Skidmark krikt peil behoorlijk op exposities J Amsterdamse Zomerconcerten bieden gangbaar repertoire Originele kritiek op toestand in de wereld IÉ 1 Haarlemse funkgroep maakt indruk in Osnabrück toch naar VS Nieuwe show André van Duin voorbij Boisjoi-danseres Vlassova wil nu Staking BBC-musici Theateraspecten bij Britse band Punilux ift Restauratie fresco’s Pinturicchio Amerikaanse acteur Martin overleden Westduitse prijs voor componist Bonsel Laatste voorstellingen Pinters Bedrog door Publiekstheater Musici nu ook aangesloten bij staking Hollywood KUNST 1980 MAANDAG 4 AUGUSTUS 6 nij Kater Opbouw te A Je i I lift Wfc' 'an Skidmark: uitwissehngsreis/e naar Haarlems partnerstanu Osnabrück geslaagd (Foto Lex van Flossen) Ss- JOHN OOMKES THOUSAND OAKS (California) (UPI). i kse ;ste vij- op Na de voorstellingen in Scheveningen zal Van Duin tal van andere steden met zijn gezelschap bezoeken. (Plaatsbespre kingen bij WV-kantoren). (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. André van Duin zal van 6 tot 30 augustus in het Scheveningse Circustheater een nieuwe show presente ren met sketches, liedjes en conferences, die door Van Duin zelf zijn geschreven. Zoals vanouds zullen Corrie van Gorp en aangever Frans van Dusschoten naast Van Duin op de planken staan. Het revue- orkest onder leiding van Coen van Or- souw jr. zal de theatershow begeleiden. De fresco’s werden rond de eeuwwisse ling van de 15e en 16e eeuw geschilderd. Zij hebben het leven van de H. Bernardus in beeld gebracht. Verder' uitstel van de restauratie zou de .frescos onherstelbaar hebben gemaakt. Pinturicchio heeft ook het Borgia-ap- partement in het Vaticaan tot kostbaar cultuurmonument gemaakt. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Publiekstheater zal van 15 tot en met 30 augustus de laatste serie voorstellingen geven in het Nieuwe De la Mar Theater van het door Harold Pinter geschreven toneelstuk Bedrog. - De Amerikaanse acteur Strother Mar tin is op 61-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. Martin werd ónder meer bekend door zijn rollen in de film Butch Cassidy and the Sundance Kid e'n in de televisieserie Gunsmoke. Hij heeft geacteerd in 100 films en 500 televisieprodukties, voorna melijk Westerns. En ik ben als Haarlemmer chauvinist vol doende om daarop trots te zijn. Ook voor looiiiefhëbbers zijn er aantrekkelijke programma's, die dan gedragen worden door de verrichtin gen van Ennny Verhey op het (ope- nings-)coneert van 12 augustus in het Vioolconcert van Bruch, en van Dmi tri Sitkovetsky in Brahms op 19 au gustus. De kwestie-Vlassova zorgde vorig jaar augustus voor een ernstig diplo matiek incident tussen de VS en de Sovjet-Unie. Omdat de amerikaanse autoriteiten er zeker van wilden zijn dat de danseres vrijwillig naar Moskou terugkeerde, hielden zij het Russische vliegtuig drie dagen vast. Concert: Punishment of Luxury in Pa radiso, Amsterdam. Bezetting: Brian Bond (zang, synthesizer), Nèvil Luxu ry (gitaar), Mei Kaballa (gitaar, toet sen), Jimmy Giro (bas) en Steve Sekrit (drums). Amsterdam, 1 augustus 1980. op :ale het ?he ■ert MOSKOU (AFP). Loedmilla Vlas sova, de ballerina van het Bolsjoibal- let die vorig jaar na enige geharrewar van een tournee door de Verenigde Staten naar de Sovjet-Unie terugkeer de, terwijl haar man, Aleksander Go- doenov, op zijn verzoek asiel kreeg in de VS, heeft een visum aangevraagd om zich bij haar echtgenoot te voegen. Dit is zaterdag van betrouwbare Wes telijke zijde in Moskou vernomen. im iet er. iti- >d- ar- LM zen ven ;rk- met I te af- sul- ou- de LM aar mit- i dat peet de Ara- ;rael ner- ifte- aris dat een ibe- i de ran aar Eze- >nt- i de Irie iyt, 1de :er. iet 00; ;rg lui- na- 55. ra- Drie pianisten verlenen solistische medewerking, te beginnen met Theo Bruins, die op 16 augustus in Bartoks Derde pianoconcert te horen zal zijn. Voorts is Daniel Wayenberg goed voor de Paganini-variaties van Rach maninov en draagt Alexis Weissen berg op 13 september (het laatste concert in deze zomerserie) zorg voor de solopartij in een pianoconcert van Mozart. opzichte van Don’t tell me No en Rain keep falling on Me. Die wat grotere rijp heid, waardoor de band zichzelf naar een hoger niveau opkrikt, spreekt ook uit de manier waarop de koorzang steeds beter een klankbord is gaan vormen voor Nata- scha’s stemgebruik. Op 9 en 10 augustus wordt in Zundert voor de twaalfde keer de manifestatie Autour de Vincent gehouden, opgebouwd rond de in Zundert geboren schilder Vin cent van Gogh. In het kader van de mani festatie is er ondermeer een oude kunst en ambachtenmarkt, terwijl tevens de World Press tentoonstelling te bezichtigen is. Mevrouw Vlassova die de aanvraag al anderhalve maand geleden indien de, zou de belofte hebben gekregen dat haar verzoek welwillend zou worden behandeld. Dagelijks zou zij telefo- nisch contact hebben met haar man in de VS. Zij zou de Russische nationali teit willen behouden om haar familie te kunnen blijven bezoeken. Van 15 tot en met 30 augustus zijn de in de pronkkamer in Uden etsen en aquarel len van Wilma Lok te zien. Van 30 okto ber tot 19 november heeft Wilma Lok een expositie in Perugia in Italië. In de regie van Adrian Brine leggen Siem Vroom, Eric Schneider en Sigrid Koetse de karakters neer die ooit in eèn driehoeksrelatie verzeild raakten. Aan vang van de voorstellingen is 20.15 uur. Vooral de timing waarmee de band werkt is verbeterd. Dat betekent dat niet alleen de ritmesectie zo langzamerhand de summiere aanpak van het funkreper toire voortreffelijk is gaan beheersen, maar ook dat getoond wordt te begrijpen hoe een set moet worden opgebouwd. Zo vormt het getemporiseerde Hold On I’m coming een goede tegenhanger voor up- temponummers als Booboo Run en Fun ky Chicken, terwijl hetzelfde geldt voor een cover van Steve Millers’s Evil ten ROME (ANP). Het Italiaanse ministe rie voor cultuur heeft zijn goedkeuring gegeven voor de restauratie van de be roemde fresco’s in de kerk van Santa Maria in Aracoeli in Rome. Deze renais sance-fresco’s van Pinturicchio zijn in slechte staat door de jarenlange inwer king van vocht. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Ook de modisch- populaire fluitist James Gallway is ditmaal als solist geëngageerd voor één van de Amsterdamse Zomercon certen, die dinsdag 12 augustus van start gaan. Die jaarlijks terugkerende serie van tien concerten die buiten het mu- ziekseizoen vallen, is het praktisch resultaat van de samenwerking tus sen het Concertgebouworkest, het Amsterdams Philharmonisch en het Nederland Kamerorkest. Op 21 juli waren ongeveer 60.000 acteurs en radio- en televisieartiesten al in staking gegaan. Ze eisen een aan deel in de opbrengst van de snelgroei ende video-industrie. De arbeidscon tracten voorzien tot dusver niet in een compensatiebetaling voor het, gebruik van hun produkten op videocassettes eh dergelijke. Zanger Brain Bond (Foto Lex van Rossen) heid, waarmee een Bowie werkt en het biologiserende optreden van Devo. On danks de sterk symfonische indruk dje aldus ontstaat, wordt elke solo en elke versiering keurig uitgemixt. Bewust wil ik het woord vernieuwing niet laten vallen, maar een dergelijke associatie schoot me wel bij veel songs te binnen. JOHN OOMKES WÜRZBURG (DPA). De componist Adriaan Bonsel uit Hilversum heeft vrij dag samen met de Westduitser Hans- Ludwig Schilling, in Würzburg de tweede prijs gekregen in een concours betreffen de eigentijdse composities voor amateur- orkesten. Bonsel krijgt 1.500 Mark (ruim 1.500 gulden). In de door de Beierse vereniging van amateurorkesten uitgeschreven wedstrijd werd géén eerste prijs toegekend. De der de prijs ging naar de Westduitse Reinhard Schuhmann en de vierde naar Gunter Waldek uit Salzburg. De bekroonde wer ken zullen op 26 oktober in Bad Brücke- nau in Beieren voor het eerst worden uitgevoerd. functie en aanpak verschoven - even voor naam gebleven. Hyde Park bleek een zaal te zijn met een voor Nederlandse begrip pen grote bezoekerscapaciteit (tussen de 800 en 1000 mensen kunnen er op aange name wijze vertoeven) en voortreffelijke voorzieningen. Behalve de concertzaal, waar niet zelden grote namen acte de présence geven, zijn er belendende ruim ten waar je je biljartend, flipperend of rustig converserend kunt ophouden. Skidmark behoort ongetwijfeld al ge ruime tijd tot de betere Haarlemse bands. Met een gemengd zwart-blanke repertoi rekeuze, waarin sterke invloeden van Amerikaanse bands als Mothers Finest en Rufus aan te wijzen zijn, heeft de groep zelfs een zekere landelijke reputatie opge bouwd. Ondanks de opgaande lijn die zich langzaam maar zeker bij de Haarlemmers aftekende, riepen hun optredens bij mij altijd wat wrevel op. In potentie was wel steeds dé benodigde geestdrift, energie en warmte te bespeuren, maar presentatie en repertoirekeuze waren zodanig dat je er de nodige vraagtekens bij kon plaatsen, terwijl door het vrijwel ontbreken van ballads en het onnodig uitbouwen van enkele songs de eenvormigheid in de hand gewerkt werd. ten In de ambiance van een voortreffelijk geoutilleerde club waar het publiek de optredenden het voordeel van de twijfel geeft,blijken dergelijke bezwaren of als sneeuw voor de zon te smelten of te kun nen worden gecompenseerd. In feite speelde Skidmark Osnabrück met veel raffinement en inzet „plat”, zoals dat heet. HOLLYWOOD (UPI). De Ameri kaanse federatie-van musici heeft zich vrijdag aangesloten bij de staking van twee acteursbonden tegen de grote film- en televisieproducenten. De loononderhandelingen zijn afgebroken. Bij de SBK, het uitleenbureau van de Stichting Beeldende Kunst Kennemer- land, Ged. Oudegracht 121, Haarlem, ex poseert Petronelle Wijnekus gedurende de maand augustus tekeningen en schilde rijen. Het betreft een tentoonstelling van nieuw werk. In het kader van Sail ’80 exposeert de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders van 4 tot en met 17 augustus werk van eigen leden in de Nieuwe Kerk aan de Dam in de hoofdstad. Geopend maandag tot en met zaterdag van 12 tot 16 uur, zondag van 13 tot 17 uur. Ter gelegenheid van de tachtigste ver jaardag van Cesar Domela, zal er van 6 september tot en met 26 oktober een expo sitie van het werk van deze veelzijdige Nederlandse kunstenaar zijn ingericht in het Haags Gemeentemuseum. De tentoon stelling zal een overzicht bieden van schil derijen en reliëfs uit de periode van 1923 tot heden. Ook zal aandacht worden ge schonken aan Domela’s activiteiten als fotograaf, typograaf en ontwerper. In de Galerie Pulchri Studio in Den Haag is tot en met 21 augustus werk te zien van Bob Kemper. Het betreft onder meer schilderijen, zeefdrukken en col lages. Andere blazers die in de zomei’con- certen als solist optreden zijn de ho boïst Hans Meyer in een (uit cantates gereconstrueerd) Hoböconcert van Bach, op 4 september en Thomas Indermühle, Piet Honingh, Hans Dul- laert en Brian Pollard (resp. hobo, klarinet, hoorn, fagot) vormen op 21 augustus het solokwartet in Mo zarts Symfonie concertante. Bernard Haitink en Kirill Kondrasjin en het Nederlands Kamerorkest ope reert onder Antoni Ros-Mar ba er. Kees Bakels. 9 Behalve de in de aanhef genoemde James Gallway, die op de avond van de 30ste augustus een Fluitconcert van Mozart speelt, is er nog een keur van binnen- en buitenlandse solisten te beluisteren. Gallway’s Nederland se collega Abbie de Quant vormt tin trio met de violist Kees Hulsman en de klavecinist Glenn Wilson om op 28 augustus uitvoering te geven aan Bachs Tripelconcert in a-klein. Ziedaar het scenario van een manifesta tie, die ware zij de enige aanleiding tot het ondernemen van een uitstapje over de grens geweest, vrijwel zeker tot een grote kater had geleid. Gelukkig voor zangefës Natascha Sajtschenko, bassist Frits Bosch, gitarist Ron Knotter, toetsenman Wim Spook, drummer Auke Kok, hun hardwerkende roadies Hans, Frenk en Bonne en de mensen van de Stichting Popmuziek Kennemerland lag dat niet zo. Voor zaterdagavond stond een concert in Hyde Park gepland, Osnabrücks grootste live-club. Hyde Park is gesitueerd in een reusach tig landhuis aan de rand van de stad, dat vroeger als een aardig hotel dienst moet hebben gedaan. De sfeer is - zij het in tijd, Osnabrück bestaat 1200 jaar en door middel van een serie grote en kleine mani festaties wordt geprobeerd dat feit op te luisteren. Wat is er nou aardiger dan op deze gelegenheid in te springen en te be kijken of er via een uitwisseling van een rockgroep iets geregeld kan worden, zo werd enige tijd geleden in de boezem van de Stichting Popmuziek Kennemerland gedacht. Het Haarlemse gemeentebestuur werd benaderd en warmgemaakt. De moeite werd beloond. Een kleine tege moetkoming in de kosten kon er warem pel van af en zo kon Skidmark zijn koers naar het oosten uitzetten. Minder dan een uur nadat de geluidsin stallatie voor het eerst uitgetest wordt, is het allemaal al weer voorbij en zorgt poli tioneel ingrijpen voor een bijna-rel. Ner veuze agenten proberen uit te leggen dat zij het recht hebben om het geluidsniveau terug te schroeven naar een bijna akoes tisch peil en zo mogelijk de manifestatie af te breken. Medewerkers van het Ju- gend- en Kulturamt zijn woest en voeren vertwijfeld aan dat het openluchtconcert onder auspiciën van de plaatselijke overheid valt. Enkele middenstanders met decibelmeters in de hand stellen ten slotte tevreden vast dat zij aan het langste eind trekken. De honderden omstanders die tot dan toe genoten hebben van een prima optreden met als hoogtepunt het oude Sam Dave-nummer Hold on I’m coming reageren met afkeurend gefluit op het voortijdige einde. De staking verstoorde radio- en televi sieprogramma’s in heel Groot-Brittannië en stuurde het begin van het jaarlijkse zomerfestival van 57 promenadeconcer- ten, bekend als The Proms in de war, iets wat zelfs tijdens de twee wereldoorlogen niet is voorgekomen. De staking had ook tot gevolg dat de BBC voor de radio en televisie geen levende muziek kon uit zenden. In plaats daarvan speelden de stakende musici op straat voor de BBC studio’s, soms zelfs zo hard, dat de opnamen voor televisieprogramma's binnen de gebou wen erdoor werden verstoord. De opheffing van de orkesten was on derdeel van een bezuinigingsplan van de BBC. Punishment of Luxury is zonder dat we numeteen termen als opzienbarend en sensationeel willen laten vallen, ongetwij feld een van de meest intrigerende, nieu we Britse bands. Er is bijvoorbeeld spra ke van theatrale aspecten, daar waar die verder vrijwel in de new wave en de stromingen die daarna opkwamen ont braken. Zo bevreemdend is dat ook niet weer indien je weet dat twee leden van deze vijfmans band uit Newcastle voor heen actief waren in de ook hier ten lande bekende theatergroep Mad Bongo. Kostu mering, grimage en belichting zijn derhal ve van een verbluffende doelmatigheid. Het theateraspect van de groep werkt des te meer omdat Punishment of Luxury haast op een filmische manier de huidige maatschappelijke verhoudingen kriti seert. Nu weet ik ook wel dat het bijna bon ton geworden is om je als pop- of rock- groepje maar niet geëngageerd te beto nen, of je vast te klampen aan het inzicht dat je publiek entertainment wil horen en zien, maar daar waar met inzicht en origi naliteit commentaar wordt geleverd op de toestand in de wereld, vormt zo’n houding alleen maar een verrijking. Punishment of Luxury laat in ieder geval geen twijfel bestaan over de kritische wijze waarop het in het leven staat en durft te kiezen. Het best kunnen we de aanpak van de groep illustreren aan een paar voorbeel den, die op de debuutelpee Laughing Aca demy eerder dit jaar op vinyl werden vastgelegd. Zo vormt Metropolis een schrijnende illustratie van het voort schrijdende burocratische tijdperk in zijn meest rigide vorm, illustreert Obsession de positie van de sexmaniak en de manier waarop het grote publiek op zijn optreden reageert en veegt All White Jack op harde wijze de vloer aan met vermeende blanke superioriteitsgevoelens. Vrijwel alle songs hebben bij Punilux een sterk ritmische onderbouw met een veelvuldig gebruik van staccatofragmen- ten, die bijna dreigend de teksten accent verschaffen. Het totaalgeluid vormt door de toevoeging van een tweede gitarist een merkwaardige mix tussen de gelaagd- AMSTERDAM. Van tijd tot tijd kan het gebeuren dat de pure kwaliteit vgn vooral Engelse rockbands je de zenuwen op het lijf jaagt, omdat maar moeilijk valt in te zien dat Nederlandse groepen ooit een vergelijkbare mate van kwaliteit of originaliteit aan de dag kunnen leggen. Paradoxaal met deze bewering en aanleiding gevend tot een lichte mate van tijdelijke schizofrenie is de ervaring een voortreffelijke band te zien spelen zonder dat het publiek warm loopt voor het bühnegebeuren. Dit weekeinde trof Punilux, of voluit Punishment of Luxury, dat trieste lot in een Paradiso dat gevuld leek te zijn met Franse hippies en Duitse punks. OSNABRÜCK. „Sie werden sich mindern was es nicht alles für zehn Mark gibt!”. De advertentietekst is in groot formaat aangebracht op de gevel van een van de grote warenhuizen in de Osnabrücker Grosze Strasse. Halverwe ge deze drukste winkelpromenade van Haarlems Duitse jumelagepartner wor den zaterdagmiddag voorbereidingen ge troffen voor een openluchtoptreden van de Haarlemse funkrockgroep Skidmark. Nieuwsgierig blijven de mensen staan, zich afvragend of iets dat minder dan tien mark kost wellicht ook een koopje kan zijn. Een van de solisten op de Zomerconcer- de wereldberoemde fluittist James Gallway LONDEN (AP). De twee maanden oude staking van Britse musici is voor bij. De staking werd op 1 juni door de bond van musici uitgeroepen uit protest tegen de plannen van de Britse omroep, om vijf van de elf vaste orkesten te ontbinden en 172 musici te ontslaan. Vrij dag besloten de 550 betrokken leden van de vakbond volgende week weer aan het werk te gaan, nadat de BBC bekend had gemaakt dat zij twee-derde deel van de met ontslag bedreigde musici in dienst zou houden en de overigen free-lance contracten zou aanbieden. Behalve een integrale uitvoering van Ravels Ma mère l’Oye, samen met onder meer de Vierde Symfonie van Hendrik Andriessen op een ge heel symfonisch concert op 23 augus tus, is er op de overige concerten vrijwel uitsluitend gangbaar reper toire aan de orde. De staking kost Hollywood naar schatting 40 miljoen dollar per week. Deze drie in Amsterdam gevestigde ensembles scheppen op deze wijze voor in totaal ongeveer 16.000 men sen de gelegenheid om in de anders in dit opzicht zo stille zomer, muzikaal aan hun trekken te komen. In afwij king van wat in het geijkte muzieksei- zoen gebruikelijk is, worden voor de tien zomerconcerten geen abonne menten, maar uitsluitend losse plaat sen verkocht, tegen lage toegangs prijzen. Zeven van de betreffende tien con certen worden in de Grote Zaal van het Amsterdams Concertgebouw ge geven op 12, 16. 19, 23, 26 en 30 augustus en 13 september, en de drie overige in de Oude Kerk, op 21 en 28 augustus en 4 september. De aan vangstijd is steeds op 20.15 uur gesteld. De vier concerten van hét Amster dams Philharmonisch Orkest wor den gedirigeerd door Anton Kersjes en Yoav Talmi die van het Concertge bouworkest staan onder leiding van In Hyde Park speelt de groep met een voorbeeldige intentie tot groot enthousias me van de aanwezigen. De tent wordt na het einde van het optreden bijna afgebro ken en Skidmark moet na zeker vijf minu ten van gescandeerd applaus terugkeren voor een tweede toegift. Een dergelijk succes, dat verder gestalte krijgt in een nieuwe uitnodiging om in Osnabrück op te treden, schept echter wel de nodige verplichtingen voor de band. Met voortva rendheid moet het repertoire en de pre sentatie - die nu al een facelift kreeg dankzij een redelijke belichting - verbe terd worden. Wie evenwel het resultaat van een dergelijke ontwikkeling nog niet wil afwachten, spoede zich op 15 augustus naar De Gooth in Haarlem; een zaaltje van beduidend geringere afmetingen, maar mogelijk dezelfde sfeer als Hyde Park.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7