"Tl II 'rivé rell 12 13 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 100 rk 1 W wi Files ,IX IS Applaus (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Het begin van de een week durende maritieme manifestatie Amsterdam Sail 1980 is in het water gevallen. De parade over het Noordzeeka naal van zo’n slordige duizend zeilschepen, waaronder een do zijn windjammers en een groot aantal kotters, kitsen, schoeners en brikken, het geheel geëscor teerd door platbodemschepen en jachten kon geen doorgang vinden. Amsterdam Sail 1980 bleef daarmee verstoken van een ongetwijfeld indrukwek kend openingsschouwspel. 4 J ns. Lin s, waai uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiii Drukte rond de Noordersluis IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi isten bel fllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH uitgeklede Sail’80-vloot verwelkomen nieuwt gartike- zoe- antal show op. Op commando klauterden eni ge tientallen matrozen in het want van hun schip. Staande op de „paarden” werden de beslageinden waarmee de zeilen bijeengehouden worden, losgek noopt. Razendsnel lieten de Italiaanse matrozen zich weer op het dek zakken waar intussen de laatste voorbereidin gen werden getroffen voor de ontvangst aan boord van burgemeester P. J. Mo lendijk van Velsen en de heer C. H. Goekoop, voorzitter van de Stichting Sail Amsterdam 1980. Toen de sluisdeuren zich openden om de historische schepen hun triomftocht naar Amsterdam te laten aanvangen, zaten alle toevoerwegen naar IJmuiden verstopt door files auto’s waarvan de bestuurders er niet in slaagden een par keerplaatsje te vinden in de omgeving van het Noordzeekanaal. Het publiek had bezit genomen van alle beschikbare plaatsen vanwaar men een glimp van de schepen hoopte op te vangen. De oevers van het Noordzeeka naal leken een gigantische picknick- plaats waar families waren neergestre ken in afwachting van de passage van de toch wel sterk uitgedunde vloot. Opmerkelijk was het leger fotografen en filmers dat de gelegenheid niet voor bij wilde laten gaan het fotogenieke tafe reel op de gevoelige plaat vast te leggen. s. >ent tol r enigt □s ooi ne par- 1. 023- ITE iRL 1AY 1. Tel Thais k s.m. v.i MANTE snnism. o. Brie- r 6758 zoekt t even ame of >2. □k vaak om zo 3 koffie bij da- 45 jr. f.nr. Hoewel radio, televisie en ochtendbla den het publiek er tijdig van in kennis stelden dat het openingsschouwspel over het Noordzeekanaal in zijn aanvan kelijke opzet geen doorgang zou vinden, De oorzaak van deze tegenvaller was de toestand van het weer tijdens de zeilrace van Kaap Skagen naar Amster dam die vooraf ging aan Sail’80. Betrek kelijk kort na de start ondervonden de deelnemers tijdens het afgelopen week end veel hinder van windstilte. Toen de bries waarop men had zitten wachten, opstak, bleek die uit de verkeerde hoek te komen en werd de vloot van wed- strijdzeilers uiteen gedreven en op zoda nige achterstand gezet dat reeds dinsdag duidelijk werd dat het niet mogelijk zou zijn dat voor de sluitingstijd de finish het REM-eiland voor de kust bij Noord- wijk kon worden gehaald. liet datzelfde publiek zich daar niet door weerhouden toch even een kijkje te gaan nemen in IJmuiden en langs de vaarrou te. En het gokje dat daarmee werd ge waagd, werd toch ruimschoots beloond. Het Italiaanse driemast-fregatschip Amerigo Vespucci en de viermastbark Sea C19ud uit Bermuda verschenen in de vroege ochtenduren toch nog voor de havenmond van IJmuiden. Klokslag zes uur werden deze wind- mers beloodst en met sleepbootassisten- tie naar de Noordersluis gebracht, waar ze werden afgemeerd. Via een omroe pinstallatie werd het publiek rond het Sluiseiland en langs de oevers van het Noordzeekanaal op de hoogte gehouden van de gang van zaken in de sluizen. Gemeld werd dat de beide schepen om streeks tien uur onder volzeil het kanaal zouden afzakken richting Amsterdam. Een mededeling die door het legioen nieuwsgierigen, dat intussen was uitge groeid tot ettelijke tienduizenden, met gejuich en applaus werd begroet. Voor het kijkgrage volk dat zich een plaatsje had weten te veroveren nabij de Noordersluis, voerde de bemanning van de Amerigo Vespucci nog een kleine Dat de verkeersdrukte niet ontaardde in een chaos, was zonder meer te danken aan de doeltreffende maatregelen die door de politie van Velsen waren ge troffen. De loodsen die zich geheel belangeloos beschikbaar hadden gesteld om de Sail ’80-schepen tussen 6 en 10 uur te assiste ren, behoefden (tot hun spijt!) niet op te draven. Schepen die zich in de loop van de dag en mogelijk de avond nog zouden melden, zouden worden beloodst vol gens het normale dienstrooster. Ook een speciaal voor deze gelegen heid opgesteld schutplan, dat voorzag in een massale schutting in alle sluizen op een gelijk tijdstip, kon in de prullen mand worden gegooid. De Sail-schepen die in de loop van de dag de havenmond van IJmuiden binnenvoeren, werden in het normale dagprogramma verwerkt. £1 Jongens die van wanten weten. aar Zo zag het publiek de kleine parade van Sea Cloud (links) en de Amerigo Vespucci van IJmuiden naar Amsterdam incolor i De toegangswegen naar IJmuiden waren vanmorgen tjokvol met geparkeerde auto 's en files van kijklustigen. o Met een hand voor het schip en éen hand voor zichzelf. t In de Noordersluis gaven de matrozen van de Amerigo Vespucci een demonstratie van hun zeemanschap De gezagvoerder van de Amerigo Vespucci verwelkomt burgemeester Molenwijk van Amerigo Vespucci, de ontdekkingsreizi- Velsen aan boord van zijn schip. <?er' s,ert als boegbeeld het naar hem ver noemde zeilschip. M. Mi

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13