ACCENT OP MILITAIRE DOELEN Politie arresteert Bologna verdachte Arabieren dreigen met oliesancties Chinese minister stelt Carter belooft miljoenen werk bezoek aan India uit Zuid-Korea weert SWAPO verdeeld Ook tegen Nederland Civiletti ai in 22-jarige Italiaan in Nice Groot-Brittannië voorziet zelf Zwitserland kan in oliebehoefte in twee maanden Mijnals nieuwe voorzitter NMR april op hoogte van Billy-gate na uitspraak over Caprivi-strook Dagblad: troepen VS nog jaren in Zuid-Korea 1 delegatie Amnesty k V Minister Zimbabwe beschuldigd van moord op blanke atoombom maken 3 BINNEN- EN BUITENLAND D O N D E R D AG 7 AUGUSTUS 1 9 8 0 Foto’s leur lliet Dr. Gaz ken ind itie aai uim de is laald i het man- i iets kor- oek icor (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Ver enigde Staten gaan binnen kort hun atoomstrategie wijzi gen. Daartoe heeft president Carter onlangs een richtlijn ondertekend, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Washing ton, vernomen. Het accent bij een kernaanval op de Sovjet- Unie zal voortaan niet meer op bevolkingscentra liggen, maar op militaire doelen. door Nico Scheepmaker X trijfël f- (Van onze redactie buitenland) Carter. Huang Hua Atoomstrategie VS wordt gewijzigd wee uit- iuk- cha- oor- itigd sten- trne- van eeld. assa- met Mevrouw Sacharov, dus Jelena Bonner, liet ons plaatsnemen in de twee stoelen die in een kantoorachtige kamer stonden, en ging zelf, met haar rechterhand haar hoofd ondersteunend, languit op het bed liggen, ondertussen paffend aan een siga retje. Dikke brilleglazen, die ons eraan herinnerden dat zij, na veel buitenlandse druk, een keer toestemming kreeg haar oog in Italië te laten opereren, en peper- en-zoutkleurig grijs haar. Geen vrouw bij wie je je niet meteen op je gemak voelt. Zijzelf had trouwens ook geen behoefte aan vormelijk gedrag, en af en toe zette zij haar bril bovenop haar haar. Er stond nog een tafel met een oude schrijfmachine in de kamer, en langs de wanden stonden beoekenkasten, met veel foto’s vóór de boeken. Van haar zoon Aljosja, die zonder zijn verloofde Liza in Amerika bij zijn zuster Tanja woont. traal uit- van iela- ïijn- van de che- van V in een •t 0,6 ireau maal eids- (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Uit voorlopige cijfers van het Britse ministerie van Energie blijkt dat het olieverbruik in Groot-Brittannië zo sterk is afgenomen dat het land nu voldoende olie produceert om de eigen behoefte te dekken. In het tweede kwar taal van dit jaar bedroeg zowel het ge bruik als de produktie van de olie 19,5 miljoen ton. Dat komt overeen met 1,56 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Hët verbruik was 13,5 procent minder dan in het tweede kwartaal van het afgelopen jaar. De vermindering van het olieverbruik is geen typisch Brits verschijnsel. Ook in andere Westerse landen hebben het hoge niveau van de olieprijzen en de economi sche recessie de vraag naar olie duidelijk doen afnemen. Volgens de nieuwe strategie worden de Amerikaanse raketten voornamelijk ge- TOKIO (AFP). De Verenigde Staten zullen de eerstkomende jaren zeker geen eenheden van hun landstrijdkrachten uit Zuid-Korea terugtrekken. Volgens het Ja panse blad Nihon Keizai heeft Washing ton dit aan Japan laten weten. In juli van het vorig jaar deelden de VS mee, dat zij hun voorgenomen terugtrek king van troepen uit Zuid-Korea zouden opschorten tot 1981. Met het oog op de militaire inspanningen waarvan Noord- Korea onlangs blijk heeft gegeven, zou de Amerikaanse regering besloten hebben, de terugtrekking nog verscheidene jaren uit te stellen. De sterkte van de Amerikaanse leger eenheden in Zuid-Korea wordt geraamd op 39.000 man. Voorts bevinden zich daar 70 toestellen van de Amerikaanse lucht macht. Volgens de laatste Amerikaanse bereke ningen beschikte Noord-Korea eind 1979 over 40 divisies of 600.000 militairen. Dit is ongeveer 160.000 man meer dan eerdere schattingen. Voorts beschikken de Noord- koreanen over 2.150 tanks en 570 operatio nele vliegtuigen. Daartegenover staan aan Zuidkoreaanse kant ongeveer 700 tanks en 250 gevechtsvliegtuigen, aldus Nihon Keizai. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren gezegd, dat hij binnenkort een economisch vernieuwingsprogramma openbaar zal ma ken, dat de werkgelegenheid moet doen toenemen en de Amerikaanse industrie nieuw leven in moet blazen. Voor de National Urban League, een organisatie die zwarten in de VS helpt met het vinden van woonruimte en werk, verklaarde Carter, dat zijn plan miljoenen nieuwe banen zal opleveren en het energietekort zal helpen bestrijden. Een dag eerder sprak Ronald Reagan, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, voor de Urban League. Reagan, die zijn zwarte landgenoten opriep op hem te stemmen op 4 november, hield zijn gehoor voor dat president Carter de afgelopen vier jaar niets anders heeft gedaan dan werkverschaffings projecten op korte termijn te organiseren. In plaats van recessie is groei van de economie nodig, waardoor in de particuliere sector solide banen beschikbaar komen, aldus de oud-gouverneur van Californië. ,'hut- ider- :>ble- lijke i zal ertig ewel derd leeft alle- jt af kle- aan- 370 irter onds mil- •hap- at is it in rordt 1979 vèili- •dam s ge- i 200 meer verk- zijn! werk irder bete rijke ings- s het ikba- /oor- OESAKA (AFP). In de zwarte bevrij dingsbeweging voor Zuidwest-Afrika (Na mibië) SWAPO is een definitieve scheu ring ontstaan als gevolg van een verkla ring van de voormalige vice-voorzitter van de SWAPO, Mishake Albert Muyon- go, die gisteren in Loesaka zei dat de Caprivistrook autonomie moet krijgen. Muyongo en acht andere leden van de SWAPO-leiding werden op 23 juli door het Centrale Comité ontslagen. Zij werden er toen al van beschuldigd een scheiding te willen bewerkstelligen van het oostelijke gedeelte van Namibië, waarin de Caprivi strook is gelegen. mo- ?ers- ■ren. ügd het ioor rko- ant- nuit nte- aan- ipril Xrn- nale ver- per- laar pen ver- I ko- De i op daag het richt op het militair-industrieel complex in de Sovjet-Unie, op het politieke appa raat en op vliegvelden. Dat zou een be perkte kernoorlog mogelijk maken. De critici, bijvoorbeeld Pax Christi Neder land, vragen zich af of een beperkte atoomoorlog wel mogelijk is en of die niet voortdurend zal escaleren. Volgens sommige defensiefunctionaris- sen is het de bedoeling dat de MX-raket- ten die de Amerikanen aan het ontwikke len zijn een sleutelrol in de nieuwe strate- tie gaan vervullen. Deze raketten kunnen tien kernkoppen vervoeren. De mogelijkheid een beperkte kernoor log te voeren is al jarenlang een stok paardje van president Carters adviseur Brzezinski. Carter zelf geloofde toen hij president werd niet in die mogelijkheid. De planning van het Amerikaanse minis terie van Defensie is de laatste jaren ech ter steeds meer in die richting gegaan. „Veel mensen daar vinden dat vreemd”, vertelde ze, „maar onze familieband is zo hecht dat ik het vreemd zou vinden als hij niet bij zijn zuster introk, zolang Lize geen toestemming krijgt naar Amerika te emi greren”. Helaas wist ik toen nog niet dat Lenin, een paar huizenblokken verderop in dezelfde Tsjkalova Straat, op nummer 19, in september 1893 en in januari 1894 een tijdje bij zijn zuster A I. Elizarovaja had gewoond, zodat Aljosja een lichtend voorbeeld had. Verder foto’s van Tanja en haar man en hun twee kinderen Matvjej (6) en Aanna (4), foto’s van Andrej Sacha rov, al dan niet in bed liggend, en een rijtje foto’s van dissidente vrienden en vrien dinnen. Van Sacha Galitsj, de toneel- schrijver-troubadour die een paar jaar geleden in Parijs overleed. Van Tatjana Velikanova (ten gevolge van de Olympi sche Spelen gearresteerd), Viktor Nekip- jelov (idem dito), Tatjana Osipova (idem dito), Malva Landa (idem dito) en Sacha Lavoet :idem dito). Een portrettengalerie van delinquenten, zou de oningewijde dus kunnen denken, in werkelijkheid een por trettengalerij van het beste wat de Sovjet- Unie momenteel aan fatsoen en morele moed heeft te bieden. tigato in de komende weken aan Italië kunnen worden uitgeleverd, in verband met het tegen hem uitgevaardigde inter nationale arrestatiebevel. De moeder van Affatigato liet gisteren het Italiaanse persbureau ANSA in Flo rence weten, dat haar zoon zaterdag op het moment van de aanslag in het buiten land was en dat hij dus niets te maken kan hebben met de bomexplosie. Enkele duizenden mensen waren overi gens gisteren op de dag van nationale rouw in Italië bijeengekomen in Bologna om de laatste eer te bewijzen aan de slachtoffers van de aanslag van zaterdag. In het gehele land werd het werk voor een uur neergelegd. In de basiliek in de stad, waar de hoogste vertegenwoordigers van staat, regering en politieke partijen bijeen waren, stond slechts een achttal kisten. De familie van de meeste slachtoffers had er de voorkeur aan gegeven de begrafenis plechtigheid in eigen kring te regelen. Paus Johannes Paulus II zei in een telegram aan president Pertini te hopen, dat Italië zal voortgaan met „opbouw in liefde die zelfs de verschrikking van terro ristische krankzinnigheid overwint. PEKING-NEW DELHI. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken. Huang Hua, heeft zijn voor oktober vastgestelde bezoek aan India uitgesteld, zo heeft een Chinese woordvoerder gisteren in Peking bekendgemaakt. Het uitstel volgt op de erkenning vorige maand door India van het door Vietnam en de Sovjet-Unie gesteunde Cambodjaanse bewind van Heng Samrin. In de Chinese pers is deze erkenning als „dwaas” bestempeld. China, dat het verdreven Cambodjaanse regime van Pol Pot steunt, noemde de erkenning van het bewind van Heng Samrin een betreurenswaardige stap die het aanzien van India slechts kan schaden. Een Chinese woordvoerder in New Delhi liet gisteren weten dat de erkenning geen enkele rol heeft gespeeld bij de beslissing het bezoek van Huang Hua uit te stellen. De minister zou „te druk bezet” zijn. Er staat één foto in die portrettengalerij die er wat uitspringt: de foto van een gravure van ene dr. Gaz, een van origine Duitse gevangenisarts die in de 19e eeuw onder de Russiche gevangenen een zeer goede naam had als humaan en zorgzaam man. Toen welEr hangt ook nog een schilderij aan de wand dat er uitspringt: het is van Victor Sparre, een tafel zoals Klaas Gubbels die bij ons schildert, met daarop een brandende kaars en een doos je lucifers. „Voor Andrej en Jelena”, heeft de schilder er op gezet. Het schilderij deed me denken aan een gedicht van Paster nak: „De sneeuwstorm veegde met groot misbaar Over velden en landen Er brandde een kaarsje op het dressoir, en dat kaarsje bleef branden”. Bij Pasternak stond dat kaarsje ook op de tafel, maar de vertaler maakte er, door rijmdwang ge dwongen, een dressoir van. We vroegen mevrouw Sacharov hoe zij en haar man (eens de vader van de Russische water stofbom, nu de vader van het Russische dissidentendom) leven in de stad Gorki, waarheen zij verbannen zijn. U weet, Sa charov werd in de Russische kranten van allerlei beschuldigd, maar een rechtszaak is nooit tegen hem aangespannen, een aanklacht is nooit ingediend, hij is er zelfs nog steeds niet achter wie nu eigenlijk het bevel heeft gegegen hem, met veronacht zaming van alle Sovjet-wetten, op te pak ken en klem te zetten in Gorki. „De com mandant van een kamp is tenminste nog verantwoordelijk voor het leven van zijn gevangenen, maar wie er verantwoorde lijk is voor Sacharov weten we niet”, zei Jelena verbitterd. Er staat 24 uur per dag bewaking voor de deur. Ze mogen gaan wandelen en boodschappen doen, maar dan loopt er altijd een KGB-er mee. Eén keer waren ze naar de schouwburg ge weest: „Een kat op een heet zinken dak” van Tennessee Williams. Toen Sacharov tijdens een wandelingetje onverwacht op straat een oude studiegenoot ontmoette en met deze een boekwinkel binnenliep, sleurde de KGB de oude vriend meteen bij hem vandaan, de winkel uit. Ze hadden één kennis in Gorki wonen, die na enige bezoekjes door de KGB op het rantsoen werd gezet van één bezoek per twee maan den. Maar Jelena Bonner-Sacharova mag intussen vrijelijk tussen Gorki en Moskou heen en weer reizen, zonder dat ze gefouil leerd wordt. Dat is een uur of acht rijden, ook geen pretje dus, maar ze gaat toch consequent een paar dagen per week naar Moskou. Sacharov kookt dan zijn eigen potje, maakt het bed op, doet boodschap pen, houdt zover mogelijk zijn vaklitera tuur bij en schrijft protestbrieven tegen de aanwezigheid van de Sovjets in Afgha nistan en de USSR (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. - De Zimbabwese mi nister van Arbeid, Edgar Tekere, is gisteravond gevangen genomen en in staat van beschuldiging gesteld in ver band met de moord op een blanke boer. Volgens de politie zijn ook enkele andere personen gearresteerd. Volgens ooggetuigen maakte Tekere deel uit van een groep mannen die maandag de boerderij van de 68-jarige blanke William Adams overviel en de boer doodschoot. Bij een huiszoeking zijn in de woning van de minister vuur wapens aangetroffen. De 43-jarige Tekere is secretaris-ge- neraal van Moegabes ZANU-PF en be hoort tot de radicale vleugel van deze partij. De radicalen verwijten premier Moegabe dat hij teveel concessies doet aan de blanke minderheid. Inmiddels heeft het Rhodesisch Front, de partij van de blanken, in het parlement een debat over de zaak geëist. Het Rhodesisch Front wil bo vendien dat de regering zich niet met de kwestie bemoeit, hetgeen inmiddels is toegezegd door vice-premier Moe- zenda. Algemeen wordt de arrestatie en be schuldiging van Tekere gezien als een zware klap voor premier Moegabe. (Van onze redactie buitenland) BERN. Zwitserland is in staat om binnen twee maanden enkele atoombom men te maken. Dit maakte een Zwitserse regeringswoordvoerder gisteren bekend. Tegenstanders van kernenergie die pro testeerden tegen de verkoop van een in stallatie voor zwaar water aan Argentinië hadden gesteld dat Zwitserland zowel de technologie als het plutonium bezit om „binnen een paar dagen een tiental atoom bommen te maken”. De regeringswoordvoerder zei verder dat Zwitserland niet van plan is tot pro duktie van atoombommen over te gaan en dat het vreedzaam onderzoek met plutoni um onder controle staat van het Interna tionaal Bureau voor Atoomenergie. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Nationale Mili taire Raad (NMR) van Suriname heeft sergeant Mijnals uit zijn midden benoemd tot voorzitter. Dit meldt het Surinaamse ministerie van Buitenlandse Zaken. Mij nals volgt sergeant-majoor Sital op, die vorige week zijn ontslag aanbood. Sergeant Mijnals was vice-voorzitter van de NMR en bekleedde die post sinds raadslid Van Rey tot minister van Leger en Politie was. benoemd. Het ministerie maakte voorts bekend, dat het voormalige raadslid sergeant Abrahams is benoemd tot eerste luite nant, belast met de leiding over de militai re politie (Van onze redactie buitenland) BAHREIN-RIAD. Saoedi-Arabië en Irak, de twee grootste olieleveran- ciers ter wereld, hebben gedreigd hun economische en politieke banden te verbreken met elk land dat de Isrealische annexatie van Oost-Jeruzalem aanvaardt. Dat staat in een verklaring die gisteren werd uitgegeven na een bezoek van de Iraakse president Saddam Hoessein aan de Saoedische koning Khaled. Uit de verklaring blijkt dat de aange- kondigde sancties ook gelden voor landen die hun ambassade in Jeruzalem handha ven, zoals Nederland. Het is de bedoeling dat de Nederlandse ambassade inderdaad in die stad blijft. Een woordvoerder van het ministarie van Buitenlandse Zaken in Den Haag herhaalde gisteren wel het Nederlandse standpunt, dat Oost-Jeruzalem wordt be schouwd als door Israel geannexeerd ge bied. Het besluit daartoe van de Knesset wordt door Nederland betreurd, aldus de woordvoerder. Functionarissen van de Saoedische hoofdstad Riad hebben laten weten dat op 16 augustus in Marokko een speciale com missie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Islamitische Conferentie bijeen zal komen om het Israëlische be sluit tot annexatie van Oost-Jeruzalem te bespreken. Het bezoek van de Iraakse president Hoessein aan Riad wordt in het algemeen als verrassend beschouwd. Het is het eer ste bezoek van een Iraakse president aan Saoedi-Arabië, sinds de Iraakse monar chie in 1958 door een revolutie ten val kwam. (Van onze redactie buitenland) NICE-BOLOGNA. De Franse politie in Nice heeft gisteren de 22- jarige Italiaan Marco Affatigato ge arresteerd, die ervan wordt verdacht verantwoordelijk te zijn voor de bom aanslag vorige week zaterdag op het centraal station van Bologna. Daarbij kwamen 78 mensen om het le ven, terwijl bijna 200 mensen gewond raakten. Affatigato, die samen met zijn broer, schoonzuster en een onbekende man in hechtenis werd genomen, zou door ooggetuigen zijn herkend als de man, die kort voor de zware explosie in het station wegrende. In 1978 was tegen hem reeds een inter nationaal arrestatiebevel uitgevaardigd wegens heroprichting van de fascistische partij in Italië. Vorige maand werd hij bij verstek veroordeeld als medeplichtige van Mario Tuti. Deze werd ervan beschul digd precies zeven jaar geleden bij Bolog na de aanslag op de Italië-Express te hebben georganiseerd, waarbij 12 mensen om het leven kwamen. Volgens Franse politiekringen zou Affa- over deze zaak met de linkervleugel van de partij willen voorkomen. De nieuwe strategie heeft tot doel een Russische aanval af te schrikken door de nadruk te leggen op een selectief Ameri kaans antwoord. De regering-Carter zou dat een van de beste middelen vinden om een oorlog met de Sovjet-Unie te voor komen. Volgens critici betekent de nieuwe atoomstrategie echter een verlaging van de drempel om een kernoorlog te begin nen. In de oude gedachtengang moesten de Amerikaanse kernwapens op de grote Russische steden gericht worden om zo doende elk gebruik van kernwapens uit te sluiten vanwege de verschrikkelijke ge volgen. Verwacht werd dat de Sovjet-Unie om die reden van een offensief zou afzien. Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe Amerikaanse atoomstrategie pas officieel bekend worden gemaakt na de conventie van de Democratische Partij. President Carter zou zodoende een debat (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse mi nister van Justitie, Benjamin Civiletti, was al in april op de hoogte van betalin gen van Libië aan Billy Carter, de broer van de Amerikaanse president. Omdat Civiletti op de hoogte kwam van de affaire via zeer geheime bronnen, wil de hij deze informatie niet met anderen bespreken. Dit heeft het Amerikaanse mi nisterie van Justitie gisteren bekend ge maakt. In kringen van de Senaat is verno men dat deze bekendmaking een belang rijke rol zal spelen in het onderzoek naar de affaire Billy-gate. Functionarissen van het Witte Huis wer den pas op 11 juli op de hoogte gesteld van de zaak, terwijl president Carter er pas op 15 juli van hoorde. Justitiemedewerkers die het onderzoek verrichten naar de ge dragingen van Jimmy’s broer in Libië, kwamen later via andere kanalen achter de Libische betalingen aan Billy. De gerechtelijke commissie uit de Se naat, die het onderzoek naar de affaire leidt, heeft laten weten dat Carter, na diens verklaring van maandag via de tele visie over de zaak, waarschijnlijk niet meer voor de commissie behoeft te ver schijnen. De president had zich daartoe bereid verklaard. De commissie zal het onderzoek overigens pas voortzetten na 17 augustus, als de conventie van de De mocratische Partij is afgelopen. (Van onze redactie buitenland) TOKIO-LONDEN. Zuid Korea heeft geweigerd een delegatie van Amnesty In ternational tot het land toe te laten. De delegatie, bestaande uit de Nederlandse advocaat Dick Oosting en zijn Ameri kaanse collega Edward Baker, kreeg van de Zuidkoreaanse ambassade in Tokio geen visa. Volgens een verklaring van de ambassade zou de delegatie „bij een toe komstige gelegenheid hartelijk welkom zijn”. De twee leden van Amnesty Internatio nal wilden in Zuid-Korea nagaan of be richten juist zijn, die melden dat op grote schaal politieke tegenstanders van de re gering worden gearresteerd en in de ge vangenis gemarteld. De beide juristen hadden onder andere willen onderzoeken hoe de Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae-Joeng het maakt, die eveneens is gearresteerd. In een giste ren door de regering in Seoel gepubliceer de brochure wordt hij ervan beschuldigd openlijk de zijde van het communisme te hebben gekozen. Tegen de oppositieleider wordt een proces voorbereid. Een woordvoerder van Amnesty Inter national noemde het gisteren een veront rustende zaak dat de Zuidkoreaanse auto riteiten geen onderzoek naar het lot van haar politieke tegenstanders wil toestaan. „De weigering om ons een onderzoek in te laten stellen heeft onze bezorgdheid nog vergroot over de misstanden die ons ter ore zijn gekomen”, aldus de woord voerder. Een vrouwelijk familielid van een van de 78 slachtoffers van de bomaanslag in Bologna, overmand door emoties gisteren tijdens de uitvaartplechtigheid in de Italiaanse stad

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3