Lekkende Minister wijkt niet tankwagen voor arabische druk 22 tl See Morris BeforélbuBiiy Bont-UmsvachbSu^ JA! GRIEK NS-directie in Ministers De Ruiter en Wiegel: conflict met vandaag: Noodweer treft opnieuw kop Noord-Holland F Woordvoerder Buitenlandse Zaken: St. Helens weer in werking omgekomen DANSLES het weer ANTIEK Umuidense vrouw in Hilversum wdM&it fcrr het woord is aan... machinisten Orkaan Allen rukt op in richting VS DANSLES? agenda pagina Bouwplan Joegoslaven En verder Zonnige perioden Strandverwachting DANSCENTRUM SCHRÖDER Uitgebreide keuze in nappa en lamsvacbijacks. ook grote maten. VRUDAG 8 AUGUSTUS 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 233 (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) CHA CHA DEN HAAG. Een officier van justitie of een burgemeester mag onder bepaalde voorwaarden de namen van krakers doorgeven aan de eigenaar van een gekraakt pand om deze zo in staat te stellen een ontruimingsprocedure aan te spannen. WAGENWEG 132 HAARLEM(Z). ...heb je onze danskrant al gehad? ...zo nee, bel dan even 315015 Beurs16 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Filmpagina13 Filatelie9 Foto/Film15 Kunst11 Medische diensten7 Plaatselijk nieuwsI Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers. Sport Weerrapporten Zee-viswijzer 5,6,7 i17 9 20, 21 2 9 ...als je het allerbeste wilt... Raamsingel 16 - Haarlem - Tel. 315015 makelaardij o.g. paqino'5 INSCHRIJVING; (echt)paren v.a. dinsdag 12 aug. 1e-jrs. jongeren v.a. woensdag 13 aug. 2e-jrs. jongeren v.a. donderdag 14 aug. 3e-jrs. jongeren v.a. vrijdag 15 aug. Alle bekende merken o.a. Donderdagavond koopavond. Haarlem: Barteljorrisstraat 20 (bij de Grote Markt)/Tel. (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein)/Tel. (020) 223596. Kierkegaard: V fireto’s Danscentrum SCHRÖDER danstip JUMP TO THE BEAT STACEY LATTISAW Umuider Courant i Justitie mag op verzoek naam kraker vrijgeven Zie pagina 2 Zie pagina 3 Vanuit de lucht kon men gloeiende gassen waarnemen aan de voet van de zuil. Tijdens de eerste uitbarsting die meer dan twee uur duurde, stootte de vulkaan een stroom oververhit gas tot over de rand van de kilometers brede krater. Nadat de Mount St. Helens meer dan een eeuw slapende was geweest, kwam hij in maart dit jaar tot leven. Daarna hebben zich in totaal vijf uitbarstingen van enige omvang voorgedaan, als ge volg waarvan een aantal personen om het leven is gekomen en tienduizenden hectaren grond onbegaanbaar en on bruikbaar zijn geworden. Morgen zaterdag ongelofelijke grote verkoop van antiek de eigenaar en die van de krakers tegen elkaar worden afgewogen. Volgens de be windslieden zal het belang van de eige naar in beginsel de doorslag geven, als het verschaffen van namen de enige manier is waardoor de eigenaar zijn geschil voor kan leggen aan het oordeel van de rechter. Als de eigenaar om de namen vraagt, moet hij duidelijk kunnen maken hoe hij te weten is gekomen dat de namen bij de politie of het Openbaar Ministerie bekend zijn. Als blijkt dat de eigenaar een straf baar feit heeft gepleegd, bijvoorbeeld door het inschakelen van een knokploeg, mogen de namen van krakers niet worden verstrekt. De ministers van Justitie en Binnen landse Zaken wijzen er in de circulaires verder op, dat de politie geen strafrechte lijk onderzoek dient in te stellen, uitslui tend met het doel pm achter de namen van de krakers te komen. De islamitische landen, vertegenwoor digd bij de Verenigde Naties, hebben be sloten de Veiligheidsraad te vragen om sancties tegen Israel naar het model van de sancties die Amerika destijds tegen Iran voorstelde naar aanleiding van het voorduren van de gijzeling van Ameri kanen. Het Amerikaanse voorstel behelsde een verbod op de uitvoer van goederen en produkten met uitzondering van levens middelen en medicamenten en op het ver strekken van kredieten of nieuwe le ningen. heidsdienst enig verband houdt met het onderzoek naar de aanslag op de Pales tijnse burgemeesters, waarbij een van hen (de burgemeester van Nabloes) beide be nen verloor. Het dorp Breezand kwam helemaal on der water te staan. Het water stond van tuin tot tuin en de afscheiding tussen trottoir en rijweg was niet meer te zien. DEN HELDER (ANP). Voor de tweede maal binnen één week heeft het noodweer vanmorgen grote delen van de kop van Noord-Holland geteisterd. Als gevoig van hevige slagregens kwamen de straten in veel plaatsen tussen Schagen en Den Hel der blank te staan. Hier en daar sloeg de bliksem in. Hoogovens heeft het plan voor werving van Joegoslaven nog niet geheel laten varen, terwijl het werven van Engelsen wel wordt stopgezet. FNV-districtsbestuurder Henk Krul vindt het zo langzamerhand een on begrijpelijke zaak en ,,zig-zag-be- leid”. De Laurentiuskerk aan de Willems- beekweg in IJmuiden wordt ge sloopt. Het kerkbestuur heeft bij de gemeente een bouwplan ingediend voor zeventig woningen, een kerke lijk centrum en kantoor- en praktijk ruimte op de plaats van de kerk. De bouwkosten van dit projekt worden geraamd op twaalf miljoen gulden. Een actieve buienstoring trekt snel naar Duitsland weg gevolgd door hoge druk met morgen meer zon en vrij goed strandweer. Zwakke noor delijke wind. In de middag ruim 20 graden. Zeewater 18 graden. Ook voor zondag nog gunstige vooruit zichten. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond In de bouw is de eerste week na de vakantie de werkloosheid gestegen. Van een totale ineenstorting van de werkgelegenheid is weliswaar geen sprake in deze bedrijfstak, maar een en ander is toch uiterst onrustba rend. VANCOUVER (UPI). De vulkaan Mount St. Helens in de Amerikaanse staat Washington, is gisteren tweemaal tot uitbarsting gekomen. Uit de krater stegen stoom- en aswolken tot een hoogte van 13 respectievelijk 10 km. Uniek in Nederland ALLES MOET WEG lid n.b.m Haarlem, tel. (023)-25 95 51* (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Twijfel bij het afslaan op een kruispunt in Hilversum, toen van de andere zijde een ambulance met sirene en zwaailichten naderde, is de 59-jarige me vrouw W. J. Hardeman uit IJmuiden giste ren noodlottig geworden. Haar echtge noot kon na de botsing nog uit de bran dende auto worden gehaald, maar voor haar was geen redding meer mogelijk. W. Hardeman verkeert nog in levensgevaar. De ambulance, die op dat moment geen patiënt vervoerde, werd totaal vernield. De auto van het Umuidense echtpaar brandde geheel uit. De ambulance was op weg na een melding van een hartverlam ming. In Den Helder viel zoveel regen dat het water in de straten twintig centimeter tot een halve meter hoog kwam te staan. De politie zag zich gedwongen vele straten voor het verkeer af te sluiten. De brand weer rukte uit om ondergelopen kelders, garages en boxen leeg te pompen. Op sommige adressen waren mensen niet thuis wegens vakantie en moesten elders sleutels worden opgespoord. Het nood weer begon omstreeks half zeven en duur de tot ongeveer negen uur. Droog weer en zonnige perioden. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Matige, later zwakke noordenwind. In het begin was er geen enkele christen. Toen werd iedereen christen met het gevolg, dat er nu wéér geen zijn. Een motorspuit houdt een tankwagen vol uiterst brandbaar propaan nat. Na een botsing lekte uit de wagen het zeer explo sieve gas. De George Washingtonbrug in New York waarop dit gebeurde, werd on middellijk aan beide zijden honderden meters ver afgezet en inwoners van flat- blokken in de omgeving geëvacueerd. Het liep gelukkig zonder slag of stoot af. In geen geval mag de politie zelf namen van krakers doorgeven. Dit staat in circu laires die de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, De Ruiter en Wiegel, hebben uitgegeven. De circulaires zullen binnenkort integraal in de Nederlandse Staatscourant worden gepubliceerd. Zo als bekend moet de eigenaar van een gekraakt pand een of meer namen van krakers weten om een procedure te kun nen aanspannen. Voorwaarde voor het doorgeven van de namen door de officier van justitie is, dat de namen van de krakers bij de politie bekend moeten zijn op grond van een strafrechtelijk onderzoek. Zijn de namen uit andere hoofde bekend, dan beslist de burgemeester over het verstrekken daar van aan de eigenaar die wil ontruimen. Bij de beslissing om de namen van kra kers vrij te geven aan de eigenaar van een gekraakt pand, moeten de belangen van In 'T Zand stortte het dak van een houthandel in als gevolg van bliksemin slag. In een schuur achter een woning nabij Schagen waar de bliksem eveneens was ingeslagen, ontstond een begin van brand, die evenwel snel kon worden be dwongen. (Van onze redactie buitenland) MEXICO-CITY. De orkaan Allen, die gisteren op zijn vernielende tocht Cuba en het Mexicaanse toeristenschiereiland Yu catan teisterde, beweegt zich in de rich ting van de Amerikaanse kust. De orkaan heeft tot nu toe zeker 83 mensen het leven gekost. Vooral op de bovenwindse eilanden en Haïti is veel schade aangericht. Op dit laatste eiland zijn al vijftig doden geteld, terwijl uit vijf geïsoleerde dorpen nog geen berichten zijn ontvangen. Langs de Mexicaanse kust en andere zuidelijke staten van de VS zijn intussen de werknemers van booreilan den geëvacueerd. Een Amerikaanse heli kopter met 15 olieboorders wordt overi gens vermist ter hoogte van de kust van de staat Louisiana. De orkaan Allen, een van de zwaarste van deze eeuw, heeft gisteren aanzienlijke schade aangericht op Cuba, waar volgens de radio in Havana ruim 200.000 mensen en tienduizenden stuks vee werden geëva cueerd. Alle binnenlandse en internatio nale vluchten naar het eiland werden ge annuleerd. Veel steden kwamen zonder elektriciteit te zitten. De Zuidafrikaanse premier Botha heeft gisteren gezegd dat hij wel bereid is het lot van alle mensen, ook de zwarten, in Zuid-Afrika te verbete ren, maar dat hij weigert zelfs maarte denken over een zwart meerder- heidsbewind. Dit zei vanmorgen desgevraagd een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag naar aanlei ding van de verklaring van de Saoedische koning Chaled en de Iraakse president Hoessein van woensdag. In deze verkla ring stelden de staatshoofden dat beide landen het er over eens zijn, dat alle politieke en economische banden moeten worden verbroken met elk land dat zijn ambassade in Jeruzalem handhaaft, nu Israel deze stad met kracht van wet heeft uitgeroepen tot de ondeelbare hoofdstad van het land, inclusief het bezette arabi sche deel. De woordvoerder van Buitenlandse Za ken verklaarde vanmorgen ook, dat niet te enen malen moet worden uitgesloten, dat de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Israel naar Tel Aviv zal verhuizen. „Het Nederlandse standpunt heeft niet het eeuwige leven; als er nieuwe verzoeken binnenkomen zullen die wor den bestudeerd”. In Israel is overigens grote politieke beroering ontstaan naar aanleiding van een bericht in een Amerikaans dagblad, dat premier Begin het onderzoek naar de daders van de aanslag op de Palestijnse burgemeesters in juni heeft stopgezet. Volgens de Washington Star had Begin hiertoe besloten nadat de Israëlische vei ligheidsdienst op het spoor was gekomen van zes leden van de joodse nationalisti sche beweging Goesh Emoeniem (Blok der Getrouwen) die deel uitmaakten van elite-commando-eenheden in het Israëli sche leger. Twee van hen, aldus de Washington Star, wonen in de nederzetting Beth El, op de bezette westelijke Jordaanoever. Pre mier Begin heeft ontkend dat de recente ontslagname van het hoofd van de veilig- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is geen aanleiding om te veronderstellen dat minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken onder invloed van d</toenemende Arabische druk om de Nederlandse ambassade uit Jerusalem weg te halen, zijn standpunt heeft gewijzigd. qifitlfi (Van onze redactie Binnenland) UTRECHT. Tussen het bestuur van de Vereniging van Machinisten (VVM) en de directie van de Nederlandse Spoorwe gen zjjn ernstige moeilijkheden ontstaan rond een door de VVM uitgegeven advies aan alle machinisten, om niet langer blind te varen op het systeem van automatische trein beïnvloeding (ATB). In dit systeem kunnen gevaarlijke tech nische storingen optreden. De NS-directie heeft de WM-bestuurders laten weten, dat zij zich met dit advies, dat afwijkt van de NS-reglementen, schuldig hebben ge maakt aan plichtsverzuim. Drie be stuursleden van de VVM zijn door de NS inmiddels gestraft met een ernstige te rechtwijzing. Aanleiding voor de problemen tussen NS en machinistenvereniging is een begin dit jaar bij de VVM binnengekomen mel ding, dat een machinist in Arnhem wist te voorkomen, dat hij met zijn trein een stopsein voorbij zou rijden door een op dracht van het ATS-systeem te negeren, volgens welke hij zijn snelheid juist had moeten opvoeren. IÏAUA Ook de rijksweg naar Leeuwarden kwam ten zuiden van Den Oever onder water te staan tot een hoogte van onge veer tien centimeter. Veel mensen kwamen in de kop van Noord-Holland te laat op het werk, omdat het treinverkeer tussen Schagen en Den Helder kwam stil te liggen door bliksem inslag in schakelstations van de spoorwe gen. Doordat straten en wegen hier en daar in beken waren veranderd konden in veel gevallen ook geen bussen worden ingezet om mensen te vervoeren. Dansen in 't ritme van deze tijd, van disco tot ballroom op onze nieuwst? platen. Inschrijving voor de nieuwe clubs m.i.v. dinsdag 12 aug. om 2.00 uur, daarna elke avond 7.00-9.00 uur. Zijlweg 49 Haarlem Tel. 023-326906 Danscentrum

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1