Billygate lijkt onder controle Ondergronds bewind Geen Nederlands geld meer voor universitair Conflict in Indo-China zit muurvast ochterqiond I uitwisselingsfonds gevormd in Bolivia Carter eert Wiesenthal 1 Kerkleiders Door ex-president Zuazo blauwhelmen Minister Zimbabwe Werkloosheid EG fors toegenomen Haddad gijzelt Nederlandse Cycloon geselt Caribisch gebied Drie gewonden bij aanslag op Turks consulaat in Lyon ondervraagd na moord op blanke praten morgen met Botha 3 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 19 8 0 Sacharov Geen antwoord Gezeur... I I I I I H I Meerderjarig BINNEN- EN BUITENLAND 2 i door Nico Scheepmaker toete ?ren ishi I (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Jimmy Carter lijkt met zijn gisteren uitgebracht rapport over „Billygate” de zaak enigszins gesust te hebben. Dat blijkt uit de eerste reacties op Carters rapport. >rgd ft de mties rster- es in lerni- een- heter illiet t trijfel Gunstige reacties na rapport Carter Ik weet niet of het Wereldcongres van Vrouwen er enige aandacht aan heeft besteed. Het zal wel niet. In de dagelijkse wedstrijd tussen de Staat en het Individu, die op het terrein van de USSR wordt uitgevochten, kan de Staat in de meeste gevallen winnen omdat het publiek langs de kant zijn sympathie voor de underdog weliswaar niet onder stoelen of banken steekt, maar intussen wel zijn steun geeft aan de oppermachtige staat. Niets is zo gemakkelijk en behaaglijk als aan de kant te staan van de zekere winnaar. Maar misschien kunnen we de Onoverwinnelij ke toch irriteren, moe maken, door het schrijven van brieven en kaarten aan Liza Aleksejeva, c.o. Elena Bonner-Sacharov, Moskva B-120, ul. Ckalova 48-b, kv. 68. Misschien laten ze haar dan gaan om van het gezeur af te zijn. de ing de net in Van n en 3loeg >r de itaire War- wa- /an de chips :t een gelijk- rschil- der te (Van onze redactie buitenland) De humanitaire organisaties van de Verenigde Naties zijn deze week weer begonnen met het verstrekken van hulp aan de Cambodjaanse vluchtelin gen in het grensgebied van Thailand en Cambodja, dat door de Rode Khmer wordt gecontroleerd. door militairen van het Nederlandse Uni- fil-bataljon waren doorgelaten. Na onderhandelingen tussen vertegen woordigers van de staf van UNIFIL en de christelijke milities werden de Nederlan ders in de loop van gistermiddag onge deerd vrijgelaten. De corruptiezaak werd aan het rollen gebracht door drie stafmedewerkers van het fonds, onder wie dr. A. C. Zoeller, die sinds midden vorig jaar aan het IUEF is verbonden. Volgens hem is er binnen het fonds al jarenlang sprake van omvangrij ke corruptie. Regeringsgelden, bedoeld voor vluchtelingen, werden naar zijn zeg gen besteed aan waanzinnig hoge privé- onkosten van leden van het secretariaat van het fonds. Op deze wijze zou ongeveer vijf miljoen gulden zijn opgegaan aan hotel- en nachtclubrekeningen. De leider van de onderzoekscommissie, T. Verheul, eiste het opstappen van de bestuursleden Eriksson, Campbell, Nis sen en Ladouceur. Het bestuur wees die eis echter als politieke chantage van de hand. Het huidige corruptieschandaal volgt op een recent ander schandaal. Zuid-Afri- ka bleek namelijk een man in het bestuur gemanoeuvreerd te hebben, terwijl het fonds juist zegt de apartheid te willen bestrijden. Enige tijd geleden moest deze Graig Williamson het bestuur verlaten. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De politie van Zimbab we heeft gisteren de minister van Arbeid, Edgar Tekere, ondervraagd in verband met de moord op een 68-jarige blanke boer. Uit het huis van de minister heeft de politie wapens meegenomen. Volgens politiekringen zou Tekere, die ook secretaris-generaal is van de Afri kaanse Nationale Unie, premier Moega- be’s ZANU, vandaag verder worden on dervraagd. Een woordvoerder van de po litie zei, dat een groep gewapende mannen maandag het vuur had geopend op de Stanford boerderij, 13 kilometer ten wes ten van de hoofdstad Salisbury. Een blan ke, Gerald William Adams, kwam bij de beschieting om het leven. t hart- Jr ont- bloed- agader e is in ?eciaal rd, die Brug weer- ■lektn- (Van onze redactie buitenland) LYON. Bij een aanslag door twee gewapende mannen op het Turkse consu laat in de Franse stad Lyon zijn gisteren drie mensen gewond geraakt. Van hen zijn er twee ernstig aan toe. Kort na de aanslag heeft het Franse persbureau AFP een anoniem telefoontje ontvangen, waar in het „geheime leger voor de bevrijding van Armenië” zich ervoor verantwoorde lijk stelde. Terwijl een handlanger buiten de wacht hield, ging de overvaller het consulaat binnen, liep op een bureau af, vroeg om de consul en begon meteen te schieten. Een medewerker van het consulaat werd in de arm getroffen, maar wist naar een politie bureau te rennen om alarm te slaan. De overvaller en zijn handlanger maakten zich uit de voeten. Armeniërs, die vorige week in Athene een Turkse diplomaat doodden, eisen van de regering in Ankara dat die erkent, dat volkerenmoord is gepleegd op de Arme nen en dat ze hun gebied terugkrijgen. BV Ver- um- het Het en ind- aek, en wa- ieu- lan- fel Velp- t ver- jmers door t van ft de g on- bijna stèren ische- n vijf- ■zaken >p. De fvlieg- looge- im te- gveld, varen, or het >e. De t. rge- en ren ■ga- ing liet het inn ige- eavy van >ren- be- joen i der van itich- OIN) 1. De dat icen- State L dat ij de ’aan. de at in iran- :t in zijn ■n en i. Hij heeft alle landen ter wereld opgeroe pen zijn regering te erkennen en de mili taire junta van generaal Garcia Meza te negeren. Wanneer op 17 juli geen staatsgreep in Bolivia zou zijn gepleegd, zou Siles Zuazo zeer waarschijnlijk vandaag tot president zijn gekozen door het parlement. De eind in Cambodja in januari 1979. Hanoi ver dedigde zijn aanwezigheid met verwij zing naar Pol Pot die Phnom Penh weer zou binnentrekken zodra de Vietnamese legers de hielen zouden hebben gelicht. De organisaties die hulp leveren via Thailand staakten deze nadat duidelijk was geworden, dat het merendeel van de hulp terecht kwam bij de guerrillastrij ders van de Rode Khmer. Thailand ver bood daarop de verscheping van hulp goederen naar Phnom Penh. Vertegen woordigers van het Rode Kruis en de Verenigde Naties kwamen tot een ak koord met de regering in Bangkok. De hulp werd hervat vlak voor het bezoek van Waldheim aan drie vluchtelingen kampen. Maar, zo is van niet-officiële zijde vernomen, er bestaat nog geen ze kerheid dat de hulp alleen terechtkomt bij burgers en niet bij de guerrillastrij ders van Pol Pot. De hoop op een oplossing van het Indochinese conflict is nu gericht op een conferentie al dan niet onder VN-vlag, maar het pessimisme blijft overheersen. De beschuldigingen van Thailand over Vietnamese grensoverschrijdingen zijn de laatste tijd niet meer geuit, maar berichten over grensincidenten aan de grens tussen Thailand en het ook door Vietnam gesteunde Laos tonen dat de spanning nog steeds te snijden ia. (Van onze redactie buitenland) BONN-LONDEN-KOPENHAGEN. De werkloosheid in West-Duitsland, Dene marken en Ierland is de laatste tijd flink toegenomen. Dat blijkt uit cijfers die gis teren in die landen zijn gepubliceerd. In de maand juli nam het aantal werklo zen in West-Duitsland toe tot 893.000. Dat cijfer is voor seizoeninvloeden gecorri geerd. Nu is 3,7 procent van de Westduitse beroepsbevolking zonder werk. In Denemarken werd in juli een werk loosheidspercentage van 6,3 bereikt. Er zijn nu in dat land 165.800 werklozen. Ierland telt momenteel 100.800 mensen zonder werk, hetgeen een werkloosheids percentage van bijna 10 procent betekent. Zoals bekend staat het er in Nederland met een kwart miljoen werklozen (onge veer 5 procent) ook niet best voor, terwijl de Britten met een werkloosheidspercen tage van 6,6 en de Italianen met een per centage van ruim 7 kampen. om een uur of half twaalf ’s Zinaida Grigorenko, de vrouw geduchte ex-generaal, had ons Feit is dat ze de verloofde is van Aleksej, de zoon van de Sacharovs, die twee en een half jaar geleden gedwongen werd de Sovjet-Unie te verlaten. Hij woont nu in Amerika. Sinds zijn vertrek doet Liza pogingen een uitreisvisum te krijgen, maar de OVIR, de instantie die daarover beslist, geeft nooit antwoord, en ook twee brieven aan Brezjnjev persoonlijk bleven onbeantwoord. Of beter gezegd: de ant woorden bereikten haar via andere we gen. Ze werd van het instituut gejaagd waar ze werkte, ze werd ontslagen uit een latere betrekking, en ze kreeg, toen An- drej Sacharov naar de stad Gorki verban nen werd, geen toestemming mee te gaan, hoewel ze al twee jaar in het gezin-Sacha- rov was opgenomen. Ook werd ze op straat door de KGB opgepakt, en kreeg ze een officiële waar schuwing dat ze voor het gerecht zou worden gesleept. In een wanhopige bui probeerde ze zelfmoord te plegen, een teken van zwakte dat door het blad „Ned- jelja” („De Week”) gretig werd aangegre pen om in twee afleveringen een lading vuil over haar uit te storten, èn over het gezin van de Sacharovs waarin zij was opgenomen. Een tragisch element extra is de rol die Liza’s ouders spelen. In samenwerking met de staatsveiligheidsdienst werken ze het vertrek van hun dochter tegen, omdat ze van mening zijn dat iedereen die emi greert automatisch een agent van de CIA wordt. Nu zult u misschien denken dat Liza mindeijarig is, en dat haar ouders daarom nog een stem in het kapittel heb ben, maar ze is 24 jaar, en volgens de Sovjet-wetten was ze op haar 18e jaar al meerderjarig. Liza heeft over dit alles een brief gestuurd naar het Tweede Wereld congres van Vrouwen in Kopenhagen. Ze verzoekt de vrouwen haar te helpen en besluit de brief met de woorden: „Ik ben 24 jaar, en niemand moet of mag voor mij kiezen of besluiten wie ik moet liefhebben noch mijn ouders, noch de organen van de staatsveiligheid, noch iemand anders”. nim- ishi- Edward Koch, de Carter-gezinde burge meester van New York, verklaarde dat de president „zich uitstekend geweerd heeft”. Volgens gouverneur Brennan van de staat Maine zijn na de opening van zaken die de president gisteren gaf, de problemen nu zo goed als voorbij. Volgens het Witte Huis was 95 procent van de telefonische reactie op Carters persconferentie gunstig voor de presi dent. Op die bijeenkomst gaf Carter toe dat hij misschien fouten heeft gemaakt, maar hij ontkende met kracht dat er iets onbehoorlijks zou zijn gebeurd. Zelfs aan republikeinse zijde werd het optreden van de Amerikaanse president tamelijk gunstig ontvangen. Oppositielei der senator Howard Baker zei dat Carter met zijn rapport een goede beurt had gemaakt, „als verdere onthullingen ten minste uitblijven.” De republikeinse sena tor Robert Dole, die zeer actief tegenstan der van Jimmy Carter is, zei daarentegen gisteren dat de president een aantal zaken heeft omzeild. Vooral over het geld dat Billy Carter van Libië heeft gekregen - volgens eigen zeggen een lening van 440.000 gulden - wil Dole meer ophelde ring hebben. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Tijdens een bij eenkomst in het Witte Huis heeft pre sident Carter gisteren een speciale medaille uitgereikt aan de 72-jarige Simon Wiesenthal, de oprichter van het joodse documentatiecentrum in Wenen. Wiesenthal, die dertig jaar van zijn leven heeft gewijd aan de opsporing van nazi-oorlogsmisdadi- gers, kreeg de onderscheiding voor zijn bijdrage aan het internationale recht. Het werk van Wiesenthal leid de tot dusverre tot de aanhouding Dit is gisteren vernomen van diploma tieke zijde in Bangkok. De secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft gisteren een bezoek gebracht aan vluch telingenkampen in dit gebied. Waldheim kwam maandag in Bangkok- aan uit de Vietnamese hoofdstad Hanoi. Hij probeerde te bemiddelen tussen drie Indochinese landen Laos, Vietnam en Cambodje en de landen van de ASEAN (Thailand, Maleisië, Singapore, Indone sië en de Filippijnen). De drie Indochine se landen stelden voor een gedemilitari seerde zone in te stellen langs de grens tussen Thailand en Cambodja. De vluch telingen zouden in kampen dieper in Thailand moeten worden onderge bracht. Gevluchte guerrillastrijders van de verdreven Rode Khmer zouden dan in aparte kampen moeten worden gehuis vest. Maar Thailand eiste tegenover Waldheim de terugtrekking van alle Vietnamese soldaten uit Cambodja. Bo vendien ligt er nog een VN-resolutie waarin dit eveneens wordt geëist, maar die is voor Hanoi onaanvaardbaar. De Vietnamese leiders willen erkenning van (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-CARACAS. De vroege re Boliviaanse president Hernan Si les Zuazo heeft gisteren de vorming van een „ondergedoken nationale re gering” bekend gemaakt en zichzelf uitgeroepen tot president van het land. Naties. Mocht die conferentie worden gehouden, dan wordt de vraag wie Cam bodja moet vertegenwoordigen onge twijfeld het hete hangijzer. Pol Pots Ro de Khmer genieten nog steeds de eer van een zetel in de Verenigde Naties, maar deze beweging controleert alleen een klein gebied in het in het westen gelegen Cardamon-gebergte van Cambodja. Thailand en de Chinese volksrepubliek steunen de Rode Khmer, al hoewel Heng Samrin onlangs succes boekte toen de Indiase regering van Indira Gandhi haar verkiezingsbelofte hield en overging tot erkenning van zijn bewind. Verschillende hulporganisaties zoals het Britse OXFAM drongen in het verle den er herhaaldelijk op aan dat het Wes ten een „meer realistische houding” moet aannemen tegenover Heng Samrin. Algemeen wordt nu aangenomen dat Pol Pot op zijn minst een half miljoen Cam- bodjanen de dood injoeg en dat hij een waar terreurbewind voerde. De Cam bodjaanse bevolking was ongetwijfeld blij met de intocht van de Vietnamezen Jelena Bonner-Sacharov (zo onderte kent ze haar brieven; als ze in het gesprek haar man noemt, en dat gebeurt nogal eens, dan heeft ze het nooit over Andrej, of m’n man, maar over „Sacharov”; De Gaulle ging nog verder, die zei „De Gaul le” in plaats van „ik”: „De Gaulle is het daarmee eens”, zei hij dan) heeft op haar Moskouse adres geen telefoon. Daarom besloten we haar op goed geluk op te zoeken, avonds, van de aangeraden alle dissidenten voor 7 uur ’s morgens of na 11 uur ’s avonds te bezoe ken, want dan werkten de KGB’ers nog niet, of niet meer, want dat zijn ook maar een soort parkeerwachters. De Ulica Tsjkalova, waar mevrouw Sacharov woont, is een brede straat, waar Lenin nog bij zijn zuster heeft gelogeerd (op nummer 19) en waar ook de componist Prokofjev heeft gewoond (op nummer 14-16). Wij moesten in blok 48 B zijn, kvartira 68. U kunt de ingang desgewenst herken nen doordat links aan de rand van de stoep spontaan een plantje van enkele decimeters hoog door het trottoir is heen gedrongen, op zoek naar licht, lucht en vrijheid. Links van de deur van apparte ment 68 was een kaartje geklemd met het verzoek krachtig te bellen, want dat er in ieder geval overdag altijd iemand thuis is. Dat klopte. We werden opengedaan door een beeldschone jonge vrouw, met een enigszins Krim-Tataars uiterlijk. Niet dat ik weet hoe Krim-Tataren eruit zien, ik weet alleen dat Sacharov en zijn vrouw zich ook voor het lot van de verdreven Krim-Tataren hebben geïnteresseerd, dus heb ik maar aangenomen dat hun zoon Aleksej via de Krim-Tatarian Connection met deze Liza Aleksejeva in aanraking is gekomen. Minister De Koning is tot deze maatre gel overgegaan, omdat het fonds op grote schaal met geld heeft geknoeid en omdat het niet bereid is tot sanering over te gaan. Volgens een onderzoek, dat werd uitge voerd onder leiding van de Nederlander T. Verheul, is er bij het fonds sprake van een totale chaos en is het IUEF-bestuur corrupt. Naar aanleiding van dat onder zoek hebben ook de regeringen van Dene marken en Noorwegen besloten geen geld meer aan het fonds ter beschikking te stellen. Het fonds werd in het begin van de jaren zestig opgericht door universitaire studentenorganisaties. Doel was het ge ven van beurzen aan studenten-vluchte- lingen en het verlenen van steun aan be vrijdingsbewegingen zoals het African National Congres. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Vier Nederlandse mi litairen zijn gisteren in Zuid-Libanon en kele uren gevangen gehouden door leden van de christelijke milities van majoor Haddad. De vier (onder wie twee dienst plichtigen) werden in het dorpje Jatar, acht kilometer ten noorden van de Israëli sche grens, gevangen genomen toen zij enkele posten bezochten. De gijzeling was een reactie van de rechts-christelijke mili ties op db dood van twee leden daarvan, die maandag met een jeep op een mijn waren gereden. Deze mijn zou zijn gelegd door Palestijnse guerrillastrijders die (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Bisschop Des mond Toetoe, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, zal morgen in gezelschap van andere kerklei ders, in Pretoria voor het eerst een ge sprek hebben met minister-president Bo tha. Daarbij zullen onder meer problemen als de vrijlating van de leider van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), Nel son Mandela en een gelijk staatsburger schap voor alle inwoners van Zuid-Afrika, ter sprake worden gebracht. Bisschop Toetoe heeft zich in een ver klaring „gematigd optimistisch” getoond over het komende gesprek, dat op verzoek van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken tot stand is gekomen. In Pretoria is het volledige Zuidafrikaanse kabinet bijeen gekomen om te beraadslagen over de bij dit gesprek te volgen koers. In politieke kringen overheerst de me ning, dat de conferentie met de kerklei der, die vrijdag zal worden gevolgd door gesprekken met leiders van nog niet onaf hankelijke thuislanden en maandag met de leider van de Labourpartij voor kleur lingen, dominee Hendrickse, van enorme betekenis zullen zijn voor de verdere ont wikkeling van Zuid-Afrika. In Pietersburg, ten noorden van Preto ria, zijn gisteren een Indische zakenman en een blanke vrouw tot negen maanden voorwaardelijk veroordeeld, omdat ze de zogenoemde immoraliteitswet hadden overtreden, die geslachtelijk verkeer tus sen personen van verschillend ras ver biedt. GENÈVE. Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking stelt geen geld meer beschikbaar voor het Internationaal Universitair Uitwisselingsfonds (IUEF) in Genève. De Nationale Vereniging van Gouver neurs, die gisteren in de stad Denver bij een was, en waarin de democraten een meerderheid vormen, is van mening dat de president zich goed heeft verdedigd, maar dat dat geen reden is om het onder zoek van de speciale Senaatscommissie tegen te houden. Alles bij elkaar is de Amerikaanse presi dent er mogelijk in geslaagd Billygate te sussen voor het begin van de democrati sche partijconventie. Campagnemedewerkers van Edward Kennedy en Jimmy Carter hebben giste ren een akkoord bereikt over de te houden Democratische Conventie. Er zal onder andere via de televisie een debat tussen de beide kandidaten worden uitgezonden over de vraag of de conventie al dan niet open moet zijn. Volgens de campagneleiders blijft een verzoening tussen Carter en Kennedy mo gelijk, nadat de conventie een presidents kandidaat heeft aangewezen. „Wat ook onze onderlinge verschilpunten mogen zijn, ze verbleken in vergelijking met onze gezamenlijke verschillen met de Republi keinen en hun kandidaat”, aldus beide partijen in een verklaring na afloop van het overleg. Billy Carter en zijn vrouw Sybil lijken de zaken weer van de zonnige kant te zien, nadat broer Jimmy gisteren opening van zaken gaf over „BillygatePresident Carters rapport werd over het algemeen gunstig ontvangen juni gehouden presidentsverkiezingen won hij, maar omdat hij geen absolute meerderheid haalde, zou het parlement een nieuwe president moeten kiezen. Zuazo heeft een naaste medewerker, Jaimo Paz Zamora, tot vice-president be noemd. Zamora bevindt zich momenteel in de VS, waar hij herstelt van een ge heimzinnig vliegtuigongeluk in de buurt van La Paz. De minister van Binnenlandse Zaken van de militairen, kolonel Arce, heeft ver klaard dat er in Bolivia „niet meer dan 500 politieke gevangenen” zijn. Volgens de oppositie bedraagt dat aantal ongeveer 2000. Volgens Arce zal de zaak van iedere gevangene individueel worden onder zocht. Gisteren bevestigde de Venezolaanse ambassadeur in La Paz, dat ongeveer 100 mensen hun toevlucht in zijn ambassade hebben gezocht. Onder hen bevindt zich de Boliviaanse oud-president Walter Gue vara Arze. De Venezolaanse ambassadeur noemde de situatie in Bolivia „zeer ge welddadig”. Volgens een officieel in La Paz uitgege ven verklaring zijn de bijna 80.000 mijn werkers van het staatsmijnbedrijf en van particuliere ondernemingen eind vorige week weer aan het werk gegaan. De staatsonderneming Comibol heeft vol gens deze gisteren verschenen verklaring een akkoord met de mijnwerkers geslo ten, waarin de werkgelegenheid wordt gegarandeerd, wanneer de mijnarbeiders zich slechts „met de produktie-activiteiten bezighouden”. De vakbondsleiders in de mijnen zijn „uitgenodigd” aan het werk te gaan op straffe van zware sancties. Tot nu toe waren nationale vakbondsleiders van hun werk vrijgesteld om vakbondswerk te kunnen doen. (Van onze redactie buitenland) MIAMI. In het Caribisch gebied woedt sinds drie dagen een cycloon, die door het Amerikaanse Orkaancentrum te Miami als een van de zwaarste van deze eeuw wordt beschouwd. De cycloon, „Al len” genaamd, verplaatste zich gisteren met windstoten van meer dan 200 kilome ter per uur in de richting van Porto Rico of Jamaica. Allen begon drie dagen gele den zijn verwoestend spoor bij de Antil len. De orkaan verplaatste zich met een snelheid tot 35 kilometer per uur en ver oorzaakt stormen over een breedte van ongeveer 600 kilometer. Sint Vincent en de Grenadines, Domini ca en vooral Sint Lucia zijn van de buiten wereld afgesneden. Radio-amateurs meldden uit Castires, hoofdstad van Sint Lucia, dat daar zeker tien doden zijn gevallen, toen de orkaan maandag over dit gebied raasde. De verwoestingen zou den enorm zijn. Volgens de meteorologen in Miami heeft Allen een „ongelofelijk verwoestende kracht”. Een woordvoerder van het Ora- kaancentrum vergeleek Allen met de cy clonen die in 1932 op Cuba 2.400 doden achterlieten en die van 1899 met 2.000 doden op Porto Rico. Met winden tot 270 kilometer per uur hoort de cycloon thuis in categorie 5, de zwaarste klasse. De orkaan David, die vorig jaar de Antillen trof, hoorde thuis in categorie 4. Hij maak te 650 slachtoffers. het door hen in het zadel geholpen be wind van Heng Samrin in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh en de verzekerring dat de „moordenaars” van Pol Pot (de Rode Khmer) definitief wor den uitgeschakeld’ Dit werd te kennen gegeven aan Waldheim en die kon met deze eisen in zijn bagage in Bangkok al eigenlijk geen kant meer uit. De Thailandse premier, generaal Prem Tinsulanonda, gaf maandagavond te kennen aan Waldheim, dat Thailand geen enkel regime in Phnom Penh kan aanvaarden dat is geïnstalleerd en in het zadel wordt gehouden door derden. Wel wilde Prem dat er een conferentie wordt bijeengeroepen. Thailand wil met de ovéHge ASEAN-landen een aantal „veili ge zones” in Cambodja die worden ge controleerd door onafhankelijke inter nationale waarnemers, een VN-vredes- macht aan Thailandse kant van de grens met Cambodja en vrije verkiezingen in Cambodja. Deze eisen zijn voor Hanoi niet aanvaardbaar. Hanoi wil wel een nieuwe conferentie over Cambodja, het liefst onder auspiciën van de Verenigde

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3