TOEKOMST AFHANKELIJK VAN LOT BANI-SADR STAND HYPOTHEEKRENTE beurs deze week 1204 w I6S ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 ECONOMIE (Van onze redactie buitenland) - ma stas TEHERAN. De toekomst -322764 van de Iraanse economie zal in rsiBusi r; bj. 71 »l. 025S hoge mate afhangen van de uitkomst van de slepende machtsstrijd tussen de in het Westen opgeleide technocra ten onder leiding van presi dent Abdolhassan Bani-Sadr en de geestelijken die de radi cale Islamitische Republikein se Partij (IRP) aanvoeren. Iro nisch genoeg bestaan er tus sen beide stromingen geen fundamentele meningsver schillen op economisch ge bied. Dat valt echter voorna melijk toe te schrijven aan het feit dat de radicale islamieten ier nauwelijks economische ^ideeën op na houden. rv - - - ML-bef Economie Iran nog zwak aan Economische deskundigen in Teheran De uitbreiding van de raffinage heeft Naam Bank: Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 11,32 11,32 10,5 10,5 Ned. Middenstandsbank 11,3 12,43 12,2 2 11,1 5/10 jaar -y koersval na Centrumbank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 29 juli 1980. 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar variabel 1 1,25 10,3 10,5 10,4 10,4 10,4 10,4 10,81 10,81 10,81 10,81 10,3 10,5 10,4 10,4 10,4 10,4 10,81 10,81 10,81 10,81 10,93 11,2 10.93 11,2 dernemersgeest kunnen aanpassen de nieuwe economische situatie. zien echter een fundamentele fout in Ba- ni-Sadrs theorie. Zij achten het onmoge lijk alle genoemde voornemens gelijktij dig te verwezenlijken. De Iraanse indu strie buiten de oliesector benut op het ogenblik minder dan de helft van de pro- duktiecapaciteit. Er zijn aanzienlijke in vesteringen nodig om de capaciteit volle dig te benutten en verder uit te breiden, zoals Bani-Sadr wil. Hetzelfde geldt voor de landbouw. Wanneer Iran de landbouw- produktie blijvend wil vergroten zal het veel geld moeten steken in mechanisering en gebruik van kunstmest. De financiële middelen kunnen alleen maar worden verkregen door de export van olie. Iran kan dus pas afzien van de olie-uitvoer wanneer het in de landbouw en in de industrie grote vooruitgang heeft geboekt. conflict kwam namelijk de mogelijkheid van aansluiting van Japan bij het Ameri kaanse handelsembargo tegen Iran aan de orde. Dit zal er mede toe hebben geleid dat Iran de zaak op de spits heeft gedre ven. Overigens heeft de Iraanse minister van olie, All Akbar Moinfar, er achteraf terecht op gewezen dat andere olieprodu cerende landen hun prijzen later met te rugwerkende kracht tot 1 april hebben verhoogd. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 1 jaar 2 jaar 5 jaar 1 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar Een handjevol Europese aannemers in Iran werkt nog steeds met buitenlanders, in hoofdzaak bij de bouw van elektrische centrales. Hun werkzaamheden hebben echter voortdurend1 te lijden van proble men met het verkrijgen van werkvergun ningen. Wanneer de orthodox-islamitische stro ming erin slaagt de slag om het premier schap te winnen en sleutelposten in een nieuwe regering te bezetten zal er van de door Bani-Sadr en zijn medewerkers ge legde fundamenten voor een economisch beleid waarschijnlijk weinig overblijven. De radicale islamieten hebben nu een maal weinig belangstelling voor de econo mische ontwikkeling. 10,5 10,5 10,75 10,5 werke lijk 11,12 11,12 11,24 10,97 11,17 11,67 11,47 12,02 11,74 11,16 11,16 10,93 11,24 11,24 Opgave bank 10,5 10,75 11,0 10,75 11,12 11,4 11,51 11,24 Gedeeltelijk door de nood gedwongen heeft Iran zijn oliebeleid gewijzigd. Nu de produktie is afgenomen en een aantal afnemers is weggevallen probeert het land zijn inkomsten op peil te houden door de olie zelf te raffineren en die ver volgens in de vorm van produkten uit te voeren. Volgens de directeur van de raffi naderij in Abadan, Taghi Rikhtegar, ver dient Iran op die manier meer dan bij het uitvoeren van ruwe olie. De raffinaderij in Abadan draait op het ogenblik op volle toeren en verwerkt meer dan 600.000 va- ten per dag. Alle raffinaderijen tezamen produceren nu 1,15 miljoen vaten per dag. Voor de revolutie was dat slechts 0,7 mil joen vaten. Van de totale olieproduktie van 2 a 2,5 miljoen vaten per dag wordt, nog maar 800.000 vaten in de vorm van ruwe olie uitgevoerd. Annuïteitenhypotheken A.B.N. 10,75 11,0 10,75 11,25 11,0 10,5 10,5 10.3 10,75 10,75 10,75 11,3 11,0 11,5 11,25 10,5 10,5 10,75 10,75 10,75 Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1.5 1.5 1 11,17 12,0 11,74 12,29 12,02 11,16 11,16 11,43 11,24 11,24 1.5 1.5 1.5 1.5 1 1 1 1,25 1,25 De Amsterdamse effectenbeurs volg de op een afstand deze ontwikkeling, hoewel de verschijnselen van verdere renteverlaging hier te lande in feite nog duidelijker waren dan daarginds; Maar het meest opvallende in de Verenigde Staten is de verhoging van de algemeen economische index in de junimaand met 2,5 procent; de eerste verhoging sedert een jaar. Aangezien deze index is opgebouwd uit een groot aantal economische gege vens zag men er in Wall Street een be wijs in dat de recessie op z’n retour zou zijn. Dit gaf de beurs een flinke steun in de rug en gedurende de eerste drie da gen van de week klom de index van Dow Jones met ongeveer vijf punten per dag. Deze ontwikkeling werd bij het begin Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk De machtsstrijd tussen de rechtzinnige islamieten en de meer gematigde figuren als Bani-Sadr, Nobari en minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadegh lijkt nu te worden uitgevochten via de kwestie van de benoeming van een nieuwe premier. Bani-Sadr heeft al een groot aantal kandi daten voorgedragen, maar zij zijn stuk voor stuk door de IRP afgewezen wegens onvoldoende revolutionaire gezindheid. Vorige week kwam de president aandra gen met de 33-jarige, in Frankrijk opgelei- de ingenieur Mustafa Mir-Salem, die op het ogenblik onderminister van Binnen landse Zaken en hoofd van de politie is. Maar ook deze kandidaat is het door de IRP gedomineerde parlement niet radi caal genoeg. De ideoloog van de partij, Hassan Ayat, opperde woensdag dat de Iraanse grondwet de mogelijkheid biedt om de gekozen president te ontslaan en een nieuwe te kiezen. Op dip manier zou volgens hem een einde kunnen komen aan de al weken durende impasse rond de benoeming van een premier. De positie van Bani-Sadr lijkt dus te wankelen. Opvallend is dat ,de dollar op deze discontoverlaging zeer vast reageerde en zijn dalingstendens van de vorige week beëindigde. Dat zou erop kunnen wijzen dat vanuit Washington zekere steunmaatregelen zijn ondernomen nu de Amerikaanse munt de steun van het disconto heeft verloren. Pas de volgende week kan duidelijk worden in hoeverre zich hier een incident heeft afgespeeld, of dat er zich inderdaad een nieuwe fase van oplopende dollarkoersen aan het ontwikkelen is. Meer tamtam kreeg de renteontwikke ling in ons land. Daar werd dinsdag een staatslenine met een couponrente van In de eerste maanden van dit jaar, toen Iran contracten had voor de export van ongeveer 1,7 miljoert vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag, kon het land in zijn financiële behoeften voorzien. Het besluit om de olieprijs met ingang van april met 2,50 dollar per vat te verhogen leidde echter tot een halvering van de export. De oliemaatschappijen Shell en BP en de Japanse afnemers weigerden de prijsver hoging te betalen. Het besluit om de prijs te verhogen kwam vermoedelijk meer voort uit politieke dan uit zakelijke overwegingen. Ten tilde van hej olieprijs- 9,5 procent een groot succes, want zelfs bij een emissiekoers van 101 procent kreeg het ministerie nog een bedrag van 875 miljoen gulden binnen. Vooral het buitenland blijkt grote belangstelling te hebben getoond, met name vanuit de Arabische olielanden. Op de beurs ging men de lening dan ook de „kamelenle ning” noemen. De gulden staat momenteel keihard, hetgeén in verband wordt gebracht met de acties van de Nederlandse regering de prijs die door het buitenland voor ons aardgas wordt betaald aan de hogere olieprijzen aan te passen. Dit zou jaar lijks tot rond 5 miljard gulden meer in het laatje kunnen brengen. Vooral de OPEC-landen zijn altijd zeer gevoelig voor olie- en aardgasbezittingen van an dere landen. En een rente van 9,5 pro cent in een keiharde munt is natuurlijk niet te versmaden. Direct daarop begonnen dan ook me ningen en opinies de ronde te doen van een goede kans op een snelle verdere rentedaling in ons land, waarbij ook een Voorlopig drijft de Iraanse economie nog voor een belangrijk deel op de olie-industne Op de foto de grootste olieterminal ter wereld bi) de stad Charg. toch niet kunnen voorkomen dat Irans inkomsten uit de oh; aanzienlijk zijn ver minderd. Dit heeft vanzelfsprekend in grijpende gevolgen voor de begroting. Voor het op 1 april begonnen begrotings jaar waren de verdiensten uit de olie- export geraamd op 25. miljard dollar, maar volgens president Nobari van de centrale bank zal het nu nog niet eens tien miljard dollar worden. Sommige econo men zijn met een schatting van twaalf tot dertien miljard dollar iets optimistischer, maar de inkomsten zullen in geen geval toereikend zijn om de te verwachten im- portrekening van vijftien miljard dollar te betalen. ASAKI '9 72, l 18.00 e’ bekendgemaakt. Wall Street is al weer voor een groot gedeelte door die stroom heen en afgezien van de automobielin dustrie, die langzamerhand alarmeren de verliezen oploopt, is de winstdaling in het tweede kwartaal meegevallen. Vele Amerikaanse concerns wisten de vaak flinke winstdalingen in eigen land te compenseren door hogere winsten in het buitenland, waardoor de schade be perkt bleef. Een lelijke schuiver maakte in ons land de Centra-dealer Schuitema, die in het eerste halfjaar van 1980 een fikse winstdaling opliep. De koers zakte dan ook in van 115 op 109. Ahold daarentegen lag goed gevraagd en kon deze week 5 aantrekken. Een daling .van 5 moesten echter Amfas en Océ van der Grinten ondergaan. Ook Ceteco trad zo’n 5 in reactie. ADM Beheer verloor 10. Gelatine Delft verloor 15 èn Schok Beton 25. Ook aandelen Ko ninklijke Petroleum kwamen onder druk nu de olieprijzen op de vrije mark ten steeds verder teruglopen. Het fonds zakte van 174 op 167. Unilever kwam eveneens onder verkoopdruk en verloor een drietal guldens. De revolutie heeft verbetering gebracht in het lot van de armste bevolkingsgroe pen, vooral op het platteland, ook al wordt deze vooruitgang op het ogenblik weer voor een groot deel ongedaan gemaakt door de inflatie, de werkloosheid en maat regelen als het verbod op de verkoop vaiK opium. De openbare diensten in Iran functioneren doelmatiger dan voor de re volutie. De post wordt sneller bezorgd, er zijn minder onderbrekingen in de water en elektriciteitsvoorzieningen en het dis tributienet voor in Iran geproduceerd aardgas is uitgebreid. Toch staat de Iraanse economie er niet best voor, en president Bani-Sadr laat geen gelegenheid voorbij gaan om daarop te wijzen. Volgens hem moet Iran minder afhankelijk worden van het buitenland en van de export van olie. Iran zou de indu striële en de landbouwproduktie moeten vergroten om in zijn eigen behoeften de kunnen voorzien. Daardoor zou de inflatie afnemen als gevolg van een daling van de produktiekosten en verruiming van het goederenaanbod. Bovendien zou de toene ming van de bedrijvigheid leiden tot een forse uitbreiding van de werkgelegenheid. Ook in de Iraanse ondernemingen doen zich regelmatig conflicten voor. Zo heeft de directeur van een bedrijf in de olie- provincie Khoezestan onlangs bij de plaatselijke gouverneur scherp geprotes teerd tegen de installering van een revolu tionair zuiveringskantoor op het bedrijfs terrein voor het beoordelen van de islami tische gezindheid an de Werknemers. De directeur heeft de zuiveringsfunctionaris- sen eruit gegooid met het argument dat zo’n beoordeling door de bevoegde instan ties dient te worden uitgevoerd, in dit geval door het ministerie van olie. Ook dit soort problemen legt beperkingen op aan de Bani-Sadr voor ogen staande uitbrei ding van de industriële produktie. spoedige discontoverlaging van onze centrale bank niet werd uitgesloten. Nog maar pas bracht de Nederlandsche Bank het wisseldisconto van 9,5 op 9 procent. Nu de gulden zo hard ligt en hoog staat, lijkt een verdere verlaging van dit disconto zeer wel uitvoerbaar. Het is dan ook geen wonder dat de obligatiemarkt deze week vast lag. De hypotheekinstellingen verlaagden hun hypotheekrente terwijl, de hypo theekbanken de afgifteprijzen voor de 10 procent pandbrieven snel opvoerden tot 100 procent. En zelfs met 9,5 procent pandbrieven tegen 99 procent op de markt verschenen. Behalve het gebrek aan financiële mid delen vormt ook Irans vervreemding van een groot aantal landen een rem op de industriële ontwikkeling. De internationa le houding tegenover het land wordt sterk gekleurd door de gijzelingskwestie, de spanningen in de wereldpolitiek, de wrede rechtspraak in Iran en de onvriendelijke bejegening van buitenlanders in dat land. Dit maakt het er voor Iran niet eenvoudi ger op in het buitenland de technologie te kopen die het nodig heeft voor zijn indu striële ontwikkeling. Bovendien staan veel Iraniërs achterdochtig tegenover contacten met buitenlandse ondernemin gen, omdat zij vrezen dat die kunnen leiden tot een terugkeer naar de buiten landse overheersing zoals die onder de sjah bestond. is Clan heel ge bnd, Tel Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: Voor de conjunctuur in ons land moet de renteverlaging als een wending ten goede worden gezien. Althans de moge lijkheden tot koopbereidheid zijn erdoor vergroot. De aandelenbeurs was in de julimaand dan ook vast gestemd, zij het minder in haussestemming dan Wall Street. Maar verschillende beursgroe- pen, waaronder het algemene beurscij fer, doorbraken in de julimaand de in januari aangeslagen topniveaus en kwa men daarna op de ene recordstand na de andere. Vooral de aandelen in de hypotheek banken konden van de renteomslag pro fiteren. Vorige week was dat de Frie^ch- Groningse Hypotheekbank gevolgd door de Westland-Utrecht. Deze week trad vooral de laatste op de voorgrond, naar wordt aangenomen door angstig geworden baissiers die hals-over-kop hun posities door kooporders gingen gladstrijken. Dit bracht Westland- Utrecht van 245 op 280. Friesch-Gro- ningse Hypotheekbank steeg nog 5. Verder wacht alles nu op de kwartaal- en halfjaarcijfers die in de eerste helft van de augustusmaand kunnen owrden vooral aangegeven door de discontover laging van het Amerikaanse centrale bankwezen van 11 procent op 10 pro cent, nadat vorige week een van de gro tere banken zijn rente had verlaagd tot 10,75 procent. Voor het eerst sedert 1972 was hierdoor de bankrente beneden het officiële disconto terechtgekomen en dit heeft duidelijk het bestuur van het cen trale bankwezen in beweging gebracht. t. bruin k, vr.pr 3-32914. Opmerkingen: Vorige week verlaagden een aantal banken de rente tot 10,5%. Deze week zijn de achterblijvers gevolgd. De Postgiro en Rijkspostspaarbank is als eerste beneden de 10,5% gedoken naar 10,3% Scherp herstel Wall Street (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Rentedaling en betere economische gegevens brachten deze week in Wall Street een scherp herstel na de koersval van vorige week vrijdag. De IRP, die de machtige ayatollah Mo hammad Behesjti onder haar leiders telt, waakt in de. eerste plaats over het bewa ren van het revolutionaire elan. Over de economische toekomst van Iran maakt zij zich niet bijzonder druk. Op Bani-Sadrs denkbeelden over een islamitische econo mie zijn nog nooit opmerkingen gemaakt. De partij kan wat dat betreft ook niet al te hoog van de toren blazen, want zij lijkt over weinig economen te beschikken die het roer zonder moeite zouden kunnen overnemen van de groep rond de presi dent. Het voortdurende gekibbel tussen de twee groeperingen heeft dan ook wei nig meer te maken met feitelijke politieke meningsverschillen. Het jongste doelwit van de pers van de IRP is nu Ali Reza Nobari, de jeugdige president van de cen trale bank van Iran Nobari is de belangrijkste uitvoerder van het economisch beleid van Bani-Sadr. Hij heeft ervaring en aanzien verworven sinds hij de leiding van de bank acht maanden geleden overnam van Bani- Sadr, die minister van Financiën werd na de val van de regering van premier Mehdi Bazargan. Nobari krijgt de laatste tijd kritiek van verschillende aard te verdu ren. Hij zou nogal veel familieleden aan baantjes helpen en bovendien zou het daarbij gaan om mensen die banden on derhouden met Israel. Verder wordt No bari verweten dat hij het door de islam voorgeschreven verbod op berekening van rente niet in de praktijk brengt. I Ook de raad van islamitische medewer kers van de centrale bank heeft de nodige kritiek laten horen. De rol van deze groep binnen de bank lijkt echter niet bijzonder belangrijk. Nobari heeft zich tegen de beschuldigingen verdedigd door erop te wijzen dat hij de stagnerende economie I weer in beweging heeft gebracht volgens I de principes van de islamitische revolutie, I onder meer door het verlenen van kredie- I ten aan boeren en ondernemingen. De I problemen waarmee de Iraanse econoipie I heeft te maken, waaronder een I begrotingstekort dat groter is dan de in- I komsten van de staat; zijn volgens Nobari I niet te wijten aan het bankstelsel of het L economische systeem. De hoge inflatie, j vermoedelijk meer dan vijftig procent, is j de directe verantwoordelijkheid van de politici. Zij hebben de economische pro- i blemen niet begrepen en hebben niet mee- gewerkt. Politieke onzekerheid is een broeinest voor inflatie. Het is een misvat ting te denken dat de prijsstijgingen met zweepslagen kunnen worden bestreden', zo verklaarde Nobari onlangs voor de Iraanse televisie. Vorige maand schreef Bani-Sadr de hoge inflatie ook al toe aan het politieke klimaat in Iran. Volgens hem ligt de oorzaak van de prijsstijgingen voor tien procent bij economische factoren, zoals grenssluitingen en het westerse han delsembargo, en voor de overige negentig procent bij het ontbreken van orde en van de juiste mentaliteit in het land. Nobari kan zich er met recht op beroe- pen de basis te hebben gelegd voor econo- J mische vooruitgang. Uit de Verenigde t Staten en Europa mogen dan onheilspel- J lende berichten komen, in werkelijkheid j blijkt de Iraanse economie verrassend j veerkrachtig. De olie-industrie draait, ook i al zijn de produktie en de export van olie na de revolutie aanzienlijk verminderd Als gevolg van tekorten aan onderdelen is de produktiecapaciteit in de olievelden i gehalveerd, maar de raffinaderijen en de petrochemische bedrijven draaien niette- min op volle toeren. De handel bloeit. De goederenaanvoer heeft niet te lijden van de westerse sancties en de winkels in Iran zijn goed gevuld. De Iraanse zakenlieden hebben zich dankzij hun traditionele on- Deze situatie zal nog niet onmiddellijk tot een financiële crisis leiden. Het lijkt echter wel onvermijdelijk dat de Iraanse deviezenreserves van naar schatting vijf tien miljard dollar uiteindelijk uitgeput zullen raken. Bij dit bedrag is dan nog omstreeks zeven miljard dollar inbegre pen aan tegoeden bij Amerikaanse ban ken die wegens de gijzelingskwestie zijn bevroren. De nieuwe noodbegroting van Iran is nog niet gepubliceerd, maar het is al wel duidelijk dat de regering het mes zal zetten in de toelagen en de betalingen voor overwerk voor een groot aantal overheidsfunctionarissen. ,w..x X 'W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9