Sovjet- autoriteiten onthouden doodzieke jongen kans op genezing: Dit is mensonterend 1 A ffl Kans - 9 I 14 Gevolgen door Peter Heerkens i Beperkt 9 5 Het dossier Alexander Borisovitsj Landsman (16 jaar; in oktober als hij dat haalt 17 jaar): een berg papier vol treurnis, verdeeld over twee mappen en aangelegd door zijn wanhopige ouders. Bovenop een begin deze week gedaan verzoek om het ziekterapport van Alexander, hun enig kind, dat aan leukemie lijdt en van wie de specialisten in stadsziekenhuis 52 van Moskou zeggen dat zijn leven niet gered kan worden. Het antwoord is intussen, telefonisch, binnen: „Njet”. Pal daaronder (d.d. 15-7-80) het afschrift van een smeekbede om hulp, die intussen op het bureau moet liggen van paus Johannes Paulus II, koningin Beatrix, de Engelse koningin Elisabeth II en van Brezjnjev, de baas van al die mensen die weigeren om Alexander te laten vertrekken naar het buitenland waar men denkt hem te kunnen genezen. Refusniks (Russen aan wie ooit en uitreisvisum is geweigerd), zoals de familie Landsman, hebben het slecht in Rusland. ^Alexander Landsman, een 16-jarige jongen in Vloskou, lijdt aan leukemie Volgens de behandelende, Russische artsen is hij ten dode tpgeschreven. Hijzelf weet dat niet, zijn ouders wel. Dezen doen, sinds de verschrikkelijke ziekte in februari j.l. geneel onverwacht werd geconstateerd, verwoede pogingen de vereiste toestemming te krijgen om met hun zoon naar het Westen te reizen, waar specialisten (uit diverse landen) Alexander nog 50 a 60 percent kans op genezing geven. Maar het antwoord van de autoriteiten is steeds: Njet Zij noemen een dergelijke onderneming „ondoelmatig”. Onze verslaggever Peter Heerkens sprak met ouders en zoon in hun woning te Moskou. Hieronder zijn verslag. W ■ii f L-' *4*x' v A -l* *v O x 1 Emma en Boris Landsman ,Uw verzoek is niet doelmatig’ Alexander Landsman echt niet te redden, zeggen ze”. Tien brieven in het dossier spreken over het tegendeel. Ze zijn afkomstig van specialisten, voornamelijk uit Amerika, waar Emma’s zus Bella Belostogki na haar emigratie in 1976 terechtkwam. Zij startte een actie die vanuit de States al heel wat correspondentie naar het Kremlin heeft gevoerd. „Maar”, zo weet Boris Landsman intussen, „dat maakt daar helemaal geen indruk. Tenminste: dat zegt men”. stichting Adoptieprogramma van Medici voor Slachtoffers van Effecten van het Refusnikisme. (Een refusnik is, een Russische onderdaan aan wie een uitreisvisum is geweigerd.) Prof. Zwaveling is voorzitter van de stichting. Het doel van de Amser is het loskrijgen van visa voor de meest urgente gevallen onder de refusniks. De leden, merendeels afkomstig uit de wetenschappijke wereld en verdeeld in adoptiegroepen, proberen dit te bereiken door actie te voeren. „In het geval van Alexander weet. Hij is niet ingelicht over het feit dat de Russische artsen zijn leven hebben opgegeven. „Je kunt het een kind toch niet aandoen om dat te vertellen”, zegt zijn moeder. Ook de achtergrond van de brief naar de vier grote bekenden is dus geheim. „We hebben hem verteld wat we deden”, aldus zijn vader, „maar niet gesproken over de exacte inhoud. Hij vroeg er ook niet naar. Misschien heeft hij zelf toch wel een idee over de ernst van de situatie. Er zijn tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis drie van de vier Een van de actievormen van een adoptiegroep is het bekend maken van een zaak op congressen. Daarnaast reist de Leidse hoogleraar prof. dr. M. Vink bijvoorbeeld in september af naar Oost-Europa, om in contact te komen met de Russische minister van Volksgezondheid, Boris Petroviski. „Waar en wanneer deze ontmoeting precies Landsman helaas nog zonder succes”, zegt Zwaveling. Vanuit Leiden heeft het al ruim zes maanden brieven met petities geregend in de Sovjet-Uie, maar alle bleven onbeantwoord. Hij is opgewekt en maakt grappen over een tegen het dressoirglas geplakte foto waarop zijn hoofd een fraaie, gitzwarte, haardos heeft. Nu is hij kaal. Gevolg van de bestralingen waarvoor hij twee weken geleden ontslagen werd uit het ziekenhuis. Hij weet niet beter, of zijn vader en moeder zijn actie aan het voeren om eindelijk naar patiënten op zijn kamer overleden. Het kan niet anders of dat moet hem een bang vermoeden gegeven hebben”. Het valt Alexander niet aan te zien. Prof. Zwaveling benadrukt dat de Amser er vooral is voor de „kleine man” die in de Sovjet-Uie tussen wal en schip dreigt te vallen. „Voor de grote geleerden en De Nederlandse ambassade in Moskou heeft, direct na het bekend worden van Vinks plannen om nadere informatie over zijn bezoek gevraagd. Men is er zeer geïnteresseerd in de activiteiten van de vijf hoogleraren. plaatsheeft, is nog niet relevant”, aldus het Leidse comité. „In ieder geval is het niet in Moskou”. dergelijke mensen wordt al veel gedaan. Wij zetten ons eerder in voor gezinnen waarvan een van de leden ernstig ziek is, of voor gezinnen waarvan een van de leden ernstig ziek is, of voor gezinnen die uit elkaar gehaald zijn. Als bijvoorbeeld een moeder in Rusland woont en haar kinderen in een ander land, is de kans groot dat zij haar kinderen nooit meer zal zien. Daar willen wij wat aan doen.” „Het gaat niet onder het mom van: wij in het Westen weten het beter. Maar die mensen daar zijn vaak zo eenzaam, zo ellendig. Technisch kan alles wel goed voor elkaar zijn, maar er is niemand die om je geeft. Dat soort mensen willen we helpen”. Emma: „De studiemogelijkheden voor joden zijn beperkt. Wij worden moeilijk toegelaten tot de instituten en als we er al opkomen, bedenken ze wel een truc om er ons weer snel af te werken”. Alexander: „Wanneer je hier tentamens doet, of examens, geven ze stempels waarvan je er tenminste drie moét hebben om door te kunnen. Een van onze kennissen, die als een uitstekend student bekend stond, kreeg bij zijn allereerste examen twee stempels, wat absoluut onmogelijk was. Daarop hééft z’n vader enkele buitenlandse journalisten die in Moskou waren, samengeroepen en een persconferentie gegeven. De volgende dag mocht hij er een stempel komen bijhalen”. Maar het gaat allemaal stiekem; geniepig. Ik hoorde op het werk eens dat enkele collega’s onder elkaar gezegd hadden, dat ze het jammer vonden dat niet alle joden uitgeroeid waren. Toen ik verhaal ging halen, zeiden ze: ja, maar daar bedoelen we jou niet mee. Jou vinden we wel aardig”. Wie in Rusland behalve zijn joodse afkomst ook nog de aantekening refusenik heeft, blijkt dubbele problemen te krijgen, met name in het werk. Emma: „Als ze ons kunnen pakken, dan doen ze het. Ze moeten ons niet. De brief die Emma Landsman stuurde aan koningin Beatrix, president Brezjnjev, koningin Elizabeth II en paus Johannes Paulus II, had de volgende inhoud: ..Ik wend me tot U, de sterken van deze wereld. Mijn enig kind sterft aan bloedkanker. Hij heeft maar 16 jaar geleefd en hem zijn nog maar een paar maanden gegeven De Sovjet-artsen doen al het mogelijke voor zijn redding, maar zonder resultaat. De grootste droom van mijn zoon is om Israël te zien en onderzijn eigen volk te leven. Drie /aar geleden echter werd ons gezin het recht op repatriatie ontzegd. De verwezenlijking van de droom van mijn zoon, is ook mijn laatste hoop op zijn redding. Misschien zal het de artsen in het Westen lukken om zijn leven tenminste iets te verlengen. Terwille van deze hoop ben ik bereid om van mijn zoon afscheid te nemen maar de desbetreffende Sovjetinstanties tonen zich niet ontvankelijk voor mijn verzoeken. Mijn zoon heeft nooit iemand iets misdaan. Help, zo vraag ik U, om te voorkomen dat zijn droom uiteen slaat en dat mijn hoop verdwijnt. Ik heb Uw hulp vandaag nodig. Morgen kan het te laat zijn. Met grote hoogachting, Emma Landsman”. Van gevolgd worden of afluisteren, is nog niets te merken. Terwijl toch de actie uit Amerika overwaaide naar vele andere landen (vanuit Nederland heeft de groep Amser gereageerd) en er een beweging is die binnen afzienbare tijd de zaak Alexander Landsman wellicht tot een wereldwijd besproken onderwerp maakt. Boris Landsman: „Ik heb tegen het hoofd van de afdeling, waar we ons visum moeten aanvragen, gezegd, dat we deze afwijzing niet accepteren en de hele wereld zullen alarmeren. „Ga uw gang maar”, zei hij, „dat is uw zaak”. In een laatste vertwijfelde poging hebben Emma en Boris Landsman besloten de autoriteiten aan te bieden alleen vader en zoon naar het buitenland te laten gaan. „Ik zou die scheiding kunnen opbrengen als offer voor mijn zoon”, aldus Emma Landsman. Ook op die basis werd geen toestemming verleend. En evenmin is ingegaan op het aanbod om dan Alexander alleen een visum te geven. „De brief aan de vier grote bekenden, is onze laatste hartekreet. Ik denk niet dat we nog veel tijd hebben”, zeggen Emma en Boris Landsman. Israel te kunnen gaan. Net als in 1977. >00). 44). i De familie Landsman ondervond dat vanaf 1977 toen hun een visum werd geweigerd. „Acht maanden moesten we wachten voor we antwoord kregen en toen mochten we niet. Ze verboden het ons, uit wat ze noemden „regime- overwegingen”. Omdat er geen flauw vermoeden bestond van wat dat te betekenen had, opende Boris Landsman een onderzoek, wat moeizaam verliep en eigenlijk nooit helemaal tot opening van zaken heeft geleid, maar waaruit tenslotte de conclusie viel te trekken dat Emma het probleem vormde. Althans, in theorie. „Ik heb tien jaar op de computer- afdeling van een vliegtuigfabriek gewerkt en dan schijn je aangemerkt te worden als iemand die over staatsgeheimen beschikt. Maar in mijn geval is dat te d\aas om over te praten want ik had zo’n ondergeschikte functie, dat ik niets bijzonders wist Bovendien was ik daar al zeven jaar weg; wat zou ik onthouden kunnen hebben...?” Een van de belangwekkendste brieven in de mappen, is afkomstig van doctor James Holland, voorzitter van de Amerikaanse vereniging van kankerspecialisten, die spreekt over „een revolutionaire ontdekking, die ongetwijfeld een spectaculaire ontwikkeling zal blijken te zijn”. Daarbij heeft doctor Holland een kopie gestuurd van een publicatie die aantoont dat van jeugdige leukemielijders, vijftig percent kans maakt op genezing. Aangemoedigd door Bella Belostogki, die beschikt over een gedetailleerd bulletin van de eerste diagnose, verdiepten zich veel Amerikanen in het ziektebeeld van Alexander Landsman om tot de conclusie te komen dat het hier om een niet bij voorbaat hopeloos geval gaat. „Gezien zijn leeftijd”, zo schreef doctor Holland op 28 mei, „is de kans van genezing groot”. En de directeur van de afdeling bloed van het Amerikaanse Rode Kruis, dr. Nusbacher, liet letterlijk weten. „Indien nodig, zou ik persoonlijk dé verantwoording voor zijn genezing op mij willen nemen”. Van dat al, heeft Alexander geen De gevolgen van het geweigerde visum bleven niet uit. Emma: „Wanneer een jood een visum aanvraagt, moet zijn afdelingschef daar medewerking aan verlenen. Daar hebben ze een verschrikkelijke hekel aan, want de chef van de chef heeft er een hekel aan... Zodoende. Men neemt dus liever, om die problemen te voorkomen, maar meteen een ander als dat kan. Kom je echter als jood bij zo’n chef met een emigratiepapier, dan zegt hij: oké, ik zal tekenen maar dan moet je hier vertrekken. Wanneer een visum dan wordt afgewezen, zitje zonder werk en ben je verplicht om een minder baantje te nemen, want een refusnik kan nooit meer op hetzelfde niveau terug. We hebben het zelf meegemaakt in 1977 toen mijn man weer aan de slag moest. Hij kreeg met moeite een baantje bij een klein bouwbedrijf: 180 roebel (ca. 630 gulden, red.) per maand. Het feit dat het echtpaar Landsman zo in de weer is om opnieuw de grens over te komen en daarbij bovendien met de ernstige ziekte van hun zoon een zwaar argument inbrengt, heeft de Russische autoriteiten nog niet wrevelig gemaakt. Het postverkeer lijkt normaal te functioneren gezien het feit dat adhesie-betuigingen uit het Westen de brievenbus bereiken. I Dan de tekst van een op 9-7-8Ö I gedateerd telegram, gericht aan de J heer Ivanov, het hoofd van de sectie I die zich bezighoudt met de I emigratie van joden. De inhoud: I „Volgens de artsen maakt onze I zoon een verslechtering in zijn I gezondheidstoestand door en hij wordt met de dood bedreigd. De I verbetering die het ministerie van I volksgezondheid had beloofd, heeft 1 niet plaatsgevonden. Tot dusver 1 heeft de minister van binnenlandse zaken niet beslist over het uitreizen van onze zoon om beter te kunnen I worden. Wij eisen een directe I toestemming om weg te mogen”. J Het antwoordt (vorige week woensdag binnengekomen): „Njet”. De reden: „Uw verzoek is niet doelmatig”. Sinds de behandelend arts Sjachnovkaja en twee sectiehoofden op 7 maart van dit jaar een rapport aftekenden waarin ze Alexander Landsman ongeneeslijk ziek verklaarden, weigeren de Russen in te gaan op de I theorie dat er elders op de wereld wél kans op redding bestaat. Emma, de strijdbare moeder van Alexander: „Een belangrijke medische functionaris hier in Moskou, dr. Troiskaye, heeft ons verteld: Uw kind zal zeker sterven. Hier of elders”. Boris, de vader die al honderden meters brief de deur uitwerkte: „De autoriteiten zeggen dat alle westerse bijval onecht is en dat het daar niet zozeer om het probleem van onze zoon, maar om 7 de politiek gaat. Daarom mogen we van hen die verklaringen uit het Westen niet serieus nemen. Ze willen ons ervan overtuigen dat de Russische medische wetenschap geen achterstand heeft. Uw zoon is „Ik wil ondpr mijn eigen volk leven”, zegt Alexander. En zijn moeder: „Wij horen niet hier maar in Israël. Hier is het slecht voor ons”. Alexander: „Op <je hele school, ongeveer 1200 jongens en meisjes, zijn maar vijf joden en dat is erg vervelend. We worden haatdragend behandeld. In de pauzes en met sport zoeken ze ons altijd op om te pesten en om scheldwoorden te roepen. Ik weet precies hoe negers zich voelen...” „We twijfelen er niet aan dat de jongen in Rusland een goede behandeling krijgt, maar de mogelijkheden daar zijn uitgeput. In het Westen zijn er echter nog experimentele behandelingsmethoden die wellicht een oplossing zouden kunnen bieden. Die ouders hebben het idee dat het kind hier nog een goede kans maakt. Die kans wordt het nu onthouden. Dat is mensonterend”. Aan het woord is prof. dr. A. Zwaveling, chirurg op de afdeling heelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Samen met vier andere hoogleraren is hij al ruim een half jaar bezig Alexander Landsman de Sovjet- Uie „uit te schrijven”. Het vijftal is aangesloten bij de Amser, de 7 V>"

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15