enz enz Vijfentwintigduizend vaarvakantie gangers Schuitje-varen en gevaar in Palermo Sb 1 A TI *7 C/ XX aLa (toeristische Jj notities ''door fc^^ejudoj. buys)i Es ig wiiw n w «r O;... TOERISME 9 9 1 llitl V I Beatrix, koningin der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe- 3 W WBHi I Groen,- directeur van het Chan- of kneuzingen als gevblg”. HOEWEL EEN DEEL van de Cruisen: een heel stukje wereld in zeven dagen: de ruïne van Carthago bij Tunis (met rechts boven nog net zichtbaar een deel van de gevel van het paleis van president Bourguiba); het panorama van Palma met de beroemde kathedraal; de grote markt van Barcelona, vlak bij de brede Ramblas; zo maar een straatje in Napels en een straatbeeld in Paler mo, waar de behendige scooterrij- ders het soms wel eens op de tassen van de toeristen voorzien hebben ALS WE NU het midden houden en een hut met twee personen (in clusief vliegreis) nemen van om en nabij de 3000 per persoon, dan kom je met zo’n cruise op een gemiddelde dagprijs van 425. Hoewel je voor die prijs een goede en ruime buitenhut hebt en een volledige verzorging aan boord is het toch niet niets. Het eten aan boord van The Victoria, dat moet me van het hart, was goed en verzorgd, maar zeker niet luxueus en met de totaalprijs waar het om gaat zou je dat toch kunnen ver wachten. Victoriareis was Palma, dat maar 5000 dollar verlangde, maar daar blijft het schip dan ook maar een paar uurtjes liggen. Wie zich daar haast komt net aan een wandelin getje en een kop koffie in de stad toe. De serie enz., enz., enz., wordt ook vakantie gegund. Een paar weken maar, be gin augustus gaan we weer door met de serie, die tot onderwerp heeft de adellij ke titels die schuil gaan in het enz., enz., enz., dat sinds, 1813 door de Oranjevorsten wordt gevoerd in officiële stukken. Ook nu nog door koningin Beatrix. HET HEEFT MAAR EEN HAAR GESCHEELD of we hadden el kaar op deze pagina nimmer meer ontmoet. Ik weet het, sommigen hadden daar geen traan om gela ten, maar ik ben er zelf toch wel tevreden over dat ik u deze woor den vanuit de veilige besloten heid van mijn op het Spaamwou- derbos uitziende werkkamer te gemoet kan tikken. Zoals ik al zei, het heeft geen haar gescheeld of ik had nu met een andere, minder welkome, beslotenheid te maken gehad: vermoedelijk die van een kliniek voor mensen met afwij kende gedragingen. Tenminste, als ik had gedaan wat reisboek- schrijver en ex-leraar Jo Domini- cus me opdroeg in zijn boek „Por tret van Sicilië”. HOEWEL ER GEEN EXACTE CIJFERS voorhanden zijn, wordt het aantal Nederlanders dat jaar lijks kiest voor een vaarvakantie geschat op 25.000. Daarbij wor'den dan niet de ferries naar de Skan- dinavische landen gerekend. Wie in zee wil gaan raad ik aan zelf een vergelijkend onderzoek in te stel len. Op de Middellandse Zee bij voorbeeld wordt heel wat gevaren EEN GEWAARSCHUWD MAN telt voor twee, moet Dominicus ook hebben gedacht, waarschuwt blonde vrouwen en meisjes niet in te gaan op uitnodigingen voor een drankje thuis of voor een bezoek aan een afgelegen bezienswaar digheid. Een goede raad, maar die gaat in de randstad Holland na tuurlijk even goed op. Ja, en als die tas dan toch van uw schouder wordt gegrist, zoals Dominicus zelf gebeurde, of de draagriem door een passerende scooterrijder wordt doorgesneden, werk dan maar een beetje mee om erger te voorkomen. „Reisgids-Jo” heeft het recept om die diefstal heel huids te overleven bij de hand en waarschuwt zijn lezers schools: „Houdt een voetganger de tas na het doorsnijden van de riem stevig U LEEST HET AL, „reisgids- Jo”, om hem maar eens populair te benomen, denkt niet met een vol hart aan de Siciliaanse ge meenschap terug en raadt de le zers van zijn boek aan tassen op straat stevig vast te houden. En dan volgt de raad, die, wanneer je hem echt precies zo zou opvolgen, een haastige opname in een staats- kliniek ten gevolge kan hebben, want oppert Jo: „Probeer zo dicht mogelijk langs de huizen te lopen met de tas aan die kant of, als je met tweeën bent, de tas tussen beiden in”. u ook als een ingeboren misdadi ger dicht langs gevels moet schui felen, uw tas in de armholte ver bergend, is natuurlijk de vraag, maar even op de tellen passen kan in dat land geen kwaad. „We heb ben regelmatig met berovingen te maken”, vertelde me ook een hos tess aan boord van The Victoria. Het zijn trouwens de inwoners van Palermo zelf die er voortdu rend aan herinneren dat je uit moet kijken, je camera niet al te Zee-cruises vliegend naar de ver- trekhaven Genua en Venetië reist, heeft Groen een succesvolle for- cruise-prijs is ongeveer gelijk mule aangeboord door de cruises de vlieg-cruise-prijs. wel wat meer van de prijzen be grijpen. Vooral de haven- en lig gelden torenen hoog. Amsterdam heeft al de naam zo’n beetje de duurste haven van Europa te zijn, maar Genua weet er wat van en vraagt de kapitein 12.000 dollar wanneer hij van de havenaccom modatie (dus ook passagiersac- commodatie) gebruik wil maken. Cannes, waar het schip voor de rede blijft liggen, vraagt daar 10.000 dollar voor, dat is dan inclu sief de tender die de verbinding tussen het schip en de haventermi- nal onderhoudt, Napels wil 8000 dollar, Palermo 7000 en Barcelona en Tunis nemen genoegen met 6000. Het voordeligst tijdens The NU WE HET TOCH over de prijzen hebben, in de regel is een cruisereis niet de voordeligste va kantie die je je kunt indenken. Als we, om dat te illustreren, weer The Victoria nemen, zien we in de ca talogus dat de allervoordeligste reis, inclusief vliegreis op ƒ2110 komt, met de bus op 1991. Je zit in beide gevallen een week aan boord, de prijs geldt voor het laag- seizoen en de hut, een binnenhut in dit geval, zonder patrijspoort, moet gedeeld worden. Wie duur der uit wil kan ook terecht, de prijzen lopen op tot 3810 in het hoogseizoen, maar daar geeft Chandris dan wel een suite voor in ruil. ALLE GEKHEID op een stokje, in Italië, we weten het allemaal, moet u extra op uw hoede zijn. Of volkswijken de waarschuwingen het vaakst werden gedaan. zich genomen en overbrugt de af stand naar beide havens in drie dagen, waarin ruimschoots tijd wordt genomen voor lunches en diners en de bus langs tal van interessante plaatsen zoeft. Hoe wel ik zelf niet zo’n fervent busrei- ziger ben, blijken de gebruikers van die gecombineerde reis er erg enthousiast over. „De heenreis was erg gezellig, terug duurt ook weer drie dagen, die gaat via een andere route. Dus onze vakantie passagiers van de Middellandse duurt eigenlijk zes dagen langer”, Zee-cruises vliegend naar de ver- aldus een Amsterdamse aan boord van The Victoria. zDe bus- aan genwoordigd door het Verenigd Cargadoorskantoor. (Het adres daarvan is VCK-reizen, Coenha- venweg 14, Postbus 1418, 1000 BK Amsterdam, 020-844905). Hoewel uw reisbureau u zeker ook op weg kan helpen, is het specialisme wat betreft vaarvakanties door het grote aanbod daar niet altijd aan wezig. Bij de genoemde adressen is die kennis wèl voorhanden. CRUISEND OP DE MIDDEL LANDSE ZEE droeg ik dat boekje in mijn bagage en aan boord van het ms The Victoria van de Griek se rederij Chandris probeerde ik me in te leven in al hetgeen me straks op het eiland, waarvan de naam zo verbonden is met de ma fia, zou wachten. Onder het kopje „Pas op je tas” slaat Dominicus gretig op hol en verhaalt over zijn eigen fototas die in Palermo van zijn schouder werd gerukt, terwijl hij op de Foto Italico bij het Jolly Hotel wat stond te noteren. „Een dertigtal mensen, op stoeltjes in de schaduw gezeten, zag de jonge man met mijn tas door het straatje wegrennen, maar bij navraag had niemand iets gezien”, tekent Do minicus daarna plichtsgetrouw aan. (Rotterdam, Postbus 996, 010- 858630) en Hoyman en Schuur man (Amsterdam, De Ruyterkade 124, 020-241677), die in Nederland beide een aanzienlijk aantal rede rijen vertegenwoordigen. In de wintermaanden heb je bovendien nog de Black Prince, van Fred Olsenline, die tussen Rotterdam en de Canarische Eilanden vaart en die in Nederland wordt verte- WIE WAT MEER inzicht heeft in de kosten waarmee cruisemaat- te koppelen aan eein busreis. De schappijen te maken hebben, gaat driskantoor in Amsterdam, is er Jong Intratours heeft die taak op van de zijde van het Nederlandse publiek een goede belangstelling voor zjjn schepen, waarvan enke le, zoals de Romanza, het oostelij ke en dus Griekse deel van de Middellandse Zee bevaren. Een ander, de Amerikanis, heeft dit jaar twaalf maal Amsterdam als thuishaven en trekt vandaar noordwaarts. PALERMO IS EEN van de ze ven steden die The Victoria aan doet in haar een week durende cruises op de Middellandse Zee. Genua is daarbij op zaterdag de vertrekhaven en vervolgens, steeds op een volgende dag, wor den Cannes, Barcelona, Palma, Tunis, Palermo, Napels en weer Genua aangedaan. Volgens Henk en kunnen ook de prijzen zeer uiteenlopen. Natuurlijk heeft dat te maken met de standaard van het schip, de havenkeuze en zo meer, maar daarom is zo’n onder zoek dan ook zeer nuttig. BEHALVE HET HIERONDER genoemde Chandris Zeereizen (Amsterdam, Oostelijke Handels kade 9, 020-220873) heb je de vaar- vakantiespecialisten Zeetours EEN ANDER GEGEVEN dat de prijs zeer sterk bepaalt is natuur lijk de personeelssterkte aan boord, die er niet om liegt. Er is een indrukwekkende (dure) staf van, in dit geval, Griekse officie ren, die er zorg voor draagt dat alles op het drijvende hotel in de puntjes verloopt en die daarin wordt bijgestaan door enkele hon derden onderofficieren en man schappen. Om een zo duidelijk mogelijk beeld te geven wat u met een cruisevakantie te wachten staat: met de al genoemde prijs bent u er nog niet. U krijgt nog te maken met havenrechten (in het geval van The Victoria 77,- per persoon) en wie gebruik wil ma ken van de landuitstapjes per bus moet per keer op minimaal 28,- en 113,- rekenen. Verder heb je het verplichte tippen aan boord. Zowel de deksteward als de ober verwachten een vriendelijke do natie, waarbij de scheepsleiding zowel voor steward als ober 1.50 per persoon per dag adviseert. De prijzen van de drankjes aan boord zijn redelijk te noemen, in ieder geval zijn ze minder belast dan aan land. Maar wie alles bij elkaar optelt komt toch snel aan een aan zienlijk bedrag. Het is maar wat een cruise je waard is. ZELF BEN IK, ondanks mijn marineverleden, geen groot genie ter van een cruisereis. Ik heb er verschillende gemaakt, maar tel kens weer overvalt me aan boord een gevoel van grote leegte, die me als verlamd op mijn kooi drukt en me vrijwel elke activiteit ont neemt. Je bent per slot van reke ning gevangen op een redelijk klein oppervlak, met mensen die je niet zelf heb uitgezocht. Daar staat tegenover dat mensen die wat meer rust in zich hebben opti maal kunnen genieten van een vaarvakantie. Je hebt je bed naast de deur, je bagage vaart van stad naar stad mee, je tafel staat (het nachtelijk souper inbegrepen) viermaal per dag voor je gedekt en «de luie stoel op het zonnedek staat ook klaar. Wie kiest voor een cruise, kiest voor een luie comfor tabele vakantie, met live-enter- tainment na het diner en met elke dag weer een ander land of land- schap. En, hoe kort je ook overal bent, je pikt evenveel mee als je zelf actief wilt zijn. vast, dat kan hij of zij zelf meege- losjes over de schouder moet dra- sleurd worden met verwondingen gen, je dure zonnebril niet opzich- nf oi„ jig ios jn ^t haar moet laten han gen, en meer van die dingen die vragen om moeilijkheden. Het was opvallend dat vooral in de WE HEBBEN HET GEOE FEND, in een stil straatje, maar het tafereel moet zo potsierlijk hebben geleken, dat een toevallige passant ons aankeek met ogen op steeltjes, heel even de tred ver slapte en zich vervolgens versneld uit de voeten maakte. Wat wil je, als je volwassen mensen als hoog zwangere ganzen licht gebogen en verdacht om zich heen spiedend langs een gevel ziet kruipen. We wisten niet waar de man zich heen spoedde, maar namen het zekere voor het onzekere, rechtten de rug en mengden ons tussen de bevol king, tussen de „locals” zoals een bereisde vriend het bij voorkeur uitdrukt. Want je zal de blauwe wagen toch maar de hoek om zien komen «aast* -.w-'* V MM. .11 - W00., t-'FW... is

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9