VEEL ASSISTENTIE WORDT KOSTELOOS VERSTREKT Bromfietser frontaal op auto Ton meer voor verbouwen kerk tot buurthuis met Helft van personeel woont Carillonklanken Orkest voor ouderen heeft nog plaats voor musici Hoogovens worstelt met gebrek aan woonruimte in de IJmond „De Mei” Santpoortse Feestweek „een mooie kermis ,,op afstand" 59 Kindertheater op IJmuiderslag I f Dagprogramma voor feest in Santpoort ’t staat in de krant iedere dag weer I I >1 ,,Oud Goud1’ in september van start 51 IJMOND 1980 AUGUSTUS (Van een onzer verslaggevers) TEGENVALLENDE OFFERTES VAN AANNEMERS dat besluit kreeg de goedkeuring van de provincie. „CINEMA 2000” SPECIALE ATTRACTIE (Van één onzer verslaggevers) Sprinter 1 hi ml I NIETS TE DOEN VANAVOND HEB JE MISSCHIEN ZIN OM NAAR DE FILM TE GAAN ters) drag win- i on een ider- Ken- - Sensatie (Van een correspondent) SANTPOORT. Een „opblaasbare filmhal” kant en klaar in acht minuten en Nederlands eerste Sprinter behoren tot de bijna dertig attracties van het lunapark aan de Hoofdstraat dat ter gelegen heid van de Santpoortse feestweek is opgesteld. Loodsen 4 ZATERDAG 2 IJMUIDEN. Aan de voora vond van het grootscheepse mari tieme festijn, dat onder de naam Sail Amsterdam 1980 een giganti sche horde „kijkers” op de been zal brengen, werden in IJmuiden de laatste voorbereidingen ge- t als - troffen om de binnenkomst van de schepen, die deze manifestatie de nodige kleur en fleur zullen geven, zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen. Met name de ver keersregeling over water, dat wil zeggen via de havenmond van IJmuiden, het sluizencomplex en het Noordzeekanaal, is een zaak die veel aandacht vraagt. IJMUIDEN. Het aantal werknemers in actieve dienst bij Hoogovens is voor slechts vijftig percent woonachtig van wonin gen in dat gebied en van vaak onaanvaardbaar hoge huren en woonlasten. Een verdere daling acht de directie van het staalbe drijf onaanvaardbaar voor het personeel zelf maar evenzeer voor het bedrijf en de omgeving. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD. De verbouwing van de gereformeerde kerk in Velsen-Noord gaat 855.000,- kosten; een ton meer dan waarop was gerekend. Vorig jaar kocht de gemeente Velsen de kerk aan om deze geschikt te kunnen maken voor huisvesting van het buurthuis „De Mei”. De gemeenteraad stelde daarvoor een krediet van 750.000,- beschikbaar en dat besluit kreeg de goedkeuring van de provincie. - 1 te»- Sail ’80”-schepen wacht gastvrije in haven van IJmuiden ontvangst i t j arden ie en van :k in- n van n ou- Per 31 december van het verslagjaar stonden er nog 22.413 werknemers op de loonlijst. Daarvan woonden er 3920 in de gemeente Heemskerk, 3748 in Velsen, 3535 in Beverwijk, 3079 in Alkmaar. 1281 in Heerhugowaard, 894 in Haarlem en 526 in Castricum. De rest kwam sterk verspreid hoofdzakelijk vanuit de noordkop van de VELSEN. Vrijdagmiddag omstreeks half vier is op de Noordersluisweg in Velsen-Noord een 17-jarige jongen uit Santpoort frontaal in botsing gekomen met een auto die werd bestuurd door een 20-jarige man uit IJmuiden. raad wordt niet lang bedenktijd gegund. Er dient met spoed aan die verbouwing te worden begonnen, want het rijk vergoedt alleen tachtig percent van de kosten als deze kosten in de gemeenterekening vaiï dit jaar kunnen worden opgénomen. am. ijg- :ono- •zoek nder- t het i bij- aan aagd. ng in bege- m. 58. an lat 14, Ic. Jt. is, n. e- 15. ic d. V. n- Door de map. v.aa.u.; cc auto die in de richting IJmuiden reed in de linkerweg- berm terecht kwam, werd de bromfiets totaal vernield. De berijder moest met ernstige beenfracturen, vleeswonden en inwendig letsel worden opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis. De auto werd on herstelbaar beschadigd. De politie hecht veel waarde aan verkla- age lui- /an igt. J. A. en op- en- dp- on. en. ui- 'an R. E. N. en De Koninklijke Verenigde Scheepagen- turen, langs de waterkant meer bekend als VSA of Van Halverhout Zwart en Zurmühlen, verzorgt in opdracht van de Amsterdamse en Zaanse caragdoors alle formaliteiten ten behoeve van een vlotte passage van de schepen. „De diensten die wij verlenen zijn zeer uiteenlopend”, ver telt directeur A.B. Hammerstein. „Ze kun nen per schip uiteenlopen en dat komt tot uitdrukking in de vergoeding die wij bere kenen. Die varieert van een paar tientjes Inmiddels is bij verschillende aanne mers offerte aangevraagd voor de verbou wing. Als de gemeente de werkzaamheden op zou dragen aan de laagste inschrijver dan zou dat 855.000,- gaan kosten en dan dient de raad nog een aanvullend krediet van 105.000,- beschikbaar te stellen. De eerst een „Piratenschip” te hebben geëx ploiteerd, zeer te spreken over het succes van zijn Cinema 2000. De vorige stand plaats was Vlissingen. Na Santpoort komt Oss aan de beurt. Lunapark-deskundigen Jan Kabalt uit Kockengen, die door de Harddraverijver- eniging Santpoort en Omstreken ook dit jaar als medewerker werd ingeschakeld, is er wederom in geslaagd voor een vlotte opbouw van de kermis te zorgen. On danks de beperkingen die de afmetingen van het weiland aan de Hoofdstraat nu eenmaal met zich brengen hebben alle grote en kleine zaken een goede plaats gekregen. Kabalt, praktisch het gehele jaar actief bij de organisatie van lunaparken in Ne derland. noemt de Santpoortse kermis spontaan „een mooie kermis”. De exploi tanten schrijven er graag voor in omdat de vele evenementen in de feestweek uit stekende „publiektrekkers” zijn. Kabalt: „Santpoort heeft een heel speciale sfeer dat blijkt ook bij het bezoek aan het lunapark.” ringen van eventuele getuigen en verzoekt degene(n) die iets kunnen vertellen over de juiste toedracht van het ongeluk kon- takt op te nemen met het hoofdbureau van politie in Velsen. Telefoonnummer: 92550-19019. Van het totaal aantal werknemers wa ren 1381 vrouwen. Het aantal ziektedagen per personeelslid per jaar liep van 32.31 percent in 1977 via 34,56 percent in 1978 op tot 38,55 percent. Dat is een nieuw record dat tot het verslagjaar met 38,54 percent op 1974 stond. aan de Ruyterkade te Amsterdam. Rond het middaguur houdt directeur Willemse van het district IJmond daar een ont vangst voor relaties uit scheepvaart- en handelskringen. Op het directiekantoor van Scheepvaart en Maritieme Zaken in IJmuiden zal voor alle betrokkenen maandagochtend een laatste bespreking plaatsvinden met on der meer de havenmeesters van Amster dam en IJmuiden om de piek die woens dag in het scheepvaartaanbod te verwach ten valt, zo veilig en efficiënt mogelijk te verwerken. Verwacht wordt dat tussen 6.00 en 10.00 uur enkele honderden zeil schepen zullen moeten worden geschut. Daaronder nemen de zogenoemde „tail ships” „Sea Gloud”, „Gorck Fock”, „Ame rigo Vespucci”, „Bar Permerga”, „Kru senstern” en „Sagres”. De opblaasbare hal waarmee men van zaterdag 2 augustus tot en met zaterdag 9 augustus in Santpoort kennis kan maken heeft van eigenaar Henk de Vries uit Lochem de naam „Cinema 2000” meege kregen. De beschikbare ruimte is twintig bij twintig meter, de tent bereikt een hoog te van bijna twaalf meter. Er is plaats voor tweehonderd personen die van vier verschillende programma’s kunnen genie ten. De exploitant vat deze kort en krach tig samen als „een en al sensatie”. Het publiek zal zich door het toepassen van drie dimensies rechtstreeks betrokken voelen bij autoraces, bij schansspringen met auto’s, bij spectaculaire gebeurtenis sen waarbij cowboys in actie komen en was dies meer zij. Henk de Vries is, na Voorzitter Kop: „Waar het bij ons om gaat is regelmatig gedurende een aantal vaste uren met blijheid muziek te maken. Om iedereen gelegenheid te geven deel te nemen is de contributie op slechts vijf gulden per maand gesteld. Uiteraard wordt wel verlangd dat men zijn eigen instrument meeneemt. Wat de woonplaat sen van de leden betreft denken we aan IJmuiden, Beverwijk, Heemskerk, Drie huis en Santpoort, maar ook elders wo nenden zijn welkom. We hebben nu vijfen veertig leden genoteerd staan. Voorlopig hoeft niemand bang te zijn voor een leden stop want we kunnen zeker honderd men sen hebben”. Kie len. mit, Zag- v. nti- - De eveneens in Santpoort opgestelde Sprinter beleeft zijn tweede jaargang. Ei genaar is Wim van der Ven uit Den Bosch, die in het kermisvak is begonnen met een „gokautomaat”, een zogenoemde rotario. Hij toont een en al enthousiasme voor zijn „draaizaak” van tweeëndertig bij achttien meter: „Het is niet alleen m’n broodwin ning, ik heb er ook zelf aardigheid aan.” Andere hobby’s heeft hij niet; „waar zou ik trouwens de tijd vandaan moeten ha len, ik ben altijd bezig.” De Sprinter werd naar een Nederlands ontwerp gebouwd bij de fabriek van Bakkerdenis in Apel doorn die zich op het gebied van de ker misvermaken heeft gespecialiseerd. Een tweede Sprinter is onlangs aan Canada geleverd, een derde is voor Japan in de maak. Bij de opbouw van de Santpoortse ker mis ontmoetten vele bekenden elkaar; de meeste exploitanten hadden zojuist een plaats in Eindhoven gehad. Onder het waakzaam oog van Jan Kabalt verrees donderdag en vrijdag het ene etablisse ment na het andere, van de rondreizende poffertjessalon van Vermolen tot de pa- lingkraam van Van der Haar uit Gene- muiden, van de autoscooter tot de draai molen, van de „gelukszaken” tot de tradi tionele nogawagen. van de oliebollenbak kerij tot de suikerspin. Inderdaad, om de woorden van lunapark-deskundige Jan Kabalt te gebruiken, „een mooie kermis”. Op zaterdag 2 augustus a.s. bespeelt beiaardier Dick Kuijs (vervanger van H. de Ligt) het carillon van het raadhuis in Velsen. Programma: 1. Koekoek preludi um, Matth. v. d. Gheijn. 2. Enkele delen uit Gruijters beiaardboek. 3. Volksliedjes a. Wie gaat er mee over zee, b. Mijne moeder taal, c. Hij die geen liedje zingen kan, d. Een jongen hoort op het water thuis, e. Het lied van Zuid-Holland (bew. L. ’t Hart). 4. Air Bouree Menuet, Handel. 5. Rondeau, Matth. v. d. Gheijn. 6. Militaire Mars op. 51:1, Fr. Schubert. 7. Bist du bei mir, J. S. Bach. 8. Prelude, Leen ’t Hart. 9. Prelude nr. 20 en Prelude nr. 7, Chopin. 10. Improvisatie, Dick Kuijs. Met de organisatoren is al in een zeer vroegtijdig stadium besproken welke maatregelen moeten worden getroffen. Daarbij heeft men terdege rekening ge houden met de noodzakelijkheid het nor male scheepvaartverkeer zo min mogelijk te storen. Niet minder dan 15 loodsen hebben zich geheel vrijwillig beschikbaar gesteld om het extra grote aanbod van schepen te helpen verwerken. Zij zullen dat doen in eendrachtige samenwerking met hun 30 collega’s die volgens de nor male beurtrol beschikbaar zijn. De ambte naren van de verkeersbegeleidingsdienst op het semafoor zullen vanaf 5.00 uur worden bijgestaan door de senior-loods J. Koelewijn die speciaal zal worden belast mët een zo doeltreffend mogelijke coördi natie tussen de diensten die direct te ma ken hebben met de „behandeling” van de schepen. Het loodsvaartuig „Altair” op de kruis- Huiskosten en de reistijden spelen voor het personeel een steeds grotere rol ter wijl voor het bedrijf daarnaast snelle be reikbaarheid en verlies aan productieve uren door filevorming zaken zijn die de nodige aandacht vragen. Het toenemend forensisme, hoger energieverbuik en aan vallende infrastructurele voorzieningen maken het noodzakelijk dat bouwlocaties in of nabij de IJmond tot stand komen. Het programma van de Santpoortse feestweek luidt voor het weekend en maandag 4 augustus als volgt: Zaterdag: Vierde landelijke rijtui gendag. 14 uur: pressentatie op de Bloemendaalsestraatweg. Zondag: 12.30 uur: springconcours aan de Hagelingerweg met hippo droom, strodorp, dressuurwedstrijden en demonstraties. Maandag: 14 uur: kindermiddag in „De Bierelier”, Vlugthovenstraat. Kaarten verkrijgbaar op de adressen Hagelingerweg 53 en Hoofdstraat 230, Santpoort. 16 uur: inschrijven voor fietsringrijden, puzzelrit en midgetgolf in „De Bierelier”. 18 uur: handicaprace voor tractoren aan de Hagelingerweg; inschrijven bij de start. Deze hartekreet uit de directie van Hoogovens in een notitie genaamd „Gege vens over 1979”. De produktiecijfers over genoemd jaar lijken voldoende aanleiding te geven voor enig gerechtvaardigd opti misme. In het verlengde daarvan lijken ook de vernieuwingen en uitbreidingen te moeten worden geïterpreteerd. Daarbij nemen investeringen ten behoeve van de bescherming van het milieu een niet on aanzienlijke plaats in. Van de 215 miljoen gulden die tussen 1970 en 1979 voor dat milieu werden geïnvesteerd werd alleen in laatstgenoemd jaar al een bedrag van 95 miljoen gulden uitgetrokken. Het is echter niet uitsluitend de „overheid” die kosteloos medewerking verleent aan de ontvangst en begeleiding van de Sail 1980-schepen. L Als de tijd daarvoor rijp is wil het Ken- nemer Harmonieorkest voor Ouderen ook concerten gaan verzorgen. Het bestuur denkt hierbij aan het optreden in bejaar dentehuizen. Bij alle activiteiten zal ech ter voorop staan dat de reeds langer be staande orkesten geen concurrentie van de nieuwe vereniging zullen ondervinden. Voor het lidmaatschap kan men zich schriftelijk aanmelden bij de heer P. Kop, Irenestraat 11 in Halfweg. Telefonische informaties zijn te verkrijgen via 02907- 3771. provincie Noord-Holland. Amsterdam was opmerkelijk laag met 222 werkne mers. Zeker in vergelijking met platte landsgemeenten als Heiloo, Broek op Lan- gedijk en Wieringermeer die wat perso- neelsaanbod betreft in dezelfde orde van grootte lagen. Nu eens niet bij de Zuidpier maar op het strand van de IJmuiderslag trok een I Amsterdams kindertheater vrijdagmiddag een brede kring van kinderen, maar ook ouderen, om zich heen. Als er op het strand „iets gebeurt” trekt dat al gauw Het initiatief voor de oprichting werd genomen na een televisie-uitzending over een bejaardenorkest in Hoorn. Dit bleek zo’n grote belangstelling te trekken dat er een ledenstop moest worden ingevoerd. Op 28 mei werd een vergadering gehou den waarin de mogelijkheden voor een dergelijk orkest in Kennemerland werden besproken. Besloten werd het lidmaat schap niet alleen in te stellen voor 65- plussers maar ook voor jongeren die op een of andere manier aan het arbeidspro ces zijn onttrokken. Tot voorzitter werd de heer P. Kop benoemd, iemand die vele jaren deel heeft uitgemaakt van de Rijks- politiekapel en bovendien organisatorisch goed werk op verenigingsgebied heeft ge daan. De heer Wim Stein in Zaandam verklaarde zich bereid als dirigent op te treden. „Oud Goud” heeft intussen veel mede werking ondervonden van de muziekvere niging Soli in Driehuis-Velsen die haar gebouw in Santpoort-Noord geheel belan geloos ter beschikking heeft gesteld. Op woensdag 10 september zal hier met de repetities worden begonnen. Deze zullen steeds om de veertien dagen plaats heb ben, elke keer van elf uur ’s morgens tot drie uur. i de aandacht. Het Amsterdamse theater had aan een minimum aan attributen. een windzeil en een bordpapieren décor voldoende om althans de kinderen te vermaken. Hun fantasie is nog groot genoeg om hun eigen avontuur te beleven I aan een katoenen slang aan een toverfluit, die meelikt aan een ijsje van een jongetje uit het publiek of aan andere dierenmarionetten die hun spitse of I speelde spelletjes spelen. post buitengaats zal het punt vormen van waar het feitelijke loodsgebeuren zal wor den geregeld. Reeds om 6.00 uur zullen 10 loodsen beschikbaar zijn. De snelle ten ders „Roerdomp” en „Reiger” zullen „standby” zijn. Alle schepen worden tot aan hun ligplaats in Amsterdam beloodst. District-directeur M.C. Willemse is buiten gewoon te spreken over de door de lood sen en het varend personeel betoonde bereidwilligheid Met toestemming van de Directeur-Ge- neraal Scheepvaart en Maritieme Zaken zal door de directie IJmond aan de deelne mende schepen geen loodsgeld in reke ning worden gebracht. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft aan deze ont heffing zijn fiat gegeven. Ook zal door Scheepvaart en Maritieme Zaken daadwerkelijk worden deelgeno men aan Sail 1980. Daartoe zal het loods vaartuig „Menkar” worden afgemeerd Slepers van de rederijen Wijsmuller en Goedkoop zullen evenals in 1975 hun diensten aan de windjammerkapiteins gratis aanbieden tot een paar honderd gulden. Wij behan delen circa 20 Sail-schepen en doen dat gratis. Bureau Wijsmuller gaat met het zuster bedrijf Goedkoop in Amsterdam met 14 sleepboten assistentie verlenen bij het binnenbrengen van de windjammers. Van „tussen de sluizen” tot aan Amsterdam - en bij vertrek op 12 augustus in omgekeer de richting - is ook die dienstverlening geheel kosteloos. Bovendien zullen aan Sail 1980 deelnemende schepen tegen het zelfde tarief gebruik kunnen maken van de Wijsmuller-steigers aan het Sluisplein. Het moet voor de bemanningsleden van de schepen, die woensdag als een grote armada van IJmuiden naar Amsterdam zal afzakken, duidelijk zijn dat Nederland nog best een gastvrij land kan zijn. Voor zover dat „iets” te maken heeft met de zee of de scheepvaart krijgt gastvrijheid in de IJmond in ieder geval heel duidelijk een extra dimensie. (Van een correspondent) VELSEN. Er is plaats voor honderd personen bij de jongste muziekvere niging in de gemeente Velsen die zich speciaal op de ouderen gaat richten, het Kennemer Harmonieorkest voor Ouderen. Onder de karakteristieke naam „Oud Goud” zal de vereniging in september met de repetities beginnen. Ki. vv

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5