specialist in gebroken harten Leerzaam aspect aan concert met muziek uit dertiende eeuw les Scheepsarts Amerigo Vespucci" Steekproef naar loodgehalte w I1 Italiaans fregat als eerste in Amsterdam rijden onder invloed Gevangenisstraffen na autodiefstal en rijwieltoertocht Twee mille boete na rijden onder invloed Pont hindernis in H 1 p' 91 4 5 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 19 80 WACHTEN DUIZENDEN ZEILLIEFHEBBERS NIET BELOOND Naar huis Tevreden Drukker Egidius Ensemble in Koetshuis h Ir KIMONO naar Amsterdam letterlijk het nakijken gehad. En bij het aan boord komen van de Italiaanse driemaster scheelde het maar weinig of één van de bij Sail betrokken functionarissen was tussen wal en schip terecht ge komen. Het fraaie fregat lag na melijk al los, toen het gezelschap arriveerde, en dreef langzaam van de kade af. Het uiteinde van de nog ijlings opnieuw uitgeleg de loopplank kwam daardoor griezelig dicht bij het kaaimuur- randje.... Men zag dan tenslotte ook maar gauw af van een rai ling langs de plank, en haastte zich aan boord. VELSEN. In het noordelijke koetshuis van Beeckestijn gaf woensdagavond het één jaar be staande, uit Den Haag afkomsti ge Egidius Ensemble het eerste van twee concerten met midde leeuwse muziek. Aan de hand van deze twee programma’s het eerste concert met dertiende- eeuwse muziek, het tweede (vol gende week woensdag) gewijd aan de toonkunst van de vijftien de eeuw kan men een indruk krijgen, hoe de componeertrant zich ontwikkeld heeft in deze be ginperiode van onze muziekge schiedenis. j (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMSTERDAM. Het ging woensdag bij het ont vangstceremonieel van „Sail Amsterdam ’80” allemaal net niet fout. Burgemeester Molen dijk van Velsen en Sail-voorzit ter Goekoop hadden geen vijf minuten later op de kade van de Noordersluis moeten aanko men, of zij hadden bij het ver trek van de Amerigo Vespucci” IJMUIDEN. Ondanks hét feit dat woensdag slechts een zeer beperkte Sail ’80-vloot over het Noordzeekanaal naar Amster dam kwam, is het de hele dag in Velsen een drukte van belang ge weest. De duizenden toeschou wers die ’s morgens de viermast- bark Seacloud en het driemast- fregat Amerigo Vespucci zagen passeren, trokken later op de dag massaal naar de kop van de ha ven en het sluizencomplex, in de hoop een glimp van nog meer schepen op te kunnen vangen. Daar zou het echter niet van ko men, het merendeel van de zeilers Vertoefde toen nog steeds op zee. FB« Bt IJmuiden hele dag in het teken van Sail Amsterdam dus F Nadat de Americo Vespucci en de Seacloud uit het zicht verdwenen waren, probeerden duizenden per auto IJmuiden te bereiken met alle chaotische gevolgen vandien.. Toen de Seacloud en de Amerigo Ves pucci eenmaal uit het zicht van het pu- inachtneming van de grote muzikale lijn, op de uitbeelding van de tekst. De sopraan zong voornamelijk noten en klanken, als of de inhoudelijke kant en de structuur haar minder interesseerden. Het educatieve aspect kwam goed uit de verf. Een met twee gelijke stemmen in „stereo” gezongen hoquetus contrasteer de met de door één stem uitgebeelde chan sons van Adam de la Halle of de meer stemmige anonieme motetten. Een enkele keer bestempelden opvallend wereldse teksten en vrijere instrumentatie en melo- dievoering een ballade tot een vertegen woordiger van de in die tijd opkomende ars nova, de „nieuwe kunst”. Er stond de muziek nog een hele ontwikkeling te wachten. Het ontvangstceremonieel had zich aanvankelijk moeten afspelen op de Noorse „Sprlandet”. Dit schip was ech ter woensdagmorgen nog ver op zee, net als de meeste andere deelnemers aan de zeilrace vanaf Kaap Skagen. Daarom moest de „Amerigo Vespucci”, die niet aan de race had meegedaan, maar met een gunstige wind vanaf Brest was ko men zeilen, deze rol overnemen. De be manning van het Italiaanse fregat had daarop kennelijk niet gerekend. Vanaf de kade kondigde de heer Goekoop, zijn Tegen het einde van de middag besloten velen uiteindelijk toch maar naar huis te gaan. Hun urenlange wachten werd niet beloond. Dat van de werkelijke volhou ders daarentegen wel. Degenen die ook na het invallen van de duisternis op hun post bleven, zagen later op de avond de Duitse dnemastbark Georch Fock passeren. Het bleek hier echter om een eenling te gaan, want verder liepen er geen schepen meer binnen. Pas vanmorgen omstreeks acht uur kon wederom een schip, de Franse tweemas ter Belle Poule, verwelkomd worden. Tij dens de tocht van de Seacloud en de Amerigo Vespucci naar Amsterdam was het woensdagmorgen overigens ook bij zonder druk op de noordoever van het kanaal. Met name tussen Beverwijk en Buitenhuizen en nabij Wijk aan Zee had den duizenden een plaatsje gevonden. Problemen deden zich daar niet voor. De politie van Velsen die met 36 man paraat was, toonde zich bijzonder tevre den over het gedrag van de bezoekers. Het parkeren van de auto’s verliep over het algemeen goed. Het experiment met de zogenaamde halve afsluitingen is ge slaagd en zal dinsdag als de vloot vanuit Amsterdam weer terugkomt voortgezet worden. In totaal werden er woensdag acht aanrijdingen gemeld waarbij één lichtgewonde viel. Een woordvoerder van de politie toonde zich verbaasd over het feit dat het de gehele dag bijzonder druk in Velsen is geweest. Er was gerekend op een massale toeloop tijdens het schutten en het vertrek van de twee tallships in IJmuiden. Dat het publiek van geen wijken wist en de hele dag in de omgeving van het water bleef hangen, kwam ook voor de politie als een volslagen verrassing. Volgens de woordvoerder was de druk te gisteren groter dan vijf jaar geleden bij Na deze maneuvres ging het gestaag op Amsterdam aan, de „Amerigo Ves pucci” met in het kielzog de „Sea Cloud”, geëscorteerd door vele tiental len kleine en grote zeilboten en motor jachten. Het passeren van de Hembrug ging vlot en gaf uiteraard niet de proble men die een heel convooi van drie- en viermasters had opgeleverd. Langs de oevers van het IJ zag een duizend-koppi- ge menigte de lang verwachte scheep- soptocht eindelijk voorbij komen. Om streeks kwart voor twee meerden beide zeilreuzen aan in de IJhaven. Kapitein lannucci noodde zijn gastenxiog even in de luxueuze kajuit voor een geurige espresso ten afscheid. Gedurende de tocht over het kanaal was zijn voortdu rende aanwezigheid midscheeps vereist. Nu eerst kon hij de heer en -zwierige handkus- mevrouw Polak begroeten. In tussen konden de vele matrozen zich gaan opmaken om uit te zwermen in de stad. Het zou nog vele uren duren eer hun collega’s van de andere „Tall Ships” dat konden doen. stie ien 'ijs- lun eer he ile an üs is- de iw >el si- 1 1 itie W ter )e- ta- len ?e- ?in In Ön en ise iuf on- ïrs, iris eb> Ta- jen rv- he >te ëit ts- ru- ke tot de ;ie ?t- m ‘F- ie jen rin de io- lag in Ük er- de binnenkomst van de schepen die deel namen aan Sail ’75. Ook voor dinsdag wordt gerekend op een massale toeloop van zeilliefhebbers. Over de sluizen zal dan verkeer in twee richtingen mogelijk zijn, omdat gebleken is dat veel auto’s woensdag ondanks het instellen van een richtingsverkeer weer in IJmuiden terug- bliek verdwenen waren, probeerden dui zenden per auto terug te keren naar IJ muiden. Als gevolg van deze drukte ont stond er in de loop van de ochtend een drie kilometer lange file op de Amster- damseweg. Al snel bleek dat de zeilliefhebbers er geen genoeg van konden krijgen. Uren- HAARLEM. In de 21ste rijwieltoer- tocht van de HSV de Kampioen moeten de deelnemers (-sters) komende zondag 10 augustus weer tweemaal met de pont het Noordzeekanaal over. Op de heenreis moeten zij de pont bij Buitenhuizen ne men en op de terugweg die bij de Hembrug. Voor deze 21ste tocht kan zondagmor gen tussen negen uur en half tien gestart worden bij het clubhuis van De Kampioen in Spaarnwoude. Nadat met de pont van Buitenhuizen is overgestoken, gaat het via Nauerna, Westzaan, Hembrug (pont over), Sloterdijk, Halfweg en het dorp Spaarn woude terug naar het clubhuis. In het kader van het 75-jarig jubileum- van De Kampioen wordt op zondag 17 augustus voor de tweede keer een Jubi- leumtoertocht gereden over 150 kilome ter. lang bleven zij in de buurt van de haven, wachtend en hopend op nog meer sche pen. Gezeten in de duinen tuurden tiental len naar de horizon waar zich echter geen zeilschepen meer aandienden. Deson danks viel er volop te genieten van de drukte in de haven, waar een constante stroom van kleine zeilboten en ook het normale scheepvaartverkeer viel waar te nemen. Onder het publiek bevonden zich honderden foto- en fimliefhebbers die uitgerust met de meest moderne apparatuur hun slag probeerden te slaan. Er viel voor hen echter weinig te fotograferen. Op het concert met dertiende-eeuwse muziek, onder het motto polyfonie en mo notonie, werden alle composities, oud- franse vocale werken afgeleid van het gregoriaans, begeleid door een simpele vedelpartij, soms nog aangevuld met een harpbijdrage. Zuivere eenstemmigheid of monodie (monofonie volgens het pro gramma) kreeg men dus niet te beluiste ren door die begeleiding, in feite een conti nue extra basstem. De uitvoering van de composities door Marianne Hund-Davies (mezzo-sopraan en harp), Lida Dekkers (sopraan) en Els van der Mey (vedel) klonk niet altijd gelijkgestemd. De mezzo richtte zich, met keerden. Voor het overige wordt de hand gehouden aan hetzelfde draaiboek. De brandweer Velsen had in verband met de drukte maatregelen getroffen. De kazerne nabij de Amsterdamseweg was woensdag als gevolg van de files moeilijk bereikbaar. Om te voorkomen dat de spuitgasten in geval van een alarm zouden stranden in de chaos, waren twee wagens op het Plein 1945 in IJmuiden gestatio neerd. Dat deze maatregel geen overbodige luxe was, bleek omstreeks het middaguur toen er brand uitbrak bij een bedrijf aan de Middenhavenstraat. Tijdens sloop werkzaamheden vatte de buitenontman teling van een nog gedeeltelijk gevulde- olietank vlam. Pogingen van omstanders het vuur te blussen hadden geen succes waarna de brandweer geallarmeerd werd. Deze had weinig moeite om vanaf het Plein 1945 de plaats des onheils te berei ken. Het vuur kon vrij eenvoudig gedoofd worden. Door dit snelle optreden werd erger voorkomen. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De zesenveertigjarige man uit België, die vorig jaar onder in-, vloed van alcohol in Santpoort een auto- ongeluk veroorzaakte waarbij een vrouw ernstig werd verwond, is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een boete van tweeduizend gulden. De man kreeg bovendien een geheel voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een half jaar. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de gemeente Velsen een steekproef toege zegd naar het loodgehalte in het bloed van de IJmond-bevolking. De IJmond-gemeenten hebben de mi nister verzocht een bevolkingsonderzoek in te stellen. Ginjaar heeft voorlopig hier van afgezien omdat de noodzaak van een bevolkingsonderzoek volgens de minister nog niet is gebleken. De steekproef naar het loodgehalte in het bloed wordt gedaan onder honderd personen. Het onderzoek wordt verricht in Europees verband en met gelden van de EEG-lidstaten gefinancierd. handen als scheepsroeper om de mond (zoals men van een oud-havenwethouder van Amsterdam verwachten kon), de komst van burgemeester Molendijk aan. Deze boodschap stichtte duidelijk enige verwarring aan boord van de „Amerigo Vespucci”. Vervolgens ging men ra zendsnel aan ’t improviseren en vlug werd de loopplank weer uitgelegd om het gezelschap te kunnen ontvangen. Commandant lannucci, een gentleman- kapitein met grijze knevel en een zwieri ge manier van optreden, deed dat op charmante en innemende wijze. Begeleid door vele toeterende schepen voer de „Amerigo Vespucci” daarna het Noordzeekanaal op, de „Sea Cloud”, de winnaar van de race vanaf Kaap Ska gen, in haar kielzog. Vanaf de wal was deze -sterk uitge dunde- parade toch nog wel een specta culair gezicht. Niet minder spectaculair waren echter de activiteiten op de „Ame rigo Vespucci” zelf, zoals die zich af speelden voor de bevoorrechte ogen van het gezelschap op het dak van de stuur hut. Op het dek was een massa matrozen in de weer, die sterk deed denken aan het schijnbaar chaotische gewriemel van een mierenhoop. Van onder de witte petten van de officieren snerpten van links en rechts en overal bootsmansfluit- jes. Commando’s geschreeuwd en Blik vanaf de stuurhut op het middendek: een krioelende massa matrozen trekt aan het touw om de zeilen te hijsen Er moest een rijkspolitieboot tussen beide komen om de overstap van de heer en mevrouw Polak van Columbus op Americo Vespucci mogelijk te maken. De burgemeester staat al op de valreep, terwijl zijn vrouw juist de overstap maakt. boord. Het schip gebouwd in 1930, dat van begin af aan bedoeld was als oplei dingsschip, werd speciaal ontworpen om op een minimale waterlengte een maximum aantal kadetten aan boord te kunnen hebben. Deze omvangrijke be manning maakte het schip overigens niet zo geschikt voor wedstrijdzeilen, vandaar waarschijnlijk dat de driemas ter niet meedeed aan de race vanaf Kaap Skagen. Halverwege de lunch verschenen Am sterdams burgemeester Polak en echtge note in de kajuit. Zij konden meteen aan de maaltijd aanschuiven. De burgemees ter was vanuit Amsterdam met het mo torschip „Columbus” de „Amerigo Ves pucci” tegemoet gevaren. Ook bij het langszij komen van de „Columbus” was er een en ander net niet fout gegaan. Een zeiljachtje dreigde ingeklemd te raken tussen de driemaster en het motorschip. Het kon op het nippertje tussen beide schepen weg blijven. Omdat de uitgang van de „Columbus” niet op gelijke hoog te kon worden gebracht met de valreep van de „Amerigo Vespucci” maakte hei. Amsterdamse gezelschap tenslotte de overstap door tussenkomst van de RP 3 van de Rijkspolitie te water. Sail-voorzit- ter Goekoop maakte de overstap in om gekeerde richting. Overigens een opmer kelijke ontmoeting: het was tevoren niet gepland dat deze schepen, beide ge noemd naar Amerika-ontdekkers bij el kaar langszij zouden komen. overschreeuwd. Een Italiaanse markt. Spitsverkeer in Florence. Gefoeter als op een Romeinse familiecamping. En plotseling waren overal groepen van twintig matrozen aan het touwtrekken, niet tegen elkaar, maar tegen de wind en de zwaartekracht. Een en ander had als resultaat dat de driemaster zijn schitte rende zeilen ontvouwde, blinkend in de zon. Een veel plezieriger gezicht, dan het blinkend wit papier in de avondlijke schrijfmachine, dacht de landrot een tikje weemoedig. Veel tijd voor gepeins en afgunstige gedachten over het enerverende zee mansleven werden hem echter niet ge gund. Want terwijl de matrozen zwoeg den met zeilen en touwen, had de kok evenmin stil gezeten. Hoewel onvoorbe reid toverden de Italianen hun gasten een smakelijke lunch voor. Een gelegenheid bij uitstek voor uit wisseling van informatie. De Italiaanse officieren bleken uiteraard vooral geïn teresseerd in het uitgaansleven in Am sterdam en in blonde, blauw-ogige vrou wen. Voor de gevolgen van het passagie ren kon men bij een van de drie scheep sartsen terecht, zo werd geschetst, een specialist in gebroken harten. Drie scheepsartsen, was dat niet veel voor een zeilschip? Toch niet, want de „Ame rigo Vespucci” had liefst 467 man aan (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Een negentienjari ge inwoner van Beverwijk is van morgen door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven maanden (waar van drie voorwaardelijk) voor zijn aandeel in diefstal van auto’s bij een garagebedrijf in Beverwijk. Een voorwaardelijke straf van twee maanden die hem nog boven het hoofd hing moet hij ook uitzitten. Tegen de man was ook zeven maanden geëist, plus ten uitvoerlegging van de voorwaardelijke straf. Hij is bovendien zijn rijbewijs kwijt voor een half jaar. De straf werd hem opgelegd voor het rijden onder invloed. Hij was samen met drie anderen betrok ken bij een „toertocht” met gestolen au to’s. Die hadden ze weggehaald op het terrein van een garagebedrijf. Aan de auto’s werd voor tienduizend gulden scha de aangebracht. Een van de andere daders, een twintig jarige man uit Beverwijk, werd veroor deeld tot drie maanden (waarvan twee voorwaardelijk). Ook hij moet nu voor verder opgelegde voorwaardelijke straf fen (totaal elf weken) de gevangenis in. Tegen hem was vier maanden geëist.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5