Heath dirigeert Expositie Op de Bakstenen in Frans Halsmuseum jeugdorkest in Amsterdam exposities J Spiegelbeeld van Erwin Blumenfeld overrompelt de lezer door schlemieligheid bibliotheek agenda van am5terdam I fc l'fe llr fc f i 1 te i B I f|R i i 1 fez llllfe<.’ Volle vrachtwagen Onafhankelijk Toneel gestolen I' Wijzen 20 9 DONDERDAG 31 JULI 19 8 0 KUNST 8 ornjaal L" w •3 ;ijn.‘ ikjejs ■fema noj 2 SS' Berkowitz en zijn spel met kunst Tijdsdocument vol opwekkende treurnis Noordwijk. Het voorlaatste orgelconcert in de serie zomeravond concerten die door de Stichting Jazz. Morgen gaat het jaarlijkse oudestijl festival Jazz behind the Beach van start in Zandvoort. Het driedaagse gebeuren zal zich op en rond het Gasthuisplein afspelen. Het festival St. Bavo. In het kader van reeks wekelijke orgelbespelingen in de kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart, Haarlem) concerteert zaterdagmiddag de organist Ton van Eek. Hij zal werken van Dupré, Franck, Vierne en Alain en een eigen compositie ten gehore brengen. Aanvartg 15 uur. Lisse. Op donderdag 7 augustus (20.15 uur) zal Charles de Wollf een orgelbespeling geven in de St. Agathakerk in Lisse. Zijn programma is samengesteld uit werken van onder anderen H. Andriessen, Reger, Franck, Messiaen en Anton van der Horst. Teyler. Organist Wim Daim verzorgt komende zondag een concert in het Teylers Museum (Donkere Spaarne, Haarlem) in het kader van de serie 31- toonsmuziek van de Stichting Huygens- Fokker. Op het programma staan werken van onder anderen Sweelinck, Frescobaldi en Alan Ridout en ook enkele improvisaties. Aanvang 15 uur. Orgelcentrum in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen wordt georganiseerd, zal morgenavond gegeven worden door de Kampense organist Willem Hendrik Zwart. Op het programma staan werken van Jan Zwart, Bach, Handel, Franck en Mendelssohn. Aanvang 20.15 uur. hoort waarover een mens beschikken kan: zijn jeugd. Eenzelfde ambivalentie komt men te gen in de beschrijving van de twee oorlo gen. Blumenfeld diende in de eerste oor log als ambulancechauffeur in Frank rijk; in de tweede werd hij door de Fransen geïnterneerd om als hapklare brok aan de Duitse bezetter te worden overgeleverd. Dat is nog eens wat anders dan het veelgeroemde Franse verzet. Blumenfeld stelt het met nadruk en niet zonder bittere humor. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Europees Jeugd Orkest zal op 21 augustus een concert geven onder leiding van gastdirigent Sir Edward Heath in het Amsterdamse Con certgebouw. Nachtvoors tellingen Alhambra 1 „Dimenticare Venezia”, vr. en za. 24 uur, toeg. 16 j. Alhambra 2 „Kentucky fries movie”, toeg. 16 j., vr. en za. 24 uur. Calypso 1 „Night of the living Dead”, toeg. 16 j„ vr. en za. 00.30 uur. Calypso 3 „Mean streets”, toeg. 16 j„ vr. en za. 00.15 uur. Cinecenter (Lijnbaansgracht 236, tel. 236615). Zaal Coraline: „Beuk broeder beuk”, do., vr. en za. 00.15 uur; zaal Pepe-Nappa „Boemelstu- denten”, do., vr. en za. 00.30 uur. Beide voor stellingen toeg. 16 j. Leidsepleintheater „Midnight Express”, toeg. 16 j„ vr. en za. 00.15 uur. Rex (tel. 246132) „Take a hard ride”, toeg. 16 j., do. t.e.m. zo. 24 uur. Studio K „The Damned”, toeg. 16 j., vr. en za. 00.30 uur. The Movies (Haarlemmerdijk, tel. 245790) „A day at the Races”, toeg. 16 j., vr. en za. 00.15 uur; Zaal 2: „Go West”, toeg. 16 j., vr. en za. 00.15 uur. ROTTERDAM (ANP). Het Onafhan kelijk Toneel in Rotterdam begint zater dag gehandicapt aan een toernee langs een aantal Nederlandse musea, omdat de vrachtwagen van de groep met daarin alle rekwisieten en foto-apparatuur is gestolen in Rotterdam. even te plaatsen in een passende contekst, wel een aanzienlijk visueel verschil met de ook onpersoonlijk bedoelde zeefdrukken, reliëfs en structuren, kortom de composi ties van de leden van de „nouvelles ten- dences” in Europa, een esthetische bewe ging met zeer duidelijke formuleringen over de voorwaarden waaronder een com positie tot stand kan komen. Het was een stroming, die zich tussen 1961 en 1969 manifesteerde met exposities in Zagreb, Milaan, Parijs, Londen en Amsterdam. JAN ZUMBRINK uitspraken doet over „de” mens die aan geen klasse gebonden is, zegt daarmee impliciet iets over „een” mens, functio nerend binnen welk maatschappelijk of ideologisch kader ook. Literatuur heeft nog wel iets op wetenschap of weten schappelijke pretentie vóór. Deze overwegingen speelden me door het hoofd bij het lezen van de autobio grafie van de Amerikaans-Duitse foto graaf Erwin Blumenfeld, bekend van de bladen Vogue en Harper’s bazaar uit de jaren vijftig. In zijn autobiografie die hij in het Duits Einbildungsroman noemde - een ironisering van het wat pedant klinkende Bildungsroman - en die in het Nederlands verscheen onder de titel Spiegelbeeld, treffeh we een oudere man die er eens voor gaat zitten om uit de doeken te doen wat hij zoal beleefd heeft. In feite niet veel anders dan de spreekwoordelijke oude baas uit het buurtcafé die blijft volhouden dat als hij zijn leven eens op schrift zou stellen dat de boeiendste roman aller eeuwen op zou leveren. De oude baas vergeet dan dat schrijven en leven twee geheel ver schillende zaken zijn en ach, gelukkig maakt hij zijn voornemen nooit waar. Blumenfeld wèl. En wat blijkt? Hij heeft wel degelijk wat meegemaakt en hij kan zijn belevenissen nog tot literatuur om zetten ook. Enerzijds de naïeve onbevan genheid van „opa vertelt”, anderzijds de sluwheid van de man die weet dat schrij ven, als iedere kunst, ambacht is: tech niek en kunde. Blumenfelds leven valt globaal in vier delen uiteen: zijn Berlijnse kinderjaren, zijn Nederlandse periode, zijn verblijf in Frankrijk gedurende twee wereld oorlogen en tenslotte zijn Amerikaanse tijd. Wat de auteur over zijn jeugd in Berlijn schrijft mag zondermeer bij de klassieken in het rijtje Jeugdherinne ringen” worden ingedeeld. De observa ties van zijn benauwde joodse wereldje, de typering van zijn ouders als spitsbur gers eerste klasse, liegen er niet om. Zelfvoldane kreten, Pruisische waar den, halfverteerde culturele brokstuk ken, ze vliegen de kleine Erwin om de oren tot hij er dol van wordt. Het joodse kleinburgerlijke milieu blijkt al geen haar beter dan dat van de arische tegen hanger; eerder erger omdat men er krampachtig probeert dat van de gojiem te imiteren. Niettemin ligt de fascinatie voor de lezer niet in deze constatering maar juist in de ambivalentie waarmee Blumenfeld zijn kinderjaren beschrijft. Want on- damks zijn soms bittere kritiek blijven het jeugdherinneringen en hangt er het waas van de heimwee over. Hij breekt zijn vader af tot de grond, maar men krijgt sterk het gevoel dat alleen hij, de zoon, daar het recht toe heeft. Bestaat er zoiets als liefdevol slopen? Nu ja, in de literatuur in ieder geval en wat dat be treft zijn Blumenfelds Berlijnse jaren tot literatuur geworden. Al afbrekend vanuit zijn persoonlijke rancune bouwt de auteur liefdevol het beeld op van een wereld die misschien gelukkig voorbij is maar die toch tot het kostbaarste be- Lading en auto zijn zij elkaar een halve ton waard, maar hebben volgens een woordvoerder voor de dieven nauwelijks waarde. Het Onafhankelijk Toneel voelt zich wel gedupeerd. „We proberen zo snel mogelijk nieuw materiaal bij elkaar te krijgen, maar van de oorspronkelijke op zet zal weinig overblijven”. Vorig jaar trok het Onafhankelijk To neel wat aandacht met een reizende expo sitie, waarbij op de plaats van de tentoon- steHing de omgeving werd nageschilderd. Deze doeken werden vervolgens geëxpo seerd. De toernee van deze zomer was op een soortgelijke manier opgezet. Dit jaar start Onafhankelijk Toneel in het Groninger Museum met geleend mate riaal. Het orkest staat gewoonlijk onder lei ding van de Italiaanse dirigent Claudio Abbado maar zal in Amsterdam worden gedirigeerd door de voormalige Britse premier. Het concert zal worden bijge woond door koningin Beatrix en diverse personen uit de Nederlandse regering die betrokken zijn bij de EEG. Op het programma staan De wonder baarlijke Mandarijn (Suite) van Bartók, de tweede Symfonie van Brahms en het Concert voor twee violen van Bach. Voor dit laatste werk zijn de solisten Schlomo Mintz en Thomas Brandis aangetrokken. Het concert in Amsterdam maakt deel uit van een Europese tournee die het or kest voert langs steden als Belgrado, Si ena, Luzern, Luxemburg, Edinburgh en Salzburg. In Salzburg zal het Europees Jeugd Orkest concerteren in het kader van de Salzburger Festspiele onder lei ding van Herbert von Karajan. Vermoedelijk naar aanleiding van de ze oorlogsherinneringen heeft de buiten landse kritiek de naam Céline laten val len. Voorstelbaar, commercieel zelfs heel interessant (de jood Blumenfeld contra de antisemiet Céline) maar mijns inziens nogal misplaatst. Het is waar, de beschrijving van oorlogs- en kamperva ringen, met als absoluut hoogtepunt het uitruimen van een kelder vol lijken, doet in zijn visionaire kracht sterk aan de omstreden Franse auteur denken. Men weet niet of men lachen of huilen moet om het menselijk vertoon van onmense lijkheid. Maar de haat die de drijfveer was van Céline, ontbreekt bij Blumen feld. Waar Céline om hier te ver voeren de redenen tot een alles verpletterend nihilisme verviel, daar wordt Blumen feld gered door de tradities van joods humanisme en waarachtig ook Duits idealisme. Hij mag dan afgeven op zijn vader die te pas en vooral te onpas Schiller citeerde, iets van deze grote Sturm und Drang-dichter moet toch zijn blijven hangen. En het is hier alweer die tweeslachtigheid, dat laveren tussen wanhoop en hoop, die de oorlogspassa- ges tot klassiek stempelt. Voor ons HoHanders is het aardig te weten dat „mijn beste vriend” uit deze biografie de Nederlandse tekenaar Paul Citroen is en dat Blumenfeld met een denmaatschappij Waarmee maar gezegd wil zijn: het is niet persé de marxistische bril waardoor een schrijver de menselijke situatie het beste kan blootleggen. Integendeel, vooringenomenheid, vooroordeel, parti cularisme of domweg de behoefte een wereld naast de bestaande te creëren blijken evenzovele methodes de maat schappij op aansprekende en overtui gende wijze open te leggen. Wie immers De tentoonstelling van Amnon Berko witz is nog t.m. 11 augustus te zien in de nieuwe vleugel van het Frans Hals Museum. „Spel is een synthese van leven en cultureel materiaal. Kunst is een spel om die synthese van leven en cultuur te ver werven. In het spel van kunst is het doel om je object te herkennen zodat het ob ject van je belangstelling jou zal herken nen. Ik speel kunst om niet verveeld te raken. „Ik denk kunst om niet over het leven na te denken, dus maak ik kunst als een dagelijkse oefening in het bestaan. Om dat alleen dan een vraag over de beteke nis uitdraait op de uitkomst van de vraag” oktober, 1978, A. Berkowitz. LOUIS FERRON Erwin Blumenfeld: Spiegelbeeld. Verta ling: Huib van Krimpen. Uitgeverij: De Har monie. HAARLEM. Grote vermoeidheid overvalt me de laatste tijd als ik de zoveelste roman uit het Duitse taalge bied in handen krijg waarin het wereld beeld vanuit gootsteenperspectief aan ons wordt voorgeschoteld. Grauw zijn daarin de belevenissen van de hoofd personen en, wat erger is, grauw schijnt ook de taal te moeten zijn waarin deze beschreven worden, ’t Is duidelijk: lite ratuur is geen lolletje en mag dit ook niet meer lijken. Verbeelding heeft plaatsgemaakt voor agogie. Structuren moeten verhelderd, maatschappelijke tegenstellingen aangetoond. NU heeft de literatuur dat altijd al gedaan en dat heeft altoos adembene mende romans opgeleverd. Van Stend hal tot Fontane, van Conrad tot - wat kan mij ’t schelen - Maarten ’t Hart. Echter, al deze schrijvers vertoonden en vertonen in ideologisch opzicht een mate van onbevangenheid, naïviteit, zo men wil, waarin ze aan vooropgezette analy ses en de daaruit voortvloeiende bloe darmoede geen boodschap lijken te heb ben. Fris van de lever roepen ze een subjectief wereldbeeld op dat door een mengeling van verbeeldingskracht en talent bij de betreffende auteur resul teert in een voor de lezer objectief geldig wereldbeeld. Literatuur, bepaald door de klasse van oorsprong, maar deze te vens aan het licht brengend. In het geval Stendhal blijkt Julien Sorel niet meer het alter ego waarin de schrijver zijn privé-conflicten met het Frankrijk van de restauratie uitvecht, maar wordt deze hoofdpersoon uit Le rouge et le noir tot het prisma waardoor alle kleurschakeringen van een periode geleid en ontleed worden. Joseph Con rad verwerkte zijn hoogst persoonlijke passie voor scheepvaart en avontuur tot een aantal romans en verhalen waarin de duistere aandriften van „een” mens naar het algemeen plan van „de” mens worden geheven. Fontane tenslotte ob serveerde zijn Pruisische milieu met on miskenbare liefde, wat voor de lezer niettemin resulteerde in een vlijmscher pe analyse van die merkwaardige stan- In het Noordbrabants Museum in Den Bosch is van 1 augustus tot 29 september een tentoonstelling te zien over opgravin gen in Den Bosch. De expositie gaat met name over het stadskernonderzoek. Den Bosch heeft daarvoor als een der eerste Nederlandse gemeenten al in 1979 een stadsarcheoloog aangesteld. Stadsker nonderzoek is erop gericht meer duide lijkheid te scheppen in de historische ont wikkeling van oude binnensteden. In het Bouwcentrum in Rotterdam wordt van 7 augustus tot en met 4 oktober een expositie van grondstoffen gehouden. De tentoonstelling laat onder meer zien hoe zand, kalk en gips de grondstoffen vormen voor andere steenachtigen als be ton, kalkzandsteen, baksteen en dergelij ke. Veel aandacht bij de tentoonstelling ook voor natuursteen. Er zuHen onder meer toepassingen te zien zijn zoals zwerf stenen voor de hunebedden in Drenthe, stukken van de Boroboedoer en een in de Westerschelde gevonden huisaltaar uit de Romeinse tijd. De tentoonsteHing is tot stand gekomen in samenwerking met het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralo gie in Leiden. Galerie Icon in het voormalige Raad huis van WHlemstad toont van 2 augustus tot en met 30 september werk van het Franse kunstenaarsechtpaar Joel en Da nielle Roche. In Frankrijk hebben zij sa men en afzonderlijk een reeks tentoon stellingen en bekroningen op hun naam staan. Zij zijn verder bekend als boek illustratoren op het gebied van het fantas tische, surrealistische, erotische en poëti sche. Museum Mr. Simon van Gijn in Dor drecht toont tot 6 september 14 schilde rijen uit het depot uit de 16e-19e eeuw. Het is een verrassend simpel object met zeker enige poëtische kracht. Enkele grote golvende tekeningen, bij voorbeeld „Kau is Moo”, links en rechts een ritmisch patroon van rood en blauw in lange en korte potloodstrepen trekken de aandacht. Herhaling van dezelfde hande ling, het uit de hand trekken van lange, buigende lijnen levert een vorm, een beeld dat in zijn geval niet zo gauw superfraai is, zoals menige textuur en/of op-art pa troon dat kunnen zijn. De manier waarop Berkowitz vasthoudt aan het verdubbe len, overlappen en herhalen kenmerkt zijn persoonlijke impulsen, kenmerkt het altijd zich herhalen van de bewegingen van de hand. De resultaten geven, om ze begint morgen met tal van optredens in elf Zandvoortse café’s. Zaterdag bieden de festival-organisatoren een hoogtepunt met zeven podiumattracties waaronder de Engelse jazzvocalisten Beryl Bryden en Jane Sutherland, de Nederlandse zangeres Milly Scott, de Harlem Hot Peppers en de Savoy Jazzband. Na het podiumgebeuren zullen diverse artiesten ook nog in verschillende zalen in Zandvoort spelen. Op zondag hebben twee evenementen plaats; ’s ochtends een interkerkelijke dienst met medewerking van Müly Scott, Ruud Jansen en de predikant ds. Boeyinga, en ’s middags (14.30 uur) een kindervoorstelling. Joseph Lam. In het café de Kopermolen (Venneperweg 485 in Nieuw Vennep) gaat donderdag 7 augustus een serie jazz-programma’s van start. Als eerste treedt de dixieland, ragtime en vaudeville groep de Joseph Lam Jazz Men op. HAARLEM. De reeks gevarieerde exposities „Op de bakstenen” van het museum wordt deze zomer afgesloten met een expositie van tekeningen, kolla- ges en twee objecten van Amnon Berko witz (geboren 1950). Eenmaal eerder, in november 1978, stelde hij zijn werken (fotografie en objecten) solo ten toon in galerie Van in Haarlem, maar mij is hij toen zo goed als geheel aan de aandacht ontsnapt, omdat ik die expositie niet gezien heb. Een terugblik op dat recente verleden bezorgen ons een paar opmerkingen, die hij door de galerie liet drukken op de uitnodiging. Die zinnen geven nu nog een goede karakteristiek van zijn denkwijze over het maken van zijn werk: van het beeld is een gevolg van het rit misch herhaalde principe. De structuur is meestal los, omdat ze niet ontstaat uit het hanteren van exacte gevens, maar omdat ze ontstaat uit het doen zelf, uit het simpel uitvoeren van een tekenproces. De aldus ontstane vormen duiden op niets anders dan de eigen structuur en vorm. Ik wil nog eens voor degenen, die er schouderophalend aan voorbij gaan, ha meren op het feit dat deze vormen van verbeelding aan zichzelf en aan het toege paste materiaal genoeg hebben om moge lijk tot kunst te worden. Dat heeft Berko witz gemeen met een groot aantal andere jongere tekenaars, schilders en reliëfma- kers in Nederland en elders. Dus een verwijzing naar iets anders, een herken baar beeld buiten het werkstuk zelf moet je er weer niet in zoeken of erin willen projecteren. De wil van een willekeurige kijker kan en mag niet dezelfde zijn als die van de maker. En verder, de houding van deze jongere generatie kunstenaars, ook die in Haarlem (Bouwman, Berko witz, Brasser, Benjamins, Edens, Klap wijk, de Vries, Frieda en anderen) is niet gericht op bewogenheid met buitenartis- tieke gebeurtenissen. Het proces van hun arbeid geeft als resultaat al dan niet toe vallige composities, die hoe dan ook voor zichzelf kunnen spreken. Daar is veel mee gezegd, maar lang niet alles. De overtui ging omtrent kunstwaarde zal moeten spreken uit hun fundamentele handelin gen en zal, in het geval van Berkowitz, kunnen gaan groeien uit de resultaten van zijn spel. Bij het binnenwandelen van de tentoon stelling liggen er ineens een aantal kleine en grote, met de hand gevormde bootjes van lood op de baksteen. Hij noemt het stelsel van bootjes „Hollands landschap 1980”. Ze zijn alle gevuld met water en daarop drijft opdrogende olieverf, dat uit gegoten werd in de volgorde van het een voudige kleurenspectrum; van zwart over blauw en groen naar geel, dan van oranje naar rood en wat mislukt weer zwart. Bloemendaal. Het Limburgs Jeugdtoneel Tijl Uylenspiegel verzorgt zaterdagmiddag een kindervoorstelling in het Openluchttheater Bloemendaal. Aanvang 14.30 uur. Z.’. Waarom dit cicaat in zijn geheel hier weergegeven? Omdat eruit blijkt dat Ber kowitz volstrekt ontheoretisch, maar niet geheel en al onsystematisch bezig is in het maken van kunstwerken. Hij hanteert zijn materiaal (papier, kleurpotloodlijnen, olieverven) volgens een aantal handelin gen, die als begin een eenvoudige aanlei ding hebben, bijvoorbeeld het delen van een oppervlak van papier. Daarna loopt een teken- of plakproces van stapel dat logisch, maar intuïtief volgt uit de eerste handeling. Er ontstaan laddervormige pa- pierstructuren, stapelingen van lijnen, overlappingen van patronen. De omtrek i nichtje van hem trouwde. Vervelender is dan weer dat de „beste vriend” er niet zo vreselijk best afkomt en dat de Neder landse periode in een enkel kort hoofd stuk wordt afgedaan. De later zo succes volle fotograaf die in Duitsland contac ten onderhield met dadakringen, dreef gedurende meer dan tien jaar een leder warenzaak in de Kalverstraat, maar er over schrijven doet hij nauwelijks. Iets in Nederland moet hem danig hebben tegengestaan en juist dat moet de kunstenaar definitief tot leven heb ben geroepen: „De vertwijfeling van deze duistere Hollandse „leer”jaren dreef me naar de kunst. Overdag schreef ik in mijn piepkleine privé-kan- toortje korte verhalen en knoopte vriendschappen aan met het vrolijke kunstenaarsvolkje van Amsterdam. Als het tegen half vijf in de middag on draaglijk stil werd in de winkel, vlucht te ik naar café Winkels om met zwaar wichtig zwetsende burgerprollen bij Voorburgjes, Slappe Katz en Oude Kla re op laag niveau te leuteren”. Waar ons land al niet goed voor is. Toch moest het twaalf jaar duren voor Blumenfeld naam als fotograaf begon te maken. Als die naam er eenmaal is en hij aan zijn Amerikaanse carrière begint is het fasci nerende van de biografie ook meteen verdwenen. Het is, zoals dikwijls in de kunst, de schlemieligheid en de beschrijving daar van die overrompelt, vertedert of an derszins de lezer bij de lurven grijpt. Het succes is een obligaat verhaal waar zelfs Blumenfeld met zijn grote talent geen kanen van weet te braden. Gelukkig is de Amerikaanse periode ook maar een toegift. Een verkeerd happy end aan een boek vol opwekkende treurnis, een per soonlijk levensverslag dat een adembe nemend tijdsdocument is geworden. Een boek tenslotte vol flitsende taalacroba tiek waar vertaler Huib van Krimpen zich bijzonder knap uit heeft weten te redden. K. I lil Ir 11 II Ilu***1' i 11 II k Alfa (Leidseplein, tel. 278806) „The Baltimore Bullet”, toeg. alle leeft, dag. 14,19 en 21.30 uur; zo. 13, 15.30, 19 en 21.30 uur. Alfa „American Gigolo”, toeg. 16 j„ dag. 14.30. 19.30 en 22 uur; zo. 13.30, 16, 19.30 en 22 uur. Alhambra 1 (Weteringschans, tel. 233192) „La Strada”, toeg. 12 j., dag. 14, 18.45, 21.30 uur; zo. 13.15, 16, 18.45 en 21.30 uur. Alhambra 2 „What’s new Pussycat”, toeg. alle leeft., dag. 21.45 uur. „De zwarte hengst”, toeg. 12 j„ dag. 14.30, 19.15; zo. 13.45, 16.15, 19.15 uur. Bellevue Cinerama (Mamixstraat 400, tel. 234876) „Zombie Holocaust”, toeg. 16 j„ dag. 14,19 en 21.30 uur; zo. 13,15.30,19 en 21.30 uur. Calypso KMarnixstraat 402, tel. 266227) „De sheriff ziet ze vliegen”, toeg. alle leeft., dag. 14.30, 19.30 en 22 uur; zo. 13.30, 16, 19.30 en 22 uur. Calypso 2 „Star Trek”, toeg. alle leeft., dag. 14.15, 19.15 en 21.45 uur; zo. 13.15, 16, 19.15 en 21.45 uur. Calypso 3 „Shame of the Jungle”, toeg. 16 j„ dag. 14, 19 en 21.30 uur; zo. 13, 15.30, 19 en 21.30 uur. Centraal (Nieuwendijk 69, tel. 248933) „Mid night Desires”, toeg. 18 j„ dag. 11, 12.45, 14.30, 16.15, 18, 21.45 en 21.30 uur; zo. vanaf 12.45 uur. Cineac Damrak 1 (tel. 245648) „De herrezen heerseres”, toeg. 12 j„ dag. 14.30, 19 en 21.30 u„ za. en zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Cineac Damrak 2 „One flew over the Cuckoo’s nest”, toeg. 16 jr„ dag. 18.45 en 21.30 uur. Cineac (Reguliersbreestraat, tel. 243639) „The sound of music”, toeg. alle leeft., dag. 14 en 20 uur. Cinecenter-Cinema Coraline (tel. 236615) ,,’n Trap na”, toeg. 16 j„ dag. 17, 19.30 en 22 uur. Cinecenter-Cinema Pierrot (Lijnbaansgracht 236, tel. 236615) „Satyricon”, toeg. 16 j„ dag. 16, 19 en 21.45 uur. Cinecenter-Cinema Peppe-Nappa (tel. 236615) „De vrouw met de vilten hoed”, toeg. 16 j„ dag. 17.15, 19.45 en 22.15 uur. „Deserto Rosso”, toeg. 16 jr„ dag. 12, 14.30; do., vr. en za. 24 uur „Ugetsu Monogatari”, toeg. 16 j„ dag. 17, 19.30 en 22 uur. Cinema International (Aug. Allebéplein 4, tel. 151243) „Once upon a time in the West”, toeg. 12 j„ dag. 20 u„ za. en zo. 14 uur. City 1 (b.h. Leidseplein, tel. 234579) „De links handige uitzendkracht”, toeg. alle leeft., dag. 14, 19.15 en 21.45 uur, zo. 13.45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur. City 2 „De herrezen heerseres”, toeg. 12'j., dag. 14.30, 19 en 21.30 uur, zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. City 3 „Twee door het dolle heen”, toeg. 12 j„ dag. 14.30, 18.45 en 21.15 uur, zo. 13.15,16,18.45 en 21.15 uur. City 4 „Vrouwen van Parijs”, toeg. 16 j„ dag. 13.30, 19 en 21.30 uur, zo. 13.30, 16,15, 19 en 21.30 uur. City 5 „The Rose”, toeg. 12 j„ dag. 14.30, 18.45 en 21.30 uur, zo. 13, 15.45, 18.45 en 21.30 uur. City 6 „Die Blechtrommel”, toeg. 16 j„ dag. 14 en 20.15 uur. City 7 „The Fog”, toeg. 16 j„ dag. 19.15 en 21.45 uur: „De Muppet Film”, toeg. alle leeft., dag. 13.30 uur, zo. 13.45 en 16.15 uur. Cine „D” (PI. Middenlaan 4a, tel. 226551) „Blood line”, toeg. 16 j„ dag. 19.30 en 21.45 uur. De smet (PI. Middenlaan 4a tel. 226551) „Bloodline”, toeg. 16 j„ dag. 19.30 en 21.45 uue. Du Midi (Apollolaan, tel. 723653) „The Car”, toeg. 16 j„ dag. 19.30 en 21.45 uur. Flora Dusney Theater (Amstelstraat 24, tel. 230469) „Heksen en bezemstelen”, toeg. alle leeft., dag. 13.30, 16 en 19 uur, za. 10.30, 13.30, 16 en 19 uur. Kriterion (Roeterstraat 170, tel. 231708) „La Commare secce”, toeg. 16 j„ dag. 15 uur: „II Momenta Della Verita”, toeg. 16 j„ dag. (beh. zo.) 18 uur; „T Awentura”, toeg. 16 j„ dag. 20.30 2n 23 uur. Leidseplein Theater (tel. 235909) „Kramer ver sus Kramer”, toeg. alle leeft., dag. 14, 19.30 en 22 uur, zo. 13.30, 16, 19.30 en 22 uur. Nöggerath (Reguliersbreestraat, tel. 230655) „De vrek”, toeg. alle leeft., dag. 14.30,18.45 en 21.30 uur, za. en zo. 13.15,16,18.45 en 21.30 uur. Parisien (Nieuwendijk 67, tel. 248933) „Janice, een vurige brunette”, toeg. 18 j„ dag. 11.15, 13, 14.45, 16.30, 20 en 21.45 uur, zo. vanaf 13 uur. Rembrandtpleintheater 1 (tel. 223542) „Diepzee monsters”, toeg. 26 j„ dag. 14.15, 19 en 21.30 uur, zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 iir. Rembrandtpleintheater 2 „Tom Horn”, toeg. 12 j„ dag. 14.15, 19 en 21.30 uur; zo. 13.30,16, 19 en 21.30 uur. Rex (Haarlemmerstraat, tel. 246132) „Drunken Master hou je botten bij elkaar”, toeg. 16., dag. 19.15 en 21.30 uur. Rialto (Ceintuurbaan 340, tel. 723499) „Cactus Jack”, toeg. alle leeft., dag. 13.45. 19.30 en 22 uur; zo. 13.15, 15.45, 19.30 en 22 uur. Rivoli (Ceintuurbaan 340, tel. 723488) „I... Van Icarus”, toeg. alle leeft., dag. 19 en 21.30 uur. Roxy (Kalverstraat, tel. 232809) „Zombies”, toeg. 16 j„ dag. 14.30, 19 en 21.30 uur; za. en zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Studio K (Roeterstraat, tel. 231708) „Monty Py thon’s Life of Brian”, toeg. 12 j„ dag. 17.45, 20 en 22.15 uur. The Movies (Haarlemmerdijk 161, tel. 245790) Zaal 1: „Der Kandldat”, toeg. 16 j„ dag. 19.45 en 22 uur. Zaal 3: Histoires extraordinaires”, toeg. 16 j„ dag. 19.45 en 22 uur. Tuschinski 1 (Reguliersbreestraat, tel. 262633) „De losbol”, toeg. alle leeft., dag. 14.30, 18.45 en 21.30 uur; za. en zo. 13.15, 16, 18.45 en 21.30 uur. Tuschinski 2 „When a stranger calls”, toeg. 16 j„ dag. 14.30. 19 en 21.30 uur; za. en zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Tuschinski 3 „Ten”, toeg. 16 j., dag. 14.30, 18.45 en 21.30 uur; za. en zo. 13.15, 16, 18.45 en 31.30 uur. Tuschinski 4 „New York. New York”, toeg. alle leeft., dag. 14,30, 18.45 en 21.30 uur; za. en zo. 13.15, 16, 18.45 en 21.30 uur. Tuschinski 5 „Laura”, toeg. 16 j„ dag. 14.30, 19 en 21.30 uur; za. en zo. 13.30, 19 en 21.30 uur. De Uitkijk (Prinsengracht 452. tel. 237460) „Clair de Femme”, toeg. 16 j., dag. 13.30, 19 en 21.30 uur; zo. 15, 19 en 21.30 uur. B en T Deze foto geeft een indruk van twee werken van Berkowitz, geëxposeerd in de nieuwe vleugel van het Frans Halsmuseum Links een sculptuurachtige vorm van opeengestapeld hout (untitled) en rechts een felrode v-vorm van papier ■>'y' ERWIN BLUMENFELD

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9