Executies in Teheran Woedende menigte belaagt Iraniërs in New York Koffiehuis herrijst op röntgenafdelingen V Bureau woninginrichting gematigd optimistisch DamiatePèrs „Gezamenlijk FNV-beleid voor 1981 moeilijk” „Kritieke situatie” Resultaten beter dan verwacht Junta Bolivia arresteert Volgens voorzitter ABVA-KABO: Lammers houdt salaris stakende Grote treinroof in zuid-Italië me Groot tekort artsen vastgesteld Ex-kampbewaker berooft zich Ministerraad van het leven op Ameland IJmuider Courant Weer arrestatie in explosiezaak Le Schapendoder afgeschoten Op grote schaal vissterfte langs grote rivieren Schotten vragen onafhankelijkheid „Egypte schuldig aan vastlopen vredesgesprek” journalisten ambtenaren in DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 4 DO1 IL: J UB BINNEN. EN BUITENLAND bevonden. Egidi NEW mensen Iraniërs IJML feit dat beperk' Noordz dam kt Velsen weest. wers d bark S fregat passere massaa ven en hoop schepe Daar z men, h vertoef VEI koets! woeni staan* ge Ej van t leeuw deze eerste eeuwi gende aan d de ee krijge zich ginpe schiei (Va (Van onze redactie buitenland) YORK/LONDEN/TEHERAN. Honderden politie- hebben gisteravond in New York een groep van 70 moeten beschermen tegen een woedende menigte van ongeveer 400 mensen, die het islamitisch centrum wilden be stormen waarin zich de Iraniërs 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0(80 j 1 (Van onze redactie binnenland) 155,00 nog (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De mening dat de recessie met de daaraan gekoppelde inkomensdalingen ook ten koste zou gaan van de woninginrichting, lijkt niet bewaarheid te worden. (Van onze redactie buitenland) ROME. Overvallers hebben vanoch tend de postwagen van de sneltrein Paler mo-Rome leeggeroofd. De grootte van de buit staat nog niet vast. De rovers gingen er met een groot aantal postzakken van door, waarin geld en waardepapieren. Volgens de politie trokken de overval lers in de buurt van de Zuiditaliaanse stad Salerno aan de noodrem, waarna zij met hulp van medeplichtigen, die langs de spoorlijn wachtten, het bewakingsperso neel van de postwagen gewapenderhand overmeesterden. De politie is later op de morgen met behulp van helikopters een zoekactie begonnen in de streek van de overval. Een maand terug hebben overvallers geprobeerd dezelfde trein te beroven. Zij gingen er zonder buit vandoor, toen zij merkten dat zich ongeveer vijftig politie agenten in de trein bevonden. In Iran heeft de ayatollah Khomeini gisteren fel uitgehaald naar alle landen die het besluit van het Israëlische parle ment steunen om Jeruzalem tot eeuwige hoofdstad uit te roepen. De geestelijke leider zei niet te geloven dat de Amerika nen het Israëlische besluit werkelijk ver oordelen. „Het zijn listen”, zo zei hij. Tot twee maal toe moesten de bussen met de Iraniërs die op weg waren naar Washington omkeren voor een woedende menigte die met stenen en flessen gooide. De Iraanse studenten wilden zich bij hun landgenoten voegen die voor het Witte Huis een hongerstaking houden. Een deel van de gisteren vrijgelaten studenten is daar al aangekomen. Volgens een woord voerder zullen ze morgen, en misschien vandaag al, opnieuw ten gunste van de ayatollah Khomeini demonstreren. De Iraniërs maken deel uit van de groep van bijna 200, die twee weken geleden in Washington werd gearresteerd en gister ochtend op vrije voeten werd gesteld. Het Noord-Zuidhollandse koffiehuis voor het Centraal Station in Amsterdam krijgt meer en meer zijn oude glorie terug. De herbouw van het koffiehuis moet afgerond zijn als het metrostation bij CS in oktober klaar is. De opleidingscapaciteit in de universi taire klinieken voor toekomstige specialis ten op dit terrein is niet toereikend. Het gebrekkig functioneren van de universi taire radiodiagnostiek tast de gezond heidszorg aan. Voor wetenschappelijk on derzoek is nauwelijks tijd. Vanochtend vroeg zijn in de Iraanse hoofdstad Teheran 14 mensen doodge schoten. Dertien van hen waren veroor deeld wegens deelname aan het „complot tegen de staat” dat vorige maand werd ontdekt. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Een wegens oorlogs misdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde ex-SS’er uit Limburg, is gis termorgen om het leven gekomen. De 62- jarige slaagde erin op de spoorbaan ach ter de Rijks Psychiatrische Inrichting te Eindhoven waar hij werd verpleegd te komen en liep daar onder een passeren de trein. De man werd in december 1976 veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf we gens het plegen van oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid. Van mei 1942 tot september 1943 was hij als SS’er bewaker in het kamp voor Pools- joodse dwangarbeiders in het Russische Bobruisk. Onder zijn leiding zijn enige honderden gevangenen omgekomen. In 1975 kwam zijn rol als kampbewaker aan het licht tijdens een proces in West- Duitsland. In augustus van het jaar daar op werd de Limburger gearresteerd. De omzetten van grote vestigingen (met een oppervlakte van meer dan 2000 m2) gaven in het algemeen een sterkere terug gang te zien dan het branchegemiddelde. Kleine vestigingen (minder dan 1000 m2) noteerden een beperkte omzetgroei. „Aan deze ontwikkeling kan een voor de toe komst belangrijke kentering in het consu mentengedrag ten grondslag hebben gele gen”, schrijft het CBW. Volgens het bureau wordt de consu ment kritischer, meer kwaliteitsbewust en is hij op zoek naar een persoonlijker bena- DEN HAAG (ANP). De ministerraad vergadert 21 november niet in het Haagse Catshuis, maar op Ameland. Het kabinet heeft daartoe een uitnodiging van burge meester J. H. Lesterhuis van die gemeente aanvaard, aldus de Rijksvoorlichtings- dienst vandaag. Dutman zelf vindt dat het het beste is om helemaal geen gezamenlijk beleid vast te stellen. Volgens hem moet iedere bond voor zichzelf maar zien wat ervan te ma ken valt. Dutman denkt niet dat de tegenstelling tussen de industriebond, waarvan voorzit ter Groenevelt bereid is koopkracht in te leveren in ruil voor werkgelegenheid, en de Voedingsbond, die fel tegen het stand punt van Groenevelt is, overbrugd kan worden. dering. In grote vestigingen wordt aan deze eisen moeilijker voldaan dan in klei ne, vooral wat het persoonlijke aspect betreft. Subjectieve elementen die in het koopproces een grote rol spelen, lijken in 1979 terrein gewonnen te hebben op ob jectieve elementen als ruime keuze en prijs. Bijzonder dure artikelen werden min der gekocht, waarbij de consument duide lijk op zoek was naar goedkopere vervan gende artikelen. Leer als bekledingsstof raakte verder uit de gratie ten voordele van stof. De trend naar zomin mogelijk bekleding, terug naar het pure, eerlijke hout, was duidelijk merkbaar. Maar ook bedrijven met een gemiddeld laag prijs peil konden in 1979 niet spreken van een verdergaande succesvolle ontwikkeling. Voor dit jaar verwacht het CBW een omzetontwikkeling rond het nulpunt, er van uitgaande dat een winter als die van ’78-’79 zich niet herhaalt en dat de huizen markt zich voorlopig niet herstelt. „Om dat het vrij besteedbaar inkomen in 1980 zeker enkele procenten zal dalen in reële prijzen, zal in onze branche aan een kleine volumedaling wellicht niet te ontkomen zijn”, concludeert het verslag. Nada du Op muziel nofonii franse gregor vedelp harpbj monoc gramn ren do nue e> De i Mariar en hai van d gelijk^ Haarlem en reg.o geen sprake, aldus de verschillende woordvoerders. Gedurende vele jaren hebben radiodia- gnosten van academische ziekenhuizen bij de ministers van Onderwijs en Weten schap en Volksgezondheid op de noodtoe stand gewezen. Van de ministeries is tot dusverre geen antwoord gekomen. Vol gens de Rotterdamse hoogleraar in de radiodiagnostiek, K. Hoornstra, is dat de aanleiding geweest om met vertegenwoor digers van alle universitaire röntgenafde lingen de noden in een rapport samen te vatten. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van IJ! Het vang Ams niet dijk ter mini Noo men trek naar naki booi driei weir betr tUSSi kom meli Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De economische sancties van de Ver enigde Staten en andere westerse landen tegen Iran hebben hun uitwerking niet gemist, maar zullen van nu af aan geen grote problemen meer voor Iran opleve ren. Dat heeft president Nobari van de Iraanse centrale bank gezegd. Volgens hem heeft Iran andere leveranciers ge vonden voor de bij de sancties betrokken goederen. Ook voor de levering van wa pens is dat het geval, aldus Nobari. De zuurstof is uit het water verdwenen als gevolg van rottend uiterwaardengras, dat te lang onder water heeft gestaan. Een woordvoerder van het Rijks Insti tuut voor Zuivering Afvalwater in Arn hem zegt geen maatregelen tegen deze massale vissterfte te kunnen treffen. Vooral bij water met een wat grotere oppervlakte moet echter volgens hem het leed snel zijn geleden. Inmiddels zijn de 70 Iraniërs die zich in drie Londense gevangenissen bevinden in hongerstaking gegaan. Ze weigeren voed sel maar geen drinken. „Als een gevange ne weigert te eten dan moet hij dat zelf weten”, aldus de Britse gevangenisautori teiten. Vermoedelijk volgende week moe ten de Iraniërs. die maandagavond wer den gearresteerd tijdens een demonstratie voor de Amerikaanse ambassade, weer voor de rechter verschijnen. Ze zullen van de Iraanse ambassade van juridische bij stand worden voorzien. (Van onze redactie binnenland) TILBURG. De Tilburgse politie heeft gisteren een hond kunnen afschieten die de afgelopen vier maanden samen met een andere hond in de omgeving van Tilburg ruim 90 schapen heeft doodgebe ten. De andere hond werd wel door een kogel getroffen, maar wist te ontsnappen. De Tilburgse politie heeft de afgelopen weken een intensieve jacht op de beide honden gehouden. Toen pucci ee Volgens de ABVA-KABO-voorzitter is ook zijn organisatie niet zonder meer be reid voor de lijn Groenevelt te kiezen, „maar we zijn wel bereid eventueel wat te doen aan de werkgelegenheid bij de overheid”. In beginsel is dus ook Dutman bereid iets aan koopkracht in te leveren in ruil voor werkgelegenheid. Maar de amb tenarenvoorzitter legt de nadruk op de woorden „in beginsel”, omdat volgens hem ook de kortingen voor volgend jaar die voortvloeien uit Bestek ’81 ter discus sie gesteld moeten worden. „We zijn niet bereid om met handhaving van de Bestek- korting voor 1981 nog eens een keer een (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Israëlische dagbladen hebben vandaag bijzonderheden gege ven over de brief die premier Begin gisteren naar Egypte heeft gestuurd. In dit schrijven geeft premier Begin Egypte de schuld van het vastlopen van de gesprekken over Palestijnse autonomie. Ook wordt gesteld dat de Egyptische opvatting inzake de stad Jeruzalem een beletsel voor vrede is. Egypte heeft, zoals bekend, kritiek op het feit dat het Israëlische parlement een wets voorstel heeft aanvaard waarbij Jeru zalem, met inbegrip van het oostelijke arabische deel, wordt uitgeroepen tot de eeuwige hoofdstad van Israel. Begins brief is overigens nog niet ter hand gesteld aan president Sadat. De ze heeft zich voor enkele dagen medita tie in de Sinai teruggetrokken. Vandaar lanceerde de Egyptische president gisteren een internationale campagne voor het bijeenbrengen van gelden voor de bouw van een bedehuis voor ’s werelds drie grote religies (is lam, christendom, jodendom) op de berg Sinai. Sprekend in de schaduw van de berg waar volgens de bijbel God tot Mozes sprak, wijdde de presi dent het project aan „vrede op aarde”. Egypte heeft overigens de Verenigde Staten gevraagd de ontwerpresolutie te steunen, die islamitische en niet- gebonden landen willen voorleggen aan de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Deze resolutie zal de beslissing van Israel met betrekking tot Jeruzalem veroordelen. Alleen al op de universiteiten is er een tekort aan 67 specialisten en 36 arts-assis- tenten. Hoewel de situatie in regionale ziekenhuizen in het rapport niet tot in details is uitgewerkt, wordt de ontbreken de mankracht daar op 150 specialisten geschat. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het werk op röntgenafdelingen van alle academische zieken huizen in Nederland verkeert in een kritieke situatie. Er is een groot tekort aan artsen die gespecialiseerd zijn in de radiodiagnostiek. ARNHEM-ZWOLLE. Reusachtige hoeveelheden vis zijn de afgelopen dagen om het leven gekomen door zuurstofge brek in de plassen langs de grote rivieren in ons land. Dit is een gevolg van het snel uit de uiterwaarden wegzakkende rivier water, na de hoge waterstanden van de afgelopen weken. In kringen van sportvissers, die veel viswater bezitten in de uiterwaarden, wordt al gesproken van een ramp. Op veel plaatsen is men bezig om nog zoveel mo gelijk zieltogende vissen naar zuurstofrij ker water over te brengen. De toestand is het meest kritiek in plassen, die in verbin ding staan met sloten in de uiterwaarden. Via deze sloten wordt veel zuurstofloos water naar de plassen gevoerd. De uitnodiging staat in verband met de aansluiting die dag van Ameland op het aardgasnet. Na jarenlang praten over de ze kwestie sprak de Kroon zich vorig jaar uit voor gasexploitatie op het eiland. Ter schelling en Schiermonnikoog zijn al op het aardgasnet aangesloten. De enorme investeringen voor de aanleg van een lei ding naar het eiland waren de oorzaak van het lange wachten op de beslissing Ameland (met zo’n 3000 inwoners) in het landelijk aardgasnet op te nemen. Mo menteel bestaat de energievoorziening daar uit olie en propaangas, aldus een woordvoerder van de gemeente Ameland. Desgevraagd lieten het Rode Kruiszie kenhuis en het Zeewegziekenhuis in Be verwijk, het Diaconessenziekenhuis in Heemstede, het Elisabeth Gasthuis, de Mariastichting en het Joannes de Deozie- kenhuis in Haarlem weten, geen proble men te hebben met het aantrekken van röntgenologen. Hier en daar is sprake van een gering gebrek aan röntgenanalisten, maar van een „kritieke situatie” is in (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Voorzitter Jan Dutman van de ambtenarenorganisatie ABVA-KABO denkt dat het heel erg moeilijk zal worden om binnen de FNV een gezamenlijk arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1981 te formuleren. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Tien hoogleraren in de radiodiagnostiek hebben dit in een door hen samengesteld rapport naar voren gebracht. Het rapport is naar regering en Kamer gezonden. Zij concluderen dat de radiodiagnosten overbelast zijn, waardoor de zorg voor de patiënt in de knel komt. Op de afdelingen van dit specialisme zijn grote spanningen ontstaan. In vergelijking met buitenland se instituten moeten Nederlandse radiodiagnosten drie- tot viermaal zoveel werk verrichten. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-LIMA-DEN HAAG. De militaire machthebbers in Bolivia heb ben gisteren twee buitenlandse journa listen gearresteerd „wegens het door geven van vervalste berichten”. De twee waren in dienst van het Britse persbureau Reuter. Evenals gisteren heeft de Boliviaan se junta alle telex- en satellietverbin dingen met het buitenland verbroken om het doorgeven van berichten te voorkomen. Afgelopen zaterdag werd al een Boliviaanse medewerker van het Amerikaanse persbureau Associated Press „om politieke redenen” het land uitgezet. Sinds de staatsgreep van 17 juli hebben de militairen in Bolivia de persvrijheid ernstig beknot. Slechts wanneer ze een strenge zelfcensuur toepassen mogen de kranten verschij nen. Alle particuliere radiostations zijn tot zwijgen gebracht. Inmiddels heeft de junta alle reli gieuzen die tijdens de staatsgreep wer den gearresteerd vrijgelaten. Het gaat om 12 personen. Volgens waarnemers zijn ze vrijgelaten omdat de jdfcita een rechtstreeks conflict met de kerk wil voorkomen. Minister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren op schriftelijke vragen van het PPR-Ka- merlid Waltmans geantwoord dat Ne derland geen militaire of economische steun aan Bolivia verleent. Waltmans had om stopzetting van eventuele steun gevraagd. Bovendien vroeg het Kamerlid de minister om de Neder landse ambassade in La Paz opdracht te geven zoveel mogelijk humanitaire hulp te verlenen. Op die vraag is Van der Klaauw niet ingegaan. Nederland heeft geen ambassade in La Paz. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, on der leiding van landdrost Han Lammers, houdt als enige overheidsinstantie, salaris in van ambtenaren die op 20 maart heb ben deelgenomen aan de FNV-demonstra- tie op de Dam in Amsterdam. Dit zeggen de bladen van de (gefedereerde) FNV- bonden ABVA en KABO. Dertien ABVA-leden ontvingen een door de landdrost getekende brief waarin staat dat het dagelijks bestuur van de Zuidelijke IJsselmeerpolders heeft beslo ten geen salaris uit te keren over de dag van 20 maart 1980, „op welke dag u in strijd met uw verplichtingen, opzettelijk hebt nagelaten uw betrekking te ver vullen”. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Schotse nationalisten heb ben gisteren de Verenigde Naties steun gevraagd voor hun streven onafhankelijk te worden van Engeland. Zij overhandigden aan de subcommis sie van de VN voor de rechten van de mens en ter voorkoming van discrimina tie en bescherming van minderheden, een 107 bladzijden tellend rapport over het recht van de Schotten op zelfbeschikking. De subcommissie begint op 18 augustus haar jaarvergadering in Genève. Zij brengt verslag uit aan de plenaire verga dering van de VN-commissie voor de rechten van de mens die in januari bijeen komt. Dit zegt het Centraal Bureau Woningin- richtings- en Meubileringsbedrijven (CBW) in Bilthoven in zijn verslag over 1979. De resultaten zijn beter geweest dan menigeen had verwacht, zegt het CBW- verslag. Het afgelopen jaar begon met een omzetdaling van 6 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1978 door toedoen van de strenge winter en het uitblijvend herstel op de huizenmarkt in het voorjaar. De tweede helft van het jaar gaf echter een licht herstel te zien, waardoor de omzetdaling over het hele jaar tot 3 pro cent beperkt bleef. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren gezegd niet, te geloven dat de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden spoedig zal zijn opgelost. „We weten niet met wie we in Iran moeten praten. Eerst moet de politie ke stituatie daar helder zijn”, zo zei Wald heim. AMSTERDAM (ANP). Een 35-jarige vrouw, die sinds 16 juni gezocht wordt in verband niet de mysterieuze explosie in de Amsterdamse Quellijnstraat, is in de Noordhollandse gemeente Oudkarspel aangehouden. Zij werd gearresteerd in de woning van haar ouders. De vrouw bewoonde samen met een 38- jarige man een pand in de Quellijnstraat, dat op 16 juni door een serie ontploffingen in de as werd gelegd. Al spoedig rees het vermoeden dat er explosieven in het pand aanwezig waren geweest. De man werd twee dagen later in Amersfoort gearresteerd. Hij zit steeds in voorarrest in Amsterdam. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal offer van de leden te vragen”, aldus Dutman. Hij verwerpt nadrukkelijk de suggestie dat ambtenaren te weinig solidair zouden zijn. Dutman: „Overheids- en onderwijs personeel en de trendvolgers hebben hun offer gebracht. Desondanks zien we meer dan een kwart miljoen werklozen.”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4