F Vijf generaties stad in het kort Pottenbakken: hobby met aantal risico’s -i J i r. 1 barometers Toerrijders fietsen naar de Wijkermeer LU van 't Sierhuis-Lamp f^Barteljorisstraat in Haarlem. WOENSDAG 30 JULI 19 8 0 HAARLEM. Martin Eerhardt en Michel van Toor, beiden tien jaar oud een stel apart. De twee jongens, die in dezelfde ploeg rijden in de Mug genronde, zijn bepaald geen lieverd jes. Willen dat ook niet zijn. Allebei houden ze van plagen, uitdagen een beetje jennen. En dat dan altijd met hun eeuwige grappig-brutale grijns. Gisteren ging het fout. Stonden ze niet naast, maar tegenover elkaar. Als kemphanen gingen ze elkaar te lijf. Op stel en sprong wilden ze naar huis. Woede en Tranen. Bij het schud den van de verzoenende hand keken ze ieder een andere kant uit. Nog geen uur later zitten ze dan toch weer broederlijk naast elkaar; samen een andere, verdrietige” „mug” op te beuren. Je kunt veel mannen geen groter plezier doen dan ze een barometer kado te geven. Dit instrument waarmee de atmosferische luchtdruk wordt gemeten, heeft iets magisch, omdat met hoger wordende luchtdruk de kans op droog weer toeneemt en naarmate de luchtdruk lager wordt de regenkansen toene men. en juist die luchtdruk wordt door de barometer ge meten en weergegeven, wij kennen die belangstelling van mannen voor barometers en daarom hebben we een pro fessionele kollektie in huis, hele simpele van f 39.75, notenhouten voor f 162- en er zijn er zelfs, die eruit zien als patrijspoorten. Dan hebben we nog de meest per fecte kwikbarometer voor f 750,-, een barometer die ongelooflijk mooi en nauw keurig is. Wilt u dus uw man, uw ver loofde, uw vader, of schoon vader een origineel kado ge ven, kom dan eens rustig naar onze barometers kijken. En als u het hem geeft, zal zijn gezicht op mooi weer staan, want dan kan hij dezer da- gert ’s morgens roepen: ’Het blijft echt zomer mensen’ en dan voelt hij zich een geluks- profeet, dank zij zijn barome ter En verder gaat de tocht: fietsen, fietsen en nog eens fietsen DANIELLE KRAFT Via Nauerna gaat het in een prachtige Met de pont bij Buitenhuizen naar de overkant. Fok van Heerden: in z n element met de klok in zijn hand (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) r k Via het pontje peddelen de kinderen terug naar het circuit in het recreatiege bied Spaarnwoude, waar hun nog een ploegentijdrit en een hindernisrit staan te wachten. Joop van Ingen gaat in de tus sentijd, bijgestaan door zoontje Johnny, met zijn schroevedraaiers, sleutels, plak sel en zijn altijd goede humeur en gulle lach de niet aflatende stroom kapotte fietsjes te lijf. „Het is een gekkenhuis”, zei hij later. „Ze komen niet alleen met ket tinkjes en belletjes, maar ook met kapotte lampjes”. mug van 1979, laat met haar sprint even zien dat ze een hardnekkige mug is. De ploegentijdrit werd gisteren door de „mannen” van Excelsior gewonnen. Elke ploeg ging steeds in zijn geheel van start. De binnenkomst van de derde renner gold. De kinderen moesten er daarom onderling voor zorgen dat die nummer drie zo snel mogelijk finishte. Daar kwam de echte teamgeest bij om de hoek kijken. De wedstrijden zorgden dat Remco Gieske zijn Muggentrui behield. Op de tweede plaats in het individuele klasse ment veranderde ook niets: Michel van altijd belangstellenden trekt. Amateurs die met klei en glazuur aan de gang gaan dienen echter rekening te houden met de gevaren die hier aan kleven. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Door de toerafdeling van de HSV De Kampioen wordt zondag de twintigste rijwieltoertocht van dit sei zoen verreden en die voert voor een dee) door de Wijkermeer. zodat iedereen kan zien dat zij de beste ploeg vormen. Buitenhuizen terug naar het clubhuis in - Spaarnwoude. n in 2 Wellicht waren Martin en Michel wat geïrriteerd door de hitte, de dorst en wat vermoeidheid. De tweede etappe van de Muggenronde, die gisteren werd verre den, viel niet mee. De karavaan die zich trouwens elke dag uitbreidt, vertrok voor - een tocht van maar liefst 65 kilometer. Buiten enkele ouders en ploegleiders van vorig jaar voegde gisteren Fok van Heer den, al meer dan 20 jaar voorzitter van wielerclub Excelsior en sinds jaren het grote brein achter de Muggenronde, zich na een langdurige ziekte bij de grote zwerm. Hij genoot zichtbaar. „Ik was weer helemaal in m’n element toen ik die klok vasthield”, zei hij na afloop. De muggen reden gisteren via het pont je van Buitenhuizen altijd weer een spektakel voor de kinderen richting Nauerna. Op de dijk waren de kilometers door de flinke tegenwind moeilijk weg te trappen. Sommige hangen over hun stuur, anderen staan op de pedalen, de neus fier in de wind. Bart Ekhart en ploegleider Herman Opmeer, van het Peter Korver- team moeten met een lekke band afhaken. Comfortabel in de auto gezeten zien ze hun mede-muggen ploeteren tegen de wind. haring daar blijft n mens gezond bij! I Pottenbakken is een fascinerend werk dat. zoals hier te zien is op de Haarlemse Kunstmarkt. De ploegentijdrit op het circuit in het recreatiegebied Spaarnwoude De binnen komst van nummer drie was het belangrijkst Mevrouw Van Leerdam Van Eek zorgt niet alleen nog voor zichzelf, maar ook voor haar inwonen de zoon van zeventig. In de momenten, die zij niet besteedt aan het huis houden, is de vijfenne- gentigjarige een verwoed klaverjasster, alom be- 1 kend in de twee sociëtei- ten die zij regelmatig L bezoekt Voordat de lunchpakketjes worden uit gedeeld moet opnieuw een stuk over de dijk weggewerkt. Opnieuw die tegenwind. Het is of er geen eind aan die dijk komt, In de pauze moeten de kinderen een sprintwedstrijd rijden. Bas van der Slikke maakt met zijn simpele ouderwetse heren fiets de meest indrukwekkende tijd. Een pluim! Ook Els Blom, beste vrouwelijke Dit wordt door de dienst toegeschreven aan beunhazerij op dit gebied. Deze ama teuristische produkten bezorgen het am bachtelijke en professionele aardewerk een slechte naam, aldus het jaarverslag. De Keuringsdienst toont zich verheugd over het besluit Verpakkingen en Ge bruiksartikelen dat op 1 oktober 1980 in werking treedt. Al vanaf 1904 pleit de Haarlemse dienst voor een dergelijke wet telijke maatregel. Alle onderzoeken wer den vorig jaar overigens al beoordeeld alsof het besluit van kracht was. Het is, aldus de dienst een voorbeeld van goede en doorzichtige wetgeving. Het gebruik van asbest wordt bijvoorbeeld ook defini tief verboden, voor zover gebruikt bij de vervaardiging van eet- en drinkwaren. Van elk materiaal wordt naukeurig om- schreven welke grond- en hulpstoffen bij de vervaardiging zijn toeglaten en wat voor stoffen en hoeveel milligram bij ge bruik vrij mogen komen. In het wettelijke ..Ik heb nog voor een /aartje bijgetekend zegt mevrouw Van Leerdam Van Eek. die deze week haar vijfennegentigste verjaardag vierde. Zij is de stammoeder van een familie, waarin vijf gene raties zijn vertegenwoor digd. Mevrouw Van Leer dam Van Eek is namelijk de bet-overgrootmoeder van het jonge kroost op de foto. op dijken in tweede etappe De belangstelling voor de toertochten op de fiets is nog steeds goed en aan de negentiende rit namen welgeteld honderd rijders en rijdsters deel. Aan bronzen medailles voor het overschrijden van de 250 kilometergreps zijn er al tweehonderd de deur uit. Voor de twintigste tocht kan zondagmorgerf tussen negen uur en half tien gestart wor- den bij het clubhuis van De Kampioen in ,‘Z het recreatiegebied Spaarnwoude. De route voert vandaar via Spaarndam, Santpoort, Driehuis, Waterloo, IJmuiden, over de sluizen naar Velsen-Noord, Bever- wijk. Wijkermeer en over de pont van (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Amateurpottenbakkers staan aan verschillende gevaren bloot en zij dienen zich hier terdege van bewust te zijn. Dit staat in het zojuist verschenen specialistische jaarverslag 1979 van de Haarlemse Keuringsdienst van Waren. Het geeft een overzicht van de onderzoe ken op het gebied van verpakkingen en gebruiksartikelen. Een onzorgvuldige werkwijze bij vervaardiging van aarde werk kan leiden tot afgifte van schadelij ke metalen. In sommige glazuurpoeders werd zelfs dertig procent oplosbaar lood aangetroffen. besluit wordt voorts aangegeven hoe het onderzoek uitgevoerd moet worden. In het algemeen houdt dit in dat de voorwer pen in contact worden gebracht met een zogenaamde levensmiddelensimulant uit olie, water, azijnzuur en alcohol. Dit bete kent dat praktijkgebruik wordt nage bootst. Voor de consument is het geruststellend dat elke nieuwe stof die een fabrikant wil gaan toepassen eerst een onderzoek moet ondergaan. De nieuwe wet zal met name tomatenpuree in blik treffen, omdat dat volgens de Keuringsdienst „moeizaam aan de eisen zal kunnen voldoen, gezien het loodgehalte. Ook tinnen gebruiksvoor werpen vallen onder het nieuwe besluit, met uitzondering van antiquiteiten. Tin mag ten hoogste 0,05 procent lood bevat ten. Omdat fabrikanten een aanzienlijk hoger maximum hanteren is controle hierop zeker gewenst, aldus het jaar verslag. Westen bleef daar staan, op z’n hielen gezeten door een nieuwe nummer drie: Edwin Rutte. Excelsior, opnieuw de beste Haarlem, telefoon: 390819 en E. Kokkelkoren, Cre- merplein 36 in Haarlem, telefoon 352011. Klaverjassen. De kla- veijasclub Spelen Voor Plezier houdt vrijdag 1 au gustus in de Ontmoetings- kerk aan de Frankrijk- laan in Schalkwijk een klaverjasavond, die om acht uur begint. De deel namekosten zijn twee gul den vijftig en de deelne mers spelen individueel voor prijzen. Inlichtingen kunt u krijgen bij de heer C. Postma, telefoonnum mer 333552. omgeving naar Westzaan. Groene weilan den, groene sloten (veel kroos), groene Zaanse huisjes. En dan een afschuwelijke kilometerslange, ontzettend hobbelige straat, geplaveid met kinderhoofdjes. Vooral leuk als je zadelpijn hebt! Halver wege ontwaren kinderen een bord waarop „slecht wegdek” staat aangegeven. Alsof dat nog niet was gevoeld! Na Westzaan gaat de muggenstoet ver der richting Assendelft. Het laten schrik ken van de beesten aan de kant van de weg wordt als een leuke tijdspassering ervaren. Bij de paarden wil het wel luk ken. De koeien blijven met lodderige ogen onverstoorbaar kijken naar die vreemde wezens die „mensen” heten. Maar de pottenbakker loopt ook het gevaar een schadelijk stof in te ademen die vrijkomt tijdens het schuren van ge droogde of gebakken voorwerpen. Ten slotte kunnen bij het bakken van klei de organische resten in dit materiaal overgaan in gevaarlijke rookgassen. In dit verband adviseert de keuringsdienst de werkruimte waarin de oven staat zeer goed te ventileren. Vooral het zelf ver vaardigde en geïmporteerde aardewerk bleek tijdens onderzoek „recordafgiftes” metaal op te leveren. Het in ons land commercieel verkrijgbare aardewerk blijkt overigens wel goed uit de bus te komen. In totaal werden 426 monsters onderzocht vorig jaar. waarvan er 85 zijn afgekeurd. Ten opzichte van voorgaande jaren wer den veel meer afwijkingen aangetroffen. ploeg van de dag, behield zijn eerste plek in het algemeen ploegenklassement. De rennertjes rijden met een geel petje op. ning gehouden met een groter aantal mensen dan tot nu toe heeft inge schreven. Overgrootmoeder is vijfenzestig en staat ach ter de stoel van de jarige. Rechts van haar op de foto staat de grootmoe der. Zij is vierenveertig. De drie jonge vrouwen zijn haar dochters, de moeders dus van de jongste generatie. Jeugdkamp in proble- I men. Normaal bestaat er I heel veel belangstelling voor het vakantiekamp, dat de jeugdzomeravond- voetbalvereniging „Am sterdamse Buurt Combi natie” ieder jaar organi seert’ Veel mensen hebben echter op het laatste mo ment toch nog besloten naar het buitenland op va kantie te gaan. Het slechte weer van de afgelopen we ken zal daar aan hebben bijgedragen. De vereni ging dreigt daardoor een beetje in de problemen te komen. Met de bevoorra ding en het maken van di verse afspraken is reke- Het kamp duurt van twee tot en met negen au gustus. De reis gaat naar de Flevopolder. Daar is een groot kamphuis waar van alles te doen is. De totale kosten van de kampweek bedragen 115 gulden. De vereniging zoekt jongens in de leef tijd van zeven tot en met veertien jaar. U kunt zich nog melden tot en met vrijdagavond bij de vol gende personen: F. Her ben, Reigerstraat 9 in „Muggen” last van tegenwind

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9