Brand oude films had lange voorgeschiedenis Laatste acte van het treurspel Langlois film haorlcm Tennissport authentiek behandeld in Players amsterdcim 5 Annie Hall: hoogtepunt carrière Woody Allen o o VOOR TECHNISCHE SCHOLEN z 89. J 77, hensen vakkleding en vrijetijdsmode 98 Goedgedoseerde spanning in Donners The Omen Vervelende en zwakke Permette? Rocco Papaleo van Ettore Scola? 13 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 FILM BIS ben het dus misgehad. Mocht dat waar zijn dan speelde zich in de nacht van 2 op 3 augus tus in het bos van Rambouillet de laatste acte af van een treurspel dat een lange voorgeschiedenis kende. De geïnteresseerden die dachten dat die laatste fase van het drama Langlois op 13 januari end le- ael j Grote spiegi OVERALLS sanfor LABORATORIUMJASSEN nwam 1977 met de dood van de fïhnar- verkrij chivaris zou zijn afgesloten, heb- ten euren Pas op dinsdag maakten de Ne derlandse kranten melding van een geheimzinnige brand die in het voorafgaande weekeinde (van zaterdag op zondag) had plaats gevonden in de buurt van Ram bouillet bij Parijs waar een op slagplaats van oude films, mid den in een bos gelegen in vlam men was opgegaan. Het betrof hier een waarschijnlijk geheim gehouden bergplaats waar Henri Langlois, de voormalige direc- V teur van de Franse cinémathèque - zijn collectie unieke films uit vroegere tijden had onderge bracht om ze te behoeden van confiscatie door de overheid. I s^jbb*^ Films waarin een bepaalde sport een dominerende plaats inneemt zijn uiterst zeldzaam en als het al gebeurt wordt meestal een populaire tak van sport gekozen als boksen (Rocky 1 en 2) of Ijshockey (Slap Shot). In een andere recente Amerikaanse film, Break Away wil de jeugdige held voor Italiaan aangezien worden en oefent iedere dag op de racefiets. En dan was er nog onlangs de klucht Le Coup de Tête waarin Patrick Dewae- re een mislukte midvoor in een Fran se voetbalclub speelde. Paardesport op de achtergrond viel te bekennen in The Champ (gecombineerd met bok sen), National Velvet en The Black Stallion en behoorlijk wat Ameri kaans voetbal was er te zien in North Dallas Forty, hoewel het daarin voor al ging om intriges achter de scher men. Maar sport die de gang van zaken in een film volledig bepaalt evenals het karakter van de hoofdfi guur schijnt voorlopig nog geen haal bare kaart in de filmindustrie. STOFJASSEN sanfor Charles Boost ir Henry Langlois (Archieffoto, 1953) Diane Keaton en Woody Allen in Annie Hall. (ADVERTENTIE) I tar eft BI u- n, k- Ali MacGraw en Dean-Paul Martin in Players. I kluit srdtgedrafa HoewelAlfa I (achter het Hirschge- bouw op het Leidseplein) vertoont deze week piayers en daarin wordt toch wel aan sport in dit geval aan de tennissport een ingrijpende rol toebedeeld. Players werd gemaakt door Anthony Harvey (Dutchman, A Lion in Winter), onder pro- ductieleiding van Robert Evans die onder Die politiek werd ook na de oorlog voortgezet toen meer mensen en landen gingen denken over de noodzaak van het verzamelen en conserveren van oud film- Zoals men kan zien zijn we met deze intrige belandt in de sentimenteel-roman- komt thuis met enige rituele messen waar mee hij het kwaad moet uitroeien en daar intussen zijn vrouw (Lee Remick) ver moord is door de nieuwe gouvernante moet hij alleen het vonnis aan Damien voltrekken. Alle duivelse geesten verzet ten zich daartegen en wat zich in de kerk op het altaar afspeelt houdt voldoende speelruimte open om een vervolg dat dan Omen 2 zal gaan heten, mogelijk te ma ken. Van de diverse satansfilms is The Omen lang niet de kwaadste, technisch zit de film van Richard Donner goed in el kaar en de bezoekers van de nachtvoor- stellingen in Luxor zullen ongetwijfeld weer bereid zijn op de goed gedoseerde spanningsmomenten te griezelen en even tuele angstkreten vrijmoedig te slaken. De enige veranderingen in het bioscoop- programma van deze week vinden n.l. plaats in de categorie nachtvoorstellin- gen. Wat betekent dat 10 met Bo Derek in Luxor, De Vrek met Louis de Funés in Lido, Take the Money and Run met Woody Allen in Studio en De Losbol met Jean-Paul Belmondo in Palace stand heb ben gehouden. Een kleine uitzondering maakt Roxy die ten behoeve van de va kantiegangers For a few Dollars more weer eens voor de dag heeft gehaald. Deze film van Serge Leone stamt uit 1965 en vormt met A Fistful of Dollars, The Good, the Bad and the Ugly en Once upon a ten zich al gauw aaneen in een internatio nale organisatie, de FIA (Federation In ternationale des Archives du Film) en kwamen regelmatig bijeen om alle gelijk gerichte problemen van verzamelen en conserveren te bespreken en gegevens uit te wisselen. Maar er blijken nu nog meer geheime bergplaatsen te zijn waar Langlois zijn schatten verborg. „Het gevaar van vernie tiging door brand of andere ongevallen wordt voorlopig minder groot geacht dan dat van vakkundige behandeling door een tot inpikken geneigde regering”, schrijft Jacqueline Wesselius in de Volkskrant van 5 augustus, daarmee 1’Affaire Lang lois wel enigszins op de kop zettend. In een verhaal over een mislukte liefde tussen Alvie Singer, een tekstschrijver en cabaretier en Annie Hall (Diane Keaton) In deze speelse vorm van „story telling” toont Allen zich bijzonder vindingrijk en hij verlevendigt daarmee niet alleen zijn film maar verduidelijkt tegelijk zijn emo tionele ontwikkeling en zijn huidige ver houding tot de vrouwen waarbij hij gehin derd wordt door aangeboren schuwheid en onzekerheid. Zelden heeft een filmko medie zoveel echte humor maar vooral ook zoveel menselijke inhoud meegekre gen en men kan dan ook zonder veel moeite Annie Hall een hoogtepunt in de carrière van Woody Allen noemen, zonder daarbij te vergeten dat hierna nog Interi ors en Manhattan zouden volgen. :Vy\...s.s ui- je- s, :i- BLAUW-KHAKI JB vanaf maat 36 "H Pas na zijn dood toen er een diepgaand onderzoek werd ingesteld naar de erfenis aan films die Langlois achterliet, kon wor den vastgesteld dat zijn beleid desastreus was voor wat betreft de overlevingskan sen van zijn filmcollectie. Kelders vol blik ken vergane of half vergane films waren het trieste resultaat van een jarenlang eenzijdig beleid. Paris Presse bedacht als onderschrift voor een foto van de ruïne: „De kelder waarin een geniaal voddenra per zijn schatten verborg”. r tische hoek van Love Story, een hoek waarin producent Evans graag vertoeft. Van dit wat drakerige gegeven heeft regis seur Harvey niettemin een uiterst beziens- waardige film weten te maken waarin de sport niet als bijzaak behandeld wordt maar alle kans krijgt authentiek over te komen, niet in de laatste plaats door de wedstrijden door tennissers van naam te laten spelen (Gonzalez, Vilas, Nastase en McEnroe) maar ook door de diverse ten nis-courts met een reëel publiek te bevol ken dat kan reageren op levendig gespeel de matches. Sport is eindelijk door de film als dramatisch gebeuren geaccepteerd. Het is al weer vier jaar geleden (dus tijd voor een reprise) dat Het Omen in onze bioscopen de tendens voortzette om het genre rampenfilms ook de duivel eens op te nemen als veroorzaker van onheil spellende en gruwelijke gebeurtenissen. The Exorcist waarin de duivel bezit nam van een argeloos meisje was al voorafge gaan en daarvo'r had regisseur Roman Polanski in Rosemary’s Baby een belang rijke rol ingeruimd voor Satan die het via een baby lukt vaste voet op aarde te krijgen. vrouw wordt echter vertroebeld als blijkt dat zij gescheiden leeft van maar nog altijd sterke banden heeft met een verre vriend die onverwacht beslag op haar kan leggen. Zoals vlak voor de beslissende strijd om het wereldkampioenschap als zij naar onbekende bestemming vertrekt en haar minnaar in de steek laat op het moment dat hij haar het meeste nodig heeft. In The Omen heeft scenarioschrijver David Seltzer weer een andere strategie gevolgd om helse geesten een grotere le venskans op onze planeet te garanderen. De opzet klinkt heel simpel. Een Ameri kaanse diplomaat Robert Thorn in Rome, krijgt telefonisch het bericht dat zijn vrouw Katherine in het ziekenhuis een miskraam heeft gehad. Wetende dat zij op haar leeftijd deze teleurstelling moeilijk zal kunnen verwerken adopteert hij ter plaatse de baby van een in het kraambed gestorven moeder en presenteert zonder blikken of blozen deze vervalsing aan de gelukkige moeder onder het motto wat niet weet dat niet deert. Een tweed" première deze week (in The Movies en Alhambra 2), is van de Italiaan Ettore Scola, bekend door Una Giornata Particulare (Een bijzondere Dag, uit ’77), Brutti, sporchi e Cattivi (Lelijk, Vuil en Gemeen, uit ’76) en het aandoenlijke C’e- ravamo tanto Amati (We- hielden zoveel van elkaar, uit ’79). Zijn nieuwste film heet Permette? Rocco Papaleo; de tekst Voor- en tegenstanders zijn het er altijd over eens geweest dat Henri Langlois (ge boren op 13 november 1914 in Smyrna) een groot filmliefhebber en een geniaal collectioneur was. Hij was twintig jaar oud toen hij zijn Cercle du Cinéma op richtte waar hij een jeugdig publiek de schoonheid van de zwijgende film bij bracht. Een jaar later, in 1935 dus, stichtte hij samen met de filmer Georges Franju een eigen Cinémathèque. Van het begin af aan was het duidelijk dat het hier ging om een eenmansbedrijf onder een zeer eigen zinnige leiding die van het instituut geen dood archief wilde maken maar alle krachten inspande om zijn groeiende col lectie films vertoond te krijgen. die Rocco gebruikt als hij zich voorstelt. Rocco dat is Marcello Mastroianni, niet langer de vrouwenveroveraar maar een zachte volgzame, bijna onderdanige man van middelbare leeftijd, die zich voor alles wat hij doet verontschuldigt. Permette? is het mij toegestaan? Regisseur Scola plaatst deze bijna te vriendelijke man in een Amerikaanse sa menleving, in Detroit waar Rocco eigen lijk maar even had moeten zijn maar waar hij na èen aanrijding door het fotomodel Jenny wat langer is blijven hangen dan hij van plan was. Wereldvreemd als hij is (hij komt tenslotte uit een klein Canadees plaatsje) loopt hij iedereen in de rusteloze stad voor de voeten, niet in de laatste plaats Jenny op wie hij enigszins verliefd is geraakt, zich niet realiserend dat zij uit medelijden (en omdat zij hem aangereden heeft) zich vriendelijk en gastvrij jegens hem opstelt. Rocco heleeft heel wat in die paar dagen Chicago. Hij raakt bevriend met een anarchisti- vroeg met tennis bezig te zijn geweest en samen met een vriend veel geld te hebben verdiend met het organiseren van wed denschappen op te spelen matches. Hij is in het Amerikaanse jargon een hustler, iemand die op de eenvoudigste manier zijn bijzondere sportieve kwaliteiten uit buit om in leven te blijven. Die min of meer vernederende situatie verandert als Chris tijdens een tournee door Mexico de mooie, mysterieuze Nicole ontmoet die bovendien rijk is, hem „adopteert” en hem de financiële mogelijkheden biedt een meer eerbare tenniscarrière op te bouwen. De verhouding tussen de jonge tennisspeler en de vijftien jaar oudere materiaal. Praktisch ieder land van bete kenis kreeg toen zijn eigen filmarchief, in het algemeen met subsidie van de overheid die vooral voor het in weten schappelijke zin bewaren van brandbare films veel geld moest neertellen. De direc teuren van de diverse cinématheken slo- Vijf jaar later. Robert Thorn (Gregory Peck) is ambassadeur van de VS gewor den in Londen en pas nu, als de kleine Damien Thorn zijn vijfde verjaardag viert, dienen zich vreemde en onrustba rende incidenten aan. De gouvernante van het jongetje pleegt tijdens het kinder feestje opzichtig zelfmoord en wat later komt een priester die Thorn gewaar schuwd heeft voor de nieuwe kracht op verdachte wijze om het leven. Het wordt langzamerhand duidelijk dat Damien de anti-christ is wiens optreden voorbereid is door enige aardse helpers. Thom gaat in het buitenland een exorcist raadplegen, voor heren band- en knoopsluiting voor dames in diverse modellen en uitvoeringen. Haarlem: Paarlaarsteeg 1 - tel.: 023-326750 Gen. Cronjestraat 76 - tel.: 023-27 1552 Time in the West de sterke inzet van de zogenaamde Spaghetti-western. In Voor een Paar Dollars Meer spelen Clint East wood, Lee van Cleef en Gian Maria Volon- te de hoofdrollen en voor de muziek zorg de de sindsdien vermaarde Ennio Morri cone. In de nachtvoorstellingen is nog een verandering te signaleren, Palace brengt dan Annie Hall van en met Woody Allen die dus voor de tweede maal op het bio- scoopprogramma van deze week voor komt. Annie Hall wordt meestal met de later gemaakte Interiors en Manhattan gerekend tot de„serieuze” films van Allen, een indeling die mogelijk tot misverstan den aanleiding zou kunnen geven. De fil mer Woody Allen maar ook de acteur is nooit uitgesproken op het lachsucces uit geweest, wat zijn films gemeen hebben is de zelfspot van een gekwelde joodse intel lectueel die contactmoeilijkheden met vrouwen heeft en zich telkens vol moed verzet tegen de complexen die zijn psychi ater hem niet weet te ontnemen. In die zin bevatten de meeste films van deze misan tropische komiek veel autobiografische trekjes die in aantal en openhartigheid het sterkst aanwezig zijn in Annie Hall. Voor Langlois bleef echter het vertonen van historisch belangrijke films voorop staan ongeacht het rampzalige gevolg dat zijn kostbare en kwetsbare materiaal stukgedraaid werd zonder dat er voor een archief-kopie gezorgd was. Met zijn verto ningen heeft hij uiteraard de liefde ge wonnen van alle jeugdige cinefielen die dan ook prompt op de barricaden klom men toen Malraux destijds in zijn functie van minister van Kuituur inzage vroeg van de boeken nadat hij jarenlang onge controleerde credieten en subsidies had toegekend en nu wilde weten hoeveel van dat geld in de noodzakelijke conserve- ringssector terecht was gekomen. Met te suggeren dat de overheid trachtte zijn unieke collectie films in eigen bezit te krijgen, wist Langlois zijn volgelingen tot opstandige demonstraties te bewegen. heeft Woody Allen zijn eigen verhouding met Diane Keaton die enkele jaren terug op een mislukking uitliep, als uitgangs punt genomen. Hij doet daar tragisch over, er valt zelfs veel te lachen bij het kijken naar Annie Hall zoals te verwach ten viel als twee mensen met een nage noeg gelijk gericht gevoél voor humor in botsing komen. En Woody Allen is galant genoeg om de oorzaken van de uiteinde lijke breuk bij zichzelf te zoeken en hij gaat daarbij terug in zijn jeugd door als volwassen man plaats te nemen in de schoolbanken en kritisch toe te kijken op zijn eigen kalverliefdes. Deze onverwach te „verplaatsingen” van de hoofdfiguren naar het verleden komen meer voor even als het „uit zichzelf treden” waardoor hij eigen optreden in bepaalde situaties kan bekritiseren of van kommentaar kan voorzien. 2 e sche bedelaar, maakt kennis met een ho mo, een verschijnsel dat hij nog niet kent maar dat hij vriendelijk accepteert en waarmee hij zelfs een voorzichtig dansje maakt, hij laat zich door een hoer dwin gen met haar minderjarig dochtertje naar bed te gaan, hij wordt aangerand en bloe dig verwond in een nachtelijk park en krijgt uiteindelijk uit de mond van zijn geliefde Jenny te horen dat ze genoeg heeft van zijn halfzachte vriendelijkheid, van zijn eindeloze excusses, zijn glimlach- tend accepteren van de grofste beledigin gen, zijn onverdragelijk optimisme en zijn passieve manier om haar het hof te ma ken. Dat is een hele slag voor Rocco en als hij in zijn stamkroeg-van-twee-dagen hoort dat zijn bevriende bedelaar om het leven is gekomen dank zij een politie optreden tegen zwervers, neemt hij diens tas met een eigenhandig gemaakte tijd bom en begeeft zich resoluut de straat op. Wat hij wil gaan doen valt alleen van zijn gezicht af te lezen. Maar als hij gaat doen wat ik denk dat hij gaat doen, dan vind ik dat in hoge mate onredelijk. Rocco is een goed en goedwillend mens, hij zou ons aller voorbeeld moeten zijn maar hij is tegelijk een vervelend en ver moeiend buitenstaander die ongewild te genzin en irritatie oproept. En al heeft Rocco alle gelijk van de wereld aan zijn kant dan mag hij nog niet ergens een bom plaatsen en zelfs niet aan die mogelijkheid denken. Om aan de hand van Rocco’s gedragingen te concluderen dat de wereld slecht en egoïstisch is, is een te goedkope en eigenmachtige conclusie die men van een filmer als Scola niet zou verwachten. De ideale en dus niet bestaanbare deugd zame mens zoals James Stewart eens was onder regie van Frank Capra en zoals die voorkwam in de ook verfilmde romans en toneelstukken van William Saroyan als The human Comedy (’43), My name is Aram, The Time of your life, Don’t go but if you must, say hello to everybody is al jaren als voorbeeld ongeldig verklaard. Het is merkwaardig dat de moderne marxist die Scola is hem tot nieuw leven wil roepen. In een overigens zwak ge maakte en vervelende film. meer naam maakte met zijn succes-pro- ductie Love Story waarin Ali MacGraw schitterde naast Ryan O’Neal. Produktie- chef en actrice zijn beiden aanwezig in Players door Evans omschreven als een Love Story op het tennis centrecourt van Wimbledon. Want daar begint en eindigt Players. Het is een film geworden over Liefde en Carrière (beide met een hoofdletter) en met een dergelijk duplo-onderwerp kon Players al niet mis gaan in Amerika. De film begint als de jonge Chris Christensen op Wimbledon verschijnt om het wereld kampioenschap te veroveren op Guiller mo Vilas. De openingsbeelden hebben dan al het Londense tennisparadijs uit voerig in beeld gebracht, evenals de voor bereidingen tot het duel, compleet met het ceremonieel buiten in de richting van de vorstelijke loge. Alles ziet er erg authen tiek uit tot en met de eerste serve van Chris die hij losbrandt na een geïrriteerde blik geslagen te hebben naar een lege logeplaats waar hij kennelijk iemand ver wachtte. Als het spel eenmaal aan de gang is en ook later als in het verdere verloop, de spanning opgevoerd wordt, komen flashbacks de handeling onderbreken om in versplinterde vorm de dramatische voorgeschiedenis van de match en van de lege logeplaats langzaam te onthullen. Chris Christensen, gespeeld door Dean- Paul Martin, zoon van de filmacteur en zanger Dean Martin en toevallig ook pro fessioneel tennisspeler, blijkt als we die flashback-fragmenten samenvoegen al BLAUW-KHAKI-RAF JB vanaf maat 36

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13