G V Werken aan de praalwagen r en dan dit noq I Zorg over financiering goed steenkoolbeleid Oudste kraker van Nederland KAMERLID WALTMANS: Onderzoek naar betere benutting van centrales B; ar aa L ki V in Op basis lage economische groei Contacten met West-Duitsland Aanklacht van over koppelbazen kampeerders t „Menselijke fout vermoedelijk van warme weer” oorzaak ramp” „Akkerbouw heeft niet te lijden t H i? VI AUGUSTUS VRIJDAG 1980 1 2 BINNEN- EN BUITENLAND - k i V 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is geen enkele reden om de PPR op te heffen en in de PvdA te stappen. De PPR is een springlevende partij, die zijn zware verkiezingsne derlaag van 1977 te boven is gekomen, wat onder meer te zien is aan het opnieuw gegroeide aantal leden. o o o o o 4 0 o o o o o o o o o o Uitzetting PTT-bouwplannen G Bril verl nen Garnalenvloot Duurder g= het weer LEERRAPPORTEN 1 Energieraad dringt aan op energie-scenano DEN HAAG (ANP). De Program ma Voorbereidingscommissie Kolen (PVC) en de Raad voor het Energie onderzoek (REO) maken zich ernsti ge zorgen dat de huidige problemen in de overheidsfinanciën er toe leiden dat onvoldoende geld ter beschikking komt voor een goede begeleiding van een toenemend steenkoolverbruik in Nederland. Het zou meer voor de hand liggen met de drie progressieve partijen D’66, PvdA en PPR een federatie te vormen om het CDA-blok van christelijke partijen het hoofd te bieden. Het PPR-Kamerlid Waltmans reageert met deze woorden op de uitlatingen van oud-minister Van Doom (minister van CRM in het kabinet Den Uyl), die in een interview in de Haagse Post heeft gezegd dat de PPR maar in de PvdA op moet gaan. Volgens de oud-bewindsman heeft zijn partij, die in 1968 opgericht is als afsplitsing van de KVP, haar boodschap uitgedragen. Er moet nu in een groter verband gewerkt worden anders zal niets meer worden bereikt, aldus de oud-minister in het weekblad. Van Doorn in een nadere toelichting: „Waren wij met onze boodschap een middelgrote partij geworden, dan zouden we ons wel twee keer moeten bedenken voordat er stappen worden genomen. Maar bij zo’n kleine partij zijn er te veel kiezers, die denken dat een stem op een dergelijke partij geen zoden aan de dijk zal zetten”. 35 27 33 23 25 27 26 24 25 29 26 27 25 26 28 22 23 24 24 23 25 23 22 23 23 24 20 33 28 18 30 15 14 15 13 15 15 13 14 11 13 9 26 18 15 18 15 12 12 14 12 14 17 14 18 13 14 16 19 22 11 20 16 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 o o o 30 5 0 0 0 0 0 0 0 0 o o In de kolennota, die minister Van Aar denne van Economische Zaken in februa ri aan de Tweede Kamer presenteerde, is een toeneming van het kolenverbruik in het vooruitzicht gesteld. Het vooronderzoek van de partners zal in de loop van het najaar worden afge rond. Het rapport dat daaruit voort vloeit zal dan aan de betrokken instan ties worden aangeboden, aldus Volker Stevin. Met het vooruitzicht dat er in Nederland in 2000 mogelijk 30 miljoen ton steenkool wordt gebruikt, vinden de twee instanties het „uiterst urgent” dat op zo kort moge lijke termijn onderzoek en ontwkkeling ter hand worden genomen en proefprojec ten worden gestart. Omdat het gebruik van steenkool ingrij pende gevolgen heeft voor het milieu plei ten PVC en REO voor het op korte termijn in gebruik stellen van een demohstratie- installatie voor de ontzwaveling van rook gassen. Ook is onderzoek nodig naar de wijze waarop ketels, die tot op heden op olie gestookt zijn, gestookt kunnen wor den op kolen-olie mengsels. De marechaussee op Schiphol heeft gis termorgen opnieuw twee illegaal in ons land verblijvende Marokkanen het land uitgezet. Zij maakten deel uit van de groep van elf die enige tijd geleden in Aardenburg was gepakt. Vorige week donderdag waren de eerste zeven al op een vliegtuig naar Casablanca gezet. De overige twee worden ons land uitgezet zodra hun papieren in orde zijn. Ook de Milieufederatie Groningen heeft zich inmiddels gekant tegen de bouw van PTT-kantoren voor de centrale directie in de onmiddellijke nabijheid van het chemi sche bedrijf Aagrunol in Groningen. In een brief aan B. en W. van de stad schrijft de federatie dat situering van een kanto rencomplex nabij Aagrunol ongewenst is in verband met milieugevaren. Eerder te kende de kerngroep dienstcommissie cen trale directie PTT al bezwaar aan tegen de bouwplaats. Ook de regionale inspekteur van de volksgezondheid in het Noorden achtte deze plaats onaanvaardbaar. ono windst. verand. w windst. ono n zzw windst. n 25 14 15 13 18 20 20 23 23 17 DEN HAAG (ANP). De Algeme ne Energieraad vindt dat er een ener- giescenario moet worden uitgewerkt, waarin als belangrijkste factor een lage economische groei is verwerkt. zzo zo zo ozo zo zo zzo o zw z windst. no n wzw zzw zo ono windst. w w windst. nw n windst. no ono windst. w ono o nnw windst. o BE Belg dat i die z in A maai De terrc Inch heef beke ben men kom soon polit De opdi gen dade klaa te hi duit Bi 15-jê terw Li Brit noo een teit U van blijl curi mei por voo tek< O zou In 1 bes voo verl O Orl; voc tot E toe: afsl in E de sta< din en wir PVC en REO constateren met genoegen dat er in Nederland al verscheidene pro jecten op het gebied van kolenvergassing zijn opgezet. De vergassing van kolen heeft volgens hen grote toekomst. Maar er is ook onderzoek nodig naar specifieke Nederlandse aspecten van kolenvergas sing, zoals de bijmenging met aardgas en de milieuproblemen als gevolg van afval en afvalwater. wordt welvaart niet beschouwd als even redig met het produktievolume. Ook ele menten als kwaliteit van het milieu, toe komstzekerheid en kwaliteit van het werk zijn in het scenario van het centrum opge nomen. Het scenario van het ministerie is veeL meer gebaseerd op harde economische gegevens. Er zitten bovendien een aantal na te streven economische doelstellingen in verwerkt, zoals: een aanvaardbaar ni veau van werkgelegenheid, een evenwich tige ontwikkeling van de betalingsbalans en een grens aan de omvang van het financieringstekort bij de overheid. Voor een goede vergelijkbaarheid van de beide scenario’s adviseert de Energie raad de beide schema’s te laten uitwerken met behulp van het energiemodel van het Centraal Planbureau. Een commissie, sa mengesteld uit deskundigen die het ver trouwen van beide partijen genieten, moet de uitwerking van beide scenario’s bege leiden, zo vindt de raad. DEN HAAG (ANP). De loontechni- sche dienst van het miiiisterie van Sociale Zaken heeft contact opgenomen met de Westduitse justitie om te bekijken hoe koppelbazen gepakt kunnen worden die in Nederland mensen ronselen voor zwart werk in West-Duitsland. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie is al geruime tijd bekend dat de koppelbazen in Nederland mensen wer ven, zowel Nederlanders als buitenlan ders, die dan in kantoortjes vlak over de grens aan zwart werk worden geholpen. Volgens de woordvoerder heeft het mi nisterie „geen flauw idee” over de aantal len mensen om wie het gaat. Een pro bleem bij het vervolgen van koppelbazen is, dat het bewijs juridisch vaak moeilijk is rond te krijgen, aldus de woordvoerder van het ministerie. In Nederland mag men zonder vergun ning geen arbeidskrachten ter beschik king stellen, maar mensen aanspreken en werk aanbieden is niet verboden. Het uit lenen gebeurt in West-Duitsland en dan nog vaak in onduidelijke kantoortjes, die weer leeg blijken te zijn als de politie voor de deur staat, zo zei hij verder. Een dergelijk scenario moet op basis van een groot aantal uitgangspunten een schatting geven voor de energiebehoefte in de nabije toekomst. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken bestaat al een dergelijk scenario, maar de raad vindt het met het oog op de komende brede maatschappelijke discussie over energie zinvol, dat er ook een alternatief voorhanden is. Dit blijkt uit een advies van de Energie raad aan minister Van Aardenne van Eco nomische Zaken, dat de minister gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De raad kiest daarbij voor uitwerking van het scenario dat is opgezet door het Cen trum voor Energiebesparing. In dit model De Groninger gemeente Termunten be pleit overheidsmaatregelen waardoor het mogelijk wordt de Nederlandse garnalen vloot op ruime schaal te vernieuwen. Wan neer geen maatregelen worden getroffen zal over een jaar of 10 a 15 de garnalenvis serij in Nederland nog nauwelijks be staan. B. en W. van Termunten schrijven dat in een brief aan de minister van Land bouw en Visserij. Het college stelt met zorg vast dat de garnalenvisserij vanuit het havenplaatsje Termunterzijl in de loop der jaren sterk is teruggelopen. De verloren gegane vangstcapaciteiten aan Nederlandse zijde zijn overgenomen door Westduitse garnalenvissers, die daarvoor veel overheidssubsidie ontvingen. De PVC en de REO uiten hun bezorgd, heid in een reactie op de Kolennota, die zij aan minister Van Aardenne hebben toege zonden. Als het kabinet niet voldoende middelen ter beschikking stelt om een goed kolenbeleid té voeren, stelt het kabi net de toekomstige energievoorziening van Nederland in de waagschaal, aldus PVC en REO. Geen reden aanwezig voor opheffing PPR In het Zuidhollandse Rijnsburg wordt hard gewerkt aan de opbouw van de praalwagens die zaterdag weer mee zullen rijden in het traditionele corso. De wagen op de foto heeft als motto: „Daar zaten zeven kikkertjes". Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome i Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis LELYSTAD (ANP). Het warme, dro ge weer van de afgelopen anderhalve week heeft de akkerbouwgewassen in ons land geen kwaad gedaan. Het is echter nog moeilijk te beoordelen in hoeverre er al sprake is van definitief herstel en in hoeverre men nog blijft zitten met blijven de schade door kou en regen in juni en de eerste drie weken van juli. Pessimisme noch optimisme is op het ogenblik op zijn plaats, aldus het proefsta tion voor de akkerbouw in Lelystad. In het algemeen moet men echter toch maar liever op gemiddelde dan op topopbreng- sten van de gewassen rekenen. De vele regendagen waar de zomer mee begon, hebben geen vertraging kunnen brengen in de graanoogst: wintergerst is al voor een deel geoogst, met de zomer- gerst begint men nog deze week of anders begin volgende week. Wintertarwe gaat, als alles goed blijft gaan, over een week of drie van het land. De granen rijpen nu vrij snel af en ook dan zal volgens het proefstation eerder tot een gemiddelde dan tot een topopbrengst leiden, maar bedorven is het graangewas zeker niet. In volle gang is op het ogenblik de oogst van graszaad. Voor dit gewas, zegt het proefstation, is de droge periode nog maar net op tijd gekomen. In Zeeland is, precies op tijd, de vlasoogst gaande. De kwaliteit lijkt goed. Verder menen de twee instanties dat er ee grondige inventarisatie tot stand moet komen van de fossiele brandstoffen in de Nederlandse bodem. Er is internationaal al heel wat onderzoek verricht naar de problemen die uit het gebruik van steen kool voortvloeien. Daar kan Nederland op voortbouwen. Maar het opzetten van proefprojecten is een typisch Nederland se taak en daarbij moet meetellen dat de Nederlandse industrie op dit terrein een gunstige marktpositie kan opbouwen, al dus PVC en REO. PVC en REO vinden dat de industrie evenals de overheid een eigen verant woordelijkheid heeft bij het in de toe komst toenemende kolengebruik. Maar zij onderstrepen wel dat het met name de taak van de overheid is om een zodanig klimaat te scheppen, dat de industrie op i dit gebied actief wordt. Nederlands oudste kraker, de 82-jarige Hannes van Toorn, behoeft voorlopig geen angst te hebben voor een peloton Mobiele Een heid. Samen met de overheid In de persoon van een Tielse wet houder, kraakte hij gisteren een huisje in Tiel, dat daarvoor, of men het had zien aankomen, door omwonen den en gemeen telieden op orde was gebracht wMI Van Toorn kan derhalve nog im mer een vuist maken tegen de woningnood. Deel III van het kentekenbewijs wordt met ingang van 1 oktober een gulden duurder en gaat vanaf die datum 19,50 kosten. Indien deel III na het verstrijken van de vemieuwingstermijn 1 februari wordt afgegeven op het postkantoor bedraagt de prijs met ingang van 1 okto ber 31 gulden (was 30 gulden). De voor de prijsverhoging benodigde wijziging van het reglement kentekenregistratie is woensdag in de Staatscourant gepubli ceerd. De Energieraad betwijfelt of de uitwer king van beide schema’s op een zo korte termijn gerealiseerd kan worden dat be gin volgend jaar een goed resultaat be schikbaar is. De raad dringt aan op een zorgvuldige presentatie van beide sche ma’s aan de bevolking, zodat het de deel nemers aan de discussie helder voor ogen staat wat de voors en tegens van beide schema’s zijn. In het advies aan minister Van Aarden ne wordt nog eens met nadruk gewezen op de beperkte waarde van energiescenari- o’s. De waarde ervan hangt niet alleen af van de kwaliteit van de gehanteerde mo dellen, maar ook van de mate waarin ze door brede lagen van de bevolking wor den geaccepteerd. Bovendien kunnen es sentiële gegevens die in het model worden gestopt, vaak aan ingrijpende wijzigingen onderhevig zijn. De raad wijst in dit ver band als meest in het oog springende aspect op de veranderingen in de energie prijzenin de afgelopen jaren. ROTTERDAM (ANP). De afdelin gen civiele techniek en mijnbouw van de Technische Hogeschool Delft, het ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt en De Koning in Nijmegen en Volker Stevin bestuderen samen de mogelijkheid om in ons land een zoge naamde ondergrondse pompaccumu- latiecentrale te bouwen. Deze dient om pieken in het electriciteitsverbruik op te vangen, zodat met de bestaande elec- triciteitsöentrales een beter rendement behaald kan worden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de opwekkings- capaciteit van de centrales in de uren dat zij niet geheel wordt benut. Dit soort installaties is al in een aan tal landen in gebruik, maar dan met gebruikmaking van de natuurlijke hoogteverschillen in het terrein, die in Nederland ontbreken. Toch menen de partners dat er door het creëren van een hoogteverschil mogelijkheden voor dit soort type centrale bestaan. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI. Zonnige perioden en kans op een regen of onweersbui. Vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld voor Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min temp: omstreeks 17 graden. Max temp: om streeks 25 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. UTRECHT (ANP). De voorlopige conclusie uit een eerste bedrijfsonderzoek door de Nederlandse Spoorwegen naar de oorzaak van de treinbotsing bij Winsum vorige week woensdag, is dat de machi nist van de trein die van Roodeschool op weg was naar Groningen ten onrechte uit Winsum is vertrokken zonder op de trein uit Groningen te hebben gewacht. Dit heeft een woordvoerder van de NS gisteravond meegedeeld. Bij het ongeluk kwamen negen mensen om het leven, onder wie de bestuurders van de twee treinen. Uit de geluidsband waarop de gesprekken tussen de verkeersleiding in Groningen en de betrokken machinisten staan geregistreerd, is gebleken dat door de verkeersleider aan beide machinisten op juiste wijze opdrachten zijn verstrekt, namelijk om te rijden tot Winsum, alwaar de treinen dienden te kruisen. De machinist van de trein naar Groningen had pas uit Winsum mogen vertrekken nadat hij daartoe een nieuwe rijopdracht had gekregen. De beide machinisten, zo blijkt uit de geluidsband, hebben aan de verkeersleiding de opdracht „rijden tot Winsum voor kruising” bevestigd. Dit is inmiddels ook gebleken uit de teruggevonden ritbladen, waarop de machinisten de per radio verkregen opdrachten hebben ingevuld, aldus de NS-woordvoerder. PARIJS (AFP). Een 50-tal Nederland se en Engelse kampeerders op de camping La Roseraie in Argèles-sur-Mer in de oos telijke Pyreneeën, heeft de Nederlandse onderneming die de kampeerplaats be heert, aangeklaagd wegens oplichting. Hun plaatsen op de camping, lang van te voren gehuurd, bleken bezet. De prijs van 700 francs voor vier personen, was 1200 francs geworden. Het strand, dat op drie minuten gaans zou liggen, bleek drie kilometer ver te zijn en de bezettings graad van het terrein was met 50 procent verhoogd. Ook in Haute-Provence, op de oevers van het meer Sainte-Croix, hebben de kampeerders onder leiding van een Belg de handen ineengeslagen. Honderden hebben geen plaats kunnen vinden op de officiële campings en zijn buiten die ter reinen gaan staan, wat daar niet mag. Ze willen niet weg. Overal aan de Franse Rivièra* kampt men met plaatsgebrek en na 1 augustus zal dat nog erger worden. De politie is nog niet tegen „vrije” kampeerders opge treden. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. regen onbew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. niet ontvangen onbew. ono 33 onbew. windst. 27 onbew. verand. 23 onbew. w 25 h. bew. windst. 25 regenbui ono 28 1. bew. n 25 onbew. zzw 30 onbew. windst. 29 onbew. n 32 ZATERDAG 2 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.00 uur, onder 21.27 uur Maan op uur, onder 13.09 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.20 uur en 20.51 uur Laagwater 04.10 uur en 16.27 uur Waltmans is het met Van Doom eens, dat een grotere concen tratie van de linker partijen noodzakelijk is. De christelijke partijen hebben met de fusie tot het CDA het voorbeeld gegeven van concentratievorming. De progressieven hebben daarop mo menteel geen goed, compleet antwoord, aldus het christen- radicale Kamerlid. Een alternatief kan volgens hem alleen geboden worden door een verregaande samenwerking tussen de drie progressieve partijen. Een dergelijk voorstel is een aantal jaren geleden gedaan door D’66. Het ging in die jaren echter goed met de PPR en de PvdA en de partijen zijn er toen te gemakkelijk aan voorbij gegaan. Maar nu het slechter gaat en het CDA is ontstaan, vindt het PPR- Kamerlid dat het idee weer naar boven gehaald moet worden en meer gestalte moet krijgen. Waltmans: „Dit is een andere weg, dan Van Doorn voorstelt, maar hij zal uiteindelijk naar hetzelfde doel leiden”. De voorzitter van de PPR, Verbeek, vindt dat zijn partij zeker niet opgeheven moet worden nu die in de lift zit. Hij hoopt bij1 de komende Kamerverkiezingen één of twee zetels te winnen. De leden van de partij zullen een opheffing zeker niet pruimen, zo zei hij. Bovendien is hij van mening dat de kleine partijen een blijven de rol in Nederland zullen spelen. Bij een systeem waarin alleen grote partijen bestaan, is er volgens hem geen reële keuze tussen partijen meer mogelijk. Het is dan allemaal „lood om oud ijzer”, aldus Verbeek. Weer in binnen- en buitenland ES r:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2