Ex-,, vinker” H. J. Cassee uit Bloemendaal: burgerlijke stand Veel doordraai van spinazie ondanks hoge groenteprijzen veilingen beverwijk havenberichten 99 Sg tie ARAL IJMUIDEN: BEVERWIJK: 'W n 24 tW 4425 4036 426§ 403.1 B4Ö 4003,^30 3 403J 5 4 0 6J42JU2 ‘W’JJ 4z()o 1344 l •1427.<845 3781 ♦049 j346 4J85 4474 J«4? 4M7 J848,? 4Ó2J 1980 Z A T E R D A G 2 AUGUSTUS IJMOND 1 Te warm weer voor bloemenhandel <344 IJMUIDERSTRAATWEG PARALLELWEG 1 Groente VELSEN 1 3 4 8J2JR4Ï H. J. Cassee Vinkenvangen was wrede liefhebberij van de welgestelden Het vmkenhuis/e zoals dat nu nog in Bloemendaal staat De jaarlijkse vangstresultaten werden op een wand van het vinkenhuisje bijgehouden ken. Die zaten in kooitjes aan de kant van van de andere lokvogels: de blinde vin- L' (ADVERTENTIE) wtogas dahlia 50-125, freesia 4-14, gladiool 5-17, gypsophilia 40-70, lelie 30-65, nerinen 30- 60, roos 20-40, babyroos 8-18. stige), n! Op alsen- 5OUW- tzicht n o.a. slpk Donderdag vertrokken: Peppino D’A- mato, Vasabay; Kenrix, Rochester, IJmai den; Rollnes, Bremen, IJmuiden; Tamara Guilden, Philadelphia; Pacific Duchess, Lagos, IJmuiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Sunnanhav, Amal, IJmui den; Preyli, Ventspils; Ida Smits, F’dam; Paletten, Bergen; Hanne Stevns, Ham burg; Siddes Skipper, Velsen, Cont. Plat. Vrijdag aangekomen: Frey, Felixstowe; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmuiden; Oshea Express, Halmstad; Atlantic Conveyor, Rotterdam. (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL. „Als ik er aan terugdenk, vraag ik me af, hoe ik zo gek heb kunnen zijn”. Aan het woord de heer H. J. Cassee, 93 jaar oud. Aan het eind van de vorige eeuw heeft hij als tienjarige jongen geholpen bij de jacht op vinken. Vermoedelijk is hij een van de laatste nog levende Bloemen dalers die „erbij was”. Cassee was in 1897 knechtje op de baan van buitenplaats jachtduin. Eigenaar was F. van Hee- keren en zijn „vinker” heette Jan Wezenaar. De jonge Cassee had een onplezierige taak: hij moest helpen, de gevangen vogels dood te drukken. Bij het Jachtduin werd de „wip” als lokmiddel gebruikt: een paaltje dat in de grond gestoken werd met een scharnie rend dwarshoutje, waar de vinken met een touwtje aan vastzaten. Als er een zwerm vinken in zicht kwam, werd er aan het touw Betrokken dat aan de wip bevestigd was: de wip Anjers noteerden van 8 tot 35 cent per stuk. Freesia haalde aan het einde van de week nog geen 20 cent per bos. Bij de rozen staat men ook niet te dringen. De meeste partijen gaan voor rond een kwar tje per stuk van de hand met enkele uit schieters tot 40 cent. De prijs van de babyroosjes kwam tussn 8 en 20 cent te liggen. Met het warme weer komen er nu ook meer gladiolen en die leverden tot 17 cent per stuk op. De zomerbloemen leverden voor de kweker te weinig op en dat geldt ook voor de lelies. Wat de potplanten betreft waren de prij zen maar ook de aanvoeren matig. De noteringen van vrijdag: anjers 8-35. trosanjers 90-165, alstroemeria 20-30, ane moon 75, aster 40-70, chrysanten 50-125, genoten moesten de indruk krijgen, dat er vinken aan het dalen waren. Verliep dat naar wens, dan streken ze neer Zodra voldoende vinken uit de bomen op de baan waren neergestreken gaf de vinker het sein: een ruk aan het vinken- Cassee hanteerde later liever het jachtgeweer. Jagen was zijn lust en zijn leven. Cassee is er overigens trots op. de oudste dorpeling te zijn die ook in Bloemendaal geboren is. Oudere inwoners dan hij zouden geen geboren en getogen Bloemendalers zijn. De vinken heeft hij niet helemaal kunnen vergeten: in de grote tuin achter zijn huis aan de Donkerelaan wordt dage lijks het voer gestrooid. Voor.... de vinken. aangename vertooning van ieder die lust heeft tot morgen ochtend ten acht uur te zien.” De grote aantallen gevangen vinken werden op een gespleten wilgetakje ge ritst. Wat men samen met zijn gasten niet op kon werd weggegeven aan vrienden en kennissen. Het was blijkbaar een lek kernij. De prei liet het in het bégin van de week ook afweten, maar trok later weer in prijs aan tot bijna een gulden per kilo. De tomaten zijn in een paar dagen tijd de helft in prijs gezakt. Komkommers wer den wel goedkoper maar bleven toch nog aardig prijshoudend (tot 78 cent per stuk). Vrijdag waren de prijzen: aardbeien 95- 105, andijvie 121-171, bleekseldery 68, bloemkool 85-125. bospeen 140-305, selde- ry 60-88, breekpeen 59-79, Chinese kool 39- 43, komkommer 22-78, kroten 29-36, peter selie 15-60, peulen 300-410, postelein 30-43, prei 68-95, pronkbonen 230-270, rabarber 29-65, radijs 16-33, snijbonen 330-490, sper ziebonen 320-520, spinazie 20-47, sla 29-84, spitskool 53-57, tomaten 400-590, tuinbo nen 53-68. waspeen 56-73, blauwe capucij- ners 220-410, courgette 74-79, rettich 42-83, champignons 129-132, knolvenkel 35-37, ijsbergsla 15. 97, meloenen 185-260. NAAM STAAT BORG VOOR KWALITEIT Het huisje hoorde indertijd bij de vin- kenbaan van buitenplaats Wildhoef. Het moet één van de oudste banen in Bloe mendaal zijn geweest. Vermoedelijk deed het huisje al dienst toen het Huys te Bloe mendaal er nog stond. De beheerder van wandelgebied Capre- ra zou het huisje met het oog op de histori sche betekenis, graag in het gebied opne men. Het is de vraag of dat zal gebeuren. De eigenaar van het vinkenhuisje, de heer J.P. Zondervan, is er nogal aan gehecht. De vader van Zondervan heeft het in 1957 laten restaureren. Het gebouwtje steunt vrijwel geheel op het ernaast liggende later gebouwde schuurtje, waarin eens rentmeester Van der Werff van Caprera zijn „kantoor” had. 60.1 CT PER LITER 72 X GEFILTERD jsen aag ma- AS- ius- 263- In grote aantallen passeerden de vogel tjes Bloemendaal en Aerdenhout. Daar zaten de jagers, de „vinkers” met hun hulpjes ongeduldig,op hun komst te wach ten. Het „seizoen” begon in september en duurde tot diep in november. Tussen 1750 en 1850 kende de vinkerij een grote bloei. Op buitenplaatsen en hofsteden trok het evenement veel gasten. Schrijver Jacob van Lennep (die in de eerste helft van zijn vorige eeuw leefde) was een enthousiast vinkenjager. Zijn vader, professor in Am sterdam, maakte het nog bonter. Hij het zelfs zijn studenten tijdelijk in de steek als hij hoorde, dat er kans was op een goede vangst. De hoogleraar vertrok dan ijlings naar Huis te Manpad. Tussen de verschillende banen bestond een duidelijke rivaliteit. In de vinkenboe- ken werden de vangsten nauwkeurig bij gehouden. De knechtjes van de vinkenja- gers gingen geregeld bij de andere banen informeren, hoeveel vogels daar gevan gen waren. De baaneigenaar met de hoog ste score pronkte met het succes. Hoe zag zo’n baan eruit? Het was meestal een vlak en vrij kaal stuk grond met goed uitzicht op de omge ving en in de lucht. De baan werd meestal in noordwestelijke richting aangelegd om Op de groentemarkt zijn de prijzen weer normaal en niet meer zo extreem hoog als vorige week. Dat normaal bete kent voor de consument echter nog lang niet goedkoop en voor de tijd van het jaar zelfs duur. Op de veiling werd voor de sla nog een gulden per krop betaald en voor een kilo andijvie tot twee gulden. Drie gulden voor bospeen mag nog uitzonder lijk hoog worden genoemd. De bescheiden aanvoer van bospeen vindt echter aftrek naar België. Er werd per veilingdag zo’n tienduizend bos aangevoerd tegen het dubbele in andere jaren. Donderdag aangekomen: Ziemia Byd- goska, Yali; Elbmaerchen, Aberdeen; Za- ma Maru, Le Havre; Siddes Skipper, Cont. Plat., Velsen; Pearl Ace, South ampton; Folium Supplier, Skogn; Grit, Dordrecht; Marianne C, Gunnes, IJmui den; Claude, Immingham; Maria Graebe, Gray; Andries, Howendyke; Rudolf Kar stens, Zweden; Trans Tarraco, Rouen, IJ muiden; Haico Holwerda, Aberdeen, IJ muiden. De' spinazie zit in de hoek waar de klappen vallen. Deze bladgroente groeit bij dit warme weer als riet en dagaanvoe- ren van tegen de tienduizend kisten is wat te veel van het goede. Met als gevolg in het begin van de week een doordraai van zo’n tweeduizend kisten per dag. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De bloemenhandel kampt met veel te warm weer. Daar komt dus dan de vakantietijd bij, zodat de grotere aanvoer maar matige prijzen op levert. Een schrale troost voor de kwekers is, dat er niets doordraait. Een klein pluspun- tje is, dat de eerste chrysanten van de koude grond zijn aangevoerd. Voor een bos Koen’s Elite werd tot 125 cent betaald. Hoe kon ik zo gek zijn bewoog en de vinken begonnen te fladderen. Als het vochtig weer was, hadden de vogels aan de wip het niet best. Hulpvinker Cassee moest de vogels ’s avonds losmaken en in de kooi doen. Hij liet er uit medelijden dan veel ontsnappen. Cassee verzekert, dat op „zijn” baan.geen hete .breinaald werd gebruikt om de vinken blind te maken. Dat gebeurde met sigarenrook. (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL. Vogels in de vrije natuur hebben het tegenwoordig zo kwaad nog niet. De jacht op bepaalde soorten is weliswaar nog altijd toege staan, maar er gelden zeer strenge regels voor. Het vangen van kleine vogels is in ons land sinds kort ook officieel in j België en Italië bijna geheel verboden, zeker voor wie de bedoeling zou hebben de beestjes op te eten. Trouwens: wie zou het nu nog in zijn hoofd halen een stel van die leuke vinkjes te vangen, dood te druk ken en op te peuzelen? Dat is wel eens anders geweest. Er is in Bloemendaal nog iets wat aan de voormalige vinkenjacht doet denken: aan de Aelbertsbergweg staat een oud „schuurtje”. Het lijkt een overblijfsel van een vervallen kippenhok, maar in werke lijkheid is het een restant van een eeuwen oud vinkenhuisje. Vanuit deze overdekte galerij met zijn kijkgaten en een trekgat voor het vinkentouw werden de vogels bespied. Daar gaf de vinker het sein, waarop door een ruk aan het touw het vangnet dichtsloeg. Tegen het eind van de vorige eeuw nam de belangstelling voor deze „sport” af. Het was definitief afgelopen, toen in 1916 de Vogelwet van kracht werd. Toch zijn hier en daar nog vinkenbanen in gebruik. De gevangen vogels worden evenwel niet op gegeten: ze krijgen slechts een ring aan hun pootje en worden meteen daarna weer vrijgelaten. Zo kan men de trek van de vogels leren kennen. Het vangen gaat nog net als vroeger. Alleen worden er geen levende lokvogels meer gebruikt. In plaats daarvan staan er luidsprekers die vogelgeluiden (via een cassettebandje) produceren om de overtrekkende vogels in het net te krijgen. De tijden zijn veranderd. De vinken die in de herfst Kennemerland passeren mo gen blij zijn, dat het vroegere „vermaak” is afgeschaft. Ze kunnen nu onbekom merd zuidwaarts vliegen, hoogstens be laagd door een roofvogel of een poes. IJmuiden, Linnaeusstraat 167, en L. S. J. Bakker, IJmuiden, Linnaeusstraat 167. A. M. E. Bron, Beverwijk, Eemstraat 29. en A. H. Pietersma, IJmuiden, Dennekop- laan 28; t.a. Beverwijk, Wolff en Deken straat 17. B. Bouman, IJmuiden, Schip- laan 136, en K. M. Heilig, IJmuiden, Kon. Wilhelminakade 85 rd.; t.a. IJmuiden, Oranjestraat 85. C. D. Groeneveld, IJmui den, Voermanstraat 36. en M. E. van Duijn, IJmuiden. Voermanstraat 36. R. Gerrits, IJmuiden, Plutostraat 21. en E. Visser, IJmuiden, Marconistraat 10. J. N. Bakker, IJmuiden, Steenbokstraat 33. en A. C. Gouda, IJmuiden, Kleine Pan 1. OVERLEDEN: M. Ouwerkerk, geb. 5 apr. '59 te Velsen, ongehuwd. Driehuis, van Lennepplein 68. P. Dekker, geb. 6 okt. T0, echtgenoot van E. Conijn, IJmuiden, Lange Nieuwstraat 582. J. M. Haartsen, geb. 13 okt. 1884, weduwe van C. Schipper. Driehuis, Nic. Beetslaan 4. J. J. de Best, geb. 12 sept. 1893, weduwe van J. Vrolijk, Driehuis, Nic. Beetslaan 4. W. Busscher, geb. 24 jan. 1893, weduwnaar van J. Scholten. Drie huis, Lod. v. Deyssellaan 254. S. Porsius, geb. 19 nov. 1902, weduwe van H. de Bruin. IJmuiden, IJsselstraat 11 ben. J. M. Nijman, gev. 2 febr. 1905, weduwe van W. H. de Graaf, IJmuiden, Keizer Wilhelm- straat 1. Eeuwenlang zijn honderdduizenden van die beestjes in deze streken gevangen en gedood. Als er zo nu en dan nog een vink, sijsje of keep te zien is, dan is dat niet de verdienste van vorige geslachten. Vooral in Kennemerland heeft men vroe ger zijn best gedaan, de vinken uit te roeien. In Bloemendaal en Aerdenhout waren een groot aantal vinkenbanen, om de vogels te kunnen vangen. Dat was geen toeval. Aanleg en onder houd waren een kostbare zaak. Alleen de gefortuneerden konden dat betalen. De vinkenjacht was een geliefde vrijetijds besteding van de welgestelden. Veel grote buitenplaatsen en hofsteden hadden een vinkenbaan. Een greep daaruit: Wildhoef, De Rijp, Saxenburg, Bleek en Berg, Huis te Manpad. Maar de vinken hadden het ook „aan zichzelf te wijten”: de grote najaarstrek van deze vogels naar het warmere zuiden ging door het smalle gebied boven Kenne merland: aan de ene kant hadden ze de Noordzee, aan de andere kant het nog niet drooggelegde IJ en het Haarlemmermeer, de vink als bosvogel zou er een hekel aan hebben. Over water heen te vliegen, me nen sommigen. Vrijdag vertrokken: Alpina, Bremen; Zama Maru. Hamburg; Benarty, Antwer pen; Lilly K, Malmö, IJmuiden; Joern Graebe, Rochester; Folium Supplier, Ant werpen; Marianne C, Solvesborg, IJ muiden. GEBOREN: J. Wijkstra-Greebe, d., IJmuiden, Kie- vitlaan- 13; G. Rijke-Meijer, z., IJmuiden, Snelliusstraat 71; A. J. van Staveren-Smit. d., IJmuiden. Betelgeuzestraat 2; G. Wag- ner-Visser, z.. Santpoort, v.d. Bergh v. Eysingaplantsoen 36; M. G. M. Smit-Enti- us, z., IJmuiden, Dinkelstraat 2. GEHUWD: C. C. R. Thole-A. Vader. Amsterdam. Insulindeweg 657; B. Kooy-M. C. Ruijg- voom, Haarlem. Griend 26. ONDERTROUWD. E. H. Wijtsema, IJmuiden, Lange Nieuwstraat 48, en A h. Lenting. IJmui den, Lindenstraat 4; t.a. IJmuiden, van Wassenaerstraat 47. W. J. van der Lugt. ten van de baan lagen de vangnetten. Wanneer vogels neergestreken waren sloegen de netten dicht. De baan bleef windvrij door een dijkje dat eromheen lag. Voor het lokken van de vogels werden roervinken gebruikt. Langs de baan hing men een lijn (een roer) met op regelmatige afstanden dwarslijntjes, waar een vink aan vastzat. De roervinken werden om hoog geslingerd als er in het huisje aan de lijn getrokken werd. Overvliegende soort- touw eh de diertjes waren gevangen. Een staaltje van de nu onbegrijpelij ke mentaliteit spreekt uit een brief die mr. Van Brakel van Wildhoef schreef aan in de bomen, op de dijk achter de zijn neef op Saxenburg: „De geregen lijs- baan. Daar hoorden ze al snel het gefluit ters (driehonderd stuks) beslaan netto een ïr d? kring rondom ons voorhuis en is d^ze de minste hinder te hebben van de zon. Een baan-mat ongeveer zeventien bij vijf de baan. Doordat ze blind waren (het was meter. In het vinkenhuisje zaten de jagers donker voor hun ogen) zongen ze er „lus- te wachten op hun prooi. Aan weerskan- tig” op los. Op de baan zelf liet men veelal nog vinken aan een soort tuigje (een haampje) lopen. Vliegen konden ze niet meer. Lopen nog wel. 4 R 7/1 Een tekening van de vinkenbaan. Sinds de opknapbeurt in 1957 is het vinkengalerijtje alweer danig verzakt. Binnenkort moet er iets gedaan worden om te voorkomen dat het hout gaat rotten. Vooral dë panelen zijn er slecht aan toe. Zondervan over het huisje: „Welbe schouwd zijn het maar een stuk of wat oude planken en halfvergane panelen. Maar de jaartallen met de vangsten die erop zijn gezet maken het tot een soort relikwie uit vervlogen tijden. De vangstcijfers geven een overzicht van anderhalve eeuw vinkenjacht. Jaren geleden heeft Zondervan de juistheid van de aantallen gevangen vinken op de pane len kunnen vaststellen, door ze te vergelij ken met getallen in een origineel vinken- boek. De grootste vangst die men in één keer deed op de baan van Wildhoef is afzonder lijk vermeld: op 9 oktober 1976 werden er 203 vinken in het net gevangen. Aan de wand in het huisje hangt nog een bordje met de mededeling: „Kom vrij binnen in dit huis, maar wees stil gelijk een muis.” Vinkenvangen in Kennemerland. Een pentekening uit de 16e eeuw. >Xv. s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7