TILBURY’S STELEN DE SHOW Ringsteken aantrekkelijk voor deelnemers en publiek feest wedt santpoort wat vertel je me nou? s Weinig zon en veel storm n a OVER IJMUIDEN GESPROKEN F r d V erkeersmaatregelen bij de Honkbalweek I I BEVERWIJK: IJMUIDEN: I Dagprogramma voor feest in Santpoort z mannen van de reddingboten wel voort durend klaar stonden om hulp te bieden maar dat deze in de zojuist genoemde perioden gelukkig niet nodig was. An ders was het gegaan in de nacht van 27 op 28 oktober 1894. In een vliegende storm strandde toen de Nederlandse bom Willem III op de blokken van de zuiderpier. Dank zij moedig volhouden konden alle zeven opvarenden worden gered. In dezelfde nacht raakte een Bel gische vissloep achter de noorderpier onklaar. Ook de zeven bemanningsleden van deze boot werden behouden aan wal gebracht. 4 5 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 IJMOND - ARAL I-» VAN 2 AUG. TOT EN MET 9 AUG. door Jan K van Baarsel 60.1 CT PER Lin» 72 X GEFILTERD PARALLELWEG 1 IJMUIDERSTRAATWEG 4 (Van één onzer verslaggevers) SANTPOORT. Het geduld van de jonge ruiters werd dins dagmorgen tijdens het ringsteken op de Santpoortse Feestweek da nig op de proef gesteld. Meer dan honderd leeftijdgenoten die geen beschikking hadden over een ei gen paard, hadden zich met hun „stalen ros” ook ingeschreven voor het ringsteken. Na ander half uur vertraging was de Hoofdstraat in Santpoort gereed voor het geweld van de pony’s en de paarden. i x PONTIAC C I I 1M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Donderdag 7 augustus: (ADVERTENTIE) turoau kertijd de stijl van rijden van de ruiter. T'- de ing In fen len ruil, nek arm irijf pro- ten, oor- aar. van irie oeg dat zijn ref- eden •rote Door het onverwacht grote aantal deel nemers dat met de fiets meedingde naar de grote prijs van Santpoort een spaar bankboekje van honderd gulden liep het eerste onderdeel van het ringsteken enigszins uit. In de loop van de ochtend was op het trottoir van de Hoofdstraat nauwelijks meer te lopen. De toeschouwers hadden een plaatsje bemachtigd om het spektakel goed gade te kunnen slaan. Tegen de avond moesten de paarden plaats maken voor ronkende bromfietsen. Leen van Os bleek van de 48 deelnemers de behendigste deelnemer. Hij werd op de voet gevolgd door Harry Posthuma en Peter Verbruggen. laan tussen de Pim Mulierlaan en de Cor nells van der Lijnstraat zal voor de weste lijke weghelft een parkeerverbod gelden. Door het instellen van de maatregelen zal de wijk tussen het station Bloemen- daal en de Delftlaan alleen bereikbaar Vrijdag: 9.30 tot 17 uur: Oudhollandse jaar markt in de Hoofdstraat. 16.30 uur: handicaprace voor paar den en pony’s op baan aan Hoofd straat. Donderdag: 13.30 uur: internationale kortebaan- draverij in de Hoofdstraat. Woensdag: Van 17 uur af wielercriterium voor nieuwelingen en amateurs. zijn via de Stuyvesantbrug of via de Ori- onbrug, maar alleen komende vanaf de Orionweg. De parkeermogelijkheden bij het stadion zijn beperkt waardoor bezoe kers volgens de politie waarschijnlijk ge bruik gaan maken van de parkeermoge lijkheden in de straten bij het stadion. De politie zal streng optreden tegen het par keren voor in- en uitritten, in brandgan gen en straten waar een stop- of parkeer verbod geldt. NAAM STAAT BORG VOOR KWALITEIT Driehuis. 9.30 uur: indianenhoofdtooi en -maskers maken. 14 uur: broodjes bakken op houtskoolvuurtje van zelf gesprokkeld hout. Kleuterspeliade in Beatrixschool: 9.30 uur vertrek naar Velserbeek voor sprookjesdag. Santpoort. Bernard Alfrinkschool, in gang gymlokaal Terrasweg. 9.30 uur: kinderkennis. 14 uur: sportend en spelend door sprookjesland met ze- venmijlslaarzenrace, vergiftigde ap pels eten etc. Kleuterspeliade in kleuterschool „De Kruidberg”: 9.30 uur vertrek naar het park Velser beek voor sprookjesdag. dese BV mers Isbu- Ede we- loot. ver- mee. i be- on- ge- jen De ge in on lijk Fre zen en re de Jo- voor >nds- i de Dit i het Igt te- la- ?id I :n te >leef i te :eer- on- om- g in arm iure i de 10- ise ng Iet ge de rer ar- De heer P. Visser, IJmuiden: „Het was in het begin van de oorlog T4- T8, toen alle schepen werden opge legd wegens het mijnengevaar. Aan de Zuidzijde van de haven was een ijsfabriek van Mij. Beheer. Die gaf door een fluitsignaal altijd de aan- vangs-, schaft- en stoptijden aan. Maar na enige weken stopte die fabriek ook met ijs te maken omdat er geen afzet meer was. In die tijd was ik nog werkzaam op het pak huis van Groen. Wat het begin en einde van de werkuren betreft was iedereen nu op zichzelf aangewe zen. Maar de baas wist daar wel raad mee. Hij zag kans aan een grote scheepsbel te komen en hing die op aan de zolder. Maar nu moest hij iemand hebben van het perso neel die de bel moest luiden. Laat ik nou daarvoor de aangewezen per soon worden. En wat doe je dan, bellen als de baas het zegt. Dat ging altijd goed totdat er op zekere dag een paar jongens van het pakhuis bij me kwamen klagen dat ik veel te vroeg belde met de aanvangstijden en te laat met de stoptijden. En als daar geen verandering in kwam, dan zouden ze me wel eens krijgen. Op een keer zouden we om 1 uur beginnen en ik was boven bij de bel toen die twee jongens achter me aan kwamen; dat waren Job de Groot en Peter Snijders. Ze pakten me beet en bonden me aan handen en voeten vast met een eind touw. Daarna legden ze me toen netjes op een hoop netten. Na dat gedaan te hebben gingen ze weer naar bene den. Het was die dag prachtig weer en al het personeel stond buiten in het zonnetje te wachten tot de bel zou gaan. Ik hoorde ze al tegen elkaar zeggen: „Het moet toch al lang 1 uur zijn.” Ze wisten natuur lijk nergens van. Tenslotte zijn ze toch maar naar boven gekomen. En daar zagen ze me toen liggen. Ze hebben wel flink gelachen om die mooie grap.” (Reacties op deze rubriek: schrif telijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat ver tel je me nou?”). ijmuiclen DE LEZER ZAL ZICH misschien af vragen wat het lot van de scheepvaart was, vooral van de boten die uitsluitend op de zeilen waren aangewezen, bij al die stormen langs de kust. In de rappor ten van adjunct-opzichter Slegtkamp wordt er geen melding van gemaakt omdat deze zijn notities tot het onder houdswerk aan de haven beperkte. Daarom onzerzijds de toevoeging dat de om de hoogste plaats streden, werd Henk Vermeulen eerste, Jannie Bender tweede en Dineke Verkooy derde. Peter Klooster man had in de rubriek paarden de eerste prijs behaald, terwijl Jaennet Overgauw en Nicolette Zeegers respectievelijk op de tweede en derde plaats eindigde. In de middag verschenen de tilbury’s aan de start. Diverse deelnemers zaten in ouderwetse kledij op de bok van de wa gen. Er hadden 51 deelnemers ingeschre ven op dit onderdeel. Bij de dames stak Irene Kabel het meeste aantal ringen uit de schaats en werd onmiddellijk gevolgd door Gezina Pelleman. Op de derde plaats eindigde Ankie Koppen. De hoogste prij zen gingen bij de heren naar Ko en Willem Vempe. Wim Velkamp eindigde op de derde plaats. De prijs voor het mooiste paard en aanspanning ging naar Ans Wes- terhoven, die met een dogcart, een twee- assige Engelse wagen, de show stal. Umuiden-Oost. Buurthuis „de Spil” 9.30 uur: film. 14 uur: anders dan anders. Kleuterspeliade: 9.30 uur vertrek naar Velserbeek voor sprookjesdag. De „ringstekers” moesten met een hou ten sabel een ring uit een zogenoemde schaats wippen. Sandra Tijssen genoot als wielrijdster grote populariteit onder het publiek. Elke keer als zij een ring uit de schaats wipte juichte de menigte en thousiast. Samen met Arno Beliën, Kees Aay en Wilco van de Lugt uit de jongens- poule en Trudi Berkhout en Barbara Smit uit de meisjespoule dong zij mee naar de grote prijs. Sandra Tijssen won glansrijk het ringsteken en werd getooid in bloe men en overladen met applaus. DE WEERSOMSTANDIGHEDEN ge noten uiteraard veel aandacht in de we kelijkse rapporten omdat uiteindelijk de weergoden beslisten of het voor die tijd toch zeer moderne materieel kon wor den ingezet. In de week van 13 tot 19 januari 1894 waren er slechts twee werk bare dagen binnen en maar één buiten. De week daarop moest alle arbeid wor den stilgelegd. Van 27 januari tot 2 fe bruari was er maar één werkdag en dan nog binnen, van 3 tot 9 februari twee dagen binnen en nog steeds niet buiten, van 10 tot 16 februari twee dagen binnen en één buiten, met de aantekening van adjunct-opzichter Slegtkamp: „Ten ge volge van de voortdurende stormen is de haven aanmerkelijk verondiept.” De daarop volgende week kon eindelijk flink worden aangepakt, zowel binnen als buiten de havenmond. Iedereen was volop in actie. Ook op zondag bleef een ploeg aan de gang, wat blijkt uit de notitie: „Zondag werd gewerkt met drie zandzuigers en een stoomboot, waarbij in dienst waren vier schippers, vier ma chinisten, zes stokers en zeven dek- knechts, aan wien een dagloon werd uitbetaald.” De volgende weken was het weer helemaal mis met het weer bij IJmuiden. Kleuterspeliade: 9.30 naar Velserbeek De ruiters mochten na de ereronde van Sandra Tijssen de arena betreden. Hinne- kende en briesende paarden en pony’s droegen bij aan een gespannen sfeer, die vlak voor het beginsignaal heerste. De ruiters moesten in draf langs de schaats. De streng oordelende jury toonde geen respijt met ruiters die te vaak de zweep gebruikten. Speaker en tevens voorzitter van de harddraverijvereniging Santpoort en omstreken, de heer Jan G. Westerho- ven, toonde zijn vaardigheid met de mi crofoon. Hij gaf informatie over het voor bijdravende paard en beoordeelde tegelij- 1-2.22 J wrtv* rlzA vmli-zw Van de 54 deelnemers, die met eén pony Slegtkamp moest wekelijks vermelden hoeveel mannen op hoeveel dagen aan het werk waren geweest en welke week- en daglonen er waren uitbetaald. De namen van de betrokkenen werden niet genoemd. Slechts eenmaal maakte Slegtkamp op deze regel toch nog een uitzondering. Hij gebruikte de witmarge aan de bovenkant van zijn formulier om te vermelden: „Man gestorven (Piet Hein) 18 juni 1896.” WAT WAREN DE LONEN? Volker en Bos had vijf .Jongens” in IJmuiden aan het werk, die per persoon recht hadden op acht gulden per week. Stokers (der tien in totaal) en dekknechts (zevenent wintig) ontvingen tien gulden en vijftig cent. Er was een nachtwacht die op elf gulden kon rekenen. Roeiers (zeven) stonden genoteerd voor twaalf gulden, de magazijnmeester voor nog een gul den extra. Zestien gulden was het week loon van de onderbaas, van de beide bankwerkers, van de twee molenbazen, van de drie schippers op de stoomboten, van de vijf schippers op de klepschou- wen en van de twaalf machinisten. De beide schippers op de zandzuigers had den elk recht op achttien gulden. Toplo- nen hadden de chefmachinist (vijfent wintig gulden) en de uitvoerder idertig gulden). Volker en Bos maakte ook ge bruik van de diensten van een timmer man; deze kreeg twee gulden per dag. (Ter vergelijking: het dagloon van een arbeider op het land was toen in deze streek een gulden). den.” Wat het baggerwerk betreft, in juli was er in totaal slechts gedurende negen dagen gelegenheid buiten de haven mond te opereren. In augustus werd de situatie nog beroerder. Het werk lag praktisch stil omdat er steeds „te veel deining” was. Het bleef kwakkelen in de herst en in de eerste wintermaanden. Dat was een factor waarmee altijd al rekening moest worden gehouden, maar door de achterstand van het werk had men het nu graag eens anders gezien. Weken waarin niets kon worden ver richt: van 10 tot 17 november, van 22 tot 28 december en van 29 december tot 4 januari. De ene zware storm volgde de andere op. Het ringsteken met het zogenoemde losse paard tijdens de Santpoortse Feestweek. HAARLEM. In verband met de In ternationale Honkbalweek, die van 11 tot en met 18 augustus wordt gehouden in het Pim Mulierstadion, worden een aan tal verkeersmaatregelen getroffen. De belangrijkste maatregelen zijn: een uur voor de start van de wedstrijden zal op de Delftlaan vóór de kruising met de Orionbrug een verbod worden ingesteld om links of rechts af te slaan; voor het gedeelte van de Lodewijk van Deyssel- HOE SLECHT de zomer was komt voortdurend tot uiting in vermeldingen als: „Door te veel zee konden op de los plaats geen loodingen genomen wor- HET WAS EEN zomer met weinig zon en veel storm. Adjunct-opzichter Slegt kamp van de Waterstaat moest in zijn werkrapporten voortdurend melding maken van „ongunstig weder” en „te veel deining”. Er was doorgaans maar weinig kans om te baggeren, hoewel er heel wat werk lag te wachten op de emmermolens IJmuiden en Noordzee- haven, op de zuigers Kameleon en Am sterdam, op de stoomboten Breeveertien en Werkendam III en op de stoomklep- schouwen Maasmond V, X, XIII en XV. Regelmatig dienden ook „loodingen” te worden genomen maar „door te veel zee” was dat vaak niet mogelijk. DEZE GEGEVENS uit het jaar 1894 zijn terug te vinden in een bundel papie ren die de IJmuidenaar P.H. Zwetsloot onlangs in een kelder aantrof en die sindsdien nogal wat gespreksstof heeft opgeleverd in zijn kapsalon aan de Ken- nemerlaan. Piet Zwetsloot was in een woning vlakbij bezig allerlei spullen van jaren her op te ruimen toen hij een grote map in handen kreeg met rapporten uit de jaren 1894, 1895 en 1896. Ze bleken betrekking te hebben op het „Onder houd van de Noordzeehaven en het bui tenkanaal met de havenhoofden en hare golfbrekers te IJmuiden”, bestek No.106, dienst 1891-1896. ERG TAAIE KOST, zo op het eerste gezicht. Adjunt-opzichter H(enri) Slegt kamp moest wekelijks aan zijn chef, „den Heer Opzichter van den Waterstaat C.J. van Sluijs te IJmuiden”, een overzicht geven van het aantal werkbare dagen, van het materieel dat was ge bruikt en van het aantal kubieke meters dat was gebaggerd, achtereenvolgens buiten de havenmond, uit de geul der haven en uit de geul van het buitenka naal. In de week van 30 juni tot 6 juli 1894 werd nog een redelijk resultaat bereikt. Er kon namelijk zes dagen bin nen en vier dagen buiten de havenmond worden gebaggerd. Dat betekende 4160 kubieke meter buiten, 10.345 uit de geul van de haven en 750 uit de geul van het buitenkanaal. Andere gegevens die we kelijks moesten worden vermeld: het dieptesein, de diepte op de losplaats, de peilingen zoals voorgeschreven in arti kel 3 paragraaf 3 (in genoemde week volgens sub V, VI en VIII), de betonning, eventuele bijzonderheden over de toe stand van het materieel, de verlichting der havenhoofden en lage dammen en tenslotte wat genoemd werd „Arbeiders- st&tistiek** UIT DE RAPPORTEN blijkt dat al het bagger- en ander onderhoudswerk werd uitgevoerd door de firma Volker en Bos; ze had dit voor het tijdvak 1891-1896 aangenomen voor de som van 1.370.000. De gegevens in de „Arbei- dersstatistiek” hadden alleen betrek king op het personeel „in dienst van den aannemer, onmiddellijk of middellijk”. Het programma van de Santpoort se feestweek voor woensdagavond, donderdag en vrijdag luidt als volgt. Umuiden-West. Buurthuis „De Pla neet”. 9.30 uur: film. 14 uur: tove- naarsmiddag met bezoek van gooch elaar. Kleuterspeliade: 9.30 uur ver trek naar Velserbeek voor sprook- I jesdag. Zeewijk. Buurthuis Zeewijk, Denne- koplaan. 9.30 uur: goochelshow. 14 uur: De schat van kapitein Zoete kauw; ontdekkingstocht Kleuterspe liade. In dépendance „De Merels”, ingang Zeewijkschool, Orionweg: 9.30 uur: kleien, kliederen en klodde ren. 14 uur: kinderfestival, zelf mu ziek maken. In dépendance „De Re genboog”, Schiplaan: 9.30 uur: naar het Wilde Westen. 14 uur: verkleden als indianen en cowboys. Oud-Umuiden. Kleuterspeliade in „De Brulboei”: 9.30 uur: maskers maken. 14 uur: broodfiguren maken met Bakkertje Bolleboos. DE ZWARE NOORDWESTER op de 22ste en 23ste december 1894 die de gehele Nederlandse kust beukte bracht grote spanning. Vele boten zagen kans hun toevlucht in de veilige haven van IJmuiden te zoeken. Op het strand van Scheveningen bleek op de 22ste decem ber echter weer eens hoe kwetsbaar de vissersbommen waren die daar niet over een haven beschikten en dus volgens de oude gewoonte op het strand waren vastgelegd. Niet minder dan vijfentwin tig bommen werden door de storm ge heel vernield. Vijftig liepen er zware schade op. Het was een enorme klap voor de Scheveningse vissersvloot en in het bijzonder voor de eigenaren van de boten die over het algemeen in financi eel opzicht te weinig armslag hadden om een dergelijke schadepost te kunnen verwerken. EEN RAMP DIE VELE mensenlevens kostte deed zich voor in de buurt van Egmond. Op 23 december 1894 raakte de Duitse bark Caroline in nood. Hét met hars en terpentijn geladen schip werd verbrijzeld. De Egmonders probeerden de schipbreukelingen te hulp te schieten maar het was onmogelijk door de bran ding te komen. Op ongeveer vijf kilome ter van het dorp wisten zeven beman ningsleden van de bark die zich aan wrakhout hadden vastgeklemd het strand heelhuids te bereiken. Vastge steld moest worden dat de tien andere opvarenden de ramp niet hadden overleefd. ZWARE STORMEN deden zich ook voor in de januarimaand van 1896. Ad- juct-opzichter Slegtkamp noteerde dat er een grote schade was toegebracht aan de noorderpier. Het herstelwerk nam een kleine vier maanden in beslag. Een volgende maal nog wat nadere bijzon derheden uit de rapporten, in het bijzon der over de betonning en het plaatsen van betonblokken „in de golfbreker”. In het jaar 1938 werd deze foto gemaakt in de kleuterschool aan de Engelmundusweg, die onder de hoede stond van de Vereeniging voor Christelijk Bewaarschool- onderwijs IJmuiden-Oost. Links ziet men het hoofd van de school, mej. Bogaard, naast haar de „helpster”, mej. Alink. (Foto ter beschikking gesteld door mevr. T. van Sikkelerus-Prins te IJ muiden).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5