Verdeeld over actieprogramma Aftreden Bani-Sadr in Iran geopperd Britse tv-maatschappij moet nieuwsbron noemen Damiate Pers Weer problemen in Klokkenberg Moegabe stelt Doden na zware blanken gerust Politie België zoekt nog twee Ongevallen met man na aanslag kleuters bijna VARA verloor 12.000 leden altijd in huis Weer rellen in stad in Florida IJmuider Courant Uitspraak ,,zet gevangenis open voor journalisten Psychotherapeut verliest geding Verpleger in Mesdagkliniek 4 uur gegijzeld regenval in West-Roemenië Aanslag op ambassade Wenen Kamervragen over affiche Ontspan Onrust in nieuwe republiek Vanuaatu Politie Amsterdam verdenkt krakers van diefstal 19 8 0 DONDERDAG 3 1 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 4 DC VA] F VI Man: Drie zuid van aan in S< bede naar voor hanc men aanti uitbi verb niet - «- (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. Hoewel het uiterste is geprobeerd, is de VN-vrouwenconferentie in Kopenhagen er niet in ge slaagd met algemene stemmen een actieprogramma aan te nemen. Hoewel er volgens de Nederlandse delegatie in het uiteindelijke actieprogramma talrijke goede delen zitten, heeft het programma als ge heel sterk aan kracht ingeboet doordat het niet met algemene stemmen is aangenomen. -- Zionisme splijtzwam vrouwenconferentie (Van onze redactie buitenland) El Fatach-Revolutionaire (Van onze redactie binnenland) 155,00 een SALISBURY. De premier van Zim babwe, Robert Moegabe, heeft gisteren in een toespraak voor blanke boeren in de hoofdstad Salisbury, verzekerd dat open bare verklaringen van zjjn ministers eerst met hem moeten worden besproken. Daarmee probeerde Moegabe de blan ken gerust te stellen na klachten over radicale uitspraken van ministers. Vooral bij de blanke boeren, maar ook in kringen van Joshua Nkomo’s ZANU, hebben uit spraken van minister van Financiën, Enos Nkala en minister voor Planning, Edgar Tekere, onrust en bezorgdheid gewekt. Beiden hadden in het openbaar „vernieti ging” van Nkomo en een éénpartijenstel- sel geëist. De vijftien leden van de Veiligheidsraad van de VN hebben gisteren eenstemmig besloten de Algemene Vergadering voor te stellen Zimbabwe als lid van de Ver enigde Naties op te nemen. Verwacht wordt, dat de voormalige Britse kolonie eind augustus op een bijzondere zitting van de Algemene Vergadering het 153-ste lid van de VN zal worden. Het is overigens de bedoeling van Moe gabe, dat in het voormalige Rhodesië alles wat herinnert aan het koloniale verleden, langzaam maar zeker verdwijnt. Ook de naam Salisbury zal vermoedelijk worden gewijzigd. Zo is deze week bepaald dat de bekende Jameson Avenue in de hoofd stad, genoemd naar de 19e eeuwse roem ruchte Schotse avonturier en krijgsman Starr Jameson, voortaan Samora Machel Avenue zal heten, naar de president van het buurland Mozambique. politieke declaratie, waardoor het actie programma voor iedereen aanvaardbaar zou blijven. Die poging slaagde echter niet. Een andere splijtzwam was de para graaf over hulp aan Palestijnse vrouwen. Daarin wordt over de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO gesproken als over „de vertegenwoordiger van het Palestijn se volk”, hetgeen volgens Israel, de VS en Canada niet door de beugel kon. Toen tenslotte gestemd werd over het actieprogramma als geheel bleek dat 94 delegaties zich ermee konden verenigen, terwijl vier landen tegen stemden. Neder land en nog 21 andere afvaardigingen onthielden zich van stemming. De verdeeldheid die over het actiepro- politiebronnen. De oproerpolitie zette in deze tweede achtereenvolgende nacht van gewelddadigheden, een deel van de stad af en begon de jongeren, die al ruiten ingooiend en plunderend door de straten trokken, uiteen te drijven. Volgens de eerste berichten raakten drie televisieverslaggevers gewond. Twee door rondvliegend glas, de derde doordat hij werd aangevallen. DEN HAAG (ANP). Een affiche van de Boycot Outspan Aktie met de tekst „stomme trut, klootzak, waarom doe jij niks tegen apartheid in Zuid- Afrika?” is het Eerste-kamerlid Zou tendijk (WD) in het verkeerde keelgat geschoten. Schelden is nu niet bepaald de beste manier om mensen aan te sporen iets tegen de apartheid te on dernemen, aldus de liberale Senator in schriftelijke vragen aan minister De Kong (Ontwikkelingssamenwerking). De senator wil weten in hoeverre acties als deze worden gefinancierd met subsidiegelden van het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. Mi nister De Koning moet de Boycot Out span Aktie maar eens vertellen dat dit soort taal niet door de beugel kan, aldus Zoutendijk. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Een 29-jarige ver pleegde van de Van Mesdagkliniek in Groningen heeft gisteravond vier uur lang een medewerker van de psychia trische inrichting gegijzeld. Tegen elf uur gaf de man, die een straf uitzit van 3,5 jaar wegens twee gewapende overvallen in Den Haag, zich over aan de directie van de kliniek. Hij verklaarde zich bereid de gijze ling te beëindigen op voorwaarde dat hij naar een andere afdeling zou wor den overgeplaatst, waar hij een ver blijf voor zich alleen zal krijgen. De directie stemde daarmee in. De ver pleegde had een keukenmes als bewa pening bij zich, toen hij de mannelijke verpleegkundige gijzelde in een zie kenzaaltje van de inrichting in Gro ningen. Per telefoon had hij de direc tie laten weten, dat hij desnoods de verpleger zou doden. De 29-jarige gaf zich over nog voor dat zijn moeder, die om te bemiddelen was opgeroepen, vanuit Den Haag in Groningen was aangekomen. Als gevolg van zware regenval in Roeme nië en Hongarije zijn veel rivieren buiten hun oevers getreden. Hier een luchtfoto van een overstroomd gebied in het zuiden van Honga rije, nabij de stad Békes. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse grond wet biedt de mogelijkheid president Bani-Sadr van zijn functie te onthef fen en een nieuwe president te kiezen. Dat zou een oplossing kunnen bren gen in het vraagstuk wie premier van het land moet worden. Meer dan negentig percent van deze onge vallen onstaan buiten het verkeer. Dit heeft het Veiligheidsinstituut in Amster dam vandaag bekendgemaakt. De conclusie is het resultaat van een onderzoek naar ongevallen bij kinderen dat het vorig jaar gehouden werd in vijf Nederlandse ziekenhuizen. Volgens het instituut gebeuren de meeste ongelukken met kleuters in huis. Bij de schoolgaande jeugd ligt het gevaar meer buitenshuis. Bij het merendeel van de ongevallen was bovendien een produkt of gebruiksvoor werp betrokken. Dit zijn vooral sport- en spelartikelen, fietsjes, de trap, deuren, glas en radiatoren, aldus het veiligheidsin stituut. se parlement op tegenstand gestuit. Met name de IRP denkt aan een radicalere kandidaat, bijvoorbeeld aan Djalaledine Farsi of Mohammed Rajai. Daarvan wil presisent Bani-Sadr tot nu toe echter niets weten. Bani-Sadr’s heengaan zou beteke nen dat de IRP haar zin zonder problemei kan doorzetten. Inmiddels heeft radio Teheran gistere» laten weten dat minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadegh de berichten dat hij in Frankrijk of de VS politiek asiel zou willen vragen, heeft tegengesproken. Var de minister zelf is echter nog niets ver nomen. In de gevangenis van Teheran zijn van- ochtend dertien personen geëxecuteerd Elf van hen waren veroordeeld wegens hun aandeel aan de poging tot een staats greep. Het waren de eerste burgers die ia verband met het complot werden geëxe cuteerd. Het totaal aantal doodgeschotei beweerde samenzweerders is nu opgelo pen tot 36. In de stad Achwaz in de Iraanse provin cie Khoezestan is gisteren een bom ont ploft, waardoor acht mensen werden ge dood en 36 gewond. Wie voor de aanslag verantwoordelijk is, kon het persbureau Pars niet meedelen. Na de ontploffing van vorige week, waarbij zes doden vielen, is dit de tweede aanslag in Iran binnen acht dagen. In Wenen is gisteren een bomaanslag op de Iraanse ambassade mislukt. In ver band met de poging tot een aanslag moet de eerste secretaris van de Iraakse ambas sade Oostenrijk binnen 24 uur verlaten. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Dirt nieuw was s gebro zakeli zagen de zo in de terlan waren het d mane, dat ei aanbii kelijk lieder werde van mane; Voc het ai tieve Die bi waar stoffe: AMSTERDAM (ANP). Ieder jaar moet een kwart miljoen kinderen in Ne derland in een ziekenhuis behandeld wor den aan de gevolgen van een ongeval. (Vi Ong de ge het m richt gebru doen. Andei bedrij belan, meer (Vi s/ 1934 naar gega Aan over Hare poor voor se F neer Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 BREDA (ANP). In het hartchirurgies centrum De Klokkenberg in Breda zijn nieuwe problemen gerezen. Volgens prof, dr. J. Greep, die bij eerdere moeilijkheden als bemiddelaar werd aangetrokken, lig gen de recente problemen in het medische en het intermenselijke vlak. Het conflict is nu zo hoog opgelopen dat het bestuur aan hartchirurg dr. P. van der Schaar ver zocht niet meer op de Klokkenberg te komen. Greep die voorzitter is van een toezicht houdend supervisorenteam is vannacht van zijn vakantieadres in Portugal naar Nederland teruggevlogen om de zaken te bespreken. Ook het bestuur moest de va kanties afbreken. Vandaag zijn bestuur en Greep in bespreking gegaan. ORLANDO (UPI). Groepen zwarte jongeren hebben gisteravond in Orlando (Florida) minstens vier gebouwen, waar onder een hotel, in brand gestoken, aldus M l huizen vernield. Een onbekend aantal mensen is omge komen. Bruggen zijn weggeslagen, wegen weggespoeld en duizenden hectaren ak- kerland overstroomd. Aan de gewassen is op grote schaal ernstige schade toege bracht. De autoriteiten hebben in de getroffen gebieden het leger ingeschakeld om hulp te bieden bij het treffen van noodvoorzie ningen voor mensen die dakloos zijn ge worden. Rivieren als de Moeres, Mare en de Dieu zijn buiten hun oevers getreden. In het oosten van Hongarije is ver scherpte dijkbewaking ingesteld als ge volg van ook daar aanwezig overstro- mingsgevaar. bron te onthullen hangt haar een zware boete of arrestatie van medewerkers bo ven het hoofd. Greville Janner, een vooraanstaande rechtskundige en parlementslid voor de socialistische oppositie, verklaarde dat de uitspraak van het Hogerhuis „de gevange nispoorten openzet voor journalisten”. Hij zei te zullen ijveren voor een spoeddebat in het Lagerhuis over de persvrijheid in Groot-Brittannië. Gevraagd of Granada nu de naam van haar zegsman, die inmiddels de bijnaam „de mol” heeft gekregen, zal noemen, ver klaarde een woordvoerder: „Wij bestude ren nu hoe wij het beste aan de gerechte lijke uitspraak gevolg kunnen geven”. Hij benadrukte dat nog niet is besloten de naam van de informant te noemen en merkte op, dat hierover waarschijnlijk zal worden beslist wanneer het Hogerhuis de redenen voor zijn uitspraak bekend zal maken. „Wij praten met onze advocaten over de Deze mogelijkheid werd gisteren voor het eerst geopperd door een vooraan staand lid van de Islamitische Republi keinse Partij (IRP), die in het parlement de grootste fractie heeft. Op zijn wekelijk se persconferentie sprak ook de ayatollah Behesjti, die de IRP-fractie leidt, van een „speciale grondwettelijke oplossing”. Hij wilde echter niet zeggen of hij daarmee doelde op het aftreden van president Bani-Sadr. De Iraanse president heeft de gematig de Mostafa Mir-Salim voorgedragen als premier, maar dat voorstel is in het Iraan- AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie zegt sterke aanwijzingen te hebben dat de krakers van de luxe appartemen ten aan de hoofdstedelijke Prins Hendrik kade, betrokken zijn bij omvangrijke dief stallen van bouwmaterialen. De zaak kwam aan het rollen toen agen ten van het bureau Bijlmermeer gister ochtend bij een bouwkeet in de Bijlmer meer een verlaten vrachtwagen aantrof fen. De wagen was gedeeltelijk geladen met ijzeren balken, lasapparatuur. boren en betonscharen, aldus hoofdinspecteur Visser. De mensen die de wagen aan het laden waren hadden kennelijk al voor de komst van de politie de benen genomen. Dezelfde vrachtwagen, die gehuurd bleek te zijn, was een nacht eerder al gesignaleerd voor het gekraakte complex aan de Prins Hendrikkade. Agenten van het bureau Warmoesstraat zagen hoe eni ge tientallen krakers zware bouwmateria len van de wagen droegen. Na contact met het hoofdbureau werd besloten niet in te grijpen. Gisteren meldde zich een vrouw bij de politie die bleek de vrachtwagen voor de krakers te hebben gehuurd. Ze wordt met nog een vrouw op het bureau vastge houden. De politie stelt naar de zaak een onder zoek in. Mr. Meschaert, de hoofdofficier van justitie, heeft echter nog geen toe stemming gegeven om in de gekraakte panden aan de Prins Hendrikkade een onderzoek in te stellen. Ook een inval in de panden lijkt niet verstandig, aldus de Amsterdamse officier van justitie, mr. R. Behling. Dit in verband met de gespannen situatie die is ontstaan door het kort ge ding tegen de krakers. Vanmiddag doet de president van de Amsterdamse rechtbank daarin uitspraak. Bij het ter perse gaan van deze krant was zijn beslissing echter nog niet bekend. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur gramma bestaat, heeft er niet alleen veel kracht aan ontnomen, maar heeft ook belangrijke gevolgen voor de uitvoering van het programma. Immers, de westerse landen, die veelal financieel moeten op draaien voor de uitvoering van het pro gramma hebben er niet voor gestemd, maar zich in de meeste gevallen onthou den van stemming. Over het verloop van de VN-vrouwen- conferentie is de Nederlandse delegatie zeer teleurgesteld. Delegatieleider me vrouw Kraaijeveld weet niet zeker of er wel een derde vrouwenconferentie moet komen in 1985, ter afsluiting van het de cennium van de vrouw. Na Mexico en Denemarken heeft Kenia zich nu kandi daat gesteld om de vrouwenconferentie te ontvangen In 1985. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De inspecteur voor de geestelijke gezondheid in Gelderland hoeft de brief waarin hij Veluwse huisart sen waarschuwde voor op seksuele toena dering gerichte praktijken van de Harder- wijkse psychotherapeut E. Treurniet, niet te herroepen. De beschuldigingen daarin gedaan, zijn evenwel niet bewezen. Die uitspraak deed de president van de Arnhemse rechtbank vanmorgen in het kort geding dat de psychotherapeut tegen de inspecteur had aangespannen. De man wilde dat de inh< ud van de brief z< u w< rden teruggeni men, c mdat zijn prak tijk schade z< u lijden en de beschuldigin gen onwaar zouden zijn. De inspecteur had zich bij zijn waarschuwingen geba seerd op klachten van de actiegroep „Vrouwen tegen seksueel geweld”. De president vond wel dat de inspecteur onzorgvuldig had gehandeld door een af schrift van de brief naar de actiegroep te sturen waarop de te verwachten lawine van publiciteit volgde. vraag wie precies verantwoordelijk is voor het nemen van een beslissing over het al dan niet noemen van de bron bij BSC”, zei hij. Granada liet in een verklaring weten, dat zij de uitspraak van het hoogste Britse rechtsorgaan wil aanvechten en de zaak wellicht aanhangig zal maken bij het Eu ropese Hof voor de mensenrechten in Straatsburg. Het juridisch steekspel begon in februa ri, toen Granada een reportage over de BSC uitzond in haar serie World in action. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse televisie maatschappij Granada moet binnen een week de identiteit onthullen van de bron, die haar vertrouwelijke do cumenten heeft toegespeeld van de British Steel Corporation (BSC), het staalbedrijf dat in handen is van de Britse overheid. Dit heeft het Hogerhuis, het hoogste hof van beroep in Groot-Brittannië, gisteren bepaald. De president van het hof, lord Denning, zei dat Granada de documenten had gebruikt om British Steel, haar presi dent en de regering in diskrediet te brengen. Granada Television sprak in een in Lon den uitgegeven verklaring van „een droe ve dag voor de Britse pers, de Britse televisie en Granada”. Volgens Granada heeft de uitspraak „ernstige gevolgen voor de vrije informatiestroom naar de pers”. Wanneer Granada weigert haar Op dat moment heerste bij BSC staking. Het bedrijf, dat maandag bekendmaak te vorig jaar een recordverlies van 545 miljoen pond te hebben geleden, schreef de problemen toe aan stakingen en een lage arbeidsproduktiviteit. Uit de docu menten die Granada toonde bleek echter, dat slechte bedrijfsvoering eveneens een belangrijke factor is. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Sinds de gewraakte radio-uitzending op 30 april van dit jaar heeft de VARA in totaal 12.000 leden ver loren. Eind mei was dit aantal ruim 6500. In de periode begin mei tot eind juli kreeg de socialistische omroep er 8.000 leden bij, maar daarentegen zegden zo’n 20.000 mensen hun lidmaatschap op. Volgens de VARA zijn de cijfers enigs zins geflatteerd, aangezien deze omroep aan het begin van het zomerseizoen altijd extra leden verliest. De VARA is er echter wel van overtuigd dat door de koninginne- dag-uitzending meer leden dan normaal bij die kwartaalwisseling zijn wegge lopen. Bij de VARA verwacht men niet dat de uitzending, begin deze week van „Popdon- der plus”, waarin het koninklijk huis over de hekel werd gehaald, nog meer leden zal kosten. PORT VILA (Reuter). Nadat leden van de oppositie, gewapend met knuppels, messen en pijl en boog, overheidsgebou wen op het Vanuaatese eiland Malekula hadden omsingeld, heeft de regering be sloten oproerpolitie in te zetten. Het sinds dinsdag onafhankelijke Vanuaatu, de voormalige Nieuwe Hebriden, worstelt enige maanden met een opstand op het grootste eiland van de Archipel, Espiritu Santo. Malekula ligt vlak bij Espiritu Santo. Volgens berichten die werden ontvan gen in de hoofdstad Port Vila, bedreigden aanhangers van de oppositionele „gema tigde” partij de regeringsgebouwen op Malekula. Vanuaatu viert nog steeds de onafhankelijkheid die dinsdag werd ver kregen nadat de eilandengroep 74 jaar gemeenschappelijk bezit is geweest van Groot-Brittannië en Frankrijk. Op het grootste eiland Espiritu Santo is de opstand van de plaatselijke leider Jim my Stevens die wordt gesteund door Franse planters, nog niet ten einde. Een Brits-Franse troepenmacht herstelde het centrale gezag in de hoofdplaats van het eiland Luganville, maar aanhangers van Jimmy Stevens zijn buiten het stadje nog steeds actief. De 4.000 mensen die van het eiland zijn gevlucht, zijn nog niet terugge keerd. Het belangrijkste struikelblok was, dat een aantal landen naast bijvoorbeeld het imperialisme of het racisme, ook het zio nisme wilde opnemen in de rjj „wortels van de onderdrukking van de vrouw”. Met name Nederland heeft nog getracht dit ondergebracht te krijgen in een aparte „We kunnen niet tolereren dat op ons grondgebied vetes worden uitgevochten”, aldus een Oostenrijkse regeringswoord voerder. Bij de mislukte aanslag werd aanzienlijke schade aangericht en raak ten zes mensen licht gewond. In het Iraanse parlement de Majlis, is gisteren een brief voorgelezen, waarin 18" Amerikaanse Congresleden aandringen op een snelle oplossing van de gijzelings- kwestie. De brief, die aan de Iraanse par lementsvoorzitter werd gegeven door een Zwitserse diplomaat, uit begrip voor de moeilijkheden waarmee het Iraanse par lement kampt en betreurt de slechte be trekkingen tussen de VS en Iran. Na Schol opgev nieuw dan jaarlij werd op zi< Vac bestu funct: derdj. 1962 i Het stond kei, c fiiaes de ui Joort Jaard J Voc Staan hiet-S de dc voort poort Jan Beerd poort Berge fe L. winki terug 0e H vader yoorc fwin’ touwi Santf kroeg deren J Jan gehac tede i (nee Vrou\ wilde der g - De aangc lie W poort met zocht horec voor $oof< en ve Ifaar 4 De koets Uit 1( ter d als b dien ters 1 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0;80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. Zware slagregens heb ben het westen van Roemenië geteisterd. Door de regen en de daarmee gepaard gaande overstromingen, zijn honderden (Van onze redactie buitenland) ANTWERPEN. De Belgische politie zoekt nog naar twee leden van dezelfde commandogroep, waarvan twee andere verdachten werden gearresteerd na de aanslag zondag in Antwerpen op een groep joodse kinderen. Elk van de twee gezochten zou ook opdracht hebben ge had om in België een andere aanslag te plegen. Er zijn belangrijke veiligheidsmaatre gelen genomen. „Het bestaan van een commando zou betekenen, dat België is gekozen als het toneel van een algemeen offensief door een groep Palestijnse ex tremisten”, aldus het dagblad Le Soir, dat een en ander gisteren onthulde. Een onbekende eiste gisteren in Parijs in naam van Raad (een Palestijnse splintergroep) de verantwoordelijkheid op voor de aanslag in Antwerpen, waarbij een dode viel en zeventien gewonden, onder wie twee Ne derlanders. In een communiqué werd gezegd, dat het de groep „van de martelaren Moha med Al Gaabaou en Rassem Heloua is, die granaten voor het zionistische centrum liet exploderen”. Het zijn de namen van tv ee hongerstakende Palestijnen, die vo rige v eek in een Israëlische gevangenis in de Negeb-woestijn stierven, nadat zij ge dwongen waren gevoed. Een comité van zeven Nederlandse vrouwen wil overigens geld gaan inzame len om de bij de aanslag gewonde kinde ren na hun genezing alsnog de kans te bieden een vakantie te houden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4