichter van de befaamde Badhoeve en een van de eerste burgemesters van de gemeente. Het verhaal is ontleend aan de geromantiseerde ver telling ,,de vergeten voor man" van de schrijver A. v.d. Vet. I -x'W .-.•X-. -V Xa- •.■xiv;4fev -. '-ff-, z 'ff

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7