Problemen met Franse en Britse kerncentrales Carter vertrouwt op tweede ambtstermijn l I ..Permanente burgerlijke ongehoorzaamheid” Vloedgolf van geweld op scholen in VS Melding van lekken Zeker 17 doden Informatie bezoek Billy Carter vrij Labour-top in brief tegen linkervleugel bij treinongeluk Oostenrijk vindt prijs Russisch gas veel te hoog Honger bedreigt kampbewoners op Moluks eiland Afghaanse divisies nog steeds door Russen omsingeld 1 3 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) table tie 1 roep ag king r sa- rwijs hier- kom- anxi- nese Chi- hap- van (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Ruim een week voor het begin van de democratische conventie, heeft president Jimmy Carter gisteren tegen een groep van 80 hem loyale democratische leden van het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat hij „vertrouwen heeft in een tweede ambtstermijn". WASHINGTON. „Het ge weld is overal”, zegt een onder wijzer in New York. Het is op straat, op de sportvelden, op het filmdoek en het tv-scherm. Hoe zou u dan willen, dat de scholen buiten schot blijven?”. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ—DEN HAAG. De ondergedoken Boliviaanse presidentskandidaat Hernan Siles Zuazo heeft gisteren de Boliviaanse bevolking opge roepen tot permanente bur gerlijke ongehoorzaamheid” tegen wat hij noemt de „rege ring van nationale vernieti ging”. M-j Zuazo roept bevolking Bolivia verzet op tot UW een j- n n ir het leger te verslaan en het militaire regi me te verdrijven, dat de verkiezingen van 1951 had geannuleerd. Zij die zich voor een bepaalde periode in Nederland willen vestigen zullen daartoe de gelegenheid moeten krijgen, aldus het socialistische Kamerlid. Carter in het najaar van 1978 aan Libië heeft gebracht. LONDEN (UPI). Drie Labour-pro- minenten hebben gisteren in een open brief hun partijgenoten opgeroepen het „democratisch socialisme” te be schermen en de Britse Labourpartij te bevrijden uit de greep van uiterst links. Als gevolg van een machtsgreep van de extreme linkervleugel verkeert de La bourpartij in de ernstigste crisis uit haar geschiedenis, zo schrijven ex-mi- nister van Buitenlandse Zaken David Owen, ex-minister van Sociale Zaken Shirley Williams en ex-minister van Vervoer, William Rodgers, in een open brief in de The Guardian en de La- bourgezinde Daily Mirror. De gedachte aan een nieuwe cen trumpartij, zoals onlangs gelanceerd door Roy Jenkins, voormalig labour minister en nu voorzitter van de Euro pese Commissie, wijzen de open-brief- schrijvers af. Hun actie is ingegeven door recente initiatieven van de linker vleugel, die wil dat het partijcongres in oktober zich zal uitspreken voor eenzij- vond dat zijn banden met Libië buiten proportie werden voorge- Een speciale commissie uit de Se- De drie beschuldigden het partijbe stuur, waarin de linkervleugel regeert, van „flirten met extremisten die open lijk de democratie afdoen als flauwe kul”. „Partijen van autocratisch links kunnen niet onze bondgenoot zijn, en de Labour-partij dient hen af te wij zen”, aldus de briefschrijvers, die me nen dat de huidige koers van het partij bestuur de kiezers afschrikt. Voortdurend worden banden doorgesto ken en worden diepe krassen in het koets werk gemaakt. Eenendertig procent van de leerkrachten in Connecticut verklaart ten minste eenmaal door leerlingen te zijn aangevallen. De meeste problemen wor den toegeschreven aan drankzucht of het gebruik van verdovende middelen. Vol gens een recente studie zou 40 procent van de 18-jarige schooljongens met drank zucht te kampen hebben. Het percentage bij de meisjes wordt op 21 geschat. In deze omstandigheden hopen de frus traties zich op. Amerika heeft aldus niet meer te kiezen tussen boter en kanonnen, maar tussen het kortzichtige egoïsme van degenen die voortdurend om belasting vermindering roepen en degenen, die plei ten voor een degelijk onderwijs voor de toekomstige generaties. Maar er is meer. im- 'oor rge- ana. als hap de igin de de zul- ens i Rot- :>ptre- vijde- Bur- ot de i om- r ge- i van e e h e 9- d )ij s- 1 JB ar te ite ijn >e- ge n. ler- de ‘ld- ien en de an- er- die or- i’s: at- ÏJe n- 9n ?n n- igerie- onder- brand wacht net de .ndere nd en ijf zo- e van niet □enen Er lijke i ge- verk t uit terie Ko- >pen In New Jersey werd dezer dagen een plan goedgekeurd dat beoogt een einde te maken aan de vloed van geweld, vandalis me en baldadigheid op de scholen. Het verbond van onderwijzend personeel zegt dat leerkrachten dagelijks allerlei geweld plegingen ondergaan, dat vandalisme in schoollokalen schering en inslag is, en dat ook de auto’s van de onderwijzers en onderwijzeressen het moeten verduren. verkiezingen zijn er ongeveer 2000 stem men uitgebracht op afgevaardigden voor Carter, ruim 300 meer dan het noodzake lijke aantal. Politici die pro-Carter zijn, hebben hem erop gewezen dat hij veel sterker uit de conventie kan komen als hij de afgevaardigden vrijlaat in hun stemge drag. waarbij hij ervan uit mag gaan dat hij ruim voldoende stemmen krijgt voor de nominatie. De president is daar tot op heden niet gevoelig voor. Hij meent veel eer dat hij miljoenen Amerikaanse demo craten, die in de primaries op een Carter man hebben gestemd, niet kan afvallen door hen nu de vrije keus te bieden. Op de conventie komt het voorstel in stemming, om de regel aan te houden dat een afgevaardigde, die voor een bepaalde kandidaat gekozen is tijdens de voorver- kiezingen, verplicht is zijn stem op dezelf de kandidaat uit te brengen. Het Witte Huis heeft 7 telegrammen vrijgegeven van de Amerikaanse ambas sade in Libië aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken De telegrammen bevat ten informatie over het bezoek dat Billy Hoewel de telegrammen „vertrouwe lijk” waren, bevatten ze niets opzienba rends. In de delen die zijn vrijgegeven werd gesteld dat het bezoek van Billy Carter „nuttig” was en dat hij geen politie ke verklaringen had afgelegd. De pers chef van het Witte Huis, Jody Powell, verklaarde dat president Carter zich her innert dat hij dit soort informatie aan zijn broer Billy heeft doorgegeven nadat die van zijn reis aan Libië was teruggekeerd. De onderwijsvakbond betoogt dat wij in een maatschappij leven die aan haar kin deren letterlijk alles toelaat: alcoholisme, verdovende middelen en sex. De ouders weigeren hun kinderen niets en de onder wijzers wijken voor het geweld. Van de weeromstuit hebben de ouders geen ver trouwen meer in het onderwijzend perso neel. De Washington Post publiceerde de uit slag van een opiniepeiling die ze gehouden heeft onder 591 afgevaardigden naar de conventie, die maandag over een week in New York begint. De president lijkt er goed op te staan, want een meerderheid van de ondervraagden zei nog steeds van plan te zijn de huidige bewoner van het Witte Huis aan te wijzen als de tegenstan der van Ronald Reagan bij de verkiezin gen op 4 november Carters enig overgebleven rivaal voor de kandidatuur van de grootste partij, senator Edward Kennedy, had een onder houd met de dissident republikein John Anderson, die probeert met een eigen campagne het Witte Huis te bereiken. Na het overleg ontkenden ze te hebben ge sproken over een mogelijke overeen komst. Anderson liet doorschemeren zijn eigen campagne te willen stoppen als de democraten een ander dan Jimmy Carter tot hun kandidaat kiezen. Overigens zitten er twee kanten aan de actie van een aantal parlementsleden om de conventie open te breken. Bij de voor- Powell was geïrriteerd over de opwin ding die de telegrammen hadden veroor zaakt in het Capitool. Hij verklaarde dat deze telegrammen 14 maanden geleden aan Jack Anderson waren vrijgegeven op grond van de wet op de vrijheid van informatie. Delen die betrekking hadden op Amerikaanse standpunten over een Libische kwestie waren daar uit weggela ten, aldus Powell. Ook de columnist van de Washington Post, Maxine Cheshire, had enkele telegrammen gekregen. In een klas maken vier jongens van 16 van de afwezigheid van een lerares ge bruik om één van hun medeleerlingen, een zestienjarig meisje te verkrachten. Dit gebeurde niet in een of ander ghetto, maar in een burgerlijke wijk in Maryland. Het was geen uitzonderlijk voorval. In een andere stad in Maryland moest de politie ingrijpen na een collectieve verkrachting in een middelbare school. In het gehele land staan leraressen bloot aan seksuele aanrandingen door leerlingen. In algemene zin moet druk op de junta worden uitgeoefend om te bewerkstelli gen dat de onderdrukking in Bolivia wordt beëindigd en het proces van terug keer naar een democratisch bestel kan worden hervat. Ter Beek verlangt ook dat Van der Klaauw zich zal inspannen de politieke gevangenen die dat wensen asiel te verle nen in de lidstaten van de Gemeenschap. Zijn het ghetto-kinderen? Misdeelden? In de steek gelaten jongeren? Ongetwijfeld ja. Maar geweldpleging en vandalisme komen ook voor op de scholen in de zogenaamde betere wijken. In een zeer sjieke buitenwijk van Washington werden nog niet lang geleden twee scholieren van 12 jaar wegens brandstichting in hun school voor de kinderrechter gebracht. De schade beliep 5 miljoen dollar. derden mensen in de mijnen voor de vrij heid hun leven hebben gegeven, maar voegde eraan toe: „de strijd die wij nu willen, dient met de minst mogelijke soci ale kosten te worden gevoerd, met zo min mogelijk slachtoffers. Wij geloven dat een situatie van permanente burgerlijke onge hoorzaamheid de grond onder de voeten van de militairen zal doen wegzakken.” „Dit verzet kan een week of een jaar duren, maar het volk zal uiteindelijk heer sen over degenen die nu illegaal met de wapens en bevoegdheden van de staat zwaaien”, zei Zuazo tijdens een geheimge houden vraaggesprek met journalisten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Een verslag van het vraaggesprek werd aan nieuwsorganisaties in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires ter hand gesteld. De 69-jarige linkse jurist, de favoriete kandidaat bij de presidentsverkiezingen die door de staatsgreep van 17 julWwerden verstoord, verklaarde dat zijn eigen De mocratische Volksunie bereid is het ver zet tegen het bewind van generaal Luis Garcia Meza te organiseren. Hij gaf overi gens toe, dat een algemene staking en het gewapende verzet van mijnwerkers zijn gebroken en kon niet toelichten, welke vorm de nieuwe oppositie zou moeten aannemen. Zuazo noemde het „positief”, dat hon- Zuazo zei te blijven geloven, dat de democratie via vrije verkiezingen nog steeds mogelijk is in Bolivia, een land dat 189 militaire staatsgrepen heeft gekend, sinds het 155 jaar geleden onafhankelijk werd. Hij zei evenwel dat hiertoe „eenheid van arbeiders, middenklasse en vooruit strevende sectoren van de strijdkrachten” vereist is. De politieke leider verklaarde dat in de krijgsmacht reeds tekenen van verdeeld heid te bespeuren zijn, die „kunnen leiden tot een herhaling van de revolutie van 1952.” In dat jaar wisten gewapende mijn werkers, gesteund door de militaire poli tie, studenten en andere groepen burgers Nederland zal in het verband van de Europese Politieke Samenwerking (EPS) moeten bevorderen dat de Negen de staatsgreep in Bolivia en de daarop vol gende repressieve maatregelen krachtig veroordelen. Op de junta in dat land dient druk te worden uitgeoefend opdat de poli tieke en vakbondsleiders en andere poli tieke gevangenen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld en, als ze dat willen, een vrijgeleide ontvangen om het land te ver laten. Hij nogal steld. naat onderzoekt zijn connectie met de Aiabische staat, die zijn broer Jimmy in verlegenheid hebben gebracht. Billy blijft erbij dat de ruim 400.000 gulden, die hij uit Libië ontvangen heeft, hem geleend zijn. Zijn er mogelijkheden om opnieuw orde op zaken te stellen? Insiders zijn scep tisch. New Jersey organiseert speciale cursussen voor het onderwijzend perso neel, waar geleerd wordt hoe conflicten tussen leerlingen en leraren kunnen wor den bijgelegd. Ook wordt geprobeerd een beter overleg tot stand te brengen tussen de school, de ouders en de rechtbanken, die moeten oordelen over zaken van ver krachting, vandalisme of druggebruik. Er worden speciale scholen opgericht voor kinderen die van school gestuurd zijn. In New York poogt men thans de leerlingen bij het schoolbeleid te betrekken en hun zin voor verantwoordelijkheid te ontwik kelen. Intussen krijgen de leraren les in I zelfverdediging. Verleden jaar noteerde men in de scho len van de stad New York alleen al bijna 2.000 aanvallen op leraren, meer dan 1.000 diefstallen, 300 brandstichtingen, 68 ver krachtingen en honderden gewapende vechtpartijen onder scholieren. In een maand tijd werden 400 leerkrachten aan gevallen en een even groot aantal be stolen. JAKARTA (Reuter). De 5000 mensen die door de Indonesische regering overge bracht zijn naar het doorgangskamp Ma- kariki op het Molukse eiland Ceram, zul len door honger worden bedreigd, indien zij niet naar een andere plaats worden getransporteerd. Twee vertegenwoordi gers uit het kamp, Malaira Charles Noce en Jan Sopratoe, deelden dit in Jakarta aan het parlement mee. Volgens de twee heeft de groep in Maka- riki geen bestaansmogelijkheden vanwe ge overstromingen en een onvruchtbare bodem. De 5000 werden begin 1978 van drie kleine eilanden, die door aardbevingen en vulkanische uitbarstingen werden be dreigd, afgehaald en overgebracht naar Makariki. Zij zouden hier slechts tijdelijk blijven, maar Noce en Sopratoe vrezen dat hun definitieve verblijfplaats door fi nanciële onregelmatigheden niet gereed zal komen. Bovendien menen ze dat hun toekomstige verblijfplaats even onge schikt is als in Makariki. De twee willen dat de groep toestemming krijgt zich te vestigen in Jalatana, een stadje vlakbij de plaats Kasoici. Het nationale overzicht is ontstellend. In een jaar tijd werd 110.000 leraren en lera ressen door hun leerlingen geweld aange daan. Een onderwijzeres werd door een leerling, die in haar flat had ingebroken, vermoord. Wie zijn deze jeugdigen en zeer jeugdigen deze kinderen, die hun eigen gewelddadige samenleving tot stand hebben gebracht als een spiegelbeeld van de maatschappij van de volwassenen? De oorzaken zijn even veelvuldig als ingewikkeld. Op de eerste plaats zijn er economische factoren. In New Orleans bijvoorbeeld werden de federale toelagen voor de openbare scholen van 17 naar 5 miljoen dollar gebracht en dat ging ten koste van de meest behoevende bevol kingsgroep: de zwarte wijken. Bij gebrek aan geld vindt men geen personeel meer en wordt het onderricht tot het strikte minimum herleid. Geen sport, geen to neel, geen muzieklessen meer. Deze mening heeft het PvdA-Kamerlid Ter Beek in schriftelijke vragen ter ken nis gebracht van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Hij herhaalde de eerder door hem geui- te beschuldiging, dat het militaire bewind van Argentinië adviseurs naar La Paz heeft gestuurd om de coup te helpen orga niseren. Hij noemde dit „een ontoelaatba re inmenging, bedoeld om de democrati sche vooruitgang in Latijns-Amerika te belemmeren.” NEW DELHI (Reuter). Russische troepen houden nog steeds twee Afghaan se legerdivisies omsingeld die ingezet zou den worden bij een, inmiddels verijdelde, staatsgreep, zo is gisteren van diplomatie ke bronnen en in de Indiase hoofdstad New Delhi aangekomen reizigers verno men. Volgens genoemde bronnen was het plan voor de staatsgreep, door eenheden van het Afghaanse leger, uitgelekt waar door de Russen op 18 juli ingrepen. De betrokken Afghaanse troepen zijn ten zuiden van de hoofdstad Kaboel gelegerd. Een Afghaanse reiziger die gisteren in New Delhi aankwam, zei dat op 18 juli gevechten waren geleverd tussen Af ghaanse en Russische troepen. De Russen braken het verzet en omsingelden het ge bied. Volgens de reiziger wordt er momen teel niet meer gevochten. Volgens een andere reiziger bevinden zich in het door de Russen omsingelde gebied ongeveer veertienduizend man Afghaanse troepen. Hij zei dat ten noorden van Kaboel ook Afghaanse militairen in opstand waren gekomen en dat de Russen over land en door de lucht versterkingen aanvoeren. Uit verschillende bronnen verluidt dat een Russische generaal, die de belang rijkste adviseur van de Afghaanse rege ring was, zondag bij de Russische ambas sade in Kaboel door een onbekende is doodgeschoten. DUBLIN (DPA/UPI). Bij een ernstig treinongeluk in het Ierse graafschap Cork zijn gisteren zeker zeventien personen om het leven gekomen, terwijl er ruim 40 met deels zware verwondingen in een zieken huis moesten worden opgenomen. Leden van de reddingsploegen vreesden dat er onder de wrakstukken nog meer slachtof fers zouden worden gevonden. Een trein waarmee ongeveer 400 vakan tiegangers van Dublin op weg waren naar Cork aan de zuidkust, ontspoorde in het station Buttevan, op 200 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad, als gevolg van een verkeerde wisselstand. Met een snelheid van 80 km per uur liepen enkele rijtuigen uit de rails en sloegen om. Het station Buttevant was al vele jaren niet meer in gebruik. L De onderzoekers naar de handel en wandel van de broer van president Carter Mike Davidson (midden) en Flobert Kelly (rechts) Beiden werden door de gerechtelijke subcommissie van de Amerikaanse Senaat aangewezen om te onderzoeken of Billy Carter wetten heeft overtreden met zijn bemoeienissen voor Libië. De beide heren beginnen volgende week met hun openbare hoorzittingen. STRAATSBURG-LONDEN (DPA). De twee blokken van de kerncentrale Fessenheim in de Franse Elzas zijn tijdelijk buiten werking gesteld. De bedrijfsleiding deelde mee, dat blok één uitgeschakeld moest worden vanwe ge een lek in het afsluitsysteem van een reactorvat. De bedrijfsleiding beklemtoonde even wel dat er in dat eerste blok slechts zeer weinig water vrijkomt uit de radioactieve primaire cyclus, zodat naar haar mening niet gevreesd hoeft te worden voor de mogelijkheid dat er radioactief water of stoom in het gebouw van de centrale door dringt. De reparatie van het lek zal naar het zich laat aanzien een week gaan duren. De problemen in blok twee ontstonden woensdagnacht in een niet-nucleair ge deelte. Het defect was in dit geval gisteren al weer verholpen. De Britten hebben gisteren met zorg en verbazing gereageerd op het bericht van een defect in de kerncentrale van Wind scale, in het noordoosten van Engeland. Acht jaar lang ontsnapten uit een niet meer in gebruik zijnd gebouw van het Windscale-complex radioactieve stoffen. Pas in maart 1979 werd het lek ontdekt en gerepareerd. Het Britse blad Daily Mail sprak van een „veiligheidsschandaal”. To ny Benn, minister van Energie in de laat ste Labour-regering. eist dat de bedrijfs- vergunning van de centrale van Windsca le tot nader order wordt ingetrokken. De verbazingwekkende keten van onbe kwaamheid, nalatigheid en fouten kwam donderdag aan het licht door de publica tie van een rapport van de Britse inspec tiedienst voor kerncentrales. Volgens dit rapport ontsnapten in de afgelopen acht jaar meer dan 100.000 curie (de massa- eenheid voor radioactieve straling) uit het ongebruikte gebouw op het Windscale- complex. In totaal werd 1.700 kubieke meter grond ermee besmet. Gelukkigerwijs begint de besmetting pas vier tot vijf meter onder het aardop pervlak. aangezien de bovenste grondlaag als een beschermende mantel werkt. Daarom houden de radioactieve zuren die gedurende acht jaar in de bodem zijn gesijpeld „tegenwoordig geen gevaar in voor de arbeiders in de centrale of voor het publiek”, aldus het rapport van de inspectiedienst. De dienst stelt een „gebrek aan besef voor de noodzakelijke veiligheid en een tekort aan vaktechnische beoordeling bij de BNFL” vast. De BNFL is de Britse nucleaire brandstofmaatschappij die het beheer voert over de kerncentrale van Windscale. WENEN (DPA) Oostenrijk vindt de prijs die de Sovjet-Unie voor haar aard gas vraagt te hoog. Dat is gisteren geble ken tijdens onderhandelingen tussen een Russische delegatie en vertegenwoordi gers van de Oostenrijkse nationale gas maatschappij. Afgesproken is dat de on derhandelingen op een nog te bepalen tijdstip in Moskou zullen worden voort gezet. Oostenrijk heeft met de Sovjet-Unie een langlopend contract gesloten voor de af neming van drie miljard kubieke meter per jaar. Het zou die hoeveelheid met drie tot vijf miljard kubieke meter willen ver groten. Het voelt er echter niets voor om in te gaan op het Russische voorstel om de prijs van het gas vast te stellen aan de hand van de prijzen van ruwe olie. Het wil bovendien buizen leveren voor de pijplei ding die voor het transport van het gas van West-Siberië naar West-Europa zal worden aangelegd. De Russische delegatie heeft ook al be sprekingen gevoerd in Bonn, Rome en Parijs. Ook daar verliepen de onderhan delingen over de prijs niet rimpeloos. West-Duitsland wil vanaf 1985, als de lei ding klaar is, twaalf miljard kubieke me ter betrekken. Frankrijk krijgt nu vier miljard kubieke meter per jaar maar zou die hoeveelheid graag verdubbelen. De Sovjet-Unie heeft genoemde landen en bovendien Nederland en België veertig miljoen kubieke meter per jaar aange boden. Als Billy Carter van te voren had gewe ten dat er zoveel gekrakeel zou ontstaan om zijn connecties met Libië, dan was hij nog liever failliet gegaan dan geld aan te nemen van de regering in Tripoli. „Ik zou me wel tweemaal bedacht hebben”, aldus de broer van de president gisteren in een vraaggesprek met het televisiestation NBC dige nucleaire ontwapening, uittreding uit de Europese Gemeenschap, natio nalisatie van een groot deel van de industrie en verkiezing van de partij leider door een „kiescollege” (waarin de linker vleugel domineert) in plaats van de nu gangbare verkiezing door de lagerhuisfractie. Partijleider James Callaghan heeft zich al krachtig verzet tegen dit program van de linker vleugel. De drie briefschrijvers laten dóór schemeren dat ze mogelijk een nieuwe „democratisch-socialistische partij zul len stichten als Labour geheel in het vaarwater van Uiterst links belandt. „Wij zijn niet bereid om Engeland over te laten aan de verdeeldheidzaaiende en vaak wrede tory-politiek, omdat de kiezers niet langer de kans hebben te stemmen op een aanvaardbaar socia listisch alternatief voor de conservatie ve regering".

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3