Israel noemt VN resolutie onwettig Bewaking met tijgers 1 Nederlandse delegatie tevreden DamiatePers DO NOT F ra Carter bij herdenking akkoorden: Ié Voor 15 november terugtrekking geëist Metaalmoeheid in kerncentrales geconstateerd Christen-T urken overnachten in open lucht Nieuwe Hebriden Ballonnenactie tegen F-16 Links uit NMR Brief was 44 Suriname gewipt Twee doden na IJmuider Courant Iran haalt uit naar Amerika Vrouwenconferentie Kopenhagen aanvaring door vliegdekschip Uitgehongerde Oegandezen op rooftocht Ongekend verlies British Steel Discontoverlaging mogelijk op komst Ge Meer Palestijnen in hongerstaking jaar onderweg nu onafhankelijk Carter bereid te getuigen in Billygate ^Stilte WOENSDAG 30 JULI 1980 BINNEN EN BUITENLAND WO (Van onze redactie buitenland) J J 5 J I '.efatl I J ^SHEPHERD E!Ln=^ (Vai IJI van de I Huiz voor ruim stelli richt meei maai Daar met woni hebt schil thijs ringt deze wissi gewc JO ^7 -.aurorazzezzzzzze: - WASHINGTON. De Sov- jet-Uriie heeft zowel binnen als buiten haar grenzen de ak koorden van Helsinki ge schonden. De inval in Afgha nistan en de binnenlandse on derdrukking zijn in strijd met deze akkoorden. whlKSEHPz (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. De Neder landse delegatie naar de VN-vrou- wenconferentie in Kopenhagen heeft met grote tevredenheid vast gesteld dat bijna alle Nederlandse amendementen op het actiepro gramma min of meer ongeschon den zijn overgenomen. 4 - F (Van IJM' van b de ze heeft streng islamr grenze werke voorni die on ze w hand gebru: dienst Moslii Rama maan< gen vi U K - i P TORRES EILPZ '-VANOEA LAVt ■OBAZ [PENTECOSi -AMBRINfZ ■FVTUNA- ^TAN> AUSTRALIË 9168 waar. De vijf tijgerwelpen van de Britse Chessington Zoo werden alleen 155,00 Dat heeft de Amerikaanse president Carter gisteren gezegd tijdens een bijeen komst in het Witte Huis, waar het feit werd herdacht dat vijf jaar geleden de Helsinki-akkoorden door 35 landen wer den ondertekend. ESPIRITU-Z C^SANTO: (Van onze redactie binnenland) DEURNE. Leden van de stichting Recht voor Onrecht hebben gistermiddag bij het vliegveld De Peel actie gevoerd tegen de aanschaf van het F-16 gevechts vliegtuig. Bij een zwembad in Deume werden aan kinderen ballonnen uitge deeld, met daaraan een aluminium strip, plus een kaart met daarop een anti-milita- ristische leus. De actiegroep heeft aangekondigd da gelijks ballonnen te zullen oplaten. De aluminiumstrip is bedoeld om het radar en radioverkeer te storen. Een woordvoer der van de voorlichtingsdienst van de luchtmacht verklaarde, dat het in gevaar brengen van het vliegverkeer bijzonder ernstige gevolgen kan hebben. Enkele volwassenen bij het zwembad in Deume, waar gisteren actie werd ge voerd, waren het niet met de gebruikte methode eens. Zij verwijderden zeer te gen de zin van de actievoerders van een deel van de ballonnen de metalen strip en de kaart. Tegelijkertijd verklaarde de Russische partijleider Brezjnjev tegenover de Prav da dat de Sovjet-Ünie zich houdt aan het beleid van ontspanning zoals dat in de akkoorden van Helsinki is gesymboli seerd. De Russische leider zei ook zeer veel belang te hechten aan de in november in Madrid te houden veiligheidsconferen- tie. Daar komen de ondertekenaars van de Helsinki-akkoorden weer bijeen om te bezien of die akkoorden worden nage leefd en hoe ze kunnen worden uitgebreid. Volgens president Carter mag die con ferentie niet uitmonden in enkel een be spreking over wapenbeperking. De minis ter van Buitenlandse Zaken van de Sov- jet-Unie, Gromiko, verklaarde gisteren juist, dat de conferentie in Madrid moet kunnen leiden tot „het bijeenroepen, voor bereiden en houden van een conferentie Na afloop van de vergadering van de kaderleden van de Surinaamse Krijgs macht verklaarde legercommandant Bou- terse gisteren, dat de nieuwe raad zal doorgaan met het mobiliseren van de be volking en dat de raad actief zal blijven waken over de verworvenheden van de revolutie van 25 februari van dit jaar. Deze ingrijpende wijziging van de NMR wordt beschouwd als een overwinning voor de regering Chin A Sen die al maan denlang in een machtstrijd met de NMR is gewikkeld. Ook voor legercommandant Bouterse en voor de commandant van het garnizoen in Paramaribo, sergeant Horb, die onlangs samen uit de NMR stapten, is de „zuivering” een overwinning. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Nationale Mili taire Raad van Suriname is gisterochtend vrijwel volledig van zijn linkervleugel ont daan. Op een vergadering van kaderleden van de Surinaamse krijgsmacht werd het vertrouwen in de NMR opgezegd, waarna een nieuwe raad werd gekozen. De F schrift een vis vastenl august sopgan ken, rc •august feestda noemd mene kaar d schrev bezoek teren. Uit burge ï^ztongoazzzzz^zz WASHINGTON(DPA/AFP/UPI). Bij een aanvaring tussen het Amerikaanse vliegdekschip Midway en een onder Pana mese vlag varend koopvaardijschip, heb ben twee Amerikaanse mariniers de dood gevonden en zijn er drie gewond geraakt. Dit heeft het ministerie van Defensie in Washington gisteren bekendgemaakt. De aanvaring deed zich voor in de buurt van de Filippijnen. Aan boord van de Cactus vielen geen slachtoffers. BEZORGKLACHTEN: maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije TEL AVIV (DPA). Ongeveer 400 ara bieren in de gevangenis van Asjkelon zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Ze wil len hiermee protesteren tegen de „onmen selijke omstandigheden” waaronder zij gevangen worden gehouden. Een woordvoerder van de gevangenis autoriteiten zei dat de staking was uitge broken om een soortgelijke staking van 47 gevangenen in een Zuidisraelische gevan genis te ondersteunen. Daar zijn twee palestijnen die tot levenslange gevange nisstraf waren veroordeeld de afgelopen week overleden. Tot nog toe wordt aange nomen dat de twee overleden Palestijnen zijn omgekomen ten gevolge van gedwon gen voeding, waarbij voedsel in de longen terecht zou zijn gekomen. AMSTERDAM (ANP). Geldmarkt- kringen houden ernstig rekening met een discontoverlegging van de Nederlandse Bank aan het eind van deze week. Gewe zen wordt opde sterke positie van de Ne derlandse gulden ten opzichte van de mark. De gulden noteerde gisteren ten opzichte van de mark ƒ1,0915 en is sinds ruim een jaar niet meer zo hoog geweest. KATMANDOE(DPA). Vierenveer tig jaar is een aangetekend schrijven onderweg geweest dat nu door de post in Katmandoe, Nepal, is afgeleverd. De brief was op 19 augustus 1936 in het 600 km verder gelegen Calcutta, India, aangeboden. Daar de geadresseerde intussen ge storven is, werd de brief aan zijn zoon overhandigd. Naar de oorzaak van de vertraging wordt nog een onderzoek ingesteld. wxwHyXyJ NIEUWE HEBRIDEN Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De linkse NMR-leden Sital, Abrahams en Joeman hebben geen zitting meer in de nieuwè raad. Slechts Mijnals, die samen met deze drie de linkervleugel vormde, heeft zijn plaats behouden, maar hij staat nu zeer geïsoleerd. LONDEN (Reuter). British Steel Cor poration heeft in het boekjaar tot 1 april een ongekend verlies van 545 miljoen pond sterling (2,48 miljard gulden) gele den. De voornaamste oorzaken daarvan waren een staking van drie maanden, de hoge inflatie in Engeland (nu 21 procent op jaarbasis) en de koersstijging van het pond sterling. Als Israel zich niet voor 15 november begint terug te trekken, zal de Algemene Vergadering aan de Veiligheidsraad om economische en politieke sancties vragen. Israel noemt de resolutie „onwettig” en zal zich er niet aan storen. In de resolutie werd een melding gemaakt van resolutie 242 van de V-raad van november 1967, waarin behalve de Israëlische terugtrek king ook op waarborging van „veilige en erkende grenzen” werd aangedrongen. Gedeeltelijk vanwege het weglaten van een dergelijke verwijzing in de gisteren aangenomen resolutie, stemden de Ver enigde Staten tegen, en onthielden de meeste andere westerse landen zich van stemming. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Sjamir, heeft vanmorgen in uiterst felle bewoordingen in de Knesset gereageerd op het besluit van de Algeme ne Vergadering van de VN op te roepen tot het oprichten van een Palestijnse staat en het terugtrekken van Israel. Sjamir moemde de spoedzitting „de grootste farce aller tijden, waarbij landen bezwijken onder de druk van terreur en haat en oproepen tot een PLO-staat van moordenaars”. Sjamir zag een duidelijk verband tussen terreurdaden in Europa en Israel en de verklaring van de Algeme ne Vergadering die, volgens hem, slechts oproept tot „de vrede van een kerkhof’. Hij meende ook dat de Negen van de EG, „die zo graag aan de vrede willen bijdragen en de rol van vredestichter wil len spelen”, door hun stem te onthouden een negatieve bijdrage hebben geleverd. De Zweedse inspectie maakte giste ren bekend dat deze metaalmoeheid in reactors van alle typen kan optreden. In twee Zweedse kerncentrales was onlangs bij een inspectie ontdekt dat in de koelpijpen scheurtjes zaten. Een nader onderzoek wees uit dat deze wa ren ontstaan als gevolg van de aanzien lijke temperatuurswisselingen tussen dertig en 250 graden, waaraan het ma teriaal blootstaat. De Zweden adviseren hun buiten landse collega’s de betreffende buizen te voorzien van extra-koelmantels of ze te vervangen door pijpen die beter tegen dergelijke temperatuurschom melingen bestand zijn. STOCKHOLM (DPA). De officiële dienst voor het toezicht op kerncentra les in Zweden heeft de bevoegde in stanties in het buitenland gewaar schuwd voor het optreden van zich snel ontwikkelende metaalmoeheid in de pijpen van reactorkoelinstallaties. over militaire ontspanning en ontwape ning in Europa”. Ondanks deze verschil len in benadering zijn zowel de Russische als de Amerikaanse leiders overtuigd van het belang van het slagen van de confe rentie in Madrid. Ondanks de kritiek die de Verenigde Staten op de Sovjet-Unie hebben blijven ze bereid met Moskou samen te werken. Dat zei gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie. Ook hij veroordeelde, net als Carter, de Russische inval in Afghanistan en de manier waarop het Kremlin de binnenlandse oppositie aanpakt. Muskie noemde met name de verbanning van de natuurkundige Sacha- rov en de behandeling van de kleine groepjes Russen die nagaan in hoeverre het Kremlin zich inderdaad houdt aan de akkoorden van Helsinki. In grote lijnen komt het er op neer dat het actieprogramma door de Ne derlandse amendementen meer na druk legt op de herverdeling van werk tussen mannen en vrouwen. Daarnaast is het zware accent dat het oorspronke lijke programma legde op bijvoorbeeld de economische ontwikkeling zodanig door Nederland aangevuld, dat nu meer aandacht wordt geschonken aan de rol van de vrouw in die ontwikke ling. Dat zegt Paula Wassen, lid van de Nederlandse delegatie en voorzitster van de Emancipatiecommissie. Op initiatief van de Nederlandse de legatie komt in een aantal paragrafen van het actieprogramma de zogenoem de reproduktieve functie van de vrouw naar voren als een van de belangrijkste oorzaken van ongelijkheid tussen man en vrouw. In een ander deel van het programma wordt behalve over de so ciale fünctie van het moederschap (een 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 •Cr l te vatten. Niets is echter minder i werden een maand geleden geboren. PORT VILA (Reuter). De Nieuwe Hebriden zijn vannacht één minuut na twaalven (plaatselijke tijd) onafhankelijk geworden. Zij zijn 74 jaar lang een kolonie geweest, die gemeenschappelijk werd be stuurd door Frankrijk en Groot-Brittanië. De eilandengroep in de Stille Oceaan zal als onafhankelijke staat de naam Vanuaa- ta dragen, wat „het eiland dat zich verheft boven de zee” betekent. Walter Lini wordt de eerste premier van Vanuaata. Hij ziet zich voor de taak ge steld een nieuwe staat te regeren, die een onzekere en moeilijke toekomst tegemoet lijkt te gaan vanwege een opstandige be weging op het eiland Espiritu Santo, die ijvert voor afscheiding van de rest van de eilandengroep. De beweging heeft ge dreigd de regering van Lini te bestrijden. Enkele uren voordat de onafhankelijk heid van de Nieuwe Hebriden een feit werd, arriveerde op Espiritu Santo een delegatie van de nieuwe regering. Zij werd opgewacht door enige honderden aanhangers van de afscheidingsbewe ging. De delegatie werd echter geen stro breed in de weg gelegd, ondanks dat Jim my Stevens, de leider van de opstandelin gen, de dag ervoor een eis van Londen en Parijs had genegeerd om de vertegen woordigers van de centrale regering onge stoord naar Espiritu Santo te laten terug keren. voorstel van Bulgarije), nu ook gespro ken over betaald zwangerschapsverlof en ouderschapsverlof. Weer elders in het actieprogramma is dankzij Neder lands ingrijpen komen te staan dat de verantwoordelijkheid van man en vrouw voor het huishouden en de kin deren gelijk moet worden verdeeld, onder andere met behulp van werktijd verkorting. Het actieprogramma en de daarin opgenomen amendementen moeten nog worden goedgekeurd door de ple naire slotvergadering van de conferen tie, die gisteravond begon en die waar schijnlijk pas diep in de komende nacht kan worden afgesloten. Z^=ZER0RIANGA=^Z2 (Vervolg van pagina 1) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties riep gisteravond niet alleen Israel op tot terugtrekking uit alle bezette gebieden (de Strook van Gaza, de Westoever van de Jor- daan, Oost-Jeruzalem), maar stemde tegelijkertijd met overweldigende meerderheid voor een onafhankelij ke Palestijnse staat. Nada ring ir dreigde te cons: Stichtir Beverv. de g' kwame gezin n centra bracht, niet mi regels, gezinne dale c door h ere is h Jonge hoe str de god wacht i vallig 1 aan be De Westeuropese landen onthielden zich van stemming. De resolutie werd met 112 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Er waren 24 onthoudingen. De Verenigde Staten, Canada, Noorwegen en Australië stemden tegen; alle arabische en niet- gebonden landen en ook het Oostblok stemden voor, evenals Egypte. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-TOKIO. De wrede ma nier waarop demonstrerende Iraanse stu denten in Washington door de politie zijn behandeld kan niet zonder gevolgen blij ven voor het lot van de Amerikaanse gegijzelden. Dat verklaarde gisteren de voorzitter van het Iraanse parlement, Ra- fasanjani. Hij verklaarde tevens dat een parlemen taire commissie begin volgende week zal beginnen met een onderzoek naar wat er met de gegijzelde Amerikanen moet ge beuren, zou schrijft het Russische persbu reau Tass. Uit Teheran wordt ook melding ge maakt van een toespraak van de revoluti onaire rechter Khalkhali, die zou hebben gezegd dat de aanwezigheid van de Ame rikaanse ambassadeur bij de begrafenis van de ex-sjah in Cairo niet onbeant woord mag blyven. Wat hij daarmee pre cies bedoelde bleef onduidelijik. In Japan heeft de gewezen leider van een grote boeddhistische organisatie, de 52-jarige Daisakoe Ikeda, verklaard te willen bemiddelen in de gijzelingszaak. „Ik zie het als een crisis tussen islam en christendom en een neutrale godsdiensti ge figuur kan er denk ik invloed op uitoe fenen,” zo zei hij. Het blijft inmiddels volstrekt onduide lijk waar zich de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadegh be vindt. Gisteren meldde een illegale Iraan se zender dat hij het land zou hebben verlaten en in de VS of Frankrijk politiek asiel zou willen vragen. Sovjet-Unie schendt akkoorden Helsinki” (Van onze redactie binnenland) HENGELO. Twee christen-Turkse families in Hengelo overnachten sinds maahdag in Hengelo in de open lucht wegens gebrek aan woonruimte. Het gaat om 16 mensen, die wachten op een uit spraak over hun asielaanvraag in Neder land. Begin mei kwamen ze naar Nederland en trokken illegaal in een huis in Hengelo. Deze woning is eigendom van een andere christen-Turk. Hij wil er in gaan wonen, zodra het huis is opgeknapt. Momenteel is het huis volgens de gemeente uit het oog punt van volksgezondheid volkomen on geschikt voor bewoning. Het is vooral om die reden dat de gemeente de illegale bewoners er enkele keren op heeft gewe zen dat ze moeten uitzien naar andere huisvesting. Omdat dit geen effect heeft gehad zijn de Turken maandag uit de woning gezet. Ze zijn op het trottoir voor het huis gaan zitten, aangezien voor hen geen ander onderdak beschikbaar is. Het aanbod van een landgenoot om in zijn pension te gaan hebben de christen- Turken afgewezen, omdat deze Hengeloër een moslim is. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Naar schatting driedui zend gewapende Oegandezen hebben aan vallen gedaan op steden in het westen van Kenia en daar 24 mensen vermoord. Dit meiden kranten in Nairobi. De Oegande zen waren gewapend met geweren, grana ten en mortieren en stalen duizenden stuks vee. De politie werd naar het gebied gestuurd en zou daar zestien veedieven hebben gedood. Het was de derde keer in een maand, dat leden van de Karamojostam, op zoek naar voedsel, Kenia binnendrongen. Het ge bied waar deze stam leeft is door ernstige droogte getroffen, als gevolg waarvan da gelijks mensen sterven. Sinds het buiten land hulpgoederen heeft gestuurd is de situatie enigszins verbeterd, maar volgens hulpverleningsfunctionarissen is de hon gersnood nog niet voorbij. 'MALEKOEL, I (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse pre sident Carter is bereid te getuigen voor de speciale Senaatscommissie die een onder zoek instelt naar de relaties die broer Billy Carter onderhoudt met Libië. „Ik twijfel er niet aan dat een volledig bekendwor- den van de feiten zal aantonen dat mijn broer me nooit heeft beïnvloed in mijn houding tegenover Libië, aldus de Ameri kaanse president gisteren. Behalve de Senaat gaat nu ook het Huis van Afgevaardigden zich bezighouden met de handel en wandel van Billy Carter, die een half miljoen gulden heeft aange nomen van de Libische machthebbers. In het Huis van Afgevaardigde komt de druk om „Billygate” te onderzoeken zowel van Republikeinse zijde als van de kant van Kennedy-aanhangers. De Republikei nen hopen Carter zo zwart te maken dat Ronald Reagan president van de VS wordt, en de Kennedy-aanhang hoopt dat Carter geen presidentskandidaat van de Democratische Partij wordt. Ze lijken al aardig hun zin te krijgen, want volgens een recente opiniepeiling staat Carters populariteit op een lager pitje dan ooit. Intussen heeft de bankier Robert Vesco op de Bahama’s laten weten dat hij de affaire Billy Carter aan het rollen heeft gebracht. Vesco werd in 1976 vervolgd in verband met een miljoenenzwendel. Ves co zegt wraak te hebben willen nemen op het Witte Huis, dat volgens hem ooit is teruggekomen op een overeenkomst die Vesco in staat moest stellen naar de VS terug te keren.. 15,90 45,85 60,00 180,70 233.00 0:80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd. 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal kunnenn denke" dat de*e tiJ9ers zi)n bedoeld om iedereen die op dit gebied picknickt onmiddellijk in de kraag maar even uitgelaten. De tijgertjes -zeaneityoem^^-:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4