ISRAEL: GEEN VOORWAARDEN VOORAF TI R V( Beeldhouwer Marino Marini overleden V Witboek wil Aanbeveling aan ministers: meer geld voor Politieopleiding defensie Japan moet langer duren Noodkreten krijgen geen aandacht Oerwouden Ivoorkust worden bedreigd geen overschot Gespannen sfeer rond uitvaart Afsluiting van terrein leidt doden Bologna Damiate Pers Pensioenfonds: tot ontslagen Republikein Bush gaat naar China Onderzoek naar Braziliaanse wet tegen immigratie verwijten van Redt de Rijn Paus in november naar W.-Duitsland Half september beraad islamieten over Afghanistan uitoefenen op de Sovjet-Unie in verband met de bezetting van Afghanistan. De commissie hoopt dat de Russen zich onder druk genoodzaakt zullen zien zich uit Af ghanistan terug te trekken. Somoza-gardisten moeten kampen in Honduras verlaten Zuiveringen gaan door in Z.-Korea IJmuider Courant WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 W< (Va SA van dagrr op de nig o hond' besch gen i „stak voor half Hooft voor de pa (Van onze redactie buitenland) CAIRO-JERUZALEM. President Sadat van Egypte zal vandaag voor de tweede maal in tien maanden een oproep richten tot alle lan den van de wereld om hun steun voor de onderhandelingen over vrede in het Midden oosten, waarin vrijwel geen vooruitgang is geboekt, nadat zij in mei van het vorig jaar waren begonnen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0;80 Sadat vraagt om steun voor vrede 155,00 ABIDJAN (AFP). Het oerwoud van Ivoorkust dat lange tijd de pijler was van de economische bloei van het land, dankzij zijn talrijke boom soorten die overal ter wereld zeer in trek waren, dreigt te verdwijnen on danks de alarmkreten die al sinds jaren worden geslaakt. (Van onze kunstredactie) VIAREGGIO. De bekende Italiaanse beeldhouwer, schilder en graficus Marino Marini is vanmorgen op 79-jarige leeftijd in Viareggio overleden. De kunstenaar, die in 1901 in Pitoia geboren werd en zijn opleiding aan de Academie van Florence bij Trentacoste ontving, geldt als een van de belangrijkste beeldhouwers van deze eeuw. Marini kreeg vooral naam door zijn bronzen ruiterbeelden, een thema dat tel kens in zijn werk voorkwam en voort vloeide uit zijn grote bewondering voor cultuuruitingen van de klassieken. Vooral de invloed van Etruskische kunst is merk baar. Ook in ons land is Marini’s werk te bewonderen, onder meer in het Rijksmu- seum Kröller-Müller. In zijn jonge jaren bezocht Marini dik wijls Parijs waar hij in contact stond met Picasso, Braque, Tanguy, Kandinsky, De Chirico en anderen. Als hoogleraar aan de Academie van Schone Kunsten in Milaan heeft hij veel invloed op latere generaties beeldhouwers uitgeoefend. ter discussie. Algemeen punt van kritiek is steeds dat de opleiding te technisch zou zijn en te weinig zou inspelen op verander de maatschappelijke omstandigheden. De jonge agent zou veelal met onvoldoende maatschappijkennis in „het diepe” wor den gegooid. De stuurgroep verwacht, dat door het verhogen van de minimum-leef- tijdsgrens voor de politiescholen en door de invoering van een vijf maanden duren de stageperiode de politieman beter voor zijn taak berekend zal zijn. Zuidvruchten vertegenwoordigen 15 tot 20 procent van de totale uitvoer van Ivoor kust. Ze zijn eveneens een belangrijke factor in de industrialisering van het land aangezien bijna tweevijfde ter plaatse verwerkt wordt, ook al gaat deze verwer king gepaard met een aanzienlijke ver spilling: in 1976 leverden 1,5 miljoen ku bieke meter vruchten slechts 628.000 ku bieke meter afgewerkte produkten op. Negentig procent van het hout en de zuidvruchten wordt naar Europa gevoerd. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. In een gisteren gepubliceerd witboek stelt de Japanse regering een forse verhoging van de defensie-uitgaven voor. Japan dient, als tegenwicht tegen de groeiende Russische militaire kracht, een serieuze bijdrage te leveren aan de pogin gen van het westerse bondgenootschap tot het bewaren van de stabiliteit en de vrede in de wereld, aldus het witboek. Zelfs met de, vorige week al bekend geworden, ver hoging van de militaire uitgaven met ruim 20 miljard gulden in de komende vijf jaar, is Japan, volgens het witboek, slechts in staat agressie op kleine schaal te weer staan. De Japanse regering reageert met haar plannen positief op herhaaldelijke verzoe ken van de Verenigde Staten meer geld te besteden aan de defensie. vooral naar Italië dat alleen al 30 procent van de uitvoer van Ivoorkust afneemt. De bosbouw speelt eveneens een belangrijke rol op de arbeidsmarkt omdat zij 23 pro cent van de industriële arbeidsplaatsen verschaft in de twee belangrijkste steden van het land, Abidjan en Bouake. In de rest van het land stijgt dit percentage zelfs tot 44. Het rapport van het instituut is gepubli ceerd door de pers van de Ivoorkust, wat erop lijkt te wijzen dat de autoriteiten niet ongevoelig blijven voor het probleem. Het rapport stelt ook „illegale praktijken, sa menspanning en corruptie” aan de kaak, die volgens het instituut samen met de heersende anarchie in de bosbouw verant woordelijk zijn voor „deze uitzonderlijke verspilling”. Terwijl de vernieling voortging werd het beleid voor de bescherming van de bossen, dat een jaar of tien geleden werd aangekondigd, niet in praktijk gebracht. De herbebossing is volgens het rapport „onbeduidend en niet aangepast aan de behoeften”. nen winnen. De benodigde 211 stemmen wisten zij echter niet te behalen. De nieuwe wet was door liberalen, de katholieke kerk en leden van de oppositie als vijandig ten aanzien van vreemdelin gen betiteld. Men beschouwde de wet als strijdig met de traditie van het op basis van immigratie gebouwde Brazilië. In d trottoii meer 1 een pl; goed g (Van onze redactie buitenland) ISLAMABAD-LONDEN-NEW DELHI. De islamitische ministersconferentie zal in de tweede helft van september in New York bijeenkomen om zich te bera den over stappen tegen de Russische be zetting van Afghanistan. Dat is gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad be kendgemaakt. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken Shahi zei dat men zich in New York wil bezinnen op nieuwe initia tieven om de Afghaanse crisis te be dwingen. De commissie van Buitenlandse Zaken van het Britse Lagerhuis heeft de regering in Londen geadviseerd druk te blijven BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije De r Sandn kende droegc vlak ruiters De sti respijt gebrui van di en om ven, ti crofoo bijdra' kertijd I Van Door nemers de gro bankbr het ee: enigszi VATICAANSTAD (DPA). Paus Jo- hannes Paulus II zal op 14 november voor een bezoek van vier dagen naar de bonds republiek gaan op uitnodiging van de Westduitste bisschoppenconferentie. Dit is van bevoegde kerkelijke kringen in het Vaticaan vernomen. Op 15 november is het 700 jaar geleden dat de Duitse theoloog Albert de Grote stierf. (Van onze redactie buitenland) BOLOGNA. In Italië heerst een ge spannen sfeer na de bloedige bomaanslag van zaterdag op het centraal station van Bologna. Aan de vooravond van de mas sale uitvaart van 76 slachtoffers die van daag plaatsvond, mobiliseerden de poli tieke partijen in de steden hun aanhan gers voor „een krachtig antwoord aan het terrorisme” Van alle openbare gebouwen in geheel Italië hangen vandaag de vlaggen half stok, terwijl de winkels enkele uren zijn dichtgegaan. Italië is vandaag in nationale rouw. Door het overlijden van twee zwaarge wonden is gisteravond het dodencijfer van de bomexplosie in Bologna tot 78 gestegen. Acht gewonden verkeren nog in levensgevaar. Vooral een 23-jarige Zweed is er zeer ernstig aan toe. Inmiddels heeft de Italiaanse politie moeten toegeven, dat tot dusver geen en kel resultaat is geboekt in de jacht op de daderfs) van de aanslag. De hoofdcom missaris van Bologna, Italo Ferrante, zei dat de politie in het gehele land zo’n 200 huizen heeft doorzocht, maar dat dit niets had opgeleverd. De ten sa schaati als wi het pu de sch thousit Aay er poule uit de grote het rir men ei HE en v kamg werk mak< veel wein heel emm have sterd en V scho Rege wore zee” DE zijn 1 ren onlai sindi opge nemi woni jarer map de ji beta houc tenk golft No.l EE gezit kam „der C.J. over dage brui: dat buit< have naai 1894 bere nen wor< kubi van buiti kelij diep peili kei volg ever stan der tens stati UI bag( uitg ze 1 aanj 1.3 ders kini aan: Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De minimum-leeftijdsgrens voor de poli tiescholen zou moeten worden ópgetrok ken van 17 tot 19 jaar. In de opleiding moet meer aandacht worden geschonken aan maatschappelijke vorming. Dit zijn de voornaamste aanbevelingen van de Stuurgroep Herziening Primaire Opleiding die de ministers Wiegel (Bin nenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) moet adviseren over een verbeterde poli tieopleiding. In de stuurgroepen zitten be leidsambtenaren van beide departemen ten, politiemensen en onderwijsdeskun digen. Volgens de stuurgroep kunnen de negen politiescholen in ons land in 1982 met de hernieuwde opleiding starten. Het is ech ter allerminst zeker dat de verantwoorde lijke bewindslieden de aanbevelingen van de stuurgroep overnemen. De voorstellen tot aanpassing van de opleiding hebben namelijk aanzienlijke financiële conse quenties. ploitatie van een veertigtal boomsoorten en het zoeken naar nieuw bouwland door de boeren, hoewel er ook een grote trek is van het platteland naar de steden. De houtproduktie, die in 1958 nog maar 1650.000 kubieke meter bedroeg, was in 1969 tot meer dan 4 miljoen kubieke meter gestegen en tot meer dan 5 miljoen enkele jaren later. De produktie is onderhevig aan de schommelingen van de wereld markt en vertoont sinds enkele maanden de neiging aan belang te winnen, wegens de stijging van de prijzen. Radio Kaboel heeft gisteren gemeld dat Afghaanse troepen een groep van 55 guer rillastrijders hebben vernietigd. Dat zou zijn gebeurd in de provincie Kunduz, 250 kilometer ten noorden van Kaboel. Volgens het verslag van het Instituut voor Tropische Geografie is het verdwij nen van het woud voor 80 procent te wijten aan ontginning voor de landbouw, en voor 20 procent van de exploitatie van het woud en aan handelaren die brand hout verkopen in de steden ën dorpen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De duur van de politieopleiding moet worden verlengd van 12 tot 19 maanden. In die leerperiode dienen de politiemensen vijf maanden stage telopen bij een grot gemeentelijk korps. Dit meldde vanmorgen het gezaghebbende Egyptische dag blad Al Achram, nog voordat Sadat het Israëlische antwoord had ontvangen op zijn brief aan premier Begin. Dit antwoord zou vandaag door de Israëlische ambassade in Cairo aan de Egypti sche president worden overhandigd. Medewerkers van Begin lieten gisteren al weten dat aan Sadat duidelijk zal worden gemaakt, dat Israel geen voorwaarden vooraf wenst te accepteren voor hervatting van de besprekingen over Palestijns zelfbestuur. Sadat heeft, zoals bekend, ds nieuwe onderhandelingsronde over de Palestijnse kwestie voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het overleg zou zondag in Alexandrië beginnen. Sadat zette de (Van onze redactie buitenland) BONN. Een Westduitse commissie tot bescherming van de Rijn zal nog deze week het verwijt van de milieu groep Redt de Rijn onderzoeken, dat 14 grote bedrijven de hoge waterstand van de laatste weken hebben gebruikt om schadelijke stoffen en vergiften in de Rijn te lozen. Dit is gisteren gezegd door de staats secretaris van het Westduitse ministe rie van Binnenlandse Zaken, Günter Hartkopf. De commissie zal watermon sters nemen en die onderzoeken. De milieugroep Redt de Rijn maakte giste ren bekend, dat zij veertien onderne mingen in Zwitserland, Frankrijk en de Bondsrepubliek zal aanklagen we gens vergiftiging van de Rijn. Staatssecretaris Hartkopf wees de beschuldiging van de actiegroep van de hand, dat de autoriteiten het pu bliek om de tuin leiden wat de vervui ling van de Rijn betreft De feiten wij zen uit, zo zei hij, dat de rivier de laatste jaren schoner is geworden. Er wordt niet met watermonsters gezwen deld. Het Westduitse chemische concern BASF, een van de aan te klagen vervui lers, heeft gisteren betoogd dat de mi lieugroep Redt de Rijn de zaken „te emotioneel” behandelt. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur BRASILIA (DPA). De oppositie in het Braziliaanse parlement is er vandaag niet in geslaagd een wet tegen te houden die de regering in staat stelt komst en verblijf van buitenlanders te beperken. Immigratie naar Brazilië, maar ook het verblijf van de in Zuid-Amerika talrijke politieke vluchtelingen, wordt door de nieuwe wet ernstig bemoeilijkt. Voor tien duizenden politieke vluchtelingen in Bra- zilë dreigt nu uitzetting. De vier oppositie partijen, hadden na urenlange debatten gehoopt een aantal regeringsgezinde par lementariërs voor hun standpunt te kun- Bij die commerciële exploitatie, die het woud uitdunt zonder het werkelijk te ver nielen, komt dan nog de ontginning, meestal illegaal, van bijna 500.000 hectare per jaar door boeren die op zoek zijn naar bouwland. De twee verschijnselen zijn volgens deskundigen nauw met elkaar verbonden: na de prospectie leggen hout vesters een net van wegen aan die noodza kelijk zijn om in het woud te kunnen doordringen (gemiddeld 10 kilometer voor 1.000 geëxploiteerde hectaren). Deze nieuwe wegen maken het dorpelingen mo gelijk door te dringen tot gebieden, die tot dan toe ontoegankelijk waren, en aldus het bouwland uit te breiden. (Van onze redactie binnenland) EDE. De directeur van de Edese bouwonderneming Bruil Apeldoorn BV heeft vanmorgen voor zijn 70 werknemers ontslag aangevraagd bij het arbeidsbu reau. Hij deed dat nadat de gemeente Ede gisteren het bedrijfsterrein van Bruil we gens geluidshinder gedeeltelijk afsloot. Die maatregel is de directeur in het ver keerde keelgat geschoten. „Ik stop ermee. Ik ga wel naar Veenendaal met mijn be drijf’. B. en W. van Ede zeggen tot ingrijpen te hebben besloten omdat het bedrijf bleef weigeren een geluidwerend scherm te plaatsen langs een deel van het parkeer terrein. Omwonenden van het bedrijf on dervinden namelijk al jaren overlast, om dat regelmatig vrachtwagens al vroeg in de ochtend op de parkeerplaats warm staan te draaien. Na een lange procedure beval de Kroon zo’n drie jaar geleden de plaatsing van een scherm. „Ik ben het meer dan zat”, aldus Bruil. „De gemeente draait mijn bedrijf de nek om. Ik ga weg uit Ede. Dat geluidscherm zal ik nog wel plaatsen, maar mijn bedrijf in Ede gaat sluiten”. Bruil heeft nog bij de gemeente gepro beerd de maatregel ongedaan te maken, maar naar zijn zeggen was de verantwoor delijke wethouder niet voor rede vatbaar. „De gemeente moet een uitspraak van de Kroon eerbiedigen. We hebben drie jaar gewacht; we zijn lankmoedig genoeg geweest. Ik vind het onsympathiek dat Bruil de zaak nu over de ruggen van zijn werknemers uitspeelt”, aldus de betref fende wethouder. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. Het Algemeen Mijnwer- kerspensioenfonds ontkent in het jaar 2025, het moment waarop het fonds geen pensioenverplichtingen meer heeft, een vermogensoverschot van 400 miljoen gul den te zullen hebben. Adjunct-directeur drs. W. Schlosser reageerde gisteren op uitspraken in perspublikaties waarin door actuaris L. M. Middelbos werd ge steld dat dit overschot nu goed zou kun nen zijn voor een verhoging van de pensi oengelden van ex-mijnwerkers met 20 percent. „Ons beleid is er op gericht dat er een evenwicht is tussen de verplichtingen, die we hebben, en het vermogen waarover we beschikken”, zo deelde Schlosser me de. „Ieder voordeel komt in handen van de gepensioneerden”. (Van onze redactie buitenland) PEKING. George Bush, de republi keinse kandidaat voor het Amerikaanse vice-presidentschap, brengt van 18 tot 22 augustus een bezoek aan Peking voor besprekingen met de Chinese leiders. Het bezoek van Bush houdt verband met on rust die in China is ontstaan over opmer kingen van de republikeinse presidents kandidaat. Ronald Reagan. Deze heeft z(ch in zijn campagne uitgesproken voor herstel van de officiële betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Taiwan. Deze betrekkingen werd verbroken toen Was hington en Peking besloten ambassadeurs uit te wisselen. Reagan heeft inmiddels wel verklaard dat er onder een republi keinse regering geen verandering zal ko men in de betrkkingen tussen de Ver enigde Staten en China. (Van onze redactie buitenland) TEGUCIGALPA. De regering van de Middenamerikaanse staat Honduras heeft bepaald dat de vluchtelingenkam pen langs de grens met het buurland Nica ragua moeten worden gesloten. Onder de 7000 vluchtelingen die in deze kampen verblijven bevindt zich een groep van 3000 voormalige leden van de nationale garde van ex-dictator Somoza, die vorig jaar werd verdreven. Deze leden vormen, vol gens het Sandinistische bewind in Nicara gua, groepen die aanvallen doen op mili taire posten in dit land. Volgens een recente studie, uitgevoerd door het Instituut voor Tropische Geogra fie in Abidjan, beslaat dit woud, „een voorbeeld van slecht beheerde en verspil de rijkdom”, nog maar drie tot vier mil joen hectaren terwijl het 25 jaar geleden nog een oppervlakte had van meer dan twaalf miljoen hectaren. Maar wat erger is: het vermindert elk jaar met 500.000 hectaren. De herbebossing, amper 3.000 hectare per jaar, blijft daar hopeloos bij achter. Deze teloorgang, die volgens velen on herroepelijk is, heeft volgens deskundi gen twee oorzaken: de commerciële ex- (Van onze redactie buitenland) SEOEL. In het kader van een bijzon dere campagne „om het maatschappelijk kwaad uit te roeien” hebben de Zuidkore- aanse autoriteiten de afgelopen dagen 16.599 „vandalen, afpersers, bandieten en gokkers” aangehouden. Dat heeft een re geringswoordvoerder vandaag in de hoofdstad Seoel gezegd. Volgens de woordvoerder zullen de meeste gearresteerden een heropvoeding van vier weken moeten ondergaan. In geval van zware vergrijpen zullen straffen worden opgelegd van zes maanden dwangarbeid. Een vertegenwoordiger van de Bijzon dere Commissie voor Nationale Veilige- heidsmaatregelen zei, dat de zuiveringen in het land voorlopig door zullen gaan. De Bijzondere Commissie werd in juni inge steld, onmiddellijk na de volksopstand in de zuidelijke stad Kwangjoe. De huidige zuiveringscampagne volgt op het ontslag van ongeveer 8600 ambte naren, onderwijzers en andere functiona rissen wegens corruptie, ondoelmatigheid en onregelmatigheden. Gisteren werd van persmensen verno men dat de twee grootste Zuidkoreaanse persbureaus onder druk van de regering acht journalisten hebben ontslagen. Het zijn voornamelijk verslaggevers die enige maanden geleden protesteerden tegen de censuur waaraan de berichtgeving over de opstand in Kwangjoe was onder worpen. De kisten met de stoffelijke overschotten van enkele van de 78 slachtoffers van de bomexplosie in het centraal station van Bologna Vandaag vond een massale begrafenisplechtigheid plaats. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal redenen voor zijn uitstel uiteen in een afgelopen zondag aan Begin opgestuurde brief. Naar verluidt, wilde Sadat dat in Alexandrië ook zou worden gesproken over de toekomst van Jeruzalem. Het Israëlische parlement keurde vorige week een wet goed, waarin Jeruzalem tot de ondeelbare hoofdstad van Israel wordt bestempeld, inclusief het bezette oostelijke Arabische deel. „Wij zijn bereid te onderhandelen over het autonomieplan op basis van de akkoorden van Camp David en het vredesverdrag met Egypte. Wij aanvaarden geen voorwaarden, die nu plotseling vooraf worden gesteld”, aldus Begins medewerkers. Zowel in de akkoorden van Camp David als in het Egyptisch-Israelische vredesverdrag wordt met geen woord gerept over Jeruzalem. In New York werd intussen verwacht dat de leden van de Veiligheidsraad van de VN vandaag beslissen over een datum voor de zitting van de raad, waarop een groep islamitische landen sancties tegen Israel zal vragen vanwege de inlijving van oost-Jeruzalem. De Verenigde Staten zullen zeer waarschijnlijk een veto uitspreken over een dergelijke resolutie, die is ontwor pen door afgevaardigden van de 40 leden tellende islamitische conferentie. Een aantal leden van de conferentie vindt, dat in geval van een Amerikaans veto economische sancties tegen de VS moeten worden overwogen, zoals een verder dichtdraaien van de olie kraan.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4