Brussel blijft heet hangijzer Schakerscomité steunt Kortsnoi Gemeente sluit deel bedrijf af R Sail ’80 niet door storm bedreigd nljman HAARLEM iichtrd<lam<z ai LIR 1Ó NEE! JOHN STOL IJmuiden komt met groot nieuws! I het woord is aan... vandaag: Neo-fascistische Onkruit plaatst nepbom in kazerne het weer Russische jongen onder Amerikaanse staatsvoogdij leider verwerpt aanslag Bologna agenda pagina 7 Speliade Trekkers En Verder NU AL INSCHRIJVEN? Strandverwachting 1 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 .6 Dr. ir. C. J. Nederveen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN x 70ste jaargang no. 230 voor K - I i Veel bewolking Telefoonbeantwoorders Beurs10 Binnen- en buitenland.... 2-3-4 Plaatselijk nieuws5-6-7 Radio en televisie/Strips11 Sport13 Toerisme9 Weerrapporten2 ik ng paqina'5 i i begijne boetiek (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode dansplezier zie morgen adv. Groene Koerier ennemer ^bciMcentrum Haarlems 1e danscentrum voor sfeer en gezelligheid Zijlstraat 24-30 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het Belgische parlement heeft vanochtend met grote meerderheid de wet over de gewestvorming aange nomen. Daardoor krijgen Vlaanderen en Wallonië een grote mate van zelfstandig heid. vijf sterren dansschool dus even geduld... 13 IJmuider Courant 2ga...” Zie ook pagina 3 ;n het i (Van onze redactie binnenland) Zie pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) HA '1* Waarnemers in Brussel menen dat het na de beslissing van het parlement nu eindelijk mogelijk wordt de taalstrijd op AMSTERDAM. De vrees dat het eve nement Sail ’80 door'de storm een etmaal zou worden uitgesteld, wordt niet bewaar heid. Weliswaar zullen de zeilschepen niet tegelijk voor de vaderlandse kust ver schijnen, maar een groot aantal wordt op en na het afgesproken tijdstip, morgen ochtend acht uur, verwacht. Het laatste schip zal, naar de organisatoren aanne- Doel van dit comité is de gezinshereni ging van de familie Kortsnoi te bewerk stelligen door er bij de autoriteiten op aan te dringen de zoon van Kortsnoi, Igor, uit gevangenschap vrij te laten en hem samen met zijn moeder, Bella Kortsnoi, toestem ming te verlenen de Sovjet-Unie te ver laten. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft onthuld dat hij vorig jaar tevergeefs probeerde zijn broer Billy van een tweede reis naar Libië te weerhouden. Dat staat in een rapport dat de president over Billy’s omstre den relaties met Libië heeft samen gesteld. Met een antieke ratel en assistentie van acht jongens en meisjes in Ot en Sien-kleding opende wethouder H. J. Scheeper maandagmorgen de kin- dervakantiefeesten die maandag on der de titel „Speliade” van start zijn gegaan. Alle deelnemende kinderen zouden ook in kleding uit de tijd van Ot en Sien verschijnen, maar de op komst viel aanvankelijk wat tegen. Later namen meer kinderen deel aan de Oudhollandse spelen zoals jojoën, hinkelen en klompenrace. Veel bewoling met enkele buien, ook nu en dan opklaringen. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 gra den, middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Vrij krachtige, aan de kust enige tijd harde westenwind. De christelijke werkgevers in ons land willen dat de overheid op korte termijn door middel van fiscale maat regelen het kopen van aandelen, juist voor de kleine belegger, aantrekkelij ker maakt. Op die manier kunnen de bedrijven weer aan kapitaal komen. Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De storing met wat regen en be wolking wordt snel gevolgd door een gebied met morgen zonnige perio den en matige zuidwestenwind en de middag temperaturen van 20 tot 21 graden, zeewater 18 graden. Donder dag weer een oceaanfront, zodat het totaalbeeld deze week wisselvallig blijft. i tuurt, den Ko (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. De 12-jarige Walter Po- lovtsjak en zijn 17-jarige zuster Natalie zijn gisteren bij gerechtelijk vonnis onder voogdij van de Amerikaanse staat ge plaatst. De twee kinderen willen niet met hun ouders terugkeren naar de Sovjet- Unie. Het Russische gezin was begin dit jaar naar de Verenigde Staten geëmigreerd. Na een paar maanden als portier in Chica go te hebben gewerkt, wilde de 42-jari. ge vader terug naar de Sovjet-Unie, waar hij buschauffeur was geweest. Walter en zijn zuster wilden echter niet mee terug en liepen weg. Nadat de Amerikaanse justitie eerst de kinderen toestemming had gege ven in de VS te blijven, bepaalde gisteren een rechter 'in Chicago dat het tweetal onder voogdij van de staat wordt gesteld. Tijdelijk komen zij onder de hoede van een oom en tante. De vader die zich tegen het achterblij ven van zijn kinderen in de VS verzet, zal wellicht in beroep gaan, met hulp van het Amerikaanse Genootschap voor burger rechten. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 it lan 2Ste- s). ed.) UTRECHT. Leden van de anti-milita- ristische actiegroep Onkruit hebben van morgen in de Knoop-kazerne in Utrecht een nepbom geplaatst. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) uit Culemborg stelde vast dat in de koffer met het op schrift „Explosieven” slechts batterijen en draden zaten. De marechaussee nam de man, die de koffer met een ketting om de pols had vastgebonden, voor verhoor mee. Evenals vorige week probeerden leden van Onkruit de keuring van een toekom stig dienstplichtig soldaat, ook sympathi sant van de actiegroep, te verstoren. Om half negen kwam de man met de koffer de kazerne binnen. Toen een ambtenaar van de Keuringsraad het opschrift op de kof fer zag, sloeg hij alarm. De Utrechtse politie zette de omgeving af. AMSTERDAM (ANP). Op initiatief van een aantal bekende schakers, onder wie de Nederlanders Max Euwe, Jan Tim- man en Jan Hein Donner en verder onder anderen Wolfgang Unziger en Walter Brown, zal morgen in Amsterdam en tege lijkertijd in München en Washington een internationaal comité ter ondersteuning van het in de Sovjet-Unie achtergebleven gezin van de schaakgrootmeester Viktor L. Kortsnoi worden opgericht. EDE (ANP). De Dienst Gemeentewer ken in Ede heeft vanmorgen vroeg in opdracht van het gemeentebestuur, een deel van het bedrjjfscomplex van bouw onderneming Bruil Apeldoorn BV. met kettingen afgesloten en verzegeld. Deze maatregel is genomen, omdat het bedrijf ondanks waarschuwingen weigert een ge- luidwerend scherm te plaatsen rond dat deel van haar terrein, waar in de ochtend uren vrachtauto’s warm draaien voor vertrek. Metingen hebben in het verleden uitge wezen, dat daarbij te veel lawaai voor de omgeving wordt gemaakt. B. en W. van Ede hebben nu bij het afgesloten terrein waarschuwingsborden geplaatst. Het geluldwerende scherm moet Bruil plaatsen volgens een uitspraak van de Kroon. Die uitspraak kwam vorig jaar, nadat de firma jaren daarvoor beroep had aangetekend tegen de aan haar verleende hinderwetvergunning. De plaatsing van het akoestische scherm beval de Kroon via een aan deze vergunning toegevoegde voorwaarde. Het Edese gemeentebestuur heeft niet direct na de uitspraak van de Kroon inge grepen, omdat het er vorig jaar naar uit zag, dat het bedrijf zich zou verplaatsen naar het Edese industrieterrein. Toen ech ter bleek, dat Bruil niet zou verhuizen, werd de onderneming gemaand alsnog het scherm te plaatsen. De trekkerrace was maandag avond de grote publiekstrekker tij dens de Santpoortse feestweek. Een aantal deelnemers verscheen te laat omdat eerst thuis de koeien nog moesten worden gemolken. Daarna „snelden" zij met hun onhandelbare voertuigen behendig over het hinder nisparkoers. Het luiden van kerkklokken roept eer kwade geesten op dan dat het deze verdrijft. De „Parade of Sail” zal door de enigs zins gewijzigde omstandigheden niet, bij de aankomst, maar aan het eind van het evenement, volgende week dinsdag, plaats hebben. Een en ander is vanmiddag op een pers conferentie in Amsterdam meegedeeld. bb Rivlèradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) (Van onze redactie buitenland) ROME. De leider van de Italiaanse neo-fascistische partij MSI (Movimento Sociale Italiano-destra Nazionale), Gior gio Almirante, heeft gisteren verklaard tegen terroristen te zijn die gebruik ma ken van bommen. Almirante, een van de oprichters van de partij, zei in een telefonisch vraaggesprek met een Frans radiostation de eerste te zullen zijn om te eisen dat de daders van de aanslag van zaterdag in Bologna zullen worden getuchtigd, als het oud-leden van zijn partij zouden zijn. Almirante ontken de ook, dat de bomaanslag zou kunnen zijn gepleegd door vroegere leden, die zich van de partij hebben afgescheiden. Enrico Berlinguer, de leider van de Itali aanse Communistische Partij (PCI), deed vandaag in het partijblad Unita een scher pe aanval op de regering van premier Cossiga. „In alle commentaren op het bloedbad in Bologna wordt nergens het element genoemd dat het meeste in het oog springt en de grootste bezorgdheid wekt, het onvermogen van de regering en het gebrek aan politieke leiding”, aldus Berlinguer. woedende strijd. Nog in april van dit jaar viel het eerste kabinet van premier Mar tens over de kwestie van de gewestvor- ming. Ook de begin dit jaar oplaaiende onlusten in de Voerstreek zijn een gevolg van de Belgische broedertwist tussen Vla mingen en Walen. Gewestvorming in België deels feit te lossen, die het Belgische politieke leven jarenlang heeft verlamd. Bij de stemming vanochtend in de Ka mer van Afgevaardigden, de Belgische Tweede Kamer, stemden 156 afgevaardig den voor de wet op de gewestvorming. Zestien parlementariërs waren tegen, ter wijl vijf zich van stemming onthielden. De status van Brussel is buiten de nu aanvaarde regeling gehouden. Juist de toekomst van de Belgische hoofdstad, waar tachtig procent van de bevolking Waals spreekt, terwijl de stad in Vlaams gebied ligt, houdt Vlamingen en Walen ernstig verdeeld. Voor Brussel zal later een regeling worden getroffen. De Walen en de Brusselaars zelf, willen dat de hoofdstad een even sterke positie krijgt als Vlaanderen en Wallonië. De Vla mingen daarentegen, die 56 procent van de Belgische bevolking uitmaken en die het economisch veel beter gaat dan de Walen, willen van Brussel het liefst een administratieve hoofdstad maken, zonder de regionale bevoegdheden die Wallonië en Vlaanderen nu krijgen. De nieuw te vormen gewesten komen in de plaats van de huidige negen provincies. Ze krijgen eigen wetgevende en uitvoe rende organen. Daarvoor zullen in het najaar van 1982 verkiezingen worden ge houden. Voorlopig worden de gewesten echter nog financieel kort gehouden. Ze krijgen niet meer toebedeeld dan tussen de 1,5 en 3 procent van de totale Belgische begroting. Wanneer het gewest Vlaanderen en het gewest Wallonië in de toekomst geen overeenstemming weten te bereiken over de wettelijke toekomst van Brussel is het gevaar groot dat de gewestvorming in zijn geheel opnieuw moet worden bekeken. Dat zou een verlenging betekenen van de al jarenlang tussen Vlamingen en Walen men, rond zes uur ’s avonds binnen komen. Restaurant De Hoeve aan de Sportweg in Haarlem is gisteravond door brand verwoest. Volgens de politie moet het pand als verloren worden beschouwd. Een voorlopige raming van de schade komt uit op een bedrag van ongeveer acht ton. Volgens de politie zijn er sterke aanwijzingen dat het in chalet-stijl opgetrokken restaurant is aangestoken. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Zie ook pagina 4 ■Cr De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Gaston Thorn, die namens de landen van de EG een rondreis door het Midden oosten maakt, gisteren in Beiroet bij PLO-leider Jasser Arafat

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1