s Jeu de Boules: meer dan een balletje opgooien w IX pfiB j r T i SCHEEPSMODELBOUW ONDER ZEIL Maak een zachte bodem voor het speelbadje Gordijn en wand in één sfeer A A. (S A w r 1980 EIGENHANDIG VRIJDAG 1 AUGUSTUS Wortel- of bieteplantje Tuinkers Kruiden m u 3 Knoflook en ui INFORMATIE Sla Pinda Op vakantie in Frankrijk kunt u er niet omheen: Jeu de Boules kom je bijna overal tegen. Zowel in het weekend als door de week wordt dit in Frankrijk zo enorm populaire spel op vrijwel elk dorpsplein gespeeld. Menig stukje vlak terrein in L t park, in de stad of op de camping moet er aan geloven. En niet ten onrechte, want het is een (ont)spannend spel, dat je met een aantal mensen lekker in de buitenlucht kunt doen. SPELREGELS X Q// b L" vele »teerd i.i 19 aim, u o Informatie bndsen liv. ed.) Natuurlijk blijft zoiets niet alleen een Franse aangelegenheid. Met name de laatste jaren is ook in Nederland de belangstelling voor dit (behendigheids)spel sterk toegenomen. Er bestaat zelfs een Nederlandse Jeu de Boules Bond, waarvan het aantal leden snel stijgt. Eigenlijk wordt het officiële Jeu de Boules op een speciaal aangelegde baan gespeeld. Het spel, dat men ’op straat doet’ is een variant en heet ’Pétanque’. Overigens worden deze namen gewoon door elkaar gebruikt. Veel kruiden kunnen ook in potten in de vensterbank gekweekt worden. Bijvoor beeld bieslook, tijm, peterselie en selderij kunnen hiervoor gebruikt worden. U kunt de jonge plantjes kopen, maar het is leu ker om ze zelf te zaaien, wat vrij gemakke- Men dient ook te letten op de juiste houding tijdens het werpen. Hetzelfde geldt voor de manier waarop de boule vastgehouden en losgelaten wordt. Een en ander wordt vermeld bij de officiële spelregels. Van groot belang is eveneens de nauwkeurigheid bij het opmeten van de Tijdens het spel kan het houten balletje door een metalen boule weggestoten worden. De plaats van het doel is nu gewijzigd. Hierdoor is het mogelijk, dat de tegenstander niet meer het dichtst bij het doel ligt, en dus moet gaan gooien. Het is daarom belangrijk altijd te weten, van wie welke boules zijn. De boules zijn van elkaar te onderscheiden door het verschil in lijnfiguren, welke in het metaal gegraveerd zijn. winnaar van de eerste ronde en krijgt één punt. De uiteindelijke winnaar is de partij, die het eerste 13 punten heeft. lijk lukt. Laat de kinderen zelf voor die kruidenplantjes zorgen en laat ze ook xde verse kruiden oogsten en verwerken. Het is toch prachtig voor hen om soep te eten, waar ze zelf de kruiden aan toegevoegd hebben! Kampen te Baam; het kost f35. ’Historische Scheepsmo dellen’ door W. zu Mond- feld is een uitgave van Kluwer Technische Boe ken BV te Deventer. Een ui kan op een glas met water gezet worden, zodat de onderkant net het water raakt. Al gauw zullen er dan wortels aan komen en zal de bol bovenop weer loof gaan vormen. Een bolletje knoflook kunt u gewoon in een potje met aarde planten, regelmatig water geven en er verschijnt 37 ia afstand tussen doel en dichtst bij liggende boules en het bijhouden van de juiste score. Boules kunt u o.a. kopen bij goede sport- en speelgoedzaken. De prijzen hangen o.a. af van de uitvoering en het merk; sommige boules zijn door de Bond goedgekeurd en geschikt voor officiële wedstrijden. In het Prisma-pocketboekje Jeu de Boules- Pétanque (f 8) kunt u veel meer lezen over dit leuke buitenspel, welk materiaal er voor nodig is, training, speelwijzen bij wedstrijden, tactiek, werphouding, reglementen enzovoort. Voor meer informatie o.a. wedstrijddata en adressen van de diverse plaatselijke clubs en verenigingen kunt u terecht bij de Nederlandse Jeu de Boules Bond, Keizersgracht 648 te Amsterdam, tel: 020- 266689. 132.» 70,5 103, 12, 42,K 200, 28,00 73, 48,0) 117,00 47,» 7020 82,00 19,» 118,50 13420 54,50 109,» 57,» 102.» 56,00 39, » 28,41 276,00 212,» 76,20 40. » 129,» 44.» 56,» 55,00 112,00 58,» 62,» 148,» 111,71 145,00 37,50 55,00 138,00 59,30 50, » 51, » 86,50 80,50 50,90 157,» 46,90 46,00 78,50 35,00 55,30 140,90 108,» 58,00 147,» 42,20 144,60 115,30 73,00 210,00 35,20 84.00 182.» 23.» 45,30 37,» 49,50 54,00 111,00 330,00 170,00 155,00 335,00 ische en rsen. r dit i euvel aan. Het zal wel aan de nogal mislukte zomer liggen, dat in de afgelopen tijd (blijkens de drukte in de winkels) zo veel mensen aan hun interieur zijn gaan werken. Voor»1 wandbekleding gaat in deze tijd bij strekkende kilometers de deur uit. Wie interieurrenovatieplannen heeft, kan ook eens denken aan de mogelijkheid om wandbekleding en gordijnen harmonieus op elkaar af te stemmen. In diverse zaken zagen we heel fraaie combinaties op dat gebied, alle van zuiver natuurlijk materiaal vervaardigd: vlaslinnen. Zowel wanneer de gordijnen opengeschoven zijn, als ’s avonds wanneer ze zijn gesloten, vormen de gordijnen een logisch geheel met de wandbekleding. Dat werkt ruimtelijk. Het is alsof de kamer wat groter is. Bijna ieder kind vindt het prachtig om een eigen stukje tuin te hebben, waar het zelf allerlei bloemen en groentes kan kwe ken. Bovendien leert een kind zo spelen derwijs omgaan met en respect te hebben voor de natuur. Helaas kunnen niet alle ouders hun kinderen een stukje tuin bie den, omdat ze domweg helemaal geen tuin hebben. Juist voor die kinderen is het vaak erg nuttig om ze zo kennis te laten maken met de natuur. Gelukkig kunnen ze echter in bakken en potten in de ven sterbank ook heel wat leuke dingen zelf opkweken. Een van de meest eenvoudige dingen is wel het kapje van een winterpeen of van een biet op een schoteltje water. In korte tijd groeit daar dan een prachtige blad plant uit op, mits er nog wel een klein pruikje van het afgeplukte loof op het kapje is blijven zitten. Eenvoudig en het lukt altijd! Uit een ongebrande pinda, verkrijgbaar bij de dierenwinkel of de zaadhandel, kan ook een mooie plant opgekweekt worden. Stop de nootjes in een potje met aarde, een beetje water geven en dan een plastic zakje er omheen om een vochtig klimaat te houden. Als het jonge plantje zo’n drie cm hoog is kan het plastic eraf. Als de plant volwassen is komen er gele bloemen aan en de vruchten die daaruit komen buigen zich weer naar de grond om zich daar verder te ontwikkelen tot echte pin da’s. Om ze te kunnen eten moeten ze wel eerst gebrand worden. Toch valt er natuurlijk ook best wat op aan te merken: het veronder stelt een redelijke kennis van zaken bij de lezer. De arme argeloze die uit pure liefde voor zo’n oud schip het model van zijn leven wil gaan bouwen zal met dit boek zeker heel wat wijzer worden, maar hij zal er niet mee uit de voeten kunnen. Het is een uitgave van de op maritiem gebied be kende uitgever P. N. van je aarde of als er op watten of een tissue gezaaid wordt, bijvoorbeeld door er een bord overheen te plaatsen. Steeds een beetje vochtig houden. Als de tuinkers zo’n 1,5 cm hoog is kan het bord eraf gehaald worden. Na zo’n tien dagen kan de tuinkers geknipt worden en opgegeten. Het is bijvoorbeeld erg lekker op brood met wat citroensap en suiker. Op het eerste gezicht lijkt het allemaal zo eenvoudig, maar er is een hoop behendigheid, tactiek en vooral ervaring voor nodig om het spel goed te spelen. Er zijn diverse spelvarianten, maar in vogelvlucht komt het op het volgende neer. Er zijn twee partijen van 1, 2 of 3 personen. In het laatste geval heeft elke speler 2 boules, in de eerste twee gevallen ieder 3 boules. Er worden meerdere ronden gespeeld. Een speler gooit een klein houten balletje op een afstand die tussen de 6 en 11 meter van hem vandaan ligt. Vervolgens werpt hij z’n eerste boule, die zo dicht mogeiijk bij het doel (het houten balletje) moet komen. Nu mag de andere partij gooien. Het is de bedoeling, dat zij met hun boule(s) dichter bij het doel komen dan de boule van de eerste speler. De tweede partij gaat met gooien door, totdat ze inderdaad het dichtst bij liggen. De rest van de boules worden bewaard tot de volgende beurt. Nu gaat de eerste partij gooien, totdat zij een boule hebben, die het dichtst bij het doel ligt. Daarna partij twee, enzovoort. De partij, die als laatste nog boules over heeft, mag proberen zijn eigen score te verbeteren. Wanneer alle boules gegooid zijn, is de 1 ronde afgelopen. Degene, die het dichtst bij ligt, is E vochtige watten of zelfs op de rug van een ongeglazuurd spaarvarken of een andere siervorm van ongeglazuurde klei of leem. Van tuinkers kan ook heel goed een vorm of een letter gezaaid worden. Het zaad F moet afgedekt worden met een klein beet- Ook sla kan vrij eenvoudig gezaaid wor- f den in een plat kistje of een schaal. Het fijne zaad kan het beste vermengd wor- f den met wat scherp zand zodat het beter t verdeeld wordt over het oppervlak. Jonge kropjes kunnen telkens met wortel en al I geoogst worden en opgegeten. ven, kunnen veel ge maakte, maar vrij hin derlijke fouten en ana chronismen worden voorkomen, zodat het model ook werkelijk een historisch verantwoord beeld van het oorspron kelijke schip zal geven. We kunnen dit boek ei genlijk wel als ’bijbel van de scheepsmodel- bouw’ beschouwen. Han dig zijn ook de woorden lijsten van een fors aan tal scheepstermen in zes talen, die achterin het boek zijn opgenomen. Spiegel van het Franse linieschip tweede klasse, Le St. Philipe; 1721. Ongetwijfeld zal de in augustus aanstaande te manifestatie Sail ’80’ liefhebbers zeilschepen hoofdstad Wie ooit aan de hand van buitenlandse tekeningen zal willen bouwen, wie een buitenlands museum (uiteraard ook vermeld) bezoekt of wie in andere dan Nederlandse boeken iets wil nakijken, zal ze al gauw op waarde we ten te schatten. Aan dit boek kleeft ei genlijk maar één be zwaar: de prijs. Die is met negentig gulden be paald niet laag, maar als je ziet wat je daar voor krijgt, 355 bladzijden boordevol informatie en op z’n minst zo’n 1500 tekeningen, valt het ei genlijk nog best mee. Een bezwaar van het overigens zo po pulaire kinderspeelbadje (zo’n handig opblaasbaar geval) is dat de bodem uit een wel behoorlijk sterk maar vliesdun stuk plasticfolie bestaat. De bodem van het badje is dan ook precies even hard (en ongelijk) als de grond waarop het badje staat. Op grindtegels bijvoorbeeld perst het met blote voeten weinig prettig beloopbare) oppervlak yan de tegels zich in de bodem van het badje door. Gewone vlakke betontegels zijn wel mooi vlak, maar onder het gewicht van het water worden de voegen in de badbodem ’doorgedrukt’. Op een gazon doen zich ook al problemep voor. Behalve dat het ongerieflijk is: het kan ook tot gaatjes, scheuren e.d. in de bad bodem leiden. Het is daarom helemaal niet zo gek om voor het kinderspeelbad je een eenvoudige ’matras’ te maken. Die hoeft echt niet zo zacht te zijn. Schuim- plastic e.d. moeten trouwens ook ontra den worden omdat het vochtig gewor den materiaal klein ongedierte aantrekt. Wat goed werkt: een op de diameter van het badje gezaagd stuk watervast triplex of (eveneens watervast) hard board. Het verlengt de levensduur van het speelbad en de bodem is wat ’vrien delijker’ voor kindervoetjes en -billetjes. Ook het voortreffelijke isolatiemateriaal bestaande uit in twee lagen polytheen geperste luchtbelletjes, aan beide zijden voorzien van een laagje aluminiumfolie, werkt voor dit doel uitstekend. Een bij komend voordeel van dit materiaal: de temperatuur van het water in het badje zakt veel minder snel door de grond terug. Het tweede boek is nog veel verser van de pers en behandelt weliswaar ongeveer hetzelfde on derwerp, maar het is heel anders van opzet. Uit het kap/e van een winterwortel groeit een leuk plantje 11,5 4,5 >0 448,9 iü 339.» 2 3,11 2 3,1 >0 130JJ - Kindertuin in de vensterbank een leuk plantje dat net als uienloof vers door de sla geknipt kan worden. Het plezierige is dat diverse dessins wandbekleding kunnen worden gecombi neerd met een keuze uit de voorhanden zijnde gordijnstoffen. De fabrikant spijkert de consument dus bepaald niet vast op een door hem bedachte combina tie waaraan je je dan maar te houden hebt. Voor wie ernaar op zoek wil: het is een produkt van Tropo in Veenendaal, 08385-23764, waar men ongetwijfeld verkoopadressen in de buurt kan opgeven. Het is eveneens van Duitse oorsprong, ook goed vertaald en ten dele bewerkt en verbeterd, maar ten eerste is het wat ruimer van opzet, en ten tweede is het meer een bundeling van aller lei al langer bekende, maar niet of moeilijk te achterhalen kennis. Ken nis die hier op een unie ke, voor iedereen toegan kelijke manier is gebun deld en gerangschikt. Dit ’Historische Scheepsmodellen’ door W. zu Mondfeld ontleedt de oude schepen als het ware, door stap voor stap, in de volgorde die bij de bouw van (model- Jschepen logisch is, de echte constructies met hun diverse plaats- en tijdgebonden variaties te tonen en vervolgens, waar nodig de model bouw extra toe te lich ten. Dit gebeurt met een redelijk bondige tekst maar een zeer groot aan tal tekeningen. Het grote voordeel hiervan is dat ook de volslagen leek op het gebied van de scheepsbouw en -termi nologie vrij eenvoudig toegang tot deze materie krijgt. Doordat allerlei details zo grondig en per tijdvak worden beschre- K Tuinkers, ook wel sterrekers genoemd, is erg leuk voor kinderen omdat het zo snel opkomt en omdat het erg lekker is. F Het kan bijna overal op gezaaid worden, K op aarde, maar ook op een vochtige tissue, houden ’Amsterdam ontelbare van oude naar de lokken. Vooral vele model bouwers, die daar van nabij allerlei details en schepen kunnen waar nemen die vaak niet of nauwelijks van bouwte keningen te halen zijn, en die bovendien uit de sfeer van deze ’schepen met een ziel’ weer de no dige inspiratie zullen opdoen voor het model waar ze de komende winter weer mee aan de gang gaan. Overigens zou de maand juli je haast het gevoel geven dat Sint Ni- colaas eerder over drie dagen te verwachten valt dan over drie maanden. En mede met het oog op de door alle regen wel wat waterige vooruit zichten voor Amsterdam Sail, is het wellicht goed nu al wat boeken ter hand te nemen die toch de nodige inspiratie en het nodige genot aan ou de schepen kunnen bieden. Als eerste verscheen enige tijd geleden ’Mo delbouw van schepen, 16e en 17e eeuw’, van Rolf Hoeckel. Dit is een uit het (Oost-)Duits ver- taald boek, dat goede in formatie en waar naar zijn geld biedt. Het boek is goed vertaald en ver zorgd en bevat vrij veel duidelijke tekeningen, waaronder twee losse achterin (pas op dat ze er in de boekhandel wel in zitten als u het koopt!) die het staand en lopend want goed verduide lijken. j 1 ■9

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15