lr s 1» I Santpoortse Feestweek voor mij een puur brok nostalgie rz; t havenberichtenj ut t I 4 5 DONDERDAG 31 1980 IJMOND VAN PAARDENSPUL TOT BLOEIEND MANEGEBEDRIJF Les Lemoines en de bange” IJmuidenaren NIEUWE VOORZITTER HARDDRAVERIJVERENIGING: r Bi H Manege Ruiterbewijs j] a (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. „Toen ik in 1934 werd geboren kreeg ik de naam Jan en dat is altijd goed gegaan. Zo kent iedereen me.” Aan het woord is Jan G. Westerh oven, de nieuwe voorzitter van de Harddraverijvereniging Sant poort en omstreken, die dit jaar voor de 221ste maal de Santpoort se Feestweek voor haar rekening neemt. - (Van een correspondent) IJMUIDEN. Het is niet he lemaal duidelijk of het pure angst dan wel gebrek aan ver trouwen in de behendigheid van de stuntmannen was, maar „slechts” eenentwintig toe schouwers bleken woensdag avond genegen om als levende barricade te fungeren voor de motorduivels van de luchtacro- batengroep Les Lemoines. iSfi (Van één onzer verslaggevers) VELSEN/SANTPOORT. Manegebedrijf De Weers aan de Driehuizerkerkweg in Velsen- zuid is verkocht aan de eigenaars van manege Kennemergaarde aan de Duin en Kruidbergerweg in Santpoort-noord. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe eige naars om het Velsense bedrijf voorlopig in zijn huidige opzet te handhaven. In de toekomst wil men naast de paarden ook een aantal pony’s aanschaffen. Een uitbreiding die op het ogenblik in verband met ruimtegebrek nog niet kan worden gerealiseerd. Waardering y' Bg Mi L Cor en Ger de Weers nemen afscheid van hun paarden Spotten met hoogtevrees id id 5,00 ir r ajlis, is rin 187 Iringen :elings- se par- ior een oor de se par ite be- r jaar in Ne- d wor- igeval, islag op In ver- ig moet ambas- erlaten. provin- >m ont den ge- aanslag sbureau ïngvan telen, is en acht Direct na het bekend worden van „het nieuws” dat Manege De Weers te koop was stond een aantal gegadigden bij de gebroeders aan de bel te trekken. Hoofd zakelijk particulieren die er wel iets in zagen om hun hobby gestalte te geven in de zo fraai gelegen omgeving van Velsen in de schaduw van de landgoederen Wa terland en Beeckestijn. Maar Cor en Ger waren het er in principe wel over eens dat het door hen gestichte bedrijf een echte manege moest blijven. Zelfs toen bleek dat er uit de particuliere hoek financiële aanbiedingen werden gedaan die aanmer kelijk aantrekkelijker waren dan die van lieden „uit het vak”. De nieuwe eigenaars werden de heren Martin Corsmit en Wim van Bergenhenegouwen; eigenaars van manege Kennemergaarde in Santpoort. Voor de gebroeders De Weers betekent het afsluiten van de transactie het defini tieve einde van een „hippische carrière”. Die begon in 1965 aan de Willemsbeekweg waar sinds „mensenheugenis” een brand stoffenhandel werd gedreven. De op- Het Velsense manegebedrijf telt mo menteel circa 20 pensionpaarden en 10 Een clown voerde een act op met een gedresseerde auto die in staat bleek te huilen, knipogen en te klapwieken. Met ware doodsverachting nam een acrobaat vervolgens plaats op de mo torkap van een auto om zich op die spectaculaire wijze door een branden de schutting te laten vervoeren. Na de pauze werd alle aandacht ge vestigd op het zogenoemde „lucht- werk”. Via een staaldraadkabel wer den tot op een hoogte van 20 meter de meest ijzingwekkende kunststukken opgevoerd. Het jongste lid van het gezin Lemoi ne - een geslacht dat zich al 350 jaar schijnt bezig te houden met luchtacro batiek - wapperde een tijdje als een levende vlag aan de top van een 40 meter hoge flexibele mast. Sluitstuk was een motoract met onder meer drie dames als „bagage” op de strakgespan nen staaldraad. De voorstelling zal he denavond om half negen worden her haald. Donderdag vertrokken: Blenheim, Ber gen; Rolnes, IJmuiden, Bremen. Donderdag aangekomen: Prestigious, New Orleans; West Ospray, Cont. Plat, Velsen; Christina Maria, Noordzee, Vel sen; Sea Star, Acoryton. 5.90 5,85 0,00 0,70 3,00 0i80 onge- ■r. Dit mster- in een ideren in vijf is het ukken iaande ishuis. n was svoor- >rt- en euren, ■idsin- Met Jan G. Westerhoven heeft het be stuur er een man bijgekregen die de paar densport hoog in het vaandel draagt. Va der Westerhoven hield al paarden en zijn zoon zette deze liefhebberij voort. „Door mijn bemoeienissen met de draverij heb ik goede contacten gekregen met de N.D.R. en neem zitting in het draverijen comité dat tot taak heeft de verrichtin gen van pikeur en paard nauwlettend in de gaten te houden. Als voorzitter van de Harddraverijver- eniging hoop ik een bijdrage te leveren aan de Santpoortse draverijen en zal trachten het niveau van de paardensport op de korte baan te handhaven.” op ons chten" iwoord- werd 1 raak- uit. Met idicaleie tlaledine van wij ter niets beteke- >blema sen; Bore Moon, Terneuzen, Velsen; Sub- ro Vega, Great Yarmouth; Schwaben- stein, Antwerpen; Almenun, Sharpnesfe; Tor Scandinavia, Gothenborg; Save, Ca lais; Solstraum, Holstum; Oceanic, Mexi co; West Eagle, Velsen, Cont. Plat; Chok- tow-2, Mexico; Hanseat, Welsh; Krakow. Korsoer. si;is:S waarde dat les wordt gegeven door speci aal geschoolde krachten. De nieuwe eigenaars van Manege De Weers zien in het aantrekken van het bedrijf ook expansiemogelijkheden voor hun zaak in Santpoort. Wim Corsmit: „Wij hebben hoofdzake lijk veel volwassen klanten. Veel dres suurruiters. We willen echter ook tege moet komen aan de behoefte aan voorzie ningen voor de recreatieve ruiters en daarvoor liggen de omstandigheden in Velsen iets gunstiger. Dat is ook de reden dat we daar met pony’s willen beginnen.” Liggen in Velsen de mogelijkheden om een buitenrit te maken iets gunstiger dan in Santpoort, in zijn algemeenheid is de ruiter in de noordkop van Zuid-Kenne- merland karig bedeeld met de voorziening in de vorm van ruiterpaden. Het gebied tussen de bebouwing en de zeereep bij voorbeeld is van de Nederlandse Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten. Ruiters worden op dat gebied op uiterst beperkte schaal toegestaan. De kwaliteit van ruiterpaden is evenals op Velsens gemeentelijk grondgebied slecht en ont oereikend. Dat heeft zowel de voormalige eigenaars van het Velsense manegebe drijf als de huidige eigenaars vaak voor problemen gesteld. De wilde ruiterij wordt er naar hun mening door in de hand gewerkt. Jan G. is opgegroeid met de feestweek. Dertig jaar lang heeft hij de festiviteiten vanachter de trap gadegeslagen. Volgens hem wordt er nu duidelijk op een andere manier feestgevierd. Vroeger bleef het bij de dorpelingen die na de kermis en de draverijen samenkwamen in kroegen. De afgelopen tien jaar is de bezoekrsstroom van buiten Santpoort met tienduizenden toegenomen die op straat Vertier zoeken. In tegenstelling tot vroeger stroomt nu de biertap op de stoep waar het volk samen dromt. Goed voor een omzet van ettelijke duizenden liters. „In het verleden was dat anders en vloeide de jenever rijkelijk in de cafeet jes,” herinnert Jan Westerhoven zich. Niet zelden werden de feestvierders vrij ag- gressief en ontstonden knokpartijen die te vergelijken zijn met wild west-taferelen. We moesten dan met het personeel zo snel mogelijk het glaswerk in veiligheid stellen en werkten daarna de vechtende meute naar buiten. Nu blijven de vechtpartijen beperkt tot kleine groepjes. Als er enkele tienduizen den mensen rondlopen dan is dat onver mijdelijk. Worden ze erg lastig dan zorgen de Santpoorters ervoor dat ze het hazepad kiezen. Dat is een ongeschreven wet. Het feestvertier concentreert zich de laatste jaren geheel op straat waardoor we met een geheel nieuw probleem kregen te ma ken. Binnen een week verdwenen ruim 7000 glazen. De straten lagen vol met glas. Dit hebben we weten te ondervangen door plastic bekers in te voeren. Het succes van de Santpoortse Feest week is volgens Jan G. grotendeels toe te Alle vriendelijke invitaties ten spijt bleef het talrijke publiek liever op vei lige afstand van het „spel met de dood” dat gedurende negentig minuten voor de nodige spanning en sensatie zorgde op het terrein aan de Planetenweg ter hoogte van de Bellatrixstraat. Na de gigantische sprongen over de levende obstakels werden brandende hoepels en een schutting „genomen”. ijn van- cuteerd. wegens i staats- ■s die in i geëxe- schoten opgelo- gisteren inlandse dat hij siel zou en. Van ets ver- tuin twee jaar ruimte bood aan de feest tent „De Bierelier” dié tijdens de feest week wordt opgezet. Deze is aangeschaft om de horecabedrijven in Santpoort te ontlasten van een steeds grotere stroom bezoekers. In de Stoeterij, destijds nog als restaurant in gebruik, werd tijdens de feestdagen een orkestje neergezet voor de ouderen, terwijl de jongeren in de tuin vertier vonden in „De Bierelier”. „Mijn vrouw en ik verzorgden in die tijd ook de ontvangsten en recepties tijdens de feestweek. Toen had ik, het te druk voor bestuurlijk werk. Nu pas. na de verkoop van de zaken heb ik daar tijd voor kunnen vinden. Voor mij betekent de feestweek een puur brok nostalgie,” vertelt Jan G. Westerhoven. Al op dertienjarige leeftijd stond hij in de kroeg van vader te helpen met het spoelen van glazen. De feestweek speelde zich met name ’s avonds veel meer af in de uitspanningen. Het kroegleven draaide op volle toeren en er werd dankbaar gebrik gemaakt van tijdelijke krachten die met de kermis meereisden. Oorspronkelijk beperkte het Santpoort se feestgebeuren zich tot vijf dagen. Op dinsdag begon het vertier en het werd zaterdagavond beëindigd. Volgens Jan Westerhoven is dat nu nog te merken aan de oude Santpoorters. Die laten zich pas na maandag in het feestgewoel zien. Van oudsher zijn de korte-baandrave- rijen de hoofdschotel. Lang geleden werd door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (N.D.R.) reglementair vastge legd dat deze de eerste donderdag van augustus in Santpoort worden gehouden. schrijven aan de landelijke sfeer die nog in het dorp hangt en de mensen uit de omliggende woonkernen trekt. Ook de hang naar nostalgie zorgde voor een aanmerkelijke stijging van het aantal bezoekers de laatste tien jaar. Vroeger bleef het bij de inwoners van Santpoort, nu heeft het feest de aandacht van de hele regio en geniet zelfs landelijke bekend heid. Woensdag aangekomen: Bore Moon, Terneuzen. Velsen; Preyli, Ventspils; Joern Graebe. Rochester; Marie Maersk, Kalundborg; Solstraum, Selby; Paletten, Knarrevik;Tor Scandinavia, Gothenborg; Goetz van Berlichingen, Kyndby; Wib, Ty ne, IJmuiden; Rollnes, Rotterdam, IJmui den; Kenrix, Poole, IJmuiden; Blendheim. Bergen; Hanne Stevns, Boston; Sunnan Hav, Gent. Woesndag vertrokken: Fridel, Whitby, IJmuiden; West Osprey, Cont. Plat, Vel- „Doordat de Santpoortse Feestweek overal goed staat aangeschreven krijgen we hier ook de beste paarden, pikeurs en ambachtslieden die coor het welslagen van de kortebaandraverijen en de jaar markt zorgen. En dan de kermisexploitan ten, die komen graat naar Santpoort en zijn blij als ze vr eg in het jaar een plaatsje kunnen be machtigen op het terrein aan de Hoofd straat,” voegt Jan G. toe. Ongeveer een jaar geleden overwogen de gebroeders Cor en Gerrit de Weers om het manegebedrijf, dat in 1965 werd opge richt en in 1970 op zijn huidige locatie in gebruik werd genomen, van de hand te doen. Enerzijds om gezondheidsredenen. Anderzijds omdat de exploitatie van het bedrijf, in het kader van de voortdurende belangstelling voor de ruitersport, steeds meer tijd ging vergen. slagruimte vóór olie, kolen en aanverwan te zaken verhuisde reeds in 1962 naar het industrieterrein. De vrijkomende ruimte bood toen de mogelijkheid om een „eigen” paard, dat tot dan in Castricum op stal stond, naar huis te halen. Ook bleek er voldoende ruimte voor de aanleg van een buitenmanege. Die voorziening trok de aandacht van mensen die ook geïnfec teerd waren door de paardrijbacterie. In korte tijd stonden er bij Cor en Ger de Weers zeven paarden op stal die vrijwel dagelijks werden bereden. De voortdu rende belangstelling voor „het paard” deed de ondernemende broers besluiten de zaak goed aan te pakken. Dat gebeurde aan de Driehuizerkerkweg waar op 12 september 1970 de manege in haar huidi ge omvang haar poorten opende. Vrijwel tegelijkertijd begon Cor aan de Willems beekweg een zaak in ruitersportartikelen. Ger de Weers (links) en zijn broer Cor op de foto met de 18-jarige Kiparis, de ruin die sinds de opening van het bedrijf zijn diensten dagelijks heeft bewezen en met zijn eigenaar Ger meegaat. manegepaarden. Van het eerste uur da teert de Russische ruin paris die nog steeds trouw zijn rondjes in de manege draait. Voor de gebroeders De Weers is de kwaliteit van de ruitersportbeoefening al tijd een zaak geweest waar veel waarde aan werd toegekend. De 51-jarige Cor zegt daarover: „We hebben altijd veel last on dervonden van de wilde ruiterij van ande ren. Daarom gaan er bij ons geen ruiters zonder geleide naar buiten. Bovendien moeten alle ruiters en amazones die daar voor in aanmerking komen in het bezit zijn van een ruiterbewijs. Het is geen wettelijke verplichting maar wij stellen het als voorwaarde omdat het ter bescher ming is van de ruiter, het paard en het publiek.” Manege De Weers is een bedrijf dat door de FNRS (Federatie van Nederlandse Rij scholen) als „erkend” bedrijf te boek staat. Dat wil zeggen dat het materiaal en de outillage voldoen aan de door de Fede ratie gestelde eisen. Dat wil zeggen dat ook de instructie voldoet aan de voor- Zondag zal Manege De Weers met de beide broers die op zo’n voortreffelijke wijze hun steentje hebben bijgedragen aan een verantwoord stuk ontwikkeling van de ruitersport in Velsen met Manege Kennemergaarde en Manege Lievendaal deelnemen aan de organisatie voor het concours hippique dat in het kader van de Santpoortse Feestweek aan de Hagelin- gerweg wordt georganiseerd. ’s Avonds zal er in de manege nog „iets” worden gedaan óm het paardenvolk van Velsen in de gelegenheid te stellen zijn dankbaarheid te vertolken voor alles wat Cor en Ger de Weers met hun echtgenotes deden in het belang van een stuk recreatie dat niet meer is weg te denken uit ons samenlevingspatroon. Dan valt voor de broers en hun vrouwen het doek over een periode van hun leven waar ze met ontzettend veel plezier en dankbaarheid aan zullen blijven terug denken. Na negen jaar legde 1 maart de heer P. Schols de voorzittershamer neer en werd opgevolgd door „Jan G.”. Een volslagen nieuweling in het bestuur, maar al meer dan dertig jaar naua betrokken bij de jaarlijkse feestweek. Net als zijn vader werd Jan G. gevraagd het voorzitterschap op zich te nemen. Vader Westerhoven zat 28 jaar in het bestuur en bekleed daarin verschillende functies totdat hij 2 jaar na het tweehon derdjarig bestaan van de feestweek in 1962 als voorzitter afscheid nam. Het bestuur van de Harddraverij be stond destijds onder meer uit Klaas Boe- Kel. de voormalig molenaar van de „San- fhaes” en Gerrit van Tunen, eigenaar van de uitspanning „De Viersprong” in Sant poort. Beiden stonden bekend als fervente paardenliefhebbers. Voor de benoeming van bestuursleden Jtaan geen voorschriften op papier, maar hiet-Santpoorters die onbekend zijn met de dorpse sfeer van de feestweek zijn bij voorbaat uitgesloten. Het moeten Sant poorters in hart en nieren zijn. Jan G. Westerhoven en zijn vrouw be heerden jarenlang vijf bedrijven in Sant poort, waaronder vier restaurants: de Au- berge, vanouds de Uileboom, het Chalet, fe Landauer, de Stoeterij en de Franse pinkel’ De oorspronr van deze zaken gaat terug naar het café „De Uilenboom” aan (ie Hoofdstraat in Santpoort. Hier dreef vader Westerhoven vroeger een bakkerij Toordat hij het bruine kroegje opende, jwintig jaar geleden nam Jan G. de touwtjes in handen. Met tegenzin zagen de Santpoorters na verloop van tijd het kroegje in het hartje van het dorp veran deren in een restaurant.” Z Jan G.: „Ik heb het wel te verduren gehad, want de Santpoorters zagen met léde ogen het kroegje verdwijnen en daar mee een stukje sociaal leven. Maar mijn Vrouw en ik hadden er genoeg van. We wilden onze aandacht richten op een an der gebied.” De Uilenboom veranderde in een goed aangeschreven eetgelegenheid en de fami lie Westerhoven wist het bezit in Sant poort in de loop der jaren uit te breiden »iet nog vier zaken. Vijf jaar geleden zocht het echtpaar een weg uit het drukke horecabestaan en de zaken werden één voor één verkocht. De Stoeterij aan de poofdstraat werd evenwel aangehouden en veranderde in een gerieflijk woonhuis Vaar het gezin Westerhoven neerstreek. De Stoeterij vormt het voormalige koetshuis van het buiten Vlugthoven dat Uit 1820 dateert. De uitgestrekte tuin ach ter de Stoeterij heeft ooit dienst gedaan als bleekveld van een blekerjj die voor dien daar was gevestigd. Veel Santpoor ters kunnen zich nog herinneren dat deze Jan Westerhoven in de tuin achter de Stoe terij aan de Hoofdstraat in Santpoort. Met hond en paard zit hij op een antieke zigeunerwa gen. Deze kocht hij in Groningen van een ker misexploitant die met het Hoofd van Jut door Nederland trok. De ori ginele houten zigeu nerwagen van respec tabele leeftijd dient mo menteel als logeergele- genheid.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5