Morgen vijfendertig jaar geleden S .V. I rs 100 'jr s* few w r f w w sn en (Van onze redactie buitenland) Op 6 augustus 1945 om 8.16 uur ’s morgens, 43 seconden na uit de B-29-bommenwer- per Enola Gay te zijn afge- worpen, explodeerde de vijf ton wegende uraniumbom „Fat Man” op 630 meter hoogte boven Hirosjima. Er ontstond een vuurbal van honderden meters doorsnee, waarin een temperatuur van 25 miljoen graden Celsius heerste. Ruim 100.000 men sen kwamen om; eenzelfde aantal werd zwaargewond. Er werden 62.000 gebouwen verwoest, waaronder 52 van de 55 ziekenhuizen en eerste- hulpposten. f t V W? Na Hirosjima en Nagasaki was de wereld veranderd loteert sn wij De paddestoelwolk torende achttien kilometer omhoog boven Hirosjima. taan Vele mensen zochten in de vernietigde stad naar overlevenden, maar stierven later zelf aan de gevolgen van radio-actieve straling edruk i-Cen- fondst :div. edi 132, 69, M 106« 14,St 41,S 1843 29,10 71,80 45,11 112,Si 48,00 68,St 83,50 20.00 119,Si 133, 52,1» im 563 97, inischf aten wrsri or dl' en emr is aan. ^ri F Ir claim, en. 54,50 37,St 28, 268,1» 202,0(1 70,11 41JI 126,50 45,00 56,80 55,00 110,40 6020 61,00 147,50 110,00 138,1» 38,Si 55,01 132,1» 58,56 50,00 50,00 85,40 793 503 1543 464 46,11 77,00 353 55,66 134,40 104,00 573 140,08 42,11 141,4 1283 72.00 2103 83,90 176,00 24, 453 363 473 512 1073 330.00 1703 157.00 330.0(1 De meeste doden vielen binnen een gebied van tien vierkante kilometer. De hitte veroorzaakte branden op anderhal ve kilometer daarvandaan, verzengde de huid tot op drie kilometer afstand, etste de patronen van kimono’s op de huid van vrouwen, de petten op de schedels van mannen. De drukgolf joeg een wer velwind van glas op; de paddestoelwolk torende achttien kilometer omhoog en kon nog door de bemanning van de Enola Gay worden gezien op 580 kilome ter afstand. De bommenwerper werd gevlogen door kolonel Paul Tibbets, die er de naam van zijn moeder Enola Gay op had laten schilderen. Bomrichter was ma joor Tom Ferebee. Zo’n zeven uur eer der waren vliegtuig en twaalfkoppige bemanning voor de start op het eiland Tinian uitgebreid gefotografeerd en ge filmd door speciaal overgestuurde ca meramensen. Om 14.58 uur keerde het vliegtuig op Tinian terug, werd de be manning verwelkomd door de andere militairen en opnieuw filmers en foto grafen, kreeg Tibbets de Distinguished Service Cross opgespeld en begon het door mess-officier Charles Perry geor ganiseerde kolossale feest met veel gra tis bier, wedstrijden in het eten van taartjes en de vertoning van de film „It’s a pleasure”. Op 4 augustus waren drie doelen gese lecteerd voor de eerste kernbomaanval: Hirosjima, Kokura en Nagasaki. Minder dan een uur voor de eerste kernbom werd afgeworpen, bleken de weersom standigheden boven alle drie de doelen gunstig en viel de keus op Hirosjima. Kokura werd gespaard: Nagasaki werd drie dagen later verwoest met de pluto niumbom „Little Boy”: dat vergde onge veer evenveel slachtoffers. Maar het is niet het aantal slachtof fers, noch de massale vernietiging van een stad, die deze twee militaire opera ties nu 35 jaar geleden tot een keerpunt in de geschiedenis maken. Tenslotte was in februari 1945 al Dresden, „het Floren ce aan de Elbe”, vernietigd in een mas saal bombardement: circa 135.000 men sen verloren daarbij het leven. Hirosjima en Nagasaki zijn een keer punt, omdat voor het eerst (en tot nu toe voor het laatst) kernwapens werden ge bruikt. Twee kernbommen (eigenlijk drie: een werd verbruikt bij een test in de woestijn bij Los A,amos) het uitein delijke resultaat van het „Manhaften Project” onder leiding van brigade-ge- neraal Leslie R. Groves en de natuur kundige J. Robert Oppenheimer, dat uit 37 installaties en laboratoria in negen tien Amerikaanse staten en Canada be stond, waarbij 37.800 man werkten en dat meer dan 2,2 miljard dollar kostte. Beide vragen werden bevestigend be antwoord. De vraag of het kernwapen moest wor den ontwikkeld, leverde geen probleem op. De angst dat de Duitsers bezig waren er een te maken, overheerste. Heel dui delijk, maar ook heel nuchter, komt dat tot uitdrukking in het geheime memo randum, dat de (vluchtelingen) natuur kundigen O. R. Frisch en R. Peierls in de lente van 1940 aan de Britse militaire autoriteiten aanboden. Dat memoran dum deed de Britse research van start gaan, die later de Amerikanen op het goede been zette en de Britse toestem ming voor het gebruik van de bom in 1945 noodzakelijk maakte. Frisch en Peierls beschreven wat er moest worden gedaan om de bom te ontwikkelen. En stelden niet te weten of andere wetenschappers op basis van de zelfde theoretische kennis, die al gepu bliceerd was, op hetzelfde idee zouden komen of al gekomen waren. Zij vonden het zeer aannemelijk, dat Duitsland al bezig was met de ontwikkeling van de superbom. „Of dit het geval is, is moeilijk na te gaan, omdat een installatie voor het ver rijken van uranium niet zo groot behoeft te zijn, dat deze de aandacht trekt”, schreven zij. En zij adviseerden zo goed mogelijk dr. K. Clusius van de universi- teit van München in het oog te laten houden, omdat hij de beste verrijkings methode had uitgevonden, om attent te zijn op de produktie van uraniummijnen in Tsjecho-Slowakije. „Het is overigens ook heel goed mogelijk, dat niemand in Duitsland zich nog heeft gerealiseerd, dat de verrijking van uranium de con structie van een kernbom mogelijk maakt. Daarom is het van extreem be lang dit rapport geheim te houden, om dat zelfs enig gerucht over de samen hang tussen uraniumverrijking en de bomconstructie de Duitsers op het goede spoor kan zetten”. „Uitgaande van de veronderstelling dat Duitsland in het bezit is, of zal ko men, van dit wapen, moet gerealiseerd worden dat er geen doelmatige bescher ming beschikbaar is en zeker niet voor gebruik op grote schaal. Het meest doel treffende antwoord is de dreiging met een soortgelijke bom. Daarom lijkt het ons belangrijk zo spoedig en voortva rend mogelijk met de produktie te star ten, ook als het niet de bedoeling is de bom als wapen te gebruiken. Omdat de verrijking van de noodzakelijke hoeveel heid uranium onder de meest gunstige omstandigheden een zaak van een aan tal maanden is, is het duidelijk te laat om met de produktie pas te starten als be kend is, dat de Duitsers de bom in han den hebben”, aldus Frisch en Peierls. Met dit memorandum begon in feite de kernwapenrace. De argumenten voor het voortzetten vah die wedloop zijn onveranderd gebleven: alleen de naam van de vijand is gewijzigd. Overigens: de Duitsers waren bezig en bleven (althans volgens Margaret Co- fl wing en Lorna Arnold in hun boek „The Atomic Bomb”) tot 1942 met hun rese arch op gelijke voet met de Engelsen en Amerikanen. Evenals de Amerikanen in de periode voordat zij beschikten over het memorandum van Frisch en Peierls en het daarop gebaseerde Maud Rap port van de Britse regering, faalden de Duitsers op het gebied van de organisa tie en onderlinge samenwerking op zo grote schaal („big science”), kregen de Duitsers te weinig geld en materialen en te weinig steun van industrie. Het Russische kernbomproject, in 1941 wegens de Duitse invasie stilgelegd, werd in februari 1943 onder leiding van Igor Kurchatov opnieuw gestart: de eer ste Russische bom werd getest in augus tus 1949. De vraag of de eerste kernwapens tegen Japan moesten worden gebruikt, leidde in de Verenigde Staten onder de weinigen, die van het bestaan van de bom wisten, wel tot vrije heftige discus sie. Maar het argument, dat het gebruik van de bom mensenlevens zou sparen (een invasie zou meer zowel Japanse als Amerikaanse slachtoffers vergen), won het tenslotte. Toch zal daarbij ongetwij feld hebben meegespeeld, dat Pearl Har bour nog moest worden „terugbetaald”. Roling heeft aangetoond, dat Japan al tot overgave bereid was voordat de bom viel, waardoor het argument om de bom te gebruiken, vervalt. Zelfs als dit niet of onvoldoende bekend was bij de Ameri kaanse regering, blijft het feit dat de verwoesting van Nagasaki overbodig was. En dus in ieder opzicht misdadig. De oppositie tegen het gebruik van de bom was niet - zoals wel gesteld - het grootst onder de wetenschappers, die bij het Manhattan Project betrokken wa ren. Integendeel. De prominente wetenschappelijke ad viesraad van het ministerie van Oorlog onttrok zich aan het geven van het ge vraagde advies over het gebruik van de bom: „Wij claimen niet een speciale competentie te bezitten om de politieke, sociale en militaire problemen op te los sen, verbonden aan het inzetten van kernwapens”. Een opiniepeiling onder de wetenschappelijke staf van het Chi cago Laboratory (waar Fermi de eerste beheerste kettingreactie maakte), leerde dat meer dan zestig procent voor een „militaire demonstratie” was. De oppositie van wetenschappers te gen kernwapens ontstond pas na het vallen van de eerste twee bommen. En nam in kracht toe, toen de ontwikkeling van de waterstofbom aan de orde kwam. De wetenschappelijke adviesraad van het ministerie van Oorlog (voorzitter J. Robert Oppenheimer) had nu wel een standpunt: de waterstofbom zou een on duldbare bedreiging vormen voor de toekomst van de mensheid en moest daarom niet worden ontwikkeld. De ad viesraad was ervan overtuigd, dat de Amerikaanse kernwapen-superioriteit zo groot was, dat afzien van de water stofbom in de hoop dat de Sowjet- Unie dat voorbeeld zou volgen de Amerikaanse veiligheid niet zou be dreigen. President Truman legde dit advies naast zich neer: in 1952 werd de eerste waterstofbom getest. En de kernwapen race groeide uit tot waanzinnige afme tingen. Tot een nachtmerrie, die niet te beëindigen schijnt dan in een akelig kortstondig ontwaken op een zich ver nietigende wereld. Want; ook in het nau welijks denkbare geval dat de kernwa- penproduktie nu wordt gestaakt en alle kernwapens onschadelijk worden ge maakt, zullen de huidige kernwapenlan- den na het uitbreken van een conflict in de kortste keren nieuwe kernwapens hebben gemaakt. De kennis om zulks te doen, bestaat en is uitvoerig getoetst. Die kennis is niet uit te wissen. fc Na Hirosjima en Nagasaki was de we reld veranderd. De kernwapenrace kwam pas nu goed op gang. Consequen ties daarnaast: Nog was de mens niet in staat alle leven op aarde te vernietigen: kemsplijtingsbommen blijven daarvoor te klein. Maar aan de ontwikkeling van kernfusie- of waterstofbommen, die on beperkt van formaat kunnen worden, werd al gewerkt in de laboratoria in Los Alamos in New Mexico; in 1952 werd de eerste getest op de Marshall Eilanden. Het „Manhattan Project” had „big science” doen ontstaan: een samengaan van theoretische en experimentele we tenschappers met toegepaste weten schappers, ingenieurs en technisch ad ministrateurs in een strikte (militaire) organisatie, die binnen vijf jaar een puur wetenschappelijke theorie omzette in tastbaar resultaat. Het geloof ont stond, dat ieder probleem oplosbaar is als er maar genoeg wetenschappers, technici, geld en een goede organisatie tegenaan worden gegooid. Latere ruim- tevaartprojecten en de gigantische on derzoeksprojecten voor de bestudering van de structuur der materie versterk ten dat geloof, maar een dergelijke opzet bij de kankerresearch faalde desalniet temin. De verschrikking, die de twee kern bommen hadden teweeggebracht, maakten dat juist wetenschappers ui terst begerig werden kernenergie voor vreedzame doeleinden te ontwikkelen en overgevoelig voor alle kritiek op wat zij als een onverdeelde zege voor de mens heid beschouwen. Voor de Tweede Wereldoorlog be stond de totale wereldvoorraad gezui verd radioactief materiaal uit drie kilo gram radium. De hoeveelheid radioac tieve stoffen is nu ontzagwekkend en gevaarlijk groot. In 1980 zal, naar ver wachting, alleen al de produktie van plutonium in het Westen 65.000 kilogram bedragen; van 1972 tot 1980 was de pro duktie 249.000 kilogram. Plutonium is een kunstmatig, hoogst giftig, sterk radi oactief materiaal, dat 24.000 jaar nodig heeft om de helft van zijn straling te verliezen. Het „atoomtijdperk”, dat in december 1939 begon toen Otto Hahn de eerste kernsplijting tot stand bracht in zijn Berlijnse Laboratorium, was voorspeld. In 1914 beschreef de Brit H. G. Wells in zijn boek „The World Set Free” de intro ductie van kernenergie in 1953 en een wereldoorlog met kernwapens in 1956, waarbij hij ook aandacht schonk aan de gevaarlijke fall-out. De schrijver Olaf Stapledon beschreef in 1930 in „Last and First Men” een kernexplosie (inclusief vuurbal en paddestoelwolk); de schrij- ver-politicus Harold Nicholson voorspel de de atoombom in 1932 in zijn verhaal „Public Faces”. De morele problemen waren niet voor zien. In de Tweede Wereldoorlog zelf ging het om twee problemen: 1. Moet het kernwapen worden ontwikkeld? 2. Moet het tegen Japan worden gebruikt? 7 58 1 00 46 00 33t 10 1 10 1 50 m 3? De Japanse stad Hirosjima na de explosie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15