Haarlemmermeer wil directe busverbinding met station aan Schipholspoorlijn t rond de losplank rns .Raadsadviseur: bestemmingsplannen niet afkeuren op financieringswijze College akkoord met nieuwbouw Corn. Vrolijk BV HOOG SAUERLAND HERFSTREIZEN NAAR Openbare kennisgeving GEMEENTE VELSEN I DINSDAG 5 AUGU S TUS 1980 ■K' Inlichtingen bij al onze kantoren Telefonisch via nr. 313150 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur). (V c Po tig ter Bit de rie ho kei eei jaa rot tel de aai hij te vel „il prt ik gei juJ mê Po He bo de ter uit Sa ter b gei Bn vei ret Bol hij bej Ho ste Sn; zijl wa nas zas kle Ho tje vis Prijs: 495,- p.p. Toeslag 1-persoonskamer ƒ40,- p.p. nieuw het pleit te verliezen. In zijn rapport heeft de adviseur van de Raad van State namelijk gesteld, dat Gedeputeerde Staten een bestemmingsplan niet mogen beoordelen op financieringsvor- men en vestigingsbeleid. En van een advies van de Raadsadviseur pleegt de Raad van State zelden af te wijken. De bases van dit arrangement zijn o.a.: '(Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. 'Een uitspraak van de Raad van State dreigt het ruimtelijk beleid van de provin cie Noord-Holland voor een be langrijk deel van slagkracht te ontdoen. Nog onlangs werd bij Koninklijk Besluit de provinciale eis, dat in het bestemmingsplan Oosterduin III in Bloemendaal ook sociale woningbouw moest komen, naar de prullebak verwe zen. En zie, de inkt van die kroon uitspraak is amper droog, of in een soortgelijk geschil tussen provincie en de gemeente Castri cum dreigt Noord-Holland op- Uitspraak Raad van State bedreigt ruimtelijk beleid Noord-Holland kV. van der Knoop, Raadsadviseur voor Gedeputeerde Staten. IJmuiden, 5 augustus 1980. De burgemeester voornoemd, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Volgens de werkgroep is het niet zinvol 1. 2. 3. Gedurende deze termijn kan een ieder bij burge meester en wethouders bezwaren indienen tegen het verlenen van de vrijstelling. De bouwaanvrage met de daarbij behorende stuk ken ligt vanaf 6 augustus 1980 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie (afdeling 4) voor een ieder ter inzage. VELSEN. Cornells Vrolijks Visserij Maatschappij BV in IJmuiden heeft van het college een hinderwetvergunning ge kregen voor het uitbreiden van een vries huis aan de Strandweg 6. Aan de vergun ning is een groot aantal voorwaarden ver bonden, waaraan het bedrijf zal moeten voldoen. Deze hebben hoofdzakelijk be trekking op de indeling en het gebruik van het uit te breiden pand. Tegen het besluit van het college om een hinderwet vergunning af te geven kan tot 20 augus tus beroep aangetekend worden bij het gemeentebestuur. Onlangs verscheen het eindrapport van de werkgroep Vervoersintegratie Schip- hollijn, die de minister van verkeer en waterstaat moet adviseren. De belang rijkste conclusie van de werkgroep is dat het Hoofddorpse station aan de Schiphol spoorlijn geen ftmctie krijgt als centraal knooppunt voor het regionale busvervoer. Een advies dat lijnrecht staat tegenover de wens van de Haarlemmermeerse ge meenteraad. „Waar zijn wij mee bezig”, vroeg Van der Knoop zich af. „Neemt de gemeente de zaak zelf in handen terwille van een goed volkshuisvestingsbeleid, en daarmee inspelend op een verantwoord ruimtelijk beleid, dan is de gemeente onderworpen verstrijken van de week werden al deze geruchten harder en luider totdat defini tief bevestigd werd dat er een aanvoer- verbod met ingang van 1 augustus 1980 van kracht zal worden voor alle Deense schepen, omdat het toegestane kwantum bereikt was. 'en Kleine Kemen-nota’s volledig zou den worden ontkracht als deze ontwikke lingen ongewijzigd doorgang zouden vin den. Dies verzocht hij de Raad van State het advies van de Raadsadviseur niet te volgen. Wethouder Roos van Castricum beves tigde eveneens na afloop dat in zijn gemeente ongeveer vierhonderd huizen, van tussen de twee en de vier ton, leeg staan. Dat was naar zijn mening evenwel geen bevestiging van Van der Knoops stelling dat men in het bestemmingsplan in kwestie ging bouwen voor de leegstand, maar eerder een verschijnsel van voorbij gaande aard, met slechts conjuncturele oorzaken. worden Tevens BE’ veilin Blo 12-30, 30-111 freesi tris 8 roos Pla Gr< 122-11 100-1' breek komr 54, p< 107, 1 nen I zie 41 ten 3 98, n 74-94 hers - Aai 10.00 kilo, kilo, stuks Reis- en passagebureau Hoyman en Schuurman organiseert voor Damiate Pers in de maand september twee herfstreizen per bus naar het prachtige, dan in bonte herfstkleuren getooide Hoog Sauerland, met als standplaats Fredeburg. a. Een geheel verzorgde reis van 4 dagen naar Hoog Sauerland, standplaats Fredeburg. Van 10 september - 13 september 1980 Prijs: 295,- p.p. Toeslag 1-persoonskamer ƒ25,- PP b. Een geheel verzorgde reis van 7 dagen naar Hoog Sauerland, standplaats Fredeburg. Van 22 september - 28 september 1980 Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers. Helaas moeten wij personen, die slecht ter been zijn of hartklachten hebben deze reis ontraden, in verband met het heuvelachtige terrein. CÉ Dii aalwa weg I vakvt Iers i draag auto in Bt casset Ge zaal Heem van 7; een 2' Ki; Heem gelegi rug te Heem van h aan een volstrekt aanvaardbaar financi eel toezicht van gedeputeerde staten. Gaat echter een particulier tot ontwikkeling over, dan zijn alle remmen los. Met als gevolg hogere stichtingskosten, ten nadele van de woningzoekenden”. De gedepu teerde kon dan ook tot geen andere con clusie komen, dan dat de Kroon het pro vinciaal bestuur het enige middel uit han den zou nemen om aan te sturen op socia le woningbouw, indien de Kroon het ad vies van de Raadsadviseur zou oveme- men, dat de provincie een bestemmings plan niet op grond van een ongewenste financieringswijze zou mogen afkeuren. Maandagavond is vanuit IJmuiden naar Ghana vertrokken de in IJmuiden welbe kende trawler „Haarlem”. Dit schip werd reeds bij de allereerste sanering van de hand gedaan door de rederij J, C. Pronk te IJmuiden aan een machinefabriek in Haarlem. Menig jaar heeft dit schip te kijk gelegen in het Spaarne na grondig in de menie gezet te zijn. Door bemiddeling van de in IJmuiden bekende schipper Cor Bal is dit schip nu naar Afrika verkocht. In de Haringhaven heeft het schip een grondige onderhoudsbeurt ondergaan en is op nieuw helemaal in de verf gezet. Als bal last heeft het schip allerlei auto-onderde- len aan boord genomen, zelfs aan dek werden gebruikte auto’s meegenomen. Hiermede is weer een oude getrouwe uit de vissershaven voorgoed verdwenen, want menigmaal heeft dit schip oiyler de schippers Klaas Corbee en later Cor Hoek vriend en vijand verstomd doen staan van de grootste en mooiste ladingen vis die men binnen kreeg. De laatste reis voordat het schip uit de vaart genomen werd, werd nog een besomming gemaakt van rond de 90.000,-. Met de verloren zaak tegen de gemeente Bloemendaal nog pijnlijk vers in het ge heugen, was deze opstelling van de Raads adviseur voor gedeputeerde Van der Knoop reden om zijn rode zendelingstoog uit de kast te halen en gewapend met een krachtige boetepredicatie naar Den Haag te tijgen. Want de gedeputeerde wil de er geen misverstand over laten be staan, dat de opinie van de raadsadviseur volgens gedeputeerde staten een heilloze dwaalleer was. Een leer, die principieel en consequent toegepast, het provinciaal ruimtelijk beleid zou ontdoen van zijn slagvaardigheid HOOFDDORP. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer vindt dat er in de toekomst een directe busverbinding moet komen met de halteplaats Hoofddorp aan de Schipholspoorlijn. Het college van B. en W. heeft de vervoersmaatschappij Centraal Nederland de suggestie gedaan om een van de bestaande Hoofddorpse buslijnen door te trekken naar de halteplaats, die volgend jaar in gebruik wordt genomen. om de reeds bestaande lijnen langs het nieuwe station te laten rijden. Die moge lijkheid moet wel worden bekeken bij de realisering van de NORON-lokatie. De gemeenteraad ziet voor de halteplaats een duidelijke regionale functie. Voorgesteld wordt om één van de lijnen 3, 25 of 45 door te trekken naar de halteplaats. Een alter natief zou zijn om vanaf het busstation op het Marktplein een lokale buslijn te laten rijden. B. en W. zijn van mening dat gemeente lijke alternatieven in het door Centraal „De particulier mag, wat de overheid niet mag. En dan te bedenken, dat de politieke gemeenschap in dit land tot nu toe niet in staat is geweest het gemeente lijk voorkeursrecht van koop wettelijk vast te leggen. De woningzoekende met de smalle beurs zal ons dankbaar zijn”, aldus een geëmotioneerde Van der Knoop, die de gelegenheid aangreep om de Raad van State nog even te confronteren met de consequenties van de Kroonuitspraak over het bestemmingsplan Oosterduin III in Bloemendaal („op de dag van de beslis sing van de Kroon doorverkocht voor een miljoen méér”). „Daar is de Kroon tege moet gekomen aan de bezwaren van parti culiere ontwikkelaars. In Bloemendaal zullen nu woningen worden gebouwd waar Zuid-Kennemerland totaal geen be hoefte aan heeft, ten nadele van de bevol king, ten nadele van de ruimte”. De wo ningzoekenden met de smalle beurs uit Bloemendaal zullen nu geheel zijn aange wezen op de woningbouw tussen Haarlem en Hoofddorp en moeten wachten tot die kan worden verwezenlijkt. De gedepu teerde hield zijn gehoor voor, dat de ruim telijke doelstellingen ondanks Verste- delijkingsnota’s, Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland (NORON) weer wat meer schepen aan de visserij gaan deelnemen doordat men op meerde re schepen gereedgekomen is met de on- derhouds- en verfbeurt die de schepen hebben ondergaan. De vakanties van de bemanningen zijn ook voor een groot deel voorbij. De grote heel weinig de makreel (Van een medewerker) Het prachtige zomerse weer dat we mo menteel beleven heeft op de vis en alles wat ermee te maken heeft zjjn invloed doen gelden. De handel probeert zich met de allerbeste vissoorten te bevoorraden wat tot gevolg heeft dat de vis van minde re kwaliteit guldens in prijs zakt tegen over de vis van eerste kwaliteit; dit heb ben de zogenoemde overweekse schepen verleden week goed ondervonden. Reeds maandag kwamen er van verschillende buitenhavens partijen doorgedraaide vis hierheen om verwerkt te worden tot hon den- en kattenvoer. Hierbij waren zelfs enkele kisten schelvis en gul. Maar ook platvis en dat was zeker niet gebeurd wanneer men nog maar enigszins kans had gezien om ze voor consumptie te behouder!. Aan de vrijdagmarkt kwam een kotter die het grootste deel van zijn lading onver kocht zag uitsluitend en alleen omdat de kwaliteit van dien aard was dat men het niet aandurfde er één filétje van te snij den. De vis die goed was werd voor min stens dertig guldens per bak boven de minimumprijs van de hand gedaan. Schelvis kabeljauw en gul waren daar entegen zeker niet goedkoop te noemen. Van handelszijde was men dan ook beslist niet ontevreden met de vraag zowel vanuit het binnen- als van het buitenland. Met de tong was het wederom droevig gesteld. Niet alleen de handel klaagde over de De burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat burgemeester en wethouders voorne mens zijn ingevolge artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8, van de Woningwet, vrijstelling te verlenen van de voor schriften van het ter plaatse geldende bestemmings plan, voor het oprichten van 50 woningen en 3 winkels op het terrein, omsloten door de President Krugerstraat, de De la Reijstraat en de Bloemstraat te IJmuiden. vriestrawlérs vangen maar bruikbare rokerijmakrelen, die momenteel gevangen wordt is bijzonder klein, maar afzet is er nog immer voor deze vissoort en gaat zowel per schip als over de rail en weg naar de diverse afnemers. Voor de meege vangen pilchards en horsmakrelen heeft men ook een gaatje gevonden zodat deze vis, hoewel traag, toch zijn bestemming krijgt. Verleden week is er door vele handela ren een run ondernomen op de beschikba re vrieshuizen om zo veel mogelijk haring vanuit Denemarken te verwerken. De ha ring is momenteel redelijk in prijs en een ieder die hiertoe in de gelegenheid is pro beert zo voordelig mogelijk in te slaan. Het gerucht als zou het aan Denemarken toegestane kwantum op zijn, heeft daar niet weinig toe bijgedragen. Bij het verder Vennepse spoorwegstation als stemming krijgen. De halteplaats zal bereikbaar vanuit Haarlem via Hillegom. komt er een nieuwe lijn vanuit Noordwijk, via Sassenheim, Lisse en Lisserbroek. Tenslotte komt er een lijn te lopen via Burgerveen, Nieuw Vennep, Hoofddorp en Schiphol naar Amsterdam. Bij het doortrekken van de Schiphollijn naar het Amsterdamse centraalstation en de aan sluiting op het landelijke spoorwegennet zal de situatie van het openbaar vervoer in de Haarlemmermeerse regio opnieuw moeten worden bestudeerd. De gedeputeerde had het overigens in zijn veronderstelling dat er geen woning- behoefteonderzoek was geweest, niet bij het rechte eind. Op de vraag van de voor zitter, de heer Troostwijk, deelde wet houder Roos (VVD) van Castricum mee, dat een dergelijk onderzoek wel degelijk had plaatsgevonden. Het had uitgewezen dat er ongeveer 375 goedkope tot zeer goedkope woningen nodig waren ener zijds, en anderzijds evenzovele dure tot zeer dure woningen. De opmerking van de voorzitter, dat er van die verhouding in het bestemmingsplan in kwestie niets was terug te vinden pareerde de wethouder met de verwijzing naar een groter bestem mingsplan, waarin wel degelijk een groot aantal goedkope woningen was opge nomen. Afgezien daarvan was er ook nog het „uitermate interessante” aspect van de grondkosten, zo betoogde de gedeputeer de. In het belang van de volkshuisvesting accepteerden GS in hun financieel toe zicht op de gemeenten slechts grondprij zen niet hoger, dan 12 per vierkante meter (afhankelijk van de soort grond). De kosten van de kavelprijzen waren im mers medebepalend voor het aandeel van de sociale bouw in een plan. Bleven de kosten binnen de door GS gehanteerde norm van 6 12 per vierkante meter, dan was afstemming op de werkelijke behoefte wel degelijk mogelijk, aldus Van der Knoop. In de praktijk echter, worden regelmatig gronden, die een gemeente in verband met toekomstige woningbouw wil kopen door derden (projectontwikke laars) voor hogere bedragen voor de heus van die gemeenten weggekocht”. In het bestemmingsplan in kwestie had de pro jectontwikkelaar ATHO Bouw BV in 1974 en 1975 de grond gekocht van tuinders voor gemiddeld 53 per vierkante meter. De overheid zou voor deze gronden zeker niet meer dan 10 hebben betaald. minimale aanvoer, maar ook de vissers- man verbaast zich er steeds weer over dat er zo weinig tong te vangen is. De schol die zich ook deze week wel liet vangen kon goed worden verkocht onder meer door de vraag in het buitenland naar deze plat vis. Het was daarom wel te betreuren dat men de Urker snurrevaarder die deze week aan de markt was met een hele partij schar, niet wat beter kon behande len, waardoor er mede door het broeierige weer, waardoor de versheid flink te lijden had, weinig besomd kon worden. Opmerkelijk waren weer de paar kisten prachtige schelvis die aangevoerd werden van zodanig goede kwaliteit dat er i eer dan honderd vijftig gulden voor een bak kon worden betaald. De aanvoer van rode poon, wat toch een echte zomervis is, valt ook steeds nog tegen. Hierdoor worden voor de rode po nen eveneens prijzen betaald die bijna aan het ongelooflijke grenzen. Soms wor den er meer dan tweehonderd gulden voor een bak grove rode poon neergeteld terwijl de kleinste altijd nog goed zijn voor rond de honderd vijftig gulden. Voor de komende week zullen er wel zoekenden van Castricum geen behoefte. Dus komen er alleen mensen van buiten Castricum in. Dat betekent overloop naar een dorp, dat daarvoor niet is bestemd; weer wat auto’s méér in de file voor de tunnels, kostbare ruimte verspild in plaats van besteed aan de woningbehoefte van eigen inwoners. Dus onnodige, dus ongewenste verstedelijking van het platte land, in strijd met provinciaal ruimtelijk beleid en dat van het rijk. En de provincie keurde het bestemmingsplan af. Ten on rechte vond de adviseur van de Raad van State. Want de provincie moet zich niet tot in dat soort details bemoeien met gemeen telijke aangelegenheden, zo was zijn opinie. Ie eisen, voldeed aan vereisten als stede- bouwkundig aanvaardbaar, economisch uitvoerbaar, maatschappelijk uitvoer baar en passend in het rijks- en provinci aal beleid. De vraag of het plan maat schappelijk uitvoerbaar is, dus afgestemd op de behoefte van de Castricumse wo ningzoekenden, was pas na te gaan aan de hand van een onderzoek. En dat had vol gens Van der Knoop niet plaatsgevonden. Alleen al op grond daarvan hadden GS het plan moeten afkeuren. In elk geval zou het zeker bij goed- of afkeuring een rol moeten spelen. „Sterker nog, gedeputeer de staten zouden falen in hun beleid, in dien zij de financieringscategorieën en daarmee de samenstelling van het wo- ningpakket niet in hun afweging zou den betrekken”, zo stelde Van der Knoop. „Het is de specifieke taak van het pro vinciaal bestuur als streekplanwetge- ver zorg te dragen voor een goede integratie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Vanuit een bovenge meentelijk gezichtspunt een juiste afwe ging te doen plaatsvinden, niet alleen van het aspect wonen, maar ook dat van land en tuinbouw en natuurlandschap. Kortom te streven naar een verantwoord milieu. Ruimte in ons land is zeker in het westen, in Noord-Holland schaars. Dat wil zeggen, dat in het kader van de volks huisvesting een efficiënt gebruik moet worden gemaakt van die ruimte. Dat bete kent niet bouwen voor de markt, maar naar behoefte en in verantwoorde dicht heden. Bouwen naar behoefte betekent: een goede differentiatie, een juiste finan- cieringsklasse”, aldus Van der Knoop. Hij wees er vervolgens op, dat onderzoek heeft aangetöond, dat in de duinvoetge- meenten (waarvan Castricum er één is) het aanbod van woningen, wat prijs 'be treft, niet in overeenstemming is met de vraag. Gevolg daarvan was weer, dat het statistisch woningtekort niet afnam maar groter werd. De eigen woningbehoefte van de duinvoetgemeenten werd steeds groter, mede als gevolg van de grote vesti gingsoverschotten. Met als consequentie een doorgaand en nog kwistiger gebruik van de ruimte. „Een rechtstreeks verband tussen financieringsvorm en ruimtebe slag”, aldus Van der Knoop. De gedeputeerde zette uiteen, dat zijn college bij een bestemmingsplan moest nagaan of het plan, behalve aan de forme- Nederland opgestelde uitbreidingsplan moeten worden opgenomen. Voor wat be treft Nieuw Vennep heeft de gemeente weinig problemen met het rapport. De werkgroep heeft geadviseerd een aantal nieuwe buslijnen te openen die het Nieuw eindbe- Na afloop van de zittirig lichtte Van det Knoop zijn persoonlijke aanwezigheid toe. De principiële uitspraak van de Raad van State zou immers een precedentwer king kunnen hebben voor de bouwplan nen tussen Haarlem en Hoofddorp. Mocht de Raad toch het advies van de raadsadvi seur volgen, dan zou Van der Knoop elke nieuwe gelegenheid aangrijpen om zijn standpunt te bepleiten. Net zolang tot men de juistheid ervan zou gaan inzien. De gedeputeerde was overigens betrek kelijk optimistisch over de afloop. On danks de af en toe wat kribbige opmerking gen van Raad van State-rapporteur Roe: len (VVD) of de gedeputeerde het nu werkelijk wel houdbaar vond om in elk plan goedkope woningen te verlangen en huisvestingsmogelijkheden voor achttien- jarigen en dat de gedeputeerde zich in zijn betoog wel erg stprk baseerde op allerlei nota’s. En ondanks de opmerking van voorzitter Troostwijk, dat de gedeputeer de moest uitkijken, dat hij de wet op de ruimtelijke ordening niet ging gebruiken als instrument voor de prijsbeheersing van de grond. Net als in Bloemendaal ging het om een bestemmingsplan met dure huizen (vrije sector, dure premiekoop- en dure premie- huurhuizen, totaal 89, bestemmingsplan Beverwijksestraatweg). Ruimte is schaars, redeneerde het provinciaal be stuur, daar moet je zuinig mee omgaan. Aan dure huizen is onder eigen woning- kamers met douche of bad en toilet Dagelijks ontbijt, lunch en diner, lunchpakket op heen- en terugreis, tevens gratis consumptie tijdens stops, spelavonden, zoals kegelen, sjoelen, kienen, kwissen dagtocht richting Bad Berleburg. twee middagtrips door Sauerland De reis- en annuleringsverzekering zijn in de prijs begrepen. Bij de 4-daagse reis vervalt de dagtocht en zijn er twee spelavonden en een middagtocht minder Reparatie binnen 48 uur CANDY SERVICE DEALER Binnen 48 uur!! gerepareerd Tel 023-373667 service 023-314181

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6