Een vensterbank vol pitten-planten Juffrouw mier is een klier Antenne voor satelliet-tv in bouwpakket Onthard water is geen drinkwater gen n? :ra 44 j GRONDVERF VOOR SCHILDEREN VAN KUNSTSTOF 25.000 schakelingen op een paar vierkante millimeter I u ir afii O Citruspitten Granen Erwten en bonen Bezwaren Uitgraven em Koffieboon en pindanoot Avocado-plant V sY >urar d ongeveer 1 cm diep worden 180 19 Informatie huist» Marré. Uit de pitten van sinaasappels, citroenen en grape-fruits kunt u heel aardige planten kweken. Als u enkele jaren geduld heeft en uw zaailing goed verzorgt zal er een echt citrusstruikje ontstaan. De pitten moeten goed drie maanden zal de pit zich gaan splitsen en schiet er een stengel omhoog. Een avocado-pit kan ook op een glas of een fles met water tot kiemen worden gebracht. Zorg aan te raden is om het met een aantal pitten tegelijk te proberen. ongebrand zijn; dan kunt u er mooie groene planten van kweken. Bij koffiebonen is het wel van belang dat u ze zo snel mogelijk in de aarde stopt omdat deze snel hun kiemkracht verliezen. Onder gunstige omstandigheden zal de koffieplant na enkele jaren geurende witte bloemen krijgen en later rode bessen waarin de koffiebonen zitten. De koffieplant moet op een warme, lichte plaats staan en moet goed vochtig gehouden worden, ’s Winters koeler zetten en minder water geven. Bij de pindaplant is het vooral leuk om te zien hoe de aardnoten, die na de gele bloemen aan de plant verschijnen, zich naar de grond toe buigen en zich daar ontwikkelen tot groene pinda’s. Deze pinda’s moeten wel eerst gebrand worden om ze te kunnen eten. Het is een hele belevenis om te zien hoe allerlei granen, zoals tarwe, haver en rogge zich in uw vensterbank ontwikkelen tot planten, waarin na enige tijd bloemaren of -pluimen verschijnen. Strooi het graan gewoon in een bakje met aarde uit en geef het regelmatig water. Datzelfde kunt u ook doen met ongepelde rijst, dat zodra het enkele centimeters hoog is helemaal in het water moet blijven staan. Denk maar eèns aan de natuurlijke omstandigheden waarin rijst groeit: warm, licht en op akkertjes die helemaal onder water staan. De plant kan behoorlijk groot worden en zelfs echte rij staren gaan dragen. Op de komende Firato in de Amster damse RAI (van 29 augustus tot en met 7 september) zal een bouwpakket voor een paraboolantenne te zien zijn, waarmee iedereen tv-signalen van rond de aarde cirkelende satellieten kan opvangen. Deze antenne wordt vanuit Amerika in Nederland geïmporteerd. De tijd is niet ver meer dat we via de communicatiesa tellieten (die vaste banen rond de aarde beschrijven met een zodanige snelheid dat ze ten opzichte van ons „stilstaan”) vele tientallen tv-programma’s uit aller lei landen kunnen opvangen. Je kunt je, nuchtertjes, afvragen waar dat nu goed voor is, maar het zal heel wat mensen toch wel aanspreken. Die satellieten zijn in feite relaisstati ons, ongeveer zoiets als de zendmasten die over ons hele land zijn verspreid. Hoe hoger zo’n mast, hoe groter zijn bereik. De satelliet fungeert als superho ge „toren” en kan dus zowat de halve aardbol van signaal voorzien. Nog even en we stemmen naar wens af op een van de vijftig of meer program ma’s die ons vanuit het heelal worden aangereikt. Als Nederland 1 en 2 weer eens helemaal niets te bieden hebben, dan kijk jè gewóón naar de Spaanse of Russische televisie... 14 tijd: nen sa- Fels, |ua- ien, ien; i en ons >ob- moet eerst worden ten we; niet op Als u leven. 17403 8 Niet alleen in zanderige gebieden kan de mierenplaag tot een ware obsessie uit groeien; aan een zandbed van een terras of een tegelpad hebben de zwarte beestjes voldoende om een hele mieren-metropool op te bouwen. Ze mogen dan ten Voor beeld staan als onvermoeibare actievelin- gen (ga tot de mier, gij luiaard!), ze etale ren die nijverheid wel op erg hinderlijke wijze. Vooral wanneer ze, met feilloze intuïtie, de loopwegen naar de keukenkast of andere opslagplaatsen van lekkere zoe te dingen gevonden hebben. Importeur van dit bouwpakket voor een antenne die zoiets mogelijk gaat maken is Wolfsen Electronics BV, Alk maar, Ged. Nieuwesloot 111. Er zijn diverse bestrijdingsmiddelen en -methoden. Heel vriendelijk is de bekende raad: plant goudsbloemen. Daaraan heb ben de mieren een broertje dood, en ze worden geacht dan te gaan emigreren. Vervelend is echter dat je die goudsbloe men dan maar ergens kwijt moet kunnen, waar de mierenkolonie zo zijn vaste rou tes heeft. Een hele border vol goudsbloe men ergens achter in de tuin is voor de beestjes een lachertje; ze hebben zich mooi verschanst onder het tegelterras, vlak bij de keuken. Het is u misschien ook zo vergaan: dank zij (nou ja: dank....» de zeer langduri ge regenval in de afgelopen maanden hebben de anders zo nijver rennende mie ren zich nauwelijks laten zien. Maar kijk, de zon is er weer even en daar heb je die kleine zwarte klieren weer. Het is een illusie te menen dat ze allemaal in hun nesten verdronken zouden zijn. U hoeft dan ook echt niet te proberen een mieren nest door verdrinking uit te roeien.' Na een behandeling met dit spul kan er heel goed worden geschilderd op bijvoorbeeld formica, PVC (afvoerbuizen), hard polystyreen, hard polye thyleen. hard polyester, op platen met een bekleding van kunststof en talloze andere materialen die ge woonlijk hechtingsproble- men geven. met hoog- of zijdeglans verf. Het nieuwe produkt van dan de primer aanbren- Flexa heet Kunststof Pri- Na 24 uur kan dan Uit pitten van diverse vruchten kunnen we heel leuke kamerplanten kweken. Sommige zullen het maar kort uithouden in onze huiskamers, maar andere zullen zich tot heuse kamerplanten ontwikkelen. Hoe dan ook, het is erg leuk om te ontdekken wat er allemaal mogelijk is. Een bonte verzameling van de meest vreemdsoortige □lijven] groeisels in uw vensterbank wordt misschien het resultaat. dradin; ed. Alli itlaten- Rozen wen te- ing pet m, Rijs. acht 9S Kunststoffen (ofwel plastics) schilderen wordt niet altijd den succes. De ondergrond is dan wel mooi vlak en glad, maar ook zó hard dat hechting van de verf een probleem is. Ook al wordt de boel eerst grondig ontvet. Ömdeze beidt soorten té kunnen gebruiken moeten ze wePv i Uit de pit van de avocado kunt u ook een mooie plant kweken. De pit van de vrucht wondt met de spitse kant naar boven voor tweederde in de vochtige aarde gezet. Dan komt er eejj Uasljc, ervoor dat de onderkant van de zak om de pot en laf?ïfwc 'Hè pil’ f>ït fi'el’ht-t water raakt. Als de op een warme plaa&sOlt fle ‘ZOU kiemen. Na verloop van twee tot Dan maar dood en verderf zaaien met chemische middelen: er zijn handige doosjes met mierenvergif dat listig ver mengd is met stoffen waardoor ze juist worden aangetrokken. Hun bezoek aan het mierendood-doosje is niet acuut dode lijk; ze nemen het gif mee naar het nest waar dan een epidemie uitbreekt. Er zitten twee bezwaren aan: zodra de inhoud van zo’n doosje, strategisch in het looppad geplaatst, een beetje vochtig wordt, is het met de werking gedaan en bovendien zijn kleine kinderen en huisdie ren geneigd ook even aan de doosjes te ruiken. Vanzelfsprekend het oppervlak schoongemaakt Vervolgens doen we een plastic zakje om het potje heen en wachten tot de pitten ontkiemen. Dan kan het plastic zakje eraf en i kweken we de plant op tot een struikje. In de zomer staat een citrusplant graag buiten op een beschut en zonnig plaatsje. Ook moeten we dan regelmatig wat extra mest geven. In de winter hebben ze graag wat rust op een koele plaats; ook wat minder water geven dan. Soms gaat de plant bloeien en door dan met een penseeltje over de bloempjes te strijken vergroot u de kans dat er inderdaad ook echte vruchtjes aan komen. De vruchten zijn echter niet eetbaar. Om de plant mooj struikvormig te laten groeien kunt u in het vroege voorjaar wat snoeien, zodat de plant zich beter gaat vertakken. Voor de meer technisch geïnteresseer den aardig om te weten: de processor bevat een programmavoorraad van 2048 woorden van elk 8 bits, een real-time teller en een interruptsturing, aldus AEG-Tele- funken. van wie dit ..portret" van een lilliputdingetje met reuzenvermogens af komstig is. overgepot. De plant staat graag op een warm plaatsje, maar niet direct in de zon en moet regelmatig worden gesproeid. Door snoeien kunnen we trachten de plant zij scheuten te laten vormen, omc|atdeze bijna altijd kaarsrecht baAftöèg^roeit. Succes bij pen tjvocado-pit is lang niet altijd *zelieV, zódat Hef plaptdan zo’ri-40-cm hoog is, moét hij wel in aarde worden en daarna geschuurd met heel fijn waterproof schuurpapier. Vervolgens ontvetten met wasbenzine en gen. Na 24 uur kan dan mer en is in bussen van meteen afgewerkt worden 250 en 750 ml te koop. De volledig elektronische wasmachine- besturing wordt met deze piepkleine pro cessor geregeld: temperatuurregeling, aandrijving van de wastrommel, kortom alles wat vooraf aan ,.w aswensen" aan de machine wordt opgedragen wordt volko men correct uitgevoerd. Velen zullen dat van de lagere school nog wel kennen, en waarom zou u het piet nog eens proberen? Een erwt, een bruine boon, kapucijner of linze kiemt heel eenvoudig en groeit dan uit tot een leuke klimplant waar vlinderachtige bloemen aan komen, ’s Zomers kan de plant !u è^éïJtUëêl Buiteh staan en daar aï? éepjafigp slingerplant uw baikon öfterfas opvrolijken. Het KIWA, dat materialen en apparaten op waterleidinggebied onderzoekt en keurt, heef’ een werkgroep ingesteld die alle voor- en nadelen van hard water (dat veel kalk en mugnesiumzouten bevat) en de pro’s en contra’s van onthardingsin- stallaties voor huishoudelijk gebruik onderzocht. De resultaten daarvan staan in een rapport. Een paar punten daaruit: laat geen watêronthardc'i plaatsen zonder eerst met het waterleidingbedrijf te overleggen; zorg ervoor dal niet al bet water onthard wordt want onthard water is niet bepaald het beste drinkwater: onthard bij voorkeur alleen het water dat door middel van boiler, geiser, wasmachine enz. wordt verwarmd; laat u over de juiste installatie terdege voorlichten door hét waterleidingbedrijf. Een waterontharder heelt zijn goede kanten, maar ook nadelen: hij neemt nogal wat ruimte in beslag, moet regelmatig onderhouden worden en loost milieuversto- rend zout w ater op de riolering. Voor huishoudelijk gebruik, aldus het rapport, is alleen de zogenaamde ino- nenw isselaar geschikt. Belangrijkste voordeel: apparatuur als wasmachines, vaat wassers. koffiezetmachines, geisers en boilers krijgen niet zo gauw last van ketelsteen, dat tot storingen, kan leiden. Ontharding van water verbetert de smaak van het leidingwater zeker niet. Wie dieper in deze materie wil duiken, kan voor 17,50 het complete rapport bestellen bij KIWA. postbus 70, 2280 AB Rijswijk. De zekerste methode is: spoor het nest op en graaf het rigoureus uit. Door de loop van de mieren een tijdje goed in de gaten, te houden, is wel na te gaan waar het nest ergens moet zitten. Haal een paar tegels weg en graaf het zand weg tot het nest 1 gevonden is. Een eenmaal verwoest en uoor de overle venden verlaten nest wordt voorlopig niet meer opnieuw als lokatie gekozen. Dit is alles wat nodig is om een citrusstruikje te kweken; enkele pitten van een citrusvrucht, een potje met aarde en een plastic zakje. jt. )n, ter- •p ritten ©vering gewassen worden en dan maten 33 - gepoot in vochtige aarde. Om dat probleem op te lossen heeft Flexa een spe ciale „primer” ontwik keld. Deze opname is gemaakt met een sterk vergrotende camera. In het oog van de naald zit een microprocessor, 4,4 x 5,3 mm „groot”. Op dit vlakje zijn niettemin - 25.000 schakelfuncties verenigd. Een won- j der van technisch vernuft. Nee, het is geen onderdeeltje van een ruimtevaartuig, het zit gewoon in wasmachines... -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19