Op het nippertje Nederlander duikt Bolivia onder in Vluchtelingendrama in Somalië IN GESPREK MET KERKLEIDERS l houden aan Carvalho sticht Geen erkenning VS bewind-Zuazo Hoge prijs voor vredestelegram Stakingen in heel Polen Vliegtuig stort neer: 1 dode nieuwe partij Erger dan waar ook ter wereld" fc' Verdachte Bologna alibi hebben Executies leden UNITA in Angola ijzersterk” 1 3 19 80 VRIJDAG 8 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND ear erg ZOU irs ng de (Van onze redactie buitenland) LA PAZ/WASHINGTON. De uit Nijmegen afkomstige free-lance jour nalist Jan Schmeitz die door de junta in Bolivia werd gezocht, is onderge doken bij de consulaire vertegen woordiging van ons land in La Paz. Ontmoeting Vstretsja XVan onze redactie buitenland) PRETORIA. De Zuidafri- ;kaanse premier, Pieter Botha, 'heeft gisteren gezegd dat hij '.bereid is het lot van alle men sen in Zuid-Afrika te verbete ren, maar dat hij weigert een •zwart meerderheidsbewind in overweging te nemen. L Botha: Geen zwart n van I t I meerderheidsbewind (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM. Het vluchtelingenprobleem in Somalië is erger dan waar ook ter wereld. Niet alleen zijn er ruim anderhalf miljoen vluchtelingen onder de bijna vier miljoen inwoners van Somalië, maar zestig procent van die vluchtelingen bestaat uit kinderen en baby’s. ge nu en r r De Amerikaanse regering heeft beslo ten vooralsnog niet tot erkenning over te gaan van de regering die Siles Zuazo vanuit zijn ondergrondse schuilplaats in Bolivia zelf heeft geproclameerd. Een ho ge functionaris in Washington, die ano niem wenste te blijven, zei dat „de clan destiene regering van nationale eenheid wel veel sympathie geniet, maar geen grondgebied controleert en het land niet vertegenwoordigt”. Hoewel de regering Carter herhaaldelijk heeft laten blijken niet bepaald ingenomen te zijn met het door een staatsgreep aan de macht geko men militaire bewind van generaal Garcia e 1) n /ear ipe- rige ast- van •der gen nci- i de ling erd. ou de lok- met >be- urg len. :on- be- zij is, het rige ang izie /an >- e n de ■an ur- jsi- ing es- len zen ge- Op iele or de sns :hil ne- ge- de •en het ise in aal sze aij- ni- ais eh- 11S- tot iet r- •r r- d ■t rst de 10- De ge ste m; ng zo- tot ?er it n i- trijfël door Nico Scheepmaker^ De door Zuid-Afrika gesteunde verzets beweging UNITA liet kort voor de execu ties in een verklaring weten dat als vergel ding vijftig personen, die door haar wor den gevangen gehouden, zullen worden geëxecuteerd. De verklaring werd uitge- De leider van het Evangelism Center International (ECI), L. Bass, die dit gisteren bekendmaakte tijdens een persconferentie op de luchthaven Schiphol, zei verder dat nergens ter wereld de concentratie van vluchtelingen zo groot is. Bovendien blijft Somalië, een van de vijf armste landen ter wereld, zijn deuren wijd open zetten voor vluchtelingen die aankloppen om het land binnen te mogen. Wanneer van de kant van de regeringen in met name West-Europa en de Verenigde Staten niet snel iets wordt gedaan, met name op het gebied van het leveren van geld en medisch personeel, zal de toestand van de vluchtelingen in het land eind dit jaar rampzalig worden. Nu al sterven honderden mensen onderweg van Ethio pië naar het buurland Somalië en in de kampen. Alleen voldoende artsen, verplegers en geld kunnen hier helpen. Het Evangelism Center International beantwoordde begin dit jaar de noodkreet van de Somalische regering om hulp bij het vluchtelingenprobleem. „Hoewel deze regering aanvankelijk dacht het wel alleen af te kunnen, maakte het steeds groter wordende aantal vluchtelingen het noodzakelijk de hulporganisaties aan te spreken", aldus Bass. de regering gevraagd, nadat in juni 32 mensen in het gebied van Kaapstad waren gedood tijdens de ergste uitbarsting van geweld sedert de ongeregeldheden in het zwarte woongebied Soweto. Botha stond aan het hoofd van een zware kabinetsde legatie, waartoe zeven andere ministers en de militaire leider generaal Magnus Malan behoorden. Terwijl het beraad gaande was, mar cheerden ruim 1.000 zwarte studenten door Soweto om te protesteren tegen de stijging met 100 percent van de huren. Zij gooiden stenen naar auto’s, alvorens door de politie te worden verspreid. We besloten terug naar Hotel Rossia te lopen. Het was stil op straat. Enkele wan delende mannen, hopend op een taxi, een beschonken meisje dat door twee vrien dinnen op het rechte pad werd gehouden, en een stapvoets rijdende auto van de militia, op zoek naar onrechtmatigheden. De Verenigde Staten zullen de onder grondse Boliviaanse regering van Hernan Siles Zuazo niet erkennen. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris gisteren in Washington bekend gemaakt. Amnesty International vreest voor de veiligheid van de politieke gevangenen in Bolivia. Bij het bureau van Amnesty zijn berich ten binnengekomen over executies, wille keurige arrestaties en martelingen van tegenstanders van het militaire regime in La Paz. Amnesty heeft de militaire leider van het land, generaal Luis Garcia Meza, opgeroepen alle politieke gevangenen vrij te laten. NOUAKCHOTT (Reuter). Bijna alle Roemenen die aan boord waren van het voor de Westafrikaanse kust verongelukte vliegtuig zijn gered. Dit heeft een hoge Mauretaanse functionaris gisteravond be kendgemaakt. Tot gisteravond werd aan genomen, dat er zo’n 160 doden zouden zijn. Volgens Kebir Ould Sellamy, directeur van de Mauretaanse burgerluchtvaart, is één persoon om het leven gekomen en wordt een andere vermist. Het vliegtuig, een Toepolev 4.54 van de Roemeense luchtvaartmaatschapij Tarom, was voor de luchthaven van de havenstad Nouadhi- Meza, menen waarnemers in La Paz, dat het uitblijven van erkenning door Was hington de levenskansen van de onder grondse regering van Siles Zuazo aanzien lijk verkleint. Tot nu toe is nog geen enkel land tot erkenning van Siles Zuazo’s kabi net overgegaan en heeft slechts de Bolivi aanse ambassadeur in Madrid zich, vol gens goedingelichte kringen, uitgeroepen tot de diplomatieke vertegenwoordiger van de clandestiene regering. Overigens is het militaire regime van generaal Garcia Meza nog slechts door Argentinië en Para guay erkend. Amnesty International heeft een beroep gedaan op de militaire leiders van Bolivia alle politieke gevangenen vrij te laten en een lijst van mensen te publiceren die sinds de staatsgreep van 17 juli zijn ge dood of gewond. Naar schatting van Am nesty zijn sinds de coup zeker 1000 men sen gearresteerd en wordt gevreesd voor de veiligheid van de gevangenen naar aanleiding van berichten over geweld en bruut optreden. Amnesty heeft een bood schap gestuurd aan generaal Garcia Me za, waarin de organisatie zegt dat ze infor matie heeft ontvangen over executies, wil lekeurige arrestaties en martelingen die ons doen geloven dat internationale nor men moeten worden geschonden waartoe Bolivia zich heeft verplicht. Wij vinden het alarmerend dat de fungerend minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Luis Arce Gomez, desgevraagd niet in staat was de pers namen te verstrekken of aantallen van degenen die zich in hechte nis bevinden”, aldus Amnesty. NEW YORK (UPI). Het geheime militaire telegram waarmee generaal Dwight D. Eisenhower, de latere presi dent, op 7 mei 1945 het einde van de Tweede Wereldoorlog aankondigde, heeft gisteren op een veiling in New York 90.000 opgebracht. Het door Eisenhower ondertekende document meldde aan de militaire au toriteiten in Washington: „De missie van deze geallieerde strijdmacht is vol tooid om 02.41 uur plaatselijke tijd, 7 mei 1945, Eisenhower”. Het ECI nam de verantwoordelijkheid op zich voor twee vluchtelingenkampen met ruim honderdduizend mensen in het zuiden van Somalië, een van de onherberg zaamste streken in het land. Sinds mei werden twee chartervluchten met voedsel en medicamenten naar de kampen gestuurd. „Er is echter meer nodig en bovendien heeft de Somalische regering ons gevraagd voor meerde re kampen de verantwoordelijkheid te willen nemen. Dit kan alleen als er voldoende medisch personeel aanwezig is”, aldus Bass. Ondanks de opmerkingen van premier Botha in zijn slotrede gaven beide zijden te kennen, dat de ontmoeting de gespan nen onderlinge betrekkingen enigszins had verbeterd. De SACC had om de bijeenkomst met Verdachtes zoontje werd'op school gepest omdat zijn vader te arm was voor het kopen van automobielen en magneto- foons. Die-rijkere kringen, wier handel en wandel allerminst door de beugel konden, werden gesitueerd in Armeense, Azer- beidjaanse of Georgische kringen, blij kens de pompeuze viering van een brui loft waar het heel exotisch toeging, en het eindigde ermee dat de verdachte zelf moord pleegde in zijn cel. Gisteren werden eerder opgepakte ver slaggevers. de Reutercorrespondent Rene Villegas en diens assistent Gerardo Irusta vrijgelaten. Een aantal collega’s van hen heeft opdracht gekregen het land te ver laten. Spooner heeft onlangs geschreven, dat president Meza en andere leden van de strijdkrachten betrokken zijn bij smok- kelpraktijken en beschuldigde zij minis ter Gomez van persoonlijk wangedrag. Maar wilden we er misschien alsnog in? Ja, dat wilden we wel. Ze gingen ons voor naar de ingang, en een van hen drukte op de bel. Terwijl we ons nog stonden af te vragen of het wel onze taak was om, waar dan ook, de toegang af te dwingen met behulp van de militia, kwam hetzelfde vrouwtje al aansloffen. Ze deed de deur open, de agenten gingen allebei naar bin nen en sloten de deur meteen weer achter zich, om een minuut later weer naar bui ten te komen. We kondern erin! Het vrouwtje was nu allerhartelijkst, nam ons bij de arm, leuk!, buitenlanders!, nee, we hoefden niets te betalen, we mochten er zo in („De Sowjet-Unie houdt u vrij”, zei een van de militia’s.) We stapten de bijna volle zaal binnen, vonden twee stoelen, en ke ken naar een B-film in zwart-wit over een Russische Maigret met huiselijke zorgen, die een man moest ondervragen die iets te maken zou hebben gehad met de zelf moord van een meisje dat in Russische Dolce Vita-kringen verzeild was geraakt. werknemers in een van de grootste katoenfabrieken van de stad het werk neerlegden. Deze melding is de eerste aanwijzing dat de arbeidsonrust over de verhoogde vleesprijzen zich nu ook heeft uitgebreid tot de voor de Poolse economie zo belangrijke textielindus trie. Tot nu toe is geen melding gemaakt van ernstige arbeidsonrust in het be langrijke kolendistrict van Silezië of op de scheepswerven aan de Oostzee. De autoriteiten hebben er tot op dit moment duidelijk voor gezorgd de vi tale sectoren van de industrie draaien de te houden, gezien de ernst van de economische recessie in Polen. Ze heb ben zeer soepel op de stakingen gerea geerd door de bedrijfsleidingen toe te staan geschillen op te lossen door mid del van loonsverhogingen en beloften dat er van vergelding geen sprake zal zijn. ieid leid zen Fe- tide lar- het in di e ven geven in Lissabon en was ondertekend door de voorzitter van UNITA, Jonas Savimbi. Vijfenveertig van de 50 zijn leden van de MPLA, de marxistische beweging die in een burgeroorlog, kort nadat Portugal Angola in 1975 onafhankelijkheid verleen de, de macht veroverde. De vijf anderen zouden agenten zijn van de regering in Loeanda, van wie de nationaliteit niet werd onthuld. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Als protest tegen de gestegen vleesprijzen hebben zich in Polen sinds 1 juli al ongeveer 140 sta kingen voorgedaan. „En de golf van stakingen is nog niet weggeëbd”, aldus dissidente bronnen in de Poolse hoofd stad. Naar verluidt is dinsdag en woens dag voor de tweede keer in een maand tijd gestaakt door de 20.000 arbeiders van de grote helikopterfabriek in Swidnik in het zuiden van Polen. Vol gens het Comité voor Sociale Zelfver dediging (KDR) legden de arbeiders in Swidnik opnieuw het werk neer omdat de bedrijfsleiding niet inging op hun eisen. Maar het geschil werd beëindigd met een akkoord dat de arbeiders loonsverhogingen garandeert tot een maximum van 15 percent met ingang van 10 augustus. De staking in de heli kopterfabriek toont aan dat de werk nemers in Polen steeds vrijmoediger worden in het afdwingen van hun eisen en dat het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten bijna is geïn stitutionaliseerd. Het KDR maakte gisteren ook mel ding van een staking, afgelopen dins dag, in de textielindustrie van Lodz, ten westen van Warschau, waar 10.000 En wie kwamen ons daar toen, in de Ulica Tsjernisjevskovo, om kwart over elf ’s avonds, hand in hand lopend tegemoet? Anatoli Karpov, wereldkampioen scha ken, met zijn vrouw, een lief ogend, verle gen meisje in een lichtblauwe jurk die bijna tot haar enkels reikte. Hem blaas je trouwens ook weg als hij niet achter zijn schaakbord zit. Hij had zojuist vernomen dat Poloegajevski in zijn zesde partij te gen Kortsnoj gewonnen stond. A. herken de A. nog eerder dan A. A. herkende! Zo groot is nu het toeval, en zo klein is de wereld. Maar daarover een volgende keer... (Van onze redactie buitenland) LOEANDA. Dinsdag zijn in de Ango lese hoofdstad Loeanda zestien leden van de verzetsbeweging UNITA gefusilleerd, zo is gisteren officieel bekendgemaakt.n- De zestien leden van de Nationale Unie voor Onafhankelijkheid van Angola (UNITA) waren op 29 juli ter dood veroor deeld wegens diverse aanslagen in Angola. bou in zee gestort. Mauretaanse reddings boten en Roemeense vissers verrichtten het reddingswerk. Volgens Sellamy wa ren er 150 passagiers en 18 bemanningsle den aan boord van het toestel. Allen heb ben de Roemeense nationaliteit en waren op weg om Roemeense vissers af te lossen die werkzaam zijn in de wateren voor de Westafrikaanse kust. een uniform onderwijs voor alle bevol kingsgroepen, eenzelfde burgerschap voor alle Zuidaf- rikanen, de opheffing van hervestigingspro- gramma’s, arrestaties zonder proces, „verbanning” naar thuislanden en het in trekken van paspoorten. In Nederland wordt het Evangelism Center Internatio nal vertegenwoordigd door het Internationaal Christelijk Steunfonds. De;e Nederlandse afdeling ;al binnenkort een actie starten voor geld en personeel. Hoeveel geld door Nederland inmiddels is bijgedragen kon algemeen secretaris J. ter Maat, gisteren niet zeggen. Het Ethiopische leger heeft overigens een sterke strijd macht, die vanuit Somalië de Ogaden was binnengedron gen, met zware verliezen teruggeslagen, aldus een woord voerder van het Ethiopische ministerie van Voorlichting in Addis Abeba. Hij zei, dat bij de veldslag die onlangs werd geleverd. 1.3ÜÜ Somaliërs zijn gesneuveld en zeker 2.000 gewond zijn geraakt. De Somalische strijdmacht bestond uit een gemechaniseerde eenheid van 14.000 man. gesteund door drie infanteriebrigades. De Amerikaanse Commissie voor vluchtelingen heeft berekend, dat het aantal vluchtelingen in de wereld de afgelopen twee jaar met drie miljoen is toegenomen tot zes miljoen. In Azië zijn er het meest: 7.3 miljoen. Daar zijn vier miljoen ontheemde Cambodjanen bij. Jaren geleden reed ik met mijn vrouw Rome binnen. Waar zouden we naar toe gaan? De enige straat die we van naam kenden, was de Via Veneto, dankzij de film „La Dolce Vita” van Fellini. We koer sten naar de Via Veneto, vonden een plek om te parkeren, stapten uit, en stonden oog in oog met Federico Fellini, die daar op een terrasje zat! Zoiets onderga je als een wonder, en ik kan het ook alleen maar vergelijken met een Italiaan die Amsterdam binnenrijdt, rechtstreeks naar de Dam gaat, en daar, op een bankje, met enkele tientallen koe rende duiven aan zijn voeten, Rembrahdt van Rijn ziet zitten. Of Pim de la Parra.’ Nog beter misschien is de vergelijking die ik zelf, op vrijdagavond 1 augustus 1980 om kwart over elf, in gezelschap van de beste Nederlandse schaker die op dat ogenblik in Moskou vertoefde (Alexander Munninghoff), aan den lijve ondervond. Die middag waren we in het Gorki Park geweest, in het verste gedeelte dat het Njeskoetsjni Park wordt genoemd, het Niet-Vervelend-Park, waar een dertigtal tafeltennistafels in de open lucht staat, alsook een glazen schaakpaviljoen met alweer een dertigtal schaaktafeltjes, en waar buiten ook een tiental schaaktafel tjes is opgesteld waar de schaakgrage Moskovieten bij mooi weer hun krachten' meten. Ikzelf heb een half leven extra weten te bedingen door geen tijd te ver morsen aan schaken, hengelen en puzze len, maar Alexander wou toch wel graag in een vijf minuten-vluggertje op deze heilige schaakgrond een Rus verslaan. De. eerste partij eindigde onbeslist, de tweede partij won hij. Toen dacht hij nog dat het grootste ideaal dat een Nederlandse scha ker van zijn middenklasse kon najagen irr vervulling was gegaan (feen echte Rus te hebben verslagen in het Niet-Vervelend- Park!), maar daar vergiste hij zich toch in.. We waren die vrijdagavond op aanraden van Russische kennissen naar de film „Dopros” („De ondervraging”), in de bio scoop „Vstretsja” („Ontmoeting”) gegaan. We arriveerden om kwart over negen, het begon 9 uur, de deur bleek al gesloten- Gelukkig zagen we nog een vrouwtje lo pen, we klopten, ze keek, we maakten een vragend gebaar, ze schold ons uit en liep; kwaad weg. Zo kwamen we natuurlijk' niet verder. We probeerden de eeuwenou de truc van Cineac Reguliersbreestraat (via de uitgang de donkere zaal in), maar een tocht rond het theater leverde alleen potdichte deuren op. We dropen af. Op de hoek stonden twee militia’s. Toch eens vragen hoe dat zat: mag je in Moskou de bioscoop niet meer in als de film eenmaal" is begonnen, zoals je bij ons in de oorlog er niet meer in kwam als het Duitse oorlogs- journaal al begonnen was, om te voorko-, men dat Oranjegezinde Hollanders pas na het journaal zouden binnenkomen? Ze vertelden dat je, als het journaal voorbij was en de hoofdfilm was begonnen, er niet meer in mocht. Niet het journaal maar de hoofdfilm was dus maatgevend. (Van onze redactie buitenland) NICE-ROME. De in Nice gearres teerde Italiaan Marco Affatigato, die verdacht wordt van de bloedige bo maanslag op het centraal station van Bologna, heeft een „ijzersterk” alibi, volgens een van de advocaten van de 24-jarige rechtse extremist. Er zouden verscheidene getuigen zijn die kunnen bevestigen dat Affati gato op het moment van de aanslag in Nice was. Behalve zijn broer, zijn schoonzuster en zijn Engelse vriendin, die niet onpartijdig genoemd kunnen worden, zijn er echter ook winkeliers en een bediende van een geldwissel kantoor, die bevestigen dat de Italiaan zaterdag in Nice was. Hier tegenover staan getuigen die tegen de politie van Bologna hebben verklaard, dat zij Affatigato van foto’s herkennen als de man die op de dag van de aanslag met een grote koffer bij zich in het stationsgebouw was. Marco Affatigato is overigens door de extreem-rechtse organisatie NAR een verklikker genoemd, die op de do denlijst van deze organisatie staat. Inmiddels heeft de Italiaanse justitie Frankrijk om zijn uitlevering verzocht. Men verwacht dat de uitleveringspro cedure, zo de Franse autoriteiten daar toe besluiten, minstens een maand in beslag zal nemen. Het aantal bij de explosie gevallen doden is gisteren tot 79 gestegen door het overlijden van een elfjarig meisje, dat zware verwondingen had opge lopen. LISSABON. Majoor b.d. Otelo Sarai- va de Carvalho, de leider van de staats greep die in april 1974 een eind maakte aan de dictatuur in Portugal, heeft giste ren de oprichting van een nieuwe linkse partij aangekondigd. Met deze partij, de Partij van de Volks eenheid, doet Carvalho mee aan de parle mentsverkiezingen van 5 oktober. Hij wil proberen te voorkomen dat er dan een rechtse meerderheid ontstaat. Carvalho pleit voor beëindiging van het NAVO- lidmaatschap en verwijdering van alle buitenlandse militaire steunpunten uit het land. In een slotrede na een drie uur durende bijeenkomst met 20 kerkleiders zei Botha dat hij positieve stappen voor een nieuwe en betere wijze van leven voor alle men den in het land zou aanvaardden. „Maar ■mijn regering en ik zijn niet bereid een zwart meerderheidsbewind in een unitari- sche staat te aanvaarden. Wij zijn bereid ons volk te leiden naar een vorm van confederatie. Een grote verantwoordelijk heid rust op ons allen die hier vandaag bijeen zijn om geen dingen te zeggen of te bevorderen, die vreedzame en constitutio nele wijzigingen in gevaar zouden kunnen brengen”. De premier voegde er aan toe: „Ik bid god dat wij geen confrontatie in Zuid- Afrika zullen hebben. Maar zou dat ge beuren, dan is het mijn taak tevoren te waarschuwen, dat mijn regering goed voorbereid is om een confrontatie aan te kunnen” Bisschop Desmond Toetoe, secretaris generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), heeft later op een pers conferentie gezegd, dat de delegatie de ministers had meegedeeld dat er nooit werkelijke vrede in Zuid-Afrika zou kun nen zijn zolang er discriminerende wetten zijn. Leden van de delegatie van de SACC zeiden, dat tot de onderwerpen die aan de orde kwamen, behoorden: de opheffing van rassendiscrimineren- de wetten. Deze drie brandweerlieden uit Chicopee in de Amerikaanse staat Massachusetts ontkwamen op het nippertje aan een leven-bedreigende situatie, toen tijdens het blussen onverwacht een vrij omvangrijk deel van een brandende fabriek instortte. Links duikt brandweerman Maurice Kelly weg van het vallende puin, terwijl rechts John Bowler zijn collega Bernard LaFleur te hulp schiet, die is gestruikeld tijdens de overhaaste aftocht. Schmeitz, in Bolivia om voor de VARA een aantal radio-reportages te maken, wil het land zo snel mogelijk verlaten. Vol gens hem is de stemming jegens buiten- li ndse journ; listen in Bolivi; zeer vij andig. Gisteren maakten de militaire leiders in La Paz bekend, dat een Amerikaanse journaliste terecht zal staan wegens valse berichtgeving. De 29-jarige Mary Helen Spooner werd gisternacht van haar bed gelicht en opgesloten. Zij werkt als corres pondente voor Amerikaanse radio-stati ons en kranten in Engeland. Volgens mi nister van Binnenlandse Zaken Gomez heeft zij de „nationale en internationale wetten betreffende de pers flagrant ge schonden. I x* lm

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3