Beslissing vanmiddag vrijwel zeker Irak kritiseert Nederland om Jeruzalem Wielervierdaagse van start 10% Dali ziek Speeltuin na gifvondsten gesloten Ook bij politie deeltijdbanen ZOMER- KORTING FRANK bentmede natuurlijk beter! verkort R_ RIJPMA Idlsdmp verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" VA SKANDINAVIAN SHOP EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw raaks 22-24, haarlem Wij ontvingen reeds de onder de Parkeergarage het woord is aan... vandociq: Intern onderzoek V AR A-programma Mogeiijk kampen voor vluchtelingen in W.-Duitsland het weer agenda pagina 7 Ramadan Zwemmen En Verder Strandverwachting Moskou vandaag zonnige perioden KOOIJMAN SANITAIR B.V. WOENSDAG 30 JULI 1980 Alfred de Musset: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 14de jaargang no. 190 paqinas Tekst liedje afgekeurd op onze nieuwe kollektie 80/81 Haarlem: Barteljorisstraat 5 Amsterdam - Hilversum BAROMETERS en CONTRA-BAROMETERS waaronder exclusieve hand gemaakte instrumenten voor de liefhebber JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk Achtergrond3 Beurs14 Binnen- en buitenland.... 2-3-4 Plaatselijk nieuws5-6-7-9 Radio en televisie/Strips13 Sport15-17-19 Weerrapporten2 VERZEKERINGSADVISEURS PENSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. EERSTE NIEUWE HERFSTMODELLENÜ IJmuider Courant (ADVERTENTIE) uit tot hoofdstad Edmund Muskie (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Knesseth roept Jeruzalem toch iiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vlekje op het Witte Huis geleden democratische (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-NEW YORK. Het stond vanmorgen zo goed als vast dat het Israëlische parlement vanmiddag definitief zijn goedkeuring zal hechten aan het wetsvoorstel waardoor Jeruzalem, inclusief het bezette oostelijke stads deel, officieel volgens de Israëlische wet de ondeelbare hoofdstad van het land wordt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ook politieagenten moe ten een baan voor halve dagen kunnen krijgen. De ministers Wiegel (Binnenland se Zaken) en De Ruiter (Justitie) zullen in de ambtenarenreglementen voor de poli tie belemmeringen voor deeltijdarbeid wegnemen. De bewindslieden antwoorden dit op vragen van de Tweede Kamerleden Van den Anker, Schaapman en Stoffelen (al len PvdA). Ze delen de mening van de vragenstellers dat het mogelijk maken van deeltijdarbeid bij de politie gewenst is, vooral ten behoeve van vrouwelijke werknemers. Momenteel zijn er juridische en prakti sche problemen die invoering van deeltij darbeid in de weg staan. Ambtenarenreg lementen en bezoldigingsregelingen voor zowel gemeentelijke als rijkspolitie hou den uitsluitend rekening met volledige banen. De ministers zullen de problemen onderzoeken en belemmeringen wegne men. Dat geldt voor zowel de rijks- als de gemeentepolitie. Op de Wedren in Nijmegen was het gisteren een drukte van belang toen daar de Nijmeegse Wielervierdaagse van start ging. Het zat de fietsende sportievelingen wel mee, want de zon scheen overvloedig. (Van onze sportredactie) MOSKOU. Op de eerste dag van de Olympische kanoregatta zijn de Neder landse deelnemers in de KI- en K2 500 meter naar de herkansingen verwezen. Jan Baaijens kwam vanmorgen in zijn serie van de KI niet verder dan een vijfde plaats en zal via de repechage alsnog moeten trachten zich voor de halve finales te plaatsen. HILVERSUM (ANP). De radio-direc- tie van de VARA gaat intern „grondig onderzoeken” hoe het mogelijk is geweest dat gisteravond in het programma Lijn Drie Popdonder op Hilversum 3, door de hoofdstedelijke popgroep Drukwerk het liedje „Weg met Beatrix” kon worden uitgezonden. Naar aanleiding van de tekst kwamen bij de VARA telefoontjes van boze luisteraars binnen. Ook de radio-directie keurt de tekst af. In een vandaag uitgegeven verklaring zegt zij de zaak hoog op te nemen omdat ze meent dat met dit lied de grenzen van het betamelijke ver zijn overschreden. De directie heeft voorts aangekondigd maat regelen te zullen nemen om herhaling te voorkomen. Dat geldt eveneens voor het K2-duo Gertjan Lebbink en Ron Stevens, dat in de series niet verder kwam dan een vierde plaats. Voor het overige Olympische nieuws van gisteren zie onze sportpagina’s. Het betrokken programma werd uitge zonden vanuit het pas geopende jongeren centrum Het Dupke in Uden. Na een vraaggesprek over de kraakacties in de Amsterdamse Vondelstraat liet presenta tor Koos Zwart de groep optreden. In VARA-kringen neemt men aan dat Zwart geweten heeft welk lied door de groep ten gehore zou worden gebracht. (Van onze redactie buitenland) BAGDAD. Irak heeft gisteren ernstige kritiek geleverd op de hou ding van Nederland met betrekking tot Jeruzalem. Het Iraakse persbu reau INA zei gisteren in een com mentaar dat de Nederlandse hou ding de arabische en islamitische Bij Hoogovens in IJmuiden werken onder meer 500 Islamieten die vol gens de leer van Mohammed de jaar lijkse vanstenmaand Ramadan in ere houden. Dat vraagt aanpassing van het werkrooster. Van 13 juli tot 11 augustus moet tussen zonsopgang en zonsondergang worden afgezien van een aantal geneugten des levens. Veel tijd voor gebed. Bij Hoogovens gebeurt dat in het Ontvangstcentrum waar een ruimte voor de moskee diensten is ingericht. Het Sportfondsenbad in Beverwijk zit jaarlijks tegen exploitatietekorten aan te kijken. De omvang daarvan is opgelopen tot circa 9 ton. Voor de vroede vaderen van de gemeente vol doende aanleiding zich op de bol te krabben en zich af te vragen of slui- tina van het bad niet eens in overwe- De Nederlanders blijven op de Olympische Spelen teleur stellen. Zo slaagden de zeilers er ondanks hun redelijk goede vooruitzichten niet in een me daille te behalen en reikte het Nederlands waterpolozevental niet verder dan de zesde en laatste plaats in de finale-pou- le. Van de zeilafvaardiging be haalde het duo Henk van Gent en Jan Willem van den Hondel de hoogste klassering: een vierde plaats in de eindrang schikking van de 470 klasse. Het waterpoloteam toonde te gen Hongarije eindelijk weer wat durf, speelde bepaald niet slecht, maar moest toch ge noegen nemen met een, zij het krappe, 8-7 nederlaag, waar door de ploeg met slechts een punt uit vijf wedstrijden af scheid nam van de Spelen. In de nacht en vroege ochtend enke le mistbanken en minimumtempera tuur ongeveer 12 graden. Overdag perioden met zon, een kleine kans op een bui en middagtemperatuur van 20 tot 25 graden. Matige wind uit zuidwest tot zuid. Adviseurs in verzekeringen -11 en financieringen. Lid N.V.A. Klachten over het optreden van de politie hebben meestal betrekking op lichte gevallen. Dat zegt het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nij megen na een onderzoek over het waarom van een klacht tegen de politie. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: UTRECHT(ANP). Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben opdracht gegeven de speeltuin in het Utrechtse Griftpark te sluiten. Analyse van bodem monsters heeft de aanwezigheid van een benzeenhoudende teerlaag, direkt onder de oppervlakte van de speeltuin aange toond. De in het Gifcomité verenigde wijkcomités uit de omgeving van het Griftpark sloten de speeltuin vorige week al demonstratief af. Niet alleen in de speeltuin, maar ook in de rest van het park zijn de afgelopen maanden gifvondsten gedaan. In totaal werden ruim honderd bodem- en grond- watermonsters genomen, waardoor onder andere de aanwezigheid van tolueen, fe nol en naftaleen aan het licht kwam. De gemeente Utrecht zag tot vorige week, in overleg met de inspectie volksgezondheid, nog geen aanleiding tot het nemen van direkte maatregelen, zoals afsluiting van delen van het park. Nadere analyseresultaten, met name van de teerlaag in de bodem van de speel tuin, waren voor burgemeester en wet houders echter aanleiding om in ieder geval de speeltuin af te sluiten. Op de analyse-resultaten van andere bodem- en grondwatermonsters wordt nog gewacht Het besluit, dat belangrijke consequen ties kan hebben, komt nadat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gis teravond na een spoeddebat van een week, met overgrote meerderheid een re solutie aanvaardde, waarin Israel wordt opgeroepen zich onvoorwaardelijk terug te trekken uit de sinds 1967 bezet gehou den gebieden. Op 15 november van dit jaar zou deze ontruiming, die ook Oost- Jeruzalem moet omvatten, in gang moe ten worden gezet. Het wetsvoorstel om Jeruzalem niet te verlaten, maar er juist de hoofdstad van Buienfrontje trekt snel weg waardoor morgen droog, vrij zonnig en goed strandweer. Zwakke zuidwesten wind. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Komende dagen redelijk strandweer met normale zo- mertemperaturen. FRANKFURT (DPA). De vluchtelin genstroom naar West-Duitsland is gedu rende de afgelopen jaren zo sterk toegeno men, dat men in dat land met ernstige opvangproblemen te kampen heeft. Men bezint zich in Bonn momenteel op de bouw van twee vluchtelingenkampen in de buurt van Frankfurt en vijf andere in de zuidelijke deelstaat Baden-Württem berg. In Frankfurt neemt het vluchtelingen probleem ongewone vormen aan omdat hier de voornaamste Westduitse luchtha ven ligt waarlangs buitenlanders de bondsrepubliek binnenkomen. Het stads bestuur van Frankfurt heeft een paar weken geleden gezegd niet langer in staat te zijn de ontheemden in hotels en privé- woningen aan een onderkomen te helpen. Eén op de vijf inwoners van de stad is nu reeds van vreemde nationaliteit. Probeer uw geliefde ook eens te waarderen vóórdat deze is ge storven. Het politieke bestaan van Jimmy Carter hangt aan een zijden draadje. Bij alles wat op hem viel aan te merken als president van de Verenigde Staten is nu nog een familieschandaal gekomen, namelijk een dubbele misdraging van zijn broer Billy, die de kans schoon gezien heeft om een voordelige dienstbaarheid aan Libië te betonen en tot overmaat van ramp ook nog een laakbaar handigheidje heeft toe gepast om de dans te ontspringen toen het eenmaal dreigde mis te gaan. Jimmy Car ter zou, met de grote bijbelkennis die Amerikaanse presidenten altijd moeten bezitten, kunnen uitroepen: „Ben ik mijn broeders hoeder?” maar deze hypotheti sche vraag zou het nog veel erger maken, want men verdenkt hem ervan dat hij zijn broeder niet onkundig heeft gelaten van het feit dat de opsporingsdienst achter hem aanzat. De hele zaak lijkt bedenkelijk veel op de Nixon-affaire, al speelt in deze aangele genheid niet de president zelf een vulgaire rol om politiek gewin, zoals Nixon, maar Watergate komt des te doordringender in de herinnering terug omdat Richard Nixon in zijn val het prestige van de republikeinse partij meesleepte op een moment dat de democraten in de Ver enigde Staten de grootste moeite hadden de verloren macht weer te heroveren. Wa tergate was voor hen het keerpunt, BiHy- gate zou voor de republikeinen de ladder kunnen vormen die hen opnieuw in het Witte Huis en in aHe belangrijke posities terugbrengt. Het was tot voor kort de grote vraag of hun kandidaat Reagan de natie ervan zou kunnen overtuigen dat hij een beter we reldleider dan acteur was. Zijn inmiddels gepubliceerd programma blijkt de allure van een ontzaglijk duur filmscenario te hebben, dat voorziet in een filmisch indrukwekkend „eind goed, al goed” met een wapperende Amerikaanse vlag op een door Amerikaanse motoren aangedreven wereldbol. Jimmy Carter heeft tot dusver geprobeerd daar tegenover de praktijk van zijn ambtsuitoefening als bewijs van zijn geschiktheid te steUen, maar dat be wijs faalt voortdurend. En nu komt daar het onsteHend feit van deze onverkwikke lijke familiecorruptie bij, want de speciale onderzoekcommissie die BiUy aan de tand voelt kan al niet meer met een brandscho ne broer te voorschijn komen, al kunnen er misschien nog nuances tussen corrup- tieve schuld en grenzeloze domheid wor den aangetoond. Enkele weken geleden heeft de overwonnen democratische kandidaat Edward Kennedy al gesuggereerd dat een open conventie noodzakelijk zou zijn, om de democraten alsnog de kans op de keuze van een betere kandidaat te geven. Met die „betere” bedoelde hij natuurlijk zich zelf. En dan is er nog altijd Anderson, de vrije vogel die speculeert op de steun van die Amerikanen, die de buik vol hebben van zowel Jimmy Carter als Reagan. Zijn Percentage stijgt intussen aardig, want veel Amerikanen zullen de race naar het Witte Huis langzamerhand gaan zien als een wedloop tussen figuren die in de hui dige zeer moeilijke situatie het minste kwaad zullen aanrichten, in plaats van het grootste goed. Wij zijn Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023-317609. Na 18.00 uur 023-262774. MADRID (DBA). De Spaanse surrea listische kunstenaar Salvador Dali lijdt aan hersenverkalking, zo heeft het Spaan se blad Ya gemeld. Volgens vrienden van de 76-jarige Dali zit hij de meeste tijd zwijgend op de binnenplaats van zijn huis te Port Lligat aan de Costa Brava en weigert hij te eten. Nu en dan verbeeldt hij zich een slak of een reptiel te zijn. Onlangs kreeg Dali die regelmatig psy chotherapeutisch wordt behandeld, een zware slag te incasseren, toen zijn psy chiater tijdens een behandeling voor zijn ogen stierf aan een hartaanval. Volgens zijn particuliere secretaris-lijdt de kunstenaar aan uitputting. gevoelens tart en indruist tegen re soluties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het persbureau waarschuwt Neder land dat deze houding „zijn belangen in de arabische wereld en de arabisch-Ne- derlandse betrekkingen zal schaden.” Nederland wordt opgeroepen het voor beeld te volgen van Venezuela, dat zijn ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv zal verplaatsen uit protest tegen het be leid van Israel, dat Oost-Jeruzalem heeft geannexeerd. Nederland is het enige Westeuropese land dat zijn ambassade in Jeruzalem heeft. Er zijri geen plannen hem te ver plaatsen. Israel van te maken, kon vanmiddag in de Knesset vrijwel zeker op massale steun rekenen, omdat de coalitie en oppositie in deze de gelederen hebben gesloten. Vorige week werd het voorstel in een eerste lezing reeds met grote meerderheid van stemmen aangenomen; de teneur tij dens de vergaderingen de afgelopen da gen in de juridische commissie van het Israëlische parlement, was niet anders. Volgens de nieuwe wet is een herenigd Jeruzalem de ondeelbare hoofdstad van Israel, waar alle nationale insteHingen, zoals het parlement, regeringskantoren en het Hooggerechtshof, gevestigd moeten zijn. Recentelijk heeft Venezuela aangekon digd uit protest tegen deze plannen van Israel, haar ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. In Turkije is een voorstel in het parlement ingediend om de betrekkingen met Israel te ver breken. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Edmund Muskie, heeft in ongekend felle bewoordingen Israel er voor gewaarschuwd, dat elke eenzijdige verandering van de status van Jeruzalem door Israel, tot gevolg kan hebben dat Egypte de onderhandelingen over vrede afbreekt. Muskie noemde het voornemen van premier Begin, die overigens gisteren zijn werkzaamheden heeft hervat na een hartaanval vier weken geleden, om zijn kantoren naar het arabische oostelijke deel van Jeruzalem te verplaatsen, „een ernstige provocatie”. Zie verder pagina 4 ging moet worden genomen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1