an Carter kreeg van SPORIEF GRIEK ló Dodencijfer nu 86 I genieur- JA! Libië geschenk” vandaag: er er Politie Zaanstad schiet man dood Volgens arabische krant: Waldheim niet Israel wil met het weer Schoonmaak in Lekkerkerk DANCE ENTRE pessimistisch naar Thailand Sadat praten over Jeruzalem Irak wijst weer Oostenrijker uit Behandeling van gijzelingskwestie in Iran uitgesteld C. Bruynzeel overleden begonnen „EVERGREEN” IS Moskou waarschuwt VS: laat 12-jarig jongetje gaan UW Truman overwoog atoomoorlog” het woord is acin... agencki poging Opluchting 99 En Verder ’n AANRIJDING? r Strandverwachting au DURF TE DANSEN AUTOPREMIES Wisselvallig ^3 DANSLES? EINDELOOS MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 (ADVERTENTIE) Conrad Adenauer 70ste jaargang no. 229 x Z', 71 Houtplein 16 a, Haariem. Tel. 023-3126yZ BHMMH ZEISS-RODENSTOCK Jansstraat 56 Telefoon 320118 Haarlem Onze nieuwe folder wordt 6 aug. huis- aan-huis verspreid. 0 e 2t n ir pagina's (Van onze redactie buitenland) BOLOGNA. In verschei dene Italiaanse steden, waar onder Rome, Milaan en Bolog na is vanmorgen enige uren op grote schaal gestaakt en gede monstreerd uit verontwaardi ging over de bomaanslag za terdagmorgen op het centraal station van de Noorditaliaanse stad Bologna. Dag. van 12-21 uur. Za. en zondag van 19-20 uur. Best tor Dancing voor betere A.peldoorn&Zn HAARLEM Danscentrum DORSMAN Assurantiën Inschrijving begint 'A v.a. MAANDAG H aug. rijders! Beurs8 Binnen- en buitenland2,3 Kunst7 Plaatselijk nieuws4, 5,6 Radio en televisie/Strips15 Sport9,10,11,12,13 Weerrapporten2 A i WW sn 3- a_ ie d- n- IJmuider Cob rant erij Italië staakt na aanslag Bologna ekomet sn uitle- rediteu- istratie itsposi- bij kanoploeg over ADVERTENTIES) L’-x Pagina 5: Nederlaag Telstar tegen Noordwijk l en en en toe BEIROET-WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft, met broer Billy als bemiddelaar, een geschenk ter waarde van 50.000 dollar ontvangen van de Libische regering. Dat heeft Hamad Al-Tabib van het Libische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard tegenover het Libane se blad Al-Chark. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond een dan zen en ichine, an he rond-en Noord een iTEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Israel zal president Sadat van Egypte morgen per brief laten weten dat onderhandeld kan worden over de punten diè de Egyptische regering ter sprake heeft gebracht in haar boodschap, dit weekeinde. Egypte heeft laten weten de onderhandelingen over Palestijnse au tonomie op te schorten als reactie op het uitroepen van Jeruzalem inclusief het ara bische deel daarvan, tot hoofdstad van Israel. zie verder pagina 3. Wij zijn terug van vakantie, (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Het Iraanse parlement dat vandaag zou beginnen met de behan deling van de gijzelaarskwestie, heeft het debat hierover uitgesteld. Dit naar aanlei ding van de arrestatie van 200 Iraanse studenten vorige week in Washington na een betoging. Volgens radio-Teheran wor den de tweehonderd gemarteld. Secreta- ris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties is om een onderzoek gevraagd. Op de agenda van het parlement stond vanmorgen de brief die 180 leden van het Amerikaanse Congres hebben gestuurd. Zie ook pagina 3 ;ken; siers; s werk- (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM. Tijdens een zeiltocht in Griekenland is vrijdag op 80-jarige leeftijd Cornells Bruynzeel overleden. Hij was oud-directeur en mede-oprich- ter van de Bruynzeelgroep. De in Rotterdam geboren Cornells Bruynzeel was gedurende' meer dan vijftig jaar aan het bedrijf verbonden. In 1921 richtte hij de Bruynzeel-deu- renfabriek op, welke in 1921 in Zaan dam in bedrijf kwam. Later kwamen daar de andere Bruynzeelfabrieken bij. Zijlweg 49 Haarlem Tel. 023-3269ÜÖ werden de wachtkamers van de eerste en tweede klassen en de stationsrestauratie totaal vernield. Brokstukken troffen het stationsplein, waar zij een standplaats voor taxi’s en toevallige voorbijgangers bedolven. Twee wagons van de Adria- expres, die met een uur vertraging op het punt stond te vertrekken naar het Zwit serse Basel, werden vernield. Daardoor werden vele vakantiegangers gewond of gedood. In de chaos, de eerste uren na de ramp, dacht men dat een gasleiding was geëx plodeerd. Later werd in de wachtkamer van de tweede klasse een 40 centimeter diep en tweeenhalve meter breed gat ont dekt, dat alleen kon zijn ontstaan door een springlading. Volgens hoofdofficiei Ugo Sisti moet niet uitgesloten worden geacht, dat de springstof was bestemd voor een ander doel, maar tot ontploffing is gekomen door het magnetische veld van de hoog- spanningsleidingen. In dat geval moet de koerier zich bevinden onder de doden of gewonden. Om die reden onderzoekt de Italiaanse politie de politieke anteceden ten van alle slachtoffers. Premier Cossiga reageerde gisteren: „Als mens kan ik alleen maar zeggen dat de daders gekken zijn”. Stortregens met hagel, rukwinden en onweersbuien teisterden gisteren het noordwesten, oosten en zuiden van Nederland Vooral Callantsoog had het zwaar te verduren. Zie pagina 2. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gewaarschuwd, dat het „ingrijpen de gevolgen” zal hebben als het 12-jarige Russische jongetje Vladimir Polovtsjak en zijn zusje Natalie niet met hun ouders naar de Sovjet-Unie terugkeren. Dit heeft het Russische persbureau TASS gisteren gemeld. TASS zei dat het asiel, dat de VS aan de twee kinderen verlenen, „niet anders kan worden beschouwd dan officieel toegesta- ne ontvoering van kinderen”. (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. In Lekkerkerk is van morgen een begin gemaakt met de schoonmaak van de met chemicaliën ver ontreinigde nieuwbouwwijk Lekkerkerk- West. De grond rond en onder de 270 wonin gen wordt afgegraven en vervangen door schone aarde. Het is de bedoeling dat de eerste van de bijna duizend geëvacueerde bewoners begin november weer terug kunnen naar hun huizen. Volgend jaar februari zal Lekkerkerk volgens burge meester Ouwerkerk „de schoonste wijk van Nederland zijn”. het met gte- - .gens Hanoi is dit voorstel bedoeld om het loet i/Mavo Deze terreurdaad, die in heel Italië en elding, n. stude it beha houder vanuit Thailand binnendringen van „re actionaire Cambodjaanse troepen” te ver hullen. De ASEAN-landen erkennen nog steeds de verdreven Cambodjaanse rege ring van Pol Pot. Thailand heeft Laos ervan beschuldigd afgelopen donderdag het vuur geopend te hebben op twee Thaise patrouilleboten op de grensrivier de Mekong. Sinds bij een dergelijk incident op 15 juni van dit jaar een Thaise officier om het leven kwam heeft Thailand de 1200 kilometer lange grens met Laos gesloten. Volgens Laos is die maatregel onderdeel van een „plan”, dat door China en de Verenigde Staten is opgezet. daarbuiten grote verslagenheid teweeg heeft gebracht, heeft volgens een officiële opgave van de Italiaanse autoriteiten aan minstens 86 mensen het leven gekost. Van de ongeveer 190 gewonden voor het meerendeel Italianen, maar ook Japan ners, Fransen en Engelsen; géén Neder landers zouden vanmorgen ongeveer 70 het ziekenhuis weer hebben verlaten. De stoffelijke overschotten van 30 doden zijn nog steeds niet geïdentificeerd. De Italiaanse politie hecht weinig waar de aan de diverse telefoontjes van giste ren, waarin de meest uiteenlopende groe peringen. zowel linkse als rechtse, zich verantwoordelijk hebben gesteld voor de bomaanslag. Op krantenredacties en bij de politie ajn dergelijke meldingen ontvangen na- inens de Rode Brigades, het Italiaanse Bevrijdingsfront en de neo-fascistische erganisatie NAR. Deze laatste groep zou je aanslag hebben gepleegd als steun aan Voormalig leider Mario Tuti, die vrijdag in Bologna moet terechtstaan wegens een Ibmaanslag op een trein, zes jaar geleden. aarbij 12 doden vielen. De betrokken- »id van genoemde organisaties bij de inslag van zaterdag is echter in andere telefoontjes weer even heftig ontkend. De ontploffing op het spoorwegstation van Bologna vond plaats zaterdagmorgen om vijf voor half elf. Door de kracht ervan, volgens de Italiaanse hoofdofficier van justitie Ugo Sisti 40 kilogram TNT, i sollici- lad la .andin- )01 DA. functie „Tijdens 2ijn bezoek aan Libië kreeg Billy Carter cadeaus voor de hele familie Carter, inclusief de president, mee”, aldus de Libiër. Hij bevestigde ook dat Billy Carter een lening van Libië heeft gekre gen, maar over de omvang van het bedrag liet hij zich niet uit. Het Witte Huis heeft gisteren ontkend dat president Carter een geschenk van Libië zou hebben ont vangen. Inmiddels heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, toegegeven dat Billy Carter tenminste één telegram over zijn bezoek aan Libië heeft ontvan gen van zijn broer de president. Dat zei Powell vrijdag, een dag nadat hij had gezegd dat er geen aanwijzingen voor warén dat president Carter een dergelijk telegram aan zijn broer zou hebben ge stuurd. Carter zou zich dat ook niet meer hebben kunnen herinneren, maar nu is komen vast te staan dat hij zijn broer in oktober 1978 per post een diplomatiek telegram heeft gestuurd. Het telegram was door de Amerikaanse ambassade in Tripoli gestuurd aan de ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Inmiddels hebben de Congresleden die een onderzoek instellen naar Billy’s han del en wandel, van het ministerie van Justitie documenten ontvangen waaruit blijkt dat Billy Carter wellicht betrokken is geweest bij een plan om de Libische regering aan machinegeweren van Ameri- Bijv. catw. i 10.000 15.000 20.000 Veel bewolking en in de nacht en ochtend enige tijd regen, later enkele opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtempe- ratuur 20 graden. Tot krachtig toene mende zuidwestenwind, kracht 6. Vallen is noch gevaarlijk, noch een schande. Blijven liggen is beide. (Van onze redactie binnenland) ZAANSTAD. Een 25-jarige inwoner van Koog aan de Zaan is de afgelopen nacht dodelijk door twee politiekogels in de borst getroffen. Een politieagent loste de schoten toen hij zich door het met een mes gewapende slachtoffer bedreigd voelde. Een medebewoner van het slachtoffer had om politiehulp gevraagd omdat er moeilijkheden waren met de 25-jarige man. Na aankomst van de eerste twee agenten kon de man gekalmeerd worden, maar toen een tweede auto arriveerde vloog hij weer op, en dreef zijn medebe woner en een agent met eeh mes in een hoek van de hal. Dat was voor de agent aanleiding om de man tot tweemaal toe in de borst te schieten. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Irak heeft gisteren weer een Oostenrijkse diplomaat tot ongewenst persoon verklaard. Erich Klaus, admini stratief secretaris bij de ambassade in Bagdad, moest binnen 24 uur Irak verla ten. Dit is vernomen uit officiële bron in Wenen. Op 1 augustus werd de eerste secretaris van de Oostenrijkse ambassade in Bag dad, Josef Litschauer, tot ongewenst per soon verklaard. Een woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken ziet deze maatregelen als vergelding voor de uitwijzing door Oos tenrijk van twee Irakese diplomaten, die ervan werden beschuldigd de initiatiefne mers te zijn van een mislukte aanslag op de Iraanse ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad, afgelopen woensdag. De bom ontplofte voor een flatgebouw. Acht men sen werden gewond, onder wie degenen die de bom bij zich hadden. De warme lucht is verdwenen waarbij morgen uit het westen een buienfront passeert. Daardoor matig tot slecht strandweer met vrij krachti ge zuidwestenwind In de middag 19 tot ?0 graden, zeewater 18 graden. Woensdag wat meer zon. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF HOUSTON. De vroegere Amerikaan se president Harry Truman heeft in 1952 twee keer overwogen een atoomoorlog tegen de Sovjet-Unie en China te begin nen. Enerzijds wilde hij zodoende een einde maken aan de Koreaanse oorlog, anderzijds wilde hij Moskou dwingen zijn invloed in Oost-Europa te matigen. Dat schrijft de Amerikaanse historicus Francis Loewenheim in de Houston Chro nicle. Hij baseert zich op een dagboek van Truman dat jarenlange ontoegankelijk is geweest. Daarin zegt Truman nergens let terlijk dat hij het atoomwapen tegen de Russen wil gebruiken, maar hij schrijft bijvoorbeeld wel: „Dit betekent complete oorlog. Dit betekent dat Moskou. Mukden. Vladivostok, Sint Petersburg, Peking, Sjanghai, Port Arthur. Dairen, Odessa, Stalingrad en elke fabriek in China en de Sovjet-Unie zal worden uitgeschakeld". Kinheim en gepromo- Dansen in t ritme van deze tijd, van dtsco tot ballroom op onze nieuwste platen Inschrijving voor de nieuwe clubs m i.v. dinsdag 12 aug. om 2.00 uur. daarna elke avond 7.00-9.00 uur. WA 207,- 244,- 282,- Passage 11, Zandvoort. Tel. 02507-4534 Een overzicht van de ravage die door een bomontploffing werd aangericht aan het centraal station van Bologna. Reddingsploegen bezig met het bergen van de stoffelijke resten van slachtoffers. kaanse makelij te helpen. Volgens het dagblad de Chicago Tribune heeft Billy Carter daarover mogelijk contact gehad met een agent van de geheime dienst CIA. De leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Robert Byrd, heeft zaterdag verklaard het optreden van de regering inzake „Billygate” „niet ver standig en nogal amateuristisch” te vin den. Byrd verwacht overigens niet dat president Carter er ernstige schade van zal ondervinden. Volgens Byrd zal hij door de Democratische Partij als presi dentskandidaat worden aangewezen. Byrd vindt wel dat de afgevaardigden naar de partijconventie vrij moeten zijn te stemmen op wie ze willen. Jimmy Carter zelf heeft zich tot nu toe steeds tegen een dergelijke „open conventie” uitge sproken. (Van onze redactie buitenland) p BANGKOK-HANOI. Secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft het afgelopen weekeinde vol gens eigen zeggen enige vooruitgang ge boekt bij zijn poging het Cambodjaanse vluchtelingenprobleem op te lossen. Na afloop van zijn gesprek met de Vietname se minister van Buitenlandse Zaken, Nguyen Co Thach, noemde Waldheim het Onderhoud „constructief’. De Vietnamezen hebben een gedemilita- tiseerde zone voorgesteld aan beide zijden van de Thais-Cambodjaanse grens, welke onder internationaal toezicht moet ko- ®en- Wanneer een dergelijke zone is inge- - steld willen de Vietnamezen dat de dia- loog tussen Cambodja en Thailand, des- hoods met een bemiddelaar, over het vluchtelingenprobleem wordt hervat. Het 3 plan is vorige week overigens door de ASEAN-landen (Thailand, Singapore, In donesië, Filippijnen en Maleisië), ver worpen). Secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft gezegd dat hij dit Vietnamese voorstel opnieuw zal overbrengen aan de autoriteiten in Thailand, waar hij van- daag voor besprekingen is aangekomen. Waldheim zal onder andere praten met de Thaise premier Prem Tinsulanonda. Mor gen zal hij een bezoek aan het Thais- Cambodjaanse grensgebied brengen. Inmiddels hebben de Vietnamezen laten weten niet akkoord te gaan met een voor stel van de ASEAN-landen om alleen op Cambodjaans grondgebied een gedemili tariseerde zone in te stellen en aan de Thaise kant van de grens waarnemers van de Verenigde Naties te stationeren. Vol- De Olympische Spelen 1980 beho ren tot het verleden. Tot opluchting van velen, want hoewel de Russen de zaken organisatorisch uitstekend on der de knie hadden ging dit met zó veel beperkingen voor met name westelijke deelnemers en persverte genwoordigers gepaard dat een ge voel van onbehagen en wrevel meer dan eens de overhand kreeg. Veel vuldige en ingrijpende controles be moeilijkten soepele communicaties. Vier Franse atleten overhandigden een pleidooi voor het eerbiedigen van de mensenrechten in de Sovjet- Unie; het land dat door een overvloed aan medailles zelf de deva luatie van deze Spelen accentueerde. Gebleken is ook dat nu moeilijk te controleren hormoonpreparaten het topsportgebeuren beïnvloeden. Wei nig bemoedigend voor de toekomst. Zie pagina 1 van onze bijlage „SPORTIEF Pagina 2: Nanette Schutte Europees jeugd- tenniskampioene Pagina 3: Tevredenheid prestaties Pagina 4: Honkbaldegradatie Rooswijk; Terrasvogels veerd All-Risk Informeer 474,- eens! 621,- 781,- weer uitgerust tot uw dienst.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1