PIET HUYG NIEUWE TELSTAR-VOORZITTER KLAAS GROEN: li Betaald voetbal vooraf IS VEEL GRETIGER” „IEDEREEN Terugkeer in de eredivisie geen financieel niet haalbaar „Licht” Telstar ,,must” I lU» DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 19 SPORT I t „Gretiger” Smaakmakers Op zaterdag 23 en zondag 24 augustus gaat de betaalde voetbalcompetitie 1980/81 van start. Traditioneel wordt dat ge beuren door deze krant ingeleid met een serie verhalen over de belangrijkste clubs in de regio en het land. Bij de start van deze serie vandaag verhalen over Telstar, Haarlem en Volendam. In de komende twee weken kunt u, met uitzondering van de maandag, dagelijks verhalen verwachten van ondermeer de clubs, die gaan deelnemen aan de diverse Europese bekertoer nooien, een overzicht van de mutaties in eerste en eredivisie en artikelen rond de twee nieuwkomers in de hoogste afdeling: FC Groningen en Wageningen. Afstandelijk In gebreke gebleven (Van onze sportredactie) Piet Huyg gaat voor de derde keer in zijn loopbaan trachten het dal te verlaten en de berg te beklimmen. Ons enige probleem blijft het maken van GOVERT WISSE 3- (Van onze sportredactie) AD HEESBEEN Vis- -Han Gor- r 6-2, i-Ton oom- i der Mad- llom- <ool- Jean Alex Poel- etho- Ver- Niek t de op zijn ooi- de i te ten ree- jos gd. Huyg voegt er ook onmiddellijk aan toe, dat hij het geen ramp vindt om op lager niveau te voetballen. „De afgelopen jaren heeft Haarlem constant degradatievoet- bal gespeeld. Elk seizoen stond je onder druk. Je moest het hebben van een succes je tegen Ajax, Feyenoord of PSV. Spel vreugde was er eigenlijk niet, terwijl ook de sfeer in de groep leed onder de matige prestaties. Met het materiaal, dat Haarlem heeft, moeten we aanvallend kunnen voet ballen. Niet zoals in het verleden van de HAARLEM. Petrus Dignum Jozef Maria Huyg, beter bekend als Piet Huyg („sommigen noemen me ook wel eens Pieter, maar dat vind ik zo hockeyach- tig”) gaat voor de derde keer proberen het dal te verlaten en de berg te beklim men. De 29-jarige en 1.93 meter lange voorstopper annex middenvelder is enke le maanden geleden voor de derde maal in de tien jaar, dat hij bij Haarlem voet balt, gedegradeerd. Twee keer (in ’72 en ’76) werd de kater van de tuimelpartij naar de eerste divisie snel verwerkt door het jaar erop met succes de stap omhoog te maken. wisseling (Van Doorneveld voor Hughes) een positieve uitwerking heeft op zich zelf en zijn collega’s. „Ik heb de indruk, dat iedereen veel gretiger is dan in het laatste seizoen. Er leeft wat. Ik wil niets ten nadele zeggen van Barry Hughes, want hij heeft veel betekend voor Haar lem. Maar feit is nu eenmaal, dat hij te lang bij Haarlem is gebleven. Ik snapte het niet, dat hij anderhalf jaar geleden zijn contract verlengde. Hij had toen moeten vertrekken. Hughes kon de spe lers niet meer motiveren. Iedereen wist, wat hij ging zeggen en hoe zijn oefenstof in elkaar stak. Dat is ook logisch, als een trainer bijna tien jaar bij een club heeft gezeten. Hij kan in principe een voetbal ler geweldig oppeppen, maar bij ons luk te dat op het laatst nauwelijks meer. De bekende broodjesmaaltijd bij hem thuis tegenstander uitgaan, maar ons eigen spel spelen.” Huyg, eigenaar van een sportwinkel, is bovendien van mening, dat de trainers- evenals zijn voorganger nadrukkelijk af zijdig houdt van het technische beleid zover het tenminste niet het financiële deel betreft, verschilt Klaas Groen in vele opzichten met de oud-praeses. Onder meer door zijn betrokkenheid met de spelersgroep („Ik sta tussen hen in en heb ontdekt dat ook zij een goed con tact op prijs stellen”) zijn nuchtere visie op de situatie van dit moment Telstar is voor mij een geheide eerste divisieclub”) en zijn openheid („van mij mag de begro ting van Telstar best in de krant, daar is niets geheimzinnings aan”). Klaas Groen gaat ook duidelijk zijn eigen weg. Sloeg bijvoorbeeld het advies van de oud-voor- zitter in de wind om Simon Kistemaker aan te stellen als opvolger van Martin van Vianen. De keus viel uiteindelijk op Joop Brand, over wie Klaas Groen eerder op merkte: „Hij is de aangewezen man om Telstar er weer bovenop te helpen”. De komst van de Haarlemse oefenmeester, wiens reputatie door sommigen in positie ve en door anderen in negatieve zin wordt uitgelegd, heeft wat dat betreft in elk geval zeker aan de verwachtingen beant woord. Of zoals Klaas Groen het typeert: „Er leeft weer wat bij Telstar”. En terug blikkend: „Vooral het afgelopen seizoen „Overigens heb ik al lange tijd zien aankomen, dat Hughes weg zou gaan. Ik kende hem door en door en zag gewoon de laatste maanden aan zijn kop, dat-ie zou verdwijnen. Hij liet bijvoorbeeld af en toe verstek gaan op een training, dat was niets voor hem. Ik vind het lullig zoals hij door Haarlem op straat is gezet. Dat had na zoveel jaren van dienst wel anders gekund.” Voor Pieg Huyg kwamen de degradatie en de trainerswisseling niet als een verras sing. Beide zag hij al geruime tijd van tevoren aankomen. „Ik had de degradatie al verwerkt op het moment, dat we degra deerden.” In de lange periode tussen de laatste competitiedag en de begin van de training (ongeveer twee maanden) heeft Huyg zijn vakantie in Venray letterlijk en het Europees kampioenschap voetbal in Italië figuurlijk in het water zien vallen. moet worden, als een doorgebroken spe ler buiten het strafschopgebied ten val wordt gebracht. Op die manier leren ze het wel af. Ik hou niet van die gemene dingen, ik probeer fair te blijven.” Huyg heeft van nabij kunnen meema ken hoe de vette jaren van het Nederland se voetbal overgingen in de magere jaren. Hij zegt daarover: „Door het vertrek van veel goede spelers is het voetbal er de laatste jaren op achteruitgegaan. Nu heeft Simon Tahamata ons land de rug toegekeerd. Dat vind ik erg jammer. De smaakmakers verdwijnen, er zijn geen spelers meer, die initiatief durven te ne men. De mensen komen niet meer, want die zien zaterdagavond via de kabeltele visie Duits voetbal, waar het ene doel punt nog mooier lijkt dan het andere. Die En daar hebben ze wel gelijk in. In het Nederlandse voetbal zie je toch amper een doelgericht schot vanaf dertig meter. mensen komen niet meer naar het stadi on, omdat ze van mening zijn, dat ze die dingen toch niet bij ons op het veld zien. Dat komt door de angst. Want als je van zo’n afstand schiet is de kans op balver lies groot en dat laatste is niet toege staan.” doelpunten. Dat bleek wel in de eerste paar oefenwedstrijden. Joop Böckling werkt hard in het centrum van de aanval, maar mist nog zelfvertrouwen. Er komen veel situaties voor, waarin spelers den ken: schiet jij hem erin of ik. We twijfelen teveel als het op afronden van een aanval aankomt.” er een korte-termijnpolitiek ontwikkeld, die in de eerste plaats is gericht op het resultaat. Op langere termijn blijft onze uitgangsstelling echter gehandhaafd. Ver der ligt het in de bedoeling nog meer aan scouting te doen. De resultaten daarvan zijn nu reeds merkbaar. Vanuit die visie proberen we er wat van te maken. Van een echte omwenteling in het beleid is trouwens geen sprake. Daarvoor ontbre ken domweg de middelen.” ;rs er- ler >te tin o. ■1 i i s its- ige vi- :en VELSEN. Telstar voelt volgens voorzitter Klaas Groen vooralsnog niets voor de aanschaf van een lichtin stallatie. „Ik betwijfel of het financi eel haalbaar is voor ons. Het kost niet alleen veel geld, maar bovendien hik ken we erg tegen de exploitatie aan. Ik vind het een te ambitieus plan. Wij steken liever wat meer geld in het spelerspotentieel”, aldus de Telstar- praeses, die daarmee reageert op de plannen van de KNVB om op korte termijn de betaald voetbalorganisatie te verplichten een lichtinstallatie te laten plaatsen. Telstar is overigens over deze zaak wel in gesprek met de gemeente Vel- sen, „maar”, zo licht Klaas Groen toe, „we nemen een afwachtende houding aan”. i 6-1, 6-4; idine pers- ^ette sis: jn- SC •/Ma- 6-3, anda Ves- ders om - Tine Ver- e i. e g e it it !t S 0 •f r T li- k. is 'n B- ’e ’a )S rt Piet Huyg gelooft, dat Haarlem het ko mende seizoen opnieuw hoog zal eindigen in de eerste divisie, maar tegelijkertijd stelt hij vast, dat het voor de vereniging geen „must” is om meteen weer te promo veren. „Wij, de spelers en de trainer, ho pen natuurlijk wel zo snel mogelijk in de eredivisie te komen. Ik heb daarentegen al diverse mensen, die nauw bij de club betrokken zijn, gesproken, die het niet erg zouden vinden, als we niet zouden promo veren. Die gaan ervan uit, dat het aantrek kelijker is om in de top van de eerste divisie te spelen dan in de onderste regio nen van de eredivisie.” „Gelukkig is Hans van Doorneveld een trainer, die ons aanvallend wil laten spe len. En dat is natuurlijk de enige manier om weer wat spektakel te bieden. Het is de bedoeling, dat Martin Haar als laatste man opschuift naar het middenveld, waardoor we een overwicht kweken. Ach terin gaan we dan man tegen man spelen. Vooral aan dat laatste heeft hij zich danig gestoord. „Walgelijk was het ge woon. De tactiek was zo behoudend, vre selijk. De meeste ploegen speelden met twee spitsen, daar was geen aardigheid aan. Opvallend vond ik ook de zwakte van de arbitrage. De scheidsrechters hadden veel strenger op moeten treden. Er wer den de meest grove overtredingen ge maakt, waar amper tegen opgetreden werd. Dat zie je in de Nederlandse compe titie ook. Er wordt geschopt, geslagen en geknepen op een manier, waar ik hele maal misselijk van word. Maar de scheidsrechters doen er niks aan. Ik vind gewoon, dat er al een penalty gegeven gevraagd, ik heb overigens nooit de ambi tie gehad om voorzitter te worden, maar het leek me toch een uitdaging dit aan te pakken. Het feit, dat ik de afgelopen twee jaar deel heb uitgemaakt van een bestuur dat keihard heeft gewerkt om het oud zeer op te ruimen van na de degradatie, heeft het trouwens wel gemakkelijker gemaakt die functie te aanvaarden.” Klaas Groen: „Ook het bestuur is de afgelopen twee jaar in gebreke gebleven en heeft niet het uiterste gedaan om Telstar op een beter plan te brengen hebben een paar keer geholpen, maar toen ik er voor de vierde keer naar toe moest, dacht ik: daar gaan we weer. Aan de andere kant moet ik zeggen, dat spe lers hun eigen verantwoordelijkheid moeten kennen. Als een trainer je niet meer kan motiveren, moet je jezelf vol doende op kunnen laden en niet de schuld afschuiven op een trainer.” entegen wel in staat zijn werkzaamheden over te nemen. In zijn afscheidsinterview in mei in deze krant liet Zwikstra ten minste weten: „Het is mijn vaste overtui ging dat Klaas Groen tot een uitstekende voorzitter kan uitgroeien”. Vult de betrokkene zelf aan: „Toen Zwikstra aankondigde dat hij wilde stop pen, hebben we eerst intern naar een opvolger gezocht. Het was niet helemaal onbegrijpelijk dat men uiteindelijk bij mij terecht kwam. De bezigheden van een penningmeester leunen aardig aan tegen die van een voorzitter, zijn mening wordt doorgaans bij de meeste problemen wel Van een echte omwenteling in het beleid is geen sprake” Stond Ton Zwikstra bekend als een zeer afstandelijk bestuurder, op de huidi ge voorman is die kwalificatie bepaald niet van toepassing. Hoewel hij zich Hans van Doorneveld heeft Martin Haar naast „laatste man” tevens aan voerder van zijn elftal gemaakt. Een taak, die in de laatste competitie lange tijd op de schouders rustte van Piet Huyg. „Van Doorneveld wilde Haar als aanvoerder, omdat hij daar als vrije ver dediger meer voor in aanmerking komt dan ik. Ik ben voorstopper en Van Door neveld gaat ervan uit, dat ik het al druk genoeg heb met mij directe opponent, de spits van de tegenpartij. Daar kan ik wel inkomen.” (Van onze sportredactie) VELSEN. Zo onopgemerkt als de wisseling van de wacht zich zeer recentelijk op het voorzittersfront bij Telstar voltrok, zo opvallend waren de veranderingen, die de laatste maanden bij de Velsense eerste divisieclub plaatsvonden. De benoeming van de 33-jarige penningmeester Klaas Groen tot nieuwe voorman hij is de opvolger van Ton Zwikstra, die zestien jaar aan het bewind was stond duidelijk in de schaduw van die activiteiten. De meest ingrijpende wijzigingen, die werden doorgevoerd, hadden betrekking op de organisatie en het technische beleid. Er kwam een nieuwe technische en medische staf en ook de spelersgroep werd drastisch gewijzigd. Ingrepen, die volgens Klaas Groen dringend noodzakelijk waren. „Onze situatie vroeg gewoon om maatregelen. De klok staat voor ons op vijf voor twaalf’. De nieuwe Telstar-praeses doelt daar mee op het feit, dat zijn club van de gemeente Velsen de belangrijkste sub sidiegever nog slechts twee jaar de tijd heeft gekregen aan te tonen, dat er vol doende belangstelling in Velsen bestaat voor het betaalde voetbal. Jaarlijks tou cheert Telstar in het kader van de passie ve recreatie een fors bedrag aan subsidie. Het afgelopen seizoen was en in de ko mende twee jaar is dat 365.000 gulden. Voorwaarde om die steun te behouden is dat er gemiddeld 2500 bezoekers per (thuis)wedstrijd komen. Gezien de geringe belangstelling voor de verrichtingen van de Velsense formatie in de laatste twee seizoenen (er kwamen toen gemiddeld 1000 tot 1500 toeschouwers), alsmede de tanende interesse bij het publiek voor het prof-voetbal in het algemeen, lijkt dat een uiterst moeilijke opgave. Klaas Groen zegt daarover: „Ik ben blij dat de gemeen teraad eindelijk eens een principiële uit spraak heeft gedaan over die subsidie. Er is nu tenminste duidelijkheid, zij het dat ik met een aantal uitwerkingen van dat besluit minder gelukkig ben. Dat neemt niet weg, dat we aan de gestelde voor waarden moeten voldoen. Het belang rijkste is die 2500 mensen zien te krijgen. Onze doelstelling moet de komende jaren dan ook gericht zijn op het veilig stellen van die norm. Alleen op die manier kun nen we immers de continuïteit van Telstar waarborgen. Halen we dat aantal niet dan geloof ik dat deze vereniging geen functie meer heeft en zou moeten ophouden te bestaan”. Een ontwikkeling, die de oud- penningmeester- (een taak, die overigens tijdelijk wordt waargenomen door het be stuurslid Leen Timmer) in hoge mate zou betreuren en als een persoonlijke neder laag zou beschouwen. „Ik zou dan het gevoel hebben dat ik als voorzitter niet geslaagd ben”, aldus Klaas Groen, die zich in de afgelopen twee jaar en in de laatste paar maanden in het bijzonder als een zeer actief en ambitieus bestuurslid heeft gepresenteerd. Voor Ton Zwikstra was de inbreng van Klaas Groen in elk geval voldoende aan leiding om gevolg te geven aan zijn voor nemen zijn functie als voorzitter neer te leggen. Een beslissing, die de Santpoor ter al meerdere malen had aangekon- digd, maar het ontbreken van een ge schikte opvolger weerhieid hem er van zijn taak over te dragen. Klaas Groen in het dagelijks leven directeur van een drukkerij in Umuiden achtte hij daar- Desondanks werd de selectiegroep uit gebreid en versterkt. Weerlegt Klaas Groen: „Financieel was er niet veel meer mogelijk dan het afgelopen seizoen. Onze begroting wijkt nauwelijks af van die van vorig jaar. Er worden ook geen hoge re salarissen betaald, integendeel zelfs. Wat er in feite alleen is gebeurd is dat er diverse amateurs zijn aangetrokken en daarvoor is de normale vergoeding (3000 gulden-red) betaald. Dat geld is er elk seizoen geweest. We hebben eigenlijk al leen Frank Kramer gekocht, want René van Breevoort en Frans Reuser zijn ge huurd. Het lijkt allemaal erg revolutio nair, maar dat is het beslist niet. Er is alleen optimaler gewerkt met de moge lijkheden”. in het verleden te vaak met trainers gea- vonturierd. Dat is vaak goed uitgepakt, zoals met Jan Rab en Joop Castenmiller, maar er is ook wel eens misge kleund (Petescu en Van Vianen-red.). Het bestuur was de mening toegedaan dat er nu een trainer moest komen die niet alleen over ervaring beschikt, maar ook het een en ander gepresteerd had. Bovendien zou hij een behoor lijke bijdrage moeten kunnen leveren aan de organisatie, want een hoofdtrainer bij deze vereniging heeft nogal wat be voegdheden. Vandaar onze voorkeur voor Joop Brand. Met hem hebben we overeen stemming kunnen bereiken en daar zijn we erg gelukkig mee.” Minder plezierig is volgens Klaas Groen, dat Telstar van het twee jaar geleden uitgebrachte beleids plan is afgeweken. In dat plan wordt gesteld, dat er met het oog op de voorzich tige financiële koers alleen nog maar jon ge talentvolle amateurs kunnen worden aangetrokken en dat er nog slechts ruimte is voor eenjarige contracten. In het laatste geval vormen Jan Nederburgh en Ab van Oorschot een uitzondering op die regel. Zij hebben een tweejarig contract aange boden gekregen. Klaas Groen: „Min of meer gedwongen door het besluit van de gemeente om meer publiek te trekken, is heerste er een sfeer van gelatenheid en dat werd alleen nog maar erger door de slechte prestaties. We hebben toen gezegd die gelatenheid moest beslist doorbroken worden, anders gaat het helemaal ver keerd. Simpel gesteld komt het er eigen lijk op neer dat we de bezem hebben gepakt en die er doorheen hebben ge haald.” Ook het bestuur spaart hij niet in zijn kritiek. „We hebben het twee jaar samen geprobeerd, maar ik durf rustig te stellen dat ook wij in gebreke zijn gebleven en niet het uiterste hebben gedaan om deze club op een beter plan te brengen. We hebben dat gelukkig op tijd onderkend en om die reden zijn we in het najaar al met elkaar gaan praten over ’80-’8Ï”. Tijdens die bijeenkomsten werden harde noten gekraakt en moest ook het hoofd van trainer Martin van Vianen vallen. Zijn aanpak en inbreng werden, zij het niet openlijk, fel bekritiseerd, terwijl hem bo vendien werd verweten de spelersgroep niet meer te kunnen motiveren. Om de reorganisatie goed te kunnen uitvoeren moest er naar de mening van de clublei ding een sterke man worden aangesteld. „Telstar, zo licht Klaas Groen, toe,” heeft

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19