g Geschenk voor Kennemer Oudheidkamer Interieur van visserswoning hardlopen door kunstschilder uit Velsen Water stijgt gemeentebestuur tot de lippen Zwembad in Beverwijk niet meer te stoppen financieel gat t politienieuws J De Schelp laat strandbewoners £1 i w 1st 5 19 8 0 HOOGOVENS MAAKT JAARLIJKSE RAMADANVIERING MOGELIJK Suikerfeest Concurrentie it St Vervaagd Vertrek de heer P. de Jonge heeft de laatste tijd steeds meer aanvragen gekregen voor ge- WOENSDAG 30 JULI --- i 4 IJMOND r R 'ATB 11 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Sport fondsenbad in Beverwijk dreigt een te groot financieel blok aan het been van het gemeentebe stuur te worden. Maatregelen zijn te verwachten na een rapportage van een werkgroep die inmiddels is ingesteld om te onderzoeken hoe de jaarlijkse tekorten van rond negen ton tot normale pro porties kunnen worden terugge draaid. Waarschijnlijk kan dat al leen maar via voor het publiek onaangename maatregelen, met in het ergste geval sluiting van het bad. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Met de werving van buitenlandse werknemers in de zestiger en zeventiger jaren heeft Nederland ook de vaak strenge religieuze gebruiken van islamitische volkeren binnen de grenzen gehaald. Bij Hoogovens werken circa 500 islamieten van voornamelijk Turkse oorsprong, die ondanks de invloeden van on ze westerse maatschappij de hand weten te houden aan oude gebruiken. Tussen de ploegen diensten door concentreren de Moslims zich momenteel op de Ramadan, de jaarlijkse vasten maand, die nogal wat aanpassin gen van het staalbedrijf vergt. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan kreeg de Kennemer Oudheidkamer in Huize Scheybeeck te Beverwijk voor het eerst en tijdelijk meer ruimte beschikbaar om tentoon stellingen van het eigen bezit in te richten. Dat heeft niet alleen meer bezoek dan ooit opgeleverd, maar ook enkele schenkingen. Daartoe behoort een schilderij met het interieur van een vissers woning, die hier aan de kust moet hebben gestaan. Het doek is ge schilderd door Jan Jacobus Mat hijs Damschreurder en naspeu ringen hebben opgeleverd, dat deze kunstschilder rond de eeuw wisseling in Velsen heeft gewoond. 'I i I* 'z i i: -vt Al lei AT Religieus gebruik bij Moslimse werknemers in ere hersteld Islamitische werknemers wonen een dienst bij in een tijdelijke gebedsruimte in het ontvangstcentrum van Hoogovens. Het nieuwe bezit van de Oudheidkamer, geschilderd door Damschreuder die rond de eeuwwisseling in Velsen woonde I (ADVERTENTIE) is aangestoken werd snel 00 te gedaan. twee ton méér dan was geraamd die nu nog door de gemeenteraad moeten wor den bijgepast via aanvullende kredieten. De overschrijdingen nemen nu degelij ke vormen aan, dat het naar de mening van B. en W. niet langer verantwoord is de gemeentelijke begroting te belasten met aanvullende kredieten van jaarlijks enke le tonnen. Dat zou betekenen dat de ge meente nagenoeg de helft van alle voorzie ningen die op de prioriteitenlijst staan wel kan schrappen, omdat de zwembaduitga- ven de vrije speelruimte in de gemeente begroting tot een minimum zouden redu ceren. Energiebesparende maatregelen zijn al vergaand toegepast in het bad (herbenut- Hoewel het teruggelopen aantal bezoe kers een landelijke tendens is, verheelt het college van B. en W. niet, dat destijds bij de opzet het Sportfondsenbad veel min der concurrentie van zwembaden in de- omgeving had te duchten. Heemskerk had nog geen binnenbad, vanuit Castricum kwam men zwemmen in Beverwijk en ook in Velsen beschikte men toen over een veel geringere accommodatie dan thans. De nu ingestelde werkgroep zal vóór 1 november aan het gemeentebestuur rap porteren welke mogelijkheden tot bezui niging nog kunnen worden toegepast. De werkgroep bestaat uit wethouder C. Bo- dewes, de chef van de afdeling onderwijs, de waarnemend chef van de afdeling fi nanciën. de bedrijfsleider van het Sport fondsenbad en een nog aan te trekken technisch deskundige. Niet ondenkbaar zijn maatregelen tot gedeeltelijke of in het uiterst geval algehe le sluiting van het bad, al wil men daar vooralsnog niet aan denken. Het zijn uiteraard mede de sterk geste gen energieprijzen die de tekorten zo doen oplopen. Zij hebben een weinig benijdenswaardi ge taak, te vergelijken met water putten uit een lege regenton. .90 .85 00 70 00 80 i, dat naar t ge- istige n da- üten- is de igens hon- ■nland- ;en in 'nesset Igeme- ■oepen e staat en van isteren e Ver en de :h van De Ramadan is een oud religieus voor schrift dat ontstaan is naar aanleiding van een visioen van Mohammed. Dit jaar is de vastentijd 13 juli begonnen. Tot en met 11 augustus mogen de Moslims tussen zon sopgang en zonsondergang niet eten, drin ken, roken of vrijen. Het vasten wordt 12 ■augustus afgesloten met de Ramadan- feestdagen ook wel suikerfeest ge noemd die drie dagen duren. Als alge mene verzoening bieden de gelovigen el kaar dan suikergoed aan terwijl voorge schreven is dat de jongeren de ouderen bezoeken om ze met de Ramadan te felici teren. De Ramadan wordt bepaald door jeugdigen geblust. In de Dr. Haverkampstraat in Heems kerk is uit een voortuin een stenen sier- beeld gestolen terwijl een muurtje werd omgetrokken. Uit een flatbox aan de Be- neluxlaan in diezelfde plaats zijn twee ligstoelen ontvreemd. IJMUIDEN. Het komende weekend kunnen liefhebbers van een partijtje hollen terecht op het strand van IJmui- den bij strandvereniging De Schelp. Zondag om -13.00 uur vindt de start plaats van de elfde strandloop die zal gaan over een afstand van 6 kilometer. Om 14.00 uur is het de beurt aan de jeugd die gaat uitmaken wie het snelst de afstand van 3 kilometer kan afleggen. Om 15.00 uur een trimloop voor „ieder een” over een afstand van 3 kilometer. bedsruimte. Mede door de inzet van de Stichting Buitenlander „Peregrinus” zijn reeds in Zaanstad, Alkmaar, Heerhugo- waard en Hoorn gebedsruimten te vinden. Onlangs hebben zich weer hele nieuwe groepen islamieten tot de stichting ge wend met een aanvraag; daarbij is ook verzocht om hulp bij het organiseren van de rituelen. Tevens neemt het vertrek van Turkse gezinnen naar het thuisland in verband met de Ramadan toe. Vooral nu de vasten periode samenvalt met de schoolvakan ties zien velen een kans om de vastentijd in Turkije door te brengen. Echter nu vanwege de vakantietijd veel werknemers Aan de vooravond van het holfestijn, dus zaterdag 2 augugstus, speelt in pavil joen Zeezicht de 7-mans dixielandgroep „The Hot Peppers”. Aanvang 21.00 uur. Naast de meerderheid van de Turken die van het platteland afkomstig is werkt bij Hoogovens een kleine groep die vanuit de grote steden in Turkije naar ons land kwam. In tegenstelling tot het platteland werd daar in de twintiger jaren gevolg gegeven aan de wens van Attatürk de invloeden van de islam op het maatschap pelijke leven te verminderen. Hierdoor raakten de godsdienstige rituelen op de achtergrond. Atilla Olgun, sedert begin 1979 werkzaam als tolk-vertaler bij Hoog ovens en daarvoor lange tijd als smelter komt uit Istanbul, het vroegere Constanti- nopel. In zijn dagelijkse werk onderhoudt hij nauwe contacten met de Turkse werk nemers. Hoewel ook hij beaamt dat er moeilijk achter te komen is hoe streng zijn landgenoten zich aan de godsdienstige verplichtingen houden, heeft hij de in druk dat er veel losser met de regels wordt omgeprongen. In het welvarende westen is daarbij1 ook de achterliggende gedachte van de Ramadan inleving in de situatie van de armen vervaagd. Net zoals vele Turken uit de grote steden heeft Atilla de banden met het strenge islamitische leven grotendeels verloren. Van vasten naar de letter van de Koran is geen sprake. „Het is voor mij niet haalbaar om 21 uur per dag te vasten. Daarvoor zou ik dan vakantie moeten nemen. Ik geloof met mijn hart en werken is ook bidden”, en voegt daaraan toe, „maar om respect te tonen aan het heilige gebruik onthoud ik me van alcohol en kijk tijdens de vastenperiode niet om naar vrouwen terwijl ik zoveel mogelijk de gebedsdiensten bijwoon. Echter roken, drinken en eten, daar kan ik niet buiten”. iedui- i aan- n van 1. Dit ande- ;rana- ■nden ebied ieven /ember !emene ad om /ragen, ig” en solutie solutie r 1967, ■igtrek- lige en ten. g „de .anden sur en at van idelijk luropa igeme- hechts hof’. an de willen ar wil- ouden verd. larkt- t een mdse lewe- s Ne ri de i ten sinds ast. haring daar blijft n mens gezond bij! B. en W. hebben niet de illusie dat er nog veel speling zit in de zwembadvergroting om te bezuinigen via efficiency, energie besparende maatregelen en dergelijke. De Raad van Beheer van het zwembad voert namelijk al een uitermate zuinig beheer 1 sinds de rekening over 1978 begrote tekort al verre overschreed en over 1979 de te- j korten opliepen tot negen ton; meer dan aal bedoeld voor de nacht- en de ochtend diensten omdat deze werknemers geen gelegenheid hebben in hun woonplaats de gebeden te volgen. In de afgelopen jaren zijn in verschillende plaatsen waar islami tische werknemers zijn gehuisvest mos keen opgericht waar voorgangers en hulp- voorgangers de diensten opdragen tijdens het suikerfeest en andere religieuze da gen. Ter gelegenheid van de Ramadan- viering dit jaar is in Beverwijk een tijdelij ke gebedsruimte gecreëerd in de aula van de Kameleonschool aan de Drechtstraat. Diefstallen Uit een alleenstaande de Communicatieweg in in andere oorden bivakkeren ziet Hoog ovens geen kans alle vakantie-aanvragen in te willigen. Verlofdagen om de feestda gen na de vastenperiode te kunnen vieren worden wel toegekend. Hiermee voor komt men ongeoorloofd verzuim. Volgens de heer De Jonge is er ondanks de facili teiten die Hoogovens treft een samenhang tussen' het aantal ziekmeldingen en de Ramadan. Maar weinig werknemers we ten vasten en tegelijkertijd meedraaien in het dagelijkse werk langer dan een week vol te houden. Wel zijn er islamieten die uit principe geen aanspraak willen doen op de uitkeringen krachtens de ziektewet. De dagen worden dan voor eigen rekening genomen. Niettemin toont de bedrijfslei ding voldoende begrip voor het door de grote profeet Mohammedin het leven geroepen gebruik en maakt elk jaar weer de afdelingschefs via circulaires attent op de gevolgen van de Ramadan en past waar nodig de dienstroosters aan. de islamitische maankalender en ver schuift elk jaar 11 dagen. Een islamitisch maanjaar telt 354 dagen. Eén keer in de 36 jaar is de vastenperiode „het rondje om geweest”. Nadat in 1923 de islam in Turkije door de heerser Attatürk als staatsgodsdienst werd afgeschaft trad met name in de grote steden een verval van het godsdien stige leven en daarmee ook van de Rama dan in. Op het platteland behield de islam evenwel een grote invloed op het dagelijk se leven. De bij Hoogovens werkzame Turken komen grotendeels uit platte- landsdorpjes en maken op enkele uitzon deringen na dankbaar gebruik van de mogelijkheden die het bedrijf biedt om Tariefsverhogingen worden ook uitge sloten, omdat daarmee het aantal bezoe kers nog verder terug zou lopen en dat is nu juist één van de oorzaken Van de tekorten; overigens een landelijk ver schijnsel. der aan de Rijksstraatweg 75, Wijk G, Velsen woonde. Hij overleed op 20 maart 1905. Hij was gehuwd met Carolina Mar- garetha Roozeman, evenals Damschreu der zelf geboren in Amsterdam. Zij be hoorden volgens de burgerlijke stand tot de Evangelisch-Lutherse kerk. Damschreuder werkte als schilder in Amsterdam, Den Haag, Etten en Leur in Brabant, tot 1895 in Haarlem en daarna in Velsen. Hij was een genre- en figuurschil der, die in Amsterdam, Den Haag, Leeu warden, Groningen en vele andere plaat sen exposeerde. Bekende werken van hem zijn volgens de P. A. Scheen-lexicon van de Nederlandse beeldende kunst (1750 tot 1950) de schilderijen met de titels: „De godsdienstles”, „Het verhaal van een soldaat”, „De ketelschuurster”, „De groot vader”, „Het bezoek van grootmoeder”, „Vrouw bezig met pannekoekenbakken”, „De kaartspelers” en dan twee doeken die verband houden met de zee, namelijk „Het onderricht in de zeevaart” en „De terugkomst en het vertrek van een zeeman”. Dat het schilderij dat de Kennemer Oudheidkamer nu ten geschenke heeft Nadat het erop leek dat de Ramadanvie- ring in Nederland op de achtergrond dreigde te raken is nu weer een opleving te constateren. De heer P. de Jonge van de Stichting Buitenlanders „Peregrinus” in Beverwijk legt dit uit als een gevolg van de gezinsherenigingen. Aanvankelijk kwamen de Turkse werknemers zonder gezin naar Nederland en werden in woon- centra of individueel op kamers onderge bracht. Ze namen het na verloop van tijd niet meer zo nauw met de godsdienstige regels. Hierin kwam verandering toen de gezinnen óverkwamen en daarmee de so ciale contacten werden uitgebreid waar door het gebruik weer langzamerhand in ere is hersteld. Het ontbreekt de heer P. de Jonge echter aan gegevens waaruit blijkt hoe streng de islamieten zich houden aan de godsdienstige wetten. Voor de buiten wacht en ook onderling wordt vaak angst vallig verzwegen dat men zich niet meer aan bepaalde regels houdt. Uit de gegevens van de gemeentelijke burgerlijke stand blijkt dat Damschreu- tussen de werkzaamheden door de vasten tijd te eerbiedigen. Als gevolg van de Ramadan houdt Hoogovens rekening met een grotere vraag naar verloven en vakan ties in die periode terwijl na de eerste vastenweken geen grote prestaties van de islamitische werknemers kunnen worden geëist. Om de Turken gelegenheid te bie den aan de voorgeschreven gebedsdien sten na het einde van de Ramadan deel te nemen stelt de bedrijfsleiding een zaal in het ontvangstcentrum beschikbaar waar een tijdelijke moskee wordt ingericht. Dinsdag 12 augustus vinden twee diensten plaats. Om 5.45 uur ’s morgens het och tendgebed en daarop aansluitend om 8.15 uur het Ramadan-gebed. Deze zijn speci- gekregen van iemand die onbekend wenst te blijven een vissershuis in beeld brengt dat in deze omgeving aan de kust heeft I gestaan leidt men af uit de kleding en I enkele details. Degene die het hoofd door het raam steekt heeft een vissershoed op en de in deze streek gedragen vissershoeden ver- I toonden overeenkomst met de Zeeuwse hoed maar waren minder langwerpig. De hoed vertoonde overeenkomst met de „Engelse bowler-hat” en deed ook denken aan de Romeinse hoed van bepaalden Roomse geestelijken. Een van de kenmer ken van de kleding in deze streek was ook het roodbaaien hemd, waarover men meestal een jak met korte mouwen droeg. De broekspijpen eindigen ver boven de klompen, maar dat is op dit schilderij niet te zien. Het schilderij geeft een sfeervol beeld van het interieur van zo’n kleine vissers woning en is een waardevolle aanvulling voor de Kennemer Oudheidkamer, waar men op het ogenblik ook een fraai schilde rij kan bekijken van het oude Wijk aan Zee, waarop dezelfde kleding herkenbaar is. woning aan de Communicatieweg in Heemskerk is een zwarte tas met 2300 gulden, rijbewijs en verzekeringspapieren gestolen. Hiervan is dinsdagavond aangif- Voor korte tijd heilige grond en verboden terrein voor schoeisel. J ting van warmte) en het zoeken naar nieu- Brandje Maandagavond rukte een j we mogelijkheden daartoe blijft dus peu- voertuig van de Beverwijkse brandweer terwerk. uit naar een brandje aan het Slangeweg- getje. Daar bleek een stapel houtafval te branden. Het vuur dat vermoedelijk door I Ook voor het jaar 1981 wordt een tekort voorzien van rond de negen ton. Normaal werd gemiddeld een aantal jaren lang zes ton op de gemeentelijke begrotingen gezet. Zondag 10 augustus worden op het strand touwtrekwedstrijden georgani seerd. Aanvang 11.30 uur. Deelname voor dames en heren per ploeg van 6 De start vindt plaats bij paviljoen Zee- personen die zich tot vrijdag 8 augustus zicht waar men zich vanaf 12.00 uur kan kunnen opgeven bij Peter Duyn, strand- laten inschrijven. huidje 412 op het IJmuider strand.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5