ITS NIET-RUSSISCHE DEELNEMERS ZOUDEN ZIJN BENADEELD Schermer buiten Wereldrecord polshoog als toegift levensgevaar Vader bereikt haar doel niet Na matige prestaties op eerste dag 15 D O NDERDAG 31 JULI 19 8 0 SPORT Natte discus Controle 3 1) 1 - 11- (Van onze sportredactie) atletiekwereld Rel dreigt in KOZAKIEWICZ TOONT SUPERIEURE KLASSE (Van onze sportredactie) enoteeri (Van onze sportredactie) ■11 Wladislaw Kozakiewicz greep via een sublieme serie het goud bij het polsstokhoogs- Voor de Rus Volkov zat er niets anders Handboogschutters staan voor zeer zware opgave (Van onze sportredactie) Carry Floris telt haar punten zware toernooi, dat ir 4 ‘chnische fouten ■koersen, voor dit >men euvd uus aan. x-claim, aten. MOSKOU In de internationale atle tiekwereld dreigt een rel van ongekende ontvang. De Russische oganisatoren van het atletiektoernooi worden door atle ten van diverse landen ervan beschul digd door het optreden van eigen juryle den en scheidsrechters de tegenstanders van de Sovjet-atleten, waar dit moge lijk is, te benadelen. Al enkele dagen gaan er geruchten in deze richting, maar woensdag was het voor het eerst zo ver, dat bestuursleden van de Internationa le Atletiek Federatie (IAAF), onder wie voorzitter Ad Paulen zelf, gedurende het gehele avondprogramma op het middenveld ter controle aanwezig wa ren. Dit op aandringen van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC). sprong zou een maand geleden nog een wereldrecord hebben betekend. Van Zweedse zijde ligt de beschuldi ging, dat bij het polshoogspringen Russi sche juryleden manipuleerden met vaan tjes, waardoor de windrichting bepaald kan worden. Een ernstige beschuldiging ligt er ook van de gouden tienkamper Thompson, die beweert, dat hij natte discussen ter hand kreeg gesteld, terwijl de Russen met droog gewreven materi aal tijdens dit nummer regende het konden werpen. Ook zou fraude zijn gepleegd bij het beoordelen van worpen van Russische speerwerpers, die de speer te vlak zagen landen, toch een prestatie achter hun naam kregen. de Belg Theo Claessens achter zich. In zijn eindsprint benaderde hij de Britse winnaar Crayson Hugh Bourne tot op 0,4 seconde. De races op de 500 meter dienen voor de Nederlandse heren overigens maar als een „warming up” in dit kanotoemooi. Het NOC heeft de herenafvaardiging uitgezonden op grond van de prestaties verricht op de kilometer. Op uitdrukkelijk verzoek van de leiding van de kanobond mogen de Nederlandse heren ook op de 500 meter van start gaan. Er sneuvelde gisteren in het Leninstadi- on nog een record. Een Europees record, dat de Rus Viktor Markin, de Westduitser Karl Honz deze scoorde in 72 44.70 sec. ontnam via 44.60 sec. op de 400 meter. op dan gokken, hoogten overslaan en na twee mislukte pogingen op 5.70 meter de derde poging te bewaren voor de 5.75 m. Het mocht niet baten. Nadat Kozakiewicz die hoogte ruimschoots had gehaald, faal de de Rus, zoals al eerder Slusarski en Houvion over 5.70 meter struikelden en Vigneron zelfs over 5.55 meter. Kozakiewicz, de 1.87 meter lange sport- student, zal er ongetwijfeld in slagen de hoogte van 5.80 meter weer een nieuwe mijlpaal te overbruggen. Zijn prestatie- curve lijkt hiervoor een garantie: 5.61 me ter in 79 via 5.72 m. naar 5.78 meter dit jaar. Onmiddellijk liet Kozakiewicz de lat op 5.78 meter leggen. Al in zijn tweede poging slaagde de Pool, die het daarna nog drie keer op 5.82 meter probeerde, maar de spanning was verdwenen. Waar rook is, is vuur. Dat is duidelijk, al zal het moeilijk zijn te achterhalen wat er tot nu toe is gebeurd. Vooral de laatste beschuldiging van Wells lijkt een onmo gelijke. omdat de baanindeling bij loting wordt bepaald. Aan de andere kant heeft het er alle schijn van, dat de Russen letterlijk alles doen om in het atletiektoernooi zoveel Vanuit het Australische kamp werd heftig geprotesteerd tegen het ongeldig verklaren van een geslaagde poging bij het hinkstapspringen, waarmee Camp bell brons zou hebben gepakt, en om de (voorlopige) rij af te sluiten: sprintkam- pioen Alan Wells beweert, dat hij met opzet regelmatig in de lastigste (buiten baan werd ingedeeld. de de de Voor de Russen werd het dan toch nog een uitstekende atletiekdag, want Kisel- jov won voor zijn landgenoot Barisnikov het kogelstoten. Dit met de „bescheiden” Vrijwel iedereen was er na herhaalde lijk zien van de televisiebeelden van overtuigd, dat Cohr recht had op goud, al kreeg ze een tijd die 0,01 seconde minder snel was. Vanuit het Oostduitse kamp zijn echter nauwelijks protesten in de richting van de Russen te verwachten. De geruchtenstroom groeit steeds aan. Met betrekking tot die 100 m-finale bij de dames wordt nu al verondersteld, dat er best een methode is om alvorens de finishfoto verschijnt „iets te doen” met de registratie. mogelijk goud te pakken. Vooral na de dames-sprintfinale, die officieel werd gewonnen door de Russische Kondratje- va vóór de Oostduitse Cohr, werd veel gediscussieerd over deze uitslag. Twee dagen geleden wilde de IAAF- voorzitter Ad Paulen nog niets van deze beschuldigingen weten. „Er liggen geen officiële protesten en ik heb vertrouwen in de Russische organisatie”, klonk het toen uit de mond van de man, die woens dag dan toch zelf poolshoogte kwam nemen. afstand van 21.35 meter, maar wel in de wetenschap, dat er in Moskou op doping wordt gecontroleerd. Bij de dames een sterke Oostduitse zege. Barbel Wöckel won overtuigend de 200 meter in 22.03 sec. In Montreal deed ze, toen onder de naam Eckart, hetzelfde. Mochten er beschuldigingen werkelijk hard worden gemaakt, dan betekent dit een ongelooflijke klap voor het aanzien van de topatletiek, waarin nog steeds werd gebouwd op de integriteit van de jury. voorzien van tralies voor het binnenlaten van het daglicht zorgde. De Rus raakte drie dagen geleden ge wond tijdens een landenwedstrijd tegen Polen. De punt van de floret van de tegen stander drong door de bescherming heen in de borst van Lapitski. Bij een eerste medisch onderzoek bleek de punt het hart op een haar gemist te hebben. MOSKOU De Zeeuwse sprintster Els Vader heeft in Moskou haar doel niet bereikt. „Ik wilde in elk geval hier probe ren in de buurt van mijn Nederlands record te komen”, aldus Els Vader, die sinds enkele maanden dit record met 23.08 sec. in haar bezit heeft. De Arnhemse atleet Henk Brouwer zal vandaag de 4x400 meter estafetteploeg completeren. Woensdag werd besloten dat het te riskant is de geblesseerde Koen Gijsbers te laten vertrekken voor de series van de 4x400 meter, waarin voor het Ne derlandse kwartet verder Harry Schul- ting, Mario Westbroek en Marcel Klaren beek starten. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Tini Re niers, die op 90 meter niet al te sterk te voorschijn kwam. „Voor mezelf had ik het gevoel dat ik niet slecht schoot, maar het lukte gwoon niet. Misschien was ik wel te ontspannen voor die eerste serie van 36 schoten. Na de middag ging het een stuk beter. Op de 70 meter heb ik dan ook wel weer wat punten teruggepakt. Zoals het er nu voorstaat, zal het echter moeilijk voor me worden om bij de eerste vijftien te eindigen. Maar we blijven ons best doen. Er komen tenslotte nog drie dagen en bij de handboogschutterij kan veel gebeuren in die tijd”, aldus de 33- jarige vrachtwagenchauffeur, die zijn se rie op de 70 meter besloot met een hoop volle score van 10-9-9, maar desondanks zijn naam op de scorelijst na de eerste dag pas terugvond op de 20e plaats. moest Carry Floris op de 60 meter toch nog een plaatsje prijsgeven. „Persoonlijk schiet ik graag lange afstanden, maar de meeste punten verzamel ik op de 50 me ter”, sprak zij na afloop van de eerste dag hoopvol. De kans om wat van haar achter stand in te lopen, krijgt zij dus vandaag met de 50- en de 30-meter-afstanden op het programma. 1,67 2.28 11,50 4.58 453,00 140,00 3,12 3,12 122,00 ,50 ,50 ,00 i)D .00 30 80 00 60 20 20 50 00 50 00 80 30 30 30 30 )0 >0 >0 10 10 10 10 '0 10 10 )0 0 0 )0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o 3 3 3 3 Woensdag kwam er voor haar tijdens de derde 200-meterrace een einde aan het olympisch toernooi, waarin ze op dit num mer de halve finale haalde. ELs Vader werd daarin laatste in de matige tijd van 23,44 sec. De lijst van beschuldigingen groeit haast met het uur. Beschuldigingen van de meest uiteenlopende aard, waarvan de meest spectaculaire afkomstig is van de Finse speerwerpers. Zij hebben ge zien, dat bij worpen van Russische atle ten de marathonpoort van het Lenin- stadion even openging, waardoor er een voor de speerwerper gunstige lucht stroom boven het middenveld ontstond. 3.50 7,50 i.OOb :,oo !,60 !,30 1.00 1.60 .00 ,50 .50 .80 ,70 .00 ,20 ,50 00 00 50b 20 70 pringen. fer werden op meer dan 0.2 seconden achterstand gezet. In dit verband worden ook de beschul digingen, die vijfkampster Sylvia Barlag uitte, duidelijker. De Amsterdamse moest toen met de overige vijfkampsters tussen de nummers door en dat een keer meer dan drie uur lang in een kamer verblijven, waar alleen een raam, De Nederlandse dames K 2 zag zich in de eindsprint verslagen door de Poolse boot. Ineke Bakker en Marijke Kegge startten zeer snel en schenen de strijd om de bezetting van de derde plaats achter de Oostduitse combinatie Carsta Genauss/Marti- na Bischof en de Hongaarse K 2 Eva Rakusz/Maria Zakarias te blijven beheersen. In de slotfase verhoogden Eva Eicheler en Eva Mojtaszek het tempo dusdanig, dat de Nederlandse boot naar de vierde plaats werd verwezen en zich via de halve finales zal moeten plaatsen voor de eindstrijd. >t. fondsa ickdiv ed) Gertjan Lebbink en Ron Stevens, die zich volkomen hebben geconcentreerd op de 1000 meter van donderdag, hadden bijna voor een verrassing gezorgd door zich direct uit de serie te plaatsen voor de halve finales. Het tweetal slaagde er echter juist niet in de Polen Waldemar Merk en Zdzislaw Szubski van derde plaats, die nog juist goed was voor deelneming aan halve finales, te verdringen. De marge die beide boten bij finish scheidde bedroeg amper een tiende van een seconde. MOSKOU De beide vertegenwoordigers van de Nederland se Handboog Bond, Carry Floris uit Goirle en Tini Reniers uit Liessel, zullen er de komende dagen hard aan moeten trekken om het gestelde doel, een plaats bij de eerste tien in het olympisch schuttersspektakel, te bereiken. De 26-jarige Bra- voorbereiden op dit bij de dames nauwelijks heeft geleden onder de boycot. De grote kracht komt zowel letterlijk als figuurlijk bij de dames uit de Oostbloklanden, die na de eerste dag, waarop 70 en 60 meter werd gescho ten, fier de kopposities bezetten. En dat is niet zo verwonderlijk, want de bogen van deze dames beschikken over een zwaarde re trekkracht, wat vooral met winderig weer een voordeel is. „De dames uit de westerse wereld schie ten meestal met bogen, die een geringere spankracht hebben. Dat is lichter en vergt minder training. Als wij voldoende tijd hadden en vier tot vijf uur per dag zouden kunnen oefenen, zouden wij het ook kun nen. Je spieren moeten aan die zwaardere trekkracht wennen en dat vergt nogal wat oefening. Zij hebben daar de mogelijkhe den voor, wij niet”, aldus de Brabantse, die administratief werkzaam is bij een garagebedrijf uit Tilburg en vanaf de schaars bezette tribunes zelfs nog werd aangemoedigd door enkele handboogaan- hangers uit die stad. bantse is daar na de eerste dag met een gedeelde elfde plaats het dichtst bij. Voor Tini Reniers ligt de zaak wat moeilijker. Hij verspeelde nogal wat punten op de negentig meter waardoor hij na twee ronden de 20e plaats bezet in het gezelschap van 38 schutters, dat nogal heeft geleden onder de boycot. Weer had de Poolse polshoogschool toe geslagen nadat in Montreal Slusarski al had getriomfeerd. Een triomf geboekt op de enige Rus, die aanspraak mocht maken op de olympische titel, Konstatin Volkov, die op respectabele afstand (5.65 m.) het zilver mocht delen met Slusarski, omdat beiden via exact dezelfde pogingen die hoogte hadden bereikt. a ia i»> 0 xi s W i Sylvia beweerde toen ook, dat er tus sen het publiek, dat het dichtst op het veld zit, zich Russische coaches bevin den, die zo hun werk doen. Wat dat betreft, zouden de Russen zelfs zover gaan coaches als juryleden te ver mommen. Het verschil in kracht kwam er vooral 's morgens goed uit, toen de 70 meter op het programma stond. Maar desondanks Deze finale kreeg daarmee een verras sende ontknoping, want als grote favoriet gold de Belg Brijdenbach, die in de eind strijd echter net boven de 45 seconden bleef steken. Evenals trouwens de dubbe le olympisch kampioen van vier jaar gele den, de Cubaan Juantorena, die met een vierde plaats net buiten de medailles greep. Niet zo onverwacht overigens, want na een operatie begin van dit jaar kwam de Cubaan maar moeizaam terug. De Rus Markin, die nog nooit eerder binnen de 45 seconden had gelopen, was superieur, want de zilveren Australiër Mitchel en de bronzen Oostduitser Schaf- Een teleurstelling voor de Russen, maar een nog grotere deceptie voor de Fransen, die in de laatste weken via Vigneron ■iMfe (slechts zevende) en Houvion (vierde) het wereldrecord, dat begin van dit jaar op 5.72 meter stond, opkrikten naar 5.77 me ter. Daarmee leek het lot beslecht van de man, die begin van dit jaar die record hoogte van 5.72 meter achter zijn naam kreeg. Ja, Kozakiewicz. De Pool, die vier jaar geleden vanwege een blessure in Montreal niet verder r kwam dan een negende plaats, rekende E gisteravond genadeloos af met de zo sterk I geachte concurrentie. Zonder enige aarze- ling gleed hij over 5.35, 5.50, 5.60, 5.65, 5.70 en 5.75 meter. Die laatste moeiteloze Desondanks was Carry Floris best te vreden met haar prestatie, die ten achter bleef bij haar Nederlands record. „Het aantal punten ligt ongeveer op het niveau, dat ik bij wedstrijden in Nederland ook bereik. En de omstandigheden waren van daag bepaald niet ideaal. De strakke wind die we pal tegen hadden, was erg hinder lijk, te meer daar er nog wel eens wat variatie zat in de richting. Als de zon scheen, viel het nog wel mee, maar zodra die wegviel, stak de wind weer de kop op, waardoor je de techniek steeds moest aanpassen”. Sinds 1928 hebben de handboogschut ters van het NOC geen kans meer gekre gen om hun sport, die vaak als een folklo re wordt gezien, in olympisch verband te beoefenen. Carry Floris was zowel voor München als voor Montreal dicht bij een uitzending, maar op het laatste nippertje slaagde zij er twee keer niet in om de gestelde limiet te bereiken. Dit keer lukte dat de joviale Brabantse, die in Neder land, waar de handboogschutterij met na me in de noordelijke provincies steeds populairder wordt, beter. Via wedstrijden in Malta, België en Zwitserland heeft zij zich, evenals Tini Reniers trouwens, uitstekend kunnen MOSKOU Na precies vier uur com petitie was het pleit beslecht. Omringd door zijn landgenoten Slusarski en Klimczyk stond daar de nieuwe olympi sche polshoogkampioen Wladyslaw Ko zakiewicz om de hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Hulde voor het goud Baayens in halve finale l MOSKOU (ANP). Jan Baayens heeft zich woensdagmiddag IIl>ePlaatst voor de halve finales K 500 meter heren. Conclusies I mag men beslist niet aan die verrichting van de Zaanse kano- I l vaarder verbinden. Immers, via series en herkansingen werd op 1 de eerste dag van de olympische kanoregatta het veld van ff leventien K 1-boten teruggebracht tot vijftien. De K 2 Gerjan Lebbink Ron Stevens haalde op het sprintnummer de halve I X eindstrijden niet. De combinatie eindigde als vierde en laatste I in haar herkansing en is uitgeschakeld. Ineke Bakker en Marij ke Kegge kwamen in hun serie van de K 2 dames 0,18 seconde te l' kort om zich direct te plaatsen voor de eindstrijd van vrijdag. 4 Van de twaalf boten die in de categorie zijn gestart gingen er (zes over naar de finale. De overige drie beschikbare plaatsen - zijn vrijdagmorgen inzet van een halve finale - in feite een soort - herkansing - van zes ploegen. g Jan Baayens had in de morgenuren in de serie weinig moge- Z'. Hjkheden. Tot zijn tegenstanders behoorden de Australiër John X Semugi, tweede tijdens de wereldkampioenschappen van 1979 in I Duisburg, de Roemeense olympische kampioen Vasile Diba, de Nieuwzeelander Ian Gordon Ferguson, die op de Wedaubaan van Duisburg zevender werd, en de Hongaar Zoltan Szianiti, I winnaar van het zilver in Montreal. Meer dan een vijfde plaats was voor de Zaankanter niet bereikbaar. Zijn herkansing lever de geen problemen op. Baayens behoefde slechts de Cubaan Jorge Colome in een wedstrijd met vier boten voor te blijven. Geen moment is de Nederlander in gevaar geweest. Hij liet ook op dit altijd spectaculaire atletiekonder- deel, hulde zeker ook voor de nieuwe wereldrecordhoogte, die de 26-jarige Ko zakiewicz als een soort toegift sprong: 5.78 meter. Dat de Russen al langer wereldre cords voordragen, die onder dubieuze omstandigheden werden gescoord, bleek vooral dit seizoen met Kondratje- va’s toptijd van 10,87 sec., de ongeloof lijke speerworp van Birioulina tij dens het toernooi slechts zesde en ook de wereldrecords, die de Russische snel- wandelaars op de 20 en 50 kilometer boekten. Op geen van beide afstanden boekten de Sovjets tijdens dit olym pisch toernooi goud. MOSKOU. Vladimir Lapitski, de Russische schermer die drie dagen gele den door de punt van een floret in de borst werd gestoken, is buiten levensge vaar. De Hongaarse arts Genoe Kamuti, lid van de internationale schermfedera- tie, verklaarde na een bezoek aan de Rus, dat Lapitski aan de beterende hand is. In tegenstelling tot eerdere berichten werd Lapitski niet geopereerd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15