rs Nederlander favoriet op marathon eindstrijd DDR wipt kussen uit Goud na krappe zege op Spanje II ■i l«l tl 1,1 8 i» c I i® i 15 WOENSDAG 3 0 JULI 19 8 0 SPORT HOCKEYTEAM INDIA: ^noteert Klinisch w ion ia a a 2IJ au 2111 m XI 3ü Niet meegevallen ik Cm Nederlandse zeilers met lege handen start Zeilcoach Ben Staartjes: teleurgesteld. druk op Gerard Nijboer 'oorbij. Eén ding hebben beiden vrijdag tijdens Ik zal toch blij zijn als Moskou achter (Van onze sportredactie) 0) Bn: tel- te x-claim. sten. c huisde fouten koersen voor dit men euve uus aan. I t. fondst .ckdlv edj 10 70 00 50 50 30b 00 00 50 50 30 30 50 30 50 10 70 30 10 10 >0 1M 1515 3315 de rug is. Het is me allemaal niet meege vallen. Ik ga het dan wat rustiger aan doen en de studie weer meer prioriteit geven. Wat de atletiek betreft, is mijn eerste doel het verbeteren van de snel heid. Baanwedstrijden dus, want daar kom ik internationaal nog helemaal niet aan de bak”, aldus Gerard Nijboer, die samen met Cor Vriend eindelijk weer eens voor een Nederlandse inbreng zorgt tijdens een olympische marathon. Aad Steylen was in 1968 de laatste Neder lander. „Toch een voordeel, dat we hier met ons tweeën zitten. Je kunt lekker tegen elkaar aanpraten. Neen, zo weinig moge lijk over de marathon. Daarmee ben je zelf al vaak genoeg bezig. Bovendien zit- Van erg groot belang is natuurlijk hoe de weersomstandigheden vrijdag zijn. „Ze zijn hier erg wisselend. Het meest ideaal is zo’n vijftien graden, maar aan de 20 graden zit je hier al gauw. En dan moet je maar helemaal niet denken aan de temperatuur, waaronder Gerard Te- broke zijn eerste tien kilometer liep”, vindt Gerard Nijboer, die wat meer hin der heeft van hogere temperaturen dan Vriend. ten we nu in de periode van de Spelen, waarin de meeste Nederlanders al uit de strijd zijn. Dat kan nog wel eens wat probleempjes geven. De anderen gaan zich nu toch wel vervelen, maken het ‘s nachts wat later, zijn rumoeriger. Iets, dat we best kunnen begrijpen, maar we hopen toch dat men rekening houdt met ons beiden; wij komen zowat op de laat ste dag nog in actie”, vult Cor Vriend aan, die gezien zijn beste tijd van 2.13,08 duidelijk Nederlands tweede loper is. „Ik probeer de Amsterdamse marathon toch als richtlijn te nemen. Dat betekent een redelijk snelle, maar geen overhaaste start”, vult Gerard Nijboer aan, voor wie de olympisch kampioen van 1976, de Oostduitser Cierpinsky, de grote favoriet is, terwijl Cor Vriend het op de Russen houdt, die inderdaad op dit parcours al tijden van even boven de 2 uur en 10 minuten hebben gelopen. „Dat zie ik ook echt zo. Gerards trai ning is meer op het topniveau gericht. Zijn tempowerk bijvoorbeeld, dat ik ei genlijk verafschuw, maar dit seizoen voor het eerst toch heb gedaan. Maar altijd met tegenzin. We zijn toch wel verschillende marathonlopers. Daarom en ook vanwege het feit dat zeker een marathon een puur individuele tak van de atletiek is, kunnen we ook geen afspra ken maken voor teamwork. We zijn wel ingesteld op een vrij snel vertrek. Bij elke grote marathon gaan de mensen hard weg, al blijft het een gok. Toen ik begin van dit jaar in Essonne de limiet liep en daar derde werd, heb ik eerst negen lopers laten gaan. Die gingen als gekken weg. Mooi, dat ik zeven van de negen terugpakte”, vertelt de 30-jarige Brabantse atleet. die lange, wellicht moordende tocht ge meen. Iets, dat Gerard Nijboer als een soort bewustzijnsvernauwing aanduidt. „Een gedachtenvertraging. Ik geloof dat elke marathonloper dat krijgt. Je neemt dan alles vrij traag op. Veel gaat er langs je heen. Ze heb je soms een hele tijd nodig om een tussentijd te vertalen naar de boei keer „Er stond een idiote stroming”, aldus Erik Vollebregt. „Je kon er niks mee beginnen. We hebben er heus nog wel van alles aan gedaan. Meer zat er echter niet in, jammer, maar niets aan te doen”. eindtijd toe, waarop je dan moet uit komen”. Een beetje een marteling dus. „Ach, als je straks door de finish bent en je hebt een goede marathon gelopen, dan kun je daarop wekenlang teren”, klinkt het unaniem. Voor de Vollebregts was weinig eer meer te behalen. Toch hadden ook zij door een overwinning in de slotrace nog brons kunnen veroveren. Dat lukte nu de Hongaarse tweeling Detre, die in het klassement na zes races slechts één punt op de Nederlanders voor stonden. Erik en Sjoerd Vollebregt finishten uiteinde lijk als vierde nadat zij het tweede kruis rak als voorlaatste waren ingegaan. MOSKOU (ANP). Een gouden medaille voor India; De oude tijden van het olym pisch hockey leken teruggekeerd. Helaas pas na de laatste wedstrijd van het toer nooi voor de heren, maar er waren weer jubelende Indiërs, zij hadden hun achtste gouden medaille binnen uit een olympi sche geschiedenis, die in Amsterdam was begonnen. De derde treffer was van Kausjik. De tribunes waren bij de finale betrekkelijk rustig. Er werd geen partij gekozen, zoals in de strijd om brons, waarin het eigen land in het duel met buurland Polen (2-1) op behoorlijke vocale steun mocht reke nen. Door de afzijdigheid van de kijkers op de redelijk volle tribunes bleef het een klinisch, onaandoenlijk duel, dat na het eerste kwartier van de tweede helft toch plotseling ontvlamde. Spanje dat volmaakt kansloos was ge weest, zelden voorbij laatste man Davin- der was gekomen en doelman Bir Bhadur eigenlijk alleen maar van ver buiten de cirkel had gezien, stapte volstrekt onver wacht in de wedstrijd terug. In precies één minuut haalde de laatste man Juan Amat eerst bij een lange - en vervolgens bij een korte hoekslag - hard uit. Toen durfde de bank van India te gaan jubelen, de spelers deden het veertig se conden later. Goud is goud tenslotte en met medailles kan een tanende reputatie weer worden opgepoetst, zelfs na een toernooi met twee redelijke, twee matige en twee uiterst povere deelnemers. zijn de ier- i te ten MT 125! 1SK ft «J «J Uil 10t» SM r 50 30 70 30 30 30 !0 )0 )0 ’0 10 50 iO >0 <3d K3 iO iO 10 io <3 0 0 0 0 0e 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 3 3 3 3 tb 3 huurd van de Westduitser Oetken en wilde het wel overnemen. Vol goede moed was Van Gent het water op ge gaan. „Ik had me mentaal goed geprepa reerd”, zei hij. „Het was wel een vlakke zee, dus eigenlijk niet het goede weer voor ons, maar toch had ik voldoende hoop. We hadden een prima start en bleven tot en met de laatste boei tweede. En dan gebeurt er zoiets onverwachts. Die Finnen doen een dok, gaan dè ande re kant uit, en ja, hoor, ze hebben alle geluk van de wereld en winnen nog de race ook. Daar valt gewoon niet tegenop te varen.” Ook voor Geert Bakker zag het er aanvankelijk nog rooskleurig uit. Na het voltooien van de olympische driehoek en het ingaan van de kruisrakken lag de 59- jarige Warmonder met zijn zoon Steven en Dick Coster in tweede positie, achter olympische titelverdediger Jensen (Den). Ook hier gaven de klasseringen van de concurrenten de hoop op brons meer glans. Daarna ging het echter mis. In al vrijwel kansloze positie deden de Neder landers in het laatste kruisrak nog een wanhoopspoging. Coster: „We moesten iets doen. Daar om deden we een dok, en dat mislukte”. De cadans van Geert Bakker zakte door de wanhoopsmanoeuvre zelfs naar de zevende plaats, waardoor hij net als vier jaar geleden in Kingston vijfde werd in het eindklassement. Opvallend was overigens wel dat de Nederlandse solingboot de gehele regat ta een uitstekende start had, in schrille tegenstelling met bijvoorbeeld de van Binkhorst. Steven Bakker: „Bij de eerste lagen we drie keer eerste en drie tweede. We hebben de medaille eigenlijk al in het begin vergokt. Want we hebben toen de mogelijkheden gehad een paar keer eerste te worden”. De enige Nederlanders, die op de Balti- sche zee een keer een dagzege binnen konden halen, waren de minst ervaren zeilers: Willem van Walt Meijer en Go- vert Brasser met hun tornado. In de laatste race, die wegens gebrek aan wind vooral voor de catamarans en de st^rs erg veel tijd in beslag nam, eindigde het duo nog fraai als tweede zonder daar overigens veel mee op te schieten. Met uitzondering van Mark Neele- man, die zich bij de finnjollen al enkele dagen uitgeschakeld wist, waren de kansen van de andere Nederlanders in theorie nog wel aanwezig voor het begin van de laatste race. Daarbij moesten echter de nodige, sla- Kampioen na een overwinning met 4-3 in de finale op Spanje. Kampioen bij gebrek aan beter, want een olympisch toernooi met Tanzania en Cuba, Polen en de Sovjet-Unie (brons) en tenslotte de fi nale tussen India en Spanje is niet slecht. De twee ploegen uit de internationale ge goede middenmoot waren boven komen drijven, vanzelfsprekend. In de groep van zes liet India een punt liggen tegen Polen en hadden de twee finalisten voor hun „play-offs” al tegen elkaar gelijk ge speeld, 2-2. Een gelijkspel, in de slotwedstrijd leek weer het duidelijke doel van de Spanjaar den, die pas van hun verdedigende speel wijze afstapten bij een achterstand van 0- 3. Een score die op het bord was gekomen door twee treffers van Surrinder (25e en 30e minuut) en een doelpunt van Kausjik, zeven minuten na rust. In de eerste helft leek trouwens iets meer van de oude stijl terug. India speelde zoals een kwart eeuw geleden, weer met zijn tegenstander. Kausjik en Sjahid dartelden over het veld alsof er geen andere ploeg stond. India ondervond dan ook weinig tegenstand. Alleen de produktie bleef een beetje ach ter bij de overmacht en ook dat was in de oudheid van het hockey niet ongebruike lijk. «1 1221 iU SJ 11» tij HU HU HU 3U y 1M SJ !U Hl S,J 1435 1M SJ 1511 «J 1511 10U Uli M in w 51,1 lOMi 3M zich tijdens de sluitingsceremonie van woensdag in de olympische jachthaven Pirita geen medaille kunnen laten om hangen. Bij het ingaan van het laatste rak lag het tweetal in tweede positie en de klas seringen van de andere boten was zoda nig dat het brons als het ware al op de Nederlanders lag te wachten. Met een „noodklap”, zoals de teleurgestelde ploegleider Ben Staartjes dat later zou uitdrukken, sprongen de Finnen Lindg ren en Tallberg echter van de zevende naar de eerste plaats en kwamen Van Gent en Van den Hondel niet verder dan de vierde plek. Van Gent, die voor alle zekerheid de stand na zes races met viltstift op zijn boot had gemarkeerd, kon er na afloop niet over uit. „Die Finnen hebben hier al zoveel geluk gehad”, zei hij, „in één rak driehonderd meter winnen, dat gebeurt haast nooit. Maar uitgerekend de Finnen hebben die mazzel weer”. Tevoren was Staartjes met Van Gent een weddenschap aangegaan. „Als je nog het goud weet te veroveren koop ik deze boot voor je, wordt het zilver dan betaal ik de helft en haal je brons dan dok ik eenderde”, had Staartjes gezegd. Van Gent had het schip namelijk ge- f'—TJUT- f— Van 0-3 op 2-3, zekerheid van Amat en het veelvuldiger gebruik door de Span jaarden van de vaardigheid en snelheid van rechtsbuiten Roca, lieten weinig over vqn het speels hautaine India. De ploeg bleek kwetsbaar, maar was alert genoeg om van een Spaanse verdedi- gingsfout te profiteren. Heel Spanje meende bovendien dat het voetje van Ik- bal niets met de bal had gedaan voor Sjahid langs de uitstekende doelman José Garcia tikte. Scheidsrechter Bob David- zon echter liet de protesten langs zich afglijden. Hij was als invaller voor de Enschedeër Gerrit Hagels, die bij een con- ditietest een blessure had opgelopen en voor de finale had moeten afzeggen, niet gekomen om een Spaanse jury te weer staan, maar om een hockeywedstrijd te leiden. Met nog slechts zeven minuten te doen en rekening houdend met de Spaanse beperkingen - uitgespeelde kansen bleven weg - leek de race gelopen. Tot Davinder vijf minuten voor tijd met een kinderach tige overtreding nog eens aantoonde dat India onder druk de kluts snel kwijt was. Amat haalde het maximale rendement uit de toegekende strafhoekslag en wilde dat in de voorlaatste minuut na een lange corner nog eens doen. Doelman Bir Bha dur stapte echter in de baan van de bal en Jaime Arbos miste uit de rebound. TALLINN (ANP). Bob Maas, Eddy Stutterheim en Koos de Jong blijven tenminste nog vier jaar de laatste Ne derlanders, die medailles wonnen in een olympische zeilregatta. In 1948 grepen Maas en Stutterheim in de baai voor Torquay brons in de starklasse en werd De Jong eveneens derde in de al lang opgeheven Firefly. Wat al enige tijd in Tallinn werd ge vreesd is werkelijkheid geworden: de complete Nederlandse zeilploeg bleef in deze regatta, die door de boycot prak tisch gehalveerd was ten opzichte van 1976, buiten de medailles. De vierde plaats in het eindklassement van de 470- klasse van Henk van Gent en Jan Wil lem van den Hondel bleek het hoogst bereikbare. Olympische diploma’s waren er voorts voor het solingtrio Bakker/Bakker/Cos- ter (vijfde), Van Waltmeijer en Brasser in de tornado (vijfde) en Binkhorst met Vandenberg in de starklasse (zesde). De zeilers, van wie tevoren het meeste werd verwacht, de gebroeders Volle bregt (fd) en Mark Neeleman (finnjollen) hebben zelfs geen recht op deze troost prijzen: zij werden respectievelijk zeven de en achtste. Met name voor Henk van Gent en Jan Willem van den Hondel is het zuur dat zij I: MOSKOU De Russen zijn gister avond een illusie armer geworden. In het Plrijwel volgepakte Leninstadion (100.000 toeschouwers) werden de voor eigen pu- fbliek sterk favoriete Sovjet-voetballers lil de halve finale met 1-0 (doelpunt van Metz) uitgeschakeld door de Oostduit- Rers. Het was een werkelijk fascinerende (•Wedstrijd, allerminst door schoonheid ►van individuele acties of schitterende ^spelpatronen, maar wel door de zinderen- ;de spanning en de lawine van kansen die Pe Russen tijdens hun langdurige storm- L’bpen kregen, na een al vrij snel opgelo- ‘pen achterstand. De technisch betere Enussen kunnen in de wedstrijd om de ~Serde en vierde plaats tegen Joegoslavië hooguit nog het brons pakken Vooral de boomlange (1.97 meter) doel- Z*>an Bodo Rudwaleit van BFC Dynamo stond een Russische doorbraak in de weg. Hij is een mengeling van de befaamde, gen om de arm worden' gehouden en hing veel te veel af -'an de klasseringen van de concurrentie. Boudewijn Bink horst en Kobus Vandenberg waren bij voorbeeld met hun star verplicht de Itali anen Gorla en Peraboni ruim achter zich te houden. Dat zat er nimmer in. Gorla had lange tijd de leiding en Binkhorst zakte van de vierde positie naar de ach terhoede. Ook van de sterk wisselende wind kon Binkhorst niet profiteren. Hij werd zelfs tiende en Gorla had aan een vierde plaats genoeg om het brons te behouden. Een merkwaardig moment uit de hcckeyfinale tussen India en Spanje De Spanjaard rechts op de foto lijkt zijn stick van afstand te bedienen, tot grote verbazing van de Indiër Surinder Singh. India won overigens, via een 4-3 zege, olympisch goud Cor Vriend (links) en Gerard Nijboer samen in training op het Rode Plein. Op de achtergrond de befaamde basiliek van Sint Basil. (Van onze sportredactie) MOSKOU Het parcours kennen ze 'inmiddels al een beetje, want gisteren hebben Cor Vriend en Gerard Nijboer even de gele lijn, die het marathontraject markeert, gevolgd. De ruim 42 kilometer lange lijn, die voor een groot deel langs de Moskwa is getrokken, en waarlangs zich vrijdag de stoet superlangeafstan- ders zal bewegen. Zo’n kleine 90 in totaal. L 1 Een vrij vlak parcours, is de eerste conclusie van het Nederlandse duo, dat 451 best wat eerder op de hoogte had willen 10,W -zijn van hetgeen ze onderweg tegenko- j men. „Vanuit de bond is verschillende mi keren gevraagd om inlichtingen, maar die kwamen nooit. Het zal wel bij de Russi- „jche tactiek horen, zoals we ook zullen moeten afwachten hoe het Russische pu bliek zich langs de kant van de weg op stelt”. J 1 „In de marathon van New York, die ik vorig jaar liep, maakte het publiek geen onderscheid. In die hitte was er voor iede- Te loper water of een straal uit een tuins lang. Reken maar, dat het afknappers zijn als je hier mensen hun hand met een plastic zakje water ziet uitsteken en als die ►Jiand dan weer terug gaat als ze zien, dat je geen Rus bent”, vertelt Gerard Nijboer, gezien de wereldranglijst van dit jaar en die van aller tijden een van de grote favorieten. Zijn Amsterdamse toptijd van 2.09,1 is daarvan natuurlijk de oorzaak. „Overigens merk ik gelukkig hier in het olympisch dorp niets van toespelingen in richting. Ik heb het gevoel, dat ze mij KIs een gewone concurrent zien, een outsi der misschien. En dat is maar goed ook. Ik jheb al vaker gezegd, dat die tijd in Am- pterdam niet de enige maatstaf is. Toch Kan ik er niet helemaal omheen. In het ÏSlgemeen verwachten de mensen toch tieei van je, en je bent hier natuurlijk om fgbed te presteren”. t’ Hoewel de pas 24-jarige Gerard Nijboer pot voor kort niet toegaf, dat zijn toppres tatie in Amsterdam een bepaalde druk op item legde, wil hij er nu toch niet omheen. CHet is niet zozeer de marathon zelf, maar Be voorbereiding, die een grotere belas ping is dan bijvoorbeeld vóór Amsterdam. (Daarbij komt dat ik de pech heb gehad panuit Guatamela, waar ik half mei een Balve marathon liep, een virusinfectie Fjiee naar huis te hebben genomen. Pas fiien week is het gerommel in de darmen •voorbij. „Amsterdamse” tijd legt maar wat onhandig ogende Foolse doel man Tomachevski en de Nederlandse stijlkeeper Jan van Beveren. Als Rudwa leit weer eens wankelend op het verkeer de been stond, kogelden de vrijgekomen Russen steeds even onhandig naast, maar anderzijds verrichte hij met razendsnelle reacties enkele voor onmogelijk gehouden reddingen. Er ging gisteravond vele keren gejuich op in het Moskouse Dinamo Stadion tij- I dens de wedstrijd Tsjecho-Slowakije-Joe- i goslavië. Zelden betrof het dan de wed- strijd, (door de Tsjechoslowaken met 2-0 j gewonnen, dankzij doelpunten van Licka en Sreiner). Meestal werd er gejuicht als de speaker weer een nieuwtje van het olympisch front meldde en kon medede len dat opnieuw de Sovjet-Unie een gou den medaille had behaald. Volleybal da mes, waterpolo heren, handbal dames, en zo nog een stelletje, het hield niet op. Maar er klonk ook flink gejuich toen bekend werd gemaakt dat de Sovjet-Unie in de rust met 1-0 achterstond tegen de DDR. Dat waren de Tsjechoslowaken, die blijkens het aantal vlaggen en hun aan moedigingen verre in de meerderheid waren van de Joegoslaven, die ruw ge schat met een man of honderd op de tribunes zaten. „Een, twee, alkohol!” rie pen de Tsjechoslowaken aldoor in koor, althans zo klonk het, maar een Tsjechi sche journalist verbeterde dit tot: „Straks ook nog het goud!”. 1,67 2,28 4,59 >5,00 3,12 3,12 6.00b s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15