China staat België stelt beslissing over raketten uit 3 COUP DOOR ANDES PACT VEROORDEELD Z.-Afrika meldt Asielzoekertje houdt vol Volgens verklaring Billy aan FBI I Nederlanders Johannesburg lamgelegd door staking zwarten Nederlandse VN-soldaat licht gewond Film bleek in te slaan voor grote veranderingen Verkiezingen in Frankrijk op 26 april en 10 mei Observer kondigt ontslagen aan Sihanoek praat niet met Chinese leiders Dit weekeinde niet naar Frankrijk in Portugal gearresteerd I actie in Angola I 3 DONDERDAG 31 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 19 8 0 I I nking aal van en spe len ter die Hj- et voor- len. Dit emaakt ichting Tijdens oor ko- e Indo- nd zal jntoon- ■Hands- hoging e Zaken overleg adgeven- n verho- gulden omische ieze ver- de voor alsmede de voor de inge abtelijke n nacal- arig jaar Lening geschre- ),75 pro- Investe- den. De gen be- septm septem- et 1995 n vanaf nt. leminj rsiër be de Indo- ■ver-con- Y. Has- der P. J de Indo- daarmee Irie bui- kkage amid in ngevee ntsnapt, igheids- bedrijf a water een ge- t Open situatie lachten (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-LIMA-UTRECHT. De Boliviaanse minister van Binnenlandse Zaken, Luis Ar ce, heeft berichten over de schending van de mensen rechten door het militaire be wind in Bolivia als „belachelij ke geruchten” van de hand gewezen. 1 1 van Carter gaf broer geheime stukken ‘J /i lenteel 1 andere uit te ^an 1,1 lanvul- de wet ■esche- is be- inves- uctuur -t ver- ngdat en tot sbouw werk- -bieden hoven eer ge (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Billy Carter, de broer van de Amerikaanse president, heeft diplomatieke telegrammen van het ministerie van Buitenlandse Zaken over Libië van de president gekregen. Dat zou Billy Carter hebben verklaard tegenover de Amerikaanse federale recherche FBI, aldus het republikeinse Congreslid Harold Sawyer gistermiddag. „Als minister van Binnenlandse Zaken garandeer ik iedereen die naar Bolivia komt,, dat hij alle gebieden kan bezoeken die hij wil”, aldus Arce. De Interamerikaanse Commissie voor de Rechten van de Mens heeft laten weten Chinese al dat ze de Boliviaanse regering pas toe stemming zal vragen om een onderzoek in te stellen, wanneer het bewind door een „belangrijk aantal” landen is erkend. Vol gens de commissie zou een onderzoek naar het schenden van de mensenrechten in Bolivia gelijk staan met een erkenning van het bewind. In de Peruviaanse hoofdstad Lima heb ben de landen van het Andes-Pact giste ren hun veroordeling over de staatsgreep in Bolivia uitgesproken. De verklaring werd gesteund door de Spaanse premier Suarez, de Costa Ricaanse president Ca- razo en door Rafael Cordova, lid van de Junta voor Nationale Wederopbouw van Nicaragua. Volgens de Portugese autoriteiten, die de namen van de arrestanten niet willen vrijgeven, heeft de partij hasj een waarde van vier miljoen gulden en is het de groot ste die ooit in Portugal in beslag is genomen. Inmiddels heeft de Amerikaanse katho lieke bisschoppenconferentie haar steun aan de Boliviaanse kerk betuigd. De Ame rikanen noemen de staatsgreep „een tra gische afkeuring van de democratische ontwikkeling”. Ook de Westduitse bis- plaatsing van 48 cruise- raketten in België. Deze termijn liep 12 juni af, zonder dat Brussel tot een besluit kon komen. De stakers eisen een minimumloon van 58 rand (ongeveer 130 gulden) per week. Zij krijgen nu een basisloon van 143 rand per maand. Vooral het openbaar vervoer en de reinigingsdienst zijn door de staking getroffen. In de straten van Johannesburg hoopt het afval zich sedert het weekeinde op.' ’s Morgens en ’s avonds wachten dui zenden mensen urenlang op een autobus die hen uit of naar de voorsteden moet brengen. Het Zuidafrikaanse dagblad Rand Dai ly Mail sprak van de grootste staking uit de geschiedenis van Zuid-Afrika, waarbij één werkgever is betrokken, het gemeen tebestuur van Johannesburg. Intussen is het dodencijfer als gevolg van strijd tussen stamleden onder arbei ders in een goudmijn ten westen van Jo hannesburg gestegen tot 21, nadat dins dagavond opnieuw gevechten uitbraken. Zesendertig arbeiders raakten gewond bij de strijd tussen Basotho- en Pondostam- leden. De gemeentebestuurders weigeren sta kingsleiders te ontmoeten, omdat zwarte vakbonden niet officieel worden erkend. ddt de hepen. ierking >cent. iee van eerst ren ge aatstuk betrok- men op een Nederlands jacht dat voor de haven van Cascais, 20 kilometer ten wes ten van Lissabon, voor anker was gegaan. De eigenaar van het jacht, de Laymoor en de stuurman - beiden Nederlanders - en een Deen werden gearresteerd. voor dat doel moeder Lillian Carter heeft ingeschakeld. De Verenigde Staten hebben geweigerd een exportvergunning te geven voor acht C-130 vliegtuigen, die Libië al bij Lock heed had besteld en die ook al waren betaald. Volgens de Amerikaanse rege ring zou Libië de toestellen voor „terroris tische doeleinden” willen gebruiken. Bolivia: geen schending de mensenrechten schoppen hebben hun solidariteit met de Boliviaanse kerk betuigd. De FNV heeft per brief aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en aan zijn collega Van der Stee van Financiën gevraagd alles in het werk te stellen om te voorkomen dat het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) krediet verleent aan het regime in Bolivia. Boven dien wil de FNV dat de Nederlandse rege ring tracht te voorkomen dat een consorti um van internationale banken met La Paz gaat praten over een herziening van de aflossing van staatsleningen. De Cura<;aose vakcentrale CGTC vindt dat de Koninkrijksregering alle betrek kingen met Bolivia moet verbreken en over moet gaan tot een handelsblokkade. Dat schrijft de organisatie in een telegram aan de Antilliaanse premier Don Martina. Naar aanleiding van deze verklaring heeft generaal Garcia Meza gezegd dat Bolivia wel eens de belangstelling voor het lidmaatschap van het Andes-Pact zou kunnen verliezen. Volgens de generaal hebben de Boliviaanse strijdkrachten geen tijdschema vastgesteld voor het te ruggeven van de macht aan burgers. de an- i Cees V, ge- ig zei indu- moet Indu- juwen in de ef. Zij nanier voerd- ;i zich idmill tte de rs om ■n het heeft gepre- :elicht aldus (Door Jaap van Ginneken) Rond de tweede helft van augustus zal in Peking het parlement ofwel Volkscongres bijeenkomen, om een aantal ingrijpende beslissingen te be vestigen die de laatste tijd genomen zijn op bestuurlijk gebied. Allereerst liggen die in het persoonlijke vlak. Er wordt een eindafrekening voor bereid met de afgezette vertegenwoordi gers van de radicale linkerzijde: de zoge noemde „bende van vier”. Daarbij zal net als in het verleden worden ontkend dat hun daden ook politieke achtergronden hadden en zal worden benadrukt dat hun openlijke en bedekte activiteiten uitslui tend gericht waren op de vergroting van eigen macht en gewin. Tegelijk zal de positie van centrumver- tegenwoordiger Hua Guofeng worden aangetast: bij het Volkscongres zal hij zijn ambt als premier moeten opgeven en met hem een handvol van zijn plaatsvervan gers. Hij zal worden opgevolgd door Zhao Ziyang, die duidelijk behoort tot de rech tervleugel van de nieuwe sterke man Deng Xiaoping. Naast de veranderingen op het persoon lijke vlak zullen er ook enkele wijzigingen worden aangebracht op een tweede ter rein: dat van de grondwet. Volgens som mige waarnemers zal zelfs de post van president in ere worden hersteld en zal deze worden bezet door Deng. Verder is het mogelijk dat de handelingsvrijheid van de regering en de ambtenaren zal worden vergroot ten opzichte van de par tij, die zich dan minder met de dagelijkse gang van zaken mag bezighouden en zich meer moet beperken tot het vaststellen van de ideologische koers. De invloed van de partij ten opzichte van de bevolking zal daarentegen worden versterkt: de vrijheid om muurkranten aan te plakken en pamfletten te verbrei den zal worden ingeperkt, alsmede het recht om zelf massavergaderingen, de monstraties en stakingen te organiseren. Terwijl de liberalisering dus op deze ge bieden weer wordt teruggedrongen, zal de rechtsbescherming van de gezagsgetrou we burger tegen willekeur evenwel enigs zins worden uigebreid. Met andere mensen op sleutelposities en binnen het gewijzigde wettelijke kader, zal zich tenslotte op een derde terrein een verdere koerswijziging doorzetten: name lijk dat van het beleid zelf vooral het economische. In het algemeen komt het erop neer dat de vernieuwingen van ma oïstische massabewegingen als de zoge noemde Grote Sprong Voorwaarts goed deels ongedaan zullen worden gemaakt en dat men zal terugkeren naar een veel traditioneler communistisch ontwikke lingsbeleid. Dit onder andere door het opgeven van het extreme „egalitarisme” en het derhalve weer aanvaarden van een aanzienlijke hoeveelheid ongelijkheid: zo wel tussen individuen en collectiviteiten in eigen land, als ten opzichte van het buitenland. Naast de persoonlijke wijzigingen zal men ook de statuten veranderen. En wel in die zin dat oudere partijleden, die tij dens de roemruchte Culturele Revolutie zijn afgedankt, tot op de laatste man of vrouw in ere worden hersteld. En dat jongere partijleden, die toen massaal zijn toegelaten, goeddeels weer worden terug gewezen. Tegelijk zal de partijgeschiedenis zon der twijfel voor de zoveelste maal worden herschreven. De verguisde oud-president Liu Shaoqi zal posthuum in ere worden hersteld en velen met hem. De enige „overlevende” van de Culturele Revolutie die verder in aanzien zal stijgen zal ex- premier Zhou Enlai zijn. Maar de herzie ning van de visie op Mao zal nu openlijk en grondig worden aangepakt. Er zal vermoedelijk een onderscheid worden gemaakt tussen de jonge” en de „oude” Mao. De eerste zal men met de nodige reserves nog enige tijd min of meer in ere houden. De scheiding zal rond 1957 worden gelegd. Maar de tweede zal syste matisch worden gekritiseerd. Zijn gese lecteerde werken zullen, net als eerder het kleine rode citatenboekje, over enige tijd uitverkocht raken en als er dan al nieuwe edities van komen, dan zal dat toch in sterk gewijzigde vorm zijn. Het is zelfs mogelijk dat na al zijn standbeelden nu ook zijn mausoleum uiteindelijk zal wor den opgeheven of ingrijpend veranderd, bijvoorbeeld door er ook andere leiders te eren. Ook zullen rapporten verschijnen over de Grote Sprong Voorwaarts en de Cultu rele Revolutie, die zullen onderstrepen dat deze campagnes rampzalig zijn geweest: zowel vanwege de economische moeilijk heden die ze veroorzaakten, als vanwege het grote aantal politieke slachtoffers dat ze hebben geëist. Als daarbij cijfers wor den genoemd zullen die zeker groot opzien baren. De verantwoordelijkheid voor de chaos van die tijd zal uitsluitend aan de linkerzijde worden toegeschreven en de rechterzijde zal van iedere medesehuld worden vrijgepleit. Deze publikaties zul len dan weer gebruikt worden om het beleid van de partij verder in de gewenste richting om te buigen: een volledig herstel van de hiërarchische verhoudingen en van de nadruk op discipline. Uiteindelijk zal na de jaarwisseling ver moedelijk ook een verdere aanpassing van de militaire top plaatsvinden. Ook hier zullen de laatste vertegenwoordigers van centrum-links vermoedelijk het veld moeten ruimen en zullen de vertegen woordigers van de rechtervleugel de al leenheerschappij krijgen. Dit zal leiden tot meer nadruk op de noodzaak van moderne bewapening en het opgeven van de aloude strategie van de volksoorlog. Daarmee is de de-maoisering dan op alle fronten voltooid en zal het póst-Mao- tijdperk definitief zijn ingetreden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Vakantiegangers uit Nederland wordt met klem afgera den komend weekeinde (morgen 1, zaterdag 2 en zondag 3 augustus) naar Frankrijk af te reizen. Het Franse ministerie van Transport waarschuwt, dat op deze dagen miljoe nen Fransen met vakantie gaan, zodat op een massale drukte op de wegen wordt gerekend. Komend weekeinde, het einde van de bouwvakvakantie, beginnen tevens honderdduizenden Nederlanders aan hun thuisreis uit het Zuiden. Met name wordt een regelrechte ver keerschaos verwacht op de autoroutes van en naar het zuiden en Bretagne. Ook in Zuidoost-Duitsland wordt een enorme drukte verwacht op de wegen en bij de grensovergangen. Dit wordt veroorzaakt door het begin van de schoolvakanties in Beieren en de terugkeer van vakantiegangers uit de deelstaat Nordrhein-Westfalen. In Frankrijk verwacht men komend ketten in Europa voor het einde van 1983. De Belgische regering kreeg een half jaar uitstel voor de beslissing over de De Chinese leiders proberen al enkele maanden, overigens tot dusver zonder succes, BRUSSEL (AFP). België zal niet voor de herfst beslissen over de plaatsing van 48 cruise- raketten op zijn grond gebied, zo is gisteren uit een betrouwbare NAVO- bron vernomen. Vorig jaar december besloot de NAVO tot de stationering van 572 nieuwe Amerikaanse middellange-afstandsra- (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De staking van gemeentearbeiders in Johannesburg heeft zich gisteren uitgebreid. Ongeveer 10.000 man, tweederde van het zwarte personeel, heeft het werk nu neergelegd. Johannesburg is bijna geheel lamgelegd door de staking van de zwarten. Na Argentinië en Paraguay heeft ook Brazilië gisteren het militaire regime in La Paz erkend. President Lopez Portillo van Mexico heeft tijdens zijn bezoek aan Brazilië verklaard dat zijn land diploma tieke betrekkingen met Bolivia zal blijven onderhouden. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Prins No rodom Sihanoek heeft opnieuw laten weten dat hij niet aan het hoofd zal staan van een eventuele coalitie-regering in Cam bodja en bij voorbaat elk politiek gesprek met de Chinese leiders tijdens zijn verblijf in Peking ziet uitgesloten. PARIJS (AFP/UPI). De volgend jaar in Frankrijk te houden presidentsverkie zingen zullen op 26 april en 10 mei plaats vinden, zo is gisteren officieel in Parijs bekendgemaakt. De presidentiële ambtstermijn duurt in Frankrijk zeven jaar. Belangrijke functio narissen worden gekozen via een dubbel kiesstelsel. Als bij de eerste ronde een kandidaat niet de vereiste meerderheid haalt, moeten de twee kandidaten die het hoogste aantal stemmen behaalden het in een tweede ronde tegen elkaar opnemen. LISSABON (DPA/Reuter). Portugese douanebeambten en leden van de anti- drug-brigade hebben gisternacht een par tij hasj van duizend kilo in beslag geno- (Van onze redactie buitenland) OSLO. Zeven mensen werden dins dag gewond bij een ontploffing in een bioscoop in de Noorse stad Kristiansand. Het gebouw werd gedeeltelijk verwoest. Op het moment dat de explosie zich voordeed zaten ongeveer vijftig mensen in de bioscoop naar een film te kijken. De titel daarvan: „Ik ben explosief’. Hoewel over de oorzaak van de ontplof fing nog niets definitief vaststaat, sluit de Politie de mogelijkheid niet uit dat er in de Projectiecabine een bom was verborgen. Gistermorgen besloot de Belgische regering dat er pas een besluit ge nomen kan worden, als het parlement in het na jaar zijn werkzaamhe den hervat. In Brussel bevestigt men dat de Vlaamse socialisten nog altijd felle tegenstanders zijn van de stationering van de nieuwe NAVO- raketten. Volgens Sawyer, die sprak in de Com missie van Justitie van, het Huis van Afge vaardigden, is Billy Carters verklaring vastgelegd in een FBI-rapport. Volgens het rapport zou Billy de telegrammen zelfs mee naar huis hebben genomen. Sawyer noemde het gisteren een cata strofe als president Carter inderdaad tele grammen aan zijn broer mee heeft gege ven. En als het niet zo is dan heeft Billy Carter een „misdaad” begaan door tegen over de FBI een valse verklaring af te leggen, aldus de republikein. Daarnaast meldde de Washington Post dat Billy Carter in 1979 het Witte Huis heeft gebeld om te informeren naar de verkoop van C-130 militaire trans portvliegtuigen, die door Libië waren be steld. Volgens het dagblad heeft Billy Car ter dat op 16 januari van dit jaar ver klaard tegenover ambtenaren van het mi nisterie van Justitie. Billy Carter zou echter geweigerd heb ben te antwoorden op de vraag of hij heeft geprobeerd de president over te halen de toestellen aan Libië te leveren. Ook wilde hij niet antwoorden op de vraag of hij prins Sihanoek te ver zoeken met de Rode Khmer, die door China wordt gesteund in hun strijd tegen het door Vietnamese troepen ge steunde bewind Heng Samrin. dag 29 augustus. Voor het vermijden van bepaalde knelpunten wordt in Frankrijk dit jaar voor het eerst gebruik gemaakt van paarse omleidingsborden met gele pij len. Het is ook van belang langs de Franse autoroutes te letten op borden waarop de aanduiding „autoroute sa- turée” kan verschijnen. In dat geval is er geen plaats meer om te rijden en verdient het aanbeveling de eerste de beste afslag te nemen en een andere weg te kiezen. LONDEN (AP). Het oudste zondag blad van Groot-Brittannië de Observer, heeft zijn meer dan 1.000 personeelsleden gisteren ontslag aangezegd en aangekon- digd dat het laatste nummer op 19 oktober zal verschijnen. De reden hiervoor is een loongeschil, dat slechts 26 part-time druk- kerij-medewerkers betreft. In een sombere bekendmaking zei de directeur van het in Amerikaanse handen zijnde blad, dat vier jaar geleden door de Amerikaanse oliemiljonair Robert Ander son voor de financiële ondergang werd behoed, dat het haar dodelijke ernst was bij haar beslissing om de krant te sluiten. „We zullen en kunnen hun niet meer geld aanbieden”, aldus directeur Brain Nicholson, „De gevoelens zijn zeer grimmig”. weekeinde vooral een verkeerschaos rond veel grote steden. Het Franse ministerie van Transport adviseert buitenlandse toeristen dan ook deze dagen de Franse wegen te mijden. Ook van de veel gepropageerde alternatie ve routes wordt weinig heil verwacht. Tijdens de reis van en naar het Zuiden moet rekening worden gehouden met een vertraging, die tot een dag kan oplopen. Omdat de Fransen hun vakantie eind augustus weer even massaal beëindigen, wordt eveneens met na druk afgeraden te vertrekken op vrij- In een na zijn aan komst in China aan de pers verstrekte verkla ring legt het voormalige staatshoofd van Cam bodja er de nadruk op, dat zijn bezoek aan Chi- Het 12-jarige Russische jongetje Walter Polovchak wordt, omringd door advocaten en bewakers, naar een rechtbank in Chicago gebracht voor verhoor. Walter en zijn 17-jarige zusje Natalie (tussen de twee mannen op de achtergrond) hebben in de Verenigde Staten asiel gevraagd. Hun ouders willen echter dat hun kinderen met hen terugreizen naar de Sovjet-Unie. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De 19-jarige dienstplich tige soldaat J. van de Ende uit het Zuid- hollandse Berkenwoude, is gistermiddag bij een mortierbeschieting in Zuid-Liba- non licht gewond geraakt. Van de Ende is gelegerd in het dorpje Jatar, dat gisteren rond het middaguur vanuit door majoor Haddad beheerst ge bied met tien mortiergranaten werd be stookt. Ongeveer tegelijkertijd werd een aantal granaten afgevuurd op Haris, waar de commandopost van het Nederlandse bataljon is gevestigd. Er zijn geen verdere meldingen van gewonden onder de bur gers en van eventuele schade. UNIFIL-soldaat Van de Ende werd door twee scherfjes in de rug geraakt. Verwacht wordt dat hij daar niet lang hinder van zal ondervinden. In de Libanese hoofdstad Beiroet ont plofte gisteren een in een auto verborgen bom. De falangistische radio maakte be kend, dat hierbij twee doden zijn gevallen. Minstens vijf mensen werden gewond. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Zuidafrikaanse troepen hebben gisteren bij een bliksem actie tegen een doorgangskamp van de Namibische bevrijdingsbeweging SWA PO in Zuid-Angola, 27 guerrillastrijders van de SWAPO en Angolese militairen gedood. Dit heeft een woordvoerder van de Zuidafrikaanse strijdkrachten gister avond in Johannesburg bekendgemaakt. Volgens zijn mededelingen was de actie, waaraan 80 Zuidafrikaanse militairen met helikopters deelnamen, gericht tegen het dorp Tsjitado, een tiental kilometers over de grens tussen Namibië en Angola. De Zuidafrikanen ontmoeten niet alleen tegenvuur van strijders van de SWAPO, maar ook van militairen van de MPLA, de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola, die in dat land aan de macht is. In juni deed Zuid-Afrika een groot scheepse inval in Angola, de grootste mili taire actie van het land sinds de Tweede Wereldoorlog. Het duurde ruim twee we ken voordat de Zuidafrikanen zich terug trokken. Volgens officiële opgaven wer den daarbij ruim 300 zwarte guerrillastrij ders gedood. De aanval van gisteren werd van Zuid afrikaanse zijde omschreven als een pre ventieve actie. na, dat twee tot drie maanden zal duren, een strikt privé-karakter heeft. Hij verklaarde voorts dat hij zich „defi nitief’ uit de politiek heeft teruggetrokken. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3