1 Aanval Russen op Afghaanse muiters Andrew Young kansrijke opvolger van McNamara achtergrond Geëmotioneerde Callaghan verliest Mijnwerkers Bolivia weer aan het werk I „Gevangen” op de Maas Stew op Paraguay erkent militaire junta Sacharov wil terugtrekking troepen nk Doodstraffen VS-ambassadeur I p Tunesiër wilde aanslag plegen El Al-toestel teruggeroepen uit Ethiopië rg „Bondsrepubliek agressiever” in Angola „Kinderen komen vrij in ruil voor RAF-leden” Russische generaal: 1 n” 3 19 8 0 WOENSDAG 30 JULI BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN Premier Mar garet Thatchers regering heeft voor de tweede keer een motie van wantrouwen van Labour doorstaan. De motie, die door ex-premier James Callaghan werd ingediend en die gister avond laat in stemming kwam, werd met 333 tegen 274 stem men verworpen. Desondanks ontstond in het Britse Lager huis een ongewoon heftig de bat tussen Labour en de con servatieven. (Van onze redactie buitenland) fel debat Lagerhuis m ‘J en Thatcher blijft overeind ivond verta- nkele I gul- ij dat lagen neer voer, Indu- steren onder )W-en under- rtegen- 'ijf van lafhan- De ze- 3 basis ernstig erder Het ndu- ook ïgen, stad- de Wereldbank een bank, dat wil zeggen dat slechts ontwikkelingsprojecten ge steund worden die rendabel blijken. Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg gehad dat bepaalde projecten in Bangladesj niet toegankelijk waren voor de allerarmste boeren. Het betekent eveneens dat voor al hulp wordt gegeven aan landen die niet meer tot de allerarmsten gerekend kunnen worden, maar veeleer tot de 'middenmoot behoren: Brazilië, Mexico en Zuid-Korea bijvoorbeeld. De regering heeft inmiddels plannen aangekondigd om zeven „industriële zo nes” te creëren om de werkgelegenheid te bevorderen. Daaronder vallen Belfast in Noord-Ierland en vooral de havengebie den in Engeland, waar de scheepsbouwin- dustrie ernstig geleden heeft onder de Shridath Ramphal, de secretaris-gene- raal van de Gemenebest die op een voor treffelijke politieke staat van dienst kan bogen. Nog niet zo lang geleden was hij (samen met vooral de Britse ex-premier Edward Heath) een dergenen die de commissie Brandt uit de problemen hielp op het moment dat voorzitter Willi Brandt het spoor bijster was. Een ande re kandidaat zou Ablatif Al-Hamad de directeur van de Koeweitse Ontwikke lingsbank, kunnen zijn. Hij is er voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor dat de OPEC-staten fondsen ter beschik king gingen stellen voor niet-olieprodu- cerende landen in de Derde Wereld. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI-MOSKOU-WASHINGTON. De Sovjet-Unie heeft een groot scheeps offensief ontketend om een einde te maken aan de muiterij van een Afghaanse pantserdivisie ten zuiden van Kaboel. Dat hebben westerse diplomaten laten weten. vinei- ilt en cente oeren is vijf en dat ht zul- kracht is ont len. i, er is en die ee be en om oorge- FNV- tegen- Indu- ebond verde- advies Sociale op dat en aan- voord! nersor- id voor (HHP) uur van in aan- ing van lal-Eco- trap- i het n de 1 in ider- wil pro- ette- nog zich >r de He- ójtje pre- WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben hun ambassadeur in Addis Abeba teruggeroepen. Dit besluit dat is genomen op verzoek van de Ethiopische regering, vormt een nieuw bewijs van de verslechtering in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Ethiopië. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat am bassadeur Chapin al onderweg is naar de VS. Ethiopië wordt sinds september 1974 geregeerd door militairen. Toen zetten zij keizer Haile Selassie af. In hun buiten landse beleid voeren zij een koers die sterk op de Sovjet Unie en haar bondge noten is georiënteerd. Zo hielpen ettelijke contingenten Cubaanse soldaten het leger in de strijd tegen Somalië. nder- s, op- lee is loeid, januari ambte- NKV MHP rerkne- 198.270. SER- or een erking op- /elke i uit-. Gisteren tekenden vertegenwoordigers van de junta, van de staatsmijnbouw- maatschappij COMIBOL en van de vak bonden een akkoord, dat de terugkeer naar de normale gang van zaken in de tinmijnen moet waarborgen. In de overeenkomst staat onder andere dat geen van de stakers ontslagen of ge rechtelijk vervolgd mag worden. Ander- die zich soms nauwelijks verstaanbaar kon maken, antwoordde dat het dom was om „te dromen van het omgooien van het roer”. Die mogelijkheid had Engeland niet meer, zei ze. „Ons (conservatieve) beleid is het beleid waarvoor het volk ons heeft gekozen en deze regering heeft de moed om dat beleid door te voeren”, aldus de premier. Zij gaf toe dat de werkloosheid een grote last was voor de betrokkenen en het land, maar zei dat het voorlopig de enige manier was voor een herstel van de economie. (Van onze redactie buitenland) ROME. In een anoniem telefoontje aan een uitgeverij in Milaan is gisteren de vrijlating geëist van zes leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) die in de Bondsre publiek gevangen zitten, in ruil voor de vrijlating van de drie Westduitse kinde ren, die vrijdag in Italië werden ontvoerd. Dit is de afgelopen nacht bekendgemaakt door de politie te Florence. De uitgeverij had het telefoontje giste ren laat in de middag ontvangen. Een onbekende man met een Venetiaans ac cent zei te behoren tot de „Venetiaanse colonne Anna Maria Ludman”. Aangeno men wordt, dat deze „colonne” onderdeel is van de Rode Brigades. Anna Maria Ludman was lid van de Rode Brigade; zij werd in maart in Genua door de politie doodgeschoten. De drie kinderen, die vlak voor het weekeinde bij Florence werden ontvoerd, zijn de 15- en 13-jarige dochters van de Westduitse journalist Dieter Kronzucker en hun 15-jarige neefje Martin Wachtler. De anonieme opbeller noemde niet de namen van de RAF-gevangenen die zou den moeten worden vrijgelaten. Deze zou den op een later tijdstip worden meege deeld. In de Bondsrepubliek heeft de Rote Armee Fraktion in een brief aan het pers bureau DPA in Hamburg laten weten, naar aanleiding van berichten hierover, dat zij geen aanslag beraamt op bonds kanselier Helmut Schmidt, noch op ande re politici. critiek p het ang in voor DOUW jeren laten is de BONN. „Het is duidelijk dat de koers van de militarisering van West-Duitsland meer en meer agressief wordt". Aldus de Russische generaal majoor Victor Staro- doebov, vertegenwoordiger van de gene rale staf van het Russische leger, gisteren in een vraaggesprek met het persbureau Novosti. Het interview werd gehouden naar aan leiding van de recente beslissing door de West Europese Unie (WEU) om de na de Tweede Wereldoorlog aan de Bondsrepu bliek opgelegde restricties ten aanzien van het bouwen van grote oorlogsschepen op te heffen. De Russische topmilitair kwalificeerde dit besluit als: „Een gevaar lijke stap, waaraan ernstige consequen ties verbonden kunnen zijn, voornamelijk voor de Westeuropese landen zelf’. Starodoebov beschuldigt de bondsrepu bliek ervan te streven naar vergroting van het operatiegebied van zijn gewapende macht. „De beslissing van de WEU, die ingaat tegen de geest van ontspanning, maakt het mogelijk voor de Westduitse marine buiten de kustwateren te komen en de internationale scheepvaartroutes te bevaren”. De aanval werd geopend door Callag han, die de conservatieve regering ervan beschuldigde een beleid te voeren dat „over de ruggen” van de arbeidende klas se ging. Hij zei dat Thatcher en haar ministers de industrie en het moreel van het land ondermijnden. In een emotionele uitbarsting, niet type rend voor de overigens altijd beheerste Callaghan, zei hij dat de Britten genoeg hadden van het regeringsbeleid, waarbij 20 miljard gulden werd uitgetrokken voor de vervanging van de nucleaire Polaris- raketten; genoeg had van de belastingpri- vileges voor de rijken en van de verwaar lozing van de minst-bedeelden. Het was echter opvallend dat Callaghan minder bijval kreeg van zijn achterban dan Thatcher van haar partijleden, die haar af en toe overstemden met hun ge schreeuwde aanmoedigingen. Thatcher, een voorlopige raad, waarna onder inter nationaal toezicht verkiezingen gehouden moeten worden. De Islamitische Nationale Raad van de Revolutie, die bestaat uit stamhoofden en vertegenwoordigers van het Afghaanse verzet, heeft gisteren in principe inge stemd met de vorming van een voorlopige regering in Afghanistan. Dat heeft voor zitter Gaylani van de raad gisteren meege deeld. Tenslotte wordt nogal eens geklaagd over het feit, dat de Verenigde Staten binnen de bank de dienst üitmaken. For meel is de Wereldbank eigendom van de ruim 130 landen die er deel van uitma ken, maar feitelijk heeft de grootste geldschieter, Amerika, de macht in han den. Een in het oog springend gevolg daarvan is bijvoorbeeld dat steeds een Amerikaan het presidentschap van de bank heeft vervuld en niet iemand uit een van de meest belanghebbende, uit een van de ontwikkelingslanden. In feite is het natuurlijk uiterst merkwaardig dat een man als Robert McNamara, die in het verleden niet bepaald zachtzinnig is opgetreden tegen het ontwikkelings land Vietnam, uitgerekend bij de We reldbank een topfunctie bekleedt. Op grond van dergelijke overwegin gen is door ontwikkelingslanden dan ook meer dan eens naar voren gebracht dat het goed zou zijn iemand uit een dergelijk land tot president van de We reldbank te maken. Een mogelijke kandidaat zou dan zijn uitmaakte van de Wereldbankstaf op het hoofdkwartier in Washington, bracht dat enige maanden geleden in een dag blad treffend onder woorden: „Ik weet niet wat er moet gebeuren. Het enige wat ik weet is dat we in het verleden steeds hebben gezegd dat we het wisten, maar dat dit steeds verkeerd is uitgepakt”. Callaghan legde in zijn toespraak voor al de nadruk op het subsidiëren van ba nen, het beperken van concurrerende geïmporteerde goederen en beschermen de maatregelen voor kleinere bedrijven die zich willen moderniseren. Maar That cher, wier reputatie na dit debat alleen maar gestegen is, liet onomwonden weten dat haar regering dergelijke maatregelen niet zou nemen of overwegen. Labour diende na het bekend worden van de record werkloosheid in juli 1,9 miljoen mensen zonder werk in het parlement terstond een voorstel in om het wantrouwen uit te spreken over de econo mische politiek van de regering-Thatcher, die „tot massale werkloosheid leidt en het land demoraliseert”. zijds zijn de arbeiders verplicht hün gewa pend verzet tegen het nieuwe regime op te geven en ook mogen ze de „nationale veiligheid” niet in gevaar brengen. Wat daaronder verstaan moet worden is ech ter onduidelijk. Bovendien dragen de mijnarbeiders hun radiostation, dat het verzet tegen de militaire junta dagenlang heeft ondersteund, over aan het leger. Inmiddels heeft gisteren ook Paraguay het nieuwe Boliviaanse bewind erkend. Nadat Argentinië dat al eerder deed werd deze stap van Paraguay algemeen ver wacht. Eveneens gisteren deed de nieuwe Boli viaanse leider, generaal Garcia Meza, een felle aanval op de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) en op het Andes- Pact. waarvan Bolivia deel uitmaakt. De generaal verweet beide organisaties in menging in de interne aangelegenheden van zijn land. Afgelopen vrijdag veroordeelde de OAS in een resolutie de staatsgreep in Bolivia. Bovendien deed de OAS een beroep op de Interamerikaanse Commissie voor de Rechten van de Mens om zo spoedig mo gelijk een onderzoek in te stellen naar de mate waarin de mensenrechten in Bolivia geschonden worden. Volgens generaal Garcia Meza was het aannemen van deze resolutie een schending van de elementai re beginselen van het internationaal recht. De resolutie werd met name ingediend door Ecuador, Colombia, Peru en Venezu ela, landen die samen met Bolivia het Andes-Pact vormen. Generaal Meza zei in zijn reactie dat Bolivia er wel eens geen belang meer aan zo kunnen hechten nog langer deel van het pact uit te maken. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-BUENOS AIRES. Ongeveer 30.000 Boliviaanse mijnwerkers zijn gisteren weer aan het werk gegaan, na zich elf dagen lang te hebben verzet tegen het nieuwe militaire bewind in hun land. (Door Ronald Frisart Over minder dan een jaar, in juni 1981, stapt Robert McNamara op als president van de Wereldbank. Vrijwel direct nadat dit bekend werd, beginnen de speculaties over wie hem gaat opvolgen als leider van ’s werelds machtigste ontwikkelingsinstelling. De actie was een gevolg van de aanslag op joodse kinderen in Antwerpen. Het staat echter bij voorbaat al vast dat geen van deze twee opvolger wordt van McNamara: die komt ongetwijfeld weer uit een van de hoogontwikkelde industrielanden. Japan en Canada val len af, want die hebben geen serieuze kandidaat. In Europa valt het oog onder andere op Edward Heath. Sedert hij af moest treden als Brits premier is zijn prestige er alleen maar op voorruit gegaan. Velen beschouwen hem als een man met veel kwaliteiten, energie en toekomstvisie. Heath zelf heeft echter al laten weten dat hij verre de voorkeur geeft aan de func tie van secretaris-generaal van de NAVO, dan die van president van de Wereldbank. Een andere Europeaan die in aanmerking komt is de huidige direc teur van de Deutsche Bank, Wilfried Guth. Of hij echter veel voelt voor het leiderschap van de Wereldbank is zeer de vraag. Hij heeft een aanbod afgesla gen om president te worden van de West duitse Bundesbank, een functie die vol gens bankkringen in vele opzichten aan trekkelijker is dan die van president van de Wereldbank. Dat alles betekent dus dat de uiteinde- Het Amerikaanse onderzoekersecht- paar Frances Moore Lappé en Joseph Collins gaat nog verder. Ze hebben de Wereldbank afgeschreven, omdat die volgens hen alleen maar de bestaande maatschappelijke structuren handhaaft, waarbij de armen arm gehouden worden. Iets dergelijks schreef onlangs de Brit se Gardian: „De honderden miljoenen in de arme landen die zich alleen maar bezig houden met overleven en de meest elementaire behoeften, worden in on waardige omstandigheden (en vaak zon der voldoende voedsel) gehouden door het bestaande systeem. Hun belang ligt in de afbraak van dat systeem en in het instorten van de door het systeem ge steunde elites in de ontwikkelingslan den. Wat de ontwikkelingsdeskundigen weigeren toe te geven of te bespreken, is dat de meeste mensen in de wereld na deel ondervinden van het heersende sy steem - of het nu hervormd wordt of niet”. Daarnaast wijzen de critici erop dat de Wereldbank verhoudingsgewijs veel hulp geeft aan dictatoriaal geregeerde landen als Argentinië, de Filippijnen. Uruguay en Chili. Bovendien is en blijft lijke opvolger van McNamara wel weer uit de Verenigde Staten zal komen. Hoe wel er daar verscheidene kandidaten zijn, steekt er een met kop en schouders boven de anderen uit: Andrew Young, de gewezen Amerikaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties. Op een onlangs in het Engelse Sussex gehouden bijeenkomst van de Noord-Zuid-confe- rentie werd zijn naam genoemd door verscheidene aanwezige politici, ban kiers en economen. Onder hen Jean- Pierre Schweitzer, oud-directeur van het Internationale Monetaire Fonds, UNICEF-directeur James Grant. Young is een van de zeer weinige Ame rikanen die bij de OPEC-landen een potje kan breken. Hij kan de olielanden er mogelijk toe krijgen meer geld naar de Wereldbank te laten vloeien, zodat deze het steeds omvangrijker program ma kan blijven uitvoeren, en bovendien kan hij de OPEC misschien afhouden van het plan om een eigen ontwikke lingsbank te beginnen, een gedachte waar de laatste tijd regelmatig over wordt gesproken. Binnen de Wereld- banktop lijken de vertegenwoordigers van de ontwikkelingslanden sterk voor Youngs benoeming te zijn, terwijl de Europeanen zich daartegen in elk geval niet zullen verzetten. De Amerikaanse binnenlandse situa tie tenslotte is ook al in Youngs voordeel. Het komt er feitelijk op neer dat de benoeming van een nieuwe president van de Wereldbank een zaak is van de president van de Verenigde Staten, van Jimmy Cater dus. Wanneer Carter zijn keus op Andrew Young (die de baan graag wil hebben) zou laten vallen, zou hem dat ongetwijfeld een aanzienlijk aantal zwarte stemmen opleveren - een steun die hij goed zal kunnen gebruiken in de verkiezingsslag met Ronald Reagan. recessie. In Wales zal werkgelegenheid voor 2000 mensen worden gecreëerd. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Een Angolees gerechts hof heeft gisteren 16 mensen ter dood veroordeeld voor hun aandeel in een reeks bomaanslagen, die in de afgelopen twee jaar door een in oppositie zijnde guerrillabeweging in Loeanda, de hoofd stad van Angola en andere delen van het land zijn gepleegd. Het Angolese persbureau ANGOP dat dit meldde, liet weten dat de Angolese politie in verband met deze bomaanslagen 124 mensen heeft gearresteerd. Van dit aantal moeten er nog 96 terechtstaan. Het rechtse Portugese blad Dia publi ceerde een verklaring van de door Zuid- Afrika gesteunde Nationale Unie voor Volledige Onafhankelijkheid van Angola (UNITA). In deze verklaring zegt de UNI TA, dat zij verantwoordelijk is voor de bomaanslagen en dat zij nog 16 bommen tot ontploffing zal laten brengen om de zestien ter dood veroordeelden te wreken. En dat gebeurt dan op een moment dat de bank het toch al niet eenvoudig heeft, nu de Volksrepubliek China sinds kort tot de organisatie behoort, terwijl nie mand weet wat daarvan precies de ge volgen zullen zijn; nu het zeer onduide lijk is hoe de Wereldbank aan het kapi taal moet komen om de zich snel uitbrei dende activiteiten in de Derde Wereld te financieren; en nu meer dan ooit blijkt dat de westerse ontwikkelingsdeskundi gen eigenlijk niet weten hoe de arme landen op de been geholpen moeten worden. Robert McNamara, die in 1968 presi dent van de Wereldbank werd, nadat hij daarvoor onder John Kennedy Ameri kaans minister van Defensie was en als zodanig ook onder Lyndon Johnson in belangrijke mate medeverantwoordelijk was voor de Vietnamoorlog, heeft een sterk eigen stempel op de bank gedrukt. Onder zijn leiding heeft de bank, naar McNamara zelf zegt, een drietal fasen doorlopen. Eerst lag sterk de nadruk op puur economische groei in de landen van de Derde Wereld, vervolgens werd het accent verschoven naar armoedebe strijding op het platteland en momenteel krijgt de hulp aan de allerarmsten steeds meer aandacht. Die belangrijke koerswijzigingen bin nen betrekkelijk korte tijd hebben alles te maken met het feit dat de westerse ontwikkelingsdeskundigen nauwelijks benul hebben van de manier waarop de Derde Wereld uit het slop gehaald moet worden. De Nederlandse econoom A. J. M. van Laar, die zelf enige tijd deel De student had op zijn paspoort dezelf de naam, Al Assaied Naser, als die welke de terrorist opgaf die zondagmiddag in Antwerpen twee granaten naar een groep joodse kinderen gooide. De aanslag op het Israëlische vliegtuig schijnt niet te zijn doorgegaan omdat het toestel eerder dan verwacht werd arriveerde. Het personeel van El Al in Brussel heeft dit echter niet bevestigd. Als de aanslag in Zaventem was gepleegd zouden beide terroristische acties gelijktijdig hebben plaatsgehad, zo is vernomen. Ongeveer 50 militante zionisten hebben gisteren geprobeerd de deuren van het PLO-kantoor in Parijs te forceren. De politie is tussenbeide gekomen. De muiters behoren tot de 14de Af ghaanse legerdivisie, die wordt be schouwd als een van de meest parate Afghaanse eenheden. De divisie beschikt over tanks, artillerie en luchtafweerge schut, waaronder Russische raketten. Oorzaak van de muiterij zou zijn een poging om het bevel van de divisie te vervangen. Die vervanging maakt deel uit van een meer algemene zuivering in het land, waarbij leden van de zogenoemde Khalq-fractie worden vervangen door aanhangers van de Parcham-fractie.Tot de Khalq-fractie behoorden de vroegere Afghaanse leiders Taraki en Amin. De huidige president. Karmal, maakt deel uit van de Parcham-fractie. Na maanden van bloedige twisten tus sen beide richtingen in de Afghaanse com munistische partij reorganiseerde Kar mal eerder deze maand zijn regering en onthief verscheidene vooraanstaande Khalq-leden van hun post. De zuivering leek de instemming van Moskou te heb ben, maar stuitte in het Afghaanse leger op verzet. Deskundigen wijzen erop dat de meerderheid van de politieke officieren behoort tot de Khalq-fractie. Vanuit zijn verbanningsoord Gorki heeft de Russische natuurkundige Sacha rov er bij partijleider Brezjnjev op aange drongen dat Moskou zich bereid verklaart alle troepen uit Afghanistan terug te trek ken en die te laten vervangen door troe pen van de Verenigde Naties. Sacharov vindt voorts dat de Afghaanse president Karmal de macht moet overdragen aan BRUSSEL (AFP). De gisteren in Brussel gearresteerde student die een vals Tunesisch paspoort had, heeft aan de poli tie te kennen gegeven dat hij van plan was afgelopen zondag een aanslag te plegen op de passagiers van eep vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij EL AL dat op het vliegveld Zaventem aan kwam. Dit is vandaag van welingelichte zijde in Brussel vernomen. ft Ongeveer 400 Nederlanders zitten al anderhalve week op 100 plezierjachten ..gevangen' tussen twee stuwen in de Maas, nabij de Belgische stad Dinant. De sluizen en stuwen daar zijn ontregeld doordat er stukken van caravans in vast zitten. Vorige week zondag sleurde een vloedgolf honderden caravans de Maas in, die bij de stuwen bleven hangen. Op de foto de verwrongen resten van een aantal caravans.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3