Volgens verklaring vluchteling RI Bevordering in leger niet meer automatisch c Panden Prins Hendrikkade Krakers zullen vonnis Turkse attaché in Griekenland doodgeschoten Volgens Stichting Terug naar Suriname Meer Surinamers willen terug Tros Top 50 mocht niet Lagerhuisleden trotseren Strafvervolging VARA gevraagd Dam iate Pers rechtbank negeren Anderson stopt bij kandidatuur van Kennedy „Amerikaans leger te dom” I vonnis Hogerhuis Nog week wachten in Belgische Maas Verandering Britse nationaliteitswet leidt tot verzet IJmuider Courant Rolls van Petalo in beslag genomen Bekwaamheid belangrijker dan anciënniteit VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 VR (Van onze redactie binnenland) vangenis. Dat verklaarde gis teren een gevlucht lid van het Boliviaanse Comitee voor de Verdediging van de Democra tie (Conade) in Londen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN-LA PAZ. De staatsgreep in Bolivia heeft aan meer dan 1500 mensen het leven gekost. Ongeveer 2500 mensen belandden in de ge- 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0)80 DEN HAAG. Nederlandse beroepsmilitairen zullen in de toekomst niet meer automatisch worden bevorderd. Bij promo tie zal, in tegenstelling tot de huidige situatie, bekwaamheid een belangrijker rol spelen dan anciënniteit (de duur van het dienstverband). F? eiste (Van onze redactie buitenland) êyim de (Van onze redactie buitenland) 155,00 HILVERSUM (ANP). De uitzen ding van het veertiendaagse televisie programma Tros Top 50. is gister avond niet doorgegaan omdat er vol gens de leiding van deze omroep te veel geweld- en naaktscènes in voor kwa men. Het door Wim van der Linden en Anthony Kroonbergs gemaakte pro gramma werd op het laatste moment door televisie-directeur Cees Baay, die door een van de betrokkenen op een en ander was geattendeerd, ingetrokken. De derde groep zijn de overzeese Britse staatsburgers in voormalige koloniën (voornamelijk in Maleisië en Oost-Afrika) die hun Britse nationaliteit altijd behou den hebben. De grotere belangstelling heeft echter nog niet geleid tot een stijging van het aantal mensen dat daadwerkelijk naar Surina me terugkeert. Dat komt volgens Aron, omdat er noodgedwon gen een vrij lange tijd verloopt tussen het uiten van de wens terug te gaan en de feitelijke reis. „Mijn ervaring is dat er een jaar overheen gaat”, aldus Aron. Hij vervolgt dat „als we ervan uitgaan dat de staatsgreep op 25 februari plaatsvond, dit betekent dat we de eerste concrete resultaten begin volgend jaar mogen verwachten”. DEN HAAG-PARAMARIBO. De belangstelling bij in Nederland wonende Surinamers om naar hun moe derland terug te keren, is na de staatsgreep van 25 februari verdubbeld. Dat zegt directeur Aron van de Stichting Terug Naar Suriname (TENASU) in Den Haag. Die bepaalde gisteren in kort geding dat, wanneer de appartementen niet bin nen twee weken leeg zijn, deze moeten worden ontruimd. De krakers hebben direct na het bekend worden van het vonnis laten weten de appartementen niet vrijwillig te zullen verlaten. Op een persconferentie in de kelder van het gekraakte complex De Grote Keyser lieten de krakers van de Prins Hendrikkade weten dat ze de appar tementen de afgelopen tijd in staat van verdediging hebben gebracht. Ze achten de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank een zo veelste ondersteuning door justitie van het falende huisvestingsbeleid van de ge meente, dat speculanten de ruimte biedt overbodige luxe appartementen te bou wen en leeg te laten staan op de plaats waar sociale woningbouw had moeten komen”. De krakers eisen van de gemeente Am sterdam dat deze de luxe appartementen vordert of aankoopt zodat de huidige be woners er tegen een redelijke huur in kunnen blijven wonen. In een open brief aan Burgemeester en Wethouders dringen de krakers aan op verder overleg over de bestemming van de appartementen aan de Prins Hendrikkade. Ze verwijten het gemeentebestuur dat het tot op heden elk In Paramaribo is het voormalige lid van de Nationale Militaire Raad, Abrahams, bevorderd tot eerste luitenant en tijdelijk belast met de leiding van de militaire politie. Over de positie van de andere ex-MMR.-leden wordt nog overleg gepleegd. Bij hun aftreden eerder deze week was afgesproken dat ze in overleg met de regering Chin A Sen en met de legerleiding een nieuwe positie zouden krijgen in de Surinaamse samenleving. Dit schrijven minister Scholten van De fensie en zijn staatssecretaris Van Lent in een reactie op het rapport „Krijgsmacht in verandering”, dat de Stuurgroep Maat schappelijke Invloeden in de Krijgsmacht in 1977 aan de minister heeft aangeboden. Ook buiten het gebouw van de Amster damse rechtbank werd druk gesproken over het vonnis van rechtbankpresident mr. Borgerhoff Mulder inzake de luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade. Volgens het vonnis moeten de krakers er binnen twee weken uit. DINANT. De vierhonderd Nederlan ders, die met hun jachten op de gestremde Maas bij de Belgische stad Dinant al twee weken liggen te wachten op een vrije doorvaart, moeten nog ten minste een week geduld hebben. (Va IJD het t van oven binn< mers stuw betre band later Dooi kaan Hooj staal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Konlng DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Dit neels; vrage: Henk de g€ ring, Krupi walse me v maan De ment< band ling v Gege’ verlo1 trokk Tijde: Henk dat bepei koud een werk Du om v word speet weke gesta is di bove Ruw derdt In prod verdi Ame jaar ton s verb; derd Hoof werk ranti Vc were geco recei dust ring over kenc Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Een massale terugtocht van hier wonende Surinamers naar hun vaderland acht TENASU overigens niet gewenst. De stich ting gaat uit van een selectieve remigratie, waarbij ervan wordt uitgegaan wat de behoeften en mogelijkheden van de Surinaam se samenleving zijn. Momenteel zou het land zeker geen werk hebben voor een grote stroom uit Nederland terugkerende Surinamers. Mede daarom is Aron er voorstander van dat de Nederlandse regering de ontwikkelingshulp aan Suriname waardevast maakt. „Niet waardevast betekent minder werkge legenheid”, aldus Aron. In plaats van de Tros Top 50 werd nu een aflevering van de serie Man van Atlantis op het scherm gebracht. Vol gens de omroepster vond deze veran dering plaats wegens „een technische storing”. De Nederlandse consul in Luik, C. van Ginkel, heeft vandaag een bezoek ge bracht aan de gedupeerde Nederlanders van wie een aantal eigenlijk al weer aan het werk had moeten zijn. Boliviaanse coup 1500 levens (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De krakers van de 47 luxe appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade zullen zich niets aantrekken aan de uit spraak van de president van de Amsterdamse rechtbank. initiatief van de krakers om tot overleg te komen heeft genegeerd. Op de beschuldigingen van de politie dat de krakers van de Prins Hendrikkade betrokken zouden zijn bij omvangrijke diefstallen van zware bouwmaterialen wilden de woordvoerders van de krakers in dit stadium niet ingaan. Wel klaagde de advocaat van een van de aangehouden meisjes erover dat hij geen gelegenheid had gehad om met zijn cliënte te spreken. Dat is echter een recht, zo voegde hij eraan toe. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 „elite”-militairen. De bewindslieden schrijven in hun reac tie dat de politieke grondrechten van mili tairen niet verschillen van die van gewone burgers. Maar zij vinden wel dat militai ren bij het hanteren van die rechten niet in conflict mogen komen met de overheid aan wie loyaliteit is verplicht. Anders dan de stuurgroep zien Scholten en Van Lent geen reden betogingen binnen de kazer nes onder alle omstandigheden te verbie den. Buiten de kazernes mogen militairen in uniform demonstreren, maar dat uni form moet dan wel overeenkomstig de voorschriften worden gedragen. In het rapport van de stuurgroep werd gewezen op het gebrek aan oefenterreinen om de militairen op hun oorlogstaak voor te bereiden. Volgens Scholten en Van Lent valt dit wel mee, omdat zij steeds meer gebruik willen gaan maken van oefenmogelijkheden in de vorm van rea listische nabootsingen. Dit gebeurt al bij de marine en lucht macht met vliegsimulatoren en bij de landmacht met rij- en schietsimülatoren. Dergelijke methoden beperken de nade len die het milieu ondervindt van oefenin gen in het open veld. Verder wijzen Schol ten en Van Lent erop dat op deze wijze energie wordt bespaard. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur AMSTERDAM-NOORD- Politie van het Bureau Waddenweg heeft gisteravond in Amsterdam-Noord de auto van zigeu- nerkoning Koko Petalo in beslag geno men. Dit gebeurde op verzoek van de dienst Invoerrechten en Accijns. Petalo zou over de wagen geen invoerrechten hebben betaald. De nieuwe auto van Koko Petalo is een Rolls Royce Silver Shadow I. Volgens een woordvoerder van de politie zou Petalo de Rolls, in Nederland goed voor 251.000 gul den, in Zwitserland gekocht hebben. (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. In de gelederen van conservatieve Lagerhuisleden is protest gerezen tegen de voorstellen van minister van Binnenlandse Zaken William White law, om de Britse nationaliteitswet te ver anderen, waarbij de status van de Ieren echter onveranderd blijft. Whitelaw heeft drie soorten van Britse nationaliteit voorgesteld,’ om een eind te maken aan de verwarring die ontstaan is sinds de vorige wet van 1948, waarbij een min of meer gelijk waardige positie werd toegekend aan iedereen die ingezetene was van een van de landen van het Geme nebest. De Ieren hebben altijd een bijzondere plaats ingenomen, in zoverre dat zij die in Engeland wonen (hun aantal wordt ge schat op tussen de 400.000 en 700.000) bij Britse verkiezingen kunnen stemmen. De rebellerende conservatieve parlementa riërs vinden dat daar een eind aan ge maakt moet worden, maar minister Whi telaw heeft duidelijk gemaakt dat de rege ring daar niet aan denkt. De voorstellen, die zijn vastgelegd in een soort witboek, dat na debatten in de winter de vorm zou kunnen krijgen van een wetsvoorstel, voorzien in een echt Brits staatsburgerschap, voor allen die in het Verenigd Koninkrijk geboren, gea dopteerd, genaturaliseerd of ingeschre ven zijn; zij wier ouders of grootouders daar aanspraak op kunnen maken en zij die gedurende een bepaalde periode in Engeland gevestigd zijn geweest. De tweede categorie zijn de ingezetenen van Britse overzeese gebiedsdelen, ge schat op drie miljoen, waarvan het meren deel in Hong Kong woont. Zij zouden in die gebieden dezelfde rechten hebben en houden die de Britten in Engeland hebben. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „De hoofdofficier van justitie van de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank moet een onderzoek en strafvervolging instellen naar de uitzen ding van het VARA-radioprogramma Lijn 3, Popdonder van afgelopen dins dag”. Dit verzoek doen de OSL-stichtin- gen (de stichting voor Politieke Bewust wording, de stichting Oud Strijders Legi oen en Constructief Jong Nederland). Tijdens de uitzending van afgelopen dinsdag trad de popgroep Drukwerk op. Volgens de OSL-stichtingen bevat een liedje van de popgroep beledigende uitla tingen aan het adres van het Koninklijk Huis. De stichtingen verzoeken de hoofd officier een onderzoek in te stellen tegen de verantwoordelijke zendgemachtigde (VARA), presentator Koos Zwart, de pop groep Drukwerk, de tekstschrijver van het lied alsmede tegen de uitgever van de tekst en muziek. (Van onze redactie binnenland) WASHINGTON. De onafhankelijke Amerikaanse presidentskandidaat An derson verklaarde gistermiddag dat hij zjjn kandidatuur wil herzien als Edward Kennedy kandidaat wordt voor de Demo cratische Partij. Na een onderhoud van 45 minuten met Kennedy gisteren, zei Anderson: „Ik heb me niet kandidaat gesteld omdat ik het tweepartijensysteem aanklaag maar om dat ik het proces van kandidaatstelling aanvecht. Dat is gedoemd om kandidaten te leveren als Jimmy Carter en Ronald Reagan. Ik moet zeggen dat ik met grote aandacht zal volgen wat er op de Demo cratische conventie gebeuren gaat”. apport van de Dit document Vanuit Vaticaanstad heeft de paus een telegram gestuurd aan de Boliviaanse bis schoppen, waarin hij hen aanmoedigt door te gaan de mensenrechten te verde digen. Dat maakte Radio Vaticaan giste ren bekend. De zender maakte ook mel ding van een gezamelijnke poging van de Spaanse ambassadeur en de pauselijke nuntius in Bolivia om de vrijheid te ver krijgen van 14 priesters en hun lekenhel pers die na de staatsgreep werden gear resteerd. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De attaché van de Turkse ambassade in Athene, de 42-jarige Galip Ozmen, is gisteravond in de Griekse hoofdstad doodgeschoten. Zijn 14-jarige dochter overleed later in het ziekenhuis. Zijn vrouw en een andere dochter raakten ernstig gewond door schoten uit het pis tool van de dader. De politie en ook enkele burgers zetten de jacht in op de dader, die echter in het drukke straatverkeer van de Griekse hoofdstad wist te ontkomen. Kort na de schietpartij werden persbu reaus opgebeld met de mededeling dat de moord was gepleegd door het Geheime Armeense Leger en dat zij was gericht tegen het „onderdrukkende Turkse re gime”. De Griekse premier George Rallis ver oordeelde de aanslag scherp en verklaar de dat de regering er alles aan zal doen om de zaak zo snel mogelijk op te helderen. Ozmen is de achtste Turkse diplomaat sinds 1971 die valt door Armeens geweld In Madrid en Dan Haag (oktober 1979) zijn familieleden van ambassadeurs ver moord. De stuurgroep sprak destijds uit, dat de huidige promotieregeling een premie op middelmatigheid dreigt te worden, omdat aan de bekwaamheid van uitblinkende militairen te weinig recht wordt gedaan. De bewindslieden onderschrijven deze mening niet helemaal, maar vinden wel dat militairen in de toekomst minder ver reikende loopbaangaranties moeten wor den geboden dan nu het geval is. De suggestie van de stuurgroep om voor bepaalde essentiële onderdelen van het militaire apparaat speciaal personeel aan te werven nemen de bewindslieden niet over. Dit zou volgens hen leiden tot een ongewenste scheiding van „gewone” en LONDEN (AFP). Een groep Britse Lagerhuisleden heeft opzettelijk het be sluit van het Hogerhuis als hoogste ge- rechteljjke instantie van het land, getrot seerd betreffende de onafhankelijke tele visiemaatschappij Granada. De commis sie voor zaken van Wales van het Lager huis publiceerde gisteren het „geheime” rapport van de British Steel Corporation waarvan een deel in februari door Grana da was bekendgemaakt na onthullingen door een employé aan een journalist Woensdag had het Hogerhuis voor het eerst in de geschiedenis van de Britse pers Granada veroordeeld tot het onthullen van de naam van haar informant op straf fe van sancties. Genoemde Lagerhuiscommissie, onder leiding van Leo Abse (Labour), publiceer de gisteren het fameuze ra; British Steel Corporation. I bevat vertrouwelijke aantekeningen met betrekking tot het zwakke beleid van de directie van de onderneming en moeilijk heden b(j het beheer. Bij het openbaar maken van het docu ment verklaarde Abse: „Ik geloof dat het besluit van het Hogerhuis een ernstige aanval op de persvrijheid is”. Zijn com missie „zal zich ervan verzekeren dat de vrije circulatie van informatie een zorg vuldig beschermd recht is. Als de afge vaardigden beschikken over informaties die doorgaan voor geheim of vertrouwe lijk, maar waarvan volgens hem bekend making in het algemeen belang is, zullen wij deze publiceren. En niemand zal een lid van onze commissie kunnen opdragen te onthullen wie de bron van informatie is”. De directie van Granada heeft te ken nen gegeven dat zij de zaak zal voorleggen aan het Europese hof voor mensenrech ten. Granada wordt gesteund door de Persraad (de disciplinaire beroepsorgani satie) waarvan de directeur, Ken Morgan, heeft gezegd dat het besluit van het Ho gerhuis ernstige dreigingen van gevange nisstraffen voor de journalisten met zich brengt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een speciale com missie van het Amerikaanse Congres vindt dat het ministerie van Defensie te veel domme mensen toelaat tot het leger en dat het aantal militairen met te wienig verstand of het aantal slecht geschoolde rekruten, drastisch moet worden beperkt. De commissie heeft daarom besloten het aantal rekruten met een laag intellec tueel niveau tot 25 procent van het totaal te beperken. Het percentage van de solda ten zonder middelbare schoolopleiding mag niet meer dan 35 procent bedragen. Deze besluiten werden genomen nadat defensiespecialisten het Congres hadden meegedeeld, dat het Pentagon het percen tage rekruten van de laagste intellecteuele categorie vorig jaar aanzienlijk heeft on derschat. De mentale capaciteiten van het Ameri kaanse vrijwilligersleger hebben de afge lopen maanden herhaaldelijk ter discus sie gestaan. Beweerd werd, dat de nieuwe lichting niet verstandig genoeg zou zijn om de hoogontwikkelde wapens te bedie nen, waarmee in het Amerikaanse leger wordt gewerkt. Volgens de Congrescommissie is 46 pro cent van de vorig jaar bij het leger inge- lijfde rekruten van de laagste intellectuele categorie. Bij de marine is dit percentage 18 en bij de luchtmacht 9. Volgens woordvoerder R. Vreeman van de ANWB-alarmcentrale zullen pas eind volgende week de stuwen en sluizen in de Maas zijn hersteld, nadat deze door tien tallen in een vloedgolf meegesleepte cara vans ernstig waren beschadigd. De getuige wil anoniem blijven omdat zijn vrouw nog in Bolivia is én zijn twee I broers er gevangen zitten. Hij zei het land een week na de staatsgreep te zijn ont vlucht door een ambtenaar met 500 gul den om te kopen. De man verklaarde dat bij de inval van het leger in het bureau van de vakcentrale COB op 17 juli de vice-president van Co nade, German Crespo, is gedood. Ook bevestigde hij dat de mijnwerkersleider Luan Lechin, die tevens president van Conade is, door de militairen werd gear resteerd. Hij voegde er aan toe dat vooral religieuze kringen het doelwit van onder drukking zijn. De gevluchte Boliviaan zal voor Amnesty International een getuige nis afleggen. Inmiddels heeft de Boliviaanse Arbei- dersfederatie, die een half miljoen leden telt, gisteren verklaard een volksregering te gaan vormen met het doel de strijd voor de omverwerping van de militaire junta te leiden. Daartoe heeft het uitvoerend comi tee van de federatie afgelopen dinsdag besloten op een geheime vergadering in La Paz. Bij die gelegenheid werd een resolutie aangenomen waarin wordt opgeroepen tot het respecteren van de verkiezingsuit slag van vorige maand. Bovendien wordt de vrijlating geëist van vakbondsleider Juan Lechin. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal I I ,ïïll

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4