Honderd doden Volgens Amerikaans ministerie 1 chemische wapens in Afghanistan Amerikaanse politie beschermt Iraniërs Erg onrustig in UNIFIL-gebied t( Ghotbzadegh verdedigt SI zich in parlement Iran Uitzendbureaus Politie Utrecht Onrust in dorp na sterfgevallen vragen Albeda om toelichting meer gericht op welzijn burger Acht doden bij hotelbrand DamiatePers c E El Salvador „Russen gebruiken HE Betogers met eieren en tomaten bekogeld Amsterdam tegen helikoptervluchten Meer militairen Afwijken islamitische lijn ontkend Franse politie zet campinghouder vast IJmuider Courant Maatregelen Ford Volvo tegen en ingezakte markt Politie vindt bom in Torremolinos Pelle Mug opnieuw in de problemen Ademtestapparaat nu toegestaan naar Vanuatu NDP wil spoedig compensatie regeling kranten all VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 4 VR OP VI kind beek ware gezk pelsl plast kost' (Va UN ting f de S1 muid plan voor gen i huist) en ké het t weg. miljoi (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-BONN. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meent over bewijs te beschik ken dat de Sovjet-Unie in Af ghanistan gebruik maakt van chemische wapens. Volgens een lijvig rapport maken com munistische strijdkrachten in Laos en Cambodja, evenals de Russische in Afghanistan bij hun strijd tegen de opstande lingen gebruik van gifgas en zenuwgas, dat soms dodelijk is. Tl 155,00 Blijkens het rapport, dat 124 pagina’s telt, zijn de afgelopen jaren in Laos tussen 700 en 1000 leden van de Hmong-stam De Sovjet-Unie, Vietnam en Laos heb ben het gebruik van chemische wapens ontkend. Uit officiële bron in Washington is vernomen dat de Verenigde Staten zich ook ernstig zorgen maken over de situatie in Ethiopië, waar in de strijd tegen de Eritreese verzetsbeweging gebruik zou zijn gemaakt van chemische wapens. (Van onze redactie buitenland) PERPIGNAN. Een Nederlandse campinghouder in Argeles-sur-Mer, in de oostelijke Pyreneeën, is aangehou den op beschuldiging van oplichting. TEHERAN (Reuter/AFP). De mi nister van Buitenlandse Zaken van Iran, Sadeq Ghotbzadegh, heeft zich in een toespraak tot de Majlis, het parlement, krachtig verdedigd tegen beschuldigingen dat hij en zijn minis terie onvoldoende de islamitische re volutionaire lijn volgen. ondertekend, die het gebruik van chemi sche wapens verbiedt. Ook onder de burgerbevolking vielen weinig gewonden, omdat de milities waar schuwden dat zij zouden gaan schieten. TORREMOLINOS (AFP). De Spaan se politie heeft vanmorgen in het congres gebouw van Torremolinos een bom van zeven kilo onschadelijk gemaakt. Zij was voor de plaatsing ervan gewaarschuwd. De Baskische afscheidingsbeweging ETA liet eind juni in het kader van haar „va- kantieprogramma” acht bommen ontplof fen in diverse hotels en toeristencentra aan de Costa del Sol, overigens zonder dat er slachtoffers vielen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije IJM1 produl miljoe: het stc den dl te hal baar i weer Volger 500 arl ve te 1 dat dt trokke van et vaderl; wervir ovens betreft ring c De h lige L< hoeve Evenei patron te won te best (Van onze redactie buitenland) DUBLIN-FRANKFURT. Een hotel brand in de Ierse badplaats Bundoran heeft de afgelopen nacht aan zeker zes mensen het leven gekost. Twee personen werden vanochtend nog vermist. Toen de brand kort na middernacht uitbrak be vonden zich ongeveer 100 personen in het gebouw. Bij een ontploffing in een hotel in Offen bach, in de Westduitse deelstaat Hessen zijn vannacht twee personen omgekomen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Oudeweg 12-14, Haarlem te*. 023 - 31 90 53 Het Nederlandse bataljon reageerde op het granaatvuur enkele malen met waar schuwingsschoten uit mitrailleurs. Dat leidde dinsdag tot de gevangenneming van vier Nederlandse militairen. Na vijf uur werden zij echter weer vrijgelaten. Het zwaarst kreeg het dorp Jatar, onge veer zeven kilometer ten zuid-westen van Harris, het te verduren. De afgelopen week vielen op en om deze plaats ruim 45 granaten. Het merendeel van de bevol king van Jatar is inmiddels vertrokken. de „door de profeet en de eerste imam gestelde principes”. „Maar”, zo voegde hij hieraan toe, „er bestaan internationale conventies die wij ongelukkig genoeg tot op heden niet werkelijk gerespecteerd hebben. Men dient deze internationale af spraken te onderzoeken en dan een duide lijk standpunt te bepalen: willen wij ze eerbiedigen of willen wij dat niet. U kunt als parlement een wet aannemen die ver klaart dat Iran zich het recht toebedeelt onverschillig wie en onverschillig waar ter wereld aan te vallen. Het buitenland zal dan beslissen of het de betrekkingen met Iran wil bewaren”, aldus de minister, die zijn toespraak besloot met de verkla ring dat hij zich verantwoordelijk voelt voor de totale politiek van de islamitische republiek Iran. De Westduitse conservatieve CDU-par- lementariër Jürgen Todenhöfer heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd in Afgha nistan systematische volkerenmoord te bedrijven. Na een reis van negen dagen door het land, die hij geholpen door Af ghaanse guerrillastrijders ondernam, ver klaarde Todenhöfer gisteren in Bonn, dat de wreedheid waarmee de Sovjet-Unie optreedt tegen de burgerbevolking, nau welijks voorstelbaar is. Nadal tooid ter gc dersc serbei kunst het g ander bouw Grietj trokk kinde verdv door dodelijk gas om het leven gekomen. Volgens het rapport heeft Amerika tij dens de oorlog in Vietnam nooit gifgas gebruikt of zenuwgas, maar slechts een vorm van traangas. Voorts wordt ontkend dat de Verenigde Staten chemische wa pens naar Afghanistan gesmokkeld zou den hebben. Hiervan werd Amerika door de regering in Kaboel beschuldigd. Zowel de Verenigde Staten als de Sov jet-Unie hebben de Conventie van Genève Het dom v heer is In nat raad i van dt nen vc worde: veerd gens 5 Fidelis betaal! „De sen, opdrac terrein De man wordt er van verdacht plaat sen verhuurd te hebben zonder reke ning te houden met de werkelijke capa citeit van de camping. Tevens zou hij misleidende informatie hebben ver strekt over de plaats en de voorzienin gen van het terrein. De aanhouding geschiedde na klachten van Neder landse en Engelse toeristen. De aankomst bij het Witte Huis werd uitbundig gevierd samen met de vijftig Iraniërs die daar sinds elf dagen in hon gerstaking zijn. Na enkele uren de ver worvenheden van de islamitische revolu tie aan de man proberen te hebben bren gen, gingen de Iraniërs naar het islamiti sche centrum in Washington. Zij bleven, afgezien van de eieren en tomaten die doel troffen, ongedeerd dankzij de bescher ming van de Amerikaanse politie. Intus sen heeft de Amerikaanse president, Jim my Carter, het ministerie van Justitie op dracht gegeven na te gaan of de Iraniërs wel terecht zijn vrijgelaten. In Londen wilden Iraniërs demonstre ren voor het parlementsgebouw, maar de Britse politie stond dit niet toe omdat bij het parlementsgebouw niet mag worden gedemonstreerd. De Iraniërs hielden daarop een zitstaking op een muur aan het plein voor het parlementsgebouw. Zij eisten vrijlating van 68 landgenoten die in verschillende gevangenissen in Londen zitten na de betoging voor de Amerikaan se ambassade in Londen, afgelopen maandag, waarbij klappen vielen. De Iraanse ambassade in Londen be schuldigde op haar beurt de Britse autori teiten ervan de 68 Iraniërs te hebben mis handeld. De 68 zijn ook in hongerstaking gegaan om te protesteren tegen hun ge vangenschap en zullen deze volgens de ambassade volhouden tot ze weer worden vrijgelaten. DEN HAAG (ANP). Het gebruik van ademtestapparaten door de politie bij al coholcontroles, is sinds kort officieel toe gestaan. Het betrokken artikel in de we genverkeerswet, waardoor de uitslag van het apparaat als bewijs geldt, is daartoe onlangs bij beschikking van de minister van Justitie gewijzigd. In de christelijke wijk Achrafieh van Oost-Beiroet is gisteren een aanslag ge pleegd door middel van een in een auto aangebrachte springlading. Door de ont ploffing kwam een persoon om en raakten dertig mensen gewond. Het was de tweede aanslag van deze aard in de wijk in min der dan een week. Bij de vorige kwamen twee personen om en raakten dertig men sen gewond. De laatste tijd heeft zich een aantal opmerkelijke ziekte- en sterfgevallen voorgedaan in het Gors. Twee inwoners die in de directe omgeving van het pers station wonen zijn overleden aan bloed- kanker. Bij een derde doen zich soortgelij ke ziekteverschijnselen voor. Het gemeen tebestuur van Hoeven heeft in verband met deze ontwikkelingen de inspectie voor de volksgezondheid een half jaar geleden om een onderzoek gevraagd. Zamijatin. lid van het centraal comité van de communistische partij, zei in een artikel in een Moskou’s dagblad de rege ring Karmal opnieuw alle steun toe en gaf te kennen dat de Verenigde Staten een grote fout maakten de terugtrekking van enige Russische eenheden uit Afghanistan af te doen als onbelangrijk. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De pro-Kho- meini demonstranten die dinsdag door de Amerikaanse autoriteiten zijn vrijgelaten, hebben gisteren op nieuw voor het Witte Huis betoogd. Hun betoging verliep zonder ernstige incidenten, hoewel woedende Ameri kanen door de politie in bedwang moesten worden gehouden. (Van onze redactie buitenland) PORT MORESBY. Het parlement van Papoea Nieuw-Guinea heeft gisteren de regering gemachtigd maximaal 300 sol daten naar de jonge eilandenrepubliek Vanuatu (Nieuwe Hebriden) in de Stille Zuidzee te sturen. De militairen zullen worden ingezet te gen rebellen die afscheiding van het eiland Esperitu Santo nastreven. De af scheidingsbeweging blijft ook na de onaf hankelijkheid, twee weken geleden, ac tief. Recent werden twee bruggen opge blazen. Op Esperitu Santo zijn al 200 Britse en Franse militairen gestationeerd. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Of de affaire politieke consequenties zal hebben is nog niet bekend. Mug staat op de nominatie de afgetreden wethouder van financiën, Wim Sinnige op te volgen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Pelle Mug, de voorzit ter van de PvdA-fractie in de Amsterdam se gemeenteraad, heeft als huiseigenaar problemen gekregen met de Gemeentelij ke Dienst Herhuisvesting. Mug zou een door hem verhuurde woning ten onrechte niet als distributiewoning hebben aange meld. De fractievoorzitter kwam eerder als huiseigenaar in het nieuws toen hij de benedenverdieping van zijn woning als bordeel verhuurd bleek te hebben. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Vereniging de Ne derlandse Dagbladpers (NDP) wil nog dit jaar invoering van de compensatierege ling die een verdere verschraling van het aanbod van kranten in Nederland moet voorkomen. De regeling, zoals die is voorgesteld door het Bedrijfsfonds voor de pers, kan echter naar de mening van de dagbladuit gevers niet zonder meer worden inge voerd. Dat staat in een brief die de NDP heeft verzonden aan de minister voor Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Als de door het bedrijfsfonds ontwor pen regeling wordt gehanteerd, kunnen volgens de NDP slechts drie verliesgeven de dagbladbedrijven op subsidie rekenen. Er zijn echter acht tot negen dagbladon dernemingen in Nederland die de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Dat gaat zowel om bedrijven die landelijke kranten uitgeven als om bedrij ven die regionale dagbladen uitbrengen. Voor het eerste jaar hebben die bedrijven volgens de NDP zo’n twintig miljoen gul den nodig. De regeling zoals die nu bij het ministe rie van CRM op tafel ligt is alleen van toepassing op kranten die minder dan 125.000 abonnees hebben en minder dan dertig percent van de lezers in hun moe- dergebied weten te bereiken. Volgens de voorzitter van de NDP, A. Thijssen vallen met name waar het gaat om het aantal abonnees, de landelijke dagbladen al gauw buiten de subsidie-boot. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie binnenland) HOEVEN. De bewoners van het buurtschapje het Gors in het Noordbra- bantse Hoeven zijn hevig verontrust over mogelijke, zeer schadelijke gevolgen voor hun gezondheid. In het Gors staat een provisorisch afgedekt persstation voor af valwater van het hoogheemraadschap West-Brabant. Op deze leiding naar Waar de (Westerschelde) lozen ook chemische bedrijven in Moerdijk (onder meer Shell Chemie Nederland). In zijn gisteren gehouden rede ontkende de bewindsman tevens dat veel van zijn ambtenaren in binnen- en buitenland nog steeds het voormalige bewind van de sjah aanhangen. Sinds de revolutie van vorig jaar is meer dan dertig percent van de 2100 bij het ministerie van Buitenlandse Zaken werkende ambtenaren weggezui verd, zei hij. De minister was door het parlement, dat door de geestelijkheid wordt beheerst, ter verantwoording ge roepen nadat tal van afgevaardigden in de afgelopen weken het beleid van Ghotbza degh en zijn ambtenaren hadden gekriti seerd. De buitenlandse politiek van Iran is ten volle gebaseerd op de leer van de revoluti onaire geestelijke leider ayatollah Ruhol- lah Khomeini. Het compromisloze verzet tegen de beide supermogendheden staat centraal in het beleid, zo verweerde Ghotbzadegh zich. Reagerend op de talrijke in vijandige toon gestelde vragen van Majlis-afgevaar- digden herhaalde de minister dat hij in zijn politiek geen enkel compromis heeft gesloten of zou sluiten waar het gaat om Burgers en organisaties hadden ge klaagd over het lawaai dat de helikopters maken. Het aantal mensen, dat van de vluchten hinder ondervindt, is vele malen groter dan de groep die er plezier aan beleeft, aldus het college. Ing. W. Verbeek, een werktuigkundige die beroepshalve veel te maken heeft met de chemische industrie en nabij het pomp station woont, is al jarenlang bezig met deze affaire. Hij is ook van mening dat bij de aanleg van de afvalwaterpersleiding naar de Westerschelde en de bouw van het pompstation ondeugdelijke materialen zijn gebruikt en-of verkeerd toegepast. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam hebben bezwaar tegen de door de KLM georganiseerde toeristische helikoptervluchten boven de hoofdstad. Het college heeft staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat ver zocht ervoor te zorgen, dat de Rijkslucht vaartdienst geen vergunning meer afgeeft voor dergelijke vluchten, afgezien van uit zonderingen onder zeer strikte voor waarden. De Iraniërs liepen leuzen als „lange leve Khomeini” en verbrandden Amerikaanse vlaggen. De Amerikanen stelden daar „go home” en een regen van eieren en tomaten tegenover. De tocht van Iraniërs naar het Witte Huis was niet vlekkeloos verlopen. Amerikanen hadden aanvankelijk in New York het vertrek naar Washington verhin derd van de door de 192 Iraniërs gehuurde bussen. Uiteindelijk konden ze met bestel wagens van de Amerikaanse indianenor ganisaties de tocht naar Washington maken. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM-KEULEN. De Zweed se autofabrikant Volvo zal dit jaar, in verband met het tegenvallen van de ver koop, minder auto’s produceren dan in de bedoeling lag. De jaarproduktie zal met 15.000 stuks worden verminderd tot 267.000 auto’s. De Volvo-directie is onderhandelingen met de vakbonden begonnen over de ma nier waarop produktievermindering moet worden bereikt. Gedacht wordt aan ont slagen, werktijdverkorting en tijdelijke bedrijfssluitingen. In hoeverre de plannen gevolgen zullen hebben voor de Volvovestiging in het Lim burgse Born is nog niet duidelijk. De voorgenomen produktievermindering is een gevolg van de algemene malaise op de automarkt. De andere Zweedse autofabri kant, Saab, heeft de produktie al eerder verminderd. De Duitse Ford-vestiging heeft gisteren, eveneens wegens teruglopende verkoop cijfers, een vrijwillige afvloeiingsregeling bekendgemaakt voor 6000 werknemers. Werknemers die vrijwillig ontslag nemen krijgen, afhankelijk van hun diensttijd, een premie van 8000 tot 12.000 mark. Met de regeling is in totaal een bedrag van 135 miljoen mark (ongeveer 147 miljoen gul den) gemoeid. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Sinds afgelopen zondag is het onrustig in het UNIFIL-gebied in Zuid-Libanon. Volgens een- woordvoerder van het ministerie van Defensie hebben de christelijke milities van majoor Had dad dagelijks artillerie- en mortiergrana ten afgevuurd waarvan er tientallen in de Nederlandse sector terechtkwamen. Daarbij raakten geen Nederlandse mili tairen gewond. Ook de materiële schade bleef beperkt. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Linkse guerrilla strijders in de Middenamerikaanse staat El Salvador hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op drie steden in het noorden van het land. Daarbij zijn ongeveer vijf tig soldaten gedood. Volgens officiële bronnen zijn in de afgelopen twee dagen in heel El Salva dor zeker honderd mensen om het leven gekomen bij gevechten tussen guerrilla strijders en het leger. Ook bij moor daanslagen door rechtse extremisten zijn doden gevallen. De uiterst rechtse Maximiliano Martinez-brigade heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de dood van vier mannen, die woensdag onthoofd in het centrum van de hoofdstad San Salvador zijn ge vonden. Een aantal Nederlandse universiteiten heeft overigens bij de regering van El Salvador geprotesteerd tegen de militai re bezetting van de universiteit in de hoofdstad. Op 26 juni trokken politie en leger het universiteitsterrein op, waarbij 30 doden vielen en 300 mensen gevangen werden genomen. President Leonid Brezjnjev’s voor naamste adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek, Leonid Zamjatin, heeft gisteren gezegd dat de Amerikaanse bemoeienis met Afghanistan steeds toe neemt en dat de Russisch-Amerikaanse betrekkingen niet kunnen verbeteren zo lang de Amerikaanse sancties van kracht blijven. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Een ingrijpende reorga nisatie van de Utrechtse politie moet het binnen twee jaar mogelijk maken een grotere bijdrage te leveren aan het welzijn van de burgers. Er komt een betere verde ling van politie-activiteiten, waardoor bin nen het korps meer probleem- en mensge richt kan worden gewerkt. De surveillancedienst wordt belangrijk uitgebreid, zowel met taken als met man kracht. Deze dienst zal zich in de toekomst in omvangrijke mate gaan bezighouden met bestrijding van de kleine criminali teit, verkeerstaken en hulpverlening. Dit blijkt uit het Beleidsplan 1980-1982 van de Utrechtse politie, dat gisteren werd gepubliceerd. Het plan is een resultaat van het vier jaar geleden gestarte project organisatie-ontwikkeling, waarmee de po litie op zoek ging naar een nieuwe aanpak van haar werk. Uitgangspunt daarbij was dat de politie, naast een handhavende en een hulpverlenende taak, steeds meer een signalerende en adviserende functie krijgt. De verontruste bewoners hebben zelf monsters genomen in de bassins. Chemie winkel van de Technische Hogeschool te Eindhoven onderzocht ze. Een letterlijk citaat uit het TH-rapport: „Met grote ze kerheid kunnen we zeggen dat het afval water in elk geval de volgende stoffen bevat: tolueen, orto-xyleen, meta-xyleen, para-xyleen, isomere van methyl, dethyl, benzeen en enindeen.” DEN HAAG. De Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU) vraagt zich af of minister Albeda van Sociale Zaken over duidelijke bewijzen beschikt dat door uit zendkrachten vaste arbeidsplaatsen wor den ingenomen. Met het onderzoek daarover dat al in 1978 aan de Tweede Kamer werd toege zegd, wordt immers pas op 1 oktober van dit jaar begonnen. Dit zegt de ABU in een commentaar op de adviesaanvrage van minister Albeda aan de Stichting van de Arbeid, waarin hij plannen aankondigt om de tijdelijke arbeid scherper in de gaten te houden. Als de voornemens van de minister doorgaan zal niet meer na een uitleenperi- ode van arbeidskrachten van drie maan den een bijna automatische verlenging met nog eens drie maanden mogelijk zijn. Het ministerie zal dan pas toestemming geven als vooraf een met redenen omkle de aanvrage is ingediend, zoals nu gebeurt bij een aanvrage om verlenging na zes maanden. De ABU zegt het met de minis ter eens te zijn, dat vaste arbeidsplaatsen niet door tijdelijke krachten bezet beho ren te worden. De bond kondigt aan binnenkort cijfers te zullen publiceren, waaruit zal blijken dat een belangrijk percentage van de uit zendkrachten na uitzending in vaste dienst komt 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Boze Amerikaanse demonstranten laten duidelijk zien hoe ze over de ayatollah Khomeini denken. Een namaakhoofd van de Iraanse leider en een strop spreken boekdelen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zijn beschuldigin gen gebaseerd op een onderzoek dat enige maanden in beslag heeft genomen. De bevindingen wettigen volgens de autori teiten een internationaal onderzoek en de Verenigde Staten zullen de Verenigde Na ties vragen om de zaak op de agenda te plaatsen van de eerstkomende Algemene Vergadering van de VN, de komende herfst.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4