I r voor premier Chin A Sen Wegzuiveren linkervleugel overwinning Bouwfonds verlaagt hypotheekrente opnieuw 1 t: fa k II r w t L vS^3 nv Bouwfonds b I 'n Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis X r i Nederlandse Gemeenten |_f| 13 JULI 19 8 0 t - (Door Ruud de Wit) Naam Adres Postcode/Plaats i uur Telefoon (5 jaar vast). Met ingang van heden heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente opnieuw verlaagd van 10.9% naar Stuur mij nadere informatie over de Bouwfonds-hypotheken. i i - jpONDE RD AG 3 1 ill O Ok Gisteren werd bekend dat de Nationale Militaire Raad (NMR) in Suriname van zijn linkervleugel is ontdaan. Dat kan gezien worden als een overwinning voor de rege ring van premier Chin A Sen, die al maandenlang met de NMR in een machtsstrijd is gewikkeld. De „zuivering” kan daarnaast ook gezien worden als de politieke dood van de Raad, als het uiteinde lijke resultaat van een af- brokkelingsproces. <9 Pjb 1 Politieke rol Militaire Raad uitgespeeld (ADVERTENTIE) 10.5% Bouwfonds geeft u inzicht in -W V Jj tden. Bon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds, Antwoordnummer 137, 2000 WC Haarlem. U kunt bij Bouwfonds de woonbedragen (rente aflossing) per maand betalen: Deze soms vrij willekeurige acties van de NMR vielen niet bepaald gunstig bin nen de regering. Vooral minister Reeder van justitie heeft in die tijd herhaalde lijk met aftreden gedreigd omdat hij het optreden van de NMR beschouwde als een doorkruising van zijn eigen positie en een inbreuk tegen de normen van een rechtstaat. Ondertussen werd de positie van Bou- terse, die fungeerde als waarnemend bevelhebber van het nationale leger, met de dag sterker. Hij kwam hierbij her haaldelijk te staan tegenover de Militai re Raad, met name tegenover voorzitter Sital. Een aanwijzing hiervoor was de splitsing in de linkse Volkspartij van Lie Pauw Sam. Deze had als adviseur van de Nationale Militaire Raad tot op dat mo ment een grote invloed op het beleid van de NMR gehad, maar omdat enige links- radikalen binnen de Volkspartij de op stelling van Lie Pauw Sam ten aanzien van de NMR te weinig loyaal achtten, traden zij uit de partij en stichtten de Revolutionaire Volkspartij. De NMR-le- den Mijnals en Sital sympathiseerden nadrukkelijk met de meer radikale Re volutionaire Volkspartij en dit beteken de tevens een polariserende opstelling van de NMR in haar totaliteit. Vanaf dat moment was de NMR opgenomen in het traditionele politieke spel in Suriname. Een grote uitbarsting vond op 24 mei plaats toen minister Van Rey van leger en politie trachtte een wig te drijven tussen Bouterse en Sital. Van Rey wilde een einde maken aan de macht van de NMR door Bouterse te benoemen tot majoor en tot bevelhebber van het natio nale leger. Aldus wilde hij de kaderleden van het leger dwingen de NMR op te heffen. Zover kwam het toen nog niet. Na een hevige confrontatie, gepaard Bouwfonds is 'van huis uit' hypotheekspeciaüst. Een garantie voor betrouwbaar advies. criminelen werden vastgezet en op een weinig zachtzinnige manier behandeld. Ook werden er talrijke arrestaties ver richt in verband met de verijdelde po ging tot een tegencoup die in de tweede week van mei had moeten plaatsvinden. Bouwfonds verstrekt hypotheken op alle huizen, dus ook op niet Bouwfondshuizen en bestaande panden. Een ovedijdens-risicoverzekering is heel makkelijk in te bouwen Keuze uit verschillende hypotheekvormen Vergaand aan uw wensen aan te passen i' WAG I /OND| De oorspronkelijke NMR nog broederlijk bijeen. Op het eerste groepsportret staan (v.l.n.r.) de leden Joeman, Braaf, Mijnals, Neede, Abrahams. Bouterse, Horb en Sital. U heeft daar recht op bij zo'n belangrijke beslissing. Bouwfonds kent de weg bij bank en notaris. alle aspecten van de hypotheek.Voordeel voor u. handig voor uw huishoud- U heeft daar recht op 'n snelle afwikkeling met geld budget. bij zo'n belangrijke beslissing. en notariële acte. De (toen nog) NMR-voorzitter Sital aan dezelfde tafel als zijn grote tegenspeler premier Chin A Sen (links). Op 17 maart werd de nieuwe premier voorgesteld door kabinetsformateur Bruma. Drie NMR-leden waren daarbij aanwezig om te beklemtonen dat de militairen zich niet aan de kant zouden laten schuiven. Vooral Chin A Sen voelde zich daardoor hoogst ongelukkig. Met het verschijnen van de twee NMR-leden op het internati onale podium te Nicaragua, met daarop gerenommeerde linkse revolutionaire leiders als Castro en Arafat zou de feite lijke situatie in Suriname internationaal wel eens in een verkeerd daglicht kun nen worden geplaatst. Met de ontmanteling van zijn persdienst, die werd opgenomen binnen de Nationa le Voorlichtingsdienst, kwam ook een einde aan de ongebreidelde mogelijkhe den die de NMR had gehad om de bevol king te mobiliseren voor zijn eigen doe leinden. Na 20 juni was het gedaan met het installeren van volkscomités. Deze vormden de achterban die de adviseurs de NMR hadden aangepraat teneinde hun eigen politieke wensen op den duur te kunnen realiseren. Een laatste opleving beleefde de NMR ten tijde van het bezoek van de Neder landse minister van Ontwikkelingssa menwerking Jan de Koning, eind juni, toen hij onder leiding van de vice-voor- zitter Mijnals de bevolking wist te mobi liseren om Nederland duidelijk te ma ken „dat Suriname geen pot met honing meer was”. Maar op 3 juli, de dag waar op het Onafhankelijkheidsplein een enorme manifestatie van eenheid en zelfbewustzijn van de bevolking werd gehouden, lag tevens ook de kiem van het huidige einde van de NMR. De ongenuanceerde en weinig vlijende uitlatingen van zowel Abrahams, Sital als Mijnals aan het adres van oude politi ci, die voor landverraders en contrare volutionairen werden uitgemaakt, wer den hun over het algemeen niet in dank afgenomen. Vooral de openbare laste ring van Lie Pauw Sam en de VHP van Lachmon zette veel kwaad bloed. gaande met lichamelijk geweld, werd Van Rey gedwongen het land te verla ten, maar Bouterse was vanaf dat mo ment voorgoed een te wantrouwen fi guur voor Sital. Met het sterker worden van de macht van Bouterse binnen het leger en zijn eindelijk afgekomen benoeming tot be velhebber van het leger, werd de invloed van de NMR afgebrokkeld. Op 11 juni moest de NMR zijn eigen persdienst inle veren en openlijk erkennen dat niet hij regeerde, maar de regering Chin A Sen. En dat zal hem niet eens zoveel moeite hebben gekost. Veel kaderleden, en ze ker de commando’s van het allereerste begin, zullen zich geërgerd hebben over de wijze waarop Sital de revolutionaire roem in Nicaragua heeft ondergaan. Met name omdat Sital zelf aan de gewapende acties op die maandagochtend van 25 februari, niet heeft meegedaan. Hij kon daar evenwel niet zo bar veel aan doen omdat hij toen door Arron gevangen werd gehouden. Voor Chin A Sen was het optreden van de NMR het laatste wat hij nog wilde tolereren en hij vond steun bij de leger leiding. Ook Bouterse had meer dan genoeg van Sital en de NMR omdat zij met hun aanhang binnen het leger steeds opnieuw een bedreiging van zijn positie als bevelhebber bleven beteke nen. Vandaar dat Bouterse met steun van Chin A Sen de kaderleden heeft overgehaald de NMR-leden naar huis te sturen. Vanaf dat moment ging het bergaf met de populariteit van de NMR. Het zelfbe wuste optreden van Chin A Sen tijdens het bezoek van De Koning had alle aan dacht in Suriname op de regering ge richt. En omdat de NMR niet meer be schikte over zijn persdienst, was hij min der in de gelegenheid de publiciteit naar zich toe te trekken. Op 6 juli distantieerden bevelhebber Bouterse en garnizoenscommandant Horb zich openlijk van de uitlatingen van de NMR-leden op het Onafhankelijkheidsplein. En op vrijdag 11 juli eisten de kaderleden op een ver gadering een correctie van Mijnals’ uit latingen. Tijdens deze bijeenkomst be sloten Bouterse en Horb de NMR te verlaten. Na een heftige discussie, waar bij Bouterse zelfs trachtte de kaderleden over te halen de NMR definitief aan de kant te zetten, werd de nieuwe aderla ting van de NMR een feit. Toen was echter voor insiders duidelijk dat de dagen van de huidige NMR-leden geteld waren. Sital kon nog wel openlijk ver klaren dat het de taak van de NMR was de regering te blijven ondersteunen en te controleren; van een feitelijke beïnvloe ding van de macht in Suriname was al lang geen sprake meer. De definitieve klap voor Sital kwam vorige week. Op uitnodiging van de Ni caraguaanse leiders woonden Sital en Hardjoprajitno de festiviteiten bij ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het revolutionaire Nicaragua na de verdrijving van Somoza. Zij vertrokken evenwel naar Nicaragua zonder de rege- ring-Chin A Sen of de legerleiding daar van op de hoogte te hebben gesteld. In ieder geval is nu de rust binnen het leger teruggekeerd. De Nationale Mili taire Raad is wel gehandhaafd, maar bestaat uit militair in plaats van politiek geschoolde individuen, die er alle belang bij hebben dat het leger zich gaat wijden aan de taken die het zich gesteld heeft. En dat betekent zeker niet politiek be drijven. Voor Sital, Abrahams en ook voor Mijnals moeten dit allemaal bittere pil len zijn. Toen zij aan hun revolutionaire carrière begonnen, waren ze soldaten zonder enige politieke ervaring. Nu zij zich politiek bekwaamd hebben en het spel aardig lijken te kunnen spelen, moe ten ze een flinke stap terug. Waarschijn lijk rest hen nog een carrière in de toekomst binnen de politieke partijen die met de verkiezingen in 1982 in het vooruitzicht spoedig hun koppen zullen opsteken. En misschien zullen de ex- NMR-leden dan hopen dat de verkiezin gen sneller zullen plaatsvinden dan ze zelf tot nu toe altijd gezegd hebben. Met de installatie van de regering-Chin A Sen op 15 maart verdwenen Van Rey en Neede uit de NMR om respectievelijk minister en onderminister van leger en politie te worden. De NMR werd toen uitgebreid met Hardjoprajitno. Al snel werd voor insiders duidelijk dat de NMR niet als een eenheid functioneerde. Ge brek aan politieke ervaring leidde ertoe dat vooral de vakbonden, maar ook eni ge linkse politieke partijen als de Volks partij en de PALU hun stempel op de Raad en het leger trachtten te drukken. Het gevolg: interne conflicten. Er teken den zich een radicale groep af rond Mijnals en Sital en een meer gematigde waarvan Bouterse en Neede de voor naamste exponenten waren. Omdat minister-president Chin A Sen niet bereid bleek klakkeloos aan de lei band van de NMR te lopen, was er in toenemende mate sprake van een com petentiekwestie tussen de regering en de NMR. Deze strijd om de feitelijke macht in Suriname keerde zich aanvankelijk in het voordeel van de NMR. Vooral toen begin mei bleek dat een zekere Orms- kerk met plannen rondliep om een te gencoup te organiseren. De NMR had tevens het vervolgings beleid naar zich toegetrokken. Veel Suri naamse politici van de oude stempel werden op verdenking van corruptie ge arresteerd en zonder vorm van proces vastgehouden. Tientallen kleine en grote na 25 februari van de kant van de kader leden het verzoek was gedaan verkiezin gen te organiseren omdat niet duidelijk was hoe de Raad toendertijd tot stand was gekomen. Hieruit is op te maken dat de eerste samenstelling van de NMR niet voortgekomen is uit verkiezingen onder de kaderleden. Al in de tweede week na de staatsgreep van 25 februari spraken enigen van de commando’s van het eer ste uur hun ontevredenheid uit over de wijze waarop de NMR was geformeerd. Vrij spoedig trad sergeant Braaf uit de Raad, zoals hij zelf zei om privéredenen. I De Nationale Militaire Raad kwam voor het eerst in de publiciteit op de namiddag van 25 februari 1980. In de ochtend van die voor Suriname zeer ingrijpende maandag nam een comman- do-eenheid van 16 onderofficieren, on der leiding van Desi Bouterse en Rov Horb, de kazerne en enige andere strate- giscne punten in Paramaribo in bezit en beslechtte met de vernietiging van het politiebureau het vakbondsconflict tus sen de regering Arron en de onderoffi cieren. Toen bleek dat met de gewelddadige actie ook de regering Arron verdreven was, werd door Bouterse en Horb de Nationale Militaire Raad gevormd. Hier in namen zij zelf, naast de eerder door Arron gearresteerde militaire vakbonds leiders Sital, Abrahams en Neede plaats. De raad werd aangevuld met de enige aan de kant van de onderofficieren meestrijdende officier Van Rey en de sergeants Mijnals, Joeman en Braaf. Op een vraag of de verkiezingen voor de nieuwe Nationale Militaire Raad gep land waren, verklaarde Bouterse dins dag op de persconferentie dat reeds kort 'W1O'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13