Richtlijnen in de maak In eerste helft van 1980 5 Europese plannen Olieproduktie op 3 II met statiegeld zelfde peil als vorig jaar FNV-stuk wellicht doorbraak arbeidsverhoudingen voor de Luchtvaart VS l» boekt het best. Bij de Rabobank liggen de Holland International winter- lijdt enorme verliezen programma’s nu voor u klaar, Rabobank O Oókgoed in reizen. I Wie het eerst boekt, Meerderheidsbelang Ahold in Borel-bedrijf rLL B 0 uinre V 5.S0 NORIT1 betrouwbar ■u’* mi m 1 15 1980 DONDERDAG 7 AUGUSTUS ECONOMIE (Van onze redactie economie) is i «2 INTHWUTKWA I f 1 HOL4ND Mi HAMBURG. In de eerste helft van dit jaar heeft de wereld 1548 miljoen ton ruwe olie geproduceerd. Dat is ongeveer evenveel als in het eerste halfjaar van 1979. INWN4TION4L duinrelltwassenaar Kiekt met .Kodak, Hr'* 1 (Van een juridische medewerker) i ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) loteen to is nog kennis il.: tel. (ADVERTENTIE) q 2m Wtiffx '#<V> IMVfVKMtMVVA t!t#> KVUVt^t linger, wol te inisebr I Uten tersen. »or dit ten euvel is aan. fonds i cdiv. ed.| In het Verre Oosten nam de olieproduk tie met bijna twee procent af tot 71 mil joen ton, terwijl in de Verenigde Staten ongeveer een procent minder werd ge wonnen waardoor de Amerikaanse pro- duktie bleef steken bij 252 miljoen ton ruwe olie. ongeveer 62 miljoen ton. Voor negentig procent was die olie afkomstig uit de bodem van de Noordzee. zich inmiddels akkoord verklaarden met de transactie. Enige weken geleden werd door het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne bekendgemaakt, dat een wettelijke statiegeldregeling voor de eenmalige verpakking zowel glazen als kunststof flessen van frisdranken in de maak is. 50 TO TO 'O '0 XT Entree: 11 444. 331. i 1 116, 55,» 38,41 29,11 270,» 202,58 71,31 41, » 129,» 45® 58® 55» 112.70 u 83» 61,» 148,» 111,58 140.» 38,S 55.70 136.0» 58,» 50. » 51» 85» 79» 51, ® 154,» 47, 45,® 77,71 35,44 53,40 138,» 104,S 58,10 144.84 42, 140.26 125.9 73,» 212,» 35,0» 88,» 177.2 252) 45® 36,S 49,S! 51,78 107.84 330.04 172,00 157,00 330.1» claim, en. vXAXX In de Sovjet-Unie. OosttEuropa en Chi na werd bijna drie procent meer olie ge wonnen dan in de eerste helft van 1979, waardoor de totale produktie van ge noemde landen in de eerste helft van dit jaar 362 miljoen ton bedroeg. Dat ging bijna 10 jaar goed. Toen kwam de bodem van de winstpot in zicht. Dan werkt polarisatie niet meer. Men snijdt er mee in eigen vlees. Dat feit vond slechts geleidelijk erkenning bij de vakbeweging. Als men zo lang de ander als tegenstander heeft beschouwd en behandeld en als dat bovendien goede resultaten afwierp, is het moeilijk snel overstag te gaan naar een andere tactiek. De felheid van het verle den werkt nog na. Er kwam wel een aarzelende neiging tot loonmatiging, maar de mate waarin dat gebeurde was nog niet voldoende. Bovendien wilde men daarvoor troost prijzen hebben in de vorm van arbeids tijdverkorting zonder inlevering van loon, vermogensaanwasdeling en andere zaken die langs andere weg toch de arbeidskos ten weer opvoerden. Dat hielp dus niet. Er was een echte ommekeer nodig. (Van onze redactie economie) NEW YORK. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hebben in de eerste helft van dit jaar een verlies geleden van 475 miljoen dollar. Dat heeft de Air Trans port Association (ATA) laten weten. Belangrijkste oorzaken voor het verlies zijn de stijging van de brandstofprijzen en de economische recessie in de Verenigde Staten. In de eerste helft van het vorige jaar bedroeg de gezamenlijke winst 247 mil joen dollar. De ATA verwacht voor geheel 1980 aanzienlijke verliezen, mogelijk de grootste uit de geschiedenis van de Ameri kaanse luchtvaart. De brandstofkosten zijn in de eerste helft van dit jaar al met I meer dan vijftig procent gestegen. Het hele jaar zullen de luchtvaartmaatschap- I pijen in de VS naar schatting tien miljard dollar voor brandstof uit moeten geven I tegen in 1979 6,5 miljard. I Het luchtverkeer in de VS is in de eerste I helft van 1980 vergeleken met die periode I van 1979 met een procent afgenomen. De I stijging van de kosten is dus niet veroor- I zaakt door het vervoer van een groter I aantal passagiers. De verliezen moeten voor een groot deel I worden toegeschreven aan de felle con- I currentie tussen de afzonderlijke maat- I schappijen op de voornaamste routes. J Sinds enige tijd bestaat er geen toezicht van de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart meer op de tarieven. Ook zijn de maatschappijen er vrij in hun routes uit te kiezen. Nieuw: flnsektenshow en Kikkershow Ook in Latijns-Amerika nam de pro duktie toe, namelijk met vier procent. Daardoor produceerde Zuid-Amerika in de eerste helft van dit jaar iets meer dan 135 miljoen ton ruwe olie. Vooral de uit breiding van de oliewinning in Mexico droeg daartoe bij. Waarom werkt de overheid aan dergelij ke regelingen? De hoeveelheid huisvuil en zwerfvuil wordt steeds groter. Verpakkingsmateri aal en met name de verpakking van dran ken heeft hierin een groot en nog steeds groeiend aandeel. De kosten van verwij dering van het huisvuil, die ten laste van de gemeenten komen, stijgen voortdurend en bedragen in Nederland al 120,- tot 150,- per ton. Wat de Europese Commissie wil is in de eerste plaats een beperking van de kosten van verwijdering van stadsafval, maar bovendien hoopt men een besparing van grondstoffen en energie te bereiken en tenslotte een meer doeltreffende bescher ming van het milieu. Echter, wanneer men de ontwerp-richt- lijn inzake de verpakking van dranken bekijkt, kan men zich toch afvragen of de Commissie wel op de juiste weg is. De richtlijn heeft betrekking op de ver pakking van alle soorten wijn, inclusief sherry, vermouth, mousserende wijnen etc., bier, gedistilleerde dranken, azijn en eetbare oliën (hoewel men deze produkten moeilijk dranken kan noemen), melk en melkdranken met uitzondering van yog hurt, mineraalwater, frisdranken en ten slotte vruchten- en groentesappen. Onder „drankverpakking” wordt ver staan de individuele afzonderlijk afgeslo ten fles, blik, pot, karton of andere ver- pakkingsvorm, welke een drank bevat en is vervaardigd van glas, metaal, kunststof, papier of enig ander materiaal, kortom alle verpakkingsvormen. Wat de Europe se Commissie wil is, dat, waar het de hiervoor genoemde produkten betreft, over uiterlijk tien jaar na afkondiging van de richtlijn alle eenmalige verpakkingen” behalve in specifieke en exceptionele ge vallen”, zoals de richtlijn dit uitdrukt, van de Europese markt zijn verdwenen. Om dit te bereiken zullen alle drankver pakkingen moeten worden voorzien van de opdruk „retourneerbaar” en zal op iedere verpakking statiegeld moeten rus ten. Ook dit laatste zal onder vermelding van het betreffend bedrag duidelijk op de verpakking moeten worden aangegeven. Om niet de indruk te wekken van discri minatie verbiedt de Europese Commissie dus geen enkele vorm van verpakking maar betrekt, wat geheel nieuw is ook metalen en papieren verpakkingen in de statiegeldregeling. Echter statiegeld op blik of bijvoorbeeld een kartonnen ver pakking zou toch wel eens tot verminde ring of zelfs totale verdwijning van deze verpakkingsvormen kunnen leiden. Het is nog maar de vraag of de detail handel over ruimte, personeel en de finan ciële middelen beschikt om al deze lege kunststof, metalen en papierverpakkin- gen, die uiteraard niet opnieuw afgevuld, maar gerecycleerd zouden moeten wor den tegen terugbetaling van statiegeld in te nemen. Om nog maar niet te spreken van de hygiënische problemen verbonden aan de terugname van deze vieze verpak kingen. Bovendien moet de detaillist zich wel realiseren, dat de richtlijn hem ook ver plicht om van wie dan ook een lege, re- tourneerbare verpakking aan te nemen van de soort, de maat en het merk, als hij verkoopt en het betreffende statiegeld te rug te betalen. In Nederland, maar ook in de andere EG-landen worden al geruime tijd en met veel succes glasverpakkingen zonder sta tiegeld hetzij via de bekende glasbakken of via gescheiden inzameling buiten het overige huisvuil gehouden. Wie kent ook niet de inzamelingen van oud papier? Een bewijs dat ook zonder wettelijke maatre gelen de consument, wanneer hij maar goed geïnformeerd is, bereid is aan het afvalprobleem mee te werken. Het totale probleem van het huishoude lijk afval moet ook opgelost kunnen wor den zonder een verplichte statiegeldrege ling voor de traditioneel eenmalige ver pakkingen. Het is te hopen, dat men ook in Brussel tijdig tot dit inzicht zal komen. 131.8 702 96,8 1062 15,11 42,S 188,8 28,71 74, 45,S 114,» 502 69, 84,8 192 1212 1352 53, 107,51 56,71 100,74 Mocht deze mededeling nogal beroering hebben veroorzaakt met name bij het be trokken bedrijfsleven, inmiddels is be kend geworden, dat op Europees niveau nog veel verdergaande plannen in de maak zijn. Het ligt namelijk in de bedoe ling van de Europese Commissie, het „da gelijks bestuur” van de Europese Ge meenschap, om op korte termijn een richtlijn (een wettelijke regeling, die alle lidstaten van de Europese Gemeenschap verplicht het bepaalde binnen een vastge stelde tijd in de nationale wetgeving op te nemen) betreffende de verpakkingen van dranken aan de Raad van Ministers van de EG voor te leggen. De transactie zal, volgens Ahold, geen nadelige gevolgen hebben voor de werk gelegenheid bij Jacques Borel Catering, waar ruim 450 mensen in dienst zijn. De SER-Fusie-commissie en het ministerie van Economische Zaken zijn ingelicht. De betrokken ondernemingsraden zijn om advies gevraagd, terwijl de vakbonden Dat schrijft het Amerikaanse vakblad voor olie- en gasindustrie Oil and Gas Journal. De ontwikkeling in de afzonderlijke we relddelen liep nogal uiteen. In het Midden oosten werd de produktie verminderd, en wel met twee procent tot 505 miljoen ton. De helft daarvan werd door Saoëdi-Ara- bië geleverd. De West-Europese olieproduktie nam daarentegen met twaalf procent toe tot hij veronderstelt dat de ander niet bekent kan hij het beste wel bekennen, want dan is hij voorgoed van strafvervolging af. Dus bekent hij. De ander bevindt zich in dezelfde situatie. Hij bekent dus ook. Dus vinden ze inderdaad hun beste oplossing niet. Die wordt alleen bereikt als ze onder ling kunnen overleggen. Nu is het gevangenendilemma alleen maar een gelijkenis. Prof. Van den Doel heeft er echter op gewezen dat iets soort gelijks kan gelden voor de betrekkingen op de arbeidsmarkt. Daar wordt wél overlegd. Op grond van dat overleg is het mogelijk dat de partijen hun beste oplos sing vinden. Zij hebben namelijk beide belang bij voldoende loonmatiging. In het betoog van Van den Doel wordt niet erg duidelijk waarom zij die oplos sing niet vinden. Ik geloof dat dit het beste kan worden verklaard door de gelijkenis van het gevangenendilemma nog iets ver der door te trekken dan hij doet. We moeten de partijen dan, zoals gezegd, zien als gevangenen van hun onderlinge wan trouwen. Ze praten dan wel met elkaar, maar meer om hun gedachten te verber gen dan ze tot uiting te brengen. Waar komt dat diepe wantrouwen van daan? Voornamelijk uit voorafgaande er varingen. Omdat beider belang in geval van hoge werkloosheid op één lijn ligt, kunnen zij er op vooruitgaan door onder linge samenwerking. Maar dat is niet al tijd zo geweest. In de jaren zestig was de werkgelegenheid niet of nauwelijks in het geding. Er was 15 jaar geleden een zo grote winstbuffer in het bedrijfsleven aanwezig dat de vakbeweging door straf optreden zonder gevaar voor de werkgele genheid grote loonstijgingen kon binnen halen. Ook wat dit betreft is er een gelijke nis, namelijk met een spel met een con stante gezamenlijke uitkomst. Er was een gegeven bedrag te verdelen. Wat de één meer had kreeg de ander minder. In zulk een situatie heeft samenwerking geen zin en wordt de beste uitkomst bereikt door polarisatie. Jacques Borel Catering is in ons land een van de grootste organisaties op het gebied van het beheren van bedrijfsres taurants, restauratieve dienstverlening aan culturele centra en andere instellin gen. Het bedrijf zal naar verwachting te gen het einde van dit jaar ongeveer 100 projecten in beheer hebben. Ook in het buitenland, voornamelijk in Algerije, is Jacques Borel Catering BV actief. Die aanzet is er nu. De Industriebond FNV heeft veel invloed. De leiding geniet in het algemeen bij de leden veel vertrou wen. Er hangt dus echt een belangrijke verschuiving in de lucht. Nadere onder- handelingen met de werkgeversorganisa ties zullen moeten leren of er een nieuw harmoniemodel voor de arbeidsmarkt in zit. De omstandigheden heeft men mee, want de belangen zijn nu eenmaal gelijk gericht. De voorwaarden die het discus siestuk noemt, zullen nog moeten worden afgetast op hun hardheid. Men wil naar overeenkomsten over ge waarborgde werkgelegenheid. Dat is voor de werkgevers erg moeilijk. Zij zijn af hankelijk van de afzetmogelijkheden en die kunnen van tevoren moeilijk worden vastgelegd. Als men zich verplicht werk nemers in dienst te houden ook als daar voor naar later blijkt geen werk is, komt men opnieuw vast te zitten. Zo kan het dus niet. Verder kunnen werkgeversorganisaties wat dit betreft hun leden niet binden. Arbeidsplaatsovereenkomsten kunnen al leen worden aangegaan door afzonderlij ke ondernemingen. Het is dus zaak, af te tasten wat de Industriebond op het achterste van de tong heeft. Meestal moeten voorwaarden zoals deze worden gezien als een ope ningsbod, van waaruit misschien conces sies kunnen worden gedaan. Dat geldt niet alleen tegenover de werkgevers, maar ook tegenover de eigen leden. Een wig moet met het dunne eind het eerst er in. Uiteindelijk wil de Industriebond toch weer naar hógere lonen, maar dan als uitkomst van verbetering van de werkge legenheid. Het gaat immers om een pro gram voor de jaren tachtig. Men wil dus weer terug naar een situatie, waarin de werkgelegenheid niet meer in het geding is en waarbij meer loon minder winst betekent en omgekeerd. Als dat er op den duur weer in zit, zal ieder daar vermoede lijk vrede mee hebben. Maar het zal van hier en nu uit wel een lange weg zijn. Het is duidelijk dat zij beiden belang hebben bij ontkenning. Maar die oplos sing vinden zij niet, omdat zij van elkaar niet weten wat ze doen. Zij kunnen alleen maar voor zichzelf het beste er van ma ken. Er zijn dan twee mogelijkheden. Als de een veronderstelt dat de ander bekent, kan hij ook zelf het beste bekennen. Als ZAANDAM (ANP). Ahold heeft in principe overeenstemming bereikt met Jacques Borel International U.S.A, in Pa rijs over een vergroting van haar deelne ming in het kapitaal van Jacques Borel Catering BV van 40 procent naar 90 pro cent. De overige 10 procent is in handen van OGEM Het discussiestuk ,Een beleid voor de tachtiger jaren’ van de Indu striebond FNV kan het begin van een doorbraak betekenen voor de ar beidsverhoudingen. Men komt daarin tot de erkenning dat gekozen moet worden tussen meer loon of meer werkgelegenheid en kiest dan het laatste. Beide partijen op de arbeidsmarkt hebben belang bij zulk een ontwikkeling. Meer werk voor de werknemers betekent meer winst voor de werkgevers. Waarom hebben zij elkaar ondanks ge lijkgerichte belangen tot dusver niet kun nen vinden? Doordat er een muur van onderling wantrouwen tussen hen in stond. Zij waren gevangenen van dat wan trouwen. Gevangenen die van elkaar ge scheiden zijn kiezen meestal niet wat voor henzelf het beste is. Tot voor kort kon het uitblijven van een centraal akkoord dan ook worden verklaard aan de hand van het zgn. gevangenendilemma. Men moet zich daarbij twee gevangenen denken die van een gezamenlijk misdrijf worden verdacht. Het bewijs is nog niet geleverd en zij bevinden zich in voorlopi ge hechtenis. Onderling kunnen ze geen contact met elkaar hebben. De justitie probeert ze tegen elkaar uit te spelen. Zij belooft aan degene die bekent, terwijl de ander blijft zwijgen, definitieve vrijlating. De ander wordt dan zwaar gestraft. Als ze allebei bekennen worden ze matig ge straft. De bekentenis geldt dan als ver zachtende omstandigheid. Als ze geen van beiden bekennen en het bewijs wordt ook niet buiten hen om geleverd worden ze voorlopig op vrije voeten gesteld. De inwoners van de Westduitse stad Laatzen, in de buurt van Hannover, hebben hun eigen oliebron in de achtertuin De ja-knikker is dag en nacht in bedrijf.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15