Wel mechanisatie, maar seriewerk taboe N. Hoe de Graveerbedrijf Dal houdt duiven vlogen vakmanschap op hoog peil J p De schelmenstreken van Jo Dominicus bedrijfsportret Op stap in eigen land I m Ro EF i 2 M w 0 E NSDAG 6 AUGUSTUS 1980 jaz; Spi Doi Bon in c I I i c IJl ■I IJMOND 6 W( door Cor Boos (Van Op de fiets naar Drenthe Verduizend voudigd BE geld de e de k, dag sinds word meer knak juryti Organisatietalent Tl HAARLEM. Gespannen turen de technici via microscopen op de werkstukken die zij onder han den hebben. Met het blote oog is het namelijk onmogelijk de gede tailleerde en zeer nauwkeurige afbeeldingen, teksten en andere bewerkingen in het materiaal aan te brengen. We zijn op bezoek bij Graveerinrichtingstempelfabriek Jilles Dal en Zoon, gevestigd aan de Zijlweg langs de spoorlijn Heemstede-Haarlem. De vitale 71-jarige directeur Jilles Dal jr. laat geen twijfel bestaan over zijn commerciële kwaliteiten die de Haarlemse onderneming wereld faam bezorgden. 1 -C f I h (Van onze stadsredactie) ook kunstzinnige scheppingen tot stand. Jo Dominicus: ontspoord in Palermo. DE FAMILIE V a n S c h i e uit de Ternatestraat uit Haar- Het Haarlemse bedrijf heeft heel wat be langrijke opdrachten gehad. Bijvoorbeeld Walsen waarmee de merken op sigaretten worden afgedrukt, veertig miljoen per dag. De nieuwste walsen van Dal bevatten veel meer stempels op de omtrek! metalen, en kunststoffen, bestaan. De afbeeldingen VANDAAG TWEE WILLEKEURIGE ervaringen van lezers die in eigen land op stap gingen. De eerste komt van W. J. H. d e R i d d e r van de Haarlemse Rijksstraatweg. Geen autobe zitters, en over het openbaar vervoer richting Simpelveld, waar ze een bezoek aan brachten, zeer te spreken. Dat helaas niet over de kleurige gids, die de VW Zuid-Limburg produ ceerde. Via die gids zocht de familie De Ridder een hotel uit met zwembad. „De hotelhouder, een allercharmantste man, keek verbaasd op toen we er naar vroegen: hij wist van niets.Ook de TV, die er wel moest zijn ontbrak; geen ramp op onze vakantie, maar toch waarom zo onzorgvuldig?”. OOK DE WV ter plaatse maakte er maar wat van, aldus de De Ridders. De beschrijving van de wandeltochten klopten niet en waren te beperkt en in de eerder genoemde folder klopte de openstellingstijden van het kasteel Hoensbroek niet. Maar een paar van de grieven van de familie De Ridder, die zelf aan het eind van de brief concludeerde: „Geen ramp allemaal, maar wel een massa slordigheden en gebrek aan attent zijn voor de toerist en ik denk toch dat juist een WV op dat soort zaken attent zou moeten zijn”. Om voldoende werk in huis te krijgen, reist zoon Albert, de „orderjager” volgens Dal jr, de hele wereld af. De vorige maand wapperde van het bedrijfspand nog de Indiase vlag tijdens het bezoek van een delegatie uit dat land. De meeste mensen zijn namelijk trots op hun land en laten zich daarom graag onder hun eigen dun doek fotograferen. Vorig jaar was nog een groep van zestig Amerikanen op bezoek. onderdelen voor apparatuur voor opspo ren van vijandelijke projectielen vanuit het oostblok tussen Helsinki en Athene heeft Dal geleverd. Maar ook voor de Sterrenwacht in Pretoria. De meeste or ders komen echter van drukkerijen en verpakkingsindustrieën. Een gewild arti kel is de wals waarmee in sigarettendoos jes de reliëfafbeeldingen gedrukt worden. Maar ook de snijcilinders die de doosjes uit karton snijden. Veel belangstelling be staat voor de ronde stempels die nodig zijn om de (meestal blauwe) merken op de sigaretten te drukken. Met één zo’n siga rettenwals (voorzien van tientallen stem pels) worden per dag veertig miljoen vloeitjes bedrukt. Deze door Dal ontwik kelde rotatietechniek vindt thans over de hele wereld toepassing. De capaciteit van de drukmachines zijn er door verduizend- voudigd en dat maakt duidelijk waarom voor dit graveerbedrijf research en ont wikkeling van onmisbare betekenis zijn. Een groot winstpunt was dat Haarlem een grafisch centrum is waar alle nieuwe tech nieken ingang vinden en ook praktijker varing opgedaan kan worden. dapper in mijn cruiseverhaal en was er nimmer op terug gekomen, ware het niet HET PENSION in Diever was goed, anders was het gesteld met het hotelletje op de terugtocht, in Harderwijk, ,,’s Avonds in bed bleek de narigheid, het was een matras met binnenve- ring en de veren konden we zo oppakken”, aldus de Van Schies, die in een plaatselijk restaurant verschillende ervarin gen hadden. De avond na aankomst goed, maar de tweede dag was het allemaal pet. Meneer bestelde een kipsalade, die de kritiek niet kon doorstaan. „Daarbij had ik twee sneetjes brood gevraagd. Als ik die onder de trein gelegd had waren ze nog heel gebleven en de trein was ontspoord”, dicht de heer Van Schie met humor. dat de heer A. Muller uit de Paulus Potterlaan in Heemstede onmiddellijk na het verschijnen van de krant veront waardigd aan de bel trok. „Omdat ik een van de deelnemers aan deze reis was, wil ik graag een paar dingen recht zetten ten gunste van Palermo”, schreef de heer Muller en vervolgde: „Het is waar dat de heer Dominicus zijn fototas kwijt raakte op de Foro Italico, maar hij werd niet van zijn schouder gerukt. De heer Domi nicus had de tas neergezet en daarna zijn belangstelling bepaald bij zijn noti ties. Op de Foro Italico was geen kip te zien, maar de tas was weg toen hij er zijn aandacht weer aan gaf. Het „dertigtal mensen” moet u reduceren tot één jon gen, die (zonder fototas) in een zijstraat je verdween”. HAARLEM. Aan de jaarlijkse at- traktievlucht van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders, waarvan de lossing om 7.30 uur in Chimay plaatsvond, na men 5041 duiven deel. De eerst aanko menden deden ongeveer vier uur over de circa 260 kilometer lange vlucht. De wind was veranderlijk. Dat perk, voor d plaats den. uitbet; De t de aai Stichti Ver ruit e vingsk Wijcki schad< Bra meter tje in weer 1 MAAR ZIJN BELANGRIJKSTE grief geldt toch de voor zieningen voor fietsers. „Als ze het toerisme willen bevorde ren moet er nog wel wat veranderen. Voor auto’s wordt alles gedaan. Maar voor fietsers. We hebben zelfs een keer tegen de auto’s in gereden op de autobaan Tot zover deze twee ervaringen, er volgen er meer en bracht u zelf uw vakantie door in eigen land, laat er eens iets over horen. UW BRIEVEN, positief of negatief BLIJVEN WELKOM. VEL tembe cursus EHBO HE] Heem die vi De avond< Korde' mekos worde: fnigin; wijker Ook sen. J< kunne EHBO tot 15 jeugdc meldei ging I AC V kaderi: straat 02550-! De in i BEV aanhoi storm; leen d gespee tuinen men t< de ver In h storm er dan den. I lijks n Om gelijk nu de mee h lem heeft aan de lijve ondervonden dat de auto in ons land echt een heilige koe is en dat fietsers maar stiefkinderlijk bedeeld zijn. Op 21 juli toog de familie op de fiets naar Diever in Drenthe. „De eerste strubbelingen begonnen in de Bijlmer meer, probeer met de fiets maar eens daaruit te komen”, schreven ze me. Het lukte uiteindelijk, maar de verrassingen bleven ook daarna niet uit. Vooral de bewegwijzering liet zeer veel te wensen over. Zelfs in nieuwe plaatsen, als Almere. In die buurt werden de avonturen „Sahariaans”. „We hebben zo’n drie uur in de woestijn rond gereden. Ik zweer je, als je een hartaanval of zo krijgt dan vinden ze je geraamte wel een keer. Wat een woestenij”. De Santpoortse feestweek draait weer op volle toeren. Fotograaf Fred Steen man keek gisteravond rond en kiekte in een zeer druk Zomerlust en in de Landauer. In pretcentrum De Bierelier, de grote feest tent aan de Vlugthovenstraat, liet R o b d e N ij s, die aanvankelijk voor gisteravond ge annonceerd was, verstek gaan. Een weinig inspirerende Tiroler band nam de plaats in, maar miste de enorme weerklank die Cor rie K o n i ngs zondag wel had. De Nijs staat nu voor vanavond op het programma. WIJ] wordt voor Noord van d« lijke r Heems ’s M dressu Midda ma vei ges en De r ochten Om ten mi ruiters kend i TOT ZOVER de heer Muller, die zijn brief beëindigde met de woorden: „Overal wordt wel gestolen kom in Haarlem maar eens op de markt maar meestal van nonchalante mensen en het gaat dan niet op om plaats of land de schuld te geven”. Waarvan acte. Volgens Dal zijn er in Europa niet meer dan vier gelijksoortige ondernemingen. En hij moet het kunnen weten, want in 1978 nam hij in Antwerpen afscheid als president van de Association Européenne des Graveurs et des Flexographes, die hij met twee vakbroeders in 1965 had opge richt. Zijn voorzitterschap schrijft hij toe aan het feit dat hij drie moderne talen spreekt („dat is een groot voorrecht”). Toch is de Haarlemse ondernemer er van overtuigd dat uiteindelijk organisatieta lent bepalend is voor succes. „Daar komt het werkelijk op aan. Ze hebben bijvoor beeld nooit begrepen waar ik zoveel vrije tijd vandaan haalde voor de associatie en de vakschool voor Graveurs en Uurwerk makers in Schoonhoven waaraan ik 24 jaar meewerkte. Mijn geheim was de trein. Een auto heb ik nooit gehad, wel drie fietsen en veertig jaar algemene abonnementen bij de NS en de Belgische spoorwegen. Ik deed alles in de trein: notulen uitwerken, artikelen schrijven, vergaderingen en lezingen voorbereiden”. EEN VAN DIE aanbevelingen onder het kopje „Pas op je tas!” sprak mij zeer tot de verbeelding. „Tassen moet men op straat stevig vast houden. Probeer zo dicht mogelijk langs de huizen te lopen met de tas aan die kant of, als je met z’n tweeën bent, de tas tussen beiden in”. Dominicus schreef dit alles na de vol gende eigen ervaring. „In Palermo werd mijn fototas van de schouders gerukt, terwijl ik op de Foro Italico bij het Jolly Hotel wat stond te noteren. Een dertigtal mensen, op stoeltjes in de schaduw geze ten, zag de jongeman met mijn tas door het straatje wegrennen, maar bij mijn navraag had niemand iets gezien”. IK NOTEERDE ook die laatste zinnen „Vader graveerde gouden en zilveren zegelringen. Toen ik in 1934, na bij Philips en De Spaarnestad te hebben gewerkt, in de zaak kwam stelde ik hem voor datzelf de werk in brons te doen. Dan kreeg je immers stempels waarmee je bijvoor beeld sigarenbandjes van merken kon voorzien. En dat bracht natuurlijk veel meer geld op dan de 29,50 die je voor een zegelring ving”. Vader Dal was echter kunstenaar, geen econoom en wees het idee verontwaardigd van de hand. Voorlo pig tenminste. „Later gingen we het toch doen en niet zonder succes; al snel bleek dat ons bedrijf voor Haarlem, het Mekka van de grafische industrie, te groot werd. We exporteren onze produkten nu al naar 28 landen en er komen er meer bij....” Ook dit ambachtelijke werk kon voor een deel gemechaniseerd worden en daar door daalde de laatste tien jaar het aantal medewerkers van dertig naar zestien. On danks nieuwe technieken, zoals het foto grafisch overbrengen van ontwerpen op makkelijker te bewerken blijft toch veel handwerk pantograaf waarmee grote verkleind en daarom zeer nauwkeurig overgebracht kunnen wor den in diverse materialen, zal altijd een rol blijven spelen. Maar ook de graveer- naald die mensen hanteren blijft onmis baar. In de zuidelijke regio waren de tijdmel dingen: Luchtklievers (Lisse): L. J. Dof- ferhof 11.21; 2. P. Bersee 11.25; 3.N. v.d. Meer 11.25. Zwaluw (Hillegom: L. P. Freeke 11.30; 2. P. v.d. Zwet 11.31; 3. E. Maat 11.33. Vredesduif (Heemstede): L. Chr. Dekkers 11.33; 2. H. Gaus 11.36; 3. A. Compier 11.35. Gevl. Vrienden (Heemste de): L. B. la Grouw 11.34; 2. B’ la Grouw 11.35; 3. B. la Grouw 11.41. Pleines (Zand- voort): L. J. Fransen 11.38; 2. R. Driehui zen 11.41; 3. D. Molenaar 11.41. Postduif (Halfweg): L. S. Yntema 11.43; 2. F. de Goede 11.44; 3. P. v.d. Wal 11.45. Haarlem Bij de verenigingen in de stad kwamen de navolgende tijden op de klok ken: Snelpost: L. Ph. Vos 11.40; 2. H. Willemse 11.43; 3. B. Verboom 11.44. Luchtbode: L. Comb. Van Brummelen 11.30; 2. J. van Duyn 11.39; 3. B. Pen 11.40. Postduif: L.K. van Zijp 11.38; 2. K. van Zijp 11.41; 3. K. van Zijp 11.41. Snelvlie- ger: L. H. Velden 11.33; 2. P. Peeters 11.36; 3. H. Vellinga jr. 11.37.Reisduif: L. J. Jan sen 11.38; 2. R. Kamstra 11.44; 3. P. V.D. Mije 11.44. Haarlem-Noord’74: L. P. van Heyningen 11.46; 2. A. Doornbos 11.47; 3. G. van Driest 11.48. H.P.S.: L. W. H. Koom- en 11.42; 2. J. Bik 11.51; 3. N. Dekker 11.48. IJmond In de IJmond waren de tijdmel dingen: Bonte Duif (IJmuiden): L. Comb. Vis-De Vries 11.47; 2. Comb. Broek - Suyck 11.48; 3. Comb. Harm 11.48. IJmui den: L. Comb. De Weers 11.48; 2. Comb. De Weers 11.56; 3. Comb. De Weers 11.57. Snelvlieger (IJmuiden): 1. Comb. De Weers - De Booy 11.46; 2. M. J. Vendel 11.49; 3. Duyn - Buhre 11.48. Snelle Wie ken (Santpoort): 1. C. M. Koks 11.45; 2. P. Verduyn 11.51; 3. J. van Bakel 11.47. ’t Atoom (Velsen-Noord): 1. J. van Roon 11.52; 2. A. de Bot 11.53; 3. A. de Bot 11.53. Reisduif (Beverwijk): 1. P. Bras 11.54; 2. Th. de Winter 11.56; 3. K. v.d. Reep 11.57. Ons Genoegen (Beverwijk): 1. J. Brasser 11.52; 2. H. Pruimboom 11.52; 3. H. Wi- durski jr. 11.52. REISBOEKEN-SCHRUVER Jo Do minicus heeft een aanzienlijk min der avontuurlijke verkenning van de Siciliaanse hoofdstad Palermo beleefd, dan uit zijn boek „Portret van Sicillie” zou blijken. Op mijn laatste toeristische pagina over cruisevakanties noemde ik de ernstige waarschuwingen voor straatdieven waarmee „reisboek Jo” de lezers in dat deeltje overlaadt. overigens een goede opvolger gevonden in de heer F. J. Lautenslager die volgend jaar de directietaak overneemt. De heer Dal ziet in het vak van graveur- stempelmaker een grote toekomst voor mensen die er „voor in de wieg zijn ge legd”. „Je hebt te doen met een combina tie van precisie en kunst die mogelijk is dan zij commercieel management. Het zijn namelijk niet alleen technische pro dukten die je maakt (en dan altijd nog unica’s, want seriewerk is er niet bij), maar ook creatieve werkstukken. Ik heb eens een lezing gehouden (Dal hield in alle Europese hoofdsteden een of meer voor drachten over zijn vakgebied) „Heeft de graveur nog het recht zich kunstenaar te noemen?”, waarin ik naar voren bracht dat hij dat zeker mag doen als hij zelf ontwerpen maakt, niet wanneer hij repro duceert wat anderen al vervaardigden”. Bij Dal in Haarlem zijn er mogelijkhe den voor creatieve produkten te over. In het eenvoudig ingerichte directiekantoor prijken de bewijzen van vakmanschap en kunstzinnige aanleg en ook de onderschei dingen die dit internationaal opleverde. Stichter Jilles Dal en Dal jr. werden bo vendien beiden geëerd door een ridder schap in de orde van Oranje Nassau. De onderneming maakt behalve stem pels voor de grafische en verpakkingsin- dustrie ook produkten voor het aanbren gen van merken in zeep, op kurken, etiket ten, folie, kisten en dergelijke. Maar gou den en zilveren voorwerpen zoals doopbe- kers, ringen, horloges en ook gedenkpla ten van alle gewenste materialen worden eveneens van teksten en afbeeldingen voorzien. Stempels voor waardepapieren zoals postzegels en bankbiljetten maakt Dal ook, maar niet voor Nederlandse op drachtgevers. In ons land heeft de firma Joh.Enschede daar het alleenrecht voor. Dal onderhoudt met dit bedrijf overigens goede contacten, maar ook met onderne mingen in andere delen van de wereld. Juist deze contacten met mensen heeft Dal jr. altijd het boeiendste van zijn werk gevonden. Als hij volgend jaar uit de zaak stapt wil hij een leerboek gaan schrijven voor graveurs. Luisteren naar muziek en kijken naar voetbalwedstrijden zijn ande re vrijetijdsbestedingen, die de nog actie ve ondernemer snel bedenkt. Maar vooral zal hij terugdenken aan de vele bijeen komsten met vakbroeders en de ontwik kelingen die het beroep van graveur-stem- pelmaker heeft doorgemaakt als gevolg van technische hulpmiddelen, zoals de laserstraal. Het maken van een staalgra vure kan een goede graveur nog steeds, maar wie kan zo’n tijdrovend kunstzinnig werk nog betalen? In de praktijk zal daar om steeds vaker naar technische hulpmid delen worden gegrepen en die zijn bij dit unieke Haarlemse bedrijf ruim voor handen. DE EERSTE BRIEVEN op mijn oproep mij eens te berich ten hoe uw vakantie in eigen land was, zijn gearriveerd. Ik deed die oproep naar aanleiding van de fervente pogingen van onder meer het Nationaal Bureau voor Toerisme de Nederlanders in eigen land vakantie te laten vieren. Maar in hoeverre is het land hier klaar voor, vroeg ik me af. Een aantal brieven kermt over het barre weer deze zomer, maar dat is dan in ieder geval het enige waar onze vaderlandse toeristenindustrie niets aan kan verhelpen. Als president van de associatie werd Dal eens door Giscard d’Estaing uitgeno digd en hij correspondeert nog steeds met hem. Maar ook Willy Brandt en de presi dent van Oostenrijk kennen Jilles Dal jr. Binnen de internationale club van gra veurs zorgde Dal één keer voor opschud ding door te weigeren een krans te leggen bij een standbeeld van Gutenberg in Mainz. Een brok Haarlems chauvinisme. Het werd hem niet zwaar aangerekend; niemand nam de taak van hem over. De leukste ervaring was zijn onverwacht be zoek aan paleis Noordeinde, in verband met het 40-jarige jubileum van de konin gin. „Ik woonde in Overveen en stond in oude kleren te schilderen, toen ik drin gend werd gevraagd onmiddellijk naar Den Haag te komen. Zonder me te verkle den ging ik op pad. Niemand in het paleis heeft de scheur in mijn broek gezien en ik kwam thuis met een order op zak.” Dal smaakt ook het genoegen vorig jaar op zijn 70-ste veijaardag persoonlijk door koningin Juliana te zijn gefeliciteerd. Het toeval wilde namelijk dat op die dag in de Nieuwe Kerk in Delft een door Dal ver vaardigde gedenkplaat door haar werd onthuld. Dat hij nu nog het bedrijf runt houdt verband met het overlijden van zijn tec- nisch geschoolde zoon Hendrik Johan, vooral bekend om zijn kunstzinnige talen ten en de exposities die hij hield. De stichter van de onderneming ging door tot op zijn 85-ste, Dal jr. had er op 65-jarige leeftijd mee willen stoppen. Inmiddels is Met behulp van microscopen bewerken de graveurs de uiteenlo pende materialen. Zo komen niet alleen technische produkten maar Op kantoor liggen de vlaggen van bijna alle landen keurig opgevouwen gereed, om snel aan de mast gehesen te worden. De meeste bezoekers bellen namelijk pas als ze op Schiphol zijn aangekomen. Dui delijk wordt dat directeur Dal grote waar de hecht aan dergelijke details. Hoe kan het ook anders bij een bedrijf waar op een duizendste millimeter nauwkeurig ge werkt wordt. 71-jarige directeur Jilles Dal jr met zijn onafscheidelijke sigaar de werkplaats aan de Zijlweg. Volgend jaar trekt hij zich uit het bedrijf terug. .->■

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6