Sterkste bezetting in geschiedenis CHIO Rotterdam overtreft olympisch ruitertoernooi Van Lent snel in Culemborg Kortsnoi dicht Kees Kist nog niet hersteld Elfde Haarlemse Honkbalweek Vechtpartij op tribune I i F bij eindstrijd ff Veteranen uit district actief in tennistoernooi J Nederlaag voor jeugdhonkballers 'F TWI d d d d d r i I DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 SPORT I s ij Cijfers f r Wereldklasse l te G G Nederland: 0-0-0-2-0-0-l-0-l=4 Zweden: 0-0-4-0-0-l-l-0-l=7. Werpers: Nederland: Klaassen (22/s inn.): 4-3-12 en Ruist (6V3 inn.) 12-0-6. Zweden: Norelius (9 inn.) 4-3-13. I Hhaarlemse baseball week In het hek s openingsdag pim muter pc* •kWÏ:# openingsdag toonaangevend mag zijn. JAN VAN DER NAT 01 (Van onze sportredactie) Gert Wiltfang: ook present in Rotterdam. (Van onze wielermedewerker) toll Karpov uitdagen. Kwaliteit op rein/ at 191 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Al direct op de eerste avond is het zitvlees van de toeschouwers bij de Elfde Haarlemse Honkbalweek aan een stevige test onderworpen. In de tweede wedstrijd van het achtdaagse gebeuren hielden de ploegen van de Nederlandse Antillen en de Japanse amateurkampioen Mitsubishi/Tokio het publiek drie uur en 25 Overleg van een vijftal Westeuropese hippische federaties leidde ertoe dat in een drietal plaatsen de ruiterelite toch op hoog niveau met elkaar duelleert. Onder de benaming „Festivals” strijden de we reldtoppers in de dressuur in het Engelse Goodwood (het afgelopen weekeinde), de springruiters vervolgens in Rotterdam en de military-specialisten een week later in het Franse Fontainebleau. Hun opdracht lijkt bij voorbaat kans loos, gezien de wereldklasse die in het Kralingse bos van start gaat. Vrijwel alle groten zijn er immers, zoals wereld- en Europees kampioen Gerd Wiltfang, diens landgenoot Paul Schockemöhle, de Oos tenrijker Hugo Simon, de winnaar van het zilver in Montreal, de Canadees Vail lancourt, de kundige Fransman Bertran de Balanda, de op regeringskosten door Europa toerende Amerikanen, een sterke Engelse delegatie en de huidige Neder landse top. Engeland houdt overigens zijn professionals David Broom, Harvey Smith en Caroline Bradley thuis maar zendt zijn olympische kandidaten met uitzondering van Liz Edgar, die bang is voor een te zware bodemgesteldheid in Rotterdam. De jonge Nick Scelton vormt evenwel een waardig vervanger. Nog nimmer in de 33-jarige geschiede nis was het CHIO in Rotterdam zo sterk bezet. Niet minder dan 170 ruiters uit 19 landen hebben zich aangemeld, terwijl de beste dressuurspecialisten eveneens naar de Maasstad komen. Toppers in het springconcours zijn uiteraard de landen- wedstrijd op vrijdag 15 augustus en het slotduel om de International Gold Cup voor de individuele combinaties. Pikant feit in Rotterdam is dat de lan den, die in Moskou zilver en brons vero verden (Polen en Mexico), nu hun wérke lijke kwaliteiten moeten demonstreren, hetgeen niet minder geldt voor de win naar van het olympische goud, de Pool Kowalczyk, en ruiters als de Mexicaan Portugal, winnaar van het brons, en Her- bruger uit Guatemala die vierde werd. Hij mocht niet klagen, omdat hij door zijn veld goed werd gesteund, hetgeen bij Broersma niet het geval was geweest. Bovendien werd er aan het einde van de achtste slagbeurt een doorgeschoten bal op het conto van achtervanger Gudim geschreven, terwijl vrijwel iedereen er van overtuigd was, dat een wilde worp meer op zijn plaats was geweest. Overheidssteun en bijdragen van het be drijfsleven moeten een deficit voorko men. Een prijzentotaal van 150.000 gul den kan het gemis aan olympische eer bij de ruiters wellicht enigermate compen seren. De 31-jarige Zilkenaar Karei Teeuwen legde in de ronde van St. Pancras beslag op een tweede plaats. Samen met natio- HAARLEM. De Zwanenburger Hen- ny van Lent wist het in de Ronde van Culemborg weer eens tot een overwin ning te brengen bij de amateurs. Het lijkt, na de eerste twee duels, geen voorbarig conclusie, dat de Nederland se ploeg zijn handen vol zal hebben aan alle vier de ploegen. Het team van Ha milton Richardson kwam nog niet in actie (vanavond staat de eerste wed strijd tegen de Antillen op het program ma), omdat de competitie pas het afge lopen weekeinde zijn beslag kreeg en de technische leiding terecht vreesde niet over zijn startende pitchers te kunnen beschikken. Jonge renners van de Haarlemse wie lerclubs De Kampioen en Excelsior heb ben met veel succes deelgenomen aan een jeugdtoernooi in Sloten. Van De Kampi oen wisten Gaby Schilder en Jan Smit het tot overwinningen te brengen. Van de deelnemende jongeren van Excelsior wist Patrick de Boer het tot een zege te brengen. naai kampioen Jaske van Meer uit Lim burg en Jos Kieftenburg uit Wervershoof had hij de rest op een ronde achterstand gereden. In het beslissende sprintje tussen de drie aanvoerders was Van Meer de rapste. Door zijn aanvallende manier van rijden kwam Teeuwen niet alleen in het bezit van de leidersprijs, maar kreeg hij ook de prijs voor de strijdlustigste renner. uitkomen tegen de winnaar van de andere halve finale die in Italië wordt gespeeld tussen de Hongaar Lajos Portisch en de West-duitser Walter Hübner. De uiteinde- Graham mist de bal en Fuentes is binnen op het tweede honk. De geweldige animo voor het Spring ruiter Festival heeft het budget van de organisatoren met een forse sprong opge voerd van 850.000 tot 1.300.000 gulden. ANTWERPEN. Op de tweede dag van het toernooi om de Europese honk- baltitel voor junioren heeft Nederland met 4-7 verloren van Zweden. Het Neder lands negental had in Antwerpen geen antwoord op de voorsprong van 4-0 die de Zweden in de derde inning namen. De Nederlandse werpers Klaassen en Ruist moesten achttien honkslagen toe staan. De Zweedse werper Norelius zag twaalf keer nederlanders via slagen op de honken verschijnen. In de tweede wed strijd versloeg België Italië met 9-7. Na zeven innings werd het duel wegens de invallende duisternis afgebroken. Die regen was er bijna de oorzaak van geweest, dat de eerste dag van de honk balweek in het water was gevallen. De organisatie besloot de officiële ope ningsplechtigheid te beperken tot het werpen van de eerste bal door NSF- voorzitter Drost en de volksliederen ach terwege te laten. Op dat moment had het arbitrale kwartet, onder leiding van um pire John Barrett, al besloten dat er in elk geval gespeeld zou worden. Honkbal in de regen is een hoogst ongebruikelijke zaak. Te veel water voegt een oneerlijk element toe, doordat knuppels en ballen onhandelbaar wor den en slippartijen in het veld voorko men. Dat viel gisteravond erg mee. Ener zijds omdat de regen niet echt doorzette, anderzijds omdat er werd gespeeld door twee technisch hoogbegaafde ploegen. Alle liefhebbers kwamen op de ope ningsdag royaal aan hun trekken. Zowel in de eerste (middag)wedstrijd tussen de Amerikaanse Collegeploegen van Miami Hurricanes en UCLA Bruins, als in het avondduel. Vooral ’s middags werden er (Van onze tennismedewerker) HAARLEM. Het district Haarlem van de tennisbond hield het afgelopen weekeinde op de banen van de HLTC voor het eerst in haar geschiedenis dis- trictsveteranenkampioenschappen. UCLA: 0-0-0-01-0-0-0-0=1 Miami: 0-0-0-0-0-l-l-3-0=5 Werpers UCLA: Broersma (6) 8-2-6-3 en Cole (3) 2-0-6-0. Miami: Hatcher (9) 5-2-5-1. Homeruns: De Jesus (solo) en Fuentes (met één man) beiden Miami. Antillen: 0-2-0-0-0-0-1-0-0 3 Tokio: 0-0-2-0-0-0-51-0=8 Werpers Antillen: Keller (6+3 man) 2-3-5-5-, Moester (1/3+ 3 man) 0-1-2-2 en Cicilia (2 2/3) 3- 2-2-0. Tokio: Yamasaka (2 2/3) 1-1-4-0. Suzuki (4 2/3) 4- 1-6-0 en Ogasawara (1 2/3) l-l-l-l. Homeruns: Anasagasti (met één man) en Kiri- dongo (solo) beiden Antillen. Hij reed de tachtig kilometer binnen de twee uur. Zijn clubgenoot John de Bie uit Haarlem (beide renners zijn lid van De Kampioen) trok de spurt voor Van Lent aan en moest zelf met de zevende plaats genoegen nemen. Bij de junioren kwamen de Haarlemmers Marco v. d. Hulst en Ab Harren respectievelijk op de vierde en zesde plaats. Tegen het einde van de zesde innings moest hij Lorenzo Bundy een twee- honkslag toestaan en had hij assistentie nodig van Chris Smith, die praktisch in het hek klom om de dreun van Jeff Ledbetter te vangen. Toen Broersma in het begin van de zevende slagbeurt ach tereenvolgens een homerun en een twee-honkslag om zijn oren kreeg, werd hij van de heuvel gehaald. Zijn plaats vervanger Doug Cole kon echter het tij De ploeg van Tokio heeft zich zondag, na de laatste training, als voorbeeldige gast gedragen. Toen de mannen van de gemeentelijke dienst voor sport- en jeugdzaken na de trainingen het veld weer in orde wilden maken, namen de Japanners zelf de bezems ter hand en veegden de gravelbanen aan. staaltjes honkbal vertoond, die maar sporadisch op de Nederlandse velden te zien zijn. Bovendien was er het nodige spektakel in de vorm van vier homeruns. Twee daarvan werden er in de middag- wedstrijd geproduceerd door de Antil- lianen Alex de Jesus en Mike Fuentes (Miami) en twee ’s avonds door de Antil- In totaal zeventien spelers, trainers, I dokter Jimmy van Rompu en verdere begeleiding vertrekken vandaag (dinsdag) I naar Spanje. Voorstopper Ronald Spel- I bos is inmiddels hersteld van zijn blessure en kan deze week dus ook weer worden ingezet. Het ligt in de bedoeling, dat Hans de Koning woensdagavond het AZ-doel zal verdedigen tegen Sevilla in Spanje. Dit houdt verband met een eventuele schor sing van doelman Eddy Treytel, die tij dens het Amsterdam 705-toernooi tegen een rode kaart aanliep. Secretaris Gerrit Peters: „Woensdag zal de strafcommissie van de KNVB de straf bepalen voor Treytel. We hébben verweer schriften gestuurd naar de KNVB en zijn van mening dat scheidsrechter Egbert Mulder ten onrechte de rode kaart gaf. Treytel handelde puur in een reflex, Ken ny Burns van Nottingham Forest ramde hem vol in het kruis nadat Mulder reeds had afgefloten voor buitenspel. Burns ontving hiervoor slechts een gele kaart. We hopen dat de strafcommissie daarmee rekening houdt”. Vrijdag- en zaterdagavond speelt AZ in een internationaal toernooi van Gijon en dan zal Treytel in ieder geval wel opge steld worden. lianen Renato Anasagasti en Ushley Ki- rindongo. Het duel tussen UCLA en Miami was er vooral een voor de liefhebbers van kwaliteitshonkbal. Vooral de eerste honkman van Miami, Lorenzo Bundy, speelde een opvallende rol. Daarbij moet wel worden vermeld, dat hij regel matig perfect werd aangespeeld door zijn ploeggenoten. Een sterke partij ver zorgde ook de werper van de ploeg uit California, Eric Broersma. Hij speelde zes zeer gave innings, waarin hij acht man van de Hurricanes voor drie slag terugstuurde naar de dug-out. Toen ech ter verloor hij zijn controle. ploeg van Curasao) en Tokio waren het aanzien voor honderd percent waard. De Antilliaanse voorsprong dankzij de homerun van Anasagasti, die Elhage meenam over de thuisplaat, werd door runs van Eto en Omori teniet gedaan. Heel lang bleef die 2-2 score in stand. In de zevende innings echter verloor werper Antonio Keiler, die in het seizoen 1979 een aantal wedstrijden voor Kin- heim speelde, zijn controle. Hij werd teruggetrokken, maar de nieuwe man Richard Moesker bakte er niet veel van. Het gevolg was dat de score in één slagbeurt doorschoot naar 7-2 voor de Japanse ploeg en de wedstrijd gespeeld was. Coach Wilsoe probeerde er nog iets aan te doen en verving Moesker al na 1/3 innings en drie man. Maar het was te laat. Azusa Eto scoorde zijn derde punt voor Tokio en de homer van Kirindongo, waarmee hij voor 7-3 had gezorgd, was nog slechts van waarde voor de statis tici. De vier gastploegen op de Elfde Haar lemse Honkbalweek hebben op de eerste dag aangetoond, dat het publiek een erg aantrekkelijke week tegemoet gaat. Dat wil zeggen, wanneer het spelpeil van de niet meer keren. Hij begon goed met een drie-slag, maar zag in zijn volgende optreden drie man over de thuisplaat snellen. ROTTERDAM Drie weken later dan aanvankelijk werd verondersteld beleef de de internationale ruitertop zijn hoog tepunt van het seizoen. Niet de strijd om de olympische medailles vormt dit jaar immers de grote hippische confrontatie, maar het CHIO in Rotterdam dat van woensdag 13 tot en met zondag 17 augus tus het gedevalueerde toernooi in Mos kou in kwaliteit en kwantiteit ver overtreft. Rotterdam plukt onder de naam van Internationaal Springruiterfestival onge twijfeld de vruchten van de olympische boycot, die de ruitersport en dressuur in Moskou tot een dikwijls lachwekkend ge beuren devalueerde. tijen 6,5 punten behaalt is winnaar en zal lijke finalist zal de wereldkampioen Ana- HAARLEM. Hans van Raalte, lid van het organisatiecommité van de honkbal week, heeft minder plezierige herinnerin gen overgehouden aan de eerste dag. Te gen het einde van de avondwedstrijd greep een Antilliaanse supporter een mi crofoon, die was opgesteld om de berich ten door te seinen naar het vaderland. Toen van Raalte daarvan iets zei, werd hij in elkaar geslagen. Met verwondingen aan het gezicht en de arm werd de Haar lemmer afgevoerd en voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Pas toen de gemoederen enigszins bedaard waren kwam de politie poolshoogte nemen. Te laat. Er werd gespeeld in twee leeftijdsgroe pen. Bij de dames van 40 tot 50 jaar en ouder dan 50 jaar. Bij de heren van 45 tot 55 jaar en ouder dan 55 jaar. Uitslagen finales; DE 1: Van Ravenswaay-Van Wilsum 6-4, 6-2; DD 1: Deerenberg/Schoten- Montanus/de Melker '4-5 WO; DD 2: Krijger/ Schoone-Frich/Roozenkrans: 6-2, 6-1. HE 1: Heeremans-Van den Bos 6-2, 6-1. HE 2: Barten- Francken 6-4, 6-2. HD 1: Van Ooyen/Heeremans- Winter/Roodhart: 6-3, 4-6, 6-4; HD 2: Francken/ Viëtor-Van der Schouw/Van Buuren 6-2, 6-0. GD 1. Schoten/Van Ooyen-Van Ravenswaay/Van Berckel 6-4, 2-6, 7-5. GD 2: Schoone/Viëtor-Bar- ten/Barten 6-4, 6-2. Kees Kist: training nog niet hervat De Nederlandse deelname is enigszins uitgedund door de afwezigheid van Dick Wieken, Jan Broek en Willy van der Ham, die door de opheffing van stal Melchior niet meer over paarden beschikken. Henk Nooren mag echter wel starten, want on danks de olympische formule zijn be- roepsruiters in Rotterdam niet uitgeslo ten. Voor chef d’équipe Ben Arts is de formatie van een viermans landenploeg zelfs moeilijker geworden na de door braak van jonge talenten als Piet Rayma- kers en Rob Ehrens die de strijd met de Van de Antilliaanse ploeg kon ’s a- vonds het nodige worden verwacht. Het enthousiasme en de felheid, die de bewo ners van het Caraïbisch gebied in hun spel kunnen leggen is in Nederland be kend via Quick Amersfoort, dat met uitzondering van twee Amerikanen geheel uit Antillianen bestaat. Boven dien zorgden de vele aanhangers op de tribunes voor een lekkere sfeer, ook al werd die tegen het einde vertroebeld door knokpartijen op de plek waar geno digden en verslaggevers zitten. De eerste zes innings van de wedstrijd tussen de Antillen (in de praktijk een k Niet minder dan 14 naties hebben zich naast Nederland gemeld voor de landen- wedstrijd, waaronder Polen als enige Oosteuropese representant. De lijst be staat verder uit Australië, België, Canada, Denemarken, West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Mexico, Oostenrijk, Spanje, Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. Ben Arts ziet vooral in Frankrijk en West-Duitsland kandidaten voor de landenprijs, maar ook de Ver enigde Staten zal zich juist voor deze gelegenheid uiterst sterk willen manifes teren. BUENOS AIRES. De elfde en voor laatste partij uit de tweekamp tussen Viktor Kortsnoi en Lev Poloegajevski in de halve finales van het kandidatentoer nooi schaken is maandag in Buenos Aires na veertig zetten afgebroken. Kortsnoi, "•’i die met wit speelde, heeft de leiding in de tweekamp met 5,5-4,5. Wie het eerst in ten hoogste twaalf par- minuten op de banken gekluisterd. En toch was er bijna niemand van de ongeveer 4000 «w kijkers, die vroegtijdig naar huis ging. En dat ondanks de regen, die vrijwel HB voortdurend neerdruipte. gevestigde garde Heins-Nooren-Ebben hebben aangebonden. Ken Trammell scoort de eerste run van de honkbalweek 1990. Miamicatcher Frank Castro is net te laat. (Van onze sportredactie) L ALKMAAR. Kees Kist zal deze week de trip van AZ’67 naar Spanje niet mee- F maken. De blonde AZ-spits is nog steeds niet geheel genezen van zijn ooroperatie en moet op medisch advies nog rust hou- den. Vrijdag wordt beslist of Kees Kist |t volgende week met de training mag be- L ginnen. Thuis blijft uiteraard ook de ern- stig geblesseerde Henk van Rijnsoever, r die de eerste maanden nog niet kan voet ballen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17