■ra Werkgevers in commentaar: Knikkerend Kamerlid Ontslag van illegalen via normale procedure Nationale ombudsman kan in 1982 van start en dan dit noq het \x/c€f „I Stichting van de Arbeid: Onderzoek naar Minister Wiegel in nota: Kamerleden VVD bi hebben meeste nevenfuncties Tarieven van notarissen 6 procent lager Verhoging van tarieven bij uitzendbureaus Huurbijdrage in Rotterdam gijzeling houden als dwangmiddel Gevangenisstraf geëist in zaak geknakte tanker Modelbepalingen voor aanpak van geluidshinder Af; H< ka ASEAN wijst gedemilitariseerde grenszone af noj Ru M V erzekeringszwendel in Verre Oosten ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Z/ y Werkgroep (Va: L/ De pres: Siles Boli' roep gerli tege ring ging - Beschermvrouw Samenwerking Lovable DEN HAAG (ANP). Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) vindt een wettelijke beperking van het incidentele loon ongewenst, onnodig en onmogelijk. De werkgeversorganisatie zegt dat in haar blad Onderneming in een commentaar op het rap port van de commissie inci denteel loon, waarin werkge vers, werknemers en overheid waren vertegenwoordigd. Jeugdprostitutie X- g r Geen beperking van 2 E incidentele loonsom *5 onbew. zw bew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. ono n wnw nno zw nw ono 30 28 32 26 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o samenstelling van de beroepsbevolking naar leeftijd, geslacht en functiegroep. DEN HAAG (ANP). In de toekomst kan objectief worden gemeten of er spra ke is van geluidshinder of niet. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft normen opgesteld die in de vorm van modelbepalingen zullen worden voor gelegd aan alle gemeenteraden in Neder land. Op 1 februari van dit jaar is de wet geluidshinder van kracht geworden. De gemeenten worden daarin verplicht maat regelen te nemen om lawaai-overlast te gen te gaan. In de modelbepalingen van de VNG worden aanwijzingen gegeven hoe B. en W. kunnen optreden tegen ge luidshinder. Zo wordt bijvoorbeeld aanbevolen ach tergrondmuziek in winkelstraten aan ban den te leggen door bepaalde soorten luid sprekers voor te schrijven en vast te leg gen dat het repertoire afwisselend moet zijn. De VNG geeft verder aan hoe het ge meentebestuur het crossen met brommers en auto’s en het spelen met modelvlieg tuigjes kan aanpakken door bepaalde ter reinen aan te wijzen. Ook kan worden vastgelegd welke tijden van die terreinen het best gebruik kan worden gemaakt. Zij wijst er verder op dat in de onder zochte periode mensen met meer dan twee maal modaal niet meer incidenteel kregen dan degenen met èen inkomen beneden modaal. Daarmee is een andere bewering die vaak wordt gehoord naar het rijk der fabelen verwezen, aldus het VNO. Een ambtelijke werkgroep gaat in Rot terdam voortaan „snel en efficiënt” optre den bij het opsporen en daarna verwijde ren van giftige stoffen in de bodem. Bur gemeester en wethouders hebben tot de oprichting van de werkgroep besloten om dat de laatste maanden steeds meer ge vaarlijke giftige stoffen in de bodem van Nederland worden aangetroffen. „Dit duren sen o1 wapei zwaai houdt de B versla nieuw hoofd De kandi die d< verste moert zet te Garci gens gewaï gebro vorm aanne Zua geh. bew. regen geh. bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. no ono nnw o o ono o ozo z nno windst. ono zo nno o o w n o z nw windst. wnw zzo wzw nnw wzw ono zzw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlijssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis NE' troep* se leg den x staats ke b. New men. plan van door betro zuide Eer New gevet ghaai brake bied, teel andei de B veert Hij z Afgh geko: door Uit een rijkst ring sade dood Dt trein zijn het 1< deels huis van onde fers Ee tiega Cork stati< zuid’ van snell rijtui statii meei JA die c brac karil len zij r getri gers en J aan Vc riki ge bode D< kleii vult drei Mak blijx dat nan zal toek schi dat vest plaa O w o o 25 25 26 26 26 24 24 24 24 26 19 32 29 25 28 26 28 29 29 29 29 25 26 29 23 26 34 39 33 26 25 Opmerkelijk vindt het VNO de uitkomst van het rapport dat het incidenteel loon bij de niet-CAO-werknemers tussen '73 en ’77 met 0,8 procent minder is gestegen dan dat van de CAO-werknemers. Hiermee wordt bevestigd dat de wettelijke beheer sing van het incidenteel van niet-CAO’ers, zoals we die de afgelopen twee jaar heb ben gekend, onzinnig is, aldus de werk geversorganisatie. rc 3 Is S CU 0 0.1 o o o 1 0.1 o 0.1 o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o Koningin Beatrix heeft het bescherm- vrouwschap van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn (NRMW) overge nomen van haar moeder prinses Juliana. Met het aftreden van prinses Juliana als koningin was het beschermvrouwschap komen te vervallen. In een brief aan de particulier secretaresse van de koningin zegt de raad ervan uit te gaan dat de contacten tussen koningin Beatrix en de NRMW even intensief en vruchtbaar zul len zijn als met prinses Juliana tijdens haar regeringsperiode. Hij is niet overtuigd door argumenten vanuit verschillende Kamerfracties - on der andere van PvdA en CDA -'dat de benoeming van de ombudsman niet dient te geschieden door de Kroon op voor dracht van de Tweede Kamer, maar door het parlement zelf. De regering heeft haar argumenten om vast te houden aan de door haar voorge stane benoemingswijze afgewogen tegen het belang van het wetsontwerp en van de instelling van het instituut. Het belang van de instelling wil de regering het zwaarst laten wegen. Ze spreekt de hoop uit dat de Kamer de door de regering aangevoerde argumenten wil laten meewegen bij haar beslissing. Er ligt een amendement-Nijpels (VVD) dat de opvattingen die de meerderheid van de Kamer heeft uigesproken, volgt. Hoe de regering straks bij de behandeling van het wetsontwerp zal reageren als dit amendement wordt aangenomen, laat mi nister Wiegel in het midden. Nederland en China gaan nauwer sa menwerken op het gebied van onderwijs en wetenschap. Minister Pais heeft hier toe gisteren in Peking drie overeenkom sten met zijn Chinese collega Jiang Nanxi- ang en de vice-presidenten van de Chinese Academie van Wetenschappen en de Chi nese Academie van Sociale Wetenschap pen getekend. Dit heeft het ministerie van Onderwijs gisteren bekendgemaakt. Er zal onder meer een gemeenschappelijke werkcommissie in het leven worden ge roepen, die nog dit jaar met haar werk moet beginnen. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen en de beide Chinese academies. Het VNO constateert verder dat van de 7,5 procent stijging tussen '73 en ’77 1,5 procent voornamelijk werd veroorzaakt door invoering van het wettelijk mini mumloon en het wettelijk minimum jeugdloon. Daarnaast kon 2,5 procent van de stijging niet nader worden verklaard, omdat zij het gevolg was van verschillen in definities en waarneming, die voort- 'lo< onbruik van verschillende Van de totale incidentele loonstijging tussen 1973 en 1977 van 7,5 procent namen deze factoren, die, zo zegt het VNO, een gevolg zijn van de dynamiek van de maat schappij, 3,8 procent voor hun rekening. De 'werkgeversorganisatie tekënt daar bij aan dat de invloed van periodieken op grond van leeftijd, prestaties en dergelij ke niet nader kon worden berekend, om dat die in de genoemde factoren verscho len zit. MANILLA (UPI/Reuter). De associa tie 'van Zuidoost-Aziatische Staten (ASE AN) heeft gisteren afwijzend gereageerd op een voorstel van Vietnam om een gede militariseerde grenszone in te stellen tus sen Thailand en Cambodja. De ASEAN spreekt van een „misleidend voorstel” omdat Thailand en Cambodja niet in oor log zijn. Het zijn de partijen in Cambodja zelf, die oorlog voeren, en daarom dienen er binnen Cambodja gedemilitariseerde vredeszones te komen onder toezicht van de Verenigde Naties, aldus de verklaring van de ASEAN, die werd uitgegeven na een conferentie in de Filippijnse hoofd stad Manilla. Leden van ASEAN zijn de Filippijnen, Maleisië, Singapore, Thai land en Indonesië. De Zutphense vestiging van het lingerie ën badmodebedrijf Lovable, die donder dagavond door een uitslaande brand werd verwoest, blijft bestaan. Verwacht wordt, dat binnen drie weken weer met de produktie kan worden begonnen. Andere Lovable-vestigingen in West-Duitsland en België zullen het Nederlandse bedrijf zo veel mogelijk bijspringen. De schade van de brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, loopt in de tientallen miljoenen guldens. DEN HAAG (ANP) Uitzendbureaus mogen de geldende toeslagen op de tarie ven die zij voor 1 december vorig jaar in rekening brachten, verhogen van „3,1 pro cent naar 3,5 procent plus 23 cent per manuur” in gevallen waarin kantoor- en daarmee vergelijkbare werkzaamheden worden verricht en van „3,5 procent naar 4 procent plus 24 cent per manuur” in de overige gevallen. Dit laatste betreft bij voorbeeld werkzaamheden in de techni sche beroepen. Dit heeft het ministerie van Economi sche Zaken meegedeeld. Onder kantoor- of daarmee vergelijkbare werkzaamhe den vallen een reeks activiteiten van bij voorbeeld typisten, telefonisten en com- puterpersoneel, maar ook van assistenten in medische beroepen en van personeel in de gezinsverzorging en de bejaardenhulp. Met het toestaan van deze verhogings- percentages zijn de verzoeken van de Al gemene Bond Uitzendbureaus ingewilligd om de in februari van dit jaar voor het ter beschikking stellen van arbeidskrachten vastgestelde hoogst toegelaten tarieven aan te passen aan de op 1 juli opgetreden loonkostenstijging, alsmede aan de in het kader van het algemeen gevoerde prijsbe leid voor dienstverlenende sectoren vast gestelde tariefverhoging. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. WD’ers in de Tweede Kamer hebben gemiddeld de meeste ne venfuncties, zo blijkt uit een bijgewerkt overzicht van alle betaalde en onbetaalde bijbaantjes van de Kamerleden. De VVD komt met een gemiddelde van 4,7 neven functies per fractielid uit de bus. Bij CDA en PvdA bedragen de gemiddelden ach tereenvolgens 3,2 en 2. Uit deze cijfers kan niet worden afge leid dat de WD’ers naast hun salaris als Kamerlid ook de omvangrijkste bijver diensten hebben. Op de lijst van functies komen zowel flink betaalde werkkringen voor, als erebaantjes of functies waarvoor slechts onkostenvergoeding wordt gege ven. De lijst van nevenfuncties vermeldt niet hoeveel geld de Kamerleden ermee verdienen. Wat betreft het aantal nevenfuncties staan de Kamerleden Nijpels (VVD) en Schakel (CDA) bovenaan. Naast hun Ka merlidmaatschap bekleden zij nog dertien andere functies. De volksvertegenwoordi gers van CPN, PSP en Boerenpartij heb ben opgegeven in het geheel geen andere baantjes te hebben. SINGAPORE (Reuter/DPA). Het ziet er naar uit dat de politie van Singapore in samenwerking met een aantal verzeke ringsmaatschappijen, een grote zwendel in scheepsongevallen op het spoor is geko men. Het in Singapore verschijnende blad The Straits Times, meldde gisteren dat de bende contacten heeft met soortgelijke misdaadsyndicaten in Hong Kong, Tai wan en vermoedelijk ook Japan. De politie onderzoekt nu de ongelukken met vier vrachtschepen, die in de afgelo pen jaren onder geheimzinnige omstan digheden in wateren in het Verre Oosten naar de kelder gingen. DEN HAAG (ANP) Voor het ontslag van illegale buitenlandse werkne mers moeten werkgevers een normale procedure via het Gewestelijk Arbeids bureau volgen. Tot die procedure is afgewerkt, houdt de illegale werknemer recht op loon en andere financiële aanspraken. Het merendeel van de onderdelen, waaruit de totale post incidenteel is opge bouwd, is niet voor beïnvloeding vatbaar, laat staan voor wettelijke beheersing, al dus het VNO. Ruim de helft van de groei van het incidentele loon is het gevolg van wijzigingen in de structuur van de bedrijfstakken en veranderingen in de statistieken. De werkgevers concluderen dat het incidenteel grotendeels een op zichzelf staande grootheid is, „waarvan eenzijdige beïnvloeding zoal niet onmoge lijk dan toch volstrekt ongewenst zou zijn.” (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Officier van justitie mr. W. F. H. Hendriks eiste gisteren drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk tegen de eerste stuurman en kapitein van de Energy Concentration. De officier zei tijdens de rechtszitting dat het knakken van de tanker vorige week dinsdag te wijten was aan „stommi teiten”. De stuurman en de kapitein wa ren vergeten de ruwe olie uit de voor- en achtertanks over te pompen naar het mid den van de tanker. Uitspraak volgt don derdag 7 augustus. De bergers van Smit-Tak hebben inmid dels laten weten zeker nog vijf dagen bezig te zijn om de nog resterende 70.000 liter ruwe olie uit de Energy Concentra tion te pompen. De tanker zal waarschijn lijk naar de scheepswerf VDSM in Rozen burg versleept worden. Het schip zal daar schoongemaakt worden. Of de tanker daar ook gerepareerd wordt, is nog onzeker. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Ruiter (Jus titie) gaat onderzoeken of gijzeling als dwangmiddel voor het innen van geld schulden in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering moet blijven staan. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld. Volgens een wetswijziging, waarmee de Tweede Kamer in meerderheid instemt, zal de mogelijkheid om anderen justitieel te laten gijzelen binnenkort al sterk wor den beperkt. De huidige wet maakt het mogelijk om buitenlanders te laten vast houden, totdat zij hun schulden hebben betaald. Omdat die bepaling discrimine rend is, aangezien Nederlanders door schuldeisers niet kunnen worden gegij zeld, wordt zij geschrapt. Niet alleen politieke partijen, ook de Staatscommissie voor het Internationaal Privaatrecht heeft op afschaffing van de discriminerende wetsartikelen aange drongen. Volgens de staatscommissie zijn ze in strijd met internationale verdragen. Na de wetswijziging zal justitiële gijze ling als dwangmiddel voor het innen van geldvorderingen alleen nog mogelijk zijn ingeval iemand weifeert te voldoen aan zijn alimentatie-verplichtingen. De minis ter zal bezien of ook hier een streep door moet worden gehaald, zoals D’66 bij de schriftelijke behandeling van de wetswij ziging heeft voorgesteld. DEN HAAG (ANP). Het instituut Nationale Ombudsman kan waarschijn lijk op 1 januari 1982 zijn werkzaamheden beginnen. Dit heeft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer in een nota over het wetsontwerp, waarin de instelling van het instituut wordt geregeld. De benodigde aanlooptijd tot 1982 houdt verband met het opzetten van het kantoor, het aantrekken van personeel en ook de persoon van de ombudsman moet nog worden gezocht en benoemd. Omdat niet te verwachten valt dat de instelling van het instituut nog volgend jaar zijn beslag zal kunnen krijgen, zal op de begroting voor 1981 kunnen worden volstaan met een post van 350.000 gulden. Wat voor 1982 en volgende jaren aan be- grotingsgelden benodigd zal zijn dient nog nader te worden bezien, aldus de minister. Knikkerclub De Ovale Stuiter hield gisteravond voor de vierde maal nationale kuiltje- knikkerwedstrijden in Noordeloos. Tot de vele deelnemers behoorde ook het VVD-Kamerlid Nijpels. die vol overgave meedeed De bovengenoemde raad zal een onder zoek laten doen naar de subcultuur van de jeugdprostitutie. Een sociologische veld- onderzoeker zal gedurende achttien maanden de „tussenmenselijke relaties en de individuele beleving hiervan door de jeugdige prostitués” onderzoeken. Dit on derzoek maakt deel uit van vijf onder zoeksvoorstellen waar de NRMW subsidie voor heeft verleend. De onderzoeksvoor- stellep zijn in te delen in de drie thema’s: Het individu en zijn problemen, De maat schappelijk dienstverlening, en Vrije ruimte. DEN HAAG (ANP). De tarieven van notarissen voor het opmaken van overdrachtsakten voor onroerend goed, van hypotheekakten en voor bemoeienis sen met veilingen van onroerende zaken en appartementen gaan met ongeveer zes procent omlaag, zo hebben de ministers van Economische Zaken en Justitie be paald. Hun overige tarieven ondergaan geen verandering. Naar schatting verdiende een notaris vorig jaar gemiddeld 275.000 gulden tegen 404.000 in 1977 en 308.000 in 1976. On danks deze terugval in inkomen na de forse stijging in vorige jaren, vinden de bewindslieden het inkomen van de nota rissen, zoals dat vorig jaar is geweest, te hoog. In februari heeft minister van Aardenne van Economische Zaken de Tweede Ka mer laten weten, dat de inkomens der notarissen met tenminste 65.000 gulden omlaag moeten. De Broederschap der No tarissen vindt dat de tariefsverlaging, waartoe nu is besloten, al was achterhaald door een nieuwe inkomensdaling, veroor zaakt door een verdere terugval dit jaar van de huizenhandel. Met deze teruggang van de inkomens hebben de bewindslieden wel enigszins rekening gehouden bij hun prijsmaatre gel, die behalve in een tariefsverlaging van ongeveer zes procent voorziet in een structurele bijstelling van het tarief voor de overdracht van grond, waarop ge bouwd wordt of zal worden. Aan de hand van enquêtegegevens over de eerste helft van dit jaar zullen de ministers later nagaan of tot een nieuwe tariefswijziging moet worden overgegaan. bureau een ontslagvergunning aanvra gen. Als reden kan hij opgeven dat de werknemer illegaal is. Wordt de ontslagvergunning verleend, dan kan de arbeidsovereenkomst worden opgezegd. Daarbij moet dan weer de van toepassing zijnde opzegtermijn in acht worden genomen. Tot het moment dat de arbeidsverhouding formeel is geëindigd, houdt de werknemer het recht op loon en andere geldelijke aanspraken als vakan tietoeslag, aldus de aanbevelingen van de stichting. Weer in binnen- en ^buitenland 29 24 26 34 29 28 31 ZONDAG 3 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.01 uur, onder 21.26 uur Maan op 00.25 uur, onder 14.27 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 09.13 uur en 21.43 uur Laagwater 04.54 uur en 17.15 uur Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: Eerst enkele buien, later meer opklarin gen. Koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. WEERRAPPORTEN Dat staat in een aantal aanbevelingen die de commissie buitenlandse werkne mers van de Stichting van de Arbeid heeft gedaan voor de leden van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. De stichting is het overlegorgaan van deze organisaties. De rechtsgeldigheid van de arbeidsovereenkomst met een buitenland se werknemer wordt niet aangetast door een eventuele illegaliteit van zijn tewerk stelling. Daarom moeten bij beëindiging van zulke arbeidsovereenkomsten dezelf de regels in acht worden genomen als arbeidsovereenkomsten met andere werknemers, aldus de commissie. Volgens een woordvoerder van de commissie is er wat dat betreft in het verleden nogal wat misgegaan, als illegalen met onmiddellij ke ingang op straat werden gezet. De wet arbeid buitenlandse werkne mers, die op 1 november is ingegaan, maakt werkgevers die illegalen in dienst hebben strafbaar. Volgens de richtlijnen van de stichting kan de werkgever zijn strafbaarstelling ontlopen, als hij de ille gale werknemer onmiddellijk op non-ac- tief stelt met behoud van loon. De werkge ver moet dan gelijktijdig bij het arbeids- o. o U u p O ROTTERDAM (ANP). De gemeente Rotterdam wil mensen, die gedupeerd zijn door de abrupte afschaffing van een be paald soort huurgewenningsbijdrage door de Rijksoverheid, financieel helpen. Het college van B. en W. stelt de gemeen teraad voor hiervoor twee miljoen gulden uit te trekken. Zo zullen naar verwachting van de gemeente duizend gedupeerden alsnog een huurgewenningsbijdrage kun nen krijgen. Tegelijkertijd blijft Rotterdam bij staatssecretaris Brockx van Volkshuis vesting aandringen diens besluit per 1 juni 1980 de huurgewenningsbijdrage voor mensen die van een goedkope naar een duurdere woning verhuizen af te schaffen, ongedaan te maken. Mensen die verhuizen uit krot-, sloop woningen, of woningen die ingrijpend worden verbeterd, kunnen nog wel aan spraak maken op een huurgewenningsbij drage van de overheid. De dienst woonruimtezaken van de ge meente Rotterdam is na 1 juni gewoon doorgegaan met het sturen van aanvragen voor een huurgewenningsbijdrage naar Den Haag. De staatssecretaris had name lijk toegezegd in bijzonder schrijnende gevallen een uitzondering op zijn beleid te willen maken. Gedupeerden kunnen zich dan ook nog rustig tot de gemeente wenden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2