Waterpoloploeg toont i eindelijk weer durf Taranenko I Daniel woont nog in Moskou Eli 3 spelen in cijfers j Sovjet Unie: weer titel Wereldrecord Basketbalploeg Sovjet-Unie mist eindstrijd Handbalsters s Belg leeft van en voor zijn sport J? Ondanks verlies tegen Hongaren I 1 uk? door ww w OENSDAG 3 0 JUL I SPORT 19 8 0 i igustus s, VE” g i Politiek Geen tegenstand Petrov BASKETBAL BOKSEN GEWICHTHEFFEN HANDBAL HOCKEY JUDO Vrienden Poëzie PAARDESPORT SCHERMEN VOETBAL VOLLEYBAL WATERPOLO WORSTELEN ZEILEN MEDAILLEVERDELING K r Van der Walle 320220 de w s k -16/ait 3. ng STOPPER (Van onze sportredactie) MOSKOU Ivo Trumbic, de beminne lijke Joegoslavische coach van het Ne derlands waterpoloteam, heeft zijn land genoten toch een beetje overschat. Met in het achterhoofd het vertrouwde gezegde dat de wens de vader is van de gedachte, had hij gehoopt dat de Joegoslaven in de finale van het olympisch waterpolotoer- nooi te sterk zouden blijken voor de sta tisch spelende Russen, maar die hoop ging niet in vervulling. Met een 8-7- overwinning bleef het goud in het organi serende land. De Belgische krachtpatser oogde dan ook niet al te fraai toen hij in een brede grijns zijn tanden ontblootte na zijn ge slaagde judogrepen naar het goud. Want het was toevallig een voortand en het ontbreken daarvan maakt niemand knap per. Maar de Russen hebben hun medi sche dienst voor deze Spelen voortreffe lijk opgezet (er zijn tientallen poliklinie ken en enkele ziekenhuizen speciaal gere serveerd voor de sportlieden en de rest van de „olympische familie”). En derhalve was de Belg binnen 24 uur al weer voor- ongelukkige aanloop voor de pupillen van Trumbic, die, zo bleek in 1978. op water- pologebied nog heel wat te leren hadden. In de aanloop naar Moskou is er door de ploeg erg hard gewerkt, maar pas enkele maanden geleden had Trumbic de forma tie bij elkaar, die hem voor ogen stond. Te laat, zo werd in Moskou duidelijk, om het zevental klaar te stomen voor een derge lijk zwaar toernooi als een olympisch eve nement, waar andere factoren dan tech niek en tactiek een rol spelen. De druk van het moeten presteren bijvoorbeeld, de zelfverzekerde houding tegenover een te genstander, of het zelfvertrouwen in eigen kwaliteiten. Enkele facetten, die de natio nale equipe wel in vriendschappelijke toernooien demonstreerde maar niet in een evenement, waarin het werkelijk om de winst ging. En daarin was Trumbic toch wel een beetje teleurgesteld, al liet hij dat na de laatste wedstrijd tegen de Hongaren, niet al te duidelijk merken. „Voor we hier kwamen, was het bereiken van de finale- poule ons eerste doel. Dank zij een uitste kende wedstrijd tegen de Roemenen lukte die opzet. In plaats dat de ploeg nu vrijuit ging spelen, trad er een zekere faalangst op. De verantwoordelijkheden werden af geschoven en de durf ontbrak. Het bleek dat de jongens nog niet rijp genoeg waren voor een zwaar toernooi als dit. Niet erg, daar moeten ze gewoon doorheen en in dat opzicht zijn deze wedstrijden voor de meeste spelers een goede leerschool ge weest. Het team is qua potentieel goed genoeg om in de top mee te draaien en als de spelers bij elkaar blijven kunnen we de komende jaren nog hoger stijgen dan de zesde plaats”. MOSKOU. De Europese kampioen gewichtheffen in het zwaargewicht, de 24-jarige Rus Leonid Taranenko, heeft zijn olympische gouden medaille met twee wereldrecords extra glans gegeven. Hij won de tweekamp met een totaal van 422,5 kilo, dat goed was voor een Over politiek praten we niet. Nadat Pasternak meende, of zo letterlijk mo gelijk, zoals Nabokov meende, beant woordt hij voor zichzelf met: „Ik tracht maximaal bij het origineel te blijven”. 10 u. I u. 11 u. Andere hobby’s dan judo heeft Robert niet en hij steekt al jaren al zijn tijd in deze tak van sport. Keer op keer reist hij dan ook voor perioden van vijf of zes weken af naar Japan om daar dag in dag uit te trainen. „Want in België zelf heb ik geen tegenstand van betekenis. Laat ik zeggen, dat er in mijn land tien half- zwaargewichten en zwaargewichten zijn met wie ik zou kunnen trainen. Maar vijf kunnen er niets van, twee zijn te bang om het tegen me op te nemen en de drie die me wel ter wille zijn heb ik zo langzamer hand half tot moes gegooid, de arme stakkers”. Pertinent wijst Robert van der Walle de stelling van de hand, dat hij bij de gratie van de afwezigheid van de Japanners vrij gemakkelijk naar de finale stoeide: „Mo menteel zou de aanwezigheid van Japan ners in de zwaarste gewichtklassen niet van veel invloed zijn geweest. Zij zijn wel gevaarlijk in de lichtere klassen”, beweert de Belg. Waarom trekt hij dan niettemin bij her- 31 3? 6 2 6 U 4 2 6 3 2 •- en 8 'Oder vol Tel 137 93 20 10 15 2 4 14 9 12 9 2 56 34 6 6 5 4 4 4 3 2 0 ramem o bij on| a maati gemaa 4 Dit laatste was eigenlijk het grote doel van het nationale poloteam. Jarenlang had de ploeg immers op het hoogste plan geacteerd, totdat in 1978 door allerlei oor zaken plotseling moest worden afgehaakt. aparatie ^Bouse-j jnd eschikbj er v.a. i k. Tel.fi sportorgaan als de NSF (Nederlandse Sport Federatie) in Nederland. Het Bel gisch Olympisch Comité is dus in feite tegelijkertijd de overkoepelende organi satie, die het geld uit vele bronnen kan putten (onder meer zelfs sponsoring). En de Belgen presteren het rustig om hun „toppers” enorme sportbeurzen te geven. Zo krijgt Robert van der Walle niet min der dan 700.000 Belgische franks (onge veer 50.000 gulden) per jaar. Nee, dat heeft geen profstatus tot gevolg, want het geld is bedoeld als reis- en verblijfkosten en andere uitgaven die een topsporter moet doen voor zijn sport. Robert van der Walle heeft zijn olym pisch goud echter niet alleen te danken aan zijn talent en de enorme financiële steun, maar vooral aan zijn absolute beze tenheid voor het judo. Hij is volkomen gefixeerd door deze tak van sport. Bij zijn baas Jean Nicolas leeft hij sober in een kamer met alleen het hoogst nodige meu bilair met als enige luxe een platenspeler: „Want soms luister ik wel eens naar mu ziek en af en toe heb ik wel tijd voor een vriendinnetje”, zegt de 1,89 meter lange en 94 kilo zware Robert van der Walle. gelijkspel nieuw wereldrecord en behaalde bij het stoten een gewicht van 240 kilogram even eens een verbetering van het vorige we reldrecord. Het zilver ging naar de Bul gaar Valentin Kristov met eèn totaal van 405 kilogram, het brons naar Gyoergy Szalai uit Hongarije met 380 kilo. MOSKOU In het olympisch zaal- handbaltoernooi is de eerste beslissing gevallen. De dames van de Sovjet-Unie prolongeerden dinsdag via een duidelijke 18-13-zege op Oost-Duitsland de olympi sche titel. Het damestoernooi was in Moskou een mini-gebeuren. Slechts zes damesteams traden aan. Daarbij vijf, die er alles te zoeken hadden, namelijk Rusland, Joe goslavië, Oost-Duitsland, Hongarije en Tsjechoslowakije, alle de wereldtop vor mend. Zaire had er natuurlijk niets te zoeken, hetgeen duidelijk tot uitdrukking kwam in de negatieve doelcijfers van 46- 159. De Russische dames gaven in dit toer nooi geen punt af. Tegen Oost-Duitsland, de drievoudig wereldkampioen (1971, 1975 en 1978), was de fysiek sterke thuisclub slechts één keer in gevaar. Dat was kort voor rust, toen de Oostduitse dames sterk inliepen om de rust in te gaan met een kleine achterstand (6-7). Na de hervatting sloegen de Russinnen in enkele minuten hard toe en kwamen daarna niet meer in gevaar. De Russische ploeg had de overmacht vooral te danken aan veel meer lengte in de ploeg (176 cm gemiddeld tegen 172 cm). Bovendien schuwde de ploeg, waarin de levensgevaarlijke, maar ook keiharde Turtschina de 200 interlands volmaakte, erg hard ingrijpen niet. Dit bleek onder meer uit de 10 strafminuten die de Russin nen kregen, tegen 6 strafminuten voor de DDR. Door het verlies van Oost-Duitsland werd Joegoslavië, dat eerder in het toer nooi de DDR met 15-15 had bedwongen, via een beter doelgemiddelde tweede. hij ons eerst gevraagd heeft waarom we juist hem komen opzoeken, en hoe we aan zijn adres komen, zegt hij dat hij niet over politiek wil spreken: (Van onze sportredactie) MOSKOU. Drie jaar lang heeft basketbalploeg van de Sovjet-Unie zich voorbereid op het olympisch toernooi. In Moskou zou voor de tweede keer (na München) goud moeten worden behaald. Een sportieve revanche had het moeten worden op de Verenigde Staten, die in München acht jaar geleden slechts wer den verslagen via een uiterst dubieuze score in de laatste seconde van Aleksan der Bjelov. De Olympische Spelen liet hij, op boksen en basketbal na, dat hij op de televisie bekeken had, aan zich voorbij gaan. Maar het werk, het vertalen, ging door, in de huiskamer, in horizontale positie op de divan, zoals altijd. En zelf schrijven, romans, verhalen, zat dat er nog in? Behoorde hij niet tot die schrij vers in de Sovjet-Unie. van wie we in het Westen altijd denken dat zij drie meesterwerken in de la hebben liggen, totdat zij „rijp” zijn om uitgegeven te worden? Nee, dat was niet het geval, zei hij. „Literatuur wordt trouwens nooit beter als ze lang blijft liggen. Dat is alleen met cognac het geval”. De Amerikanen kwamen niet en dus leek niemand meer de Russen van olym pisch goud te kunnen afhouden. Maar het gebeurde toch. Door Italië nota bene, dat maximaal een bronzen medaille was toe bedacht. De Azzuri wonnen zaterdag avond van de Sovjet-Unie, maar daardoor was de beslissing nog niet gevallen. De nederlaag een dag later tegen Joegoslavië bracht echter de zaak aan het wankelen. Doordat het wedstrijdsysteem voorzag in een extra wedstrijd tussen de nummers één en twee van de finalegroep, was de Sovjet-Unie - ondanks twee nederlagen - nog niet kansloos. Maar de ploeg van de kleine coach Alexander Gomelski had het lot niet meer in eigen hand. De wedstrijd tussen Italië en Spanje was doorslagge vend. Die werd gisteren met 95-89 door de Italianen gewonnen, waardoor Italië en de Sovjet-Unie (dat van Cuba won) gelijk eindigden. De onderlinge wedstrijd gaf vervolgens de doorslag. haling naar Japan: „Omdat daar toch tegenstanders rondlopen die technisch zo begaafd zijn dat ik er wat van kan opste ken. Bovendien wist ik, dat die Rus Koe- boeloeri ook een heel eind zou komen. Die man beschikt over een enorme „truken- doos”, ook trucs, die niet zijn toegestaan, bijvoorbeeld een bepaalde verboden beenklem. Daar heb ik vooral met de Japanners op getraind. En met succes, want tegen die Rus heb ik het werkelijk moeilijk gehad”. Door zijn gouden medaille zal Robert van der Walle onvermijdelijk, evenals in 1979, weer sportman van het jaar worden. De officiële sportman van het jaar wordt in België gekozen door een college van wijze mannen, die door de Belgische jour nalisten „halve narren” (op het gebied van sport althans) worden genoemd. Er zitten bijvoorbeeld heren in van het ministerie van cultuur en ook de burgemeester van Brussel mag meestemmen, of hij nu wel of geen verstand van sport heeft. In theorie kan een sportman maar een maal in zijn loopbaan tot sportman van het jaar in België worden benoemd: het is een soort „prix d’honneur” voor het hele leven. Slechts eenmaal werd een inbreuk gemaakt op deze regel: Eddy Merckx was tot nu toe de enige die tweemaal tot sport man van het jaar werd uitgeroepen. Maar met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid zal Robert van der Walle dank zij zijn gouden plak de tweede zijn die deze eretitel voor de tweede maal krijgt. De Belgische journalisten, die op hun beurt ook een sportman van het jaar kiezen, weten het nu al zeker: Robert wordt hun keuze. keur aan in Moskou te blijven. Toen ik hem vorige week met enkele Nederland se collega’s opzocht legde hij uit waarom: „Ik heb hier mijn familie, en mijn vrienden. Het werk dat ik het liefste doe, het vertalen van poëzie, kan ik alleen hier doen, niet in het buitenland. Bovendien kan ik er hier van leven”. Voor de uitgeverij „Koedozjestvjen- naja Literatoera” heeft hij poëzie ver taald uit het Spaans (Machado), Engels (Byron. Wordsworth. Walter Scott. Co leridge) en Frans (Théophile Gauthier), onder het pseudoniem J. Petrov. Waar om dat pseudoniem, is dat verstandi ger? „Och. ik heb altijd al een hang naar pseudoniemen gehad, zoals u weet, en de insiders weten allemaal dat ik het ben...”. HEREN, finalegroep: Italië-Spanje 95-89 (48- 46), Sovjet Unie-Cuba 109-90 (61-40), Joegosla- vië-Brazilië 96-95 (47-49). Door deze resultaten gaat de finale van vanavond tussen Joegoslavië en Italië. Kwartfinales, vlieggewicht: Hugh Russell (Ier) w.o.p. van Rion Sik Jo (N Kor). Janos Varadi (Hon) w.o.p. van Daniel Radu (Roe). Viktor Mirosjnisjenko (Sov) w.o.p. van Henryk Srednicki (Pol). Petars Lessov (Bul) w.o.p. van Roman Gilberto (Mex). Halfweltergewicht: An- tohony Willis (Gbr) wint door k.o. van William Lyimo (Tan). Patrizio Oliva (Ita) w.o.p. van Ave Rusevski (Joe). Jose Aguilar (Cub) wint door interventie scheidsrechter van Faruck Jaward (Irak). Serik Konakbajew (Sov) plaatst zich voor halve finales wegens niet verschijnen van tegen stander. Zwaargewicht: Istvan Levai (Hon) w.o.p. van Anders Eklund (Zwe). Teofllo Steven son (Cub) wint door techn. k.o. van Gerzgorz Skrezecz (Pol.) Jürgen Sanghanel (Odl) wint door opgave van Peter Stoimenov (Bul). Piotr Zaev (Sov) w.o.p. van Francesco Damiani (Ita). Papiergewicht: Hipolito Ramos (Cub) w.o.p. van Gyorgiy Gedo (Hon). Ismail Moustafov w.o.p. van Ahmed Siad (Alg.). Sjamil Sabirov (Sov) w.o.p. van Dietmar Geilich (Odl). Byong Uke Li (N-Kor) w.o.p. van Dumitru Schiopu (Roe). Lichtgewicht: Richard Nowakowski (Odl) w.o.p. van George Gilbody (Gbr). Viktor Demianenko (Sov) w.o.p. van Yordan Lessov (Bul). Angel Herrera (Cub) w.o.p. van Galsan- dorg Batbileg (Mon). Kazimierz Adach (Pol) wint door opgave van Livabaru (Roe). Zwaargewicht: 1. Leonid Taranenko (Sov) 422,5 kilo (WR), 2. Valentin Kristov (Bul) 405 kilo, 3. Gyoergy Szalai (Hon) 380 kilo. DAMES: Sovjet Unie-Oost-Duitsland 18-13 (7- 6),Joegoslavië-Zaïre 39-9 (16-5), Hongarije-Tsje- choslowakije 10-10 (3-6). Eindstand: 1. Sovjet Unie, 2. Oost-Duitsland, 3. Joegoslavië. HEREN, finale: India-Spanje 4-3 (2-0) Kleine finale: Sovjet Unie-Polen 2-1 (2-0). Eindstand: 1. India, 2. Spanje, 3. Sovjet Unie. Middengewicht, kwartfinales, groep A: Ber nard Tchoullouyan (Fra) w.v. Antonio Andrade (Por). Juan Ferrer (Cub) w.v. Ignacio Sanz (Spa). Groep B: Shota Kabarelli (Sov) w.v. Ghe- orghi Petrov (Bui), Mircea Fratici (Roe) w.v. Carlos Alberto Cunha (Bra). Halve finales: Fer rer w.v. Tchoullouyan (ippon), Kabarelli w.v. Fratica (yuko). finale: Shota Kabarelli (Sov) won van Juan Ferrer (Cub). Eindstand: 1. Shota Kabarelli (Sov), 2. Juan Ferrer (Cub), 3. Harald Heinke (Odl) en Bernard Tchoullouyan (Fra). „Ik ben nooit in politiek geïnteres seerd geweest, de politiek heeft zich in mij geïnteresseerd”. Heeft zijn gevangenschap, zijn dissi dentenschap. hem vrienden gekost? Vrienden, tussen aanhalingstekens, die het veiliger vonden hem niet meer te ontmoeten? De benaming „dissident” blijkt hem weinig aan te spreken. Hij ziet zich liever met de erenaam „kunste naar” getooid. En zijn affaire heeft hem juist meer vrienden opgeleverd dan ge kost, behalve dan die vrienden die in middels, uit vrije wil of na aandrang, naar het Westen zijn geëmigreerd. De feiten onderstrepen het: in de paar uur dat we in zijn huiskamer zitten, komt eerst een buurvrouw, en daarna zijn schoondochter aanwippen, en wordt er drie keer door vrienden opgebeld, over wie zijn vrouw Irina zich ontfermt. Zij is decorontwerpster. Natuurlijk hebben eerder (Pasternak) en later (Amalrik, Solzjenitsin, Marts- jenko en vele anderen) de grootste pro blemen gehad om wat ze geschreven of beweerd hadden, maar na het proces Sinjavski-Daniel heeft de Sovjet-justi- tie het altijd over andere boegen ge gooid dan over de inhoudelijke. Dat had indertijd niet zo’n goede indruk gemaakt in het buitenland. Sinjavski vertrok, na zijn tijd uitgezeten te heb ben, naar Frankrijk waar hij doceert aan de Sorbonne, Daniel gaf er de voor- Dat had tot gevolg dat Nederland, om zich van een reis naar de Russische hoofdstad te verzekeren, twee kwalificatietoernooi en moest spelen. Achteraf gezien geen Nederland had nog voor een stuntje kunnen zorgen door Hongarije de voet dwars te zetten bij het veroveren van het brons, maar in de beste wedstrijd van de Oranje-equipe in dit toernooi bleven de mannen van Trumbic met 8-7 juist aan de verkeerde kant van de score. Desondanks werd met een zesde plaats toch de smaad uitgewist van de dertiende plek bij de wereldkampioenschappen in West-Berlijn in 1978. Helaas miste Buunk in het laatste kwart nog een strafworp, waardoor het Neder lands team een verdiend ontging. Scoreverloop Nederland-Hongarije 7-8 (2-2, 1- 2, 3-2, 1-2). 0-1 Kuncz, 0-2 Suder, 1-2 Van Zeeland (man meer), 2-2 Veer (strafworp), 2-3 Farago (strafworp). 2-4 Farago, 3-4 Veer (man meer), 4-4 Noordegraaf. 5-4 Buunk, 5-5 Gerendas (man meer), 5-6 Horkai, 6-6 Landeweerd, 6-7 Csapo, 6- 8 Kunoz (man meer), 7-8 Veer. Daarom praten we over literatuur, en het leven zelf. In gevangenschap al was hij met het vertalen begonnen. En hij is er niet meer mee gestopt. Kende hij Boris Pasternak, schrijver van „Dokter Zjivago” en Nobelprijswinnaar, per soonlijk? Er bestaat immers een be faamde foto, waarop de deksel van de lijkkist waarin Pasternak in I960 was opgebaard door twee onbekenden het huis wordt uitgedragen. Jaren later werden dat juist heel bekenden: Sin javski en Daniel. „Sinjavski was met Pasternak bevriend, ik kende hem niet persoonlijk”zegt Daniel. De vraag of je zo vrij mogelijk moet vertalen, zoals 1. Sovjetunie 2. Oost-Duitsland 3. Hongarije 4. Italië 5. Roemenië 6. Bulgarije 7. Groot-Brittannië 8. Frankrijk 9. Zweden 10. Cuba 28. Nederland In de hele Sovjet-Unie, met een bevol king van 260 miljoen mensen, is maar één man die tot concentratiekamp alias werkkamp veroordeeld werd omdat hij een boek had geschreven dat de Sovjet- autoriteiten niet beviel. Zijn naam is Joeli Daniel. Weliswaar bestaat er nog een Rus die om dezelfde reden werd veroordeeld, zelfs tot zeven jaar in plaats van de vijf jaar die Daniel kreeg, maar hij woont sinds een aantal jaren in Parijs: Sinjavski, die samen met Da niel terecht stond in 1966, omdat beiden in het Westen romans en verhalen had den laten uitgeven die de censuur in de USSR niet gepasseerd waren. Sinjavski onder het pseudoniem Abram Tertz. Daniel onder het pseudoniem Nikolaj Arzjak. t V.' W gek” van judo (Van onze sportredactie) MOSKOU De 26-jarige Belgische judoreus Robert van der Walle dreigt de judotraditie binnen de Benelux van Nederland over te nemen. Tot nu toe won de in Oostende geboren halfzwaargewicht (tot 95 kilo) tijdens de Olympische Spelen alles en dus ook de gouden medaille in zijn categorie. Het enige dat hij verloor was een stifttand, die door een al te brute elleboogstoot van zijn Russische opponent Tengiz Koeboeloeri in de finale allerminst medisch deskundig werd verwijderd. Onze ïndruk dat nogal wat „dissiden ten” of familieleden van dissidenten juist nu de stad ontvlucht zijn, vindt Joeli Daniel verklaarbaar. In de zomer trekt men naar de zee, en velen zullen dat met te meer graagte hebben gedaan, omdat ze vreesden dat Moskou tijdens de Olympische Spelen zo vol met vreem delingen zou komen te zitten dat een Moskoviet er niet meer uit de voeten kon. Hijzelf had een maand geleden een lichte hartinfarct gehad, de tweede, na dat hij de vorige zomer een eerste in farct had gehad. Reden blijkbaar om wél thuis te blijven. Die wens van Trumbic lijkt in elk geval wel in vervulling te gaan, want zoals het er nu uitziet, zal alleen aanvoerder Jan Evert Veer na Moskou afhaken. Tegen Hongarije toonde Nederland ein delijk weer wat durf, met als gevolg dat de ploeg tot een uitstekende wedstrijd kwam, die voor zo’n tienduizend toeschouwers een aardig opwarmertje was voor de fina le tussen Rusland en Joegoslavië. Behou dens de eerste fase van het duel overigens, want voordat de ploeg goed en wel wak ker was, keek ze al tegen een 2-0-achter- stand aan, mede door fouten van doelman Ruud Misdorp, die dan ook zonder pardon werd vervangen door Woully de Bie. Van Zeeland en Veer (strafworp) trokken de partijen echter weer in evenwicht, waarna via 3-4 zelfs een 5-4-voorsprong werd bereikt. Nu werd er wel door de ploeg geschoten en hoewel er wel eens een misser bij was, bleek toch dat de gevarieerde aanvalspa- tronen in dit duel door het betere schut- terswerk meer rendement opleverden. zien van een nieuwe kunsttand, vanzelf sprekend geheel kosteloos. Last van welk soort Belgisch minder waardigheidscomplex heeft Robert van der Walle allerminst: „Waarom zou een Belg niet kunnen presteren wat die jon gens uit de Oostbloklanden wel klaarspe len. Als de aanleg er is, kunnen de judo ka’s uit West-Europa even veel succes bereiken als Russen of Japanners als je maar voldoende trainingsarbeid verricht en dat met deskundigen doet”. Nu heeft Robert van der Walle in dat opzicht mak kelijk praten, want hij is als een vrijwel volledige judoprofessional te be schouwen. Als beroep geeft hij op: technisch teke naar. Maar hij staat op de loonlijst van zijn „beschermheer”, „trainer” en „spar- ringpartner” Jean Nicolas, die een tech nisch bedrijfje heeft in Anhee, een plaats je in de buurt van Namen. En zelden of nooit zet hij zijn technische tekenpen op papier. Robert behoeft zich dan ook vol strekt geen zorgen te maken,' want finan cieel wordt hem ook aardig de hand boven het hoofd gehouden door het Belgische Olympisch Comité. De Belgen kennen geen overkoepelend Robert van der Walle trekt regelmatig naar Japan, omdat hij in eigen land geen tegenstanders van enige betekenis kan vinden. Betrekkelijk gemakkelijk vocht Van der Walle zich naar de finale: de Zambi- aan Chizooma had hij al na 56 seconden liggen, de Nederlander Henk Numan was na 2.17 minuten uitgeschakeld en tegen de Hongaar Szepesi en de Fransman Rouge had hij al snel zo’n puntenvoorsprong, dat hij zonder risico’s te nemen de wedstrijd afwerkte en puntenzeges behaalde. Alleen met de Rus Koeboeloeri had hij het moei lijk. Robert van der Walle moet zaterdag ook niet kansloos worden geacht in de klasse alle categorieën, want daarin werd hij dit jaar in Wenen ook al Europees kampioen. Vorig jaar werd hij sportman van het jaar, omdat hij tweede werd bij de wereld kampioenschappen in Parijs in zijn klasse (halfzwaargewicht). Zoals zovele topspor ters heeft ook Robert van der Walle af te rekenen met een merkwaardige „handi cap”. In een van zijn knieën heeft de Belg een metalen plaatje. Hij weet te melden: „Soms heb ik er hinder van omdat bij zware wedstrijden op de mat dat plaatje soms erg warm wordt. Een bijna gloeiend gevoel”. Maar dat metaal kon hem toch niet afhouden van het goud. De Belgen zullen voorlopig niet veel kans krijgen om globetrotter Van der Walle in eigen land te huldigen. Want vlak na de Spelen gaat hij de Fransen aan de Cote d’Azur lesgeven. Daarna trekt hij naar Cyprus: „Een halve vakantie, want ik hoef er maar 1 uur per dag les te geven. En daarna ga ik in Rio de Janeiro vakan tie houden tot mijn geld op is”. Maar Van der Walle is zo bezeten van de judosport dat hij ook in Zuid-Amerika wel wat judoënde speelkameraadjes zal op zoeken. Sanasar Oganesian (boven) won bij het worstelen (tot 90 kilo) goud. Landenwedstrijden, uitslag: 1. Sovjet Unie 20.25 strafpunten, 2. Polen 56, 3. Mexico 59.75. Sabel, landenwedstrijd, halve finale: Italië- Polen 9-5, Sovjet Unie-Hongarije 8-6. Finale: Sovjet Unie-Italië 9-2. Om de 3e en 4e plaats: Hongarije-Polen 9-6. Eindstand: 1. Sovjet Unie. 2. Italië, 3. Hongarije. Halve fmales: Oost-Duitsland-Sovjet Unie 1- 0, Tsjechoslowakije-Joegoslavië 2-0. DAMES, finale: Sovjet Unie-Oost-Duitsland 3-1 (15-12, 11-15, 15-13, 15-7). Om de 3e en 4e plaats: Polen-Hongarije 3-2 (15-5, 13-15, 6-15. 15- 4, 15-8). Om 5e en 6e plaats: Cuba-Peru 3-1 (15-9, 15-7, 12-15, 15-5). Sovjet Unie-Joegoslavië 8-7 (3-2, 3-3, 1-0. 2-3). Hongarije-Nederland 8-7 (2-2, 2-1, 2-3, 2-1). Span- je-Cuba 9-7 (2-2, 4-1, 1-2, 2-2 Eindstand: 1 Sov jet-Unie, 2. Joegoslavië, 3. Hongarije, 4. Spanje, 5. Cuba, 6. Nederland. Lichtgewicht (tot 48 kg): 1. Claudio Pollao (Ita), 2. Jang Se Gong (N Kor), 3. Sergej Kornila- jev (Sov). Vedergewicht (tot 60 kg): 1. Mago- medgsan (Sov), 2. Miho Dukow (Bul), 3. Georges Hazionidis (Gri). Halfzwaargewicht (tot 90 kg): 1. Sanagar Oganesian (Sov), 2. Uwe Neupert (Odl), 3. Alexander Cichn (Pol). Zevende race, 470-klasse: 1. Finland (Lind- gren-Tallberg), 2. Oost-Duitsland (Borowski- Swensson), 3. Zwitserland (Kistler-Dreyer), 4. Nederland (Van Gent-Van den Hondel). Eind- stand: 1. Brazilië (Soares-Penido) 36.4 punten, 2. Oost-Duitsland (Borowski-Swensson) 38.7, 3. Finland (Lindgren-Tallberg) 39.7. 4. Nederland 49 4. Soling: 1. Denemarken (Jensen-Bando- lowski-Hansen), 2. Sovjet Unie (Boednikov- Boednikov-Poljakov), 3. Griekenland (Boud- douris-Gavrilis-Rapanakis). 7. Nederland (Bak ker-Bakker-Coster). Eindstand: 1. Denemarken (Jensen-Bandolowski-Hansen) 23.0 punten, 2. Sovjet Unie (Boednikov-Boednikov-Poljakov) 30.4, 3. Griekenland (Boudouris-Gavrilis-Rapa- nakis 31.1, 5. Nederland 45.0. Flying Dutchman: 1. Hongarije (Detre-Detre), 2. Ierland (Wilkins- Wilkinson), 3. Denemarken (Möller-Möller). 4. Nederland (Vollebregt-Vollebregt). Eindstand: 1. Spanje (Abascal-Noguer) 19.0 punten, 2. Ier land (Wilkins-Wilkinson) 30.0, 3. Hongarije (De tre-Detre), 7. Nederland. Finnjollen: 1. Sovjet Unie (Balasjov), 2. Brazilië (Biekarck), 3. Polen (Skarbinski), 5. Nederland (Neeleman). Eind stand: 1. Finland (Rechardt) 36.7 punten. 2. Oostenrijk (Mayrhofer) 46.7, 3. Sovjet Unie (Ba lanov) 47.4, 8. Nederland 76.0. Tornado: 1. Sov jet Unie (Potapov-Zybin), 2. Nederland (Van Walt-Meijer-Brasser). 3 Denemerken (Due- Kjergard). Eindstand: 1. Brazilië (Welter-Bjork- ström) 21.4 punten, 2. Denemerken (Due-Kjer- gard) 30.4, 3. Zweden (Marström-Ragnarsson) 33.7. 5. Nederland 39.0. Star: 1. Denemarken (Christensen-Nielsen), 2. Zweden (Sundelin- Lindstrom), 3. Polen (Holc-Malicki), 10. Neder land (Binkhorst-Van den Berg). Eindstand: 1. Sovjet Unie (Markin-Moezisjenko) 24.7 punten, 2. Oostenrijk Raudaschl-Ferstl) 31.7, 3. Italië (Gorla-Peraboni) 36.1, 6. Nederland 49.4. 50 29 8 2 4 8 6 3 3 4 0

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17