Malinowski R j Eerste goud Zimbabwe Teleurstellende estafette van 4 x 400-ploeg Wereldrecord Te weinig rust Stevens slingerkogel Joeri Seditsj Steeplezege Bronislaw pk i0 7 A irte 17 AUGUSTUS VRIJDAG 1980 1 SPORT 1 jctor rburg sen sen sop arm en door Peter Heerkens^ t 4 Ad Paulen: één gerucht de wereld uit geholpen (Van onze sportredactie) 12 uui I sen De eerste Nederlandse wissel op de 4 x 400 meter estafette. Mario Westbroek neemt de stok over van Henk Brouwer EXPERIMENT K-4 MISLUKT e. (Van onze sportredactie) F Jan Baaijens: eerste man in K-4 J t iad- Overigens liep Schulting, die als slotlo- per op het laatst toch weer kon aanzetten, beduidend beter dan in zijn individuele 400 meter, waarop hij niet door de series kwam. Chef d’equipe John Derks atta queerde daarover de Brabander erg fel, hetgeen Schulting als uiterst onplezierig heeft ervaren. MOSKOU Het was alsof de Russi sche atleten gisteren al hun woede over de aantijgingen van „hun” juryleden in de sportieve prestaties neerlegden. Eén wereldrecord en vijf medailles in twee finales was het gevolg. Dat wereldrecord was voor Joeri Se ditsj, die de kogel 81.80 meter wegslinger de; een meter en 18 centimeter verder dan hij in mei van dit jaar had gedaan. Boven dien trok hij zijn landgenoten Litvinov (78.64) en Tam (78.96) mee naar zilver en brons. n van iamse aoort) „Nooit heeft er iemand over mijn men taliteit te klagen gehad. Ik heb me altijd ingezet. Juist nu moeten ze dit van mij zeggen. Iets dergelijks heeft Jos Hermens na Montreal ondervonden. Dit heeft me veel pijn gedaan”, aldus de nationaal- recordhouder op de 400 meter horden, die voor het laatst alles opzij heeft gezet voor de topsport. Hoewel Schulting weer beter draaide, kon hij toch niet meer voor een verras sing zorgen. Het gat was voor de slotloper te groot, al haalde hij veel van de achter stand af, die al ontstond na de finish van eerste loper Henk Brouwer en daarna via Mario Westbroek en Marcel Klarenbeek wel iets kleiner werd, maar niet meer te overbruggen was. worden. Paulens opmerking dat Thomp son zoveel kracht heeft, dat hij ook met een natte discus ver moet kunnen gooien, sneed geen hout. Ook het openen van de marathonpoort tijdens acties van Russi sche speerwerpers blijft nog overeind, want Paulens enige argument was, dat de IAAF twee keer had gezien dat de poort even openging om een lorry door te laten. Maar of de lAAF-mensen tijdens het speerwerpen de marathonpoort in de ga ten hadden gehouden, bleef onduidelijk. het veruit onbekendste en meest onder schatte hockeyelftal uit de Afrikaanse binnenlanden (overigens met alleen blan ken in de ploeg) won donderdag de wed strijd tegen Oostenrijk, de laatste in de halve competitie die de dames moesten afwerken om tot de medailleverdeling van het eerste olympische damestoernooi te komen, met 4-1 en verzekerde zich daarmee van het goud. India noch de Sovjet-Unie, die om de bronzen plak strij den, slaagden erin de hockeydames uit Zimbabwe te verslaan. De eerste strijd, tegen Polen, leverde meteen een overwinning op: 4-0. Met die cijfers nam de ploeg meteen bezit van de eerste plaats. Door een gelijkspel (2-2) tegen Tsjecho-Slowakije moest die posi tie worden afgestaan aan India. Tot dan toe kwam de Sovjet-Unie er niet aan te pas. Ook op de derde speeldag niet. Toen immers verloor het gastland met 0-2 van Zimbabwe. De Sovjet-Unie zag zich door die nederlaag praktisch uitgeschakeld voor het goud. Zimbabwe daarentegen was in de „winning-mood” en ging door. teit. Van de K-4 gaan we gewoon het beste maken”. Ron Stevens: „Natuurlijk is het een hele klus voor me, maar ik zie er toch niet tegenop. Meer dan me voor honderd procent geven kan ik niet en als het minder afloopt dan goed is, is dat jam mer”. In de K-2 is het perspectief-heel wat beter. „Ik reken erop”, aldus Karei Muijs, „dat ze de finale halen”. Gertjan Lebbink: „Theoretisch zit dat erin. We moeten tegen Cuba, België, Tsjechoslo- wakije en Oost-Duitsland. Je weet na tuurlijk nooit hoe het loopt, maar het zou me erg tegenvallen als we niet in de finale komen”. De aanloop naar de halve finale, na men Stevens en Lebbink precies zoals gepland. Dat wil zeggen: met een vierde plaats in de serie welke een van de drie mogelijkheden was die men uitstippel de. De derde en de zesde plaats vormden (Van onze sportredactie) MOSKOU. Gelukkig trok Bronislaw Malinowski zich gisteravond niets aan van een opmerking, die IAAF-voorzitter Adriaan Paulen enkele uren voor de 3000 meter-steeplefinale had gedaan. „Het is afgelopen met het maken van een ereron- de. Daarvoor hebben we een cérémonie protocollaire”, aldus de bejaarde Neder lander, die kort daarna echter getuige was van de lange triomftocht, waarmee de 29-jarige Pool zijn zege op de Tanzani- aan Filbert Bayi vierde. Kv De tegenvaller in de series tekende zich af met een vierde plaats, terwijl in stilte steeds gehoopt en gerekend was op de derde plaats die een herkansing overbodig zou maken. Baaijens: „We wilden erg graag derde worden”. Ste vens: „Maar we wisten dat het erg moei lijk zou zijn”. Dat laatste sloeg op de aanwezigheid van de Oostduitsers, de Polen en Australiërs die in dezelfde sa menstelling vorig jaar tijdens de wereld kampioenschappen in Duisburg respec tievelijk eerste, tweede en vierde wer den. Deze toch al zo zwaar bezette serie werd voor Baaijens, Stevens, Lebbink en Van Weerdenburg een al te grote opgave toen ze in hun veranderde opstel ling niet het juiste ritme konden vinden. De beslissing om zaterdag weer van de basisformule uit te gaan, maakt het pro gramma voor de Zaankanter Ron Ste vens bijzonder zwaar. Eerst vaart hij met Gertjan Lebbink de halve finale van de K-2, daarna die van de K-4. „We zullen maar zien”, zegt Karei Muijs. „In elk geval heeft de K-2 de hoogste priori- Een tegenvallend resultaat, al was de tijd van 3.06,0, die het kwartet Henk Brouwer, Mario Westbroek, Marcel Kla renbeek, Harry Schulting liep niet eens zo onverdienstelijk. Een flinke handicap was het niet kunnen starten van de gebles seerde Koen Gijsbers. „We hadden gerekend op deze tijd. Mis schien iets sneller. Toch was er een rede lijke hoop dat we zouden meespelen in de strijd om een finaleplaats. Dit dan ver achter de Russen, maar toch samen met Polen en Joegoslavië”, aldus de coach van het kwartet Peter van Beusekom, die zich met zijn ploeg echter helemaal had verke ken op de snelheid van de Braziliaanse ploeg, die in 3.04,9 verrassend tweede werd vóór Joegoslavië en Polen (3.05,8). Nederland had in deze serie tweede moeten worden of zich bij de snelste twee verliezers moeten scharen. Dat lukte niet, en vooral gezien tegen de achtergrond van de vorig jaar in Mexico geboekte succes sen was dit een teleurstelling. De Nederlandse ploeg liep eind vorig jaar in Mexico razendsnelle tijden, die tenslotte uitmondden in de toptijd van 3.03,18. Toen was Koen Gijsbers er wel bij. Samen met Schulting en Klarenbeek en met Hugo Pont, het eerste slachtoffer van de blessure-orkaan die de Nederlandse atleten dit jaar zo teistert. Gisteren kwam daar nog bij dat Harry Schulting toch nog herstellende is van zijn blessureperikelen, die eerder deze week leidden tot het mis sen van de 400 meter-hordenfinale. MOSKOU Op de marathonlopers Ge rard Nijboer en Cor Vriend na, die van daag in actie komen, is de rol van de Nederlandse atleten in het olympisch at- letiektoernooi uitgespeeld. Gisteren kon de 4x400 meter-herenploeg zich niet kwa lificeren voor de vandaag te houden finale. MOSKOU. Het eerste dameshockey- goud van de Olympische Spelen is te rechtgekomen bij een land, dat daarmee ook zijn eerste gouden plak, ooit op de spelen gewonnen, behaalde. Zimbabwe, MOSKOU „Ik stond voor het olym pisch toernooi achter de Russische jury en dat sta ik nu nog”. Met deze uitspraak nam Adriaan Paulen, de voorzitter van de Internationale Atletiek Federatie (IAAF), gisteren stelling tegen de vele geruchten, die in Moskou de ronde doen over Russische juryhulp aan olympische landgenoten. Nog nooit had de ploeg, voordat ze naar Moskou kwam, een interland gespeeld buiten het eigen land. Twee overwinnin gen van Zuid-Afrika, in vroeger jaren zeer succesvol in het internationale hockey, duidden twee jaar geleden aan dat het Zimbabwese dameshockey nog veel moest leren. Dat dat gebeurde, bleek in een duel tegen Zambia in het afgelopen jaar, waarin Zimbabwe met 11-0 won. Kunstgras waarop in Moskou werd ge speeld, was hun helemaal onbekend. Een ploeg derhalve, die vrijwel kansloos aan het olympisch toernooi begon. Bijna was er een zelfde Russische coup bij het verspringen, waar dan geen we reldrecord sneuvelde, maar voor het eerst in de geschiedenis in één wedstrijd drie atletes boven de zeven meter bleven. Daarbij twee Russinnen: Tatjana Kolpa kova en Tatjana Skasjko, die respectieve lijk 7.06 en 7.01 meter sprongen, maar tussen zich in de Oostduitse Brigite Wujak (7.04) zagen finishen. In totaal hebben nu vijf atletes spron gen van zeven meter lang een magische grens en meer achter hun naam. Ook de Amerikaanse Jody Anderson (7.00 m) hoort daarbij en natuurlijk de in Moskou niet aanwezige wereldrecordhoudster Bardaoeskiene, die twee jaar geleden als eerste vrouw deze 7-metergrens overschreed. Zij is wereldrecordhoudster met 7.08 meter. Gelukkig maar, dat Malinowski zich niets aantrok van die olympische spelre gel, want zeker hij had het recht ten volle te genieten van de toejuichingen van het publiek. Vier jaar geleden had ’s werelds tech nisch meest begaafde steeple-loper net het goud gemist. De Zweed Garderud bleef Malinowski, die gisteren overigens vrijwel even snel was als in Montreal (8.09,7 nu tegen 8.09,11), toen juist voor, nadat de Pool in ’72 al met een vierde plaats in München had gedebuteerd. Tussen Mün chen en Moskou lagen wel Europese titels, maar steeds werden zijn prestaties overschaduwd. Hetzelfde gevaar, dat ook in de Russi sche hoofdstad aanwezig was, want eerst 200 meter voor de finish was het helemaal duidelijk, dat het goud dan eindelijk voor de 29-jarige Poolse gymleraar was. Zo’n 2800 meter moest hij de twee jaar jongere Tanzaniaan Bayi voor zich dulden, die op weg leek de Afrikaanse suprematie van ’68 (de Keniaan Biwott) en ’72 (de Keniaan Keino) te herstellen. „Echt bang ben ik echter niet geweest. Ik wist dat Bayi snel zou vertrekken. Dat had ik in de series gezien. Ik vertrouwde op mijn techniek en ik heb gelijk gekre gen”, aldus een dolgelukkige Malinowski, die zijn tactiek zag slagen. Hij bekommer de zich niet om een achterstand, die opliep tot zeker vijftig meter. Een achterstand op een supertalent, dat in ’74 al een wereldrecord liep, zij het dan niet op de steeple, maar op de 1500 meter. Het supertalent Bayi, een held- in Tan zania. Toen al liep militair Bayi solo’s, uitmon dend in de 1500 m-wereldtijd van 3.32,2 die nu nog goed is voor een derde plaats op de wereldranglijst aller tijden achter Sebastian Coe en Steve Ovett, die beiden gisteren gemakkeljjk door de series op dit nummer kwamen. In de race van gisteren, waarin Mali nowski het wereldrecord van de Keniaan Rono niet aanwezig vanwege de Keni- aanse boycot op vier seconden miste was inderdaad te merken, dat Bayi (nog) techniek te kort komt. Vooral in de water bak verspeelde hij veel tijd. „Dat scheelt per ronde gauw een seconde”, aldus de Tanzaniaan, die in de nabije toekomst met een trainbare betere techniek in staat moet zijn Rono’s recordtijd te gaan bena deren. Maar uit Afrika stormt meer talent naar voren, want de dertigjarige Eshetu Tura greep in de uitstekende tijd van 8.13,6 verrassend het brons, daarmee de Ethiopische medaille-oogst, tot nu toe verzameld door Yifter en Kedir, nog meer accentuerend. muize oien e 33467 (Van onze sportredactie) MOSKOU In de twee weken van voorbereiding die de kanoploeg op het vaarwater van de Olympische Spelen had, waagde coach Karei Muijs zich gedwongen door omstandigheden aan een experiment dat in de eerste wed strijd al geen succes bleek. De opstel ling Baaijens-Stevens-Lebbink-Van Weerdenburg draaide niet zoals het moest en daarom heeft Karei Muijs be sloten zaterdag de halve finales (die in feite herkansingen zijn) te varen in de oude vertrouwde volgorde: Stevens, Lebbink, Van Weerdenburg, Baaijens. De beslissing om Baaijens als slagman te posteren, werd Karei Muijs ingegeven door een regieprobleem in het program ma waar gesproken wordt over de ver plichte rustpauze tussen de verschillen de onderdelen. Muijs: „Wij waren uitge gaan van een uur, wat men hier ook wel doet maar pas in finalepoules. Bij de voorrondes neemt men hooguit enkele tientallen minuten”. In de praktijk bete kende dat een zorg die zich concentreer de op Ron Stevens die zowel in de K-2 als K-4 slagman is. „En”, aldus Karei Muijs, „we kwamen erachter dat hij tussen die twee nummers hooguit 35 minuten pau ze had. Veel te weinig natuurlijk”. Vandaar dat besloten werd tot omzet ting met Jan Baaijens als eerste man. Muijs: „Ik was erg tevreden over de trainingsresultaten met die formatie. Trouwens, de jongens zelf vonden ook dat het prima ging maar in de wedstrijd viel het ineens tegen. We hebben gegokt en het is mislukt. Dus doen we het in de halve finales weer op de oude manier”. Wel kwam er bij dat speerwerpen een andere zaak om de hoek kijken. De derde poging van de gouden Rus Kula zou ongel dig zijn geweest, maar toch gehonoreerd zijn. „Tot nu toe hebben we beelden van het hinkstapspringen laten afdraaien. Dat gaan we ook doen van het speer- en dis cuswerpen”, aldus Paulen, die zich zo langzamerhand in een filmfestival moet wanen. Rest de plotselinge aanwezigheid van de „roodjassen”, zoals Paulen de lAAF-offi- cials aanduidt, op het middenterrein. „Dat wij ons nu laten zien, is alleen om de juryleden te beschermen tegen valse ge ruchten. We kunnen dan in elk geval zeg gen dat wij er pal op gezeten hebben. Geruchten, waarmee iedereen heel voor zichtig moet zijn, want nu horen we te vaak van mensen, die op de tribune zitten, dat er fouten gemaakt zouden zijn. De jury en de scheidsrechters zitten er echter heel dicht bij”. „Oh ja, en dan nog dit over de afwezig heid van de roodjassen gedurende de eer ste dagen van het atletiektoernooi. Stel je nou eens voor, dat bij een voetbalwed strijd we hebben dat eens gehad bij Engeland-West-Duitsland de bal via de onderkant van de lat op de doellijn valt. Wat zouden jullie ervan zeggen als al die internationale voetbalofficials dan op het veld zouden staan om in zo’n geval de scheidsrechter en de grensrechters te be oordelen...?” Toch kon Adriaan Paulen, terzijde ge staan door de IAAF-council-leden Takac en Holder maar één gerucht echt de we reld uithelpen. Uit tv-beelden was name lijk gebleken, dat de Australiërs ten on rechte het afkeuren van Campbells hink- stapsprong hadden aangevochten. Andere geruchten deze kwalificatie bleef Paulen gebruiken blijven nog overeind. Twee officiële protesten- kwa men er tot nu toe binnen. Zo protesteer den de Cubanen tegen de tweede plaats, die hordenloper Casanas toegewezen kreeg achter de Oostduitser Munkelt een zelfde finishsituatie als bij de dames- finale tussen Gohr en Kondratjevic en dienden de Tsjechen een protest in tegen diskwalificatie van een snelwandelaar. Beide protesten zijn overigens afgewezen. Wel moest Adriaan Paulen toegeven dat hij gisteren de Russische polshoogsprin- ger Koelibaba van het middenveld had moeten verwijderen, omdat deze zijn landgenoot Volkov inseinde. Dit deed Paulen nadat hem van Zweedse zijde fo to’s waren getoond, waarop dat seinen duidelijk zichtbaar was. „Het moment, waarop de foto werd genomen, heb ik gemist. Ik zat toen met de rug naar die Russische springer, voor wie de competi tie al afgelopen was. Later heb ik het wel gezien en dit ook gemeld aan de scheids rechter, waarna de Rus verwijderd werd”. Op de foto was ook een jurylid zicht baar die de vlag waarmee te kennen wordt gegeven of de poging correct of niet correct is, op een dubieuze wijze han teerde. Zoals te verwachten was, deed Paulen de klacht van de Schotse sprinter Wells, die vond, dat hij opvallend vaak de bui tenbaan toegewezen had gekregen, af met de duidelijke’ opmerking, dat er bij de indeling van de banen geloot wordt. „Bo vendien nog niet eens door de Russen, maar door lAAF-mensen”. Andere zaken konden niet opgehelderd het alternatief voor de meest gunstige stelling om een aantrekkelijke halve- finale-poule te bereiken. Daarvoor moesten ze de herkansing winnen en ook dat gebeurde. Volgens dezelfde tactiek bereikte Jan Baaijens de halve finale K-l 1000 meter. Hij liet het helemaal op de herkansing aankomen en bereikte daarin een twee de plaats die hem overigens zeker niet de makkelijkste indeling opleverde. Hij treft in zijn halve-finalegroep de ex- wereldkampioenen op de 10 kilometer Janitz en Perry welke laatstgenoemde een wereldtitel 1000 meter op z’n naam heeft staan, en voorts Sumegi (2e in het laatste wereldkampioenschap), Leh man en Del Rigo, respectievelijk natio naal kampioen van Zwitserland en Spanje. „Het belangrijkste moet nog komen”, zei Baaijens na zijn kwalifica tie dan ook zeer terecht. Coach Karei Muijs: „Het zal moeilijk worden”. Ad Paulen beschermt Russische juryleden 4 raQg «Ws A IJS

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17