Sony ontwikkelt elektronische foto van smalfilmcamera concurrent Fiat eerste met transmatic knelpunten op wegen [zeepost J I Geen invloed op produktie R 5 turbo nu op de markt SAILAHOY brengt u aan boord van ca. 1000 klassieke zeilschepen in de Amsterdamse haven. W* uinre <19,90 LA Nieuws in ’t kort a. I Introductie nieuwe mini in de herfst voor Mercedes x brand bij U-boek A iiiii Vj. 01751-19212 - REGIO AUGUSTUS 1980 VRIJDAG 1 (Dit is een publikatie van 69 Smiths Food Group bv, Langedijk) De Boer Maritiem 1 wij zijn wegens vakantie gesloten van 28 juli t/m 15 augustus zaterdag 16 augustus weer geopend! Kiekt met Kodak 5.50 Speciale uitgave ter gelegenheid van SAIL AMSTERDAM ’80. duinrelll,wassenaar De Japanse elektronica-gigant Sony heeft vriend en vijand ver rast met een mededeling, waar de fabrikanten van smalfïlmca- mera’s vast een paar slapeloze nachten aan over zullen houden: de ingenieurs van deze fabriek hebben een kleuren-videocame ra en cassetterecorder-in-één ontwikkeld. duinrell, daar kikker je van op! :e Microfoon Zoeker Roterende kop Camera- gedeeite Chip voor de beeld- samenstelling Miniatuur- cassette Opname-gedeeite Onder redactie van J.P Bos 1AR 'AM HM )A R P zijlweg 36-38, 2013 dj haarleny (ADVERTENTIES) knappend Tijdens de „bouwvak” (12 juli t.m. 3 augustus) blijven van de volgende werk zaamheden op de wegen de afzettingen en beperkingen gehandhaafd. A7 Zaanstad-Hoorn-Den Oever. Tussen Avenhom en Den Oever in beide richtin gen rijbaanversmallingen. A7 Groningen-Heerenveen. Langdurige werkzaamheden op verschillende plaat sen tussen Groningen en Beesterzwaag. Leid- Maxi- tiekompleks was verwoest. Zo erg is het gelukkig alle- Deze beeld sensor-chip was het ei van Columbus. Het chipje had nog een paar voordelen boven de buizen. Inbranden van felle lichten is niet mogelijk, „veeg- effecten” behoren ook tot het verleden en „restbeelden” komen niet meer voor. Doorzichttekening van de nieuwe video camera. Fiat de eerste autofabrikant zijn, die de „transmatic” van Van Doome gaat toepassen in de serieproduktie. Als voorbereiding heeft Fiat Italië thans 150 modellen van de Ritmo 75 uitgerust met deze transmatic. Deze experimentele wagens zijn voor een proefperiode van twee jaar in han den gegeven van een geselecteerde groep autorijders in Italië. Zij zullen tijdens hun dagelijkse ritten in de praktijk moeten vaststellen of de transmatic in zijn huidige vorm vol doet aan de gestelde eisen. De foto toont de transmatic zoals deze werd ingebouwd in 150 modellen van de Ritmo 75. De stalen riem is duidelijk te zien. Wat de nieuwe turbo-diesel betreft: tot nu toe leverde alleen nog Peugeot in Europa een turbo op een dieselmotor. Het voordeel van zo’n turbo is de winst aan vermogen, gepaard aan een lager verbruik. De diesel die dit najaar in de 300 TD op de markt komt, levert 92 kW (125 pk), en dat is voldoende om de 300 TD een top te geven van zo’n 165 km/uur. Dat is meer dan de huidige 300 D-kracht- bron. Inmiddels is dezelfde groep bezig aan de verdere ontwikkeling van de trans matic. De bedoeling is de transmissie ook geschikt te maken voor motoren met een inhoud van twee liter of meer. Ook de massaproduktie van deze krachtiger versie van de transmatic, zal binnen twee drie jaar moeten beginnen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië, ms „Sydney Express”, 5 augustus; India, ms „Sigal”, 4 augustus; Indonesië, ms „Holsatia”, 4 au gustus; Israël, ms „Sigal”, 4 augustus; Japan, ms „Kowloon Bay”, 5 augustus; Kenya, Oeganda, Tanzanië, ms. „Nedll. Rhone”, 7 augustus; Ned. Antillen, ms „Caribia Express”, 7 augustus; Suriname, ms „Baarn”, 4 augustus; Ver. Staten van Amerika, ms „Am. Legacy”, 5 augustus, ms „Atl. Causeway”, 6 augustus; Zuid Afrika (Rep.), ms „Ortelius”, 5 augustus. (ADVERTENTIES) siegers haarlem KANTOORSTOELEN Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 Nadat Van Doome zelf al sinds 1973 bezig was met de verdere uitwerking van de variomatic tot de transmatic, gingen na verloop van tijd ook Fiat en de Amerikaanse transmissiefabriek Borg Volvo heeft deze maand alle modellen in de 340-serie tijdelijk in prijs verlaagd. Zo heeft de Volvo 343 Luxe nu een catalogusprijs van 15.750,- (incl BTW). De prijs was ruim 17.000,-. In de montagefabriek van General Motors in Tarrytown (New York) is on langs de miljoenste X-body van de band gelopen. De X-body is het basis ontwerp voor vier verschillende merken van GM: de Chevrolet Citation, de Pontiac Phoe nix, de Buick Skylark en de Oldmobile Omega. Dit basis ontwerp werd in april 1979 geïntroduceerd. Met deze X-body wilde het GM-concern komen tot wagens met voorwielaandrijving, zuinige moto ren en gekrompen buitenafmetingen. Werkt het variomatic-systeem nog met twee riemen, de transmatic is uitgerust met een riem, die bovendien en dat is een belangrijke stap vooruit van sta len schakels is vervaardigd. Ook is de transmatic meer compact van vorm en daardoor beter geschikt om als trans missie een geheel te vormen met het motorblok. Evenals de variomatic zorgt de transmatic voor een traploze overbrenging van de motorische kracht. De ontwikkeling van deze transmatic past in het huidige beleid van de auto concerns naar een verminderd brand- stofgebruik. De transmatic is een verdere uitwerking van het bekende variomatic-systeem, waarmee Daf van oudsher zijn perso nenwagens heeft uitgerust. Nü de perso nenwagensector in handen is van het’ Zweedse Volvo-concem, wordt de vario matic nog toegepast in de Volvo 343. Zij het dat al enige tijd naast deze varioma- tic-versie, ook een handgeschakelde ver sie van de Volvo 343 verkrijgbaar is. te montage-doos te bewerken en over te spoelen naar de eigen videorecorder in de huiskamer. Gewicht van de Sony Video Movie Unit: 2 kilo. Jarenlang hadden de Sony-construc- teurs zich het hoofd gebroken over de vraag: hoe bouwen we een videosysteem in kleur dat kan concurreren met de smalfilmerij? Voordelen zouden er ze ker zijn: een cassette kun je uitwissen en opnieuw gebruiken. De materiaalkosten zouden dus stukken lager zijn dan bij acht millimeter-filmen. Het hele probleem draaide eigenlijk om één punt. De kleuren-videocamera stelde zijn beeld samen met behulp van drie forse buizen, die niet waren te mini- aturiseren. Daarom bleef zo’n camera een uit de kluiten gewassen ding, waar onmogelijk nog eens een opnamegedeel- te aan toe kon worden gevoegd. De allermodernste techniek zorgde voor de oplossing: in plaats van de drie buizen (voor de hoofdkleuren rood, blauw en groen) vervaardigden de knap pe koppen bij Sony een chip, een inge wikkelde schakeling die op enkele vier kante millimeters is samengeperst. Oktober dit najaar zal naar verwach ting de nieuwe kleine Mini Metro van Vritish Leyland worden geïntroduceerd. De produktie van dit nieuwe model, waarop het Engelse concern al zijn hoop heeft gevestigd, is al begonnen in een nieuwe fabriek te Longbridge. Deze pro duktie is zeer geavanceers: bijna dertig robots zetten hier de Mini Metro in el kaar. Aan de controle van het produkt is veel aandacht besteed. Onder meer wordt elke wagen die van de band komt, op een rollenbank nagekeken. A16 Rotterdam-Breda. Tussen Breda en Moerdijkbrug op verschillende plaat sen rijstrookverleggingen. Deze maand is in Frankrijk de ver koop gestart van de eerste Franse se- rieauto, uitgerust met benzinemotor en turbo: de Renault 5 turbo. Voor Renault betekent deze R 5 turbo een verbinding tussen jarenlange sportactiviteiten en de realisatie van een seriemodel. De R 5 turbo zal enerzijds tegemoet komen aan de sportieve wensen van een deel van de kopers, anderzijds zal de R 5 turbo ook deel gaan nemen aan rally’s. In de fabriek in Dieppe zullen om te beginnen vijf modellen per dag worden vervaardigd. De turbo is uitgerust met de 1397 cc motor uit de R 5 Alpine, plus turbocompressor en injectie. Het vermo gen bedraagt 116 kW (160 din-pk). De versnellingsbak is ontleend aan de transmissie van de R 30 TX. De top van de Renault 5 turbo ligt op ruim 200 km/ uur. Het rijklaar gewicht van de wagen bedraagt 970 kg. Volgens opgave van de fabriek is het verbruik bij 120 km/uur 1:9,5. De foto toont de R 5 turbo. Over ongeveer twee a drie jaar zal Nieuwe motoren Daimler-Benz gaat in de viercilinder modellen van Mercedes een nieuw type motor plaatsen: een twee-liter benzine motor met carburateur, die in de sedan en het nieuwe type 200 T een vermogen levert van 80 kW. Dat is zestien procent meer dan het vorige motormodel. Even eens komt er een nieuwe 2,3 liter kracht bron met injectie, die 100 kW levert; een kwart meer aan vermogen, dan wat de oude krachtbron in de vroeger 230 ople verde. Daimler-Benz wil met deze nieuwe ge neratie twee-liter motoren ondanks het gestegen vermogen, een gunstiger brandstofverbruik bereiken en een rus tiger loop. Volgens opgave van de fa briek zou de bezuiniging rond de negen a dertien percent liggen. Bovendien heeft Daimler-Benz een nieuwe vier-bak ont worpen, die lichter is en soepeler werkt dan de voorgaande versnellingsbakken. Tegen de herfst van dit jaar zal op de Nederlandse markt de Mercedes 300 TD turbodiesel verschijnen, uitgerust met een compressor-vijfcilinder. Ten slotte komt Daimler-Benz voor alle diesels met een snelstartinstallatie. Daardoor zal bij een temperatuur van rond het vriespunt de starttijd van de diesels met ongeveer vijf seconden worden bekort. De nieuwe snelstartinstallatie is vanaf augustus dit Warner deelnemen aan dit project. Fiat jaar beschikbaar. en Borg Warner bezitten thans elk 24 percent van de aandelen in dit research project, terwijl de rest van de aandelen voor 39,5 percent in handen is van de familie Van Doom en voor 12,5 percent berust bij de Nederlandse Staat. In januari van dit jaar heeft Sony voor het eerst een commerciële kleuren-vide ocamera gebouwd waar die chips in werden beproefd. In de cockpits van alle Super Jumbo’s bij Nippon Airways hangt een camera, met twee beeld- sensor-chips. Voor de Video Movie Unit heeft Sony de camera verder ontwikkeld tot een „eenchips-model” met hoge beeldkwali- teit. Prettig is, dat de camera ook zonder ongunstige lichtomstandigheden kan worden gebruikt. Zeventig Lux is de drempel, en dat is zeer schemerig. Bezitters van een smalfilmcamera hoeven niet direct te wanhopen. Sony brengt zijn nieuwe vinding zeker niet voor 1985 op de markt. Het wereldkun dig maken van het Video Movie Unit- Nieuw: Insektenshow ■41/ en Kikkershow Entree: A2 Amsterdam-Utrecht. Tussen Amster-, dam en Abcoude in beide richtingen weg-, verleggingen en -versmallingen. Maxi mumsnelheid 70 km/u. Tot nu toe riepen alle fanatieke super- acht-filmers geruststellend dat het nog heel lang kon duren vóór het video- gebeuren ook maar in de verste verte zou kunnen concurreren met hun lichte en makkelijke cameraatjes. Ze wezen een beetje smalend, op de hoeveelheid „techniek” die een video- operateur in het vrije veld mee moest slepen: een zeer forse camera op de nek, een voedingseenheid om het middel en een loodzware videorecorder in de hand of op de rug. Over de kosten deden ze ook lacherig: een set van tienduizend gulden? En dat was inderdaad zeer fors aan de' prijs. Het Sony-apparaat is eigenlijk een klein videocameraatje, waar je een al even petieterig cassettebandje in kunt stoppen. Dat bandje is later op een apar- nieuws is niets meer of minder dan een slimme Japanse zet. Belangrijke concur renten uit de elektronicabranche zullen zeker naar het prototype komen kijken. Sony wil natuurlijk maar al te graag dat in onderling overleg tot één cassettesys- teem wordt besloten. Dat is voor de consument dan maar te hopen, want bij de videorecorders van nu is van enige standaardisatie helemaal niets terecht gekomen. Mevrouw A. kan haar Betamax-cassette niet afdraaien op de. videorecorder van haar oudoom B„ omdat die gekozen heeft voor een recor der van het VHS-principe. Het cassettetje dat in de nieuwe Sony- vinding moet worden gestopt, heeft de zeer bescheiden afmetingen van 56x35x13 millimeter en weegt 18 gram. De band zelf is van een metaalsoort. De cassettte loopt 20 minuten en is uitwis- baar. weg en wiel A7 Den Oever-Heerenveen. Op de brug in de Afsluitdijk bij Den Oever één rij strook per richting. is gewoon doorge- A15 Gorinchem-Valburg-Ressen. Bij Tiel en bij Echteld in beide richtingen rijbaanverleggingen. Inzet Smiths' tijdens de brand, boren Smiths nu de brand A20 Hoek van Holland-Gouda. Bij het Bergwegviaduct plaatselijk rijbaanver smallingen. A28 Amersfoort-Zwolle. Bij Harder wijk rijbaanverleggingen. Knooppunt Hoogeveen (A28-N36-S13). Verkeer wordt met lichten geregeld. A2 Eindhoven-Weert. Bij Leende rij baanversmallingen en snelheidsbeper kingen. De Sony Video Movie Unit, elektronische concurrent voor de smalfilmcamera. A4 Rijswijk-Amsterdam. Bij schendam rijbaanverleggingen. mumsnelheid 70 km/u. Dit nieuws ging afgelopen grondstoffen die op dat moment Fritesticks vrijdag als een lopend vuurtje leeg stond. gaan. door Nederland. Alert ingrijpen van de plaat Dit betekent voor onze afne- Sommigen wisten zelfs te selijke en regionale brandweer mers een ongestoorde levering, melden dat het gehele produk- voorkwam dat het vuurde pro- En voor de konsument dat zij de duktieinstallaties kon bereiken, bekende knappend verse nDe aanvoer van kwaliteits- Smiths' produkten overal kan maal niet. De brand woedde aardappelen en de verwerking blijven kopen slechts in een opslagloods voor daarvan tot aardappelchips en f u N DE W 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11