Recordsprong Gert Wessig NIJBOER NEEMT TWIJFELS WEG zevende Boogschutter nu s Oostduitser zweeft over 2.36 meter Opvallende opmars van Tini Reniers Tussentijden Aantal vrouwen voldeed niet Nederland niet aanwezig bij I 1» aan sext est” SPORT ZATERDAG 2 A U G USTUS 1980 Geprofiteerd I Incident Instorting I I et. lilver- neemt :er de >laten- i over Kaag- iaagse sinds skt. (Van onze sportredactie) MOSKOU In één slag heeft de 25-jarige Gerard Nijboer uit Raalte alle twijfels in de internationale atletiekwereld weggevaagd tijdens zijn even slopende als schitterende race naar de zilveren medaille op het zwaarste loopnummer, de marathon. 1 (Van onze sportredactie) Een resultaat, dat dus weinig duide- Sebastian Coe: ne sterker dan Ovett SÉ s van een medaille te Met de 30 en 50 meter nog voor de boeg rnaal. Infor- jorta- epor- mma. naire, >port- ■tage. itaire ver. :hard reeks igsce- jond. tijd. serie MOSKOU Het onderlinge gevecht, dat de Oostblokstaten Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie op de laatste avond van het olympisch atletiektoernooi met elkaar uitvochten, had niets broeder lijks. Op maar liefst acht van de tien finales werd de strijd op het scherp van de snede uitgevochten. Beide landen pakten op deze boeiende slotdag nog vier gouden plakken, maar op punten werd Oost-Duitsland winnaar, althans deze vrijdagavond. De DDR veroverde naast goud name lijk twee wereldrecords, waardoor het totaal aantal wereldprestaties tijdens dit olympisch toernooi op vijf kwam. Van dat tweetal was het record van DDR’s 4x100 meter dameskwartet het minst verrassend. Onlangs nog liepen Auers- wald, Göhr, Muller en Wöckel als eerste dames ter wereld deze volle estafette- ronde al binnen de 42 seconden: 41,85 sec. Nu rolde er een ongelooflijke eind tijd van 41,60 sec. uit; een gemiddelde van 10,4 sec. per loopster! Nijboer: „Een Russische verzorger rende ineens dwars door de groep heen om een Rus een beker aan te reiken. Alle drinkbe kers werden voor mijn neus van de tafel geslagen en ik kreeg zelfs nog een spons in mijn gezicht gesmeten. Daardoor kwam ik zelfs achter een tweede groep terecht. Ik moest me eerst weer naar de tweede groep vechten en langs Lasse Viren en Karei Lismont voor ik ook weer de eerste groep bereikte Maar op dat moment wist ik dus helemaal niet dat die Mexicaan er vandoor was. Ik voelde me door die ach tervolging echter niet afgemat". Nijboer: „Het ging inderdaad fantas tisch, want nu kon ik gelijk opgaan met de voorsten. De Russen werden trouwens toch weer bevoordeeld, want uit een wa gen werden ze geïnstrueerd door een co ach. Je houdt het niet voor mogelijk”. (Lauenborg) (Kotov) (Kotov) (Kotov) (Gomez) (Gomez) (Gomez) (Cierpinski) kreeg Nijboer weer gezelschap van de Russen Mosejev en Dzoemanazarov. Nijboer: „Maar ik ben van plan om de training ook zorgvuldig te plannen. Ik heb speciaal nog niet voor deze spelen van Moskou gesolliciteerd naar een baan tje, om me helemaal op dit evenement te kunnen richten. Ik zal nu proberen een baantje voor halve dagen te krijgen. Dat lijkt me de juiste middenweg. Want als je uitsluitend en alleen de godganse dag aan sport doet, is er te veel spanning". Hoe verschrikkelijk Nijboer de krach ten van de Russen had gesloopt, bleek later. Want terwijl Cierpinsky en Nijboer hand in hand, ogenschijnlijk zo fris als een hoentje, een ererondje langs het pu bliek draafden, stortte de Europees kam pioen 1978 Leonid Mosejev onmiddellijk na de finish tegen de grond en moest door een medische staf ondersteund worden weggeleid. De strijd op de 90-meterbaan verliep heel wat gunstiger voor de Brabantse vrachtwagenchauffeur. Kwam hij op de eerste dag maar tot 248 punten, gisteren mocht hij een totaal van 277 op zijn conto bijschrijven en deze opmerkelijke serie van 36 schoten bracht hem zelfs even op de zesde plaats. Maar die positie moest hij 's middags op de 70 meter weer prijs geven. Russen maar vier keer goud en nu vijf tien...! Vanwege dit geweld kon de DDR zich ten opzichte van vier jaar geleden in het geheel niet verbeteren. Ook toen was de oogst elf keer goud. Profiteurs in de goede zin van het woord waren ook Groot-Brittannië en Ethiopië. Niet Steve Ovett werd de man, die de Engelsen op de 1500 meter het nummer, waarop Ovett met Coe het we reldrecord heeft het vierde goud van dit toernooi bezorgde, maar Sebastian Coe, die dus zijn revanche kreeg voor de verrassende nederlaag op de 800 meter. „Misschien heb ik weer zo’n goede dag als in de eerste Fitta-ronde toen ik op de 50 meter eerste werd. Je kunt dan wel wat inlopen, maar 23 punten achterstand op nummer drie is wel wat groot. Ik hoop nog wel een paar plaatsjes te klimmen, maar een medaille zit er volgens mij niet in. Niet erg hoor, want met een dergelijk hoge klassering ben ik ook dik tevreden. Die had ik na die eerste dag niet meer verwacht”. Bij de heren zijn de verschillen inmid dels ook wat groter geworden. Twee Rus sen, Isachenko (1818 punten) en Esheev (1800 punten), geven de leiding aan dit gezelschap, op korte afstand gevolgd door de Hongaar Nagy (1798). Het totaal van Reniers bedraagt 1775, een zo op het oog onoverbrugbare barrière. Maar met zijn zilveren plaats achter de goudwinnaar Waldemar Cierpinski, die ook in Montreal olympisch winnaar op dit onderdeel werd, bewees Nijboer de internationale atletiekwereld dat zijn „Amsterdam-tijd” geen uitschieter was. En hij vaagde ook de beweringen weg dat de Amsterdamse marathon korter zou zijn geweest dan 42.195 meter. 5 km 10 km 15 km 20 km 25 km 30 km 35 km 40 km atief se- our- lilie- 11.20 use- 1 en 15.48,0 31.16,0 46.45,0 1.03,42 1.17,15 1.33,27 1.49.47 2.04,35 serie, naai, ram- 22.00 18.30 ■naai. 19.30 se- ■slag. serie. 23.05 nemen, maar toen begon de wedstrijd pas werkelijk”. Toen het enorme gezelschap (73 man) in het Leninstadion aan de race begon, ging de Rus Kotov er onmiddellijk vandoor. Nog op de slntelbaan nam hij een ruime voorsprong om het chauvinisti sche publiek op zijn hand te krijgen. Maar eenmaal langs de oever van de Moskwa begon de onbetekenende Deen Jorn La- venborg aan een solo, die tot zelfvernieti ging moest leiden. Na 5 kilometer had hij zowaar 22 seconden voorsprong, omdat de groten het tegen de wind in nog wat kalm aan wilden doen. Nijboer: „Ik blijf van mening dat ik op de baan moet blijven trainen voor snel heid. Maar nu ik dit resultaat heb bereikt en steeds zo regelmatig in de marathons loop, weet ik dat er misschien nog meer in zit”. Bij het Kremlin werd hij dan ook „gear resteerd” door de echte vedetten en kwam voor de rest niet meer voor in het verhaal. Onmiddellijk nam de Rus Kotov het initi atief over: als een geprogrammeerde au tomaat draafde hij door, de ogen alleen maar gericht op de gele streep, het hele parkoers langs de Moskwa, aan de ene kant ruim 20 km heen en aan de andere kant ruim 20 km terug. Maar de concur rentie hield hem steeds binnen oogbereik. Cierpinsky persoonlijk sleurde het ach tervolgende peloton tenslotte naar de Rus toe. Vervolgens nam de Mexicaan Rodolfo Gomez de leiding Gerard Nijboer later: „Ik moest een enorm gevecht met die Russen leveren, maar tenslotte liep ik ze toch los. Nadat ze me die spons in het gezicht hadden ge gooid dacht ik: het wordt helemaal niks. Maar nu ik me naar de tweede plaats had gevochten, dacht ik: laat ik er eerst maar voor zorgen dat ik die Rus achter me laat. En dat lukte. In het Leninstadion had ik nog geen halve baan achterstand op Cier pinsky. Heel duidelijk werd tijdens dit olym pisch atletiektoernooi, dat vooral Rus land heeft geprofiteerd van de afwezig heid van onder andere Amerika en West-Duitsland. In Montreal pakten de 3. Mor- 1 om >raat in ners en steenfa- lit hun >mstan- an was van de grond, letgeen oor de rk: de 'an ei st zo’n ar. lorgen- 1 10.45 ht ge >rpora- akalla. il een I i daar-1 lienen. I allerlei I veven, I Maar I i is er I De laatste weken voor de Spelen heeft Nijboer zich in volstrekte afzondering voorbereid op de marathon. Als baanat- leet was hij op de 5 en 10 km net buiten de nationale ploeg gevallen en de nationale atletiekcoördinator Bob Boverman en zijn trainer Arend Karenbeld adviseerden hem ongeveer een jaar geleden het op de nog langere afstanden te proberen. Dat deed Nijboer met opvallend succes. En de laatste weken leefde hij als een kluizenaar naar de Olympische Spelen toe. Hij zon derde zich drie weken af in de woning van de op vakantie zijnde voorzitter van de atletiekvereniging DOS Dwingelo in Ha- velte: „Daar kende niemand mij en was ik van het gezeur af, dat ik wel favoriet zou zijn voor de spelen”. En toch waren beiden niet geheel tevre den over hun prestaties, die weer hadden te lijden van de stevige bries. Tini Reniers: „In Nederland heb ik meestal een slechte derde dag. Vanmorgen mocht ik niet mop peren. maar vanmiddag begon ik heel zwak met een 4 en een 6. En dat kost je natuurlijk punten, want om die missers in te halen, moet je weer een paar keer het hart van het blazoen raken. Met die voort durend wisselende wind valt dat niet mee. Maar ik heb het koppie erbij gehouden en naarmate het aantal schoten op de 70- meterbaan vorderde, werd het schieten weer zuiverder. Desondanks bleef ik op deze afstand toch tien punten onder mijn totaal van de eerst dag, en dat is jammer”. Nijboer was er wel gelukkig mee, dat de internationale marathontoppers hem niet als zo’n belangrijke rivaal beschouwden. Maar het pakte in de wedstrijd finaal anders uit: befaamde „kanonnen” als Las se Viren, Karei Lismont, de Rus Leonid Mosejev (Europees kampioen van 1978) en de gevreesde Russen Kotov en Dzhumsna- zarov werden volledig stuk gelopen door Nijboer. Het succes van Nijboer was in alle opzichten opzienbarend: het was voor de eerste maal sinds 1952 (toen Puck van Duijne op de 200 meter dames tweede werd) dat een Nederlandse atleet een zil veren medaille op de Olympische Spelen veroverde. Na die tijd was er nog slechts eenmaal atletiekbrons voor Nederland: Maria Gommers in 1968 op de 800 meter. Mede door Gerard Nijboer werd de race een ware afvalslag: „In het begin, de eer- Bob Boverman, de scheidende coördi nator, had voor een perfecte „bevoorra ding” voor de Nederlandse marathonlo per gezorgd. Boverman: „We hadden nu eigenlijk geluk, dat onze 4x400-meter- ploeg eruit lag. Daardoor kon ik Koen Gijsbers, Marcel Klarenbeek, Henk Brou wer en Mario Westbroek op verschillende punten langs het parkoers posteren. Zij zorgden ervoor dat Nijboer steeds op tijd drank kreeg aangereikt”. Hij liet er zelfs zijn vriendin niet toe, maakte zijn eigen speciale dieet klaar en trainde vooral op snelheid. durfde hij nog niet dromen en dat getuigt van realiteitszin, want de overmacht van de Russen is ook in deze tak van sport wel opmerkelijk. Kansen op een plak heeft Carry Floris echter niet, want de ranglijst wordt fier aangevoerd door de Russinnen Keto Lo- saberidze en Natalya Butusova, die res pectievelijk 1843 en 1835 punten hebben verzameld. Zelfs de derde plek, die wordt ingenomen door de Finse Paivi Meriluoto (1820 punten), is voor de Brabantse niet haalbaar, want haar puntentotaal van 1753 is daarvoor te gering om met 72 schoten voor de boeg nog een bedreiging te vormen. weer goed het oog in had en de pijlen weer de juiste koers hadden. Ach, vier dagen goed schieten is vrijwel onmogelijk. Van middag ging het weer beter en ik ben blij dat ik mijn zevende plaats weer terug heb. Als het morgen een beetje lukt, moet ik me zeker wel kunnen handhaven”. (Van onze sportredactie) MOSKOU Tini Reniers heeft het selecte wereldje van olympische handboogschutters verrast met een opmerkelijke opmars. Na zijn twintigste plaats op de eerste dag belandde hij, via een twaalfde positie na de tweede ronde, gisteren op een opmerKenjKe zevende piek, die hij vooral te danken had aan een voortreffelijke serie op de negentig meter. Carry Floris, die de Oranjekleuren bij de dames verdedigt, handhaafde zich na veel strijd als zevende. lijkheid verschafte in de voor deze Spe- len zo brandende vraag wie van dit Brit se duo zich de beste middenafstandloper ter wereld mag noemen. Sensationeel was zonder meer de sprong, waarmee de pas 21-jarige Oost duitser Gerd Wessig de Pool Wszola niet alleen als olympisch kampioen van Mon treal onttroonde, maar ook als record houder. Dit seizoen sprongen Wszola en de Westduitser Mogenburg binnen een tijdsbestek van 24 uur beiden over de 2,35 meter. De precies twee meter lange Wessig overbrugde gisteren uiterst ver rassend de 2.36 meter, daarmee de DDR. dat via discuswerpster Evelyn Jahl (69.96 m) en marathonloper Cierpinsky goud oogste, op de slotdag de vierde olympische titel bezorgend. Voor Rusland was er ook een bijna handvol titels, waarbij vooral het esta- fettegeweld van de Sowjets opviel. Bij de heren wonnen de Russen zowel de 4x100 als de 4x400 en bij de dames was het raak op de 4x400 meter. De 28-jarige iTatjana Kazankina was als verwacht de snelste op de 1500 meter, zoals ze dat vier jaar geleden al was. vfonmid.l i.00 uur, 12-delj. 'ammas ide pro. holders.! lan bod I meest I ns landl iet des-1 - vraag:! natuur’! Ie strijd! schaps-l ing van! en del terming! „Ik wist niet eens dat die Mexicaan weg was”, moest Gerard Nijboer later bekennen. Bij een punt waar de heren verversingen van een tafel konden weg grissen, werd Nijboer namelijk het slachtoffer van een incident. En zowaar begon Nijboer. die bijna steeds in de voorste linies had gestreden, aan een solo. Met een tussensprint ging hij er alleen van door. Drie minuten lang liep Nijboer in een begerenswaardige een zaamheid langs de boorden van de Mos kwa. Toen sloeg met nog ongeveer acht kilometer te gaan de gouden-medaille- winnaar van Montreal, Cierpinsky, onver biddelijk toe. Onstuitbaar passeerde hij Nijboer. En terwijl de Oostduitser aan zijn eenzame race naar het goud begon, Coe nam nu wel het initiatief. Vooral in de laatste bocht, nadat de Oostduitser Straub veel werk had verzet. Ovett, be faamd om zijn eindschot, had niet meer de kracht om terug te slaan en moest zelfs achter de Oostduitser Straub met een derde plaats genoegen nemen. Ook Carry Floris had gisteren een klei ne inzinking, maar bij haar gebeurde dat juist ’s morgens op de 70 meter, de langste afstand voor de dames. „Een technisch foutje. Mijn vader maakte me er al op merkzaam op dat er een knik zat in mijn pols. Zelf had ik daar niet direct erg in, omdat de eerste twaalf schoten perfect waren gelopen. Maar toen begon het knoeien. Je wilt dan corrigeren, maar het kostte me toch twaalf pijlen voordat ik er In die internationale atletiekwereld werd de laatste maanden nogal sneerend gedaan over de sensationele tijd, die de sociaal-psychiatrische verpleegkundige op 26 april van dit jaar in Amsterdam realiseerde. Daar bracht Nijboer na 42 km en 195 meter een tijd van 2 uur 9 minuten en 1 seconde op de klokken: de op een na snelste tijd die ooit op de marathon is gelopen. Alleen de Austra liër Derek Clayton was in Antwerpen ooit sneller (2.08,33). Die vraag bestaat maar nauwelijks ten aanzien van de lange afstand. Hoe- wel wereldrecordhouder Rono uit Ke- nia niet in Moskou mocht verschijnen, doet dit niets af aan de klasse-prestatie, die de Ethiopiër Yifter gisteren na zijn zege op de tien kilometer ook op de vijf I kilometer leverde. Een in tegenstelling tot de dubbele afstand wat vlak num- i mer, waarop heel lang Afrikaans vuur- werk uitbleef. In de slotfase was Yifter er weer, en bovendien de Tanzaniaan Nvambui, die het zilver opstreek. •<v- De dolgelukkige Gerard Nijboer na zijn schitterende prestatie op de marathon Een aantal landen, dat eveneens de openingsplechtigheid meed en daar mee protesteerde tegen de Sovjet- inval in Afghanistan, zal naar het zich laat aanzien wel bij de sluiting aan wezig zijn, omdat het karakter van deze ceremonie geheel anders is. De Nederlandse ploegleiding blijft ech ter bij het eerder ingenomen stand punt en zal de plechtigheid niet mee maken. Men wil echter niet zo ver gaan de atleten te verbieden gebruik te maken van de aangeboden toe gangskaarten voor de tribune. De Ne derlandse ploeg heeft er 23 gekregen. Wie in zijn vrijetijdskleding bij de toeschouwers wil gaan zitten, mag dat, zo heeft het NOC besloten. „Verschillende vrouwen uit derde wereldlanden hadden niet de goede chromosomensamenstelling om als honderd procent vrouw te kunnen worden aangemerkt”, aldus Prokop. De namen van de betrokkenen wer den niet bekendgemaakt. „Zij konder er ook niets aan doen. In de derde wereld is nog geen apparatuur aan wezig om zelf al dergelijke tests uit te voeren. Om de betrokkenen niet psy chisch te schaden, houden we de na men geheim.” MOSKOU (ANP). De Nederland se afvaardiging zal niet officieel ver tegenwoordigd zijn bij de sluitings plechtigheid van de Olympische Spelen van morgen in Moskou. Het besluit om zonder vlagvertoon en meelopen afscheid te nemen van dit olympisch gebeuren is geheel in overeenstemming met de houding, die bij de openingsceremonie werd ingenomen. MOSKOU (ANP). Verschillende vrouwen, die wilden deelnemen aan de Olympische Spelen zijn niet door de geslachtstest heengekomen. Dit is vrijdag bekendgemaakt door profes sor Ludwig Prokop uit Oostenrijk, lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité. in nog langzaam. Niemand wilde de kop

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11